loader

Hlavná

Liečba

Stenóza miechy - príznaky a liečba

Čo je to spinálna stenóza? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Mazheiko L.I., neurológ so skúsenosťami 39 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Stenóza miechy je stav, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť miechového kanála v priečnom reze alebo sa zmenšuje veľkosť medzistavcových predných končatín, čoho dôsledkom je stlačenie obsahu kanála (miecha, korene). Stenóza miechy sa spravidla zisťuje na úrovni dolných bedrových stavcov, menej často v krčnej a hrudnej chrbtici..

Vertebrálny (spinálny) kanál je priestor vo vnútri chrbtice, ktorý je tvorený stavcovými telieskami a medzistavcovými platničkami vpredu a chrbtovými oblúkmi spojenými žltými väzmi zo strán a zozadu. Na priereze má trojuholníkový alebo oválny tvar. [1]

Miechový kanál pozostáva z: miechy s koreňmi obklopenými škrupinami mozgu, ako aj z tukového a voľného spojivového tkaniva s tepnami, žilami a nervami. Spárované nervové korene obklopujúce dura mater, z ktorých každý siaha cez miechový kanál cez jeho otvor, opúšťajú miechu. Miecha siaha od veľkých týlových končatín k druhému bedrovému stavcu. Pod druhým bedrovým stavcom v miechovom kanáli je „poníkový chvost“ - zväzok koreňov štyroch dolných bedrových bedier, piatich sakrálnych a cocycyleálnych koreňov miechy..

Funkcie miechy:

 1. vedenie - vedenie nervového impulzu od stredu k periférii a naopak;
 2. reflex - tvorba reakcie nervového systému na podráždenie.

Stenóza je vrodená a získaná. Vrodená (primárna) sa tvorí 3 až 6 týždňov fetálneho vývoja ľudského embrya. Príčinou tejto poruchy môžu byť genetický faktor, ako aj infekčné a toxické faktory ovplyvňujúce tvorbu chrbtice.

Príčiny vrodenej stenózy:

 • Vrodená chondrodystrofia (achondroplasia) - porucha vnútromaternicového rastu kostí, pri ktorej sa miechový kanál zužuje z dôvodu fúzie stavcov, skrátenia a zhrubnutia stavcových oblúkov.
 • Diastematomyelie - oddelenie miechy vnútorným septom, ktoré pozostáva z chrupavky alebo kostného tkaniva, rozdvojenia miechy.

Dôvody získanej (sekundárnej) stenózy:

 1. traumatické premiestnenie stavcov a ich fragmentov, intranazálne hematómy;
 2. degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcových kĺboch ​​vo forme rastu kostí smerovaných do miechového kanálu (fazetová artropatia);
 3. prolaps medzistavcovej prietrže, jej osifikáciu alebo sekvestráciu v dôsledku dispatie;
 4. predné posunutie stavcov (spondylolistéza) v dôsledku anatomického defektu stavcového oblúka;
 5. zhrubnutie a kalcifikácia žltých väzov chrbtice v dôsledku ich zápalu alebo dystrofie;
 6. zhrubnutie kapsuly medzistavcových kĺbov v dôsledku ich zápalu pri ankylozujúcej spondylitíde a iných zápalových procesoch;
 7. zdrsnenie predného pozdĺžneho väzu (Forestierova choroba);
 8. kongestívne množstvo žíl vo vnútri miechového kanála;
 9. zmeny v jazde a zavedenie oceľových štruktúr vo vnútri miechového kanála v dôsledku operácií na chrbtici;
 10. nádory a cysty v miechovom kanáli atď..

Tvorbu spinálnej stenózy často ovplyvňujú vrodené aj získané faktory. Väčšinou starí ľudia trpia stenózou, pretože majú v súvislosti s vekom podmienené degeneratívne choroby chrbtice. Frekvencia ochorenia sa výrazne zvyšuje u ľudí nad 50 rokov a v tejto vekovej skupine je od 1,8 do 8%. [2] Najbežnejšou získanou stenózou miechového kanála je posledné štádium spinálnej osteochondrózy, keď rastie kostné tkanivo stavovcov a osteofytov..

U mnohých ľudí bez vrodených porúch vývoja chrbtice existuje ústavne anatomicky užší chrbtový kanál, ako je priemer. Normálna hĺbka miechy v bedrovej oblasti je 13 - 25 mm, v krčku - 15 - 20 mm.

V krčnej chrbtici môže byť táto vlastnosť kostnej štruktúry kanála detegovaná na postranných röntgenových snímkach vypočítaním a vyhodnotením indexu M.N. Čajkovského. Čajkovskij index je pomer veľkosti sagitálnej časti miechy a veľkosti sagitálnej časti tela stavcov na úrovni tohto konkrétneho stavca, s výnimkou okrajových rastov kostí. Na röntgenovom snímaní sa zmeria sagitálny priemer miechového kanála (a) a sagitálna veľkosť tela stavcov (b), prvé číslo sa vydelí druhým (a: b).

Meranie sagitálnej veľkosti miechy a stavcov

 • 0,9 až 1,1 - miechový kanál normálnej hĺbky;
 • menej ako 0,85 (podľa niektorých autorov - 0,75) - konštitučne úzky miechový kanál.

Príznaky spinálnej stenózy

Stenóza stavcov sa vyvíja pomaly a môže trvať mnoho rokov. Príznaky stenózy miechy v bedrovej a hrudnej oblasti postupne zvyšujú bolesť v chrbte, na nohách, ktorá sa na začiatku objavuje inkluzívne pri chôdzi. Bolestivé pocity bez jasnej lokalizácie sú chorým často označované ako nepríjemný pocit. Pri chôdzi dochádza k nárastu slabosti nôh (neurogénna intermitentná klaudikácia), ktorá núti človeka zastaviť sa, sadnúť si alebo dokonca ľahnúť. Ľahké ohýbanie kolien a bokov, ako aj to, že telo súčasne nakláňate dopredu, uľahčuje chôdzu. To môže tiež vysvetliť skutočnosť, že osoba so stavcovou stenózou sa nesťažuje na nevoľnosť, ak jazdí dlhú dobu. [3]

Charakteristické sú citlivé poruchy - znížená citlivosť, husacie kožušiny a znížená citlivosť na dolných končatinách.

Príznaky sa objavujú na jednej alebo oboch stranách. Funkcia panvových orgánov je často narušená (oneskorenie alebo náhle nutkanie na močenie, vyprázdnenie, znížená potencia). Ak sú nervové korene stlačené po dlhú dobu na bedrovej úrovni, dolné končatiny postupne schudnú.

Ak sa stenóza vyvíja na hrudnej úrovni, spastické javy sa zvyšujú na nohách.

Stenóza miechy na krčkovej úrovni často prebieha nepostrehnuteľne, príznaky choroby sa objavujú už v pokročilom štádiu choroby. Sú to silné bolesti v krku, jednostranné aj bilaterálne, siahajúce až po lopatky, plecia, ramená, krk. Bolesť sa môže vyskytnúť v celom tele vo forme bolestivých kŕčov. Bolesť sa zosilňuje určitými pohybmi krku, zatiaľ čo v rukách je slabosť a necitlivosť, pocit husacích koží. V nohách sa môže vyskytnúť pocit „bavlny“, človek často zakopne. Charakteristické sú zápcha a zadržiavanie moču. Postupné stláčanie miechy na dolnej krčnej úrovni vedie k rozvoju letargie v náručí a spastického stavu svalov v nohách. Ak je kompresia na úrovni 3 - 4 krčného stavca, môže dôjsť k porušeniu dýchacích funkcií a spastických javov v pažiach a nohách. [4]

Patogenéza spinálnej stenózy

Okolo miechy a koreňov by malo normálne zostať voľný (rezervný) priestor, v ktorom je dôležitý každý milimeter. V rezervnom priestore sú plavidlá. Ak kosti, chrupavka alebo mäkké tkanivové štruktúry napadnú miechu, rezervný priestor sa zmenší alebo zmizne. Ak je lúmen miechy patologicky zužujúci sa, dochádza k porušeniu krvného obehu miechy a koreňov a je narušená cirkulácia mozgomiechového moku. [5] Cievky a nervové prvky - miecha alebo korene - sú stlačené. Vo miechovom kanáli stúpa tlak, pretože vaskulárne lôžko trpí chronickou stagnáciou. Nervovým prvkom neustále chýba prísun krvi a nedostatok kyslíka, v dôsledku čoho je ich funkcia vážne narušená. Dlhodobá podvýživa nervových prvkov je sprevádzaná proliferáciou tkaniva jazvy, tvorbou adhézií (jazvová komurálna epiduritída) [6], ktorá ďalej komprimuje obsah miechového kanála..

