loader

Hlavná

Žalúdok

Recenzia kyretáže maternice s myómom maternice

Maternicové myómy sú ochorením hlavného ženského reprodukčného orgánu, pri ktorom sa tvorí benígny nádor. Patológia sa zisťuje u pacientov vo veku 25 a viac rokov..

Hlavným nebezpečenstvom vzniku novotvaru je to, že môže viesť k vzniku onkológie alebo neplodnosti. Pred začatím liečby lekári podrobia pacientovi úplné vyšetrenie. Hlavnou diagnostickou metódou je kyretáž maternice s myómom maternice.

Ak žena odhalí myómy maternice, lekár musí urobiť zoškrabanie z dutiny maternice, čo je potrebné na potvrdenie alebo vyvrátenie toho, že nádor zhubne. Je tiež potrebné poznamenať, že až po takej diagnostickej metóde môže odborník vyvinúť najvhodnejšiu taktiku liečby. U pacientov s veľkými a malými myomatóznymi uzlinami sa ukazuje kyretáž maternicovej dutiny s myómom maternice, ktorej prehľady sú rôzne.

Je potrebné poznamenať, že tento postup sa týka metód chirurgického zákroku, hoci sleduje iba diagnostický účel. Väčšina gynekológov kvalifikuje tieto manipulácie ako mini operáciu. Preto sa objavila táto definícia: potrat s myómom maternice, pretože postupy sú z technického hľadiska veľmi podobné.

Diagnostické kyretáž s myómom maternice. Zdroj: mamapedia.com.ua

Keď špecialista vykoná kyretáž, určitá časť postihnutej sliznice sa odstráni. Získaný biologický materiál je potom odoslaný na histologické vyšetrenie, čo umožňuje študovať štruktúru novotvaru čo najpresnejšie. Vďaka tomu je možné pochopiť, či je nádor benígny alebo malígny, či je v maternici prítomný infekčný proces a či prebiehajú ďalšie gynekologické choroby..

Kyretáž maternicovej dutiny s myómom maternice je traumatickým postupom, a preto sa pri jej implementácii nevylučuje poškodenie reprodukčného orgánu. Vzhľadom na túto vlastnosť musí mať pacient prísne indikácie postupu. Pred vykonaním kyretáže špecialista tiež určí, či má žena zákaz vykonávania tohto typu diagnózy. Ak je k dispozícii, určuje sa iná metóda kontroly..

indikácia

Ak je diagnostikovaná žena s benígnym nádorom, mohla by mať záujem o to, či sa kyretáž dá urobiť pomocou fibroidov maternice. Takéto kroky lekárov budú opodstatnené, iba ak existujú určité podmienky, ktoré si vyžadujú takýto zásah.

Indikácie na vykonanie diagnostického kyretáže sú nasledujúce:

 • Porušenie menštruačného cyklu, v ktorom je zaznamenané trvanie oneskorenia, ako aj krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou;
 • Ťažký menštruačný tok;
 • Zhrubnutá vrstva endometria (aj pri absencii nepravidelnej menštruácie);
 • Identifikované uzliny myómu;
 • Vysoká pravdepodobnosť progresie malígneho nádoru;
 • Príprava na chirurgické ošetrenie.

Odporúčanie pre postup môžete získať iba od svojho lekára. Ak si pacient želá podstúpiť vyšetrenie takýmto spôsobom, malo by sa to ukončiť, pretože manipulácia je traumatická a môže poškodiť reprodukčné orgány. Ak tieto činnosti nevykonáva skúsený lekár, infekcia a vývoj sprievodných patológií sa nevylučujú.

kontraindikácie

Je možné potrat s maternicovým myómom, ktorý sa nazýva diagnostické kyretáž, určiť ošetrujúci lekár. Predtým by mala byť pacientka starostlivo vyšetrená a tiež sa uistite, že nemá podmienky, za ktorých by tento postup nemohol byť vykonaný.

Čistenie myómom maternice sa nevykonáva v týchto situáciách:

 • Infekčné choroby v akútnom stave;
 • Prítomnosť zápalových patológií ovplyvňujúcich orgány reprodukčného systému a panvy;
 • Poškodili ste steny maternice.

Je tiež potrebné pochopiť, že postup sa nemôže vykonať pre ženy, ktoré majú dieťa, pretože to povedie k potratom. V určitých situáciách sa uvedený zoznam kontraindikácií nemusí brať do úvahy, ak je diagnostická kyretáž schopná udržať fungovanie celého tela pacienta..

výcvik

Pretože kyretáž dutiny maternice s myómom je chirurgický zákrok, aj keď s malým objemom, je nevyhnutné sa na ňu pripraviť. Každá žena by mala pochopiť, že tento postup nemožno považovať za bezpečný, a preto musí lekár v plnej miere informovať pacientov o všetkých druhoch rizík.

Musí tiež povedať, ako sa vykonáva prípravné obdobie. Ak žena po diagnostickej kyretáži nechce mať komplikácie, mali by sa prísne dodržiavať odporúčania lekára.

Aby postup prebiehal čo najpresnejšie, vykonáva sa niekoľko predbežných vyšetrení ženského tela:

Lekár bude okrem toho musieť predpisovať ženám lieky, ktorých príjem úplne vylúči alebo minimalizuje pravdepodobnosť vzniku zápalových alebo infekčných procesov. Lieky sú tiež potrebné, aby krvácanie počas postupu nebolo také ťažké.

Diagnostické kyretáž alebo potrat a maternicové fibroidy sú úplne kompatibilné koncepty, pretože tento postup pomôže zabezpečiť, aby žena neprogredovala k malígnemu nádoru. Operácia je vo väčšine prípadov priradená k stredu cyklu.

Ak však existujú núdzové indikácie, potom je možné zákrok vykonať v prvej fáze, avšak na získanie väčšieho množstva materiálu na histologické vyšetrenie je lepšie kyretáž v druhej perióde menštruačného cyklu..

Gynekológ môže určiť, kedy sa má postup najlepšie vykonať, pretože pozná úplný klinický obraz a môže tiež zohľadniť osobitosti menštruačného cyklu pacienta..

zariadenie

Pretože je už známe, aké kontraindikácie a indikácie sú k dispozícii na vykonávanie kyretáže v prípade fibroidov maternice, pri ktorých sa tento postup vykonáva, môžete tiež zvážiť techniku ​​jeho implementácie. Vzhľadom na to, že táto diagnostická metóda je kvalifikovaná ako minioperácia, priamo súvisí s výskytom silnej bolesti, takže pacientovi je poskytnutá celková anestézia.

V závislosti od rozsahu zásahu môže postup trvať od 20 do 40 minút. Najskôr sa do pošvy vloží gynekologické zrkadlo. Hlavnou metódou prístupu je cervikálny kanál, takže lekár používa bougie.

Ďalej sa akcie lekára zameriavali na najúplnejšie otvorenie krčka maternice. To mu umožní skúmať vnútro reprodukčného orgánu pomocou optického zariadenia. Počas týchto manipulácií bude možné určiť niektoré charakteristiky tvorby nádoru, identifikovať zápalové oblasti a už z nich odobrať biopsiu..

