loader

Hlavná

Pažerák

Ako natiahnuť chrbticu doma?

Trakcia chrbtice doma (trakcia) má pozitívny vplyv na zranenia spôsobené vysídlením. Táto metóda lieči skoliózu, herniu a chondrózu. Vďaka trakcii sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo odstraňuje zovreté nervy a eliminuje bolesť. Metóda, ktorá odoberá chrbticu, je lekármi skeptická, napriek tomu, že zariadenie na kreslenie sa používa v arzenáli nemocníc. Sú protahovacie cvičenia účinné ako liečba? Viac ako, ale trakcia sa nepoužíva pri všetkých chorobách chrbtice av niektorých prípadoch je chrbtová kosť kontraindikovaná doma.

Keď potrebujete sadu naťahovacích cvičení?

 • Posuny počas dislokácií a zlomenín. Opravuje stavce v určitej polohe a neumožňuje im pohyb.
 • Pri skolióze nie je potrebné vytvárať dlhý priebeh napínania chrbtice, aby nedošlo k komplikáciám. V opačnom prípade existuje možnosť zranenia chrbtice. Na liečbu skoliózy je potrebný komplexný prístup (masážny kurz, špeciálne cvičenia na podporu golierov a korzetov).
 • Niektorí lekári neodporúčajú používať tento spôsob liečby osteochondrózy, aby nepoškodili postihnuté disky a stavce..
 • Pri prietrži je trakcia dobrý spôsob, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku, ale vyčerpávacie sily majú svoje limity. Inak sa stav pacienta môže zhoršiť..

Kontraindikácie pre trakciu

Natiahnutie chrbtice nemusí byť vždy užitočné. Ak máte artritídu alebo osteoporózu, nemôžete doma cvičiť, aby ste si natiahli chrbticu. Nerobte s ochoreniami cievneho systému, srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom. Je nežiaduce vykonávať trombózu v kritických dňoch. Nerozťahujte tehotné ženy, aby ste nepoškodili plod. Nevykonávajte prechladnutie, vírusové ochorenia, najmä ak sú sprevádzané vysokou horúčkou.

Pri natiahnutí chrbtice nemôžete vyvinúť veľké napätie, ak sa pacient cíti slabý, je lepšie opustiť túto metódu.

Typy rozťahovania

Trakcia chrbtice je rozdelená na 2 typy:

 • Podvodná trakcia. Podvodná trakcia si vyžaduje bazén a dostupnosť špeciálneho vybavenia. Deje sa to v nemocniciach. Voda pomáha odstraňovať bolesť.
 • Suchá trakcia chrbtice, ktorú urobíte sami, sa vykonáva na klinikách aj nezávisle. Lekári zvyčajne používajú špeciálne tabuľky (pohovky) na vertikálne a horizontálne kreslenie.

V byte je veľké množstvo kompaktných simulátorov, ktoré sa ľahko inštalujú. Pri používaní trakčných trenažérov je však potrebná konzultácia s lekárom.

Ako napnúť chrbticu?

Ak chcete natiahnuť chrbticu doma, mali by ste použiť niekoľko cvičení:

 • Pre oblasť hrudníka: pacient sa musí postaviť, nohy sú umiestnené oddelene od seba. Pacient sklopí hlavu a ohýba sa v oblasti hrudníka, zatiaľ čo spodná časť chrbta zostáva plochá a neohýba sa. Muž sa natiahne a uvoľní napäté svaly. Táto pozícia je pevne nastavená na 10 sekúnd.
 • Pacient sa nakloní dopredu a oddeľuje šírku ramien od nôh. Keď je telo naklonené dopredu, dlane sa dotýkajú podlahy, nôh a chrbta sa uvoľňujú a záťaž leží na svaloch chrbtice..
 • Pacient vstáva do východiskovej polohy, dotýka sa mu čela nohami a prikláňa sa k nohám. V priebehu času sa osoba stane flexibilnejšou a môže ľahko vykonať toto cvičenie..
 • Pacient stojí a potom sa nakláňa dopredu s jednou nohou vpred. Musíte si natiahnuť čelo na nohu. Pozíciu fixujeme 30 sekúnd bez toho, aby sme zadržali dych.
 • Dajte ruky do „zámku“ a odneste ich späť. Pacient sedí alebo stojí a jeho ruky sú takto navinuté za jeho chrbtom: jedna na vrchu a druhá dole. Pozíciu opravujeme štyridsať sekúnd.
 • Pacient sedí na podlahe a natiahne nohy. Potom vzal ruky na nohy, bez ohýbania kolien a natiahol ich po čele. Teleso je v tejto polohe fixované po dobu 20 sekúnd. Ťahanie chrbtice je veľmi jednoduché, pomocou vlastných rúk môžete zlepšiť stav pacienta.
 • Záves na vodorovnej lište (švédska stena) môže byť tiež použitý ako cvičenie na kreslenie chrbtice na dovolenke, doma.

Bedrová trakcia

Cvičenia na napínanie bedier:

 1. Pacient leží na chrbte a tlačí svoje plecia na zem. Ruky by mali byť roztiahnuté. Ohýbame nohy, najprv ich položíme napravo od tela, vrátime sa do pôvodnej polohy a potom položíme nohy naľavo od tela. Cvičenie zopakujte 4-krát v každom smere..
 2. Muž leží na chrbte, položí nohu na podlahu, ohne druhú nohu a pritiahne ju k hrudníku. Poloha je fixovaná po dobu 30 sekúnd, ideálne by mal pacient dosiahnuť čelom koleno. Potom sa noha narovná a osoba sa vráti do pôvodnej polohy. Rovnaké manipulácie sa robia s druhou nohou..
 3. Ležíme na bruchu, ohýbame pravú nohu v kolene. Ruky prikladáme k päte ohnutej nohy a päta je pritlačená k zadku. Zostávame v tejto pozícii minútu a pol. Predĺžte nohu, urobte to isté s ľavou nohou.
 4. Dostávame sa na všetky štyri, hladko relaxujeme brušné svaly, ohýbame sa v bedrovej oblasti. Dolná časť chrbta by sa mala ohýbať bez tlaku a námahy, tesne pod telesnou hmotnosťou pacienta. Potom stiahneme žalúdok a ohneme jeho spodnú časť chrbta hore. Chrbát by mal vyzerať ako oblúk.
 5. Ľahnite si na chrbát a postavte nohy na zem. Nohy na kolenách je potrebné ohýbať. Potom zatlačte zadok k podlahe, ohnite spodnú časť chrbta hore a polohu zafixujte na 15 sekúnd. A potom vykonáme ohnutie bedrovej časti dole. Opakované cvičenie sa vykonáva až 8-krát. Pravidlo: cvičenia sa vykonávajú bez náhlych pohybov a pomalým tempom..

Trakčné prístroje

Aby ste v nemocnici nerobili trakciu, môžete si doma zostaviť špeciálny stôl na trakciu. Tento vynikajúci nástroj sa hodí, keď sa pacient nemôže zavesiť na vodorovné tyče..