V dôsledku toho sa vyvíja motorická, senzorická, autonómna a trofická porucha. Kompresia koreňov často spôsobuje silnú bolesť.

Klasifikácia a štádiá vývoja spinálnej stenózy

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje stenóza centrálneho a laterálneho kanála miechy..

Centrálna stenóza - zmenšenie prednej veľkosti miechového kanála.

 • relatívna stenóza - predná veľkosť je menšia ako 12 mm.
 • absolútne - menej ako 10 mm.

Bočná stenóza - zmenšenie veľkosti medzistavcových končatín na 4 mm alebo menej.

Ak sa znížia všetky veľkosti miechového kanála, je to možné kombinovaná stenóza.

Komplikácie spinálnej stenózy

Komplikácie stenózy miechového kanála sa zaznamenávajú v dôsledku ďalšieho poranenia miechy - pád z výšky, dopravy, športového zranenia, atď. Zvyšuje sa kompresia miechy s hematómom, jazvami, vysunutým stavcom alebo jeho fragmentom. Komplikácie s neurčenou diagnózou „stavcovej stenózy“ môžu byť spôsobené manuálnymi liečebnými procedúrami, ktoré sa často používajú na bolesť chrbtice..

Ale komplikácie chirurgickej liečby stenózy sú oveľa častejšie. Najťažšie z nich sú:

 1. pomaly postupujúce adhézie v miechovom kanáli, navyše komprimujúce miechu a korene;
 2. paréza, ochrnutie končatín;
 3. poruchy panvy v dôsledku poškodenia koreňov miechy chirurgickým nástrojom.

Zápalové procesy v stavcoch, membránach a mieche sú zriedkavé, pretože antibiotiká sa po operácii často používajú. Komplikácie operácií majú často závažnejšie následky ako samotná choroba. [7]

Diagnóza spinálnej stenózy

Ak sa objavia charakteristické sťažnosti, sú potrebné ďalšie vyšetrovacie metódy, ktoré nielen zmerajú veľkosť miechového kanála, ale tiež identifikujú príčiny, ktoré spôsobujú kompresiu nervových prvkov vo vnútri miechového kanála..

 • röntgenová snímka lumbosakrálnej chrbtice;
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Na posúdenie stavu miechy a vedenia nervov sa používajú:

 • electroneuromyography;
 • myelografia;
 • scintigrafia. [8] [9]

Vertebrálna stenóza je diagnostikovaná celkovým počtom identifikovaných príznakov zúženia miechového kanála v prítomnosti charakteristických klinických údajov..

Liečba spinálnej stenózy

Konzervatívna liečba sa používa v ranom štádiu ochorenia (menšia stavcová stenóza), keď je narušená iba bolesť v dolnej časti chrbta a nôh a nie sú tam žiadne výrazné neurologické poruchy..

 1. nesteroidné protizápalové lieky (tablety, kapsuly, injekcie, gély, náplasti) pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť bolesť;
 2. svalové relaxanciá - lieky, ktoré zmierňujú svalové napätie;
 3. Vitamíny B;
 4. vaskulárne a diuretiká;
 5. blokády liekov s lokálnymi anestetikami a hormónmi sú účinné pri zmierňovaní bolesti a opuchov.
 1. elektroforéza;
 2. amplipulse;
 3. magnetoterapia;
 4. terapia vodou a bahnom.

Zobrazené sú cvičenia zamerané na fyzioterapiu a ľahká masáž..

S spinálnou stenózou v ktorejkoľvek fáze manuálna terapia je kontraindikovaná!

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, bolesť a paréza sa zhoršujú, sú narušené funkcie panvových orgánov, čo je indikácia chirurgickej liečby (otvorené a endoskopické operácie), ktorej účelom je zmierniť kompresiu miechy a koreňov nervov..

 • dekompresná laminektómia - odstránenie časti chrbtového oblúka, spinálny proces, časť žltého väzu, medzistavcové kĺby, ktoré je doplnené stabilizačnou operáciou s použitím kovových dosiek, ktoré spevňujú chrbticu;
 • mikrochirurgická dekompresia a inštalácia systémov interspinóznej dynamickej fixácie, ktorá vám umožní ušetriť možnosť flexie a predĺženia chrbtice;
 • discektómia, endoskopická mikrodiscektómia, laserové odparenie postihnutého disku a ďalšie operácie odstraňovania prietrže, niekedy dopĺňajú laminektómiu. [Jedenásť]

Chirurgická liečba spravidla vedie k uzdraveniu. Po operácii potrebujú pacienti dlhodobú rehabilitačnú liečbu na rehabilitačnom oddelení a v sanatóriu. Niektorí pacienti po operácii majú komplikácie - zvýšené zjazvenie miechy, čo vedie k sekundárnej stenóze. Existujú komplikácie vo forme zápalu, poškodenia koreňov a nervov s klinikou parézy rúk a nôh, zhoršenej funkcie panvových orgánov. [12]

Prognóza. prevencia

Prognóza priebehu tohto ochorenia závisí od príčiny, charakteristík priebehu a trvania ochorenia. Prognóza je priaznivá s včasnou diagnózou ochorenia, v závislosti od príčiny, v skorých štádiách je vždy možné zvoliť pre pacienta adekvátnu konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Je to prevencia silnej bolesti a závažných neurologických komplikácií. Neočakávaná diagnóza, hrubé manuálne zásahy, komplikácie operácií zhoršujú prognózu, čo vedie k pretrvávajúcemu zdravotnému postihnutiu pacienta..

Dekompresia chrbtice: ako sa vykonáva operácia, indikácie a komplikácie

Mikrochirurgická dekompresia chrbtice je chirurgická liečba pomocou optických intraoperačných zariadení zameraná na elimináciu kompresie neurovaskulárnych štruktúr miechového kanála. Aby sa v neurochirurgickej praxi zmiernili vylisované útvary miechy a krvné cievy, používajú sa menej traumatické metódy s vysokým stupňom vizualizácie operovaného poľa. Moderná operácia dekompresie miechy sa vykonáva pomocou miniprístupu v rozsahu od 1 cm do 4 cm..

Drenáž po chirurgickom zákroku zmierňuje opuchy.

Syndróm kompresie-stavcov zahŕňa závažné neurologické poruchy. Sprevádzajú ich nepríjemné lokálne a / alebo odrazené bolesti v chrbte a iných častiach tela, zhoršené zmyslové a muskuloskeletálne funkcie končatín, dysfunkcia vnútorných orgánov, najmä panvových orgánov. Tieto príznaky často spôsobujú degeneratívne ochorenia (pokročilá osteochondróza u 80%), posttraumatické komplikácie a nádory, ktoré vyvolali zúženie dutiny miechy. Výsledkom je, že faktor patologického tlaku a traumy tkanív začína ovplyvňovať nervové vlákna a krvné cievy, čo sa prejavuje vyššie uvedenými príznakmi..

Cervikálna stenóza v dôsledku herniálneho výčnelku.

Pri liečbe kompresie krčnej chrbtice, lumbosakrálnej alebo hrudnej kosti sa neváhajte! Dlhý kompresný účinok môže spôsobiť smrť životne dôležitých štruktúr, čo môže viesť k ochrnutiu rúk alebo nôh, vážnemu ireverzibilnému poškodeniu mozgu, kritickému zlyhaniu genitourinárneho systému, srdca a dýchacieho centra. Odborne posúdiť závažnosť klinického prípadu, správne odporučiť tento alebo ten typ liečby, môže byť neurológ, neurochirurg, ortopéd.

