loader

Hlavná

Pažerák

4 indikácie na extrakciu chrbtice prietrž. Je to bezpečné?

Chrbtica, napriek tomu, že ide o pomerne silnú súčasť pohybového aparátu, je zároveň trochu krehká. Každý deň prežíva extrémne silné zaťaženie, pretože musí odolať veľkej váhe. A ak sa nebojíte o jeho stav, môžete ľahko získať veľa chorôb ako „odmenu“ za bezstarostný prístup, vrátane patológie, ako je medzistavcová prietrž. Pri liečení tohto ochorenia sa používajú rôzne metódy, medzi ktoré patrí tzv. Trakcia chrbtice. Úsek môže byť dobrou voľbou, je vhodný na prevenciu a tiež na terapiu. Zvyčajne sa to všetko robí iba v špecializovaných strediskách, ale doma sa niekedy môžete nejakým spôsobom dostať z cesty a robiť všetko sami. Zistíme, ako správne natiahnuť chrbticu s herniou doma.

Strečing a strečing

Najprv sa pokúsime zistiť, či tieto dva pojmy - strečing a strečing - sú jedno a to isté, alebo všetky z nich sú dve rôzne veci. Takže chrbtová trakcia, inak nazývaná trakcia, je metódou vynájdenou v staroveku. Toto je jeden z najstarších spôsobov, ako sa vysporiadať s rôznymi patológiami chrbtice. Táto technika je špeciálne vykonávaná trakcia chrbtice. Výsledkom je uvoľnenie stlačených nervových zakončení a odstránenie bolesti.

Na vedomie! V posledných rokoch bola účinnosť a význam trakcie pri liečení chorôb miechy sporná. Niekoľko lekárov verí, že v skutočnosti nemá protahovanie zmysel.

Natiahnutie chrbtice zvyčajne nie je trakciou, ale skôr radom špeciálnych cvičení, ktoré sú súčasťou rehabilitačného komplexu a liečebného komplexu. Natiahnutie sa tiež používa na odstránenie bolesti, ale tiež zlepšuje fyzickú zdatnosť a štruktúru svalov, pomáha zlepšovať rovnováhu a koordináciu..

Počas napínania aj počas procesu napínania sa zväčšuje priestor medzi susednými stavcami, čo znamená, že stlačenie koreňov miechy sa tiež zastaví, keď sa uvoľnia. Preto bolesť zmizne.

Na vedomie! Niekedy, keď sa chrbát náhle začne bolieť, stačí doma natiahnuť, aby ste sa zbavili nepríjemných pocitov. Všetky prejavy bolesti sú však signálom vývoja závažných chorôb - mali by ste navštíviť lekára.

Všeobecne platí, že možnosti pre miechy sa môžu líšiť. Toto strečing a množstvo špeciálnych cvičení a strečing vodou a používanie špeciálnych simulátorov, ktoré sa robia nezávisle alebo sú k dispozícii v špecializovaných strediskách.

Niekoľko slov o prietrži

Niekoľko ľudí nepočulo o medzistavcovej prietrži, a keďže sa choroba stáva čoraz bežnejšou, stále viac ľudí, ktorí sa obracajú na lekára s bolesťou, dostáva takúto diagnózu. Kýla je patológia spojená s poškodením medzistavcových platničiek. To sa dá povedať ako akútna forma osteochondrózy. Prietrzi je medzistavcová platnička poškodená, jej praskliny z vonkajšej a pomerne tvrdej škrupiny a cez medzeru vyčnieva mäkší gélovitý vnútorný obsah. Toto ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou a za určitých okolností môže viesť k invalidite pacienta..

Na vedomie! Kýla sa zvyčajne tvorí v bedrovej alebo krčnej oblasti, ale môže sa objaviť aj v iných častiach chrbtice.

Toto ochorenie sa vyznačuje aj vývojom zápalových procesov a neschopnosťou vykonať rad obvyklých účinkov. Prietrž je spravidla vyvolaná nedostatkom alebo nadmerným množstvom fyzickej aktivity, dlhým nedostatkom pohybu (napríklad dlhodobé sedenie alebo státie na jednom mieste atď.), Spánkom na nepohodlnej matraci, dedičnými faktormi, nedostatočným rozvojom svalovej korzety..

Liečba kýly by sa mala začať okamžite. Inak v dôsledku stlačenia koreňov miechy existuje vysoké riziko ochrnutia častí tela a objavenia sa problémov s fungovaním vnútorných orgánov. Je dôležité si uvedomiť, že prietrž môžete mať veľmi skoro - pri prvých náznakoch bolesti je dôležité ísť do ordinácie lekára. A čím skôr sa choroba zistí, tým je väčšia šanca na rýchlejšie a ľahšie zvládnutie patológie.

Pozor! Bohužiaľ, prietrž sa môžete úplne zbaviť iba chirurgickým zákrokom, ale lekári sa zvyčajne snažia zvoliť konzervatívnu liečbu. Faktom je, že chirurgický zákrok na chrbtici je vždy vysoké riziko. A je lepšie jednoducho vylepšiť stav tela a odstrániť syndróm bolesti, ako aj zastaviť ďalší vývoj choroby, ako operáciu. To je samozrejme možné bez závažných indikácií chirurgického zákroku..

Tabuľka. Metódy používané na liečbu.

metodológiecharakteristický
Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie zápalu, analgetiká - na odstránenie bolesti. Príjem vitamínov a mnohých ďalších liekov, ktoré zlepšujú výživu tkanív miechy.
Odmietnutie zlých návykov, zaradenie produktov užitočných pre pohybový aparát do ponuky. Kontrola hmotnosti.
Eliminácia nadmernej fyzickej námahy. Triedy pohybovej terapie. Cvičenie chrbtice.
Akupunktúra, elektroforéza a tak ďalej. Akékoľvek postupy odporúčané lekárom.

Trochu o trakcii

Trakcia ako metóda boja proti hernii poskytuje pacientovi toto:

 • eliminuje bolesť;
 • zlepšuje kvalitu metabolických procesov a krvného obehu;
 • pomáha uvoľňovať nervové zakončenie a obnovovať nervové siete;
 • chrbtica siaha až do dĺžky 4 cm.

Na trakciu sa používajú špeciálne simulátory. A sú veľmi odlišné od tých, ktoré sa používajú na bežné športy. Samotnú trakciu je možné rozdeliť na suchú a mokrú, vertikálnu a horizontálnu. Najčastejšie sa používa suchý spôsob ťahu. Aj keď podstata všetkých možností sa úplne nemení. Kurz trvá asi 2 - 3 týždne.

Na vedomie! Na trakciu sa používa takzvaný výkyv Yalovitsyna. Môžu sa používať dokonca aj doma..

Je dôležité si uvedomiť, že trakciu musí riadiť skúsený lekár. V opačnom prípade bude viac škody ako úžitku. Aj keď v každom prípade nie je možné túto metódu nazvať neaktívnou. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné pamätať na:

 • čas ošetrenia chrbtice by mal určiť ošetrujúci lekár. Je dôležité ju dodržiavať;
 • bolesti pri trakcii by nemali byť, najmä ak sa vykonávajú doma bez dozoru odborníkov;
 • počas liečby sa odporúča používať špeciálny korzet a nosiť ho tak dlho, ako povie ošetrujúci lekár;
 • po liečbe je potrebné venovať pozornosť posilneniu svalového korzetu chrbta. V opačnom prípade stavce opäť zaujmú pozíciu, ktorú dodržali pred ťahom;
 • fyzická aktivita počas liečby je zakázaná.

Pozor! Kontraindikácie trakcie môžu byť osteoporóza, rakovina, problémy s obehovým systémom, obdobie exacerbácie, pokročilý vek, zlomeniny chrbtice, extrémne veľká telesná hmotnosť..

Dom strečing

Doma na trakciu môžete použiť pravidelnú vodorovnú lištu / priečku. Vhodné sú tiež jednoduché triedy preťahovania. Najdôležitejšie je, aby všetky cvičenia odporučil lekár. V opačnom prípade môžete spôsobiť značné škody na zdraví. Lekár musí tiež zvoliť intenzitu cvičení a individuálny rozvrh hodín. Iba za týchto podmienok bude účinok natiahnutia očakávaný.

Pozor! Predtým, ako sa dohodnete na akomkoľvek stretnutí, je dôležité podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu a skontrolovať správnosť diagnostiky. Napríklad lekár musí pacienta nevyhnutne odkázať na metódy výskumu hardvéru. Najlepšia, ale aj najdrahšia možnosť je MRI.