Ak postup zjednodušíme, môžeme ho definovať ako odstránenie hornej vrstvy, ktorá lemuje maternicu, pomocou špeciálneho lekárskeho nástroja zvaného kyreta. Biologický materiál je možné odobrať tak zo samostatnej časti endometria, ako aj z jeho celého povrchu. Ak sa zápalový proces rozšíril do tkanív nachádzajúcich sa v tesnej blízkosti, zoškrabanie sa odoberie z krčka maternice.

Výsledné materiály sa odosielajú na histologické vyšetrenie, zatiaľ čo vzorky sa umiestnia do rôznych skúmaviek. Diagnostický výsledok sa dá získať najskôr za týždeň, v extrémnych prípadoch, po 10 dňoch.

komplikácie

Väčšina lekárov poznamenáva, že pri vykonávaní diagnostickej kyretáže sa u pacientov zriedka vyskytnú komplikácie. Hlavnými dôvodmi vzniku nepríjemných následkov sú vo väčšine prípadov nekvalifikované kroky zdravotníckeho pracovníka, napríklad nedostatočná dezinfekcia pracovných nástrojov alebo hlboké poškodenie tkanív..

Perforácia maternicových stien pomocou nástroja. Zdroj: present5.com

Okrem toho sa môžu vyvinúť komplikácie v dôsledku individuálnych charakteristík tela pacienta. Najnebezpečnejší odborníci považujú perforáciu tkaniva za nástroj, otvorenie krvácania z maternice, ktoré sa objavuje v dôsledku porušenia kontraktility orgánu..

Okrem toho môžu byť negatívnymi dôsledkami nasledujúce stavy: vývoj zápalových alebo infekčných chorôb, progresia endometritídy, narušenie krvného obehu v myomatóznych uzlinách, ktoré spôsobuje následnú nekrózu tkanív. Za zmienku tiež stojí, že sa môžu vyskytnúť komplikácie, ak žena nedodržala odporúčania lekára týkajúce sa prípravného obdobia..

Aby ste predišli komplikáciám, musíte monitorovať, ktorý výboj vyteká po kyretáži, a venovať pozornosť pohody. Ak sa objavia rušivé príznaky, odporúča sa okamžite vyhľadať lekára.

rada

Ak má dievča diagnózu maternicových fibroidov, musí starostlivo zvážiť svoj zdravotný stav. Takáto patológia si vyžaduje nielen dôkladnú diagnostiku, ale aj správnu a komplexnú liečbu. Preto, ak existujú lekárske indikácie na vykonanie diagnostickej kyretáže, neodporúča sa odmietnuť vykonať postup, pretože riziko rozvoja zhubného nádoru alebo sprievodných chorôb sa výrazne zvyšuje..

Aby diagnostická kyretáž prešla bez komplikácií, pacient by sa mal jasne riadiť pokynmi vedúceho špecialistu. Žena musí nevyhnutne užívať predpísané lieky, medzi ktorými budú antibakteriálne lieky a restoratívne lieky. Nemenej dôležitou úlohou je prevencia rozvoja patologických procesov počas rehabilitačného obdobia po zákroku.

Pacient by mal jasne dodržiavať pravidlá intímnej hygieny a kontrolovať úroveň fyzickej aktivity, užívať predpísané lieky. Po vykonaní diagnostickej kyretáže sa musí žena do niekoľkých dní po zákroku podrobiť vyšetreniu s gynekológom. Toto umožní špecialistovi vyhodnotiť, ako správne postup regenerácie poškodených tkanív.

Ak sa dodržali všetky odporúčania, vo väčšine prípadov sa komplikácie nezistia.

recenzia

Pretože maternicové fibroidy sú pomerne časté nádorové ochorenie, ktoré sa diagnostikuje u žien rôzneho veku, prehľady o postupe kyretáže sú na internete často prezentované v tematických zdrojoch. Ako vo väčšine prípadov, existujú pozitívne aj negatívne názory. Ženy, ktoré jasne dodržiavali odporúčania lekára, tvrdia, že DV prešla bez komplikácií.

Existuje však kategória pacientov, ktorí neboli s postupom spokojní. Dôvodov môže byť niekoľko, napríklad lekár, ktorý nemá dostatočné skúsenosti s vykonávaním takýchto operácií, sa tak nepriniesol so správnym výsledkom. Negatívne recenzie nechávajú aj tí, u ktorých sa vyskytli komplikácie po kyretáži.

Postup pri diagnostickej kyretáži maternicovej dutiny s myómom

Maternicový leiomyóm je jedným z ochorení, ktoré prispievajú k tvorbe hyperplastických procesov endometria. Závažnosť krvácania počas menštruácie závisí od stavu vnútorného povrchu maternice. Kyretáž pre maternicové myómy sa vykonáva na diagnostické a terapeutické účely: po manipulácii lekár dostane materiál na vyšetrenie v histologickom laboratóriu a odstránením hyperplastifikovanej vnútornej výstelky dutiny maternice je možné zastaviť hojné špinenie.

Typy maternicových fibroidov v závislosti od klinického priebehu

V závislosti od klinického obrazu choroby sa pacienti s maternicovými fibroidmi bežne delia do dvoch skupín:

 • Ženy s asymptomatickým priebehom choroby (jednoduchý myóm);
 • Pacienti s rýchlo rastúcim (alebo množiacim sa) myómom.

V článku „Typy maternicových fibroidov“ sa môžete dozvedieť viac o charakteristických vlastnostiach rôznych nádorov.

Asymptomatický benígny nádor

Toto je malý nádor. Rastie pomaly a žena po dlhú dobu nemusí vedieť o svojej existencii. Zistí sa počas ultrazvuku panvy ako náhodný nález. Dlhodobo nedáva žiadne príznaky a po ukončení menštruácie, keď žena vstúpi do nového štádia života - po menopauze, môže podstúpiť opačný vývoj..

Prečítajte si viac o príznakoch patológie v článku: „Príznaky maternicových fibroidov“..


Pretože fibroidy sa spravidla začínajú asymptomaticky, možno ich počas ultrazvukového vyšetrenia panvových orgánov zistiť náhodou..

Pri tejto možnosti sú kontraindikované gynekologické kyretáž maternice, maternicové myómy. Je to neinformačné a je to bezvýznamná operácia. Výsledné zoškrabanie z maternicovej dutiny „nebude vrhnúť svetlo na túto chorobu“, ale môže odhaliť sprievodnú patológiu.

Rýchlo rastúce maternicové myómy

Toto je aktívny typ nádoru. Postupuje veľmi rýchlo, vykazuje výrazné klinické príznaky:

 1. Pain. Objaví sa, keď je stehno fibroidu skrútené alebo nastane nekróza a je narušená výživa v uzle;
 2. Krvácanie z maternice alebo nápadné špinenie. Patologické krvácanie je najcharakteristickejším príznakom fibroidov;
 3. Poškodená funkcia susedných orgánov. Vyskytuje sa, ak maternica s uzlinami dosiahne veľkú veľkosť;
 4. Ťažká anémia s nedostatkom železa - je výsledkom intenzívneho krvácania;
 5. Zhoršená plodnosť a neplodnosť. Myóm môže interferovať s pohybom vajíčka trubičkou a interferovať s implantáciou vajíčka, čo spôsobuje potraty a predčasný pôrod..


S rýchlo rastúcim myómom maternice sa často pozoruje patologické krvácanie.

