loader

Hlavná

Žalúdok

Kýla chrbtice

Trakcia sa od staroveku považuje za účinnú liečbu osteochondrózy. Dokonca aj potom bol proces rozdelený na podvodnú a suchú; vertikálna a horizontálna trakcia.

Mnohé experimenty však spochybňujú bezpečnosť predĺženého núteného ťahu. S týmto účinkom trpeli zdravé stavce takmer bez poškodenia poškodených oblastí. Aké je použitie extrakcie miechy pri prietrži a či sa oplatí uchýliť sa k takémuto ošetreniu, pomôže pochopiť najjednoduchšia znalosť z oblasti anatómie a fyziológie človeka. Rovnako ako hlboké porozumenie procesnej technológie.

Trakčné pravidlá

Dodržiavanie iba dvoch jednoduchých obmedzení môže moderného pacienta ochrániť pred negatívnymi následkami nesprávneho ťahu:

Pri postupe natiahnutia chrbtice prietrž je potrebné dodržiavať iba dve základné pravidlá

 • Extrakcia chrbtice nie je nezávislou metódou na ošetrenie herniovaných diskov. Toto opatrenie bude účinné iba v kombinácii s mnohými inými spôsobmi boja proti tejto chorobe;
 • Samoliečba trakciou je prísne zakázaná a môže viesť k vážnym a nezvratným zraneniam..

Podvodná trakcia

Ak sa pri vode zobrazuje prietrž medzistavcových platničiek, ide o vertikálny typ trakcie. Táto metóda je najbezpečnejšia a najúčinnejšia pri liečbe tohto ochorenia..

Technológia extrakcie miechy prietrže

Technológia postupu spočíva v pozastavení pacienta v bazéne pomocou špeciálneho prístroja. Niektoré typy prietrže a miesta jej dislokácie znamenajú následnú fixáciu určitej časti chrbtice pacienta, zatiaľ čo iné umožňujú voľné zavesenie. Ďalej musíte opraviť záťaž na panvovom páse. Súčasne, iba ošetrujúci lekár nastaví potrebné váhy. Zvyšovanie hmotnosti je postupne: od menšej po väčšiu. To sa musí urobiť tak, aby priemerných päť postupov zodpovedalo maximálnej hmotnosti a poslednému - postupnému poklesu. Je dôležité, aby voda v bazéne mohla byť čerstvá alebo s prídavkom určitých minerálov. Je však dôležité, aby teplota vody bola pre pacienta pohodlná..

Etapy podvodnej trakcie

Celý postup trvá asi jednu a pol hodiny a prebieha v niekoľkých fázach:

 • Liečebné cvičenia vo vode (zamerané na uvoľnenie a napnutie svalového korzetu);
 • Priama trakcia so zaťažením;
 • Nasledujúci nehybný horizontálny odpočinok nie kratší ako pol hodiny;
 • Používajte špeciálny obväz, korzet alebo opasok od dvoch alebo viac hodín.

Podstata kapucne

Hlavným mechanizmom trakcie pod vodou je roztiahnutie chrbtice. V tomto prípade v dôsledku tlakového rozdielu dochádza k určitému „stiahnutiu“ prietrže späť do medzistavcových priestorov..

Kontraindikácie vertikálnej trakcie pod vodou

Tento typ extrakcie miechy má pre jednotlivcov určité obmedzenia:

 • Ochorenie je v akútnom štádiu;
 • Trpí poruchami obehového systému v mieche;
 • S fraktúrami chrbtice s hmotnosťou nad 100 kg alebo staršou ako 60 kg;.

Toto samozrejme nie je úplný zoznam kontraindikácií, preto je dôležité nezabudnúť na radu neurológa pred rozhodnutím o podvodnej trakcii..

Okrem toho existuje niekoľko všeobecných odporúčaní, ktorých dodržiavanie poskytne najlepší výsledok z postupov a významne zníži riziko možných komplikácií. Pacienti sú vyzývaní, aby:

 • Vyhnite sa podchladeniu;
 • Spať na tvrdej posteli alebo na ortopedických matracoch;
 • Vykonajte najmenej 10 postupov;
 • Používajte korekčný obväz, korzet alebo opasok;
 • Neprepínajte chrbticu.

Extrakcia chrbtice prietrži je dodnes jedným z najpopulárnejších opatrení. Pacient si však musí pamätať na pravidlá postupu, ktoré lekár pravidelne dodržiava a stará sa o svoje zdravie tak, aby mu prietrž neprestávala raz a navždy obťažovať..

Odporúčame vám zaujímavé video o postupe pre podvodnú trakciu chrbtice s kýlou:

Natiahnutie chrbtice s herniou bedrovej kosti doma

Fyzikálna terapia prietrže chrbtice

Cvičebná terapia prietrže lumbálnej chrbtice je najpohodlnejšou metódou, pretože nevyžaduje žiadne finančné náklady. Jeho úspech závisí čisto od túžby a vôle pacienta, pretože súbor cvičení sa musí vykonávať niekoľkokrát denne:

 • Málo pacientov vydržalo odporúčaný rok odbornej prípravy a hádzalo ich v prvých mesiacoch.
 • Tomu napomáhajú aj „malé“ operácie, ktoré sa v modernej neurochirurgii často používajú.
 • Po takomto zásahu človek pociťuje úľavu, sotva sa vzdiali od anestézie. Preto nepotrebuje gymnastiku s kýlou chrbtice - prečo toto cvičenie trvať tak dlho, ak chrbát rovnako neubližuje?
 • Táto šialenstvo, keď sa záťaž vráti, však vedie k zlým dôsledkom - k relapsu choroby. Okrem toho sa pri opakovanom vývoji nemožno obísť „malú“ operáciu - zásah sa vykonáva veľkým rezom.

indikácia

Ihneď po stanovení diagnózy sa vykoná vyšetrenie, ktoré vám umožní zvoliť optimálnu metódu liečby. Začnú gymnastiku, keď sa odstránia hlavné príznaky - bolesť a prudké obmedzenie pohybov. Cvičenia na kýlu chrbtice sa preto môžu vykonávať iba v určitom období:

 1. Ak bol defekt malý a operácii sa zabránilo, potom sa fyzioterapeutické cvičenia predpíšu ihneď po úľave od bolesti.
 2. Keď bola prietrž zistená náhodne (pri rutinnom vyšetrení) a nie je sprevádzaná symptómami - gymnastika je hlavnou prevenciou exacerbácie.
 3. Po medzistavcovej blokáde sa za niekoľko dní začnú cvičenia zamerané na zníženie opuchov a zápalov v mieste defektu..
 4. Načasovanie začiatku gymnastiky po operácii si vyberie ošetrujúci lekár - hodnotí stav svalov a väzov, ako aj pripravenosť pacienta na stres.

kontraindikácie

Za určitých podmienok sa cvičenia bedrovej kýly chrbtice neodporúčajú. V takýchto prípadoch sa mier stáva lepším ako pohyb, pretože sa predchádza rozvoju komplikácií. A niekedy stav pacienta neumožňuje začatie cvičebnej terapie:

 • Komplikovaná medzistavcová prietrž je absolútnou abstrakciou od cvičenia. S touto komplikáciou sa vyvíja poškodenie miechy alebo veľkých nervov, ktoré sa lieči nejaký čas..
 • Ak bola choroba spôsobená zápalom miechového tkaniva, vytvorí sa počas liečebného obdobia zvyšok..
 • Pri závažných ochoreniach srdca a krvných ciev (angina pectoris, hypertenzia), pri ktorých môže byť spúšťačom akékoľvek zaťaženie počas stresu..

Cvičebný komplex

Na prevenciu exacerbácií sa používajú akékoľvek komplexy, ktoré umožňujú osobe zvoliť najvhodnejšiu metódu. Postupnosť vymenovania cvičebnej terapie je však jasne viditeľná počas chirurgickej liečby, keď pacient prechádza všetkými stupňami telesnej výchovy:

Cvičenia s herniou bedrovej chrbtice po operácii začínajú izometrickým zaťažením v posteli. Tento prístup neumožňuje rozvoj bolesti, ktorá môže spôsobiť averziu k postupu u pacienta.

Používajte svaly nôh a ramenného pletenca v polohe na chrbte, okrem pohybov kĺbov.
Veľká pozornosť sa venuje brušným svalom, ktoré zabezpečujú vyloženie chrbtice. Začínajú ich tiež trénovať v polohe na chrbte, čo vylučuje akúkoľvek pohyblivosť chrbta..
Potom je pacient „zdvihnutý na nohy“, ktorý slúži aj ako tréningový stupeň - chrbát opäť dostáva axiálne zaťaženie

Postavenie pokračuje v podobných zaťaženiach: najprv svalové napätie bez pohybov a potom môžete začať s plynulým ohýbaním a predlžovaním.
Ak pacient dobre znáša záťaž, potom začnú cvičenia s odporom. Na tento účel použite rôzne postroje na tuhosť a malé činky.

Typy trakcie

Natiahnutie sa dá urobiť nezávisle, ale je lepšie kontaktovať chiropraktika. Vykonáva základné manipulácie (suchá alebo podvodná trakcia) a výcvik doma umožní konsolidáciu terapeutického výsledku. Ak po hlavnom ošetrení bolesti na krku, hrudníku alebo dolnej časti chrbta zostanú zachované, lekár odporúča školenie na špeciálnych simulátoroch. Pomáhajú dávkovať dynamické a niekedy statické zaťaženie..

Trakcia chrbtice na simulátore.

Na zavesenie je vhodná vodorovná lišta na ulici alebo priečka umiestnená v miestnosti alebo na chodbe. Počas tréningu je prísne zakázané po zavesení poskakovať, aby ste ho chytili alebo ostro skákali. Priečku by ste mali nastaviť do malej výšky vopred, aby ste ju dosiahli rukami. Na ulici musíte použiť stoličku alebo malú lavicu.

Pri cvičení sa používa priame aj spätné uchopenie. Užitočné a ich striedanie. Vis v počiatočnej fáze výcviku by nemal trvať dlhšie ako 10 sekúnd. Keď sa svalová partia chrbtice posilňuje, vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje, cvičenie sa vykonáva v 2 sadách po 30 sekundách..

Ležiace vo vode

Doma je možné konsolidovať iba výsledky trakčnej aktivity chrbtice pod vodou (trakciu) vykonávanej chiropraktikom. Existuje niekoľko metód tohto lekárskeho postupu, ktoré vyvinuli Lisunov, Olifererenko, Kiselev. Na roztiahnutie potrebujete plytký bazén alebo vaňu, ktoré sú vybavené špeciálnymi štítmi. Sú umiestnené v určitom uhle v závislosti od umiestnenia herniového výčnelku. Počas zákroku je popruh pripevnený iba k hlave pacienta.

Trakcia je nepretržitá s konštantným mechanickým pôsobením na chrbticu. Taktiež sa praktizuje premenlivé horizontálne zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Počas procedúry sa robia prestávky s povinným odpočinkom. Variabilná trakcia sa považuje za šetrnejšiu, ale aj najúčinnejšiu metódu.

Podvodná trakcia chrbtice.

Suchý úsek

Natiahnutie doma je ľahká verzia suchej trakcie, ktorá sa vykonáva v rehabilitačných centrách pod dohľadom lekára fyzioterapie. Táto metóda liečby má eliminovať posunutie medzistavcových platničiek pod vplyvom vlastnej váhy. Pacient je umiestnený na špeciálnych stoloch umiestnených v určitom uhle a vybavených konvexnými rebrami.

Pomocou váhových materiálov vykonáva lekár trakciu a riadi vznikajúce statické zaťaženie. Počas procedúry pacient prakticky nepociťuje bolesť. Do 30 minút sa chrbtica rozprestiera asi centimeter.

Trakčné lôžko pre suchú chrbticu.

Cvičebné pravidlá

Cvičebnú terapiu medzistavcovej prietrže bedrovej časti (alebo iných častí chrbtice) má vyvinúť priamo špecializovaný lekár. Iba špecialista môže vytvoriť skupinu tried výlučne individuálne pre konkrétneho pacienta. Nezávislosť v tomto prípade môže mať nepriaznivé alebo dokonca nebezpečné následky. Každý nesprávny pohyb je spojený s relapsom ochorenia alebo výskytom jeho komplikácií.