Základné pravidlá pre cvičenie:

 • cvičenia by sa mali vykonávať bez ostrých trhnutí, jemne a opatrne;
 • pri použití vodorovnej lišty ako simulátora je zakázané prudko z nej vyskočiť;
 • svaly pred tréningom by sa mali zahriať;
 • cvičenia by mali byť pravidelné.

Cvičenie zásob

Doma si môžete nainštalovať najjednoduchšiu vodorovnú lištu a použiť ju na roztiahnutie chrbta. Najlepšie je nastaviť ho dostatočne nízko, aby ste sa k nemu dostali iba natiahnutými rukami. Na zlepšenie stavu chrbta stačí na vodorovnej lište vykonávať pravidelné kontroly. Stačí len chytiť tyčinku oboma rukami a zavesiť na ňu po dobu 10-30 sekúnd.

Cvičenie môžete robiť aj „v rohu“ - na to musíte zavesiť na lištu a opatrne zdvihnúť nohy na úroveň 90 stupňov. Mimochodom, nohy môžu byť ohnuté na kolená, aby sa zjednodušilo cvičenie. A zároveň to pomôže prečerpať lis.

Ďalším cvičením sú pull-upy. Na začiatku tréningového obdobia sa odporúča vykonať ho zo stoličky, aby sa okamžite nezaťažoval chrbát a aby sa podporilo.

Na palube môžete trénovať doma. Ale záťaž v tomto prípade na chrbte bude menšia. Športová doska sa predáva v obchodoch, ale môžete to urobiť sami. Doska je inštalovaná v uhle 30 - 35 stupňov, musíte ležať na chrbte a uchopiť pánty alebo okraj dosky. V tejto polohe sa chrbtica rozkladá nezávisle pod hmotnosťou tela. Musíte začať s 5 minútami, postupne zvyšovať čas na 20 minút každý deň. Účinok na chrbte môžete zosilniť ohnutím nôh a krútením a vykonaním „bicykla“. Hlavná vec je robiť všetko pomalým tempom.

Ako inak môžete robiť?

Krok 1. Môžete vyskúšať niekoľko jogínskych ásan. Napríklad predstavovanie mačky nielen veľmi dobre vytvára vychýlenie chrbta, ale má priaznivý vplyv aj na chrbticu. Vykonávanie je jednoduché - musíte sa postaviť na všetky štyri a vyklenúť chrbát.

Krok 2. Ďalej môžete vykonať cvičenie „mačka“, tj stojace v rovnakej polohe, potom sa ohnúť, potom ohnúť chrbát.

Krok 3. Krokodílna póza je tiež užitočná. Musíte si ľahnúť na brucho a oprieť sa o ruky a jemne ich narovnať. Dlane by mali byť umiestnené v oblasti hrudníka.

Krok 4. Odporúča sa, aby ste sedeli v pozícii hrdinu. Za týmto účelom si môžete sadnúť na ohnuté nohy a roztiahnuť ich mierne do strany, nohy nahor - veľké prsty sú vedľa bokov. Ruky na kolenách.

Krok 5. Otočenie bokov je dobré cvičenie na roztiahnutie chrbta. Je potrebné ležať na chrbte, položiť jednu ruku na zem a druhou rukou zobrať nohu z tej istej strany za koleno a krútiť ju na opačnú stranu. Cvičenie zopakujte pre každú stranu niekoľkokrát a zotrvajte v konečnej polohe 10 sekúnd.

Krok 6. Na strečovanie môžete použiť aj posilňovňu. Takže musíte ležať na bruchu so žalúdkom, potom si položte ruky za hlavu a natiahnite svoje telo oblúkom chrbta..

Krok 7. Môžete vykonať ďalšie cvičenie - musíte si ľahnúť na chrbát a zdvihnúť nohy ohnuté v pravom uhle a zdvihnúť ich z podlahy..

Krok 8. Sedenie kučery sú dobré pre chrbát. Odporúča sa sedieť na zadku a potom telo otočiť do strán, akoby sa obzeralo späť. Jedno zo stehien sa môže hodiť cez stehno.

Krok 9. Posedením v kancelárii môžete tiež vykonávať cvičenia. Napríklad krútenie pri sedení na stoličke. Ak chcete efekt zosilniť, môžete si v turečtine zložiť nohy.

Krok 10. Môžete sa objať. Je to nielen príjemné, ale prospešné aj pre zdravie chrbtice.

Krok 11. Je potrebné vykonať predné ohyby so zaokrúhlením chrbta a potom sa pokúsiť narovnať nohy tak, aby vaše prsty zostali v podlahe..

Video - Cvičenia na napínanie chrbtice

Napínanie a napínanie chrbtice sú metódy, ktoré môžu skutočne pomôcť zlepšiť stav chrbta prietrž. Hlavné je mať na pamäti, že sú to lekári, ktorí sa musia dohodnúť na stretnutí. Neodporúča sa organizovať takéto školenie sami.

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Kýla chrbtice: indikácie pre postup

Fráza „spinálna trakcia“ znie vážne a dokonca aj strašidelne. Ako to je - natiahnuť chrbticu? S najnovším zariadením Triton je všetko možné, čo vás upozorní na stredisko Spine Command Center!

V skutočnosti je trakcia chrbtice (trakcia) liečebnou procedúrou, pri ktorej sa špeciálny prístroj pomaly a jemne napína, čím sa uvoľňujú hlboké svaly a tkanivá chrbtice, zväčšuje sa vzdialenosť medzi stavcami a zlepšuje sa krvný obeh. V dôsledku tvorby podtlaku v medzistavcovej oblasti, vrátane, je znížený výčnelok prietrže do dier miechového kanálika, čo znižuje tlak na koreň nervu..

Označenia postupu

Najčastejšie sú indikáciami trakčnej chrbtice choroby spojené s patológiami pohybového aparátu.

 • kýly a výčnelky chrbtice;
 • cervikálnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy;
 • zakrivenie chrbtice rôznych etiológií;
 • posttraumatické následky;
 • spondylarthrosis;
 • neurovaskulárna kompresia.

O tom, či sa má použiť miecha chrbtice, v každom jednotlivom prípade však musí rozhodnúť lekár.

Podstata metodiky

Hlavným príznakom patológie je bolesť chrbtice spôsobená kompresiou nervových koreňov v miestach tvorby prietrže. Na zmiernenie stavu pacienta v zdravotných aj domácich podmienkach sa používa trakcia - sila svalov tela.

Hlavným príznakom patológie je bolesť chrbtice spôsobená kompresiou nervových koreňov v miestach tvorby prietrže..

Napínanie svalov tela pomáha zlepšovať krvný obeh.

Trakcia eliminuje degeneratívny-dystrofický proces v oblasti tvorby hernie.

V závislosti od charakteristík choroby sa môže použiť napínanie chrbtice pod vodou..

Toto natiahnutie chrbtice prietrži vám umožní oslobodiť svalový korzet od kŕče, čo vedie k:

 • odstránenie nepohodlia a bolesti v miechových diskoch;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • obnova inervácie v postihnutých oblastiach;
 • zastavenie degeneratívneho dystrofického procesu v oblasti tvorby prietrže.

V závislosti od charakteristík choroby sa môže použiť napínanie za sucha alebo pod vodou, horizontálne, vertikálne alebo šikmé. Trakcia chrbtice u pacienta môže byť uskutočnená jednou alebo viacerými metódami.

Je však dôležité pamätať na to, že táto metóda je pri komplexnej liečbe pomocná a nemôže nahradiť úplnú konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Je obzvlášť účinný na samom začiatku choroby pri absencii akútnych príznakov..

Musíte vedieť, že iba lekár môže predpísať úsek po povinnom hardwarovom vyšetrení chrbtice. Samoliečba je neprijateľná, pretože môže mať nepriaznivé alebo dokonca nebezpečné následky..

Spôsoby, ako natiahnuť chrbticu doma

Na roztiahnutie chrbtice domu môžete použiť rôzne jednoduché zariadenia: domácu vodorovnú lištu, švédsku stenu, šikmú dosku.

Lekár môže odporučiť zakúpenie komplexnejšieho simulátora - inverzného stola.

Okrem toho je pri plnom zaťažení chrbtice potrebné vykonať špeciálny gymnastický komplex.

Švédska stena

Počas cvikov na švédskej stene sa chrbtica rozťahuje pod telesnú hmotnosť. Simulátor je potrebné zavesiť tak, aby bremeno dopadalo iba na ruky, t. nohy sa musia ohýbať.