Dekompresia je vždy predpísaná čisto za presvedčivých okolností, ak existujú:

 • spinálne diagnózy ohrozujúce život a pracovnú kapacitu človeka, poruchy centrálneho nervového systému;
 • pretrvávajúca alebo progresívna inhibícia pohybových funkcií pohybového aparátu, napriek zložitej konzervatívnej liečbe;
 • pretrvávajúca alebo často sa opakujúca silná bolesť, ktorá nezastavuje lieky alebo všetky možné nechirurgické metódy;
 • poruchy pohybu čriev, močových ciest, reprodukčný systém.

Zásah spočíva v chirurgickom odstránení patologických defektov, ktoré spôsobujú zablokovanie miechového kanálu, a kompresii nervových a vaskulárnych štruktúr. Môže ísť o medzistavcové hernie, marginálne kostné výrastky stavcov, hypertrofické väzivá, benígne alebo malígne nádory, hematómy, adhézie.

Dekompresná účinnosť

Vo väčšine prípadov je to mikrochirurgická operácia, cena je od 60 tisíc do 200 tisíc rubľov, čo umožňuje dosiahnuť výraznú úľavu od stavu pacienta. Šanca na úplné zotavenie, pokiaľ sa uskutoční včas, je pomerne vysoká. Hlavná časť manipulácie (70% - 80%) sa vykonáva na bedrových úrovniach, pretože bedrová oblasť je charakterizovaná ako najviac zaťažená a pohyblivá časť hrebeňa, ľahko zraniteľná degeneráciou a zraneniami. Druhou najbežnejšou oblasťou dekompresie je krk..

Približne 95% pacientov, ktorí boli pôvodne prijatí do nemocnice s poškodením krčka maternice a bedrových nervov, je po dekompresii prepustených s významnými funkčnými zlepšeniami. Mnohé z nich zaznamenávajú zreteľné zníženie bolesti a svalovej slabosti končatín už v prvých hodinách, dňoch / dvoch po operácii. Približne 3% symptómov zostávajú nezmenené, 1% -2% sa zhoršuje.

Vyjadrené percentá účinnosti tu berú do úvahy celý komplex možných patológií podliehajúcich dekompresnej mikrochirurgii ako celku. Prognostické údaje sa preto môžu líšiť v závislosti od špecifickej diagnózy, počiatočného neurologického stavu, individuálnych charakteristík organizmu, metódy a kategórie zložitosti intervencie..

Dekompresívna stabilizačná chirurgia

Dekompresné operácie sa niekedy kombinujú s implantáciou stabilizačného systému, ak je potrebné eliminovať alebo zabrániť nestabilite stavcov. Fixácia (stabilizácia) po uvoľnení neurovaskulárnych formácií znamená upevnenie stavcov, ktoré sú náchylné na abnormálne premiestnenie pomocou špeciálnych konštrukcií a implantátov fixného alebo dynamického typu..

Pevnou kĺbovou taktikou je položenie kostného štepu alebo klietky do medzistavcových foramen, aby sa imobilizovala a vytvorila miechová fúzia (fúzia) dvoch alebo viacerých stavcov s následnou fixáciou stabilizovanej oblasti pomocou konštrukcie z titánu. Kostný materiál na transplantáciu sa obvykle odoberá z hrebeňa kostnej kosti od pacienta, aloštepy sa používajú menej často..

Dynamická stabilizácia - implantácia protetických prístrojov, ktoré spoľahlivo stabilizujú patologickú zónu, ale neblokujú úplne pohyblivosť medzi stavcami. Rozsah pohybu neprekročí hranicu fyziologicky prijateľných hodnôt.

Aká je operácia

Odstránenie útvarov, ktoré stláčajú miechový kanál a porušujú vodivé funkcie miechy, je možné dvoma spôsobmi:

 • pod kontrolou mikroskopu a mikrochirurgických nástrojov;
 • pomocou endoskopického systému.

Ciele a ciele týchto dvoch postupov sú rovnaké, ale stupeň invazívnosti, technická zložka procesu a určité rozdiely v indikáciách ich od seba odlišujú..

Endoskopický pohľad

Endoskopická chirurgia v oblasti neurochirurgie chrbtice sa používa pomerne nedávno, zaviedla sa do zahraničia v polovici 90. rokov, v Rusku až po 10 rokoch. Dekompresná endoskopia je najmenej invazívnou technikou na resekciu patologických tkanív pomocou malého rezu (1-1,5 cm) pomocou teleskopickej sondy a súpravy nástrojov, ktoré sa vkladajú do pracovnej dutiny. Trvanie relácie je v priemere 45 minút. Rehabilitácia trvá asi 60 dní.

Počas operácie.

Technika, keď chirurg vykonáva resekčné opatrenia cez tenkú endoskopickú trubicu s priemerom iba 6-8 mm, je najsprávnejšia vo vzťahu k zdravej pokožke a okolitým svalovo-väzivovým štruktúram. Vďaka tomu je pacient ľahšie a rýchlejšie tolerovať štádiá zotavenia..

Endoskopia minimalizuje riziká intra- a pooperačných komplikácií v dôsledku najvyšších možností zväčšenia chirurgického poľa s jasným prenosom jeho obrazu na chirurgický monitor v reálnom čase. Chirurgia s endoskopom má tiež jedinečné metódy prístupu:

 • TESSYS (transforaminálne);
 • CESSYS (anterolaterálny);
 • iLESSYS (dorzálne, dorsolaterálne) a ďalšie vysoko sľubné technológie z hľadiska bezpečnosti a minimálnej invázie.

Aby ste získali predstavu o tom, ako endoskopická metóda uvoľňuje stlačené zložky nervového a obehového systému v chrbtici, informácie vám pomôžu:

 1. Operácia sa spravidla vykonáva v lokálnej anestézii, ale je tiež možné použiť celkovú endotracheálnu anestéziu..
 2. Potom nasleduje ošetrenie antiseptickým roztokom pokožky chrbta, ak sa vytvorí prístup zozadu. V projekcii miesta lézie skalpelom sa na koži urobí malý rez (nie viac ako 1,5 cm)..
 3. Do vytvoreného otvoru pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu sa vloží dilatátor (dilatátor) do bezpečnej oblasti stavca, potom sa do neho vloží pracovná objímka a cez objímku sa nainštaluje endoskopická trubica. V hlavnom zariadení sú fotoaparát a optické vlákno pripojené.
 4. Pri opakovane zvýšenom sledovaní pomocou chirurga, ktorý je umiestnený vo vnútri endoskopu, chirurg vykonáva potrebné manipulácie. Špecialista šetrne odstraňuje zdroj kompresného syndrómu, napríklad osteofyty s kliešťami na kosti, herniovaný disk s mikropólou. Takto sa dosiahne dekompresia nervov alebo krvných ciev, ktoré sa môžu čoskoro obnoviť.
 5. Vyrezané štruktúry sa vylučujú kompartmentom endoskopického systému, dutina miechového kanála sa dôkladne opláchne fyziologickým roztokom z chirurgických zvyškov. Potom sa zariadenie odstráni, potom sa rana dezinfikuje a umiestni sa na ňu niekoľko švov.

Endoskopia je kontraindikovaná v prítomnosti ťažkej laterálnej a cirkulárnej stenózy, bilaterálnej kaudogénnej krívania, hrubej parézy, stredných kýly a paravertebrálnych lokalizačných nádorov. Inštalácia stabilizačných zariadení je vo väčšine prípadov pri tejto taktike nemožnou úlohou..

Mikroskopická prevádzka

Chirurgia pod mikroskopom sa považuje za najúspešnejšiu a najproduktívnejšiu taktiku dekompresnej chirurgie. Na rozdiel od endoskopickej liečby umožňuje širšiu škálu manipulácií s veľkým počtom diagnóz. Pokiaľ ide o zobrazovanie, moderné mikroskopy poskytujú 40-násobné zvýšenie, čo spĺňa 100% všetkých požiadaviek na vysoko presné chirurgické zákroky v ktorejkoľvek časti chrbtice..