Pri výkone cvičení musia pacient dodržiavať osobitné pravidlá, aby posilnil svalstvo chrbta. Sú to tieto:

Nabíjajte systematicky a denne, vyhnite sa dlhým prestávkam.
Prvé cvičenia by mali byť pomalé.
Počas cvičenia zabráňte náhlym pohybom.
Nemôžete nabíjať násilím, je dôležité monitorovať vašu pohodu. Ak máte závraty, bolesť alebo únavu, zastavte tréning..
Nepokúšajte sa zahriať v plnej amplitúde

Prvé hodiny chrbtice sú najťažšie. Fyzická aktivita sa pridáva postupne.
Komplex cvičebnej terapie sa vykonáva 5 - 10 opakovaní za 10 minút počas 1 - 2 mesiacov.

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Akékoľvek fyzické cvičenie má svoje kontraindikácie a trakcia nie je výnimkou. Dôrazne sa odporúča ignorovať nižšie uvedené odporúčania, pretože v opačnom prípade môžete zhoršiť existujúce choroby s niekoľkými novými chorobami.

Je zakázané natiahnuť sa s osteochondrózou, osteoporózou a artritídou;
Trakcia sa neodporúča, ak máte ochorenie ciev, srdca alebo hypertenzie;
Pri trombóze je strečing prísne zakázané!
Moderná medicína je mimoriadne opatrná pri vykonávaní kapucne počas menštruácie a tehotenstva. Ak chcete začať, poraďte sa so svojím lekárom a vypočujte si svoje pocity;
Natiahnutie chrbtice je extrémne nežiaduce pri prechladnutí a vírusových chorobách sprevádzaných horúčkou;
Dodržiavajte pravidlá fyzioterapeutických cvičení - nenúťte a cvičte silou

Ak sa v tele cítite slabý, kapotu zlikvidujte.

Cvičenie hrudnej chrbtice

 • Sadnite si na stoličku a pevne pritlačte zadok. Pozerajte sa rovno a skúste sa odchýliť striedavo vľavo a vpravo. Počas cvičenia roztiahnite ruky od seba a uistite sa, že sa pohybujú rovnobežne s podlahou. Cvičenie zopakujte niekoľkokrát..
 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok a ťahajte lakte rôznymi smermi. Začnite tým, že pomaly zdvíhate ramená až k hranici, zatiaľ čo sa snažíte vtiahnuť hlavu dovnútra. A potom pomaly sklopte svoje plecia k hranici. Vykonajte toto cvičenie 3-4 krát.
 • Posaďte sa na stoličku a dajte ruky za hlavu a zaistite ich v zámku. Potom prípad otočte čo najviac doľava, na pár sekúnd podržte v tejto polohe a vráťte sa do pôvodnej polohy. Teraz zopakujte rovnaký pohyb, ale doprava. Počas zatáčok by ste mali doslova cítiť podvrtnutie svalov a chrbtice..

záver

Je dôležité vedieť! Naši múdri predkovia verili, že chrbtica je hlavným skladom životnej energie a ľudskej sily. A toto tvrdenie je celkom pravdivé, pretože v mieche sa nachádza miecha, ktorá je zodpovedná za životne dôležitú činnosť celého organizmu, veľa krvných ciev a dôležité neuróny.

Je potrebné tomu venovať náležitú pozornosť a posilňovať - ​​wellness cvičenia

Teraz viete, ako správne vykonávať cvičenia na napínanie chrbtice doma a aké prínosy tieto fyzické aktivity prinesú vášmu telu. Hlavnou vecou nie je byť lenivý a pravidelne ich robiť, ale skôr ako začnete trénovať, poraďte sa s lekárom.

To je užitočné! Teraz viete, ako robiť cvičenia na napínanie chrbtice doma, robte ich správne a pravidelne a vaša chrbtica bude vždy zdravá.

Postarajte sa o zdravie chrbta a po celý život bude s vami ľahký pohyb a dobrá nálada!

Stále sa vám zdá, že nie je možné liečiť kĺby?

Podľa toho, že teraz čítate tieto riadky, víťazstvo v boji proti zápalu chrupavkového tkaniva ešte nie je na vašej strane...

A už ste premýšľali o nemocničnej liečbe? Je to pochopiteľné, pretože bolesť kĺbov je veľmi nebezpečným príznakom, ktorý môže pri predčasnom ošetrení viesť k obmedzenej pohyblivosti. Podozrivá kríza, stuhnutosť po nočnom odpočinku, koža okolo problémovej oblasti je napätá, opuch v bolestivom mieste... Všetky tieto príznaky sú vám známe z prvej ruky.

Je možné natiahnuť chrbticu kýlou?

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového aparátu, často spôsobené nesprávnym zaťažením chrbtice. Natiahnutie chrbtice prietrži v počiatočných štádiách choroby pomôže zmierniť príznaky a zabrániť recidíve. Hlavnými metódami liečby sú lieková terapia a chirurgický zákrok.

patogenézy

Bolesť v chrbte a krku je spôsobená prasknutím vláknitého prstenca a vyčnievaním „pulpózneho“ jadra medzi stavcami. Časť jadra vychádza, a tým spôsobuje neznesiteľnú bolesť. Predčasné liečenie môže byť vážnym problémom a môže vyvolať nezvratné následky spojené s poškodením a narušením panvových orgánov, slabosťou končatín a paralýzou. Liečba tohto ochorenia je dlhá a má mnoho možností..

príčiny

 • Sedavý spôsob života.
 • dedičnosť.
 • nadváha.
 • zranenia.
 • Fyzické preťaženie.
 • Nedostatok vitamínu.
 • Zlé návyky.
 • skolióza.
 • osteochondróza.

Príznaky choroby

Zovreté nervové korene a miecha tiež vedú k bolesti a závratom. V komplexe sa spravidla objavuje niekoľko symptómov. Trakcia (strečing) je najjednoduchší spôsob liečby prietrže lumbálnej chrbtice. Jedná sa o postup, ktorý umožňuje plynulé rozšírenie stavcovských diskov na špeciálne vyvinutých zariadeniach, ktoré vám umožňujú zmierniť svalové napätie a tým pôsobiť na príčiny bolesti. Povolené je horizontálne a vertikálne napínanie chrbtice.

Suchá trakcia

Podstatou tejto techniky je plynulé natiahnutie chrbtice pod hmotnosť vlastnej telesnej hmotnosti. Jednoduchá imitácia vertikálnej trakcie je vodorovná alebo vodorovná tyč. Postačuje, aby sa pacient na chvíľu zdržal a bol v tejto polohe. Pri výbere horizontálneho suchého napínania sa často používa simulátor gravimínu, čo je pohovka, ktorá opakuje správne ohnutie chrbtice. Povrch pohovky je vyrobený z pohyblivých hladkých rebier, vybavený vibračným efektom a zahrievaním. Zohrievanie pomáha uvoľňovať svaly, vibrácie a cestovanie v smere pohybu rebier smerom k hlave a nohy napínajú chrbticu. Simulátor navyše vytvára účinok masáže zadných svalov. U pacientov s bedrovou kýlou sa odporúča trakcia za sucha.

Podvodná trakcia

Keď sa zadné svaly napínajú pod vodou, uvoľňujú sa, zlepšuje sa krvný obeh, čo pomáha odstraňovať kŕče a znižuje bolesť v poškodenej oblasti. Táto technika sa vykonáva v špeciálnych miestnostiach vybavených bazénmi a vaňami na úpravu vody. Toto je šetrnejšia metóda..

Druhy napínania pod vodou

 • Vertikálne. Používajú sa zábradlia, krúžky, spony na hlavu a potom sa zvážia.
 • horizontálne Používa sa špeciálny štít, v ktorom je hlava pripevnená a telo je voľné v malom uhle. S rastúcim uhlom štítu sa zvyšuje zaťaženie.

Vykonávanie wellness aktivít doma

Dodržiavanie diéty, určitých cvičení, zdravého životného štýlu v komplexe vám umožní rozdeliť záťaž na chrbticu, uvoľniť svaly, obnoviť chrupavku a zabrániť zvýšeniu prietrže. Profylaxia spoločnosti Evminov je cenovo dostupný simulátor, ktorý obnovuje, podporuje a posilňuje. Poskytuje vysoké výsledky pri liečení tejto choroby. Triedy sú produktívne a nezaťažujúce. Ak takýto simulátor nemáte doma, môžete použiť podlahu.

Cvičenie chrbtice

Cvičenia sa musia začať 5-krát. Každé 2 až 3 dni sa zaťaženie zvyšuje raz, až do 10 opakovaní. V budúcnosti môžete začať s tlačou. Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa pred fyzickým cvičením natiahnuť chrbticu prietržou, poraďte sa so svojím lekárom. V závislosti od charakteristík lokalizácie bolesti je individuálne zvolené sedenie fyzioterapeutických cvičení. Rozťahovanie (strečing svalov) pomôže normalizovať prácu chrbta a bojovať proti problému stavovej kýly. Natiahnutie je kontraindikované pri zraneniach a akútnych štádiách choroby.

Typy trakcie

Trakcia je rozdelená do niekoľkých typov: na mieste zákroku, na prostredí, v ktorom sa nachádza telo pacienta, a na polohe samotného tela..

Pohon sa môže vykonať:

 • v špecializovanom lekárskom zariadení,
 • doma.

Podľa polohy tela pacienta počas postupu to môže byť:

 • horizontálna trakcia,
 • vertikálna trakcia.

Horizontálne rozšírenie chrbtice s prietržou je rozdelené na:

Pozrime sa podrobnejšie na všetky typy postupov.

Doma môžete efektívne vykonávať napínacie cviky vo zvislej polohe.

Vertikálna trakcia je jednoduchšie napínanie chrbtice na vodorovnej alebo vodorovnej tyči, kde sa ako hmotnosť použije hmotnosť samotného tela. Pacient musí len chvíľu visieť a byť v tejto polohe, bez vytiahnutí!

Ak ide o úsek dolnej časti chrbta, musíte visieť čo najšetrnejšie a najpresnejšie, iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára a podľa pokynov, ktoré vydal. Akákoľvek zmena vo frekvencii postupu alebo zvýšenie záťaže (napríklad použitie záťažového zaťaženia) sa musí dohodnúť s lekárom.

Akákoľvek zmena vo frekvencii postupu alebo zvýšenie záťaže (napríklad použitie záťažového zaťaženia) sa musí dohodnúť s lekárom..

Vertikálne napínanie sa môže vykonávať pomocou zariadení, ale v prípadoch, keď nejde o kýlu.

Zvláštnosťou vertikálnej trakcie je to, že tieto protahovacie cvičenia má zmysel robiť iba pri patológiách hrudnej a bedrovej chrbtice..

Pri takom roztiahnutí sa zaťaženie chrbtice nijakým spôsobom nemení, a preto pri prietržoch v tejto oblasti dochádza k horizontálnemu napínaniu..

Ležiace vo vode

Horizontálne napínanie chrbtice pod vodou sa vykonáva výlučne v špecializovaných miestnostiach as veľkým objemom vody: vo vani na procedúry alebo v bazéne. Tento postup nie je možný v domácom kúpeli..

Podvodná trakcia je osoba vo vode s teplotou ľudského tela, ale nie vyššou ako 37 ° C.

Telo by malo byť upevnené tak, aby pacient nepadol do vody hlavou, pretože závažia sú pripevnené k panvovej oblasti, ktorej hmotnosť môže dosiahnuť 20 - 30 kg..

Trvanie trakcie je určené ošetrujúcim lekárom a môže sa meniť od 5 minút do 2 až 3 hodiny v závislosti od závažnosti ochorenia..

Rovnaký faktor určuje trvanie liečebného cyklu, zvyčajne nie viac ako 20 sedení. Pacienti poznamenávajú, že pri liečbe pod vodou je bolesť dolných častí chrbta po natiahnutí menej bolestivá ako pri suchu.

Suchý úsek

Natiahnutie za sucha sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú lumbálnu prietrž.

Pred samotným zákrokom sa spastický stav najprv odstráni z paravertebrálnych svalov pomocou (obyčajných vyhrievacích vankúšikov, suchého tepla), (to tiež zlepšuje krvný obeh v ohnisku patológie) alebo teplého (nie horúceho) kúpeľa..