Takýto myóm sa nielen nezmenšuje v menopauze, ale naopak sa môže dokonca zvýšiť. Počas tehotenstva sa jej rast často urýchľuje..

Tu si môžete prečítať, ako rýchlo môže myóm rásť a ako zastaviť jeho rast..

Možnosti histologických výsledkov

10 dní po operácii lekár dostane výsledok z laboratória. Možné sú tieto možnosti:

 • normálne endometrium zodpovedajúce fáze menštruačného cyklu;
 • hyperplázia glandulárnej endometria;
 • glandulárna cystická hyperplázia;
 • endometriálna polypóza;
 • atypická hyperplázia (prekancerózne zmeny na sliznici maternicovej dutiny);
 • rakovina endometria.

V závislosti od výsledku lekár vyberie taktiku liečby leiomyómu maternice.

Aká je podstata diagnostickej kyretáže maternice?

Diagnostické kyretáž je odstránenie povrchovej funkčnej vrstvy endometria (to, čo sa bežne vylučuje nezávisle počas menštruácie) spolu s patologickými formáciami v nej umiestnenými pomocou chirurgického nástroja - kyrety. Táto operácia sa vykonáva na diagnostické, liečebné a diagnostické účely. Ak je to možné, je lepšie túto manipuláciu vykonávať pod kontrolou špeciálneho optického zariadenia - hysteroskopu, ktorý vám umožňuje sledovať, čo sa deje vo vnútri maternice na monitore..

Po vyčistení maternice musí byť výsledný materiál odoslaný na histologické a cytologické vyšetrenie do laboratória na dôkladné vyšetrenie pod mikroskopom. Podľa záveru histológie môže lekár posúdiť stav vnútornej výstelky maternice a zvoliť si správnu taktiku liečby. Študované zoškrabanie môže naznačovať:

 • O prítomnosti polypov;
 • O endometriálnej hyperplázii;
 • O adenomyóze;
 • Na zápalový proces v maternicovej dutine;
 • O malígnej degenerácii endometria.

Je tiež užitočné prečítať si: Používanie zariadenia „Almag-01“ s myómom maternice

kontraindikácie

Je možné potrat s maternicovým myómom, ktorý sa nazýva diagnostické kyretáž, určiť ošetrujúci lekár. Predtým by mala byť pacientka starostlivo vyšetrená a tiež sa uistite, že nemá podmienky, za ktorých by tento postup nemohol byť vykonaný.

Čistenie myómom maternice sa nevykonáva v týchto situáciách:

 • Infekčné choroby v akútnom stave;
 • Prítomnosť zápalových patológií ovplyvňujúcich orgány reprodukčného systému a panvy;
 • Poškodili ste steny maternice.

Je tiež potrebné pochopiť, že postup sa nemôže vykonať pre ženy, ktoré majú dieťa, pretože to povedie k potratom. V určitých situáciách sa uvedený zoznam kontraindikácií nemusí brať do úvahy, ak je diagnostická kyretáž schopná udržať fungovanie celého tela pacienta..

Ak je postup skutočne potrebný

Diagnostické kyretáž umožňuje získať materiál z maternicovej dutiny, konkrétne povrchovú vrstvu endometria, a vyhodnotiť jej stav. Táto manipulácia však neposkytuje žiadne informácie o stave myomatóznych uzlov.

Niekedy budete počuť, že kyretáž je predpísaná na „odstránenie uzlov z maternice“ alebo „na určenie benígnosti nádoru“. To je zásadne nesprávne.

Myóm je vždy benígna omša a nikdy nie je zhubná. Vymazanie myómu je technicky nemožné! Kyretážou je možné odstrániť iba submukózne uzly, ktoré sú pripojené k maternicovému svalu tenkou a dlhou nohou, preto môžu spadnúť do cervikálneho kanála a byť prístupné na odstránenie. O takýchto uzloch hovoria: „rodený submukózny uzol na nohe“.


Počas diagnostického kyretáže môžu byť odstránené iba submukózne uzly na pedikule.

Progresívne myómy maternice sa takmer nikdy neuskutočňujú izolovane. Často sa kombinuje s polypmi a inými hyperplastickými procesmi endometria, s veľkým acyklickým krvácaním z maternice, neumožňuje otehotneniu ženy a bezpečným nosením dieťaťa..

Preto pri diagnostickej kyretáži s myómom maternice existujú spravidla dva dôvody:

 1. Existujúce sprievodné ochorenie (polypová alebo endometriálna hyperplázia, krvácanie z maternice);
 2. Potreba vylúčiť rakovinu endometria. Toto je obzvlášť dôležité pri rozhodovaní pred odstránením myómov, keď sa musíte rozhodnúť: uložte maternicu a odstráňte iba uzly alebo, vzhľadom na malignitu procesu, vykonajte hysterektómiu - úplné odstránenie maternice.

Výhody a nevýhody

Výhody hysteroskopie sú:

 • vysoká presnosť;
 • trvanie - od 5 do 45 minút;
 • doba zotavenia 2 dni;
 • chýbajúca potreba ďalšieho vybavenia na súčasné odstránenie patologických formácií s diagnostikou;
 • nedostatok jaziev;
 • zachovanie menštruačnej a reprodukčnej funkcie.

Miny tohto postupu sú možné následky po takomto zásahu:

 • krvácanie - môže dôjsť, ak sú počas postupu poškodené maternicové cievy;
 • infekcia - pravdepodobne nedodržiavanie septických a antiseptických pravidiel;
 • poškodenie krčka maternice;
 • Perforácia maternice je veľmi zriedkavá komplikácia, ktorá je možná s nízkou kvalifikáciou lekára;
 • vzduchová embólia je zriedkavý, ale veľmi nebezpečný stav, keď vzduch vstupuje do maternice cez trubicu.

Aby sa minimalizovalo riziko účinkov hysteroskopie, je potrebné starostlivo pristupovať k otázke výberu kliniky a špecialistu, ktorý bude postup vykonávať..

Je potrebná príprava na chirurgický zákrok?

Kyretáž maternice, aj keď malá, ale operácia. Preto je potrebné podstúpiť lekársku prehliadku pre jeho úspešnú implementáciu. Aké testy je potrebné urobiť?

 1. Klinické a biochemické krvné testy;
 2. Štúdie zrážania krvi;
 3. Krv na infekciu HIV, syfilis a hepatitídu;
 4. Všeobecná analýza moču;
 5. Tampón z pošvy na patogénne mikroflóry a infekcie pohlavných orgánov;
 6. elektrokardiogram;
 7. Pelvický ultrazvuk.


Pred operáciou je potrebné zložiť všetky klinické testy.

Pred zákrokom musí byť terapeut vyšetrený, aby zistil somatickú patológiu a kontraindikácie anestézie. Deň pred operáciou je žena vyšetrená anestéziológom.

V predvečer konania musia byť splnené tieto podmienky:

 • Sexuálna abstinencia;
 • Nepoužívajte výplachové, vaginálne čapíky alebo tablety;
 • Intímnu hygienu vykonávajte iba tečúcou vodou;
 • Nezabudnite si oholiť vlasy z vonkajších genitálií;
 • Čistite črevá;
 • Osprchovať sa;
 • Vo večerných hodinách - ľahká večera.