 • Vezmite širokú dosku, ktorá je zabalená do niekoľkých vrstiev látky. Telo sa teda nekĺzne po stole.
 • Jedna strana dosky je namontovaná vo výške 130 cm od podlahy a vyššie, pod uhlom 45 stupňov.
 • Popruhy sú pripevnené k hornej hrane dosky. Dĺžka remienkov je asi pol metra.

Ako sa vysporiadať s takýmto simulátorom? Je potrebné si ľahnúť na stôl, uvoľniť všetky svaly, na ruky položiť popruhy. Takýto stôl nielenže poškodí chrbticu, ale tiež zlepší držanie tela, roztiahne všetky časti chrbtice a zmierni únavu svalov..

Simulátor môže byť vyrobený z postele s tvrdým matracom. Aby ste to dosiahli, urobte z toho postroje. Šírka postroja je 7–8 cm a dĺžka je asi 150 cm. Vyrábajú sa z hustej látky a posteľ samotná stúpa v uhle 40 - 45 stupňov (na hlave). Postroje sú pripevnené k hlave, prechádzajú pod podpazušie, aby držali telo.

prevencia

 • Aby sa bolesti chrbtice neobjavili, stačí sledovať polohu tela, nie zdvíhať ťažké, pohodlne spať.
 • Aby sa predišlo bolesti krku, je potrebné vyhnúť sa sedeniu na mäkkých povrchoch a nohy by mali byť pevne na podlahe, odporúča sa držať chrbát rovno. Neohýbajte sa znova a ak práca vyžaduje dlhé sedenie, mali by ste sa čas od času zahriať. Nemôžete sedieť „noha cez nohu“.
 • Po odsávači pár by ste nemali preťažovať chrbticu a závažnosť stúpa iba z miesta na sedenie. Pri nosení vriec alebo iných ťažkých predmetov v rukách je ich hmotnosť rovnomerne rozložená, aby nedošlo k zakriveniu chrbtice..
 • Je potrebné spať na posteli s polotuhou základňou s tenkou matracou. Je lepšie použiť ortopedickú matraci a obdĺžnikový vankúš. Hlava na uvoľnenie svalov by mala ležať rovnobežne s dnom postele. Svaly sa nemôžu uvoľniť, ak osoba spí menej ako 9 hodín.

Ak sa tieto pravidlá dodržiavajú, zníži sa pravdepodobnosť ochorení miechy.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Natiahnutie chrbtice doma

Spôsob natiahnutia chrbtice ako spôsobu liečby chorôb pohybového aparátu bol vynájdený v staroveku. Odvtedy systém neprešiel významnými zmenami, ale získal zmiešané hodnotenia účinnosti. Rozhodne sa neodporúča používať na žiadne ochorenie chrbta. Napríklad nie je bezpečné liečiť osteochondrózu týmto spôsobom, pretože kosti hrebeňa sú už krehké a nadmerné napínanie iba zvyšuje zaťaženie a zosilňuje bolesť. Trakčný (trakčný) postup je však určený pre tieto choroby:

 • skolióza
 • Medzistavcová prietrž
 • Posturálne poruchy
 • Bolesť v rôznych častiach chrbtice
 • Necitlivosť končatín
 • Cerebrovaskulárna nehoda v dôsledku krčných stavcov

Natiahnutie chrbtice doma

Existujú dva typy procedúr - suchá a podvodná trakcia.

Trakcia za sucha sa vykonáva pomocou zariadenia, ako je trakčný stôl. Inštaluje sa vertikálne alebo horizontálne, pacient je pripevnený pomocou popruhov alebo popruhov na stole, pod hmotnosťou vlastného tela je prirodzená trakcia. Podľa svedectva môže lekár pridať ďalšiu záťaž vo forme činky alebo kanvica, ktorá je pripojená k panvovej časti. Tento typ trakcie sa môže vykonávať doma pomocou širokej dosky umiestnenej v určitom uhle (napríklad jedna hrana spočíva na stoličke alebo stoličke). Realizačná doba je od 15 minút do 5-6 hodín. Odporúča sa, aby ste sa kúpali v teple vopred (asi 15 minút), aby ste uvoľnili svaly chrbta. Aj doma môžete použiť simulátor švédskej steny..

Podvodná trakcia sa používa iba v zdravotníckych zariadeniach, ako aj v sanatóriách. Tento pohľad je tiež rozdelený na vertikálne a horizontálne rozťahovanie. Pacient je zavesený vo vode, takže hrudník zostáva nad povrchom a je v tejto polohe fixovaný. Náklad môže byť pridaný do panvovej sekcie. Voda sa môže používať tak čerstvá, ako aj minerálna, tepelná. Tento typ trakcie neprináša pacientovi nadmernú fyzickú námahu a ako fyzioterapia je indikovaný dokonca aj pri silných bolestiach chrbta. Horizontálna trakcia sa líši od vertikálnej trakcie iba pomocou špeciálneho štítu, ale princíp účinku je rovnaký.

Po vykonaní akéhokoľvek typu postupu je potrebné na dosiahnutie pozitívneho výsledku použiť korzet alebo široký pás.

Aby sa predišlo chorobám chrbtice a zlepšilo fungovanie svalového korzetu chrbta, odporúča sa venovať pozornosť takým situáciám každodenného života:

 • Správne držanie tela v sede. V ideálnom prípade musíte prestať používať čalúnený nábytok. Stoličky sa vyberajú podľa výšky, aby nohy stáli celou nohou na podlahe a nohy boli rovnobežné s nohami stoličky. Musíte sedieť rovnomerne, aby sa lopatky dotýkali chrbta. Každých 20-30 minút je potrebné zahriať sa.
 • Stoja s pohybom ťažiska tela. Ťažisko sa musí striedavo striedať každých 30 minút (pravá noha - stred - ľavá noha). Ak stojíte dlhšie, ak to podmienky dovolia, mali by ste sa trochu zahriať (kolísanie rúk, trup).
 • Plný spánok. Vyžaduje sa použitie ortopedických matracov a vankúšov obdĺžnikového tvaru a vhodnej veľkosti (hlava by mala ležať rovnobežne s podlahou). Použitie valčekov namiesto vankúšov sa neodporúča, pretože spôsobuje namáhanie svalov krku.
 • Pohybujúce sa závažia. Nezdvíhajte ťažké predmety naklonením sa k nim. Je potrebné si sadnúť a pri zdvíhaní závaží sa uistiť, že chrbát zostáva plochý. Pri prenose hmotnosti je žiaduce rovnomerne rozložiť hmotnosť na obe ruky.

Dobrú pomoc pri liečbe a prevencii chorôb pohybového aparátu zabezpečujú plávanie, pokojná chôdza a terapeutické cvičenia.

Účinné natiahnutie chrbtice s prietržou doma

Medzistavcová hernia je časté ochorenie, ktoré sa musí zbaviť komplexnej liečby. Môže zahŕňať liekovú terapiu, chirurgický zákrok, fyzioterapeutické cvičenia. Účinnou pomocnou metódou je natiahnutie chrbtice s herniou doma, pri ktorej sa používajú rôzne metódy.