Potom sa chrbtica natiahne pomocou hardvéru.

Musím si vypočuť názory skeptikov?

So všetkými kladmi existujú aj hlasy proti.

 • Pri už existujúcej hernii trakcia neodstráni samotný výčnelok, ale iba dočasne zmierňuje tlak na disk. Na konci postupu sa obnoví patologický stav.
 • Pri významných deformitách stavcového tkaniva môže natiahnutie zväčšiť obraz a poškodiť ho ešte viac.

Vo všeobecnosti môže trakciu predpísať iba lekár a až po vyšetrení pacienta.

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel a zdieľate tento materiál so svojimi priateľmi

Spôsoby, ako natiahnuť chrbticu doma

Na roztiahnutie chrbtice domu môžete použiť rôzne jednoduché zariadenia: domácu vodorovnú lištu, švédsku stenu, šikmú dosku.

Okrem toho je pri plnom zaťažení chrbtice potrebné vykonať špeciálny gymnastický komplex.

Švédska stena

Počas cvikov na švédskej stene sa chrbtica rozťahuje pod telesnú hmotnosť. Simulátor je potrebné zavesiť tak, aby bremeno dopadalo iba na ruky, t. nohy sa musia ohýbať. Cvičte, aby ste vykonávali 10-15 sekúnd, čím sa predlžuje doba trvania. V rovnakej polohe sa odporúča pomaly vytiahnuť nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnuť spodnú časť chrbta. Panvu môžete tiež otočiť doprava a doľava a viesť k bokom uzavretých nôh.

Pri dobrom zdraví je užitočné pripájať váhy k dolným koncom (nie však viac ako 30% z polovice telesnej hmotnosti). Malé činky, fľaše na vodu, sáčky s pieskom to zvládnu..

Po posilnení svalového korzetu pomocou špeciálnych cvičení musíte začať so cvičením na švédskej stene.

Odporúča sa tiež krátko zavesiť hore nohami a chytiť nohy na priečky steny. Na tento účel sa často používajú špeciálne slučky..

Odborníci odporúčajú začať cvičiť na švédskej stene po posilnení svalového korzetu pomocou gymnastiky na podlahe..

Inverzná tabuľka

Inverzné stoly sú špeciálne zariadenia na vykonávanie cvičení zameraných na zmiernenie bolesti počas medziobratlovej kýly. Majú iný dizajn a umožňujú vám robiť gymnastiku v polohe nahor alebo nadol.

Preto sa odporúča používať na prevenciu chorôb pohybového aparátu.

Simulátor by mal vybrať lekár alebo školiteľ v súlade s výškou, hmotnosťou, postavou pacienta a individuálnymi charakteristikami choroby..

Gymnastický komplex

Okrem tried na švédskej stene alebo horizontálnej lišty na napínanie chrbtice môžete vykonávať aj denné sady terapeutických cvičení.

Cvičenie „Bicykel“ s kýlou chrbtice sa vykonáva do 2 až 3 minút.

 1. Cvičte „Bicykel“ 2-3 minúty. S dobrým zdravím môžete robiť 2 až 3 prístupy.
 2. Počiatočná poloha tela leží na chrbte na podlahe. Pomaly zdvihnite hlavu tak vysoko, ako je to možné, snažte sa napnúť svaly krku a chrbta. Pózujte na 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 3. V rovnakej polohe zdvihnite pravú alebo ľavú nohu spolu s hlavou pod uhlom 45 °, napnite svaly dolnej časti chrbta, udržujte končatinu na váhe 10-15 sekúnd a potom ju postupne spustite. Opakujte trikrát pre každú nohu..
 4. V polohe na chrbte pomaly natiahnite nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnite dolnú časť chrbta. Ruky sú zamknuté v zámku za hlavou. Opakujte 5-6 krát.
 5. Sediaci na podlahu, zarovnajte chrbát a pomaly sklopte hlavu dozadu a dopredu a do strán. Vykonajte 10-krát v každom smere.
 6. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne, potom ľavú ruku a pravú nohu, snažte sa ohýbať čo najviac. Opakujte päťkrát pre každú ruku.
 7. Nasadnite všetky štyri ruky s dôrazom na natiahnuté ruky a pomaly ohnite chrbticu nahor, pričom hlavu sklopte nadol. Zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom zdvihol hlavu hore, ohnite sa v dolnej časti chrbta na maximum. Opakujte 5-7 krát.

V počiatočných fázach by gymnastický čas nemal prekročiť 10 minút.

Počas tréningu by ste sa mali vyvarovať ostrých zametacích pohybov a nemalo by sa dovoliť prepätiu a bolesti. Pred nabíjaním musíte pomaly zahriať chrbtové svaly.

Po dokončení je potrebné úplne uvoľniť svaly tela, potom, čo ste ležali na hladkom a rovnom povrchu. V počiatočných fázach by gymnastický čas nemal prekročiť 10 minút. Ako trénujete, počet opakovaní a trvanie hodiny sa môžu zvýšiť.

Začíname Cvičenie

V závislosti od závažnosti stavu pacienta (kýla sa zhoršuje alebo prechádza do remisie) sa komplex liečebných cvičení líši. Zvážte metódy aplikácie terapeutickej gymnastiky v rôznych štádiách patologického stavu.

S exacerbáciou

Ak sa stav pacienta prudko zhoršuje v dôsledku exacerbácie medzistavcovej prietrže, odporúča sa použiť liečebnú terapiu na zmiernenie príznakov. Je potrebné poznamenať, že počas tohto obdobia by mal byť počet vykonaných cvičení obmedzený. Všetky sa vykonávajú v jednej východiskovej polohe - ležiace na chrbte. Je to spôsobené skutočnosťou, že v tejto polohe je zaťaženie chorej chrbtice minimálne..

Odporúča sa opakovať každé cvičenie 5 až 15 krát a po priblížení je potrebné stráviť 1-2 minúty odpočinku (naďalej ležať na chrbte a zároveň hlboko dýchať). Zvážte najúčinnejšie cvičenia predpísané lekármi na zhoršenie prietrže:

 • ľahnite si na chrbát a pokúste sa napnúť svoje telo a natiahnuť prsty na nohách dopredu. Pokračujte v napínaní po dobu 5 sekúnd a potom začnite ťahať ponožky dolných končatín v opačnom smere, to znamená smerom k sebe;
 • ľahnite si na chrbát, mierne zdvihnite ľavú nohu a držte ju vo výške 20 cm po dobu 10 sekúnd, potom zmeňte právo;
 • východisková poloha zostáva rovnaká. Ohýbajte kolená a privádzajte päty k zadku. V takom prípade sa nohy nedajú odtrhnúť z povrchu podlahy. Začnite pomaly vracať nohy do východiskovej polohy;
 • Toto cvičenie musíte začať z tejto pozície - ležať na chrbte, pritláčať päty k zadkom a ohýbať nohy na kolenách. Potom uchopte svoje ľavé koleno rukami a roztiahnite nohu čo najbližšie k hrudníku tak, aby bol chrbát rovný. Teraz pomaly vráťte nohu do pôvodnej polohy a postup zopakujte s druhým kolenom.

Ak chcete zvoliť cvičenia na chrbticu sami, najmä v období exacerbácie, keď dokonca aj tie najefektívnejšie môžu poškodiť vaše telo, potrebujete len po konzultácii s odborníkom.

Odpustenie

Ak prietrž v dolnej časti chrbta nie je zhoršená, je možné do vyššie uvedených cvičení pridať niekoľko nových. Hlavnou úlohou cvičení je napnúť svaly v dolnej časti chrbta. Všetky cvičenia sa musia vykonávať najmenej 5 krát.

Tabuľka. Terapeutické cvičenia na prietrž v dolnej časti chrbta.

Ľahnite si na chrbát, ohnite lakte a položte ich vedľa hrude, ako je to znázornené na fotografii. Vykonajte malý most, klenutú hruď a na pár sekúnd zafixujte túto polohu. Teraz sa pomaly vráťte do východiskovej polohy.

Ležiaci na chrbte, držte ruky pozdĺž trupu. Potom ohnite kolená a jemne zdvihnite panvu. V takom prípade by sa chodidlá nemali odtrhávať z podlahy. V hornej časti sa pokúste maximalizovať tlak na svaly dolnej časti chrbta a späť..

Východisková poloha zostáva rovnaká - leží na chrbte. Snažte sa zdvihnúť ľavú nohu a pažu čo najvyššie, aby boli kolmé na podlahu. Podržte v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd a potom končatiny pomaly spustite. Opakujte cvičenie s pravou nohou a pažou..

Ľahnite si na zem so žalúdkom dole a ohnite ruky na lakte a pritlačte si ich k uším. V tejto polohe sa pokúste nadvihnúť hornú časť tela na niekoľko sekúnd. Všetky pohyby by mali byť plynulé a presné..

Na rozdiel od predchádzajúcich cvičení, pri vykonávaní toho, čo musíte ležať na podlahe, musíte tu stáť na všetkých štyroch a umiestniť dlane šírku ramien od seba. Pokúste sa natiahnuť chrbticu, odtiahnite panvu dozadu a pritlačte prednú polovicu tela čo možno najnižšie k povrchu podlahy. Pri tomto cvičení si skúste predstaviť, že musíte plaziť pod nízkym plotom.

Natiahnutie (trakcia) herniou chrbtice doma: inštrukcia

Domáce strečing s kýlou chrbtice je často klinicky účinnejší ako drepy, zákruty alebo zákruty. Je to kvôli zväčšeniu vzdialenosti medzi stavcami, odstráneniu kompresie koreňov miechy a krvných ciev. Strečing - druh alternatívy suchej alebo podvodnej trakcie používanej manuálnymi terapeutmi na premiestnenie medzistavcových platničiek.

Podstata zaobchádzania a význam postupu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Medzistavcová kýla akejkoľvek lokalizácie je často sa vyskytujúcou komplikáciou osteochondrózy. Vývoj tejto degeneratívno-deštruktívnej patológie je sprevádzaný riedením, zhutňovaním medzistavcových platničiek a stratou jej tlmiacich vlastností. Pri osteochondróze 2. až 3. stupňa sa vláknitý kruh stratifikuje a buničité jadro sa premiestni do miechy. Celistvosť prsteňa je často úplne narušená vytvorením nebezpečnej roztrhanej prietrže. Na pozadí riedeného disku tela susediacich stavcov:

 • stratiť stabilitu;
 • začnú sa voľne pohybovať voči sebe navzájom;
 • porušujú korene miechy.

V tejto fáze pacient trpí silnou bolesťou. Vývoj radiálneho syndrómu môže spôsobiť zdravotné postihnutie, takže pacient je pripravený na operáciu. Ale predtým ho poslali k chiropraktikovi, aby natiahol chrbticu. Často to pomáha pacientovi vyhnúť sa operácii.

Výhody a nevýhody napínania

Pomocou natiahnutia je možné nielen zabrániť šíreniu patológie a zbaviť sa bolestivých symptómov. S malými prietržami alebo v počiatočnej fáze premiestňovania diskov je celkom možné úplne eliminovať opuch vláknitého prstenca. Počas dobre vykonaného natiahnutia sa v miechovom priestore vytvára znížený tlak. To vedie k pohybu prietrže späť do oblasti, ktorú zaberá medzistavcová platnička.