Navyše, rôzne rekonštrukčné a stabilizačné opatrenia s rôznym stupňom zložitosti podliehajú operáciám s mikroskopom. Prevádzková agresia je oveľa menšia ako pri klasických otvorených intervenciách, preto je táto technológia tiež zaradená do kategórie minimálne invazívnych neurochirurgických zákrokov. Rez na kvalitnú implementáciu mikrochirurgickej dekompresie na 1. úrovni je asi 3-4 cm, anestetická liečba je iba celková anestézia. Procedúra trvá 1 až 3 hodiny. Trvanie pooperačného zotavenia je v priemere 2 až 3 mesiace.

Ako rozšíriť miechový kanál, kde boli nervové štruktúry zovreté, vykonáva sa široko praktická metóda chirurgického zákroku pomocou mikroskopu, opíšeme ďalej.

 1. Pacient sa vstrekne do hlbokého spánku prostredníctvom viaczložkovej anestézie.
 2. V oblasti stenotického zamerania sa vytvára najvýhodnejší prístup, aby sa štruktúry podporného stavcovského komplexu neporušili na maximum..
 3. Sledujúc priebeh chirurgického procesu pomocou mikroskopu pre vysoké zaťaženie, mikrochirurg tlačí zovretý nerv na bezpečné miesto..
 4. Pomocou miniatúrnych nástrojov (frézky, kliešte, atď.) Špecialista odstráni tie časti kĺbov, väzov, stavcov, chrupavky, ktoré nadmerne narástli a viedli ku kompresii. V prípade potreby sa chrbtica stabilizuje implantátmi..
 5. V konečnom štádiu sa rana umyje, vydezinfikuje a zošije sa kozmetickým stehom.

Pacientovi sa zvyčajne umožňuje vstávať a chodiť bližšie k večeru po zákroku alebo nasledujúce ráno. Minimálny pobyt v nemocnici - 4 dni.

Dekompresný simulátor nie je alternatívou k chirurgickému zákroku

Pri pokročilých neurologických a funkčných poruchách môže byť účinný iba chirurgický zákrok. Žiadne nechirurgické metódy nemôžu úplne rozšíriť miechový kanál a natrvalo zachrániť neurovaskulárne štruktúry pred útlakom formovaných degenerácií a novotvarov. Po zložitej diagnóze je zbytočné dúfať v zázračný účinok populárnych dekompresných simulátorov. Pri nekomplikovaných prejavoch je vhodné podstúpiť dekompresnú terapiu výlučne s degeneratívno-dystrofickými patológiami, napríklad v počiatočných a stredných štádiách osteochondrózy, diskových výčnelkov..

Ak sa v chorej chrbtici vytvorila veľká prietrž alebo sa objavili hrubé masívne kostné výrastky na kĺboch ​​a stavcoch, ktoré boli provokatérmi zložitej neurogénnej patogenézy, nezmiznú a nezmiznú, rovnako ako nerozťahovanie chrbtice na simulátore. Aj keď sa náhle objaví antikompresný účinok, nedá sa, bohužiaľ, vyhnúť relapsom. Známe dekompresné a antigravitačné tréningové systémy môžu okrem toho vážne poškodiť niektorých pacientov, napríklad:

 • ľahko sa dá poraniť svaly, šľachy, väzy oslabené chorobou;
 • posilniť progresiu rozvoja existujúcej patológie, zhoršiť už aj tak závažné príznaky;
 • vyvolať ďalšiu patológiu muskuloskeletálneho komplexu.

Samozrejme nie je možné úplne zakázať používanie špeciálnych simulátorov, ktoré môžu mať pre vybranú kategóriu ľudí neoceniteľný prínos, a to:

 • vyložiť chrbticu;
 • zvýšiť elasticitu, vytrvalosť svalov;
 • zmierniť opuch nervového koreňa, zmierniť bolesť.

Ale iba v prípade, že školenie predpísané odborníkom nejde na úkor indikácií a kontraindikácií. Preto by ste mali získať povolenie a odporúčanie do týchto tried výlučne od vysoko špecializovaného vysokoprofesionálneho lekára. Nasledujte ich iba pod dohľadom skúseného inštruktora kinezoterapie s vynikajúcimi odporúčaniami..

Jazva po operácii.

záver

Nezabudnite, že mikrochirurgická dekompresná chirurgia, ak je jasne uvedená, je nevyhnutnou a jedinou účinnou liečbou. Mikrochirurgia dokáže úplne zmierniť bolesť pekla, funkčnú poruchu pracovných orgánov, obnoviť stratenú kvalitu života a často až na úroveň zdravého človeka. Ale iba skúsený chirurg potrebuje dôveru, aby mohol operovať svoju chrbticu!

Je zaručené podstúpiť lekárske a chirurgické zákroky s vysokou kvalitou a bez následkov, ktoré sú v Českej republike k dispozícii, navyše v tejto krajine najnižšie ceny v Európe za príslušnú kategóriu lekárskej starostlivosti. Českí lekári spinálnej mikrochirurgie a rehabilitácie patria medzi prvých na svete, ktorí si zaslúžia najvyššiu dôveru a rešpekt..

Príznaky a liečba kompresie miechy

Z rôznych typov dorzopatie sú najzávažnejšie tie, ktoré ovplyvňujú miechu. Môžu viesť k veľmi vážnym, rýchlo sa rozvíjajúcim a nepredvídateľným následkom. Príznaky, ktoré sa vyvinú v dôsledku kompresie miechy, sa nazývajú myelopatie. Aké choroby vyvolávajú myelopatiu??

Kompresia miechy: príčiny a príznaky

Príčinou kompresie miechy môže byť:

 • Diskogénna dorzopatia:
  • veľká dorzálna prietrž
  • sekvestrovaná prietrž
  • diskový offset a strata
 • Poranenia chrbtice vedúce k poškodeniu chrbtice alebo opuchu
 • Infekčný epidurálny absces
 • Extramedulárne a intramedulárne nádory
 • Primárne nádorové metastázy

Typy KSM

Kompresia miechy sa môže objaviť v priebehu niekoľkých hodín, nadobudnúť akútnu formu a tiež prejsť do subakútneho alebo chronického procesu.

Akútna forma sa často pozoruje pri:

 • poranené zranenia
 • kompresné zlomeniny stavcov sprevádzané premiestnením jeho fragmentov
 • spontánny epidurálny hematóm

Dôvody pre podoblasť:

 • Metastatické nádory
 • Abscesy a hematómy
 • Poškodenie medzistavcových platničiek

Subakútny typ kompresie sa môže vyvinúť v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov.

Chronická kompresia sa vyvíja pomaly: niekedy sa toto obdobie predlžuje o mnoho mesiacov až rokov.
Základom objavujúcej sa patológie je:

 • Výčnelky, hernie a osteofyty proti spinálnej stenóze
 • Nádory miechy a pomaly rastúce útvary za jej hranicami
 • Patologické spojenia tepien a žíl (malformácie)

Chronická kompresia je častejšia v lumbosakrálnej oblasti..
V krčnej chrbtici sa zvyčajne vyskytujú všetky tri typy (chronické, subakútne a akútne).

Okrem štandardných príčin môže viesť k cervikálnej myelopatii:

 • Vysídlenie atlasu
 • Fúzia atlasu, dentoidný proces druhého krčného stavca s týlnou kosťou
 • Sploštenie bázy lebky a ďalších anomálií kraniovertebrálneho prechodu

Príznaky kompresie miechy

Kompresia miechy je často sprevádzaná kompresiou nervového koreňa a krvných ciev, čo môže viesť k:

Prvým príznakom, ktorému pacienti zvyčajne venujú pozornosť, je bolesť. Samotná bolesť však nie je charakteristická pre myelopatiu:
K syndrómu bolesti dochádza iba vtedy, ak je spolu s membránami alebo látkou v mozgu koreň miechového nervu stlačený

V tomto prípade sa pozorujú už známe príznaky bolesti a parestézie, ktoré vyžarujú do končatiny:

 • Horná - pri stláčaní koreňov krčnej chrbtice
 • Dolné korene bedrovej časti

Povinné znamenie - bolesť pri pohmate a nárazoch (poklepaním) stavcov a výbežkoch.