Označenia postupu

Najčastejšie sú indikáciami trakčnej chrbtice choroby spojené s patológiami pohybového aparátu.

 • kýly a výčnelky chrbtice;
 • cervikálnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy;
 • zakrivenie chrbtice rôznych etiológií;
 • posttraumatické následky;
 • spondylarthrosis;
 • neurovaskulárna kompresia.

O tom, či sa má použiť miecha chrbtice, v každom jednotlivom prípade však musí rozhodnúť lekár.

Podstata metodiky

Hlavným príznakom patológie je bolesť chrbtice spôsobená kompresiou nervových koreňov v miestach tvorby prietrže. Na zmiernenie stavu pacienta v zdravotných aj domácich podmienkach sa používa trakcia - sila svalov tela.

Toto natiahnutie chrbtice prietrži vám umožní oslobodiť svalový korzet od kŕče, čo vedie k:

 • odstránenie nepohodlia a bolesti v miechových diskoch;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • obnova inervácie v postihnutých oblastiach;
 • zastavenie degeneratívneho dystrofického procesu v oblasti tvorby prietrže.

V závislosti od charakteristík choroby sa môže použiť napínanie za sucha alebo pod vodou, horizontálne, vertikálne alebo šikmé. Trakcia chrbtice u pacienta môže byť uskutočnená jednou alebo viacerými metódami.

Je však dôležité pamätať na to, že táto metóda je pri komplexnej liečbe pomocná a nemôže nahradiť úplnú konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Je obzvlášť účinný na samom začiatku choroby pri absencii akútnych príznakov..

Musíte vedieť, že iba lekár môže predpísať úsek po povinnom hardwarovom vyšetrení chrbtice. Samoliečba je neprijateľná, pretože môže mať nepriaznivé alebo dokonca nebezpečné následky..

Spôsoby, ako natiahnuť chrbticu doma

Na roztiahnutie chrbtice domu môžete použiť rôzne jednoduché zariadenia: domácu vodorovnú lištu, švédsku stenu, šikmú dosku.

Lekár môže odporučiť zakúpenie komplexnejšieho simulátora - inverzného stola.

Okrem toho je pri plnom zaťažení chrbtice potrebné vykonať špeciálny gymnastický komplex.

Švédska stena

Počas cvikov na švédskej stene sa chrbtica rozťahuje pod telesnú hmotnosť. Simulátor je potrebné zavesiť tak, aby bremeno dopadalo iba na ruky, t. nohy sa musia ohýbať. Cvičte, aby ste vykonávali 10-15 sekúnd, čím sa predlžuje doba trvania. V rovnakej polohe sa odporúča pomaly vytiahnuť nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnuť spodnú časť chrbta. Panvu môžete tiež otočiť doprava a doľava a viesť k bokom uzavretých nôh.

Pri dobrom zdraví je užitočné pripájať váhy k dolným koncom (nie však viac ako 30% z polovice telesnej hmotnosti). Malé činky, fľaše na vodu, sáčky s pieskom to zvládnu..

Odporúča sa tiež krátko zavesiť hore nohami a chytiť nohy na priečky steny. Na tento účel sa často používajú špeciálne slučky..

Odborníci odporúčajú začať cvičiť na švédskej stene po posilnení svalového korzetu pomocou gymnastiky na podlahe..

Inverzná tabuľka

Inverzné stoly sú špeciálne zariadenia na vykonávanie cvičení zameraných na zmiernenie bolesti počas medziobratlovej kýly. Majú iný dizajn a umožňujú vám robiť gymnastiku v polohe nahor alebo nadol.

Správna tabuľka dokáže zmeniť uhol svojej roviny na 180 °.

Preto sa odporúča používať na prevenciu chorôb pohybového aparátu.

Simulátor by mal vybrať lekár alebo školiteľ v súlade s výškou, hmotnosťou, postavou pacienta a individuálnymi charakteristikami choroby..

Gymnastický komplex

Okrem tried na švédskej stene alebo horizontálnej lišty na napínanie chrbtice môžete vykonávať aj denné sady terapeutických cvičení.

 1. Cvičte „Bicykel“ 2-3 minúty. S dobrým zdravím môžete robiť 2 až 3 prístupy.
 2. Počiatočná poloha tela leží na chrbte na podlahe. Pomaly zdvihnite hlavu tak vysoko, ako je to možné, snažte sa napnúť svaly krku a chrbta. Pózujte na 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 3. V rovnakej polohe zdvihnite pravú alebo ľavú nohu spolu s hlavou pod uhlom 45 °, napnite svaly dolnej časti chrbta, udržujte končatinu na váhe 10-15 sekúnd a potom ju postupne spustite. Opakujte trikrát pre každú nohu..
 4. V polohe na chrbte pomaly natiahnite nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnite dolnú časť chrbta. Ruky sú zamknuté v zámku za hlavou. Opakujte 5-6 krát.
 5. Sediaci na podlahu, zarovnajte chrbát a pomaly sklopte hlavu dozadu a dopredu a do strán. Vykonajte 10-krát v každom smere.
 6. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne, potom ľavú ruku a pravú nohu, snažte sa ohýbať čo najviac. Opakujte päťkrát pre každú ruku.
 7. Nasadnite všetky štyri ruky s dôrazom na natiahnuté ruky a pomaly ohnite chrbticu nahor, pričom hlavu sklopte nadol. Zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom zdvihol hlavu hore, ohnite sa v dolnej časti chrbta na maximum. Opakujte 5-7 krát.

Počas tréningu by ste sa mali vyvarovať ostrých zametacích pohybov a nemalo by sa dovoliť prepätiu a bolesti. Pred nabíjaním musíte pomaly zahriať chrbtové svaly.

Po dokončení je potrebné úplne uvoľniť svaly tela, potom, čo ste ležali na hladkom a rovnom povrchu. V počiatočných fázach by gymnastický čas nemal prekročiť 10 minút. Ako trénujete, počet opakovaní a trvanie hodiny sa môžu zvýšiť.

kontraindikácie

Napriek tomu, že spinálna trakcia priaznivo ovplyvňuje stav pohybového ústrojenstva, má tento postup kontraindikácie.

 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • hypertenzia 2 a 3 stupne;
 • onkológia;
 • poruchy činnosti dýchacieho systému;
 • infekčné choroby;
 • spinálna nestabilita;
 • sekvestrovaná prietrž
 • pruh;
 • tehotenstvo.

Kontraindikácie sa môžu vyskytnúť, ak sa po 2 - 3 pokusných trajektóriách objaví zhoršenie stavu: ďalší syndróm bolesti, nepohodlie v chrbtici. V takom prípade by sa triedy mali zastaviť a vyhľadať lekára.

Postup sa odporúča zrušiť aj v prípade, že po 5-7 postupoch nedôjde k zlepšeniu.

recenzia

Michail, 43 rokov: „Po tvrdej práci mi trpí bedrová prietrž. Zaoberal sa rôznymi systémami, ale triedy na švédskej stene veľa pomohli. Každý deň si zavesil ruky, zdvihol sa a hojdal tlačou na zavesenie. Postupom času začali kravaty pripájať činky na nohy. Jeho stav sa zlepšil, držanie tela, abs sa objavil, jeho chrbát sa prakticky nepoškodil. “.