Cvičte, aby ste vykonávali 10-15 sekúnd, čím sa predlžuje doba trvania. V rovnakej polohe sa odporúča pomaly vytiahnuť nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnuť spodnú časť chrbta.

Panvu môžete tiež otočiť doprava a doľava a viesť k bokom uzavretých nôh.

Pri dobrom zdraví je užitočné pripájať váhy k dolným koncom (nie však viac ako 30% z polovice telesnej hmotnosti). Malé činky, fľaše na vodu, sáčky s pieskom to zvládnu..

Odporúča sa tiež krátko zavesiť hore nohami a chytiť nohy na priečky steny. Na tento účel sa často používajú špeciálne slučky..

Odborníci odporúčajú začať cvičiť na švédskej stene po posilnení svalového korzetu pomocou gymnastiky na podlahe..

Inverzná tabuľka

Inverzné stoly sú špeciálne zariadenia na vykonávanie cvičení zameraných na zmiernenie bolesti počas medziobratlovej kýly. Majú iný dizajn a umožňujú vám robiť gymnastiku v polohe nahor alebo nadol.

Správna tabuľka dokáže zmeniť uhol svojej roviny na 180 °.

Preto sa odporúča používať na prevenciu chorôb pohybového aparátu.

Simulátor by mal vybrať lekár alebo školiteľ v súlade s výškou, hmotnosťou, postavou pacienta a individuálnymi charakteristikami choroby..

Gymnastický komplex

Okrem tried na švédskej stene alebo horizontálnej lišty na napínanie chrbtice môžete vykonávať aj denné sady terapeutických cvičení.

 1. Cvičte „Bicykel“ 2-3 minúty. S dobrým zdravím môžete robiť 2 až 3 prístupy.
 2. Počiatočná poloha tela leží na chrbte na podlahe. Pomaly zdvihnite hlavu tak vysoko, ako je to možné, snažte sa napnúť svaly krku a chrbta. Pózujte na 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 3. V rovnakej polohe zdvihnite pravú alebo ľavú nohu spolu s hlavou pod uhlom 45 °, napnite svaly dolnej časti chrbta, udržujte končatinu na váhe 10-15 sekúnd a potom ju postupne spustite. Opakujte trikrát pre každú nohu..
 4. V polohe na chrbte pomaly natiahnite nohy ohnuté na kolenách k hrudníku a natiahnite dolnú časť chrbta. Ruky sú zamknuté v zámku za hlavou. Opakujte 5-6 krát.
 5. Sediaci na podlahu, zarovnajte chrbát a pomaly sklopte hlavu dozadu a dopredu a do strán. Vykonajte 10-krát v každom smere.
 6. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne, potom ľavú ruku a pravú nohu, snažte sa ohýbať čo najviac. Opakujte päťkrát pre každú ruku.
 7. Nasadnite všetky štyri ruky s dôrazom na natiahnuté ruky a pomaly ohnite chrbticu nahor, pričom hlavu sklopte nadol. Zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom zdvihol hlavu hore, ohnite sa v dolnej časti chrbta na maximum. Opakujte 5-7 krát.

Počas tréningu by ste sa mali vyvarovať ostrých zametacích pohybov a nemalo by sa dovoliť prepätiu a bolesti. Pred nabíjaním musíte pomaly zahriať chrbtové svaly.

Po dokončení je potrebné úplne uvoľniť svaly tela, potom, čo ste ležali na hladkom a rovnom povrchu. V počiatočných fázach by gymnastický čas nemal prekročiť 10 minút. Ako trénujete, počet opakovaní a trvanie hodiny sa môžu zvýšiť.

kontraindikácie

Napriek tomu, že spinálna trakcia priaznivo ovplyvňuje stav pohybového ústrojenstva, má tento postup kontraindikácie.

 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • hypertenzia 2 a 3 stupne;
 • onkológia;
 • poruchy činnosti dýchacieho systému;
 • infekčné choroby;
 • spinálna nestabilita;
 • sekvestrovaná prietrž
 • pruh;
 • tehotenstvo.

Kontraindikácie sa môžu vyskytnúť, ak sa po 2 - 3 pokusných trajektóriách objaví zhoršenie stavu: ďalší syndróm bolesti, nepohodlie v chrbtici. V takom prípade by sa triedy mali zastaviť a vyhľadať lekára.

Postup sa odporúča zrušiť aj v prípade, že po 5-7 postupoch nedôjde k zlepšeniu.

Michael, 43 rokov: „Po ťažkej práci trpím prietržovou kosťou. Zaoberal sa rôznymi systémami, ale triedy na švédskej stene veľa pomohli. Každý deň si zavesil ruky, zdvihol sa a hojdal tlačou na zavesenie. Postupom času začali kravaty pripájať činky na nohy. Jeho stav sa zlepšil, držanie tela, abs sa objavil, jeho chrbát sa prakticky nepoškodil. “.

Irina, 55 rokov: „Zbavila som sa herniovej bolesti pomocou cvičení. Jednoduchá gymnastika môže zmierniť bolesť a uvoľniť svaly chrbta. Často som naťahovacie cvičenia dvakrát denne, po pár minútach úľavy. “.

Kto je uvedený postup

Vzhľadom na svoju vysokú účinnosť pri ochoreniach pohybového aparátu je trakcia miechy možná s nasledujúcimi indikáciami:

 • Medzistavcová nekomplikovaná prietrž a výčnelok.
 • Choroby kĺbov.
 • Osteochondróza krčka, hrudníka a iných oddelení.
 • Fazetový syndróm.
 • Bolesť v bedrových a sakrálnych častiach chrbta, ktorá je výsledkom svalového a väzivového napätia.
 • Syndróm stavcov 1 až 2 stupne.

dôležitý!

Trakcia chrbtice je možná iba pod dohľadom skúseného odborníka a na špeciálnom vybavení. Na klinike „Spine Team“ pre túto terapiu poskytujeme našim pacientom trakčný stôl Triton.

Tritónová chrbtová trakcia sa vykonáva v polohe na bruchu. Pacient je pripevnený na stôl a zariadenie sa začne jemne.

Nemala by existovať bolesť, človek by mal cítiť iba ťahové pocity, ktoré však môžu byť mierne nepríjemné.

Pacient môže nezávisle regulovať limit natiahnutia vypnutím zariadenia, keď má pocit, že pre túto reláciu dosiahol maximum. V každom prípade sa všetky ošetrenia vykonávajú pod dohľadom odborníka..

 1. Vezmite prosím na vedomie, že neponúkame vertikálne, máme k dispozícii iba horizontálne predĺženie chrbtice.
 2. Náklady na 1 sedenie trakcie chrbtice sú 1100 rubľov, za kurz si musíte kúpiť 8-10 procedúr.

indikácia

Trakcia chrbtice sa vykonáva iba vtedy, ak existujú indikácie pre postup. Patria sem:

 1. Osteochondróza - tento výraz sa týka abnormálnych degeneratívnych lézií kĺbov a chrupavky. S rozvojom patológie trpia hlavne medzistavcové platničky. Trakcia miechy sa často vykonáva prietrž.
 2. Kyphosis - zakrivenie hornej časti chrbtice v tvare C. Výsledkom je, že človek vyvinie hrb.
 3. Skolióza - je laterálne zakrivenie chrbtice, ktoré spočíva v premiestnení stavcov. Toto je často sprevádzané hrudným rebrom.
 4. Lordóza - porušenie ohybu chrbtice, ktoré sa vyznačuje predným vydutím.
 5. Radikulitída - anomálie koreňov miechy.
 6. Radikulárny syndróm - vyvíja sa kompresiou miechových nervov. Patológia často naznačuje vývoj osteochondrózy, dorzopatie a iných abnormalít miechy.
 7. Posttraumatická bolesť v chrbte.
 8. Poranenia miechy.

Pred začatím postupu by sa mali analyzovať prínosy a poškodenia miechy. Preto je prísne zakázané viesť reláciu bez konzultácie s neurológom.