V deň operácie nepite ani nejedzte. Majte so sebou čistú košeľu, papuče a dodávku hygienických vložiek. Pred začatím postupu vyprázdnite močový mechúr..

etapy

Kyretáž maternice sa vykonáva v určitom poradí:

 1. Na gynekologickom kresle je položená vyškolená pacientka, jej spodné končatiny sú pripevnené popruhmi.
 2. Zavádza sa anestézia.
 3. Vykoná sa antiseptické ošetrenie (alkohol, jód) pohlavných a vaginálnych povrchov..
 4. Je nainštalované gynekologické zrkadlo.
 5. Otvorí sa prístup do krčka maternice.
 6. Horná časť stydkých pyskov sa zdvihá a pomocou predných klieští sa tlačí dopredu.
 7. Vykoná sa antiseptické ošetrenie otvoreného priestoru..
 8. Do dutiny sa vloží sonda na meranie hĺbky.
 9. Vyberie požadovanú veľkosť kyrety.
 10. Prostredníctvom expandérov Hera otvorí krk.
 11. Vykonáva sa zoškrabovanie.
 12. Zhromaždený biologický materiál sa umiestni do sterilných nádob.
 13. Po vyčistení sa vykoná dezinfekcia maternice, krku a vagíny.

Ako vykonať postup

Operácia sa vykonáva v prvý deň menštruačného toku alebo 1 až 2 dni pred menštruáciou. V menopauze - v ľubovoľný vhodný deň.

Miesto konania - malá operačná sála pre ženskú konzultáciu alebo gynekologickú nemocnicu, gynekologické kreslo.

Anestézia - intravenózna anestézia alebo lokálna anestézia vo forme krčka maternice s anestetickým roztokom.

Trvanie - operácia kyretáže pre myómy maternice trvá 5-10 minút.

Prevádzkové fázy

Tento postup sa nemusí báť. Po intravenóznej injekcii lieku žena zaspí a necíti nič. A lekár v tejto dobe:

 1. Vykoná vaginálne vyšetrenie na určenie polohy maternice a jej veľkosti;
 2. Ošetruje perineum antiseptickým roztokom;
 3. Otvorí vagínu gynekologickými zrkadlami a upevní krčka maternice pomocou špeciálnych klieští - guľky;
 4. Maternicová sonda určuje dĺžku a smer dutiny maternice;
 5. Rozširuje cervikálny kanál o lekárske dilatátory;
 6. Vykonáva kyretáž dutiny maternice pomocou špeciálnej lyžice s dlhou rukoväťou nazývanou „kyreta“. Pohyby lekára musia byť opatrné a nepoškodené, aby spôsobili minimálne traumy na stenách maternice. Lekár zhromažďuje všetok materiál v podnose, potom ho vloží do nádoby a pošle na vyšetrenie;
 7. Odstraňuje kliešte z krku, odstraňuje zrkadlá.


Diagnostické kyretáž dutiny maternice sa vykonáva pomocou kyrety - špeciálneho nástroja vo forme lyžice s dlhou rukoväťou.

Vykonanie kyretáže pod kontrolou hysteroskopie alebo ultrazvuku môže dosiahnuť optimálne výsledky a znížiť riziko komplikácií..

Operácia je dokončená. Žena sa prebudí po anestézii. Dve hodiny je pod dohľadom zdravotníckeho personálu, ktorý monitoruje jej stav: meria jej pulz, krvný tlak, telesnú teplotu a monitoruje sekrécie. V prvých hodinách po operácii môže byť výtok krvavý s malými zrazeninami, ktoré sa potom stanú nevýznamnými, slizovočervenými alebo hnedými..

Je tiež užitočné prečítať: Veľkosť maternicových fibroidov, pri ktorých je indikovaný chirurgický zákrok

V dôsledku intravenóznej anestézie môže byť žena narušená slabosťou alebo ospalosťou, ktorá za pár hodín zmizne sama. Možno, že sa objaví stredne ťažká bolesť v dolnej časti brucha. Bolesť pretrváva niekoľko hodín po kyretáži a potom ustupuje.

Ak počas pozorovacieho obdobia nedôjde k žiadnym komplikáciám, pošle ju domov.

Odporúčania pre pacienta

 • Abstinencia od pohlavného styku po dobu 1 mesiaca;
 • Prijímanie antibakteriálnych liekov predpísaných lekárom v pooperačnom období;
 • Nepoužívajte vaginálne tampóny a výplach;
 • Vaňa a sauna sú zakázané;
 • Vykonávanie hygienických postupov iba v sprche;
 • Neužívajte lieky, ktoré riedia krv a vedú k krvácaniu.

rada

Ak má dievča diagnózu maternicových fibroidov, musí starostlivo zvážiť svoj zdravotný stav. Takáto patológia si vyžaduje nielen dôkladnú diagnostiku, ale aj správnu a komplexnú liečbu. Preto, ak existujú lekárske indikácie na vykonanie diagnostickej kyretáže, neodporúča sa odmietnuť vykonať postup, pretože riziko rozvoja zhubného nádoru alebo sprievodných chorôb sa výrazne zvyšuje..

Aby diagnostická kyretáž prešla bez komplikácií, pacient by sa mal jasne riadiť pokynmi vedúceho špecialistu. Žena musí nevyhnutne užívať predpísané lieky, medzi ktorými budú antibakteriálne lieky a restoratívne lieky. Nemenej dôležitou úlohou je prevencia rozvoja patologických procesov počas rehabilitačného obdobia po zákroku.

Pacient by mal jasne dodržiavať pravidlá intímnej hygieny a kontrolovať úroveň fyzickej aktivity, užívať predpísané lieky. Po vykonaní diagnostickej kyretáže sa musí žena do niekoľkých dní po zákroku podrobiť vyšetreniu s gynekológom. Toto umožní špecialistovi vyhodnotiť, ako správne postup regenerácie poškodených tkanív.

Prečítajte si tiež: Orálna drozdová kandidóza

Ak sa dodržali všetky odporúčania, vo väčšine prípadov sa komplikácie nezistia.

Aké sú komplikácie?

Negatívne účinky po kyretáži:

 • Perforácia (punkcia) maternice lekárskymi nástrojmi;
 • Zápal pohlavných orgánov.


Po zákroku na kyretáži maternicovej dutiny, ak sa lekárove odporúčania nedodržiavajú pod vplyvom patogénnych mikroorganizmov, môže začať zápalový proces.

"Mám 30 rokov. Posledných šesť mesiacov, problémy s menštruáciou: trvajú dlho (až 2 týždne) av mnohých prípadoch sú silné bolesti. Neustála slabosť a niekedy závraty.

Darovaná krv: hemoglobín je veľmi podceňovaný - 79 g / l. Gynekológ ma poslal na ultrazvuk, našli maternicový fibroid a ďalší polyp. Ako lekár vysvetlil, z tohto dôvodu také neobvyklé obdobia. Menovaný kyretáž, veľmi znepokojený. Nikdy som nemal žiadne operácie. A tu je...

Všeobecne pre mňa urobili toto kuretáž - bolo to desivé, ale necítil som bolesť, pretože všetko sa robilo v celkovej anestézii. Keď som odišiel z anestézie, trochu mi bolal žalúdok a špinenie bolo ešte jeden deň, potom je to prasa.

Teraz čakáme na výsledok histológie, pozrime sa, čo povie lekár, kým terapeutovi rozumiem s anémiou. “.