Charakteristiky strií pri mieche doma
výhodynevýhody
Posilnenie a rozvoj neprístupných malých svalov a väzov chrbtice, ktoré pomáhajú posilňovať svaly chrbtaNedostatok záruky tvorby nových herniálnych výčnelkov v ktorejkoľvek časti chrbtice
Zlepšenie krvného obehu v oblasti herniálneho výčnelku, odstránenie nedostatku živín, urýchlenie metabolizmu a regenerácieVysoká pravdepodobnosť progresie patológie v dôsledku nesprávneho cvičenia a mikrotraumy medzistavcových platničiek
Zníženie farmakologického zaťaženia tela znížením dávok NSAID, svalových relaxancií, glukokortikosteroidovPrejav terapeutického účinku po niekoľkých týždňoch, niekedy aj mesiacoch
Prevencia výskytu bolestivých symptómov stabilizáciou diskov a stavcov pri statickom a dynamickom zaťaženíNedostatok výsledkov počas nepravidelných tréningov

Za akých podmienok sú cvičenia

Pred tréningom neurológ nasmeruje pacienta na lekára fyzioterapie s lekárskym záznamom a rádiografiou. Vykonáva sa súbor cvičení, pri ktorých sa zohľadňuje štádium patológie, typ a veľkosť herniového výčnelku:

 • ak je dostatočne veľká, existuje pravdepodobnosť prasknutia prietrže a rozvoja komplikácií, potom sa pacientovi odporúčajú triedy v rehabilitačnom centre;
 • s malým posunom diskov môžete trénovať doma, ale iba s povinným dodržiavaním lekárskych odporúčaní. Pri rozťahovaní sú prísne zakázané ostré trhavé pohyby, ktoré môžu vyvolať bolesť a zhoršiť priebeh patológie..

Prvý tréning by mal byť pod dohľadom inštruktora alebo lekára cvičenia na fyzioterapeutickom oddelení alebo rehabilitačnom stredisku. Sú vybavené špeciálnymi zariadeniami, ktoré maximalizujú zaťaženie chrbtice počas napínania. Cvičenie môžete robiť na vodorovných pruhoch umiestnených vo dvore viacposchodových budov..

Typy trakcie

Natiahnutie sa dá urobiť nezávisle, ale je lepšie kontaktovať chiropraktika. Vykonáva základné manipulácie (suchá alebo podvodná trakcia) a výcvik doma umožní konsolidáciu terapeutického výsledku. Ak po hlavnom ošetrení bolesti na krku, hrudníku alebo dolnej časti chrbta zostanú zachované, lekár odporúča školenie na špeciálnych simulátoroch. Pomáhajú dávkovať dynamické a niekedy statické zaťaženie..

Na zavesenie je vhodná vodorovná lišta na ulici alebo priečka umiestnená v miestnosti alebo na chodbe. Počas tréningu je prísne zakázané po zavesení poskakovať, aby ste ho chytili alebo ostro skákali. Priečku by ste mali nastaviť do malej výšky vopred, aby ste ju dosiahli rukami. Na ulici musíte použiť stoličku alebo malú lavicu.

Pri cvičení sa používa priame aj spätné uchopenie. Užitočné a ich striedanie. Vis v počiatočnej fáze výcviku by nemal trvať dlhšie ako 10 sekúnd. Keď sa svalová partia chrbtice posilňuje, vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje, cvičenie sa vykonáva v 2 sadách po 30 sekundách..

Ležiace vo vode

Doma je možné konsolidovať iba výsledky trakčnej aktivity chrbtice pod vodou (trakciu) vykonávanej chiropraktikom. Existuje niekoľko metód tohto lekárskeho postupu, ktoré vyvinuli Lisunov, Olifererenko, Kiselev. Na roztiahnutie potrebujete plytký bazén alebo vaňu, ktoré sú vybavené špeciálnymi štítmi. Sú umiestnené v určitom uhle v závislosti od umiestnenia herniového výčnelku. Počas zákroku je popruh pripevnený iba k hlave pacienta.

Trakcia je nepretržitá s konštantným mechanickým pôsobením na chrbticu. Taktiež sa praktizuje premenlivé horizontálne zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Počas procedúry sa robia prestávky s povinným odpočinkom. Variabilná trakcia sa považuje za šetrnejšiu, ale aj najúčinnejšiu metódu.

Suchý úsek

Natiahnutie doma je ľahká verzia suchej trakcie, ktorá sa vykonáva v rehabilitačných centrách pod dohľadom lekára fyzioterapie. Táto metóda liečby má eliminovať posunutie medzistavcových platničiek pod vplyvom vlastnej váhy. Pacient je umiestnený na špeciálnych stoloch umiestnených v určitom uhle a vybavených konvexnými rebrami.

Pomocou váhových materiálov vykonáva lekár trakciu a riadi vznikajúce statické zaťaženie. Počas procedúry pacient prakticky nepociťuje bolesť. Do 30 minút sa chrbtica rozprestiera asi centimeter.

Fyzioterapeutické cvičenia, klasické a akupresura pomáhajú zvyšovať terapeutický účinok trakcie.

Ako robiť cvičenia naťahovania chrbtice doma

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Akýkoľvek nepríjemný pocit je signálom na zastavenie tréningu. Bolesť je znakom stlačenia mäkkých tkanív alebo koreňov miechy. Ich mikrotrauma môže spôsobiť rozvoj aseptického zápalu, ktorý si vyžaduje ďalšiu liečbu. Doma by ste sa mali zapájať do programu vypracovaného lekárom fyzickej terapie. Neodporúča sa ju dopĺňať, ale je potrebné vylúčiť cvičenia, ktoré spôsobujú bolesť.

bedrový

Na začiatku tréningu ležia na chrbte, ruky sú položené na bruchu a nohy sú ohnuté na kolenách. Napätie brušných svalov zatlačte dolnú časť chrbta do povrchu podlahy. Teraz začnú energickejšie cvičenia:

 • ležiace na chrbte s predĺženými rukami a rovnými nohami zdvíhajú hlavu a plecia. Spodná časť čepelí by mala byť pritlačená k podlahe. Držte v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, hladko sklopte plecia a hlavu;
 • ležiac ​​na chrbte s mierne ohnutými nohami, položili ľavú ruku na svoje pravé koleno. Pokúšajú sa koleno čo najviac ohýbať a súčasne vyvíjajú odpor dlaňou ruky. Opakujte pohyby pomocou druhej ruky a nohy..

Každé cvičenie sa vykonáva 10-krát. Postupom času sa počet prístupov zvyšuje na 3-4.

Hrudné oddelenie

Sedia na stoličke, pritlačia chrbticu dozadu a položia ruky na chrbát hlavy. Pokúšajú sa odchýliť hornú časť hrudníka ešte viac, napriek odporu. Potom sa jemne ohýbajú vpred a zotrvávajú v tejto polohe 3-4 sekundy. Cvičenie sa vykonáva 5-krát v 2-3 prístupoch.

Potom ležia na chrbte a pod hrudník umiestnia plochý valec alebo malý vankúš. Ruky sú položené na chrbte hlavy a sú ohnuté, zdvíhajú hlavu a ramená. Držia sa v tejto polohe 5 sekúnd a potom pomaly padajú na podlahu. Počet prístupov - každé 2 až 5 cvičení.

krčnej

Na napnutie krčnej chrbtice vykonajte sklopenie a otočenie hlavy. Pohyby by mali byť pomalé a sotva viditeľné pre ostatných. Nesnažte sa ohýbať alebo otáčať hlavu čo najviac - takéto cvičenia môžu spôsobiť zhoršenie pohody. Na zvýšenie klinického účinku rezistencia na dlane.

Rozťahovanie s váhami

Jednou z možností naťahovania s váhami je zavesenie pri ohýbaní nôh na kolenách. Fyzicky pripravení pacienti ich môžu plynulo povýšiť na úroveň brucha, ktorých svaly sa aktívne podieľajú aj na cvičení. Neskúsení pacienti by mali používať malú oporu - stoličku alebo stoličku.

Lekári tiež odporúčajú pravidelne vykonávať cvičenia typu „most“. Za týmto účelom ležte na chrbte, ruky sú ťahané pozdĺž tela a pomaly zdvíhajú panvu so zameraním na chodidlá, ramená a lopatky. Ak chcete naťahovať, robte denne 10 cvičení v 2 prístupoch.

Cvičenie zásob

Na konsolidáciu výsledku trakcie sa pacientovi odporúča, aby sa natiahol doma pomocou inventára. Po oslabení klinických prejavov sú pacienti trénovaní na horizontálnej lište alebo na simulátore Evminov. Je to ortopedická doska s rebrami umiestnenými v určitom uhle. Aké cvičenia sú najúčinnejšie:

 • panvový výťah;
 • napínanie pri kolísaní dosky;
 • zdvíhanie nôh zahnutých na kolenách.

Dekompresia stavcov a diskov so súčasným posilnením svalového korzetu chrbta eliminuje všetky príznaky prietrže, bráni progresii patológie.

Kontraindikácie liečby

Natiahnutie je zakázané, ak sa necítite zvýšene na telesnej teplote v pozadí infekcií dýchacích ciest alebo čriev, exacerbácii chronických patológií. Lekár neodporúča tento spôsob liečby pacientom s ťažkým poškodením chrbtice, väzov, šliach v anamnéze. O otázke odbornej prípravy počas tehotenstva rozhoduje gynekológ.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Kýla chrbtice: typy, výhody a nevýhody

Medzi účinné metódy liečby patológií axiálneho skeletu patrí spinálna trakcia pri hernii zistenej na ktoromkoľvek z jej oddelení. Procedúra je súčasťou komplexu liečebných opatrení zameraných na zmiernenie bolesti, obnovu pohyblivosti poškodených oblastí, zlepšenie kvality života pacientov. Natiahnutie chrbtice prietrži umožňuje zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, významne znížiť úroveň tlaku na nervové korene, predĺžiť vlákna svalového rámu, normalizovať prirodzený obeh a metabolické procesy v tkanivách.

Výhody a nevýhody axiálnej kostry trakcie

Terapeutické postupy na natiahnutie chrbtice prietrži, ktoré sa vykonávajú rôznymi spôsobmi, majú svoje pozitívne a negatívne stránky. Medzi ich výhody patrí:

 • schopnosť zmierniť intenzívnu bolesť bez liekov, ktoré majú dlhý zoznam vedľajších účinkov, prokaínovej alebo lidokainovej blokády;
 • rýchla úľava od stavu pacienta, ktorý sa rozhodol podstúpiť liečbu založenú na napínaní chrbtice;
 • poskytnutie výrazného zníženia napätia svalovej kostry a vo vnútri priestoru na disku;
 • zníženie opuchu mäkkých tkanív chrbtice;
 • dekompresia nervových zakončení;
 • odstránenie stresového stavu pacienta;
 • možnosť vykonať postup doma.

Medzi nedostatky spôsobu napínania chrbtice prietržou patrí opakované relapsy choroby, mikrotrauma tvrdých, mäkkých tkanív susedných sekcií axiálnej kostry a zvýšenie zápalových procesov. Dosiahnutie pozitívneho výsledku pri liečbe patológie závisí úplne od pacienta, ktorý musí dodržiavať odporúčania fyzioterapeuta, nosiť špeciálne korzety a dodržiavať obmedzenia vzpierania. Ignorovanie rady lekára sa stáva príčinou opakovaného výskytu herniového výčnelku, ako aj zhoršenia zdravotného stavu pacienta. Presné dodržiavanie pokynov je kľúčom k zaručeniu pozitívnych výsledkov pri liečbe patológie kostrových osí.

Odrody postupov a ich vlastnosti

Extrakcia chrbtice prietrž sa vykonáva pasívnou, suchou metódou pod vodou, ako aj pri vykonávaní špeciálneho cvičenia na cvičenie. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky. Patologické ošetrenie za sucha a pod vodou sa môže vykonať vo zvislej a vodorovnej rovine na špeciálnom trakčnom zariadení. Obratle axiálnej kostry sa budú natahovať pod hmotnosťou pacienta alebo nad ďalšími zaťaženiami. Priebeh liečby zvyčajne pozostáva z 15 - 18 procedúr. Aby sa vylúčilo riziko opakovania herniálneho výčnelku a upevnil sa dosiahnutý účinok, odporúča sa používať špeciálne ortopedické korzety určené na fixáciu správneho umiestnenia stavcov po dobu dvoch mesiacov..

Pasívny spôsob natiahnutia chrbtice prietrž spočíva v nosení tvrdého korzetu po dlhú dobu. Na pozadí eliminácie problému herniálneho výčnelku dochádza k atrofii svalových vlákien. Na obnovenie ich normálneho fungovania je potrebné venovať veľa úsilia a stráviť veľké množstvo hodín na hodinách cvičebnej terapie.

Získanie očakávaného výsledku pri natiahnutí chrbtice pomocou špeciálnych fyzických cvičení je podmienené povinnou implementáciou niekoľkých pravidiel. Tie obsahujú:

 • vymenovanie súboru fyzických cvičení inštruktorom cvičebnej terapie;
 • pravidelný výkon tried s postupným zvyšovaním záťaže a rozsahu pohybu po koordinácii s lekárom;
 • neprítomnosť zvukov pri zrážke počas cvičenia;
 • úplná relaxácia svalovej kostry všetkých častí chrbtice.