Irina, 55 rokov: „Cvičením sa zbavím kýly. Jednoduchá gymnastika môže zmierniť bolesť a uvoľniť svaly chrbta. Často som naťahovacie cvičenia dvakrát denne, po pár minútach úľavy. “.

Extrakcia chrbtice doma

Dokonca aj v staroveku boli lekári v pokušení natiahnuť chrbticu v prípade patológie. Obzvlášť často sa tento postup používal na zlomeniny a skoliózu, avšak metóda trakcie (trakcia) sa čoskoro začala používať na osteochondrózu a prietrž. Odsunom bolo možné, zväčšením vzdialenosti medzi stavcami a znížením tlaku na problematickom disku, dekomprimovať nerv a výrazne znížiť bolesť, čo okamžite vyvolalo dôveru a lásku k tejto metóde. Postoj k trakcii medzi lekármi je však dnes veľmi nejednoznačný a kontroverzný, napriek tomu, že sa praktizuje pomerne široko, a to s použitím zložitých odsávacích zariadení a jednoduchých zariadení, ktoré umožňujú jeho samostatnú domácu výrobu..

Čo je to chrbtová kukla a ako ju vykonávať doma - je to nebezpečné?

Extrakcia chrbtice doma

V niektorých prípadoch je kapucňa nevyhnutná, v iných je lepšie ju odmietnuť - takže sa ukazuje, že na túto otázku určite nemôžete odpovedať..

 1. Pri spinálnych modrinách sa trakcia vykonáva ako chirurgický zákrok na odstránenie výtokov, ktoré vznikli po zlomeninách a dislokáciách, ale vždy je sprevádzaná stabilizáciou - fixácia stavcov v určitej polohe po natiahnutí
 2. Pri skolióze je nebezpečná dlhodobá kapucňa, pretože môže viesť ku komplikáciám alebo dokonca k zraneniu. Skolióza sa vždy lieči v komplexe, ktorý okrem trakcie zahŕňa aj špeciálnu gymnastiku a masáže, ktoré majú korekčné korzety a obojky.
 3. Pri osteochondróze je kapucňa nežiaduca: akýkoľvek mechanický účinok na chrbticu je nebezpečný, pretože môže spôsobiť poškodenie už problematických diskov a stavcov.
 4. Pri kýle chrbtice je trakcia predpísaná ako alternatíva k chirurgickému zákroku, najmä pri liečbe kýly krčnej chrbtice, ale postup v tomto prípade by mal byť mimoriadne opatrný. Faktom je, že pre každú patológiu v rôznych častiach chrbtice existuje limitná sila výfukovej sily, ktorú je nebezpečné prekročiť

Hlavnou nevýhodou kapoty je reverzibilný proces jej výsledkov: pretiahnutá chrbtica sa veľmi ľahko vracia do pôvodnej polohy

Pokúste sa natiahnuť ohnutý elastický drôt - stojí za to uvoľniť konce, pretože bude mať opäť pôvodný tvar. S chrbticou sa stane niečo podobné. V technológii sa táto vlastnosť nazýva tvarová pamäť materiálu. V prípade chrbtice sa tu vykonáva tréning slabého svalu, preto chrbtica nemôže dlho držať novú pozíciu..

Po zvážení všetkých kladov a záporov môžeme dospieť k záveru:

 • Extrakcia chrbtice, pretože ste sa rozhodli urobiť to, je lepšie zveriť to špecialistovi a vykonať ho na klinike
 • Po vytiahnutí je potrebné zachovať jeho účinok dočasným nosením špeciálnych ortopedických korzetov a golierov
 • Oprava účinku sa dosiahne pomocou fyzickej terapie, ktorá je určená na posilnenie svalov tak, aby nespôsobovala regresiu

Stále je však možné natiahnuť chrbticu doma?

Áno, je to možné a je založené na schopnosti našej chrbtice podporovať váhu nášho tela.

Jednoduché simulátory na napínanie chrbtice

Najjednoduchším simulátorom pre napínanie chrbtice doma je vodorovná lišta. Môže byť nahradená vodorovnou tyčou vo dverách..

Pomocou vodorovnej lišty môžete vykonať:

 • Závesné ramená na natiahnutie hrudníka a bedrovej kosti
 • Závesné labky - pre krčok

Posledné cvičenie je lepšie nerobiť netrénovanú osobu

Simulátor môže byť tiež jednoduchá doska, ktorú je možné pripevniť na telocvičňu na danom svahu:

 • Čím väčší je uhol sklonu, tým väčšia je ťažná sila.
 • Schodisko domu je možné nahradiť dvoma alebo tromi priečkami namontovanými na stene
 • Pri exacerbácii osteochondrózy alebo prietrže sa môže začať trakcia umiestnením dosky na najnižší priečny nosník a potom sa postupne zvyšuje.

Natiahnutie chrbtice za sucha a pod vodou

Extrakcia chrbtice doma môže byť suchá a pod vodou.

 1. Podvodné vyžaduje bazén a špeciálne výfukové zariadenie a je vyrobený na klinike. Môže byť uskutočnená aj v prípade bolesti kvôli vlastnostiam vody na zmiernenie bolesti
 2. Suchý extrakt je možné pripraviť na klinike aj doma.
  Na klinike sa to robí na špeciálnych výfukových stoloch alebo pohovkách:
 • vertikálne s nastavením uhla a telesnou hmotnosťou
 • horizontálne s ručným vysúvaním alebo so zaveseným bremenom

V súčasnosti sú vhodné domáce simulátory výfukových plynov. Je však lepšie koordinovať akékoľvek použitie takýchto simulátorov so svojím lekárom.

Rozlišujte medzi napínaním chrbtice a napínaním.

Ak je prvý plný určitých nebezpečenstiev, druhý je úplne bezpečný.

Protahovacie cvičenia sú skvelým spôsobom, ako liečiť herniovaný disk. Táto gymnastika je vždy s vami, nevyžaduje špeciálne podmienky a dostupnosť špeciálnych simulátorov, pretože väčšina cvičení sa vykonáva na zemi.

Kontraindikácie na kapote

Ak sa rozhodnete stále bojovať s kýlou s kapucňou, nezabudnite, že tento postup je pri takýchto kontraindikáciách absolútne neprijateľný:

 • Nádor a zápalové procesy v chrbtici
 • Prítomnosť závažných infekčných chorôb
 • osteoporóza
 • Skoré pooperačné obdobie
 • epilepsie
 • Krvácajúci
 • 4 - 9 trimestrov gravidity
 • Závažné duševné poruchy

Na záver - video s protahovacími cvičeniami chrbtice:

Trakcia chrbtice doma

Natiahnutie chrbtice môže byť vykonané rôznymi spôsobmi. Doma sa to robí na posteli (na gauči).