Maria, región Tomsk

recenzia

Pretože maternicové fibroidy sú pomerne časté nádorové ochorenie, ktoré sa diagnostikuje u žien rôzneho veku, prehľady o postupe kyretáže sú na internete často prezentované v tematických zdrojoch. Ako vo väčšine prípadov, existujú pozitívne aj negatívne názory. Ženy, ktoré jasne dodržiavali odporúčania lekára, tvrdia, že DV prešla bez komplikácií.

Existuje však kategória pacientov, ktorí neboli s postupom spokojní. Dôvodov môže byť niekoľko, napríklad lekár, ktorý nemá dostatočné skúsenosti s vykonávaním takýchto operácií, sa tak nepriniesol so správnym výsledkom. Negatívne recenzie nechávajú aj tí, u ktorých sa vyskytli komplikácie po kyretáži.

Často kladené otázky sa týkajú žien, ktoré musia liečiť maternicu myómom

"Povedz mi, doktor...

1. Môže dôjsť ku krvácaniu po kyretáži pre maternicové myómy? “

Tento jav je zriedkavý, ale možný. Vyskytuje sa u tých pacientov, ktorí majú abnormality v systéme zrážania krvi. Preto, ak ste po kyretáži otvorili silné krvácanie, je potrebné neodkladné privolať lekára.

2. Kedy začne menštruácia po kyretáži? “

Deň kyretáže sa považuje za prvý deň menštruačného cyklu. Ďalšia menštruačná perióda po operácii by sa mala za normálnych okolností začať presne v toľkých dňoch, v ktorých váš cyklus pokračuje. Ale ak prvá menštruácia po „vyčistení“ prišla s určitým oneskorením - nebojte sa, je to povolené.

3. Koľko môžete otehotnieť po kyretáži? “

Samotné kyretáž nijako neovplyvňuje tehotenstvo. Môže prísť hneď, ako obnovíte pohlavný styk. Vo väčšine prípadov gynekológovia odporúčajú počkať 3 mesiace pred počatím alebo aspoň do prvej menštruácie po kyretáži..

Kyretáž dutiny maternice myómom sa vykonáva na diagnostické účely. Po vedomí stavu endometria lekár určí možné možnosti liečby av prípade potreby vykoná konzervatívnu myomektómiu, uloží maternicu a nechá ženu otehotnieť..

Je potrebné objasniť stav endometria pomocou kyretáže nielen u mladých žien, ale aj u pacientov s maternicovým myómom v postmenopauze, aby sa včas rozpoznal malígny nádor endometria..

Užitočné video o postupe pri diagnostickom kyretáži dutiny maternice

Výber liečby

Ak sa zistia asymptomatické maternicové myómy malých rozmerov a normálne endometrium, liečba nie je potrebná: postačuje pravidelné monitorovanie a ultrazvuk raz za 3 mesiace..

Kombinácia leiomyómu s akýmkoľvek typom benígnej hyperplázie endometria vyžaduje povinnú dlhodobú liečbu pomocou cyklov hormonálnych liekov. Podľa svedectva lekár navrhne chirurgické odstránenie submukózneho alebo suberózneho uzla. Možný variant embólie maternicových tepien alebo FUS ablácie.

Ak sa zistí atypická hyperplázia alebo rakovina endometria, je potrebná operácia na odstránenie maternice. Hysterektómia je jediným zaručeným liekom na rakovinu..

Kyretáž maternicovej dutiny s myómom je jednou z dôležitých diagnostických štúdií zahrnutých do komplexu prípravných vyšetrení pred začatím konzervatívnej alebo chirurgickej liečby. Hlavným cieľom tejto metódy je včasná identifikácia onkologickej patológie. Po kyretáži je potrebné riadiť sa odporúčaniami lekára a začať s liečbou leiomyómu maternice.

Odporúčame vám, aby ste sa dozvedeli o menštruačných nepravidelnostiach s myómom maternice.

Vykonávanie diagnostického kyretáže maternice myómom

Maternicový leiomyóm je jedným z ochorení, ktoré prispievajú k tvorbe hyperplastických procesov endometria. Závažnosť krvácania počas menštruácie závisí od stavu vnútorného povrchu maternice. Kyretáž pre maternicové myómy sa vykonáva na diagnostické a terapeutické účely: po manipulácii lekár dostane materiál na vyšetrenie v histologickom laboratóriu a odstránením hyperplastifikovanej vnútornej výstelky dutiny maternice je možné zastaviť hojné špinenie.

Diagnostické kyretáž - čo to je

Čiastočné odstránenie sliznice vnútorného povrchu maternice na histologické vyšetrenie sa nazýva operácia diagnostického kyretáže dutiny maternice..

Táto technika je dosť traumatická, preto sa používa podľa prísnych označení.

Najčastejšie sa používa osobitná metóda: zoškrabanie sa vykonáva oddelene od maternicovej dutiny, oddelene od krčka maternice. Je to nevyhnutné na presnú identifikáciu patologických zmien. Na zlepšenie kvality diagnostiky pred chirurgickým zákrokom je potrebné vykonať hysteroskopiu - vizuálne vyšetrenie vnútorného povrchu maternice pomocou optického nástroja..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Na pozadí leiomyómu sa diagnostická kyretáž vykonáva v týchto prípadoch:

 • menštruačné nepravidelnosti s acyklickým špinením;
 • ťažká pravidelná menštruácia;
 • detekcia zosilneného endometria ultrazvukom v normálnom cykle;
 • podozrenie na rakovinu maternice;
 • Prípravok na chirurgické odstránenie myómov.

Hlavným cieľom operácie je vylúčiť možnosť malígnej degenerácie endometria. To sa musí urobiť u každej ženy, ktorá dostáva lieky na leiomyóm alebo ktorá má akýkoľvek typ menštruačnej nepravidelnosti. Pred chirurgickým zákrokom na odstránenie maternice na pozadí veľkých fibroidov je potrebná diagnostická kyretáž na výber rozsahu chirurgického zákroku: pri normálnom endometriu je možné vykonať konzervatívnu myomektómiu, ale pri vysokom riziku zhubného nádoru sa musí maternica úplne odstrániť..

Príprava na operáciu

Pred diagnostickou operáciou kyretáže vykonajte nasledujúce kroky:

 • vykonať ultrazvukové vyšetrenie;
 • zložiť všeobecné klinické testy;
 • vyhodnotiť stav pošvy pomocou náterov.

Je optimálne vykonať diagnostické zoškrabanie v 2. fáze menštruačného cyklu, keď je možné získať dostatok materiálu na histologické vyšetrenie. Nemôžete urobiť operáciu na pozadí zápalu v pošve (colpitis, cervicitída).

Technika vykonávania

Činnosť diagnostickej kyretáže endometria s myómom sa vykonáva v niekoľkých etapách.