Charakteristiky podvodnej trakcie s herniou chrbtice

Trakcia chrbtice pod vodou počas kýly, ktorá sa vykonáva za klinických podmienok alebo počas kúpeľnej liečby v bazénoch alebo veľkých kúpeľoch pod dohľadom odborníka, sa považuje za naj šetrnejšiu možnosť na obnovenie mobility axiálneho skeletu a odstránenie syndrómu bolesti. Pod priaznivými účinkami vody je možné zmierniť manipulácie, zmierniť napätie z nervových koreňov a zvýšiť účinnosť terapeutickej liečby..

Voľbu horizontálneho alebo vertikálneho stola na natiahnutie chrbtice prietržom vykonáva ošetrujúci lekár. Tento populárny typ postupu, ktorý priťahuje pozornosť pacientov, sa môže kombinovať s prijatím sírovodíka, bischofitu, ihličnatých, soľných, terpentínových kúpeľov, ktoré majú pozitívny vplyv na pohybový aparát a zabezpečujú hojenie celého ľudského tela. Teplota vody je v rozmedzí 36 ° C - 37 ° C.

Predĺženie chrbtice s herniou doma

Choroby chrbtice sú vážne zdravotné problémy, ktoré určujú kvalitu života ľudí, výkon pracovných povinností a domáce práce. Za najlepšiu voľbu postupu na natiahnutie chrbtice sa považuje vykonávanie v klinickom prostredí pod dohľadom odborníka. Liečba herniálneho výčnelku axiálnej kostry ťahaním doma na vodorovnej lište, stene a špeciálnych inverzných stoloch sú tiež povolené vertebroológmi..

Hlavnou podmienkou na dosiahnutie pozitívneho výsledku pri nezávislom natiahnutí chrbtice sa považuje za povinné zahriatie a neprítomnosť bolesti v patologickom stave axiálneho skeletu. Ich implementácia vedie k účinnému napínaniu svalových vlákien, väzov, zníženiu prietrže. V prípade nepohodlia a bolesti pri trakcii chrbtice doma je potrebné postup bezodkladne zastaviť a vyhľadať pomoc lekára..

Kľúčom k úspešnej liečbe medzistavcových prietrží je správna voľba metódy trakcie axiálneho skeletu, prísne dodržiavanie odporúčaní ošetrujúceho lekára po ukončení rehabilitačného kurzu, zdravý životný štýl pacienta na pozadí organizácie vyváženej stravy, obohatený o vitamíny, minerály, stopové prvky..

Natiahnutie chrbtice s herniou doma

V dávnych dobách, keď človek začal patológiu chrbtice, sa chiropraktici snažili tieto nedostatky napraviť kreslením. Patológie chrbtice zahŕňali zlomeniny s vytesnením, skoliózu, osteochondrózu a prietrž.

Vďaka kapote sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo vedie k dekompresii nervu a výrazne znižuje bolesť. Ale bolo to v staroveku.

Dnes sú lekári skeptickí voči trakcii, a to napriek skutočnosti, že kapucňa sa používa v mnohých nemocniciach, ktoré používajú drahé a zložité zariadenia. Ale všetky tieto zložité príslušenstvo problém nevyrieši. Aby ste sa nedotkli maséra alebo chiropraktika, existujú cvičenia na kreslenie chrbtice doma.

Keď sa aplikuje digestor?

Sú chvíle, keď je kapota jednoducho nevyhnutná, ale existujú aj situácie, keď bude zbytočná a je vhodné ju odmietnuť. Na základe tejto podmienky nie je možné na položenú otázku dať jednoznačnú odpoveď..

 • Trakcia vzniká pri eliminácii posunov v dôsledku dislokácií a zlomenín. Trakciu však vždy sprevádza fixácia stavcov po nakreslení v určitej polohe;
 • Ak má osoba skoliózu, je dlhá strečová kapucňa mimoriadne nebezpečná, pretože to môže spôsobiť zranenie a viesť k iným nežiaducim komplikáciám. Boj proti skolióze by mal byť komplexný. To znamená, že okrem trakcie musí pacient predpísať špeciálnu masáž a gymnastiku, ako aj korekčné obojky a korzety..
 • Pri osteochondróze sa však obyčajne neodporúča používať kukly, pričom sa odvoláva na skutočnosť, že akýkoľvek minimálny mechanický účinok na poškodenú chrbticu je mimoriadne nebezpečný, pretože môže poškodiť problematické stavce a disky;
 • Ak máte prietrž chrbtice a predpíšete trakciu, nie ste poslaní na zložitú operáciu a máte možnosť sa bez operácie zotaviť. Jednoznačne platí, že pre všetky patológie rôznych častí chrbtice má každý stavca svoju vlastnú hranicu povoleného výfukového zaťaženia. Jeho prekročenie môže spôsobiť vážne zranenie..

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Akékoľvek fyzické cvičenie má svoje kontraindikácie a trakcia nie je výnimkou. Dôrazne sa odporúča ignorovať nižšie uvedené odporúčania, pretože v opačnom prípade môžete zhoršiť existujúce choroby s niekoľkými novými chorobami.

 1. Je zakázané natiahnuť sa s osteochondrózou, osteoporózou a artritídou;
 2. Trakcia sa neodporúča, ak máte ochorenie ciev, srdca alebo hypertenzie;
 3. Pri trombóze je strečing prísne zakázané!
 4. Moderná medicína je mimoriadne opatrná pri vykonávaní kapucne počas menštruácie a tehotenstva. Ak chcete začať, poraďte sa so svojím lekárom a vypočujte si svoje pocity;
 5. Natiahnutie chrbtice je extrémne nežiaduce pri prechladnutí a vírusových chorobách sprevádzaných horúčkou;
 6. Dodržiavajte pravidlá fyzioterapeutických cvičení - nenúťte a cvičte silou. Ak sa v tele cítite slabý, kapotu zlikvidujte.

Extrakcia chrbtice doma

Na natiahnutie bolesti chrbta môžete bezpečne použiť osvedčené cvičenia z jogy. Ak ste mali skúsenosti s jogou, potom bude veľmi užitočná nasledujúca sada cvičení na natiahnutie chrbtice:

 • Pri natiahnutí hrudníka dozadu zaujmite polohu a nohy položte o niečo širšie ako vaše plecia. Pomaly sklopte hlavu a ohnite hrudný chrbát. Ale pozor na spodnú časť chrbta, v tomto okamihu by sa nemala ohýbať. Potom sa roztiahnite a uvoľnite svaly. V tejto polohe musíte vydržať 10 sekúnd.
 • Nakloní sa dopredu. Počiatočná poloha, ako je opísané vyššie. Ďalej urobte zákruty dopredu a dotknite sa dlaní dlaňami. Svaly nôh a chrbta by mali byť uvoľnené tak, aby celé zaťaženie dopadalo na chrbticu.
 • Nasledujúci typ stúpania sa vykonáva z vyššie popísanej východiskovej polohy, až teraz sa musíte dotýkať vašich nôh čelom a ovíjať ruky okolo dolnej časti nôh. Je prirodzené, že bez predbežného školenia je nepravdepodobné, že budete môcť vykonať toto cvičenie kvalitatívne a prvýkrát. Postupne však dosiahnete potrebnú flexibilitu a cvičenie vykonáte bez problémov.
 • Pravidelné sklony, ktoré sa vykonávajú zo stojacej polohy. Postavte jednu nohu dopredu a pri nakláňaní sa dotknite prednej časti exponovanej nohy. Držte túto pozíciu pol minúty a dýchajte plynulo a pokojne..
 • Ruky na hrade za sebou. Cvičenie sa musí vykonávať v stoji alebo v sede a ruky sa navinú za chrbát, z ktorých jedna je navinutá zdola a druhá zhora zozadu za hlavou. Teraz sa pokúste zamknúť ruky v zámku.
 • Pružnosť cvičenie zo školy. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu a schmatnite svoje dlane dlaňami. Dotknite sa čela na kolená a zostaňte v tejto polohe 15 - 20 sekúnd.
 • Závesenie chrbtice pomáha aj zavesenie na švédsku stenu alebo na vodorovnú lištu.

Nasledujú účinné cvičenia na napínanie chrbtice doma pri rôznych chorobách chrbta.

Cvičenia na napínanie driekovej chrbtice

 • Ľahnite si na chrbát, roztiahnite ruky do strán a zatlačte svoje plecia na zem. Ďalej ohnite nohy na kolená a skúste striedavo položiť ohnuté nohy doprava a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Po krátkej prestávke cvičenie zopakujte, len už na ľavej strane a 3-4 krát pre každú stranu;
 • Ďalším cvičením je ležať na chrbte, položiť jednu nohu na podlahu a ohnúť druhú na koleno a ťahať ju rukami k hrudníku čo najťažšie, ale bez zjavnej bolesti. Držte túto pozíciu na pár okamihov a pokúste sa dotknúť čela kolenom. Podržte v tejto polohe 30 - 40 sekúnd a potom pomaly narovnajte nohu a postupujte rovnako ako s druhou nohou;
 • Posaďte sa na zem a vyrovnajte obe nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu bez toho, aby ste si ohli kolená, a pokúste sa chytiť nohy do dlaní. Ak sa vám nedarí dostať na nohy, omotajte si ruky okolo členkov. Hotový? Teraz jemne nakloňte hlavu na koleno a nechajte v tejto polohe niekoľko minút. Pokúste sa úplne odpočinúť a nerobte cvičenie silou alebo bolesťou. Vašou hlavnou úlohou nie je viac ublížiť;
 • Ľahnite si na brucho a ohnite ľavú nohu na koleno. Teraz sa pokúste uchopiť nohu ľavej nohy oboma rukami a stlačte pätu k zadku. V tejto polohe zaistite na 1-1,5 minúty. Po minútovej expozícii vráťte ľavú nohu do vodorovnej polohy a podobnú operáciu vykonajte s pravou nohou;
 • Nasaďte si všetky štyri, uvoľnite si svaly brucha a pomaly ohnite dolnú časť chrbta. Toto cvičenie sa v žiadnom prípade neusiluje, len nechajte dolnú časť chrbta ohnúť pod vlastnou hmotnosťou. Teraz stiahnite žalúdok a ohnite spodnú časť chrbta. Chrbát v bedrovej oblasti by mal mať zaoblený tvar;
 • Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená a položte nohy na zem. V bedrovej časti sa ohnite čo najviac a skúste pritlačiť zadok k podlahe. V tejto polohe držte 10-15 sekúnd. Teraz ohnite spodnú časť chrbta nadol, zatiaľ čo chrbát zatáčate k podlahe. Toto cvičenie opakujte 6-8 krát a urobte to veľmi hladko a pomaly..

Pre spodnú časť chrbta a preťahovanie chrbtice je veľmi užitočné vykonávať cvičenie „Mačka“, na všetky štyri a hladko ohýbame chrbát ako mačka. Zistili sme bedrový chrbát, teraz je čas zvážiť cvičenia naťahovania chrbtice na osteochondrózu.

Výhody spinálnej trakcie pri osteochondróze

Toto ochorenie sa často vyskytuje u ľudí rôznych vekových kategórií av prípade osteochondrózy u vás musíte okamžite začať účinnú liečbu. Okrem užívania rôznych liekov a tradičnej medicíny je tiež potrebné robiť špeciálnu gymnastiku.

To znamená, že na natiahnutie chrbtice je potrebné vykonať niekoľko cvičení. Načo to je? Takéto cvičenia prispievajú k predlžovaniu svalového vlákna, ktoré sa ukázalo byť poškodené v dôsledku rozvoja osteochondrózy..

Vďaka natiahnutiu zlepšíte krvný obeh a normalizujete metabolické procesy, ako aj výrazne zvýšite vzdialenosť medzi stavcami..

Kapota zmierni napätie v chrbte a zníži tlak vo vnútorných dutinách medzistavcových platničiek..