Lekár vyberie optimálnu formu trakcie s prihliadnutím na charakteristiky patológie chrbtice. Ak dôjde k porušeniu postupu, existuje riziko vytesnenia stavcov, zvýšenia bolesti, rozťahovania väzivového aparátu..

kontraindikácie

Ťah chrbtice sa dá urobiť nie pre každého. Tento postup má mnoho kontraindikácií:

 1. Osteoporóza - je zvýšená krehkosť kostného tkaniva. Je spojená so štrukturálnymi abnormalitami a zníženou hustotou kostí..
 2. Nestabilita stavcov je abnormálny stav chrbtice. V tomto prípade sa stavce nedajú držať a udržiavať normálnu polohu.
 3. Poruchy obehu v mieche.
 4. Exacerbácia chorôb chrbtice.
 5. Prítomnosť obličkových kameňov.
 6. Onkologické patológie.
 7. Ochorenia kardiovaskulárneho systému.
 8. Obehové anomálie.
 9. Zápalové procesy v tele.
 10. Zlomeniny chrbtice.
 11. Syndróm bolesti s vysokou intenzitou.
 12. Tumorové útvary v oblasti chrbtice a miechy.
 13. Tuberkulózna spondylitída je zápalová patológia chrbtice. Vyznačuje sa deštrukciou stavcov.
 14. Laminektómia v nedávnej minulosti - tento zásah zahŕňa otvorenie miechového kanála.
 15. Vek pacienta nad 60 rokov.
 16. Telesná hmotnosť nad 100 kg.

Natiahnutie chrbtice sa považuje za veľmi efektívny postup, ktorý vám umožní vyrovnať sa s rôznymi abnormalitami..

Funkcie extrakcie miechy pri mieche

Jedným z najzávažnejších ochorení sú tie, ktoré sú spojené s fungovaním pohybového aparátu. Nie je to tak dávno, čo zasiahli ľudí v ich veku, ale nedávno sa choroba „stala mladšou“. Trakcia chrbtice s kýlou chrbtice je potrebná aj pre mladých ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života.

Osteochondróza, artritída vážne komplikuje život, výskyt medzistavcových prietrží nebude o nič menej problematický. Choroby vám nedovolia voľne sa pohybovať as ťažkým priebehom sa kvalita života vážne mení. Vertebrálna hernia je veľmi častým prejavom zmien v kostnej štruktúre..

Trakcia chrbtice pri diagnostikovaní hernie je nový smer, ktorý pomáha dobre sa vysporiadať s touto chorobou. Aplikujte trakciu (oceľ) nie je to tak dávno.

Náraz na chrbticu, na ktorej sa vytvorila prietrž, sa uprednostňuje v dvoch smeroch súčasne - mechanicky a prirodzene.

Účel kapucne pre chrbticu

Vertebrálna hernia je pomerne nebezpečné ochorenie okrem iných degeneratívnych patológií vyskytujúcich sa v kostnom tkanive..

Pri tejto patológii je charakteristické vydutie cez mikrotrhliny vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Kýla môže pritlačiť na vetvy nervových zakončení, ovplyvniť miechu.

Spočiatku bolesti nie sú nijako zvlášť intenzívne, postupne sa v procese rozvoja ochorenia zosilňujú.

Vznikajúci radiálny syndróm, dosť bolestivý, je často sprevádzaný parézou, ochrnutím. Postupne sa s ďalším vývojom choroby zaznamenávajú poruchy vnímavosti a objavujú sa problémy s fungovaním panvových orgánov. Ak sa nelieči, zvyšuje sa riziko rozvoja zdravotného postihnutia..

Chrbtica sa extrahuje, aby sa zväčšila vzdialenosť medzi segmentmi.

V dôsledku úspešného postupu sa znižuje zaťaženie nervových buniek, napínajú sa svalové vlákna a zlepšuje sa krvný obeh. Trakcia pomáha obnoviť metabolizmus.

Na vykonanie chrbtovej trakcie počas kýly sa používajú rôzne techniky - podvodná a suchá. Sledovanie rôznych možností sa uskutočňuje až po odstránení exacerbácie choroby. Podvodná verzia sa môže použiť ako hlavná metóda liečby, ako aj na normalizáciu fyzického stavu pacientov so skoliózou, kyphoskoliózou a inými problémami s chrbticou..

Možné príčiny choroby

Vývoj medzistavcových prietrží sa môže vyskytnúť z týchto dôvodov:

 • Predchádzajúce zranenia;
 • Silné, pravidelné cvičenie;
 • Rozvoj osteochondrózy;
 • Nadmerné napätie chrbtice;
 • Metabolické problémy;
 • Zápalové procesy spojivového tkaniva;
 • Dedičný faktor;
 • Zakrivenie chrbtice.

Liečba prietrže je pomerne komplikovaný a zdĺhavý proces. Pacientom môžu byť predpísané lieky s protizápalovými analgetickými účinkami..

Podľa odporúčaní lekára, odpočinok na lôžku, k zlepšeniu dôjde asi za 10-15 dní, bolesť ustupuje, pacient sa bude môcť voľne pohybovať.

Je však potrebné vedieť, že pacient, aj keď má veľmi dobré zdravie, by nemal vykazovať nadmernú aktivitu už niekoľko mesiacov. V opačnom prípade existuje riziko, že sa choroba znova objaví.

Nie vždy je možné vyrovnať sa s chorobou šetrnými metódami. Približne pätina pacientov s touto diagnózou sa považuje za nevyhnutný chirurgický zákrok..

Môžu sa použiť ďalšie metódy práce s ochorením, ktoré lekár považuje za vhodné na predpis. Sú to akupunktúra, masáže, vodné procedúry, manuálna terapia, gymnastika s terapeutickým účinkom. Extrakcia chrbtice a trakčná metóda sa začali používať až donedávna, napriek tomu, že táto metóda je známa už od staroveku..

procedúra

Pacientom, ktorí sa obracajú na lekára s problémami s chrbticou, sa môže ponúknuť postup zameraný na napínanie chrbtice.

Niekedy sa môže vykonať doma, ak choroba nie je v akútnom štádiu. Trakcia chrbtice s prietržom bedrovej chrbtice, vykonávaná pod vodou, sa považuje za účinnejší postup.

Počas jeho vykonávania je vo väčšine prípadov možné vylúčiť posun stavcov, obnoviť deformáciu chrbtice..

„Trakcia“ je názov odvodený z latinského slova, čo znamená „pull“. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne jednoznačné indikácie ani kontraindikácie. Pri zvažovaní potreby vymenovania postupu sa bude brať do úvahy:

 1. Pohlavie a vek pacienta;
 2. Aký je jeho stav v čase vyšetrenia;
 3. Aký aktívny je životný štýl pacienta.

Je nebezpečné samostatne natahovať chrbticu kýlami, pretože následky môžu byť dosť nepríjemné.

Problémy sa nevylučujú ani počas postupu pod dohľadom skúseného zdravotníckeho personálu. Pred rozhodnutím o trakcii sa musíte pokúsiť primerane posúdiť potrebu postupu, jeho možné výhody a nevýhody.

Klopy sa používali už dávno - história postupu siaha niekoľko sto rokov. Vo východnej medicíne sa suchá metóda trakcie používa pomerne aktívne. V joge existuje komplex špeciálne vybraných pozícií, ktorých činnosť je zameraná na riešenie problémov so chrbticou.

Trakcia chrbtice v prítomnosti kýly chrbtice môže byť uskutočnená rôznymi spôsobmi - suchá vertikálna, horizontálna, podvodná. Lekár vyberie najlepšiu možnosť.

Horizontálny úsek

Pri výbere tohto typu postupu je pacient umiestnený na špeciálne pripravený povrch, ktorý má vyvýšenie hlavy. Ramená a nohy sú pripevnené pomocou špeciálnych slučiek.

Podstatou wellness opatrenia je, že natiahnutie chrbtice nastane prirodzene pod vlastnou hmotnosťou tela. Na zvýšenie účinku je možné na zvýšenie zaťaženia použiť ďalšie zariadenia..

Táto metóda kreslenia umožňuje znížiť alebo zvýšiť mieru napínacieho úsilia v závislosti od stavu a pohody pacienta..

Vertikálna kapucňa

Tento typ expozície sa môže použiť v počiatočnej fáze ochorenia. Väčšina lekárov považuje suché natiahnutie chrbtice s herniou za neúčinné - proces nie je ľahké zvládnuť. Táto technika má však výhodu - dá sa implementovať bez problémov doma. Pre ňu musíte vybaviť vodorovnú lištu.

Podvodná trakcia

Takýto postup, ako je trakcia vody v chrbtici, keď sa zistí prietrž, sa uskutočňuje výlučne na klinike. Tento druh expozície sa považuje za najšetrnejší..

Odsávače sa vykonávajú v bazéne, kde je k dispozícii ďalšie vybavenie - špeciálne zábradlia, štíty atď.

Vďaka vode je postup uvoľnenejší, v tele pacienta sa zníži napätie, nervové zakončenie sa uvoľní, takže proces natiahnutia sa výrazne zlepší.