V niektorých prípadoch lekári predpisujú trakciu pre ľudí trpiacich osteochondrózou bedrovej chrbtice a / alebo prietržou chrbtice. Je však potrebné poznamenať, že pravidelná trakcia s dávkovaním je zvlášť užitočná v počiatočných štádiách osteochondrózy. Ak je rast kostí na stavcoch výrazný (deformujúca spondylóza) alebo ak je proces sprevádzaný narušením citlivosti kože, sú pozorované reflexy šliach a motorické poruchy, je trakcia kontraindikovaná! Zosilní len bolesť, nepriaznivo ovplyvní priebeh choroby. Trakcia sa tiež neodporúča so zvýšenou pohyblivosťou chrbtice, jej „uvoľnením“..

Trakcia chrbtice

Vzhľadom na vyššie uvedené okolnosti sa chrbtová trakcia môže uskutočňovať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Odporúča sa iba v kombinácii s liekmi, fyzioterapiou a masážou.

V trakčnom procese sa zlepšujú anatomické vzťahy v pohybujúcich sa segmentoch - medzi kĺbmi a stavcami. V tomto prípade sa tlak na medzistavcové platničky zmenený počas osteochondrózy znižuje. Vykladanie pomáha znižovať alebo odstraňovať bolesť..

Ak vám lekár odporučil napnúť sa, skôr ako začnete, uvoľnite si chrbtové svaly. Toto sa dosiahne použitím teplého kúpeľa (teplota vody 37 ° C, trvanie 10 až 15 minút). Po kúpeli urobte ľahkú samomasáž chrbta - hladte dlane zdola nahor po chrbtici alebo použite masér - valčeková dráha, gumový valec alebo sa votrite do osušky.

Natiahnutie chrbtice môže byť vykonané rôznymi spôsobmi. Doma sa to robí na posteli (na gauči).

 • Zdvihnite prednú časť postele o približne 30 ° C.
 • K hlave hlavy pripevnite dva mäkké remienky vyrobené z tkaniny (dlhé 1,5 metra, široké 5-7 centimetrov), v strede je bavlna.
 • Položte ruky na popruhy.
 • Protahovanie sa vykonáva pod tlakom vašej telesnej hmotnosti.

Takáto trakcia sa môže vykonávať pomerne dlho, až 3 - 4 hodiny! Ak je potrebné zosilniť trakciu, upevnite pás v bedrovej oblasti a pripevnite k nemu dva laná, zavesené na spodnej časti postele s nákladom 3 až 4 kilogramy..

Niektoré fyzické cvičenia pomáhajú napínať chrbticu: napoly visiace, ohýbajúce sa dopredu, otáčajúce sa telo. Výrazne zvyšuje ťahovú silu polospojky, pravidelne vykonávanú na gymnastickej stene alebo priečke.

 • Uchopte tyčinku za ramenné kĺby, prikrčte sa, akoby akoby klesla, a znova zdvihnite.
 • Opakujte najskôr 4–5 a potom 10-krát.

Podobný efekt je možné dosiahnuť cvičením na naklonenej rovine:

 • Ľahnite si na chrbát a držte ruky na okrajoch roviny. Pri jazde na bicykli pohybujte nohami, ako by ste boli. Opakujte 10 krát.
 • Ľahnite si na brucho a držte ruky na okrajoch roviny. Striedavo zdvíhajte rovné nohy. Opakujte 3-4 krát alebo 5-6 krát.

Ľahnite si na chrbát na podlahovú rohož. Nohy sú rovné, paže pozdĺž trupu. Ohnite kolená a pritiahnite ich rukami k hrudníku. Opakujte 3-4 krát.

Nasadnite všetky štyri, ohnite chrbát, ale neohýbajte ho. Opakujte 3-4 krát.

Obmedzenie napätia miechy je zabezpečené zákrutmi trupu a panvy.

 • Ležiaci na chrbte, roztiahnite ruky do strán, nohy rovno dokopy. Otočte trup doprava a snažte sa ľavou rukou dosiahnuť pravú ruku. Opakujte vždy 3 - 5 krát.
 • V rovnakej východiskovej polohe ohnite kolená a pomaly ich znižujte doprava, potom doľava. Súčasne mierne otočte panvu. Opakujte vždy 3 - 5 krát.

Ak chcete dosiahnuť dosiahnutý výsledok, pripevnite chrbticu širokým pásom na vzpierač, bandáž alebo korzet.

Rozvoj svalového korzetu je podporovaný fyzickými cvičeniami, ktoré posilňujú svaly chrbta, brucha.

V prípadoch, keď je ochorenie sprevádzané silnou bolesťou, sa liečenie chrbtice vykonáva na špecializovaných ortopedických alebo neurologických oddeleniach. publikoval econet.ru.

Z knihy „spinálna hernia. Nechirurgická liečba a prevencia“ Alexey Sadov

PS: Pamätajte, že iba meníte svoju spotrebu - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Ako natiahnuť chrbticu doma a na čo slúži?

Natiahnutie chrbtice je jedným z najbežnejších postupov pri liečení patológií muskuloskeletálneho systému. Môže byť aktívny, pasívny, so špeciálnymi zariadeniami alebo bez nich. Prípustná je aj domáca trakcia chrbtice a niektorí pacienti sú dokonca prejavení, ale mala by sa vykonávať v súlade so všetkými bezpečnostnými opatreniami a iba po konzultácii s lekárom..

Prečo natiahnuť chrbticu??

Počas postupu na napínanie chrbtice bez ohľadu na to, ktorá metóda sa vykonáva, nastáva toto:

 1. Vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje;
 2. Zaťaženie medzistavcových platničiek je znížené;
 3. Os chrbtice je vyrovnaná, vyrovnaná;
 4. Vysídlené stavce zaujímajú svoje normálne fyziologické polohy.

V závislosti na použitej metóde je možné tento účinok dosiahnuť pasívne ručne pri masáži, pod tlakom, pri napínaní počas špecializovaných komplexov telesnej výchovy alebo pomocou špeciálnych škrupín alebo zariadení. Najbezpečnejšou metódou je napínanie gravitáciou, ku ktorému dochádza pri zavesení na vodorovnú lištu.

Pozitívne účinky uvedené v zozname pozitívne pôsobia na chrbticu, pohybový aparát, dokonca aj v zdravom stave. Ale pri patológiách sú také opatrenia indikované najmä pri chorobách, ktoré spôsobujú nadmerné zaťaženie medzistavcových platničiek - osteochondróza, artritída, ankylozujúca spondylitída. V prípade narušenia držania tela, zavesenia na horizontálnej lište, masáž je jednou z hlavných liečebných metód. Pomáhajú obnoviť normálnu polohu stavcovej osi v prípade kypózy a skoliózy. Drobné skreslenia touto metódou sa dajú tiež vylúčiť (ale výlučne podľa svedectva lekára a pod jeho dohľadom).

Zvyšovanie vzdialenosti medzi stavcami nielen zmierňuje zaťaženie medzistavcových platničiek, ale tiež eliminuje kompresiu nervového a / alebo cievneho tkaniva. Niekedy, keď sa chrbtica posunie alebo pritiahne bližšie k sebe, môže dôjsť k štípaniu nervu, ktorý spôsobuje silnú bolesť, alebo k cievke, ktorá spôsobuje prerušenie sily diskov. Po natiahnutí môžu byť stlačené tkanivá uvoľnené stláčaním..