Najlepšie výsledky dosiahnete použitím špeciálneho simulátora. Vykonáva rovnomerné a mäkké strečing. Tento simulátor má dve významné výhody - postup je príjemný a úplne bezbolestný..

Ak máte v úmysle liečiť chrbát doma, môžete použiť tvrdú posteľ alebo tabuľu. Ľahnite si na dosku tak, aby bola vaša hlava na dne a ťah sa vykonáva kvôli vašej hmotnosti. Osvedčené kliešte na švédskej stene alebo na vodorovnej lište.

Hlavnou nevýhodou pull-upov je, že vaše ruky sa rýchlo unavia, ak ste toto cvičenie ešte nikdy nevykonali..

Pri osteochondróze existuje niekoľko ďalších populárnych metód naťahovania chrbta, ale zvyčajne ich predpisuje lekár. Existuje však univerzálny spôsob, ako nikto, kto nemá podozrenie, pláva.

Pravdepodobne ste si všimli, že ľudia zapojení do plávania majú vždy hladký a zdravý chrbát. Počas plávania sa osoby uvoľňujú a záťaž sa odstráni z medzistavcových platničiek. Ak chcete zdravý chrbát - začnite pravidelne chodiť do bazéna.

Gymnastické cvičenia, ktoré sa musia vykonávať s herniovaným diskom

V lekárskej praxi sa používajú rôzne fyzické cvičenia, ktoré sa odporúčajú ľuďom s herniovanými diskami. Najlepšie cvičenia sa považujú za preťahovacie, pretože znižujú bolesť a prispievajú k uvoľneniu svalov a problémových oblastí chrbta. Cvičenia na napínanie chrbtice prietrži možno podmienečne rozdeliť do štyroch typov:

 1. Stabilizačné cvičenia, sú silový tréning. Ak sa zapájate do silových športov, významne posilníte svaly brucha a chrbta a zlepšíte pohyblivosť, vytrvalosť a silu;
 2. Aeróbne cvičenia s nízkou intenzitou. Takéto cvičenia zahŕňajú cyklistiku, chôdzu a plávanie. Tieto cvičenia posilnia svaly chrbta a brucha bez toho, aby na ne vyvíjali veľký stres. Vodná gymnastika je veľmi užitočná, pretože voda pomáha znižovať záťaž na chrbte;
 3. Kurzy jogy. Existuje mnoho komplexov gymnastických cvičení pochádzajúcich z východnej Ázie, ktoré prispievajú k zlepšeniu fyzickej zdatnosti, flexibility, psychofyzickej rovnováhy a tiež k zníženiu počtu bedrových bolestí;
 4. Najlepší výsledok bol však pri natiahnutí. Protahovacie cvičenia najlepšie znižujú bolesť. Ale ako ukázali pozorovania, skvelé výsledky môžete dosiahnuť iba vtedy, ak kombinujete strečing a silovú gymnastiku.

Cvičenie hrudnej chrbtice

 • Sadnite si na stoličku a pevne pritlačte zadok. Pozerajte sa rovno a skúste sa odchýliť striedavo vľavo a vpravo. Počas cvičenia roztiahnite ruky od seba a uistite sa, že sa pohybujú rovnobežne s podlahou. Cvičenie zopakujte niekoľkokrát..
 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok a ťahajte lakte rôznymi smermi. Začnite tým, že pomaly zdvíhate ramená až k hranici, zatiaľ čo sa snažíte vtiahnuť hlavu dovnútra. A potom pomaly sklopte svoje plecia k hranici. Vykonajte toto cvičenie 3-4 krát.
 • Posaďte sa na stoličku a dajte ruky za hlavu a zaistite ich v zámku. Potom prípad otočte čo najviac doľava, na pár sekúnd podržte v tejto polohe a vráťte sa do pôvodnej polohy. Teraz zopakujte rovnaký pohyb, ale doprava. Počas zatáčok by ste mali doslova cítiť podvrtnutie svalov a chrbtice..

Naši múdri predkovia verili, že chrbtica je hlavným skladom životnej energie a ľudskej sily. A toto tvrdenie je celkom pravdivé, pretože v mieche sa nachádza miecha, ktorá je zodpovedná za životne dôležitú činnosť celého organizmu, veľa krvných ciev a dôležité neuróny. Je potrebné tomu venovať náležitú pozornosť a posilňovať - ​​wellness cvičenia.

Teraz viete, ako správne vykonávať cvičenia na napínanie chrbtice doma a aké prínosy tieto fyzické aktivity prinesú vášmu telu. Hlavnou vecou nie je byť lenivý a pravidelne ich robiť, ale skôr ako začnete trénovať, poraďte sa s lekárom.

Teraz viete, ako robiť cvičenia na napínanie chrbtice doma, robte ich správne a pravidelne a vaša chrbtica bude vždy zdravá.

Postarajte sa o zdravie chrbta a po celý život bude s vami ľahký pohyb a dobrá nálada!

Natiahneme chrbticu kýlou - všetky klady a zápory

Medzistavcová hernia je časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku osteochondrózy alebo iných ochorení chrbtice..

 • Pri prietrži sa pozoruje výstup jadra medzistavcového disku cez vláknitý prstenec - pozoruje sa plášť.
 • Príznaky medzistavcovej prietrže sú bolesť v končatine (s poškodením bedrovej chrbtice), bolesť v srdci, v paži (s prietržou medzi hrudnými stavcami)..

Diagnóza medzistavcovej prietrže spočíva v vyšetrení neurológa, ortopeda a vykonaní rádiografie alebo počítačovej tomografie..

Existuje niekoľko možností liečby tohto ochorenia, možno dokonca chirurgická liečba medzistavcovej prietrže. Zriedka sa k tomu uchýlia, pretože výsledok operácie nie vždy splní očakávania: je možný relaps.

Medzistavcová hernia dobre reaguje na pretrvávajúcu konzervatívnu liečbu. Bežnou ortopedickou liečbou tohto ochorenia je miecha.

Čo je to chrbtová trakcia??

Podstatou metódy spinálnej trakcie je zväčšenie medzistavcových priestorov napínaním väzov a svalov chrbtice.

 1. Trakčná alebo trakčná terapia spočíva v postupnom napínaní väzivovo-svalového aparátu obklopujúceho chrbticu.
 2. V závislosti od typu terapie dochádza k trakcii pomocou ďalších zariadení alebo podľa vlastnej hmotnosti pacienta.
 3. Pri absolvovaní trakčnej dráhy je možné vazy predĺžiť až na 4 milimetre.
 4. Z tohto dôvodu sa medzistavcové priestory rozširujú, tlak na medzistavcovej platni sa znižuje, symptómy medzistavcovej prietrže sa znižujú, bráni sa objaveniu prietrže v inej časti chrbtice..

Po začiatku trakčnej terapie sa pacientova pohoda čoskoro zlepší - tlak medzistavcovej prietrže na nervové korene zmizne - bolesť zmizne.

Po natiahnutí sa do svalov a väzov dostane viac krvi, zlepšuje sa bunková výživa a hladovanie kyslíkom zmizne. To vedie k zlepšeniu, spomaľuje vývoj ochorenia.

Pri spinálnej trakcii je potrebné prietrže?

Na fotografii sú znázornené dve chrbtice: jedna ako zdravá osoba a druhá s medzistavcovou prietržou

Trakcia chrbtice s medzistavcovou prietržou odstraňuje bolesť, posilňuje svaly a väzivo chrbtice.

Lekári odporúčajú trakčnú terapiu, keď:

 1. je prítomný syndróm miernej bolesti;
 2. rádiologicky preukázané zakrivenie chrbtice;
 3. je pozorovaná kompresia krvných ciev medzistavcovej prietrže;
 4. svalová slabosť sa dokázala, ale boli vylúčené kŕčové oblasti.

Všetky klady a zápory

Moderný ortopedický svet bol rozdelený do dvoch táborov: stúpenci a odporcovia chrbtovej trakcie v prípade medzistavcových prietrží. Každý z táborov pracuje s odlišnými údajmi a poskytuje presvedčivé argumenty o jeho nevine..

Pred zahájením trakčnej terapie je lepšie poradiť sa s niekoľkými odborníkmi a pridať trojrozmerný obraz toho, čo sa deje, a rozhodnúť sa o taktike medziobratlovej kýlovej terapie.

Pre ľahšie vnímanie bola zostavená tabuľka, ktorá uvádza hlavné argumenty pre a proti trakčnej terapii na základe odborných posudkov..

1. Trakcia zmierňuje tlak na miechové nervy a krvné cievy, čím zmierňuje stav pacientaFyzikálne účinky na chrbticu sú kontraindikované pri silnej bolesti
2. Keď sa napína, zväčšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, čím sa zabráni ďalšiemu výstupu prietrže z medzistavcových priestorovExistujú dôkazy o tom, že trakcia spôsobila zvýšenie medzistavcovej prietrže a urýchlila rozvoj osteochondrózy
3. Posilnenie svalového korzetu chrbtice vytvára dodatočnú ochranu postihnutých oblastíVýsledok trakčnej terapie nie je možné stanoviť
4. Výživa a metabolizmus v štruktúrach chrbticeTrakcia miechy má množstvo kontraindikácií, niekedy v rozpore s indikáciami
5. Chrbtica sa vracia do svojej prirodzenej polohy.Trakcia je nekonvenčné liečenie

Druhy postupov

Trakcia chrbtice má niekoľko možností na vedenie. Každý špecialista má svoje vlastné preferencie na základe osobných skúseností. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody..

Typ trakčnej terapie sa vyberá individuálne.

Existujú tri hlavné typy terapie:

 1. Horizontálna trakcia
 2. vertikálne
 3. Podvodná trakcia

Horizontálne predĺženie chrbtice

Vyskytuje sa na vodorovnom stole pre trakčnú terapiu. Predtým sa chrbtové svaly zohrievali pomocou masáže a vyhrievacej podložky, po ktorej sa pacient položil na stôl, zafixovali sa ramená a nohy..

 • Pod vplyvom nákladu s hmotnosťou do 10 kg sa chrbtica natiahne a zväčšia sa medziobratlové priestory.

Hlavné cvičenia na natiahnutie chrbtice s prietržom bedrovej chrbtice, zásady cvičebnej terapie, kontraindikácie a potenciálne prínosy

Fyzioterapia je odvetvie medicíny, ktoré skúma účinky rôznych fyzikálnych faktorov na ľudské zdravie. V článku sa zameriame na to, či napínanie chrbtice pomocou prietrže lumbálnej chrbtice pomáha..

Pozor! V medzinárodnej klasifikácii chorôb 10 revízií (ICD-10) je medziobratlová hernia označená kódom M51.2..

Zásady liečby

Liečba závisí od závažnosti ochorenia a anamnézy. Predtým sa najčastejšie používal chirurgický zákrok, ale dnes sa chirurgický zákrok považuje za poslednú mieru liečby.

Používa sa celý rad konzervatívnych liečebných metód, ktoré dávajú pacientovi slobodu od príznakov. Okamžitý chirurgický zákrok sa odporúča iba v závažných prípadoch (syndróm chvosta alebo iné neurologické deficity).

Konzervatívna liečba prolapsu disku spočíva v kombinácii liekov a fyzioterapie. Ortopedickí chirurgovia predpisujú často niekoľko mesiacov fyzioterapie a užívania silných analgetík, ako aj svalových relaxancií, ktoré uvoľňujú svaly na začiatku liečby..

Aj keď sa v klinickej praxi používajú lieky proti bolesti (analgetiká alebo dokonca opioidy), odporúča sa odstrániť príčinu choroby. Lieky odstraňujú príznaky, ale nie samotnú chorobu.

V závislosti od príznakov a intenzity bolesti sa terapia rozširuje o fyzioterapiu, manuálnu terapiu alebo iné postupy. Ďalším prístupom je multimodálna terapia proti bolesti, pri ktorej rôzne lekárske odbory pracujú ruka v ruke. Pri multimodálnej terapii sa predpisujú dva analgetiká, psychoterapeutické alebo neurologické programy.

Súbežne s psychoterapiou sa pacienti učia správne interpretovať bolesť a plánovať svoj každodenný život sami. Klasická aj multimodálna terapia proti bolesti sa vykonáva ambulantne alebo ústavne. Ambulantná liečba je indikovaná, ak nie je dostatok silných liekov proti bolesti a fyzioterapie na odstránenie bolesti..