Extrakt vyrobený vo vode pomáha výrazne znižovať nepohodlie, ktoré pociťujú stavce, preto je táto metóda výhodná v prípade zhoršenia ochorenia alebo bolesti..

Aby sa dosiahol väčší účinok, je možné predpísať ďalšie postupy užitočné pre chrbticu..

Výhody postupu

Neexistuje všeobecný názor na to, ako užitočná je chrbtová trakcia v prípade bedrovej prietrže, ale neexistuje dôkaz, že by to mohlo spôsobiť škodu. Mnoho poskytovateľov zdravotnej starostlivosti považuje za užitočné, že pomocou tohto postupu je možné:

 • Nerobte si lieky ani chirurgický zákrok;
 • Výrazne zmierňuje fyzické utrpenie pacienta;
 • Znížte svalové napätie
 • V nervových koreňoch znížte opuchy, dekompresiu;
 • Znížte stres vo vnútri miechy.

Existuje však aj iný názor - niektorí lekári považujú túto techniku ​​za neúčinnú z týchto dôvodov:

 • Možný relaps ochorenia po zákroku;
 • Vyvoláva zvýšenie edému;
 • Zintenzívňujú sa zápalové procesy;
 • Mikrotraumy sa vyskytujú v oblastiach susediacich s postihnutými oblasťami.

Prevencia chorôb

Aby ste sa nechali podrobiť extrakcii chrbtice odborníkom, a nie navštíviť fyzioterapeuta, môžete sa vopred postarať o dodržiavanie preventívnych opatrení. Odporúča sa ich vykonať hneď, ako začne pocit bolesti v chrbtici.

 1. Viesť aktívny životný štýl. Pilates a plávanie, joga a gymnastika majú blahodárne účinky na zdravie chrbta. Pri pravidelnej fyzickej námahe je kostra svalov dobre posilnená, chrbtica si udržuje svoju pozíciu.
 2. Jesť potraviny s vysokým obsahom vápnika.
 3. Za zmienku stojí posilnenie imunitného systému.
 4. Multivitamínový kurz pomáha posilňovať celkový zdravotný stav, čo má priaznivý vplyv na procesy, ktoré sa v ňom vyskytujú..
 5. Infekčné choroby by sa mali liečiť včas..
 6. Snažte sa vyhnúť podchladeniu, stresovým situáciám.

Ak máte diagnostikovanú prietrž chrbtice, bude užitočné vykonávať cvičenia vo forme špeciálneho komplexu. Účelom cvičení je zasunúť chrbticu. Komplex sa vykonáva pod dohľadom lekára. Zohľadní možné kontraindikácie a vyberie najúčinnejšie postupy..

Veľmi dobrý účinok má plavecký štýl plávania. Dojčenie sa neodporúča - krk sa s ním môže nadmerne zaťažovať.

kontraindikácie

Rovnako ako iné terapeutické metódy, aj tá, ktorá sa snaží napraviť situáciu s chrbticou, má určité kontraindikácie. Odborníci a pacienti ich musia vziať do úvahy, ak vykonávajú postup doma..

Hlavné kontraindikácie sú nasledujúce:

 • Ťažká bolesť chrbtice;
 • Onkologické choroby miechy;
 • Zápalové procesy, ktoré sa vyvíjajú v kostrovom svale alebo kostnom tkanive kostry;
 • Prítomnosť osteochondrózy;
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • Úrazy v minulosti, zlomeniny chrbtice;
 • Problémy s pečeňou a obličkami.

Tento postup sa neodporúča u pacientov s nadváhou a starších pacientov. V takýchto prípadoch je záťaž na chrbte významne zvýšená, pokusy o napnutie chrbtice vedú vo väčšine prípadov k vzniku trhlín v segmentoch chrbtice a k jej deformácii..

Ako alternatívu k zlepšeniu situácie s chrbticou môžete použiť špeciálnu gymnastiku. Zahŕňa špeciálne cvičenia určené na posilnenie svalov chrbta. Takáto práca na tele pomáha znižovať intenzitu syndrómu bolesti, normalizuje funkciu chrbtice.

Malo by byť zrejmé, že triedy fyzikálnej terapie nezaručujú dosiahnutie dobrých výsledkov v krátkom čase. Okrem vážnych zdravotných problémov však neexistujú žiadne osobitné kontraindikácie. Postup neprináša negatívne dôsledky. So súhlasom lekára môžu pacienti používať túto techniku ​​bez ohľadu na vek.

Pri prvých príznakoch choroby sa odporúča vyhľadať pomoc lekára. Pomôže to predchádzať problémom v pohybovom ústrojenstve. Často je tiež možné zabrániť komplikáciám, ktoré už existujú.

Trakcia chrbtice s prietržom: suchá, podvodná, kontraindikácie

Trakcia chrbtice s herniou je nová oblasť medicíny, ktorá pomáha prekonať chorobu. Trakcia - trakcia stavcov sa začala používať nedávno. Natiahnutie chrbtice s kýlami vytvorenými na nej sa uskutočňuje dvoma smermi - mechanicky a prírodne (prírodne)..

Trakčný cieľ

Miechová kýla je časté a nebezpečné ochorenie v kategórii degeneratívnych prejavov patologickej povahy v kostných tkanivách..

Anomálie je vyjadrená vydutím vláknitého kruhu medzistavcových platničiek cez mikrotrhliny. Kýla vyvíja silný tlak na vetvu nervových zakončení a miechu.

Bolesť na začiatku nie je príliš intenzívna, ale súbežne s vznikom ochorenia postupne zosilňuje a stáva sa častejšou..

Bolestivý radiálny syndróm, ktorý sa tvorí s týmto ochorením, môže byť sprevádzaný parézou alebo ochrnutím svalov končatín. Môžu sa vyskytnúť poruchy vnímavosti, zhoršené fungovanie panvových orgánov a ich funkcie. Nedostatočné zaobchádzanie zvyšuje riziko zdravotného postihnutia.

Účelom roztiahnutia chrbtice je zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami.

Zvyšovanie vzdialenosti znižuje zaťaženie nervových vetiev. Niekedy sú svalové vlákna napnuté, krvný obeh sa normalizuje a metabolizmus je obnovený. Na vykonanie postupu existujú dve metódy - suchá a podvodná.

Procedúra sa vykonáva až po odstránení exacerbácie. Podvodná trakcia lekármi sa používa nielen ako hlavná liečba, ale tiež na zlepšenie fyzického stavu pacientov so skoliózou, kyphoskoliózou a inými chorobami hrebeňa..

Ako sa vykonáva

Mnohým pacientom, ktorí majú problémy s chrbticou, sa ponúka postup vytiahnutia. Môže sa to robiť doma, ale neodporúča sa, ak je choroba v akútnom štádiu. Natiahnutie chrbtice pod vodu je veľmi účinné. Pomáha eliminovať posun stavcov a zastavuje deformáciu stĺpca.

Trakcia chrbtice sa v medicíne nazýva trakcia, latinčina „pull“.

Konsenzus dnes ešte neexistuje, keď je uvedený, a keď je odsávač pár kontraindikovaný. Pri predpisovaní však musí lekár zohľadniť:

 • Pohlavie pacienta;
 • Veková kategória;
 • Aktuálny zdravotný stav;
 • Má pacient aktívny životný štýl.

Je mimoriadne nebezpečné samostatne začať také zaobchádzanie, čo môže spôsobiť vznik nenapraviteľných následkov. Riziko ich formovania v zdravotníckom zariadení pod prísnym dohľadom lekárov nie je vylúčené. Dohodnutím sa na trakcii je potrebné zvážiť všetky okolnosti v prospech konania a všetko proti nemu.

Napriek tomu, že reklamné letáky umiestňujú kapotu ako nový smer v liečbe miechy, má tisícročnú históriu pôvodu. Metóda suchej frakcie sa aktívne používa vo východnej medicíne. Jóga poskytuje komplex ásanov zameraných na riešenie problémov s hrebeňom.

Druhy trakcie

Existuje niekoľko spôsobov, ako extrahovať stavce: horizontálne, vertikálne suché, pod vodou.

horizontálne

Pacient je položený na povrch s kopcom pre hlavu, končatiny rúk a nôh sú pripevnené špeciálnymi slučkami tak, aby sa necítil nepohodlie. Podstatou postupu je prirodzené rozťahovanie stavcov pod vlastnou hmotnosťou.

Pre väčší účinok na pacienta môžu byť použité váhy.