Kto by nemal robiť?

Trakcia chrbtice doma má nepríjemné následky, ak sa nedodržiavajú pravidlá postupu. Nie je to také neškodné, ako by sa mohlo zdať - je prísne zakázané vykonávať ho bez konzultácie s lekárom. Najbezpečnejšia bude visieť na vodorovnej lište - takáto udalosť nie je schopná poškodiť zdravú chrbticu, ale v prípade lézií môže spôsobiť vážne komplikácie. Manipulácie s použitím špeciálnych zariadení, športového vybavenia sa považujú za ešte nebezpečnejšie pre zdravý aj boľavý chrbát..

Pokiaľ ide o stlačené nervové tkanivo, napínanie môže zlepšiť stav a ďalej zvýšiť kompresiu. Preto je potrebné pred natiahnutím v prítomnosti akejkoľvek patológie konzultovať so špecialistom. Tento postup má tiež niekoľko absolútnych kontraindikácií:

 1. Exacerbácia chronickej patológie muskuloskeletálneho systému akéhokoľvek typu, najmä s kĺbovou lokalizáciou disku;
 2. Zápalové procesy v pohybovom ústrojenstve alebo mäkkých tkanivách chrbta;
 3. Zranenia, obdobie zotavenia po nich (trakcia sa vykonáva iba na špeciálnom vybavení a pod dohľadom odborníka);
 4. Silné posunutie stavcov, diskov;
 5. Nádory, veľké prietrže;
 6. Zavesenie na vodorovnej tyči je prísne zakázané pre patologické procesy v krku, a to aj pri chronickom priebehu cervikálnej osteochondrózy, pretože toto cvičenie komprimuje medzistavcové platničky tejto časti..

V niektorých patológiách sa počas zotavovania po nich zobrazuje natiahnutie chrbtice ako spôsob na rýchle obnovenie normálneho zaťaženia diskov. Potom sa postup vykonáva v telocvični zdravotníckeho zariadenia pod dohľadom odborníka pomocou špeciálneho vybavenia.

Ako natiahnuť chrbticu doma?

Ťahanie môžete urobiť sami, ale pred vykonaním komplexu sa poraďte s odborníkom, aby ste sa nezranili. Vykonáva sa pasívne masírovaním alebo aktívne - pomocou špeciálneho vybavenia, simulátorov, cvičení, vodorovnej lišty.

Horizontálna lišta

Doma je natiahnutie chrbtice najjednoduchšie pomocou brvna. Vykonajte komplexy v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Rukoväť rovná, kefy sú od seba vzdialené;
 2. Telo by sa nemalo houpať, pretože týmto krížom prechádzajú vaše členky;
 3. Postupujte podľa troch prístupov;
 4. Cvičenie opakujte každý deň.

Cvičenie je najúčinnejšie na napínanie hrudníka, pretože sa napína pod vplyvom závažnosti zvyšku tela. Preto pri ťahaní spodnej časti chrbta nie je metóda taká účinná - skutočná telesná hmotnosť je nižšia. Pri závažných patológiách muskuloskeletálneho systémového charakteru je indikované polovičné zavesenie. Pozitívnou stránkou je, že pacient môže kontrolovať mieru zaťaženia chrbtice.

Rukoväť je tiež rovná, ruky sú od seba vzdialené od šírky ramien, ale chodidlá zostávajú na opore. Prehýbanie je spôsobené vychýlením kolien, ale nie odtrhnutím podpory chodidiel. Vykonáva sa aj v troch prístupoch..

Simulátor Evminova

Cvičenia na napínanie chrbtice doma na takomto simulátore sú celkom bezpečné. Je to šikmá podpera s rukoväťou v hornej časti. Pacient je položený na základňu, vzatý za rukoväť a vytvára komplexy predpísané lekárom fyzioterapeutických cvičení. Dodatočné zaťaženie je vyvolané hmotnosťou tela, ktorá smeruje nadol („presunúť sa“ od základne dole)..

Glissonova slučka

Zariadenie umožňuje krčný záber chrbtice. Toto je takmer jediný spôsob, ako študovať toto oddelenie. Slučka je látková slučka pre bradu a krk, ktoré sú pripevnené k hlave. K hornej časti slučky je pripevnená šnúra, ktorá stúpa cez pevný blok. Na druhom konci tohto lanka je slučka, za ktorú sa môže pacient ťahať sám, čo spôsobuje zdvíhanie popruhu, ktorý sa nosí na hlave, čím sa dosiahne predĺženie krčnej chrbtice..

Cvičenia na napínanie chrbtice doma

Cvičenia na napínanie chrbtice doma so správnym vykonaním sú veľmi účinné. Umožňujú vám znížiť zaťaženie stavcových diskov a súčasne posilniť svalový korzet, ktorý bude aj naďalej podporovať stavce na správnych miestach, čím sa v budúcnosti zníži zaťaženie diskov. Fyzické cvičenia tiež stimulujú krvný obeh, normalizujú výživu tkanív pohybového aparátu, zvyšujú / obnovujú pohyblivosť chrbtice. Musia sa však vykonávať kvalifikovane a podľa indícií, inak môžu výrazne zhoršiť zdravotný stav.

Trakcia bedrovej chrbtice

Do komplexu, sedí na pevnú podporu ležiace. Zdvihnite horné končatiny do strán, ohnite kolená a stlačte ramenný pás k podlahe. V tejto polohe otočte boky na stranu, potom na druhú a potom zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte cvičenie 7-10 krát.

Posaďte sa na zem s nohami priamo pred vami. Natiahnite hornú časť tela pomaly dopredu, s prstami natiahnutými po prsty na nohách. Ak sa vám nedarí dosiahnuť, dosiahnite maximálnu možnú vzdialenosť teliat, uchopte ich a pomaly sklopte hlavu dole k nohám, uvoľnite krk. V tejto polohe zaistite na dve minúty a potom sa postupne narovnajte.

Univerzálne cvičenie pre bedrovú mačku „Cat-Camel“ pomáha napínať chrbticu v tejto časti, vykonávanú od pózy s dôrazom na kolená a dlane. Pomaly sa ohnite až do maximálneho možného bodu. Zamknite ho na 5 sekúnd, potom sa tiež ohnite nadol na maximálny možný bod a upevnite ho na 5 sekúnd. Vykonajte komplex 6-8 krát v každom smere.

Hrudná skúška

Cvičenia na napínanie chrbtice doma v oblasti hrudníka sú početné, ale najúčinnejším spôsobom by bolo zavesiť / napoly zavesiť na vodorovnú lištu tri prístupy denne na maximálny možný čas. Ďalšie cvičenia sú nasledujúce:

 1. Sediaci na stoličke, roztiahnite ruky do strán, držte ich rovnobežne s podlahou. Lean right and left, dívajúc sa pred seba, držiac chrbát rovno, paže rovno (opakujte 5-6 krát v oboch smeroch);
 2. Počiatočná poloha je rovnaká, otočte prsty rúk do zámku a umiestnite na zadnú časť hlavy, otočte čo najviac doprava a doľava, upevnite v každom extrémnom bode 10 sekúnd (5-6 krát vo všetkých smeroch).

