loader

Maternicová adenomyóza a tehotenstvo

Maternicová adenomyóza (maternicová endometrióza) je ochorenie, pri ktorom sa v tkanivách maternice, vaječníkov a iných tkanivách, ktoré sa podobajú štruktúre maternicovej sliznice, vyskytujú ložiská, ktoré sú malými uzlíkmi obsahujúcimi tmavo hustú tekutinu. V takýchto ložiskách sa vyskytujú zmeny podobné odmietnutiu maternicovej sliznice. Rozvinuté krvácanie z týchto oblastí vedie k bolesti počas menštruácie. Moderní lekári bežne nazývajú adenomyózou také ochorenie, ako je endometrióza maternice. A endometrióza je vážny zápalový proces.

Endometriálne ložiská môžu byť lokalizované v rôznych orgánoch a tkanivách: na krčku maternice, v hrúbke maternice, na stene brušnej dutiny, mimo orgánov reprodukčného systému..

Príznaky adenomyózy maternice

Najčastejším symptómom je bolesť, ktorá sa objavuje alebo zhoršuje v priebehu menštruácie počas menštruácie. S porážkou maternice môže dôjsť k ťažkej menštruácii, ktorá sa objaví pred pohlavným ústrojenstvom pred menštruáciou a po nej. Bolesť môže byť daná krížovej kosti, konečníku a vagíne. K maternicovej adenomyóze môže dôjsť bez príznakov, v tomto prípade je táto patológia zistená, keď pacienti kontaktujú kliniku s otázkou, že nemôžu otehotnieť..

Maternicová adenomyóza a tehotenstvo

Existujú nejaké šance niesť a porodiť zdravé dieťa? Maternicová adenomyóza je často sprevádzaná neplodnosťou. Neplodnosť sa vykonáva, ak nedošlo k tehotenstvu do jedného alebo viacerých rokov s pravidelnou sexuálnou aktivitou. Pri maternicovej adenomyóze nie je možné implantovať fetálne vajíčko do maternicovej sliznice, dochádza k smrti vajíčka.

Pri adenomyóze maternice sa zaznamenáva komisurálny proces, ktorý vedie k neplodnosti. Porušenie vajcovodov je porušené, čo vedie k neprítomnosti tehotenstva. Pri maternicovej adenomyóze môže dôjsť aj k nedostatočnému dozrievaniu vajíčok vo vaječníku, k zmene vlastností sliznice maternice..

Ak je stanovená diagnóza maternicovej adenomyózy, predpisuje sa gestagénová terapia, na pozadí ktorej môže nastať tehotenstvo. Táto skupina liekov by nemala byť zrušená, musia sa užívať ďalej, aby poskytli potrebnú hormonálnu podporu. Je známe, že toto ochorenie je charakterizované prítomnosťou hormonálnych porúch, preto je za prvý trimester tehotenstva zodpovedný najviac. Tehotné hormóny by spravidla mali trvať až 14 týždňov. Musí sa to však kontrolovať s prihliadnutím na výsledky krvných testov na obsah progesterónu. Na základe výsledkov vyšetrenia sa rozhodne o zrušení gestagénov alebo pokračovaní v liečbe. Uskutočnilo sa množstvo štúdií, podľa ktorých neboli predložené žiadne informácie o negatívnom účinku hormónov, najmä dydrogesterónu, na plod. Tento liek sa široko používa v pôrodníckej praxi a pomáha vytvárať optimálne podmienky pre progresiu tehotenstva..

Najčastejšou komplikáciou tehotenstva s adenomyózou je hrozba jej ukončenia. Táto situácia si vyžaduje preventívne kurzy, aby sa zabránilo rozvoju kliniky hrozieb. Predpíšte lieky zo skupiny antispasmodík, sedatív, sedatív, ktoré zlepšujú metabolické procesy.

Príčiny adenomyózy maternice

Maternicová adenomyóza spôsobená genetickou predispozíciou. Existuje teória hormonálneho vývoja choroby, podľa ktorej dochádza k porušeniu obsahu a pomeru hormónov v tele ženy. Ďalšou teóriou výskytu maternicovej adenomyózy je implantácia, podľa ktorej sa odmietnuté endometriálne častice usadia na vaječníkoch, skúmavkách, pobrušnici a vytvárajú „pôdu“ na vývoj choroby. Najdôležitejšie - negatívne zmeny v neuroendokrinnom systéme v dôsledku stresu, podvýživy, rôznych chorôb nemynekologickej povahy.