Myelopatické príznaky sa prejavujú zmyslovými, motorickými a reflexnými poruchami:

 • Čiastočná a úplná strata citlivosti
 • Para- a tetraparéza (paralýza dvoch alebo všetkých štyroch končatín)
 • Svalová slabosť
 • Zhoršená koordinácia pohybov
 • Patológie v orgánoch umiestnených pod miestom kompresie miechy:
  Charakteristickým rysom myelopatie je atónia zvieračov močového kanálika a konečníka, čo vedie k strate kontroly nad dôležitými fyziologickými udalosťami.
 • Pyramidálne príznaky:
  Tzv. Známky poškodenia pyramidálnych ciest spájajúcich centrálne a motorické neuróny kôry mozgu a miechy.
  Ak k tomu dôjde:
  • Patologické reflexy karpálneho a chodidlového ohybu a extenzora
   Napríklad jeden z reflexov:
   Pri údere kladivom na povrch dlane alebo plantárna sú prsty alebo prsty ohnuté
  • Clonuses:
   Reflexná rytmická svalová kontrakcia ako reakcia na strečing
  • Synkinesia:
   • Pohyby zdravých končatín vedú k svojvoľnému opakovaniu v ochrnutom stave
   • Pokusy o pohyb v ochrnutých končatinách vedú k zvýšeným kontraktúram:
    Flexia - v ruke
    Extensor - v nohe

Ako diagnostikovať kompresiu miechy

Najlepší spôsob, ako diagnostikovať KSM, je MRI.

Ak je MRI ťažké urobiť, potom sa uchýlia k myelografii CT.

CT - myelografia sa vykonáva pomocou lumbálnych a cervikálnych punkcií zavedením neiónovej nízkoosmolárnej drogy obsahujúcej jód do miechového kanála

Liečba KSM

Liečba KSM je často veľmi náročná. Pri akútnej kompresii spôsobenej traumou alebo epidurálnym abscesom môže počet trvať niekoľko hodín a počas tejto doby sa musia prijať všetky opatrenia na zníženie abscesu alebo opuchu..

KSM je možné liečiť konzervatívne a chirurgicky:

 • Glukokortikoidy (hlavne dexametazón) sa používajú na zmiernenie bolesti.
 • Diuretiká, dekongestanty sú predpísané
 • Radikálna metóda sa využíva s ďalším rozvojom funkčných porúch a nízkou účinnosťou konzervatívnej liečby

Prevádzkové metódy na odstránenie KSM:

 • Imobilizácia doskového segmentu
 • Odstránenie patologického miesta
 • Kyphoplastika a stavovca
 • Laminoplastika (chirurgický zákrok na rozšírenie miechového kanála)
 • Diskektómia (odstránenie postihnutého disku)

Liečba kompresie nádoru

V prípade leva sa vyskytuje kompresia miechy v dôsledku poruchy nádoru a metastatických miechových útvarov.

V takmer 80% prípadov sú metastázy miechy spôsobené karcinómom. Najčastejšie metastázujú do chrbtice karcinómy mliečnej žľazy a prostaty, pľúc a obličiek, ako aj myelómy.

Schéma podania dexametazónu v nádoroch:

 • Jedna dávka 100 mg sa urgentne podáva intravenózne
 • Potom každých 6 hodín - 25 mg

Po liečbe sa vykoná núdzová operácia alebo RT (ožarovanie).

Indikácie pre chirurgický zákrok

Základom chirurgického zákroku sú:

 • Zvýšenie senzorických, motorických a reflexných porúch
 • Relaps po RT
 • Miechová nestabilita
 • Prítomnosť abscesu alebo hematómu

Indikácie pre radiačnú terapiu

Radiačná terapia sa predpisuje v prípade:

 • Rádiosenzitivita nádoru (také nádory sú rakovina prsníka, myelóm, neuroblastóm).
 • Ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný
 • S viacerými ohniskami kompresie
 • S pomaly sa rozvíjajúcim procesom kompresie

Približná schéma rádioterapie je nasledovná:

 • Uskutočnil 15 - 20 sedení s dávkou 2 - 3 Gy
 • Celková dávka žiarenia - 45 Gy

Kybernetický nôžový systém

Na odstránenie nádorov miechy sa dnes používa rádiochirurgický systém s kybernetým nožom, ktorý pomocou robotických technológií a softvéru určuje:

 • Presná poloha nádoru
 • Cielene ožaruje patologickú formáciu bez toho, aby sa dotkla zdravých buniek

Použitá technika je schopná odstrániť kompresiu miechy a viesť, ak nie je úplné zotavenie, potom k predĺženej remisii..

Video: Odstránenie mozgového nádoru z cyber noža

Stenóza miechového kanálu v bedrovej oblasti

Stenóza miechového kanálu driekovej chrbtice sa prejavuje čiastočným prekrývaním miechového kanála. Keď sa kanáliková trubica sťahuje, korene miechy sú stlačené. Ochorenie progresívnej povahy: prechod do závažnej miery pretrváva. V počiatočných fázach je indikovaná štandardná liečba pomocou liekov, cvičebná terapia, terapeutická masáž. V pokročilej verzii choroby je potrebný chirurgický zákrok. Zvážte príznaky choroby, metódy diagnostiky a naučte sa liečiť stenózu miechy.

Príčiny Spinoza

Spinoz je rozdelený na vrodený typ vývoja a získaný. V prvom prípade sa choroba vyskytuje v dôsledku štrukturálnych vlastností stavcov: tvoria sa počas vývoja embrya. Medzi charakteristické znaky idiopatickej (vrodenej) spinózy patrí:

 • Nohy plodu nie sú správne tvarované: jedna je kratšia ako druhá;
 • Zväčšenie alebo skrátenie chrbtového oblúka;
 • Znížený rast plodu a ďalšie.

Spinálna stenóza získaného typu je častejšia ako vrodená. Dôvody vzhľadu:

 • Poranenia kanála v bedrovej oblasti spôsobené mechanickým namáhaním deštruktívnej povahy na chrbte;
 • Degenerácia chrbtice v dôsledku artrózy kĺbov. Ďalším dôvodom môže byť nazývaná osteochondróza. Tieto príčiny stenózy bedrovej chrbtice sú najbežnejšie;
 • Lekárske zákroky, ako napríklad odstránenie časti stavca. Deštruktívne procesy sú vlastné ľuďom s kovovými štruktúrami v chrbtici;
 • nádory
 • Infekčné choroby;
 • Zmena metabolizmu, v dôsledku ktorej sa metabolické produkty hromadia v stavcoch;
 • Porušenie zásobovania krvi koreňmi miechových nervov;
 • Reumatoidná artritída atď..

Stáva sa, že u pacienta je diagnostikovaná kongenitálna stenóza medzistavcových foramen, ktorá sa nakoniec zmení na iný typ - získaná spinóza. V tomto prípade sa zúženie stavcov a otvorov nemôže liečiť liekmi, je nutný chirurgický zákrok.

Druhy stenózy

Aby sme jasne pochopili, aké typy stenózy ovplyvňujú chrbticu pacienta, obrátime sa na anatómiu chrbtice:

 1. Centrálny kanál je akýmsi prípadom miechy;
 2. Bočné radiálne kanály fungujú ako vylučovacie kanály pre nervy a krvné cievy. Spojujú ich s periférnym nervovým a obehovým systémom;
 3. Kanály miechy umiestnené v krčnej oblasti.