Pacienti, ktorí sú nútení užívať silné lieky na zmiernenie bolesti alebo dokonca závislí od intravenóznych tekutín, budú musieť zostať v nemocnici. Medzi účinné skupiny liekov používaných pri liečbe bolesti patria kortizón, opioidy, nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká, psychotropné látky, lokálne anestetiká..

Fyzioterapia zostáva výlučne podpornou metódou. Fyzioterapeuti úzko spolupracujú s inými zdravotníckymi pracovníkmi. Cieľom fyzioterapeutickej liečby je obnoviť alebo udržať mobilitu pacientov. Používa sa na akútne choroby a na rehabilitáciu po nehodách alebo zraneniach..

Fyzioterapia sa považuje za najúspešnejšiu konzervatívnu liečbu HMD. Pomáha zmierniť príznaky a zabrániť recidíve HMD. V prípade prolapsu disku môže invazívna chirurgia zbytočne viesť k fyzioterapii.

Fyzioterapia je užitočná a nevyhnutná po akútnej fáze HMD, pretože pacienti sa učí venovať pozornosť správnemu držaniu tela, neustále posilňovať chrbtové svaly, a tým zmierňovať stres z stavcov..

Epidurálna infiltrácia (EI) - injekcia zmesi kortizónu a anestetík priamo do miechového kanála. Tento postup sa používa pri herniovaných diskoch v bedrovej chrbtici. EI sa vykonáva až šesťkrát. Účelom infiltrácie je znížiť intenzitu bolesti a zbaviť sa silného zápalu.

Soľný roztok vysycha z kvapkacieho disku. Tento postup pomáha uvoľňovať nervy a odstraňuje nepríjemné pocity. EI sa v niektorých prípadoch vykonáva pod počítačovou tomografickou kontrolou.

Pacienti často dostávajú dve až šesť EI. Nenahrádza operáciu, pretože neopravuje GMD.

Postup však môže znemožniť operáciu, ak pacient dosiahne absolútnu slobodu od príznakov choroby..

EI sa zvyčajne uskutočňuje, keď iné konzervatívne liečby nedávajú terapeutický účinok. Pacienti často dostávajú EI po úspešnom dokončení operácie na odstránenie bolesti.

Periradikulárna terapia (skratka: PRT) je postup podobný EI. Ako súčasť PRT je pacient vstreknutý priamo do nervového koreňa. Injikovaná zmes však pozostáva z lokálneho anestetika a protizápalového činidla.

Podráždený nervový koreň sa upokojuje a príznaky zmiznú. PRT je vhodný pre pacientov s ožarujúcimi bolesťami v končatinách, pretože injekcia eliminuje pocity lokálne aj systémovo.

Pre lepšiu viditeľnosť sa injekcia podáva pod kontrolou počítačovej tomografie.

preťahovanie

Natiahnutie chrbtice prietrže doma môže zhoršiť priebeh choroby v akútnej fáze. Je prísne zakázané vykonávať akékoľvek fyzické úkony v akútnom období! Program cvičení na napínanie chrbta je kvalifikovaný odborník. Rozťahovanie rôznych častí chrbta môže mať za následok zranenie a zhoršenie, ak je nedbanlivo vykonané.

Namiesto gymnastiky, náročných horizontálnych barových cvičení alebo iného silového tréningu sa odporúča vodný aerobik. Počas rehabilitačného obdobia sa pacientom zobrazuje kúpanie v bazéne. Strečing bez inštruktora je prísne kontraindikovaný.

Vykonávanie zložitých cvičení v chrbtovej kolóne (hrudná alebo krčná chrbtica) vyžaduje určitú úroveň tréningu. Nadmerné rozťahovanie môže poškodiť väzivo..

Vynikajúce výsledky sa dajú dosiahnuť pod prísnym dohľadom fyzioterapeuta, ktorý monitoruje priebeh a poradie výcviku.

Dôležité! Je kategoricky nemožné robiť zložité cvičenia samostatne (strečing, napínanie spodnej časti chrbta) na doske, kresle alebo pomocou rôznych prístrojov s GMD. Výcvik je povolený iba s trénerom, ktorý získal príslušnú kvalifikáciu. Pred vykonaním cvičenia sa odporúča konzultovať so svojím lekárom možné následky a varovania..

Natiahnutie chrbtice herniou: všetky klady a zápory

Medzistavcová hernia je komplexné ochorenie. Liečba trvá veľa času a prebieha postupne. Každý krok má svoju vlastnú liečebnú techniku. V zásade sa však používajú dva prístupy:

 • liečba drogami,
 • chirurgický zákrok.

Obe metódy zahŕňajú fyziologické terapeutické postupy, akupunktúru, manuálnu terapiu, spoločné cvičenia, špeciálne sady cvičení, ako adjuvantné terapie atď..

Spomedzi všetkých týchto liečebných metód vyniká napínanie miechy s prietržom, tiež nazývané trakcia.

V lekárskej terminológii ide o trakciu (silné napínanie svalov chrbta, ktoré sú v spastickom stave pre choroby chrbtice)..

Čo je trakcia a aký je zmysel tohto postupu

Natiahnutie chrbtice je dosť účinné pri niektorých patologických zmenách (lekári ich nazývajú degeneratívno-dystrofickí).

Tieto zmeny vedú k rednutiu kostného tkaniva stavcov, k strate jeho funkcie - k ochrane miechy umiestnenej vo vnútri stavcov. Rovnaké zmeny sa vyskytujú aj v chrupavke..

V dôsledku toho dochádza k vyčnievaniu prietrže, ktorá tlačí na miechu a dráždi početné nervové vetvy, čo spôsobuje silnú bolesť.

V takom prípade musíte kontaktovať špecialistov, ktorí vedia, ako správne natiahnuť chrbticu. Amatérske použitie trakcie je spojené s komplikáciami a tak zložitou chorobou.

Keď sú napnuté, svaly a väzy obklopujúce chrbticu sa napínajú. Takýto účinok znižuje intradiskálny tlak a podvrtnutie svalov stlačených spazmom zmierňuje bolesť.

Medzistavcový priestor sa zväčšuje o zlomok milimetra, ale to stačí na zníženie výčnelku.

Súčasne sa zlepšuje prísun krvi v dôsledku toho, že sa odstráni kompresia krvných ciev a obnoví sa aj normálna citlivosť nervových vlákien v postihnutej oblasti. Celková dĺžka chrbtice sa zväčšuje na 4 mm.

Typy trakcie

Trakcia je rozdelená do niekoľkých typov: na mieste zákroku, na prostredí, v ktorom sa nachádza telo pacienta, a na polohe samotného tela..

Pohon sa môže vykonať:

 • v špecializovanom lekárskom zariadení,
 • doma.

Podľa polohy tela pacienta počas postupu to môže byť:

 • horizontálna trakcia,
 • vertikálna trakcia.

Horizontálne rozšírenie chrbtice s prietržou je rozdelené na:

Doma môžete efektívne vykonávať napínacie cviky vo zvislej polohe.

Vertikálna trakcia je jednoduchšie napínanie chrbtice na vodorovnej alebo vodorovnej tyči, kde sa ako hmotnosť použije hmotnosť samotného tela. Pacient musí len chvíľu visieť a byť v tejto polohe, bez vytiahnutí!

 • Ak ide o úsek dolnej časti chrbta s prietržou, musíte visieť čo najšetrnejšie a najpresnejšie, iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára a podľa pokynov, ktoré vydal..
 • Akákoľvek zmena vo frekvencii postupu alebo zvýšenie záťaže (napríklad použitie záťažového zaťaženia) sa musí dohodnúť s lekárom..
 • Vertikálne napínanie sa môže vykonávať pomocou zariadení, ale v prípadoch, keď nejde o kýlu.
 • Zvláštnosťou vertikálnej trakcie je to, že tieto protahovacie cvičenia má zmysel robiť iba pri patológiách hrudnej a bedrovej chrbtice..
 • V cervikálnej oblasti sa pri takom rozťahovaní záťaž chrbtice nijakým spôsobom nemení, a preto pri prietržoch v tejto oblasti dochádza k horizontálnemu rozťahovaniu..

Ležiace vo vode

Horizontálne napínanie chrbtice pod vodou sa vykonáva výlučne v špecializovaných miestnostiach as veľkým objemom vody: vo vani na procedúry alebo v bazéne. Tento postup nie je možný v domácom kúpeli..

 1. Podvodná trakcia je osoba vo vode s teplotou ľudského tela, ale nie vyššou ako 37 ° C.
 2. Telo by malo byť upevnené tak, aby pacient nepadol do vody hlavou, pretože závažia sú pripevnené k panvovej oblasti, ktorej hmotnosť môže dosiahnuť 20 - 30 kg..
 3. Trvanie trakcie je určené ošetrujúcim lekárom a môže sa meniť od 5 minút do 2 až 3 hodiny v závislosti od závažnosti ochorenia..

Rovnaký faktor určuje trvanie liečebného cyklu, zvyčajne nie viac ako 20 sedení. Pacienti poznamenávajú, že pri liečbe pod vodou je bolesť dolných častí chrbta po natiahnutí menej bolestivá ako pri suchu.

Suchý úsek

Natiahnutie za sucha sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú lumbálnu prietrž.

Pred samotným zákrokom sa spastický stav najskôr odstráni z paravertebrálnych svalov zahriatím (bežné vyhrievacie vankúšiky, suché teplo), masážou (to tiež zlepšuje krvný obeh v ohnisku patológie) alebo teplým (nie horúcim!) Kúpeľom..

Potom sa chrbtica natiahne pomocou hardvéru.

Musím si vypočuť názory skeptikov?

So všetkými kladmi existujú aj hlasy proti.

 • Pri už existujúcej hernii trakcia neodstráni samotný výčnelok, ale iba dočasne zmierňuje tlak na disk. Na konci postupu sa obnoví patologický stav.
 • Pri významných deformitách stavcového tkaniva môže natiahnutie zväčšiť obraz a poškodiť ho ešte viac.

Vo všeobecnosti môže trakciu predpísať iba lekár a až po vyšetrení pacienta.

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Všetko o spinálnej prietrži

Rozťahovanie pomôže zlepšiť krvný obeh a obnoviť disky.

Miechová kýla je nebezpečná choroba, pokiaľ sa nelieči, vedie k invalidite. Lekári okrem liekov, injekcií, fyzioterapie a akupunktúry odporúčajú natiahnutie chrbtice na prietrž. Pri týchto liečebných postupoch je pozornosť zameraná na strečing. V lekárskej terminológii sa táto metóda nazýva trakcia (napätie miechy). V procese napínania chrbtice sa zväčšuje priestor medzi stavcami, medzistavcové platne sa uvoľňujú kompresiou. Krvný obeh sa zlepší, disky sa začnú zotavovať.

Je povolené vykonať postup doma? Čo je trakcia?

Je možné s týmto ochorením vykonať cvičenia na napínanie chrbtice? Strečing s kýlou bedrovej chrbtice bol vyvinutý už dlhú dobu.

Protahovacie cviky nie sú schválené všetkými lekármi, stále sa o tom vedie diskusia a všetci lekári s týmto spôsobom liečby zdaleka nesúhlasia. Mnohé pozitívne prehľady týkajúce sa takejto terapie však naznačujú opak.

Správnym rozhodnutím je zníženie kompresie nervových zakončení pomocou trakcie. Kapucňa má veľa výhod:

 • odstránenie bolesti;
 • zníženie intradiskálneho tlaku;
 • vertebrálna výživa sa zlepšuje v dôsledku obnovenia krvného obehu;
 • citlivosť nervových vlákien je obnovená;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • dochádza k zväčšeniu chrbtice až do asi 4 mm.

Ťahové cviky sú povolené doma. To však možno urobiť iba po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára, ako aj po tom, ako je pacient vyškolený fyzioterapeutom a ukáže, ako sa správne natiahnuť. Samostatné podávanie tejto liečebnej metódy je nebezpečné, môže to viesť k komplikáciám..