Diagnostika maternicovej adenomyózy

Existuje podozrenie na prítomnosť maternicovej adenomyózy u žien s neplodnosťou a prítomnosťou určitých faktorov: syndróm pretrvávajúcej bolesti, s neúspešnou liečbou zápalových procesov v maternicových príveskoch, s vnútromaternicovými zásahmi, so špinením z genitálneho traktu; pri bolesti spôsobenej pohlavným stykom bolesť pri vyšetrení na gynekologickom kresle; príznaky adhézie v panve, bolesť väzy maternice.

Ultrazvuk je hlavná diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje určiť veľkosť maternice, štruktúru svalovej membrány, veľkosť a štruktúru cystických formácií vo vaječníkoch. Ďalšou dôležitou fázou vyšetrenia sú metódy na hodnotenie priechodnosti vajcovodov. Napríklad prítomnosť ohnísk zápalu v stene maternice sa môže detegovať pomocou röntgenovej fotografie maternice. Podľa obrázku sa odhaduje veľkosť maternice, stupeň distribúcie procesu.

Dnes je endoskopická chirurgia (laparoskopia) štandardom diagnózy pre rôzne formy neplodnosti, vrátane formy neplodnosti vyplývajúcej z adenomyózy maternice. Počas operácie sa „nástroje“ vkladajú do brušnej dutiny cez otvory v brušnej stene. Pomocou tohto vyšetrenia je možné určiť stav vajcovodov, prítomnosť adhézií, ložiská adenomyózy maternice..

Liečba maternicovej adenomyózy

Liečba maternicovej adenomyózy sa vykonáva chirurgickou korekciou, fyzioterapeutickými metódami a hormonálnou liečbou. V posledných desaťročiach dominovali hormonálne lieky pri liečení adenomyózy maternice. Dočasne zastavia menštruáciu, potláčajú činnosť vaječníkov. Vytvárajú umelú menopauzu, ktorá vedie k zníženiu závažnosti symptómov choroby, k zníženiu ložiskových adenomyóz maternice. Hormonálne lieky najnovšej generácie majú minimálne vedľajšie účinky v porovnaní s liekmi predchádzajúcich generácií. Liečba takými hormonálnymi liekmi sa používa ako prvé štádium liečby pred operáciou. Na liečenie a prevenciu progresie nezávažných foriem maternicovej adenomyózy sa tiež používajú orálne hormonálne antikoncepčné prostriedky..

Najväčší účinok je možné dosiahnuť kombináciou hormonálnej a chirurgickej metódy liečby - laparoskopie, počas operácie sa odstránia ložiská endometria. V tomto prípade sa hormóny môžu použiť ako predoperačný prípravok do 3 až 6 mesiacov po operácii ako preventívne opatrenie proti objaveniu sa príznakov adenomyózy maternice..

Plánovanie tehotenstva pre adenomyózu maternice

Laparoskopia sa používa, ak existujú endometriálne ovariálne cysty, je potrebné zistiť priechodnosť vajcovodov. Po operácii trvajúcej 3 až 6 mesiacov sa zvyčajne predpisuje hormonálna terapia. Hormonálne lieky ponoria reprodukčný systém do spánku. Po niekoľkých mesiacoch je terapia zrušená, pacientka môže otehotnieť. Ak tehotenstvo nenastane do jedného roka, potom to dramaticky znižuje šance na obnovenie reprodukčnej funkcie ženy. V takom prípade sa odporúča program IVF. S tehotenstvom a laktáciou v prípade absencie menštruácie sa môže vyskytnúť opačný vývoj adenomyózy maternice. Ukončenie tehotenstva s kyretážou v maternicovej dutine vedie k exacerbácii a zhoršeniu adenomyózy maternice. Včasné vyšetrenie, liečba maternicovej adenomyózy pomáha tehotenstvu.

Skutočnosť, že je prítomná adenomyóza, neznamená, že tehotenstvo sa vyskytne u všetkých tehotných žien s komplikáciami. Veľké percento pacientov vôbec nevie, že takéto ochorenie majú, zatiaľ čo početí sa objavuje bez problémov. V tejto situácii nie je potrebné okamžite menovať hormonálnu terapiu. Je potrebné vykonať komplexné následné vyšetrenie ženy, jej hormonálny profil, aby bolo možné vyhodnotiť potrebu liečby drogami..

Ak žena trpí adenomyózou a plánuje tehotenstvo, mala by byť pripravená na také dôležité obdobie vo svojom živote. Úplné vyšetrenie a vhodná liečba, v závislosti od výsledkov, je zárukou, že dôjde k tehotenstvu a že bude pokračovať bez komplikácií. Osobitná pozornosť sa venuje diagnostike infekcií, ktoré sa týkajú STI. Pri adenomyóze sa ochranné, imunitné sily tela znižujú. Tehotenstvo je stav prirodzenej imunodeficiencie, takže to môže viesť k tomu, že infekčný proces počas tehotenstva bude sprevádzaný rôznymi komplikáciami. Je potrebné predpísať priebeh špecifickej liečby pred tehotenstvom, pretože zoznam liekov schválených pre tehotné ženy je veľmi obmedzený.