Uvažovaný spôsob napínania hrebeňa umožňuje zvýšiť alebo znížiť stupeň napínania na základe zdravotného stavu a pohody pacienta..

vertikálne

Vertikálne natiahnutie chrbtice s prietržom sa používa v počiatočných fázach vývoja choroby. Ako hlavnú liečbu - suchosť chrbtice, lekári považujú túto liečbu za neúčinnú, pretože ju nemožno kontrolovať. Výhodou tejto techniky je schopnosť vykonávať postup doma. Ako základ môžete použiť bežnú vodorovnú lištu.

Scuba

Podvodná trakcia chrbtice s herniou sa vykonáva výlučne na klinikách. Táto technika sa považuje za najšetrnejšiu, postup sa vykonáva v bazéne a je vybavený špeciálnym doplnkovým vybavením: štíty, zábradlia atď..

Voda zjemňuje procedúru, pomáha znižovať stres v tele a nervových zakončeniach, čoho výsledkom je zlepšenie procesu napínania. Vodná metóda trakcie znižuje nepohodlie, ktoré stavci cítia, takže sa môže použiť na exacerbácie a prítomnosť bolesti..

Pre väčší účinok je podvodná kapota kombinovaná s inými vodnými postupmi, ktoré sú užitočné pre chrbticu s kýlami alebo bez kýly..

Výhody strie

V súčasnosti neexistuje zhoda o výhodách alebo poškodeniach protahovacej liečby, napriek skutočnosti, že na všetkých fórach a weboch existuje veľa pozitívnych hodnotení od pacientov. Niektorí lekári sa domnievajú, že táto oblasť vám umožňuje:

 • Vyhnite sa chirurgickému zákroku a liečbe drogami;
 • Dosiahnite rýchlu úľavu od fyzického utrpenia pacienta;
 • Znížiť patologické napätie vo svalovom tkanive;
 • Znížte stres vo vnútri miechových diskov;
 • Znížte opuchy a dekompresiu v nervových koreňoch.

Ďalšia časť zdravotníckych pracovníkov sa domnieva, že táto technika je neúčinná, pretože:

 • Existuje možnosť recidívy;
 • Mikrotrauma sa môže vyskytnúť na susedných oddeleniach;
 • Opuch sa zvýši;
 • Zhorší sa zápal.

kontraindikácie

Extrakcia stavcov s prietržovou kýlou by sa mala vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou. Činnosti by sa mali okamžite prerušiť, keď:

 • Zvýšenie intenzity bolesti po zákroku;
 • Posilnenie bolesti pri sedení;
 • Nedostatok pozitívnej dynamiky po minimálne 5 reláciách.

Je možné vykonať postup sami - odpoveď je jednoznačná - nie! Počas všetkých sedení by mal byť inštruktor alebo zdravotná sestra vždy v blízkosti pacienta.

Ich úlohou je monitorovať pohodu pacienta a individuálny výber zaťaženia chrbtice.

Liečba trakčných stavcov by mala byť odborníkmi dôveryhodná, pretože v niektorých prípadoch sa vyskytli prípady samoliečby pacientov.

Trakcia chrbtice s prietržom: účinnosť a princíp správania

Pri prietrži môže dôjsť k významnému posunu stavcov. Musia sa vrátiť do svojej normálnej fyziologickej polohy, pretože zahrnutie zmien v umiestnení môže spôsobiť negatívne príznaky.

Môžete to dosiahnuť mechanicky, pomocou špeciálnych vplyvov, masáží. Kýla chrbtice môže byť vykonávaná doma / stacionárne.

Výrobok sa bude brať do úvahy, keď je kapucňa zobrazená / kontraindikovaná, akým spôsobom sa vykonáva..

Čo môže pomôcť?

Pri deštruktívnych procesoch v medzistavcových platničkách (ku ktorým patrí prietrž) sa môžu stavce pohybovať - ​​disk sa stáva tenší, stavce sa približujú.

Trakcia chrbtice prispieva k návratu stavcov do normálnej polohy.

Toto opatrenie znižuje stupeň vyčnievania buničitého jadra (hernie) za miechovým stĺpcom, a preto znižuje kompresiu, ktorú vytvára. Uvoľnené nervové tkanivo sa uvoľní.

Výsledkom je, že sa zmierňujú príznaky bolesti, znížená citlivosť a brnenie, uvoľňuje sa svalová hypertonita, normalizuje sa krvný obeh a normalizuje sa výživa medzistavcových platničiek. Kombinácia metódy s liečbou drogami, terapeutickými cvičeniami, masážami vedie k udržateľnému pozitívnemu účinku.

Čo je nebezpečné?

Okrem lekárov, ktorí túto metódu podporujú, považujú za účinnú aj jej hlavní oponenti. Tvrdia, že vplyv môže spôsobiť celý rad negatívnych vplyvov:

 • Pravdepodobnosť recidívy sa neznižuje, pretože stav nie je liečený, ale iba dočasne eliminovaný, účinok prechádza dosť rýchlo;
 • Pravdepodobnosť silnejšieho stlačenia tkanív, ktoré zhorší pohodu, priebeh patológie;
 • Možnosť rozvoja mikrotraumas, zranenia v susedných častiach chrbtice, ako aj v mäkkých tkanivách;
 • Zvýšený edém v dôsledku ďalších mechanických účinkov na poškodené tkanivo;
 • Posilnenie zápalových mikroprocesov z rovnakého dôvodu.

Vzhľadom na zvláštnosti je zakázané doma natiahnuť chrbticu kýlou. V každom konkrétnom prípade, o otázke prípustnosti použitia liečby, o spôsobe jej konania by mal rozhodnúť lekár samostatne. Zohľadňujú sa vlastnosti kurzu, lokalizácia, stupeň rozvoja procesu tvorby prietrže.

kontraindikácie

Spôsob expozície je niekedy úplne zakázaný. Nemôže sa vykonať u týchto skupín pacientov:

 • Pri ktorej sa bolesť počas udalosti zosilňovala po relácii alebo priamo počas nej;
 • V období zhoršenia patológie alebo iných chronických chorôb;
 • Ak z dopadu nedochádza k pozitívnej dynamike, uplynulo najmenej päť sedení.

Ak sa vyskytne bolesť, okamžite sa zastaví trakcia. Z dôvodu pravdepodobnosti negatívneho účinku by sa prvé postupy mali vykonávať s lekárskou starostlivosťou s veľkou starostlivosťou..

Aké oddelenia je možné vytiahnuť?

Teoreticky je možné vytiahnuť akékoľvek oddelenia, ale nie je potrebná opatrnosť pri lumbálnych, hrudných, ako pri krčku maternice. Ich kapucňu je možné vykonávať samostatne doma. Pri krku môže expozícia viesť k negatívnym následkom..

Je spojená s blízkosťou oddelenia k mozgu. Pri nesprávnej expozícii môže dôjsť k porušeniu dôležitých ciev a tepien zodpovedných za prísun krvi do mozgu. A v prípade porúch obehového systému sú možné výrazné negatívne následky až do mŕtvice.

Trakčné metódy

Trakcia chrbtice s prietržom krčnej chrbtice a akýmkoľvek iným môže byť podľa typu nárazu dvoch typov - suchá (vykonávaná na vzduchu), voda (vykonávaná v bazéne). Podľa polohy tela, techniky - vertikálne, keď sú stavce narovnané podľa vlastnej telesnej hmotnosti, horizontálne, keď je pacient počas procedúry v polohe na chrbte..

sucho

Natiahnutie za sucha je prijateľné v skorých štádiách ochorenia. Nemôže sa použiť, keď je už patológia dostatočne rozvinutá, pretože je menej šetrná, prípadne závažnejšia. Pri suchom rozťahovaní je možné použiť dva typy expozície:

 • Vertikálne. Chrbtica je natiahnutá vertikálne, najjednoduchším spôsobom je použitie horizontálnej lišty, pretože chrbtový stĺp nie je vystavený intenzívnej záťaži, ale rovnomerne sa tiahne pod hmotnosťou vlastného tela. Jeho implementácia je však možná s dostatočne silnými rukami, ktoré vám umožňujú zostať na váhe dostatočne dlho - umožňuje vám natiahnuť hlavne oblasť hrudníka, v menšej miere bedrovej oblasti. Ale cervikálny účinok nie je vôbec;
 • horizontálne Pacient leží pri rozťahovaní na špeciálnom gauči, jeho hlava je umiestnená na vyvýšenej plošine, ruky, nohy sú pripevnené špeciálnymi slučkami. Dno pohovky sa pohybuje, v dôsledku čoho sa v skutočnosti vyskytuje trakcia pod vlastnou hmotnosťou, ale metóda je jemnejšia ako pri vertikálnom napínaní, pretože sila vplyvu nie je tak výrazná. Na jeho zvýšenie sa môžu použiť špeciálne činidlá na váženie..