Existujú tri typy zúženia kanála:

 • Stredné zúženie: relatívna spinóza (menej ako 1,2 cm), absolútna (menej ako 1 cm), bočná (menej ako 0,4 cm);
 • Vertebrálna stenóza sa ďalej delí na stenózu na pravej vertebrálnej artérii a stenózu ľavej vertebrálnej artérie.
 • Možno vám tieto informácie budú užitočné: sekundárna stenóza

Prejav spinózy

Čo je to stenóza miechového kanála, sa dá pochopiť podľa špecifických príznakov, ktorými sa choroba zrádza sama. Kompresia krvných ciev a nervových zakončení v mieche spôsobuje reťaz nepríjemných následkov:

 • Epidurálny tlak sa zvyšuje;
 • V dôsledku tlaku na nervové vlákna dochádza k ich zápalu a opuchu;
 • Krvný obeh je narušený v panvových orgánoch, v brušnej dutine.

Najbolestivejším symptómom spinózy je neurogénna intermitentná klaudikácia. Vyjadruje sa v bolesti dolnej časti chrbta. Počas krátkych prechádzok sa pocit bolesti zintenzívňuje a zmenšuje, keď sa pacient posadí. Ohýbanie chrbta dopredu, doľava alebo doprava zmierňuje bolesť, kým sa telo nevráti do pôvodnej polohy. Neurogénna klaudikácia sa vyznačuje napätím svalov dolných končatín, ktoré je sprevádzané kŕčmi teliat. Bolesť chrbtice sa prenáša na dolné končatiny. Panvové orgány umiestnené vľavo a vpravo od chrbtice sú rovnako zranené. Okrem toho je u pacienta so spinálnou stenózou na bedrovej úrovni poškodený urogenitálny systém.

Časom zaznamenané príznaky vedú k zdravotnému postihnutiu.

Príznaky choroby

Príznaky, ktoré spôsobujú lumbálnu spinálnu stenózu, boli diskutované vyššie. Líšia sa však od symptómov spinózy, ktoré sa vyskytujú pri zúženom kanáliku v krku alebo hrudníku. Pre zúženie pŕs je teda charakteristické:

 • Bolesť v týle, čiastočne v krku;
 • Postihnuté ramenné svaly;
 • Znecitlivenie alebo brnenie v hornej časti trupu;
 • Paralýza jednotlivých častí alebo celého tela súčasne;
 • Porušenie a zastavenie dýchacích funkcií;
 • Absencia citlivých reflexov pod úrovňou poškodenia.

Hrudná chrbtica je najmenej postihnutá stenózou. Dôvodom je jeho nečinnosť: je ťažké na ňu uplatniť vonkajší vplyv, čo môže viesť k degeneratívnym zmenám. Medzi príznaky takejto spinózy patrí:

 • Selektívna citlivosť kože brucha a hrudníka;
 • Bolesť v brušnej dutine, bolesť v srdci;
 • Bolesť v mieste poškodenia.

komplikácie

Ak sa liečba stenózy miechového kanála nevykonala včas, na pacienta čakajú komplikácie. Vyskytujú sa predovšetkým neurologické príznaky, ktorých intenzita prejavov závisí od stupňa kompresie miechy. Pri poškodení miechy sú komplikácie zriedkavo reverzibilné. Medzi ne patrí:

 • Dolná paraparéza;
 • Porušenie normálneho fungovania panvových orgánov;
 • Strata citlivosti a ochrnutie.

diagnostika

Diagnóza choroby začína anamnézou: ošetrujúci lekár skúma sťažnosti pacienta, povahu a lokalizáciu bolesti, životný štýl pacienta, čo by mohlo viesť k stenóze lumbálnej chrbtice. Ďalej lekár vykoná fyzické vyšetrenie pacienta a odpovie na otázku, čo to je. Tu sú priradené aj ďalšie diagnostiky..

Röntgenové vyšetrenie nespôsobuje pacientovi bolesť. Ukazuje zmeny kostí pomocou lúčov röntgenového prístroja. V prípade stenózy odhaľuje osteofyty, hypertrofiu kĺbov, poškodenie alebo zlú stabilitu miechových segmentov. Röntgen poskytuje tiež obraz, ktorý vám umožní pochopiť, či pacient znížil medzistavcové trhliny. Rôntgenové žiarenie si nereguluje mäkké tkanivá a neumožňuje detekovať nádory a iné typy deštrukcie.

Táto metóda výskumu vám umožňuje získať obraz o vnútornej štruktúre tela. Postup je neškodný a nepredstavuje nebezpečenstvo pre život. Obrázok získaný na MRI ukazuje pozdĺžne priečne rezy, ktoré umožňujú diagnostikovať akúkoľvek patológiu mäkkých tkanív. MRI odhaľuje hypertrofiu fazetových kĺbov, prietrž a iné deštruktívne patológie.

Štúdium dorzálnej oblasti sa uskutočňuje röntgenovými lúčmi. Výsledný obraz je spracovaný počítačovým programom a vytvára obraz rezov. Rovnaký obrázok sa získa skenovaním MRI. Diagnostika pomocou počítačovej tomografie odhaľuje kostné ostrohy, hypertrofiu kĺbov faziet a ďalšie zmeny v kostnom tkanive. Tomografia sa dá kombinovať s myelogramom. Obraz choroby je v tomto prípade jasnejší.

liečba

Stenóza miechy, ktorej liečba môže byť liečivá alebo chirurgická, sa dá úplne vyliečiť. Liečba liečivom je možná v počiatočných štádiách ochorenia za predpokladu, že neexistujú žiadne významné neuralgické poruchy. Ak sa príznaky objavia inak ako bolesť bedier a nôh, konzervatívna liečba nebude fungovať..

Liečba primárnej spinózy - komplexné využitie fyzioterapeutických procedúr, cvičebná terapia, masáže a lieky.

Liečba drogami zahŕňa:

 • Nesteroidné lieky. Umožňujú odstrániť zápal z vylisovaného nervového koreňa a zmierniť opuch, odstrániť bolesť. Forma, v ktorej má pacient používať nesteroidné lieky, sa diskutuje individuálne;
 • Vitamíny skupiny B. Pozitívne ovplyvňujú štruktúry periférneho nervového systému, zatiaľ čo anestetizujú zapálené oblasti;
 • Svalové relaxanciá. Skupina liekov používaných na zmiernenie svalového napätia;
 • Prostriedky na zlepšenie prietoku krvi;
 • prekrvenie;
 • Blokáda lidokaínom a hormónmi. Zmierňujú bolesť a opuch..

Pri oneskorenom volaní lekára je indikovaný chirurgický zákrok. V tomto momente sa zosilňujú neurálne príznaky pacienta, narušujú sa funkcie orgánov umiestnených v malej panve, objavuje sa paréza. Operácia pomáha odstraňovať kompresiu koreňov miechových nervov..

Stenóza miechy chrbtovej chrbtice je choroba, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou končí zdravotným postihnutím pacienta. Tomu sa dá zabrániť, ak starostlivo zvážite svoje zdravie a budete počúvať signály vydané telom. Iba včasná liečba pomôže zbaviť sa choroby navždy, pričom sa zabráni recidíve.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Cauda equina syndróm

Príznaky a liečba syndrómu radiálnej bedrovej drene

Diagnostika a liečba degeneratívnej spinálnej stenózy na lumbosakrálnej úrovni

Verzia: Klinické odporúčania Ruskej federácie (Rusko)

všeobecné informácie

Stručný opis

Asociácia neurochirurgov Ruska

KLINICKÉ ODPORÚČANIA
O DIAGNOSTIKÁCH A ZAOBCHÁDZANÍ S DENERATÍVNYMI STENÓZAMI CHOROBY SPINY NA ÚROVNI LAP-SACRED (Moskva, 2015)

Klinické odporúčania boli prerokované a schválené na plenárnom zasadnutí správnej rady Asociácie neurochirurgov Ruska, Kazaň, 6. 2. 2015.

definícia
Miechová stenóza je patologické zúženie centrálneho miechového kanála, laterálneho vrecka alebo medzistavcových foramenov v dôsledku invázie štruktúr kostí, chrupavky alebo mäkkých tkanív v priestoroch obsadených nervovými koreňmi, miechou alebo copom [20]..