Pravidlá vykonávania komplexov odbornej prípravy

Hlavná vec je veľmi dobre napnúť, zahriať všetky svaly

Keď sa zistí prietrž, mala by sa rozťahovacie cvičenie začať okamžite. Dôsledná a správna implementácia komplexu umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Pri použití tejto metódy zaobchádzania je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 1. Nárast zaťaženia je veľmi pomalý. Pri prvom cvičení nemôžete pridať váhu.
 2. Je zakázané vykonávať ostré pohyby, skákať.
 3. Pred tréningovým komplexom by ste sa mali pripraviť, zahriať svaly pomocou cvičení alebo si odpočinúť v kúpeli.
 4. S medzistavcovou prietržou nemôžete zvládnuť hodiny. Cvičenia sa vykonávajú 2–5 minút, zakaždým (ak sa pacient cíti lepšie), čas sa zvyšuje o 3 minúty.
 5. V priemere je povolené vykonávať záťaž 20 minút, aby nedošlo k negatívnemu nárazu a aby nedošlo k preťaženiu chrbtice..
 6. Natiahnutie je prípustné počas obdobia remisie. Ak pacient prešiel akútnym obdobím choroby.
 7. Cvičenie by malo byť pravidelné. Odporúča sa cvičiť každý druhý deň, ak to zdravotný stav umožňuje - denne.
 8. Výskyt záchvatu bolesti znamená ukončenie relácie a odpočinku.

Ak cítite nárast sily, je dôležité zvoliť ten správny režim. Cvičenia by sa mali striedať, nemôžete vykonávať jedno cvičenie počas 2 minút a je tiež zakázané krútiť sa prvýkrát po začiatku zotavenia..

Tréningový komplex na ulici

Vodorovné tyče pre deti sú skvelým spôsobom, ako vyliečiť medzistavcovú prietrž. Ak je doma vodorovný bar, ak nie, choďte na akékoľvek ihrisko. Vertikálne strečing má pozitívny vplyv na zdravie pacienta. Je zakázané vyťahovať sa, vykonávať rôzne triky. Na vodorovnej lište s kýlou chrbtice je povolené len visieť, nemalo by byť dlho v tejto polohe..

Rukoväť ruky môže byť obrátená alebo priama, pretože je pre pacienta pohodlnejšia. Najskôr sa vykoná vertikálne napínanie nie dlhšie ako 10 sekúnd, maximálna doba zavesenia na vodorovnej lište je 30 sekúnd. Keď pacient dosiahne 30 sekúnd, začnite striedavo držať..

Predné a zadné uchopenie sú rôzne cvičenia pre dolnú časť chrbta, ale sú užitočné na natiahnutie chrbtice a vytvorenie korzetu..

Na vodorovných pruhoch je užitočné vykonať cvičebný kútik. Za týmto účelom zdvihnite nohy pod uhlom 90 stupňov, potom nižšie. Na začiatku bude pre obeť ťažké vykonať toto cvičenie, preto sa odporúča zdvihnúť končatiny v ohnutom stave. Cvičenie je potrebné vykonávať pomaly, bez trhania, inak vzniknú komplikácie. Začnite s 1 opakovaním.

Triedy so špeciálnou tabuľou

Suchá trakcia doma

Trakciu za sucha späť možno vykonať v nemocnici alebo doma. Tento spôsob liečby zahŕňa použitie špeciálnej tabule. Rozšírenie môže byť horizontálne alebo vertikálne. Doska je pre takúto chorobu vhodnejšia ako vodorovná lišta, pretože môžete nastaviť uhol. Schéma suchého napínania prietrž s kýlou

 • inštalácia zariadenia pod uhlom 30 stupňov;
 • ľahnite si na povrch a uchopte okraje dosky rukami;
 • trvanie postupu je 5 minút, potom je možné čas predĺžiť na 20 minút.

Toto cvičenie je dobré, pretože natiahnutie chrbtice s prietržami je úplne bezpečné. Ak pacient pociťuje bolesť chrbta, môže kedykoľvek prestať robiť strečing..

Pri hernii chrbta v sakrálnej sekcii je potrebné zdvihnúť ohnuté nohy a vykonať krútenie rôznymi smermi. Je dovolené narovnať rovné nohy v uhle 90 stupňov. Je veľmi užitočné cvičiť na bicykli iba pomaly.

Vertikálna kapota: ako sa vykonáva?

Je veľmi dôležité, aby chrbát cvičil pravidelne, nemali by ste sa pokúšať robiť všetky cvičenia naraz, ak boli bolesti naposledy a pacientovi cvičenie chýbalo. Krčný región vyžaduje trochu odlišný prístup. Každý nesprávny pohyb spôsobí komplikácie..

Možné následky nezávislej realizácie komplexu bez vedomia lekára: čiastočná alebo úplná paralýza. S kýlami v krčnej chrbtici Dr. Bubnovsky odporúča vertikálne strečing.

Správna trakcia krčnej chrbtice a súčasne bedrovej časti:

 • pacient je položený na doske, nohy sú pripevnené špeciálnymi remienkami;
 • potom sa obeť pomaly začne zdvíhať hore nohami, aby nedošlo k prudkému prúdeniu krvi do hlavy a závratom;
 • potom, čo je pacient úplne znížený, môžete vykonať niektoré cviky.

V prípade krčnej chrbtice s vertikálnym natiahnutím chrbtice je užitočné urobiť zákruty hlavy. Hlavu môže otočiť iba lekár a môže dôjsť k charakteristickému kŕču. Bubnovsky odporúča robiť tlač v tejto polohe, čo ďalej pomôže napnúť svaly krku a chrbta.

Bubnovsky neodporúča vykonávať napínanie chrbtice s kýlami na horizontálnej lište, ak je pacient starší ako 40 rokov. Tvrdí, že tabuľa Evminov je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť prietrže. V 90% prípadov táto metóda liečby pomáha. Tiež pre krčnú chrbticu použite Glissonovu slučku, ktorá je fixovaná suchým zipsom v týlnej časti.

V tomto prípade je pacient vo vodorovnej polohe, pánty sú pripevnené k ťažnej páke. Rozťahovanie môže byť diferencované alebo symetrické.

Kontraindikácie tejto terapie

Ak má pacient prietrž chrbtice, potom je pre natiahnutie dôležitá absencia kontraindikácií. Je zakázané vykonávať postup pri silnej bolesti, ani nepomôže, ak je choroba v poslednom štádiu vývoja.

Je dôležité dodržiavať odporúčanie ošetrujúceho lekára, ak povedal, že operácii sa nedá vyhnúť, bude potrebná operácia. Nespoliehajte sa iba na svoj názor a vedomosti, vaše zdravie môže utrpieť.

Technika liečby je kontraindikovaná v prípade zhubných nádorov a metastáz v chrbtici, zápalových procesov, zlomenín a modrín chrbtice. Neodporúča sa vykonávať napínanie miechy za prítomnosti diagnózy „osteochondrózy“..

7 techník na natiahnutie chrbtice s prietržou doma

Natiahnutie chrbtice alebo trakcia pomocou špeciálnych cvikov fyzioterapeutických cvikov môže znížiť vážne následky stavovej kýly. Činnosti pomôžu podporiť chrbticu a zabrániť degeneratívnym zmenám..

Podstatou metódy je vertikálne rozšírenie chrbtice so súčasným vytvorením silného svalového korzetu. Metódy používajú strečing, strečing vodou, špeciálne cvičenia pre sakrálnu prietrž a bedrovú kosť.

Pre krčnú chrbticu je potrebné vykonať špeciálny komplex.

Naťahovacie cvičenia a silový tréning tvoria svalový korzet a zabraňujú kompresii a deštrukcii chrbtice, vydutiu prietrže.

Kde a ako robiť cvičenia

Cvičenia sa môžu vykonávať doma, v telocvični pomocou šikmej lavice, na horizontálnej lište a na elastických fitness lopty.
Na klinikách a strediskách sa pod vodou vykonáva špeciálny šetrný režim na napínanie a posilňovanie chrbta pri liečbe stavovej kýly. Špeciálne vane s zábradlím alebo stretch bazény vybavené.

Pretože hovoríme o liečbe doma, treba uviesť, že natiahnutie chrbtice vodou nie je možné doma. Nepokúšajte sa pracovať so chrbticou v domácej kúpelnej vani. Môže to byť nebezpečné a traumatické..

Predtým, ako začnete tvrdý tréning, získajte lekársky predpis. Pri zápalových procesoch, prítomnosti infekcií, nebezpečenstve zovretia prietrže alebo vyfarbení medzistavcových platničiek je tréning prísne kontraindikovaný.

Prejdite diagnózu vrátane röntgenového žiarenia. V niektorých prípadoch môže byť wellness gymnastika kontraindikovaná a je potrebné počkať na zápalové obdobie, absolvovať liečebnú kúru.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať s veľkou starostlivosťou zo strachu, že dôjde k poškodeniu chrbtice: nevytrhnite sa, náhle pohyby, zákruty, neumožnite zametanie zotrvačných cvičení.

Úlohou preťahovania s problémami s chrbticou nie je preukázať vynikajúci atletický tvar a vybudovať krásny svalový korzet, ale zabrániť prevencii postihnutia a deštrukcie chrbtice..

Prejdite si diagnostiku vrátane röntgenového žiarenia. V niektorých prípadoch môžu byť wellness cvičenia kontraindikované a je potrebné počkať na zápalové obdobie, vypiť lieky.

Vodorovné stĺpcové cvičenia

Horizontálnu lištu alebo vodorovnú lištu pre výťahy je možné nainštalovať doma alebo na záhrade. Dostatok 1 až 2 prístupov k horizontálnej lište za deň. Ak máte nadváhu nad 90 kilogramov, vymeňte cviky na vodorovnej lište za cviky so sklonenou doskou.

Neskakujte na horizontálnu lištu, rovnako ako na cirkusové lichobežníky, a neskakujte z horizontálnej lišty na rovné nohy. Je potrebné minimalizovať zaťaženie chrbtice. Ak chcete cvičiť, vyberte nízku vodorovnú lištu a ohnite kolená. Na konci cvičenia jednoducho položte nohy na zem..

1 - priame uchopenie, 2 - spätné uchopenie

1 viz. Na roztiahnutie bedrového kĺbu to najlepšie pomôže, ak ste vynechali lekciu s nezvyčajným visom vyrobeným s priamym alebo spätným uchopením. Po dobu 10-30 sekúnd si môžete postaviť nohy na zem. Vis s priamou priľnavosťou a vis so zadnou priľnavosťou sú rôzne cvičenia, ktoré sú rovnako užitočné pri tvarovaní korzetu a napínaní chrbtice. Alternatívne uchopenie.

2 rohové. Zavesením na vodorovnej lište pomaly zdvihnite svoje nohy pod uhlom 90 stupňov a menej. Ak je to ťažké, zdvihnite si ohnuté nohy. Držte sa pomalého, nelehkého tempa. Cvičenie je dobré pre celú chrbticu. Začnite s 1 opakovaním za beh a postupne zvyšujte na 10 opakovaní.

3 Ťahanie. V počiatočnej fáze bude toto cvičenie vyžadovať nízku stolicu alebo vodorovnú tyč na úrovni brady. Zaveste na vodorovnú lištu s nohami stlačenými tak, aby sa zľahka dotýkali podlahy a vytiahnite sa s minimálnou oporou nôh.

Plne vykonávajte ťahy bez toho, aby ste sa opierali o nohy, môžete začať po roku vyučovania. To isté platí pre zákruty a zákruty na vodorovnej lište, elektrické ťahy. Hlavná vec nie je ponáhľať sa. Svaly sa hromadia pomaly, zotavenie by malo chvíľu trvať.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza bedrovej chrbtice je dnes veľmi častým ochorením. Charakteristickými črtami choroby sú dystrofické a degeneratívne odchýlky na medzistavcových platničkách.
Osteochondróza a iné choroby pohybového ústrojenstva sa už dlho stali bežnou chorobou ľudí všetkých vekových skupín. Ak ste už dlho trpeli problémami s chrbtom, pomôže vám komplex vyvinutý Dr.
Obsah článku:Obratle sa skladajú z tvrdej škrupiny zvanej vláknitý prsteň a polotekutého obsahu škrupiny - buničitého jadra. Vplyvom vonkajších faktorov (niekedy je postačujúci neopatrný pohyb) môže vláknitý krúžok prasknúť.