Metóda sa vykonáva prísne pod dohľadom lekára v zdravotníckom zariadení, pretože môže spôsobiť škodu.

Ďalším, najbezpečnejším spôsobom mäkkého vodorovného rozťahovania je použitie špeciálneho koberca s valčekmi vyrobenými z mäkkých elastických materiálov. Pacient leží na ňom, valčeky sa pohybujú a natiahnu chrbticu. Vývoj krčnej oblasti je možný vďaka špeciálnemu valcu pod krkom.

Podvodná metóda

Podvodná trakcia chrbtice s prietržou je jemnejšia ako suchá, pretože sa vykonáva pri umiestnení pacienta do vody.

Aj keď k trakcii dochádza pod vlastnou hmotnosťou tela alebo s hmotnosťou, nemá to významný účinok, pretože telo je navyše podporované vodou..

Vďaka šetrnej technike je možné týmto spôsobom ťahať v neskorších štádiách vývoja patológie.

Počas procedúry je pacient pripevnený k špeciálnym pomôckam v oblasti ramien, umiestnených vo vode na plecia. V skutočnosti je napínanie podobné vodorovnej tyči, ale jemnejšie, vhodné pre silné prietrže. Pri napínaní pod vodou nie je možné pôsobiť na krčnú chrbticu.

V niektorých prípadoch je pacient ponorený do vody na špeciálnom gauči, podobný tomu, ktorý sa používa na napínanie za sucha. Postup je podobný horizontálnemu suchému natiahnutiu, ale vykonáva sa pod vodou.

Predĺženie chrbtice s herniou doma

Doma sa trakčná chrbtica s prietržovou kosťou (alebo akoukoľvek inou) neodporúča, pretože to môže takmer vždy poškodiť. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je možné vykonať včasné štádiá, ale po konzultácii s lekárom. Zvyčajne sa odporúča použiť vodorovnú lištu, ale sú možné aj iné metódy vývoja..

vertikálne

Je zakázané vykonávať vertikálne rozšírenie krčnej chrbtice doma, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa u nich vyskytnú závažné vedľajšie účinky a cerebrovaskulárna príhoda. Neexistujú vhodné metódy predlžovania krku (nielen vertikálne, ale horizontálne).

Na roztiahnutie hrudníka, drieku, sa môže použiť jedno z nasledujúcich zariadení:

Vykoná sa jednoduché pasívne videnie. To znamená, že pacient berie horizontálnu lištu oboma rukami, uvoľňuje chrbticu (ruky zostávajú napnuté), trávi maximálny možný čas na zavesenie.

Po odporúčaní odpočinku asi minútu vykonajte jeden postup. Stačí vykonať jeden prístup denne.

Postupom času, keď sa svaly rúk posilňujú, zvyšuje sa vytrvalosť, zvyšuje sa doba zavesenia, ale stále musíte zostať na horizontálnej lište pri každom priblížení tak dlho, ako je to možné.

horizontálne

Doma je horizontálne strečink bezpečnejšie. Je vhodné použiť vyvažovací výkyv Yalovitsyna. Prístroj je navrhnutý ako vyvažovací hojdačka pre deti, nezaberá veľa miesta a môže sa používať doma takto:

 • Preložte otočnú lištu so zameraním na vás;
 • Postavte sa na tyč pre nohy;
 • Asistent musí upevniť vaše končatiny, telo špeciálnymi mäkkými slučkami;
 • Hojdačka je obrátená, chrbtica je natiahnutá podľa vlastnej hmotnosti;
 • Zostaňte v polohe maximálne 10 sekúnd, potom sa vráťte do východiskovej polohy a po prestávke to zopakujte.

Dĺžku prestávok, dĺžku má určiť lekár.

Detensoroterapia sa vykonáva na špeciálnej podložke s kolieskami vyrobenými z elastického materiálu. Pacient leží na chrbte, vankúše jemne pôsobia a napínajú chrbticu.

náklady

Náklady na kapucňu v zdravotných podmienkach sú rôzne. Závisí od typu expozície.

veľkomestoNázov lekárskeho zariadeniaCena, rubľov
MoskvaKlinika na liečbu chrbtice a kĺbovOd 500
St. PetersburgSedem lekárovOd 530
JekaterinburgBS Clinic950

Náklady závisia od metodiky, umiestnenia lekárskeho strediska, mesta, v ktorom.

záver

Protahovanie je vo väčšine prípadov účinnou metódou na zlepšenie stavu, ale môže poškodiť. Preto sa neodporúča, aby ste si ich vykonávali sami bez dohľadu lekára.

Pravidlá pre kostrovú trakciu chrbtice s herniou

Častou silnou bolesťou chrbta môžu byť príznaky medzistavcovej prietrže. Toto nepríjemné ochorenie je charakterizované uvoľňovaním jadra medzistavcového disku cez vláknitý kruh. Na liečenie prietrže sa používajú tradičné lieky aj fyzioterapia. Existuje však aj iná alternatíva - trakcia chrbtice.

Fotografia 1. Trakcia miechy je spôsob, ako zmierniť príznak bolesti prietrže. Zdroj: Flickr (Steven Noels).

Čo je extrakcia miechy pri prietrži

Strečing je postupné napínanie svalov, šliach a väzov okolo chrbtice. V lekárskom jazyku to znie ako trakčná alebo autogravitačná terapia.

V dôsledku tlakového rozdielu v priebehu napínania svalov tela sa prietrž doslova „stiahne“ späť do voľného medzistavcového priestoru, medzistavcové platničky sú menej citlivé na tlak zo spinálnych svalov a bolesť v postihnutej oblasti je znížená. Pre jeden chod je možné extrahovať väzivový svalový aparát do 4 mm.

Je to zaujímavé! Bolesť pri trakcii zmizne kvôli nedostatku tlaku na nervové zakončenie v mieste vzniku prietrže.

Keď sú svaly tela napnuté, dochádza k zlepšeniu krvného obehu v tele. Vytlačené prietržovými bunkami spojivového a svalového tkaniva dostávajú potrebné množstvo užitočných stopových prvkov a kyslíka, čo spomaľuje vývoj choroby, a preto pozitívne ovplyvňuje jej liečbu..

Extrakcia chrbtice prietržovou kýlou sa môže uskutočňovať podľa vlastnej hmotnosti pacienta alebo s použitím dodatočného zaťaženia. Pripája sa k špeciálnemu pásu, ktorý je počas procedúry bezpečne pripevnený k osobe. Druh trakcie, jej trvanie a stupeň záťaže určuje lekár na základe veku, hmotnosti a závažnosti choroby pacienta..

Indikácie pre použitie

Hlavnou indikáciou použitia extrakcie miechy je prietrž medziobratlového disku v ktorejkoľvek fáze vývoja. Existujú však aj sprievodné ochorenia chrbtice, pri ktorých bude tento spôsob liečby účinný. Tie obsahujú:

 • spondylóza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • lumbago;
 • lordóza;
 • kyfóza;
 • radiculitis;
 • osteochondrosis;
 • skolióza.

Podľa mnohých lekárov s medzinárodným uznaním môže byť po objavení sa týchto príznakov použitá chrbtová trakcia:

 • silná bolesť v bedrovej oblasti;
 • rôntgenové zakrivenie chrbtice;
 • stláčanie krvných ciev v oblasti tvorby prietrže;
 • svalová slabosť, s výnimkou oblastí, kde sa pravidelne vyskytujú kŕče.

kontraindikácie

Existuje množstvo kontraindikácií, pri ktorých nemôžete vykonať trakciu chrbtice. to:

 • zhoršenie zápalových procesov pri prietrži;
 • predoperačné obdobie na odstránenie prietrže;
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • nestabilné fungovanie obličiek, pečene, zažívacieho traktu;
 • poranenia a zlomeniny chrbtice;
 • osteoporóza, najmä počas exacerbácie choroby;
 • arachnoiditis;
 • jazvovej epiduritídy;
 • tuberkulózna spondylitída;
 • spinálne nádory.

Počas tehotenstva nerozťahujte chrbticu ani na ženy. To môže negatívne ovplyvniť stav plodu aj zdravie nastávajúcej matky.