Prevádzkové fázy
Prevádzkové fázyČo bude lekár robiť
anestézieAkákoľvek operácia maternice vyžaduje dobrú anestéziu. Zvyčajne sa používa intravenózna analgézia, ktorá umožňuje krátkodobý (15-20 minútový) anestetický účinok
Vaginálna liečbaS pomocou špeciálnych antiseptických roztokov lekár spracúva vonkajšie genitálie a vagínu ženy, aby po operácii predchádzal infekčným a zápalovým komplikáciám.
Dilatacia krčkaPomocou špeciálnych dilatátorov lekár vykoná operáciu na zlepšenie priechodnosti krčka maternice tak, aby ste sa mohli dostať do maternice.
Vizuálna kontrola dutiny maternicePredbežné vyšetrenie s hysteroskopiou nie je vždy vykonávané, ale táto metóda pomáha lekárovi identifikovať gynekologické choroby (submukózny uzol, polypóza, miesta adenomyózy) a vybrať najviac podozrivé endometriálne miesto pre kyretáž.
Samostatné kyretážPomocou špeciálneho nástroja lekár vykoná zoškrabanie oddelene od dutiny a od krčka maternice
Zber prijatého materiáluVýsledné zoškrabávacie tkanivo sa zhromaždí v nádobách s fixačným roztokom a odošle sa do laboratória

Pooperačné obdobie

Po diagnostickej operácii by mala byť žena pod lekárskym dohľadom najmenej 2 hodiny. Ak po tejto dobe nedôjde k žiadnym komplikáciám, môžete ísť domov.

Po intravenóznej anestézii by žena nemala viesť tento deň.

Je vhodné, aby niekto z príbuzných alebo priateľov pomohol dostať sa domov. V deň operácie sú možné tieto nepríjemné pocity:

 • kreslenie bolesti brucha;
 • vzácne špinenie;
 • nevoľnosť a závraty.

Počas a po chirurgickom zákroku existujú vážne komplikácie, ale to sa stáva veľmi zriedka, najmä ak sa dodržiavajú všetky pravidlá v prípravnej fáze..

komplikácie

Nasledujúce situácie a stavy sú nebezpečné komplikujúce momenty počas a po operácii:

 • akútny zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v endometriu, ktorý je najčastejšie spôsobený infekciou vagíny;
 • chronická endometritída spôsobená traumatickým účinkom na vnútorný povrch maternice;
 • nekróza myomatózneho uzla kvôli zhoršenému toku krvi;
 • perforácia maternice pomocou nástroja;
 • krvácanie z maternice v dôsledku zhoršenej kontraktility svalovej steny.

Komplikácie po diagnostickom kyretáži sú mimoriadne zriedkavé. Príčinou problémov po operácii sú najčastejšie individuálne charakteristiky panvových orgánov alebo nesúlad s pravidlami prípravy na zoškrabanie. Recenzie žien ukazujú, že vo väčšine prípadov sa nepohodlie vyskytuje okamžite po ukončení anestézie, ale keď sa dodržiavajú odporúčania, lekári sa zastavia krátko po operácii..

Možnosti histologických výsledkov

10 dní po operácii lekár dostane výsledok z laboratória. Možné sú tieto možnosti:

 • normálne endometrium zodpovedajúce fáze menštruačného cyklu;
 • hyperplázia glandulárnej endometria;
 • glandulárna cystická hyperplázia;
 • endometriálna polypóza;
 • atypická hyperplázia (prekancerózne zmeny na sliznici maternicovej dutiny);
 • rakovina endometria.

V závislosti od výsledku lekár vyberie taktiku liečby leiomyómu maternice.

Výber liečby

Ak sa zistia asymptomatické maternicové myómy malých rozmerov a normálne endometrium, liečba nie je potrebná: postačuje pravidelné monitorovanie a ultrazvuk raz za 3 mesiace..

Kombinácia leiomyómu s akýmkoľvek typom benígnej hyperplázie endometria vyžaduje povinnú dlhodobú liečbu pomocou cyklov hormonálnych liekov. Podľa svedectva lekár navrhne chirurgické odstránenie submukózneho alebo suberózneho uzla. Možný variant embólie maternicových tepien alebo FUS ablácie.

Ak sa zistí atypická hyperplázia alebo rakovina endometria, je potrebná operácia na odstránenie maternice. Hysterektómia je jediným zaručeným liekom na rakovinu..

Kyretáž maternicovej dutiny s myómom je jednou z dôležitých diagnostických štúdií zahrnutých do komplexu prípravných vyšetrení pred začatím konzervatívnej alebo chirurgickej liečby. Hlavným cieľom tejto metódy je včasná identifikácia onkologickej patológie. Po kyretáži je potrebné riadiť sa odporúčaniami lekára a začať s liečbou leiomyómu maternice.

Diagnostické kyretáž s myómom maternice

Čas čítania: min.

Maternicové myómy sú zvyčajne benígnou maternicou, ktorá sa vyvíja zo svalového tkaniva. S touto patológiou v našej dobe rastie počet žien. Príčina maternicových fibroidov môže byť rôzna: dedičná predispozícia, hormonálna nerovnováha, chronické ložiská zápalu, častá infekcia pohlavných orgánov, časté psychoemotívne nadmerné vylučovanie a stresové situácie..

Názov službycena
Sklad! Počiatočná konzultácia s reproduktológom a ultrazvukom0 rub.
Opakovaná konzultácia reprodukčného lekára1 900 rub.
Počiatočná konzultácia reprodukčného lekára, Ph.D. Osina E.A..10 000 rub.
hysteroskopia22 550 rub.
Ultrazvukový gynekologický odborník3 080 rub.
Lekárska a diagnostická laparoskopia (1 kategória komplexnosti)65 500 rub.
Lekárska a diagnostická laparoskopia (2 kategórie komplexnosti)82 200 rub.
Program Zdravie žien po 40 rokoch31 770 rub.

Prečo kyretáž s maternicovými fibroidmi?

Aby sa určil charakter novotvaru, hlavný dôvod jeho výskytu a zvolila sa liečebná taktika, odporúča sa vykonať diagnostické kyretáž maternicových fibroidov. Rozhodnutie o vykonaní kyretáže sa prijíma aj v prípade, keď liečba nepriniesla pozitívny účinok. Je potrebné pripomenúť, že kyretáž sa týka chirurgickej manipulácie vykonávanej v anestézii, takže pacientom sa odporúča prísne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára..

Lekárska diagnostická kyretáž sa môže vykonávať nielen na diagnostické účely, ale zároveň má terapeutický účinok. Tento spôsob sa napríklad používa na krvácanie z maternice v dôsledku zníženej sekrécie pohlavných hormónov. V takýchto prípadoch je kyretáž hlavnou metódou zastavenia krvácania. A prijatý materiál je poslaný na výskum na štúdium príčiny krvácania z maternice..

Samostatné kyretáž. Podstata tejto metódy spočíva v tom, že sa uskutoční počiatočné kyretáž cervikálneho kanálika umiestneného v krčku maternice. Potom je dutina maternice priamo zoškrabaná. Je to potrebné v prípadoch, keď sa predpokladá, že sa šírenie tkaniva nielen v maternici. Okrem toho sa každý zoškrabaný maternicový myóm umiestni do samostatnej nádoby a pošle sa na histologické vyšetrenie.

Samostatná diagnostická kyretáž maternicových fibroidov pod kontrolou hysteroskopie umožňuje vizuálne vyšetriť všetky steny maternice. Určite prítomnosť patologickej lézie a sledujte aj výsledok kyretáže. Táto metóda vám umožňuje jasne určiť štruktúru stien maternice.