Etiológia a patogenéza

Etiológia a epidemiológia

Výskyt stenózy miechového kanálu lumbosakrálnej chrbtice je od 1,8 do 8%. V Spojených štátoch je každý rok operovaných každých 90 zo 100 000 ľudí nad 60 rokov kvôli spinálnej stenóze lumbosakrálnej chrbtice. Vo Švajčiarsku, v kantóne Zürich s populáciou približne 1,3 milióna ľudí, sa 300 pacientov ročne podrobuje chirurgickej liečbe, čo naznačuje vysokú prevalenciu tohto ochorenia v krajinách s vysokou priemernou dĺžkou života [5,8,25].

Prevažná väčšina (90%) epizód bolesti chrbta spojená so stenózou sa hodí na konzervatívnu liečbu: komplexná liečba liekmi, ktorej účinnosť sa objektívne preukazuje rehabilitačnými programami. Napriek tomu je spinálna stenóza najčastejšou príčinou chirurgickej liečby v staršej skupine pacientov..

Stenóza miechy sa najčastejšie klasifikuje ako primárna, spôsobená vrodenými anomáliami alebo poruchami, ktoré sa vyvinuli v postnatálnom období, alebo sekundárne (získané), ktoré sú výsledkom degeneratívnych zmien alebo lokálnej infekcie, traumy alebo chirurgického zákroku..
Degeneratívna stenóza miechy je kombináciou klinických syndrómov spôsobených degeneratívnymi zmenami v lumbosakrálnej chrbtici. V drvivej väčšine prípadov je generátorom vývoja klinických symptómov v populácii degeneratívna stenóza, ktorej príčinou môžu byť všetky odrody degeneratívnej patológie chrbtice, vrátane patológie diskov, fazetových kĺbov, hypertrofie ligamentu, osteofytov, spondylylyzy. Degeneratívna stenóza miechy sa môže vyskytnúť s ďalšími prejavmi choroby, vrátane degeneratívnej spondylolistézy alebo degeneratívnej skoliózy. Okrem pomaly progresívnych degeneratívnych zmien má spinálna stenóza významnú dynamickú zložku. Voľný priestor miechového kanála sa znižuje s zaťažením a predlžovaním a zväčšuje sa pri napínaní a ohýbaní.

Degeneratívna stenóza miechy môže byť anatomicky vyjadrená zúžením centrálneho kanála, v oblasti laterálnych hmôt, foramenálneho foramenu alebo v akejkoľvek kombinácii opísaných lokalizácií..

Centrálnou stenózou sa rozumie invázia stavcov do kanála priamo za stavcami, čo má vplyv na jednotlivé nervové korene alebo na celý „konský chvost“. [23]. Môže to byť dôsledkom poklesu miechového kanála v prednom smere, priečne alebo ich kombináciou, spojeného so znížením výšky medzistavcovej platničky s prolapsom alebo bez neho a hypertrofie kĺbov faziet a žltého väzu. Centrálna stenóza je najčastejšie spojená s kostnými výčnelkami (diastematomyelia, hypertrofická ostroha, osteofyty zadného medzistavcového disku), stredný výčnelok alebo prolaps medzistavcových platničiek, degeneratívna spondylolistéza, hypertrofia žltého ligamentu alebo horná hrana laminy spodného stavca..

S laterálnou stenózou miechové štruktúry prenikajú do laterálnej časti kanála do miesta, kde nervový koreň prechádza do medzistavcových priepastí [18]. Bočná stenóza sa delí na stenózu laterálneho vrecka (medzi horným stredným okrajom hypertrofovaného fazetového kĺbu a zadným povrchom tela stavca alebo disku) a foraminálnu stenózu v dôsledku úzkeho medziobratlového otvoru v dôsledku zmenšenia výšky disku alebo vyčnievania disku do medzistavcového otvoru tela tela. Bočné vrecko môže byť stenózované nielen hypertrofickým fazetom a výbežkom posterolaterálneho disku, ale aj hypertrofickým žltým ligamentom, spondylolistézou, sekundárnou (po bedrovej spondylóze) kostnou hypertrofiou, degeneratívnym ochorením disku.
Kompresia nervového koreňa pri laterálnej stenóze sa nazýva „nediskogénna kompresná radikulopatia“ [16,26].

Patogenéza a patofyziológia
Axiálne úseky lumbálnej miechy majú tvar blížiaci sa trojuholníku (trojlístok). Rôzne parametre miechového kanála sú dosť variabilné. Priemerná veľkosť predného priemeru kanálika u dospelých podľa anatomických a ožarovacích metód výskumu, ktorý uskutočnil Epstein B.S. a kol. (1964) a Weinstein P.R. (1993) sa pohybujú od 15 do 23 mm a priečneho priemeru 26 až 30 mm.
Klinické prejavy stenózy sa môžu vyvinúť s priemerom sagitálu 10 až 15 mm. Podľa Epstein a kol. (1962), hranica priemeru sagitálu pre diagnózu stenózy je menšia ako 13 mm a UdenA. a kol. (1985) definovaný ako 11 mm. Verbiest H. (1973, 1975, 1976) považuje stavcovú stenózu s priemerným sagitálnym priemerom 10 mm alebo menej a relatívnym od 10 do 12 mm. V druhom prípade slúži ako varovanie pred možným výskytom budúcich klinických prejavov, ak sa spojí spondylolyza alebo hypertrofia fazetových kĺbov. Pri týchto veľkostiach kanálov môže mierny výčnelok disku alebo minimálny ventrálny osteofyt viesť k symptómom, ktoré sa nemusia vyvinúť pri normálnej veľkosti miechového kanála [28]..

Hypertrofia alebo osifikácia žltého väzu vedie k dorzálnemu stlačeniu duralového vaku a koreňov. Ventrálna kompresia je spôsobená: prietržami medzistavcových platničiek, osteofytmi a menej často hypertrofiou zadného pozdĺžneho väzu. [2,9,27].
Typicky sa degeneratívna stenóza vyskytuje na úrovni L4-L5 a potom s klesajúcou frekvenciou na úrovniach: L3-L4, L2-L3, L5-S1 a L1-L2 [12]..
Medzi hlavné patofyziologické mechanizmy rozvoja symptómov degeneratívnej stenózy a neurogénnej intermitentnej klaudikácie patrí [2.24]:
1. stlačenie koreňov copu;
2. ischémia, narušený venózny a lymfatický výtok v koreni;
3. zvýšený tlak v subdurálnych a epidurálnych priestoroch.

Klinický obraz

Príznaky, samozrejme

Klinický obraz

V patofyziológii klinických prejavov spinálnej stenózy hrá úlohu veľa faktorov. V prvom rade je to priama kompresia jednotlivých nervových koreňov a cauda equina prostredníctvom osteofytov a štruktúr mäkkých tkanív [24]. Nemenej dôležitú úlohu hrá narušenie venózneho a lymfatického výtoku v nervovom jadre a najmä jeho spojenie, ischémia a demyelinizácia nervových koreňov, ako aj zvýšený tlak v durálnych a epidurálnych priestoroch a intraosseálny tlak..
Kompresia mikrovah koreňov bedrových nervov vedúcich k ich ischémii je najvýznamnejším faktorom vo vývoji najvýraznejšieho syndrómu spinálnej stenózy - syndrómu neurogénnej intermitentnej klaudikácie. Rozlišujte medzi polohovou a ischemickou neurogénnou intermitentnou klaudikáciou. Prvý sa vyskytuje v situácii, keď chrbtica zostáva po určitú dobu v nehybnej polohe so zdôraznenou bedrovou lordózou. V tejto polohe degeneratívne zmenené medzistavcové platničky a hypertrofický žltý ligament ďalej zúžia miechový kanál, čo vedie k prechodnej kompresii cauda equina. V druhej forme je zvýšená ischémia spôsobená kompresiou lumbosakrálnych koreňov počas chôdze.
Ochorenie je pomalé, príznaky sa zvyšujú v priebehu mesiacov a niekoľkých rokov. Najstaršou a najbežnejšou sťažnosťou je bolesť v dolnej časti chrbta a na nohách. Je typická pre 85 - 90% pacientov so spinálnou stenózou. Bolesť v bedrovej oblasti, často dvojstranná, siaha až po zadok, stehná a ďalej k chodidlám. Po tejto bolesti si pacienti všimnú nástup únavy, slabosti, bolesti a necitlivosti nôh a nôh. V mnohých prípadoch opisujú svoje pocity z dolných končatín ako pálenie, konvulzívne zúženie, brnenie, „tečenie“, vágna únava, stuhnutosť v bokoch a nohách. Fyzická aktivita (chôdza, cvičenie nôh, predĺžená vertikalizácia s spinálnou hyperlordózou) vedie k zhoršeniu ochorenia. U niektorých pacientov sa bolesť vyskytuje v dolnej časti chrbta a bokoch a potom sa šíri dole na nohy a chodidlá. V iných prípadoch sa naopak vyskytujú v chodidlách a nohách a zdvíhajú sa k bokom a dolnej časti chrbta. V zriedkavých prípadoch sa nepozoruje bolesť dolnej časti chrbta. U asymptomatických pacientov sa niekedy dá zistiť aj anatomicky výrazná stenóza..