Nepriamou kontraindikáciou pre trakciu je pacient s nadváhou (telesná hmotnosť vyššia ako 100 kg). Takéto záťaže sú pre ľudské zdravie nebezpečné, môžu spôsobiť zvýšenú bolesť v mieste vzniku prietrže a urýchliť jej vývoj.

Typy kapucne a techniky

Foto 2. Voľba trakčnej techniky je najlepšie dohodnutá so špecialistom. Zdroj: Flickr (John Sutherland).

V závislosti od veľkosti prietrže a stupňa zakrivenia chrbtice je možné ju ťahať dvoma spôsobmi:

Ak je suchý spôsob pohonu horizontálny a vertikálny, potom pod vodou - iba vertikálny.

Horizontálna trakcia

Existuje niekoľko metód na vedenie suchej horizontálnej trakcie s medzistavcovou prietržou. Prvým je natiahnutie svalového aparátu na špeciálnom stole s miernym sklonom. Masážne lôžko pre každého pacienta je individuálne konfigurované v závislosti od jeho výšky..

Tlak, pri ktorom nastáva napätie, je regulovaný podľa závažnosti ochorenia. Pred začatím procedúry sú panva a spodná časť chrbta pacienta fixované širokými mäkkými remienkami, ktoré napínajú telo pacienta v rôznych smeroch.

Nohy osoby sú počas procedúry vo zvýšenej polohe. Trvanie sedenia chrbtice je 20-60 minút. Jeden cyklus suchej horizontálnej terapie zahŕňa 15 - 20 relácií.

Takáto terapia je zvlášť účinná pri radikulitíde, keď dôjde k zovretiu nervového koreňa..

Ďalšou populárnou technikou horizontálneho napínania je:

 • pacient leží so svojím žalúdkom na špeciálnom lôžku tak, aby jeho nohy boli na vyvýšenom konci postele;
 • pomocou špeciálnych mäkkých slučiek pripevnených k členku a axilárnym kĺbom je osoba pripevnená na posteľ;
 • k procesu napínania chrbtice dochádza priamo napínaním slučiek v rôznych smeroch.

Táto metóda sa odporúča na liečbu osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice.

V trakčnom procese by pacient nemal pociťovať bolesť chrbta, za prijateľné sa považuje iba mierne nepohodlie na začiatku relácie. Po dokončení napínania je potrebné ľahnúť si 15 až 20 minút v uvoľnenej polohe, kým sa neobnoví citlivosť svalov a väzov chrbta. Prvé výsledky sa prejavia po 2-3 postupoch.

Vertikálna trakcia

Suché vertikálne napínanie je jednou z najprimitívnejších metód liečby kýly chrbtice. Používa sa iba v počiatočných štádiách choroby. Ak chcete vykonať zvislý úsek, stačí zavesiť na vodorovnú lištu alebo priečku na 1 až 5 minút.

Poznámka! Lekári považujú suché natiahnutie chrbtice vertikálnym spôsobom za neefektívne a dokonca nebezpečné, pretože nie je možné kontrolovať zaťaženie medzistavcových platničiek a chrbtových svalov..

Podvodná trakcia

Extrakcia chrbtice pod vodou sa vyskytuje vo veľkej vani alebo bazéne. Teplota vody by mala zodpovedať teplote ľudského tela, t.j. 36-37 ° C. Pacient je upevnený na špeciálnom stole s ochrannými stranami a je spustený do vody vo zvislej polohe.

Ďalej použitý náklad s hmotnosťou od 1 do 10 kg. Určuje ju lekár, ako aj trvanie samotného zákroku. Tieto faktory závisia od závažnosti ochorenia a od celkového zdravotného stavu pacienta. Jedna relácia môže trvať od 5 minút do 2 hodín.

Jeden cyklus podvodnej autogravitácie - 15 - 20 procedúr.

Podvodná kapucňa - šetrný spôsob odstránenia prietrže chrbtice.

Pod vplyvom teplej vody sa svaly tela lepšie uvoľňujú a jadro medzistavcových platničiek sa rýchlejšie vracia do pôvodnej polohy..

Ak sa však počas relácie intenzita bolesti v oblasti tvorby prietrže zintenzívni alebo po 3 až 3 vývrtkách nedôjde k žiadnemu výsledku, je lepšie túto terapiu ukončiť.

To je dôležité! Pred začatím návštevy pod vodou musíte podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie a dostať odporúčanie od lekára. Táto metóda je kontraindikovaná u ľudí s problémami s kardiovaskulárnym systémom a obličkami. V niektorých prípadoch stačí na odmietnutie tejto liečby vysoký krvný tlak..

Pravidlá domácnosti

Trakcia chrbtice sa môže vykonávať samostatne, doma. Tento postup vykazuje zvlášť dobré výsledky pri hernii lumbosakrálnej.

Bola vyvinutá celá škála gymnastických cvikov, aby sa nezávisle natiahlo väzivo-svalové zariadenie a zlepšila sa stav medzistavcových platničiek prietrž chrbtice.

 • Cvičenie 1. Ľahnite si na zem so žalúdkom nahor, ruky zarovnané pozdĺž trupu. Potom každé koleno pritiahnite k brade. Opakujte pohyb 10 krát pre pravú a ľavú nohu.
 • Cvičenie 2. Ležiac ​​v rovnakej polohe ako pri prvom cvičení, ohnite kolená tak, aby vaše chodidlá dosiahli zadok. Rukami obopnite ruky, natiahnite hlavu dopredu a na niekoľko sekúnd zafixujte telo v tejto polohe. Opakujte 3-5 krát.
 • Cvičenie 3. Vstaňte z podlahy a odložte šírku ramien nôh. Na druhej strane zdvihnite pravú a ľavú ruku nahor a snažte sa dosiahnuť dlaňou čo najvyššie. Cvičenie zopakujte pre každú ruku 10krát.

Ak máte doma vodorovnú lištu, môžete na ňu visieť každý deň po dobu 5 minút.

Počas vyššie uvedených manipulácií by sa v chrbtici nemala vyskytovať žiadna bolesť. Neodporúča sa príliš uniesť domácou terapiou a sledovať odporúčaný počet opakovaní pre každé cvičenie.

Je potrebné viesť kurzy každý deň, najlepšie pred jedlom. Prvé výsledky sa pozorujú po 2 týždňoch terapeutických cvičení.

Poznámka! Iba kvalifikovaný odborník po preskúmaní röntgenových snímok a po preskúmaní celkového stavu ľudského zdravia vyvinie individuálny súbor cvičení na napínanie chrbtice a určuje trvanie jednej relácie..

Celková účinnosť techniky

Strečing je metóda liečby patológie chrbtice, ktorá sa etablovala ako účinný doplnok k lekárskej a fyzioterapii..

Táto technika vykazuje dobré výsledky pri hernii lumbosakrálnej a hrudnej oblasti. Ale pri problémoch s chrbticou v krku sa trakcia považuje za neúčinnú.

Krčné stavce nemôžu byť vytiahnuté pod záťažou kvôli nedostatočnej opore na pripevnenie slučiek alebo opaskov potrebných na vykonanie postupu..

Je veľmi dôležité správne pristupovať k liečbe medzistavcovej prietrže. Použitie odsávača pár ako jedinej terapie je mimoriadne nemúdre rozhodnutie. Táto technika je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej konzervatívnej liečby..

Na konsolidáciu výsledku získaného po priebehu akejkoľvek trakcie je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 • nie supercool;
 • na spánok používajte špeciálnu ortopedickú matraci na pevnom základe;
 • vyhnúť sa dlhodobému fyzickému namáhaniu;
 • noste korzet alebo nastavovací pás.

V súčasnosti je extrakcia miechy jedným z najobľúbenejších a najúčinnejších postupov pre medzistavcové a medzioblažné kýly..

Po ukončení takejto liečby sa pacient zbaví bolesti chrbta, prietrž ho prestane obťažovať.

Iba opatrný prístup k vášmu zdraviu, stály dohľad skúseného lekára a dodržiavanie všetkých pravidiel postupu zaručujú 100% výsledok liečby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

PrehľadHiátová prietrž nastáva, keď horná časť žalúdka opúšťa dutinu cez bránicu do hrudnej dutiny..Membrána je široký sval umiestnený medzi brušnou dutinou a hrudnou dutinou. Tento sval pomáha dýchať.
Mnoho moderných a aktívnych žien má záujem o odpoveď na otázku „Aké cvičenia sú povolené s myómom maternice?“. Toto nebezpečné gynekologické ochorenie je sprevádzané tvorbou benígneho nádoru.
Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.