Biopsia maternicových fibroidov: ako sa vykonáva

V súčasnosti sa diagnostická kyretáž nahrádza aspiračnou endometriálnou biopsiou. Biopsia maternicových fibroidov sa v zásade predpisuje mladým ženám, ako aj tým, ktoré ešte nezačali tehotenstvo a pôrod. Táto manipulácia sa vykonáva pomocou nástroja nazývaného rúra. V tejto súvislosti sa táto diagnostická metóda nazýva „pip-test“, „pip-biopsia“. Počas procedúry sa nevyžaduje celková anestézia, manipulácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po anestézii sa do dutiny maternice vloží špeciálna valcovitá trubica. Pozostáva z rúrky s otvorom a piestu, pomocou ktorého sa vytvára podtlak. V dôsledku toho sa časť endometria, ktorá vedie k histológii, dostane do trubice s priemerom nie väčším ako 3 milimetre..

Indikácie diagnostického kyretáže sú:

 • časté krvácanie z maternice, ktoré sa vyskytuje v strede cyklu;
 • menštruácia s predĺženým výdatným výtokom, sprevádzaná bolesťou. Bolesť je charakterizovaná ako kreslenie alebo kŕče v bruchu;
 • hlienový výtok s viditeľnými stopami krvi, ktoré sa vyskytujú počas cyklu medzi krvácaním z maternice;
 • náhla akútna bolesť v dolnej časti brucha, ktorá môže vyžarovať do bedrovej oblasti, ako aj do stehna a hrádze;
 • zhoršené močenie s častými falošnými túžbami. Nedostatok úľavy po močení, čo naznačuje neúplné vyprázdňovanie a zadržiavanie moču;
 • chronická anémia s nedostatkom železa, sprevádzaná častými príznakmi: závraty, celková slabosť;
 • zvýšenie objemu brucha nesúvisiace s prírastkom hmotnosti, ako aj tehotenstvom;
 • u žien po menopauze je táto indikácia špinavá;
 • spontánne potraty neznámeho pôvodu alebo neplodnosti.

Aká je histológia fibroidov maternice

Materiál získaný zoškrabaním sa pošle na ďalšiu diagnózu. Histologické vyšetrenie vám umožňuje vyvrátiť alebo potvrdiť obavy z malignity formácií. Zoškriabaný materiál je odoslaný na histologické vyšetrenie. Toto je hlavná úloha diagnostickej kyretáže, ktorej výsledok ovplyvňuje presnú diagnostiku a výber liečby.

Maternicové myómy: histológia. Výsledok štúdie je 2 týždne po manipulácii.

Výsledky môžu byť tieto:

 • boli nájdené normálne endometriálne bunky, čo zodpovedá fáze, počas ktorej bolo uskutočňované kyretáž;
 • zvýšenie endometriálneho tkaniva v dôsledku žľazových buniek;
 • glandulárne cystické zväčšenie endometria;
 • príznaky endometriálnej polypózy;
 • prítomnosť atypických buniek, ktoré charakterizujú prekancerózny stav;
 • endometriálne rakovinové bunky.

Opis postupu kyretáže pre myóm maternice

Diagnóza gynekologických ochorení si často vyžaduje zásah do maternicovej dutiny. Toto nie je rozmar lekára, ale nevyhnutnosť.

Nie je možné vyhodnotiť stav tkanív bez podrobného vyšetrenia pod mikroskopom..

Takýto postup, ako je kyretáž, umožňuje nielen diagnostikovať stav, ale aj viesť liečbu.

O tejto chorobe

Fibróm je benígne ochorenie maternice. Uzly spojivového tkaniva a hladkých svalov môžu byť umiestnené v rôznych častiach maternicovej steny. Závislosť od estrogénu sa prejavuje sprievodnou hyperpláziou endometria. Sú tak možné dlhšie obdobia a krvácanie v strede cyklu.

Myomatózne lézie môžu mať v pokročilých prípadoch rôzne veľkosti, od niekoľkých milimetrov do desiatok centimetrov. Deformujú dutinu maternice, zhoršujú odvrhnutie sliznice.

Čo to je

Mechanické odstránenie epitelu vnútorného povrchu maternice sa nazýva kyretáž. Je to chirurgický zákrok a vykonáva sa v celkovej anestézii. Počas procedúry sa endometrium oddeľuje iba do tej miery, že sa počas menštruácie prirodzene deskvamuje.

Druhy kyretáže

Druh konania závisí od účelov, na ktoré je predpísaný:

 1. Diagnostika a liečba sa vykonáva na terapeutické účely. Napríklad pri dysfunkčnom uterinnom krvácaní u žien v reprodukčnom veku je kyretáž hlavnou metódou jej zastavenia. Výsledné zoškrabanie sa pošle na histologické vyšetrenie, aby sa zistilo, čo spôsobilo krvácanie.
 2. Na diagnostikovanie proliferačných procesov v krčku maternice a maternici sa vykonáva samostatná kyretáž krčka maternice a dutiny maternice. Za týmto účelom sa takni z každého oddelenia zbierajú do samostatných kontajnerov.
 3. ECD + hysteroskopia - manipulácia sa vykonáva pod kontrolou optického zariadenia, ktoré do monitora prenáša obraz vnútorného povrchu maternice. Tento prístup umožňuje vizuálne vyhodnotiť štruktúru orgánovej steny po odstránení endometriálnej vrstvy - umiestnenie niektorých uzlov, ložiská adenomyózy, endometriálne polypy.

indikácia

 1. Krvácanie z maternice.
 2. synechie.
 3. Endometriálne polypy.
 4. endometritída.
 5. Sliznicová hyperplázia.
 6. Zvyšky tkaniva plodu po potrate.
 7. Cervikálne alebo maternicové zmeny neznámeho pôvodu.
 8. Dlhá menštruácia s zrazeninami.
 9. neplodnosť.
 10. Príprava na plánovaný chirurgický zákrok na myóm.
 11. Plán prípravy gynekologickej chirurgie.

kontraindikácie

 1. Infekčné choroby reprodukčného systému alebo všeobecné zápalové procesy.
 2. Chronické ochorenia pečene, obličiek, srdca v štádiu exacerbácie alebo dekompenzácie.
 3. Podozrenie na perforáciu steny maternice.

Tento článok pojednáva o vlastnostiach liečby malých maternicových myómov.

výcvik

Procedúra sa môže vykonať plánovaným a núdzovým spôsobom. Množstvo prípravy na to závisí. Rutinná intervencia vyžaduje minimálne vyšetrenie na vyhodnotenie celkového zdravia.

 1. Kompletný krvný obraz odráža prítomnosť zápalových procesov v tele, hladinu hemoglobínu. Nízka miera si po chirurgickom zákroku vyžaduje doplnenie železa.
 2. Všeobecná analýza moču odráža činnosť obličiek a stav močového mechúra. Biele krvinky a baktérie naznačujú prítomnosť zápalu, čo môže byť kontraindikáciou plánovanej kyretáže. V takom prípade musíte infekčný proces ošetriť a až potom vykonať operáciu.
 3. EKG hodnotí stav systému vedenia srdca. Operácia je spojená s anestéziou, preto je potrebné vyhodnotiť srdce, aby sa predpovedala znášanlivosť zákroku.
 4. Koagulogram odráža stav systému zrážania krvi. S patológiou sa oplatí predvídať opatrenia na zastavenie krvácania.
 5. Krvný typ je nevyhnutný pre akýkoľvek chirurgický zákrok v prípade núdzovej transfúzie.
 6. Krvný test na HIV, syfilis, hepatitídu B, C.
 7. Tampón z pošvy na posúdenie stupňa čistoty. Znaky zápalu vyžadujú vaginálne sanitárne opatrenia. K tomu, počas týždňa ležal sviečky Ginezol, Terzhinan.