Dá sa tvrdiť, že pre ženu by diagnóza adenomyózy nemala znamenať, že nebude schopná porodiť zdravé dieťa. Najdôležitejšie je riadiť sa odporúčaniami špecialistu pri liečbe tohto ochorenia a zodpovedne pristupovať k plánovanému tehotenstvu.

Adenomyóza a tehotenstvo

Zdravotnícke odborné články

Endometrióza maternice, rast endometria (vnútornej vrstvy) maternice, sa tiež nazýva adenomyóza. Funkcia endometria zahrnuje periodické, cyklické, zväčšovanie hrúbky vrstvy tkaniva, takže v nej môže oplodnená bunka ostať (tak dôjde k otehotneniu)..

Ak počas tohto obdobia cyklu nenastalo oplodnenie, endometrium exfoliuje a spôsobuje krvácanie (menštruácia začína). Zároveň „embryá“ endometria zostávajú na vnútornom povrchu maternice, ktoré znovu začínajú rásť a prechádzajú tým istým kruhom. Teraz je zrejmé, prečo sú adenomyóza a tehotenstvo vedľa seba a zaujímajú sa o nastávajúce matky, či sú schopné spolu žiť..

ICD-10 kód

Príčiny adenomyózy počas tehotenstva

Mnoho lekárov verí, že príčiny adenomyózy počas tehotenstva majú dve rôzne genézy:

 • Prvým je genetická predispozícia tohto pacienta k vzniku a vývoju tohto ochorenia. Hormonálny program zlyháva v tele, čo má za následok progresiu adenomyózy.
 • Druhým je implantovaná implantácia, keď častice odmietnutého endometria úplne alebo čiastočne neopustia ženské telo, ale zostanú na genitáliách (v skúmavkách, na vaječníkoch, pobrušnici). To vytvára priaznivé podmienky pre vznik a vývoj choroby..

Príčiny adenomyózy počas tehotenstva môžu byť tiež:

 • Stres, ktorý môže prispievať k negatívnym zmenám v neuroendokrinnom systéme.
 • Rôzne choroby, ktorých komplikáciami môžu byť hormonálne poruchy, metabolické a endokrinné procesy v ženskom tele.
 • podvýživa.
 • Užívanie hormonálnych liekov, ktoré sa zvyčajne pripisujú po gynekologických operáciách, môže viesť k dočasnej neplodnosti, pretože pri nadbytku jedného alebo druhého hormónu sú reprodukčné schopnosti ženy inhibované. Po ukončení liečebného cyklu sa hormóny zrušia a obnoví sa možnosť oplodnenia vajíčka.
 • Do rizikovej skupiny pre adenomyózu patria aj úrazy, ktoré boli spôsobené žene doma aj počas pôrodu alebo chirurgického zákroku (potraty, potraty, iné operácie)..
 • Príliš aktívny životný štýl.
 • Fyzicky tvrdá práca.
 • Nadmerné nadšenie pre činenie alebo činenie na otvorenom intenzívnom slnku (spálenie od slnka).

Je potrebné objasniť, že žiadny z vyššie uvedených dôvodov nie je absolútne dokázaný. Zároveň nie je divné, že táto patológia často postihuje mladé ženy, ktoré sú práve v plodnom veku. Preto sa po prvý krát môže zdať, že adenomyóza a tehotenstvo sú vzájomne sa vylučujúce procesy.

Príznaky adenomyózy počas tehotenstva

Prítomnosť symptómov jasne nenaznačuje prítomnosť tohto ochorenia v tele ženy. Ich neprítomnosť však nezaručuje ženu, že nie je majiteľkou tejto choroby. Niektorí predstavitelia férového sexu sa len na recepcii gynekológa dozvedajú o svojom probléme, pretože sa necítia nijako nepohodlne, zatiaľ čo iní dostanú „naplno“..

Najčastejšie príznaky adenomyózy počas tehotenstva:

 • Počas menštruácie žena pociťuje silné kŕče. V niektorých prípadoch je možné pozorovať prietok krvi počas tehotenstva. V tomto prípade je žena umiestnená v nemocnici na ochranu.
 • Menštruácia prechádza so stratou veľkého množstva krvi, čo často vedie k zníženiu hladiny hemoglobínu.
 • Došlo k zmene veľkosti a konfigurácie maternice. Počas vyšetrenia to môže určiť iba gynekológ..
 • V obdobiach pred začiatkom menštruácie alebo po nej sa objaví malý výtok (mazanica). Zvyčajne majú tmavohnedý odtieň..
 • Zvýšený tón maternice.
 • Počas pohlavného styku môže žena pociťovať bolesť.