Opatrenia majú pozitívny vplyv na celý miechový stĺpec, nielen v oblasti hrudníka. Posilňujú tiež svaly bedrového pletenca.

Trakcia krčnej chrbtice

Ako natiahnuť krčnú chrbticu doma? Natiahnutie tejto časti domu nie je možné. Zdravý stav si však môže zachovať niekoľko cvičení:

 1. Potiahnutie za tyč s priamym uchopením;
 2. Otočí hlavu doľava a doprava, kým sa nezastaví 7-krát;
 3. Nakloní hlavu doľava a doprava, hore a dole, až kým sa nezastaví 10-krát;
 4. Otočenie hlavy v smere hodinových ručičiek - proti smeru hodinových ručičiek po dobu 5 až 7 otáčok.

Rotácie sa neodporúčajú pre podozrenie na zranenie / premiestnenie stavca. Všetky činnosti sa vykonávajú čo najplynulejšie, v prípade bolesti opatrne - sú zrušené.

Natiahnutie krčnej chrbtice doma sa dá tiež vykonať pomocou simulátora Glisson.

Nebezpečenstvo zneužitia úradnej moci

Nesprávne napínanie doma môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 1. Nastreté nervové tkanivo, vytvorenie stabilného syndrómu bolesti;
 2. Zaseknuté vaskulárne tkanivo, podvýživa mäkkých tkanív (čo je obzvlášť nebezpečné pri práci s krčnou chrbticou);
 3. Paréza, ochrnutie so stlačenými nervami v bedrovej oblasti;
 4. Bolesti hlavy, poruchy zraku, mdloby s patológiou krčnej chrbtice.

Bolesť po poprave je vážnym príznakom, ktorého vzhľad je lepšie konzultovať s lekárom.

záver

Vykonávanie strečing doma je povolené a niekedy dokonca indikované lekárom. Pri nekontrolovanom výkone je však takáto činnosť tiež dosť škodlivá. Pri vykonávaní odporúčaných cvičení starostlivo dodržiavajte všetky pokyny a predtým, ako začnete komplex, poraďte sa s lekárom.

Ako správne natiahnuť chrbticu doma, označenie postupu

Natiahnutie (alebo napnutie) chrbtice je účinný spôsob liečby rôznych chorôb chrbta. V dôsledku fyzioterapie sa zmierňujú príznaky patológie, znižuje sa zaťaženie chrbtice a posilňuje sa aj korzet svalov. To všetko vám umožňuje zabudnúť na problém a vrátiť sa do plného života. Ale ako napnúť chrbticu?

Hood eliminuje bolesti a bolesti chrbta

Čo napína zadné svaly?

Natiahnutie chrbta je špeciálny zložitý postup, počas ktorého je chrbtica napnutá. Z tohto dôvodu je táto technika široko používaná pri liečení patológií, ako je osteochondróza, zakrivenie krčnej chrbtice, skolióza a ďalšie.

Pri trakcii (suchá, podvodná a hardvérová) sa chrbtica napína, čím sa zväčšuje vzdialenosť medzi diskami a stavcami. To umožňuje vyrovnať ich polohu v prednej rovine. Extrakcia kostry sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi, ktoré majú určité výkonnostné vlastnosti..

Horizontálna a vertikálna trakcia sa vykonáva na zväčšenie vzdialenosti medzi diskami u mužov a žien. Na tento účel sa používajú rôzne zariadenia: stôl, slučka na krk (sponky na krk), cvičebné stroje a prístroje. Obzvlášť populárna je nafukovacia flexibilná lopta a obruč, ktorú je možné používať doma. Hodia sa všetkým: dokonca aj starším alebo ľuďom s nadváhou. S ich pomocou môžete uvoľniť napätý svalový korzet..

V každom prípade po trakcii je potrebné výsledok opraviť, aby sa posilnil svalový korzet. Na tento účel je pacientovi predpísaný masážny kurz, minerálne kúpele, fyzioterapia a cvičebná terapia. Natiahnutie chrbtice doma vám teda umožní zbaviť sa problému a posilniť korzet. Ale ako naťahovať chrbát?

Keď sa aplikuje digestor?

Extrakcia chrbtice je dosť kontroverzným postupom. Existujú prípady, keď je natiahnutie jediným racionálnym riešením problému, ale v niektorých situáciách je to zbytočné a je lepšie postup odmietnuť. Preto lekár pred začatím liečby vykoná komplexné vyšetrenie pacienta. To vám umožní určiť, aké efektívne a bezpečné bude použitie metódy..

Vo väčšine prípadov je predpísaný postup na odstránenie takýchto patológií:

 • spondylóza;
 • prietrže;
 • skolióza
 • deformácia nosného stĺpca (subluxácia);
 • spondylolisthesis;
 • zovretý nerv;
 • výstupok;
 • artróza a iné.

Pri predpisovaní fyzioterapie sa berú do úvahy individuálne charakteristiky prípadu. Existujú teda niektoré druhy prietrží, pri liečbe ktorých je prísne zakázané natahovať chrbát.

Liečba chrbtice nie je úplná bez cvičebnej terapie

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Rovnako ako akékoľvek iné fyzické cvičenie, aj kapucňa má určité kontraindikácie. Ak sú kontraindikácie zanedbané, potom je možná komplikácia existujúcej choroby a objavenie sa nových chorôb. Dieťaťu sa napríklad neodporúča vykonávať také postupy.

Kápa je kontraindikovaná pri takýchto patológiách:

 • osteochondrosis;
 • osteoporóza;
 • artritída;
 • patológie srdca, krvných ciev a hypertenzie;
 • trombóza;
 • vírusové a nachladnuté.

Vykonajte postup počas menštruácie a tehotenstva až po konzultácii s lekárom. Ak existujú kontraindikácie, je lepšie opustiť cvičenie, inak budú dôsledky nepredvídateľné. V žiadnom prípade by sa nemali robiť násilím. Ak sa vyskytne pocit všeobecnej slabosti alebo ak sa vyskytne kríza, je lepšie odložiť kapotu, kým sa stav nezlepší.