Ak sa postup vykonáva podľa urgentných indikácií (intermenštruačné krvácanie), potom po prijatí do nemocnice vykonajú všeobecnú analýzu krvi, moču, koagulogramu, krvného typu, EKG. Vykoná sa aj test na HIV a syfilis, ale ich výsledky sa neočakávajú..

Rutinná kyretáž sa vykonáva niekoľko dní pred prirodzenou menštruáciou. To umožňuje v histológii vyhodnotiť stav endometria, stupeň jeho hyperplázie. Počas menštruačného krvácania nie je diagnostické kyretáž informatívne, pretože v bunkách sa vyskytujú nekrotické zmeny.

V prítomnosti polypu sa niekoľko dní po menštruácii zoškrabajú, takže tenká vrstva endometria umožňuje odhadnúť jeho umiestnenie..

V noci pred plánovanou operáciou si žena vezme ľahkú večeru. V dopoludňajších hodinách vykonáva očistný klystír, aby stolica nezúžila vagínu. Raňajky, pitie sú zakázané. Osprchuje sa, oholí si vlasy v rozkroku.

Konzultoval sa s anestéziológom. Lekár zistí, aké operácie mal pacient predtým, akú anestéziu podstúpil, ako trpel. Nezabudnite skontrolovať alergie na lieky, chronické choroby.

Pred operáciou sa vykoná kontrola na zrkadlách. Vyžaduje sa venózny katéter. Žiada sa žena, aby šla močiť.

proces

Žena je položená na gynekologické kreslo. Nohy sú pripevnené obväzmi alebo stuhami v krúžkoch. Snímač pulzného oxymetra sa položí na prst jednej ruky a na samotnú ruku sa umiestni manžeta na meranie tlaku. Rameno s katétrom sa natiahne do strany na špeciálnu lakťovú opierku a fixuje sa v tejto polohe.

Začne sa odkvapkávanie soľným roztokom. Je to potrebné na kompenzáciu straty krvi, ktorá sa vyskytne počas kyretáže. Narkotický analgetikum sa vstrekne do žily. Počas úvodu anestéziológ hovorí s pacientom, aby sledoval jej stav a proces zaspávania. Po tíme anestéziológa môže gynekológ pokračovať v liečení kyretáže.

Krčka maternice je odkrytá v zrkadlách. S klieštikmi je zavesená na hornú peru a vytiahnutá dopredu. Liečia sa antiseptikami. Do dutiny maternice sa vloží sonda maternice. To vám umožní vyhodnotiť dĺžku dutiny, aby ste vedeli, do akej hĺbky je kyreta možné vložiť.

Tento článok sa zaoberá cenou abdominálnych maternicových fibroidov.

S pomocou expandérov Geghar, ktoré sa postupne menia z menšej na väčšiu, sa krčka maternice rozširuje.

Do cervikálneho kanálika sa vloží kyreta na dĺžku krku, epitel kanála sa opatrne zoškrabne. Na lyžici dolného zrkadla prúdi výtok do špeciálnej misky. Potom choďte na kyretáž tela. Kyreta sa vkladá hlbšie, endometrium sa oddeľuje príťažlivými pohybmi a postupuje do vaginálneho lúmenu..

Rôzni odborníci používajú svoje prístupy k poradiu kyretáže. Niektorí radšej začínajú zdola, chodia do rohov a potom do zvyšku povrchu. Iní odporúčajú začať s prednou stenou, potom zadnou časťou, s prechodom do strany a na koniec - do rohov.

Kyretáž s myómom sa vykonáva opatrne. Uzol mení vnútorný povrch maternice, stáva sa hľúzou. Ak by žena mala v anamnéze zápalové ochorenia maternice, mohlo by to ovplyvniť stav steny, je voľnejšia, ľahšie zraniteľná, ak sa zákrok vykonáva nesprávne, môže dôjsť k perforácii..

Na konci postupu sa na krk pôsobí antiseptikom, kliešte sa vyberú a zrkadlá sa odstránia. Liečia sa vonkajšie genitálie. Kvapkové podávanie soľného roztoku pokračuje. Niektoré ženy dostávajú oxytocín na kontraktilitu..

Anestetička prebudí ženu. Kontroluje krvný tlak, pulz. Presunie sa na oddelenie..

V tomto videu jasne vidíte, ako sa počas kyretáže fibroid zníži:

Rehabilitácia

Aby sa zabránilo purulentným septickým komplikáciám, predpisujú sa na 5 dní širokospektrálne antibiotiká. To platí najmä v prípade, že náter je zápalový, v iných orgánoch existujú chronické infekčné procesy.

Niekoľko hodín po zákroku môžete vstať, močiť. Po dobu 4-10 dní bude vaginálny výtok pokračovať, ktorý sa zmení z krvavého na krvilačného a potom na sliznice..

Ak tam nie sú, ale bolí sa žalúdok, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Možnou príčinou je kŕč krčka maternice a porušenie odtoku krvi, je tu hematometer. Na prevenciu sa drotaverín predpisuje na 3 až 5 dní.

Nezabudnite na hygienu, ale v žiadnom prípade ju nevyužívajte. Intímne vzťahy je možné vstúpiť najskôr mesiac po kuretáži. Ak toto odporúčanie zanedbáte, riziko zavedenia infekcie do maternicovej dutiny a rozvoja endometritídy je vysoké.

predpoveď

Liečebná kyretáž s endometriálnou hyperpláziou alebo maternicovým krvácaním rieši problém krátkodobej starostlivosti, ale nevylučuje príčinu tohto stavu. Po histologickej analýze, ktorá je pripravená do 10 dní, sa môžete rozhodnúť o priebehu etiologickej liečby. Môže byť potrebné vziať hormonálne lieky, aby sa normalizovalo pozadie.

Je potrebné si uvedomiť, že akýkoľvek chirurgický zákrok môže viesť k rozvoju komplikácií. Po rámcovej smernici o vode je možné:

 • hematometer;
 • perforácia maternice;
 • synechie;
 • zápal;
 • poškodenie slizníc.

Všetky vyžadujú ďalšie ošetrenie..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

I. Čo je to vyčnievanie disku Výčnelok medzistavcových platničiek je patologický proces v chrbtici, pri ktorom medzistavcové platničky napučiavajú do miechového kanála bez porušenia trhliniek.
Je možné, že po odstránení medzistavcovej prietrže sa môže opäť vyskytnúť na rovnakom mieste. Recidácia kýly chrbtice sa pozoruje u ľudí, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku, ako aj u tých, ktorí patológiu liečia konzervatívne.
Zdravie by sa malo vždy monitorovať, a nie vtedy, keď s ním už vznikajú problémy, pretože je ľahšie predchádzať problémom, ako ich liečiť. Toto je obzvlášť dôležité vo vzťahu k chrbtici, pretože je to on, kto je hlavnou nosnou konštrukciou v kostre.