Neurogénna (kaudogénna) intermitentná klaudikácia je najcharakteristickejším syndrómom stenózy miechy. Vyznačuje sa nasledujúcimi klinickými príznakmi [6, 10]:
· Bolesť chrbta, ktorá sa vyskytuje pri chôdzi a vyžaruje na nohy pozdĺž prednej alebo zadnej strany stehien a dolných končatín.
· Bolesť, parestézia a dysestézia na nohách súvisia s polohou chrbtice, ktorá mechanicky zužuje miechové a nervové kanály alebo medzistavcové predkolenia (predĺženie chrbtice, chôdza najmä po schodoch, predĺžená zvislá poloha)..

· Bolesť chrbta, ktorá sa vyskytuje pri chôdzi a vyžarovaní na nohy pozdĺž prednej alebo zadnej strany stehien a dolných končatín
Bolesť, parestézia a dysestézia sú spojené s polohou chrbtice a sú vyvolané predĺžením chrbtice, chôdzou
· Bolesť klesá alebo mizne v sede, pri zohnutí alebo v drepe vo väčšej miere ako pri zastavení chôdze..
· Počas ľahnutia sa môže bolesť zosilniť.
Neurologické poruchy (svalová slabosť, strata alebo zníženie reflexov, citlivé poruchy) sa zhoršujú fyzickou aktivitou
Príznak Lasega (alebo test PVN) je často negatívny.
· Na rozdiel od diskogénnej bolesti flexia alebo vertikalizácia nevyvolávajú príznaky..
· Bolesť, parestézia a dysestézia sú spojené s polohou chrbtice a sú vyvolané predĺžením chrbtice, chôdzou, najmä po schodoch, predĺženým postavením

Neurogénna klaudikácia by sa mala odlíšiť od skutočnej (vaskulárnej) intermitentnej klaudikácie spojenej s okluzívnou chorobou, ktorá sa vyznačuje výskytom bolesti a / alebo konvulzívnych kontrakcií v svaloch gluteálneho alebo teľacieho tela pri chôdzi, vymiznutí alebo znížení po odpočinku. Cievne krívanie je často kombinované s inými prejavmi: bledosť a cyanóza nôh, dystrofické zmeny v koži (atrofia nechtov, strata vlasov), znížený alebo chýbajúci pulz na tepnách dolných končatín, hluk počas auskultácie, impotencia u mužov. Na rozdiel od neurogénnej intermitentnej klaudikácie vaskulárna klaudikácia zvyčajne nezávisí od zmeny polohy tela - k úľave dochádza pri zastavení pohybu, aj keď pacient zostáva vzpriamený.

Medzi ďalšie sťažnosti pacientov so spinálnou stenózou je potrebné si všimnúť poruchy funkcie panvových orgánov: rôzne stupne závažnosti močenia, impotencia.
Neurologické vyšetrenie môže odhaliť minimálne abnormality alebo nezistiť žiadne abnormality počas rutinného vyšetrenia.
V zriedkavých prípadoch môže spinálna stenóza postupne rozvíjať klinický obraz syndrómu konského chvosta, ktorý kombinuje bolesť chrbta, slabosť a citlivé poruchy v nohách a anogenitálnej zóne, rektálnu dysfunkciu a dysfunkciu močového mechúra..

diagnostika

2. Prieskum spondylografia s funkčnými testami (štandard) (priama projekcia v priamej polohe, so sklonom dopredu a dozadu, bočná projekcia v stojacej polohe) - umožňuje úplne získať všeobecnú charakteristiku štruktúry kosti lumbosakrálnej chrbtice, identifikovať spondylolistézu a hypermobilitu ( nestabilita) segmentu stavcov, ktorý nemusí byť detegovaný pomocou MRI vykonaného v horizontálnej polohe, na určenie výšky medzizubných priestorov, artrózy medzistavcových kĺbov, tvorby medzistavcových osteofytov,
identifikovať abnormality stavcov, lumbarizáciu, sakrizáciu.

3. SKT (odporúčanie) sa uvádza, ak MRI nie je možné (oceľové implantáty, kardiostimulátor). So zavedením kontrastu intradurálne (CT-myelografia) sa táto metóda stáva informatívnejšou a jej výsledky sú porovnateľné s MRI. SKT myelografia je invazívna metóda výskumu, ktorá obmedzuje jej použitie. Pri vykonávaní myelografie CT a CTK je možné vykonať trojrozmernú rekonštrukciu stavcov.

4. Elektrofyziologické výskumné metódy (možnosť) sa vykonávajú v diferenciálnej diagnostike degeneratívnych chorôb s neuropatiou, myelopatiou a syndrómami tunela..


5. Blokáda medzistavcových kĺbov (možnosť) - jedna z hlavných metód diagnostiky fazetového syndrómu.

6. Selektívna blokáda koreňov miechy (možnosť) môže najpresnejšie identifikovať mieru poškodenia v prípade polysegmentálnych zmien na MRI alebo SKT..

7. Provokatívna diskografia (možnosť) sa odporúča na určenie klinicky významného postihnutého disku s viacúrovňovými zmenami. Na celkové vyhodnotenie stavu pacientov pred a po chirurgickom zákroku sa používajú špecializované stupnice, ktoré pozostávajú z blokov na hodnotenie sociálnej adaptácie, závažnosti bolesti, funkcie chrbtice a podporovateľnosti dolných končatín, ortopedického a neurologického stavu a ožarovacích diagnostických údajov:
· Stupnica hodnotenia závažnosti choroby (SVZ);
Index invalidity Oswestry (ODI)
Vizuálna analógová stupnica (VAS)
· Dotazník švajčiarskej spinálnej stenózy - SSS.

Do znenia diagnózy (štandard) by sa malo zahrnúť toto:
I. Indikácia lokalizácie stenózy podľa úrovne poškodenia (L4-L5, L3-L4, L2-L3, L5-S1 a L1-L2);
II. Indikácia typu stenózy (centrálna, bočná, foraminálna);
III. Indikácia odhaleného syndrómu neurogénnej intermitentnej klaudikácie;
IV. Indikácia prítomnosti nestability a / alebo spondylolistézy;
V. Indikácia odhalenej radikulopatie s vyznačením záujmu o nervové korene a šľachovitosť.
VI. V prípade syndrómu konského chvosta sa označuje ako klinická diagnóza.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Napriek bezprecedentnému kultúre zdravého životného štýlu v posledných rokoch zostáva fyzická nečinnosť hlavným problémom našej doby. Preto veľa chorôb, vrátane chorôb súvisiacich s pohybovým aparátom.

Bolesť u detí

Žalúdok
Bolesť v tvári obyčajne označuje prietrž v tejto oblasti. Tento jav je možný kvôli zovretiu svalov segmentu črevnej slučky. Keď svaly z nejakého dôvodu oslabia, je možná strata črevnej slučky v oslabenej oblasti.
Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.