Extrakcia chrbtice doma

Natiahnutie bolesti chrbta sa vykonáva pomocou rôznych cvičení. Dobre zavedené hodiny jogy. V takom prípade sa odporúča použiť nasledujúci súbor cvičení:

 1. Postavte svoje nohy o trochu širšie ako ramená. Pomaly sklopte hlavu a ohnite hrudný chrbát. Zároveň sa uistite, že dolná časť chrbta zostáva v pôvodnej polohe. Potom musíte natiahnuť a uvoľniť svaly. Postavte sa v tejto polohe na 10 sekúnd..
 2. Počiatočná poloha je podobná predchádzajúcej. V tomto procese sa vykonávajú sklon vpred, pri ktorom sa musíte dlaňami dotknúť podlahy. V takom prípade by sa mali uvoľniť svaly chrbta a nôh. V takýchto podmienkach celé zaťaženie dopadne na chrbticu.
 3. V ďalšom cvičení sú sklony vykonávané rovnakým spôsobom. Rozdiel je v tom, že namiesto toho, aby ste sa dotýkali dlaní dlaňou, musíte sa dotýkať vášho čela nohami a uchopiť nohy rukami. Prvýkrát cvičenie nemusí fungovať. Na to musíte dosiahnuť dostatočnú flexibilitu..
 4. V stoji postavte jednu nohu dopredu. V tejto polohe sa sklony vykonávajú tak, že sa čelo dotkne kolena predĺženej nohy. V ohnutom postoji musíte trvať 30 sekúnd.

Doma sa odporúča používať cvičenia nielen na napnutie chrbta, ale aj na posilnenie svalového korzetu, ako aj správneho držania tela. Správny priebeh vyrieši všetky problémy so stavcami. V takom prípade je potrebné zvážiť indikácie liečby.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať podľa pokynov.

Cvičenia na napínanie driekovej chrbtice

Vytiahnite túto časť jednoduchými a cenovo dostupnými cvičeniami. Na ich vykonanie musíte postupovať podľa tohto poradia:

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite ruky na bok. V takom prípade by mali byť ramená pritlačené k podlahe. V počiatočnej polohe musíte nohy ohnúť a potom sa ich snažte opatrne položiť do jednej a potom na druhú stranu. Cvičenia sa musia robiť s krátkou prestávkou.
 2. Ľahnite si na chrbát. Položte jednu nohu na podlahu a druhú - ohnite sa na koleno a rukami ju tlačte čo najviac na hrudník. V tejto polohe podržte niekoľko sekúnd a skúste sa dotknúť čela kolena. Po pol minúte dolnú časť nohy a cvičenie zopakujte od druhého.
 3. Nastúpte na všetky štyri a uvoľnite si svaly brucha. Pomaly ohnite spodnú časť chrbta. Potom ju nadvihnite. V dôsledku toho by spodná časť chrbta mala mať zaoblený tvar.
 4. Ľahnite si na chrbát a ohnite nohy na kolená tak, aby vaše chodidlá boli na podlahe. Jemne ohnite spodnú časť chrbta bez toho, aby ste zadok zdvihli z podlahy. V tejto polohe vydržte 10 sekúnd. Tieto manipulácie opakujte 6-krát.

Dôležité! Bedrový digestor sa musí vykonávať opatrne. Zároveň sa neodporúča robiť ostré pohyby a namáhať chrbticu, pretože to môže viesť ku komplikáciám v sakrálnej sekcii. Musíte začať s ľahkými cvičeniami.

Výhody spinálnej trakcie pri osteochondróze

Osteochondróza je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u ľudí rôzneho veku. Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, musíte okamžite začať s liečbou. Kombinovaná terapia zahŕňa užívanie liekov a tradičnej medicíny, ako aj vykonávanie špeciálnej gymnastiky, ktorá je založená na trakcii chrbta.

Pomocou kapucne sa svaly, ktoré sú poškodené v dôsledku rozvoja patológie, predlžujú. Výsledkom je normalizácia krvného obehu a metabolických procesov. A tiež sa zvyšuje vzdialenosť medzi stavcami. Pomocou odsávača pár môžete uvoľniť napätie a tlak v diskoch.

Na napínanie osteochondrózy sa používajú rôzne cvičenia. Dobrou voľbou by bolo vyťahovanie na vodorovnej lište alebo švédskej stene. A tiež sa na to bežne používa plávanie. Pravidelné návštevy bazéna rýchlo zbavia choroby a posilnia svaly tela. Predtým, ako urobíte gymnastiku, musíte sa poradiť s lekárom.

Gymnastické cvičenia pre herniované disky

Pri kýloch sa často používajú rôzne fyzické cvičenia. Rozťahovanie je veľmi efektívne. S jeho pomocou môžete zmierniť bolesť a zbaviť stresu z problémového priestoru. Na vyriešenie tohto problému sa používajú rôzne metódy:

 1. Silové cvičenia. S ich pomocou posilňujú svalový korzet a tiež zlepšujú mobilitu a vytrvalosť. V prípade nevoľnosti je lepšie vykonávať manipulácie v prítomnosti partnera.
 2. Cvičenie aerobiku. Toto je cyklistika, chôdza a plávanie. Takéto cvičenia môžu posilniť svaly brucha a chrbta bez toho, aby na hrebeni spôsobovali veľké zaťaženie. Obzvlášť populárna je vodná gymnastika. Dôvodom je skutočnosť, že voda znižuje zaťaženie chrbta..
 3. Jóga. Komplexná gymnastika zlepšuje fyzickú zdatnosť, flexibilitu a zmierňuje bolesti. Vertebrálne dýchanie nebude zbytočné..
 4. Preťahovanie. Jeho realizácia umožňuje zmierniť bolesť, ale napriek tomu sa v záujme zvýšenia účinnosti liečby odporúča vykonávať komplexné cvičenia so silovým tréningom..

Dôležité! Aby sa predišlo komplikáciám počas vyučovania, je potrebné poradiť sa so špecialistom predčasne. Bude schopný predpísať účinnú a bezpečnú terapiu..

Natiahnutie hrudnej chrbtice: súbor cvičení

Ako napnúť hrudnú chrbticu:

 1. Posaďte sa na stoličku a pritlačte zadok tesne k nemu. Vyklápajte doľava a doprava. V takom prípade by sa ruky mali pohybovať rovnobežne s podlahou.
 2. V polohe na sedenie položte ruky na opasok. Lokty vyňaté z produkcie. Pomaly zdvihnite plecia a skúste zasunúť hlavu. Potom znížte ramená na limit. Roztiahnite niekoľkokrát. Toto umožní predĺženie krčnej chrbtice.
 3. Posaďte sa na stoličku a zatiahnite ruky za hrad za hlavou. Otočte kryt doľava až na doraz a v tejto polohe chvíľu na chvíľu vydržte. Vráťte sa do východiskovej polohy a manipuláciu zopakujte na druhú stranu. V tomto prípade je pocit napínania svalov a chrbtice.

Takéto komplexy umožnia natiahnutie zadnej časti domu. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, musíte sa pravidelne venovať gymnastike. A nezabudnite, že liečba by sa mala začať návštevou lekára.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hygróm na prste

Pažerák
Hygróm na prste sa môže objaviť tak na jeho zadnej strane, ako aj na strane dlaní. Je to cysta, ktorá je obklopená hustou škrupinou spojivového tkaniva a vo vnútri je naplnená tekutinou.
Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže.
Takže v prípade chorôb chrbta, tried v bazéne výhoda, musíte vedieť, ako plávať, aby ste posilnili chrbticu. Mali by ste sa naučiť užitočné cvičenia v bazéne. Voda spôsobuje, že ľudské telo je takmer beztiaže vzhľadom na to, že má vztlakovú silu.