Ak má žena príznaky, ktoré sú komplexne alebo selektívne dohodnuté, nezabráni sa v tom, aby požiadala o radu odborníka. Iba pôrodník-gynekológ môže potvrdiť alebo vyvrátiť údajnú diagnózu adenomyózy.

Difúzna adenomyóza a tehotenstvo

Predtým, ako zistíme, ako sa difúzna adenomyóza a tehotenstvo kombinujú a kombinujú vôbec, najprv pochopme, čo je difúzna adenomyóza. Táto patológia sa týka morfologických foriem, ktoré sa môžu vytvoriť maternicové endometrium. Difúzna forma tejto patológie sú malé kapsuly endometria, ktoré začínajú prenikať do hlbokých vrstiev maternice až po tvorbu fistúl, ktoré môžu vystupovať do panvovej dutiny. Samotné difúzne formy adenomyózy nemôžu vyvolať neplodnosť. Nie je prekážkou pri narodení a narodení dieťaťa. Najrýchlejšia príčina neplodnosti v prípade difúznej adenomyózy spočíva v hormonálnych poruchách sprevádzajúcich túto chorobu, ako aj v prípade, keď choroba postihuje nielen endometrium maternice, ale aj vaječníky, vajcovody..

Difúzna adenomyóza a tehotenstvo - tento vzťah ešte nie je úplne objasnený, nestojí to však za dramatizáciu. Včasná diagnóza a účinná liečba umožnia pacientovi normálne počať, vydržať a porodiť dieťa.

Adenomyóza a tehotenstvo

V modernej lekárskej literatúre nájdete množstvo materiálov, ktoré sa zaoberajú danou problematikou - adenomyóza a tehotenstvo. Hlavná vec, ktorú je potrebné z týchto článkov vyvodiť, možno identifikovať niekoľkými závermi..

 • Rôzne zdroje ukazujú rozdielne percento žien, ktoré majú v anamnéze adenomyózu tiež trpieť neplodnosťou. Toto číslo sa pohybuje od 40 do 80%. Včasná diagnostika a účinná liečba však vo veľkej väčšine prípadov môžu obnoviť schopnosť ženy rodiť.
 • V prípade tejto diagnózy existuje v prípade tehotenstva reálne nebezpečenstvo potratu alebo predčasného pôrodu. Preto by sa v takejto situácii mala pacientka venovať osobitnej pozornosti pôrodníka-gynekológa, ktorý ju počas tehotenstva pozoruje. V prípade potreby spojené lieky umožnia zastaviť nežiaduci scenár rozvoja patológie.
 • Potraty, chirurgické zákroky môžu vyvolať začiatok progresívneho patologického procesu s opakovanými relapsmi. Preto, ak je to možné, je potrebné udržiavať tehotenstvo, pretože po neúspešnom potrate môže žena navždy zostať neúrodná.
 • Pri adenomyóze väčšina tehotných žien nemá problémy s pôrodom. Obdobie po pôrode, keď táto patológia môže spôsobiť krvácanie z maternice, sa považuje za nebezpečnejšie.
 • Po pôrode, keď sa ženské telo vráti do normálu, menštruačný cyklus sa začína zlepšovať, môže sa aktivovať rast endometria, ale bude stále nižší ako po spontánnom alebo umelom potrate..

Kde to bolí?

Je adenomyóza nebezpečná počas tehotenstva?

Endometrium je vnútorná vrstva maternice, ale za nepriaznivých okolností sa môže stať, že rastie za jej normálnou lokalizáciou a zachytáva napríklad povrch pobrušnice alebo vaječníkov, alebo endometrium preniká do hlbokých vrstiev maternice. Iba posledný prípad patológie sa nazýva adenomyóza. Pokúsme sa zistiť, či je počas tehotenstva nebezpečná adenomyóza?

Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná. Pre niektorých je to veta bezdetnosti, adenomyózy a tehotenstva, ktorá poukazuje na ich úplnú nezlučiteľnosť. Ochorenie je v tomto prípade neprekonateľnou prekážkou, ktorú nemožno liečiť ničením. Existujú však aj ďalšie príklady, keď žena dokáže otehotnieť, porodiť a porodiť zdravé dieťa bez problémov.

Ak má žena nejaké problémy týkajúce sa ženských pohlavných orgánov, je potrebné poradiť sa s gynekológom a podrobiť sa primeranej liečbe..

Mnoho predstaviteľov západnej medicíny verí, že neexistuje žiadny priamy vzťah medzi adenomyózou a tehotenstvom (alebo neplodnosťou). Táto patológia sa môže stať prekážkou materstva, iba ak sú pozorované iné choroby panvových orgánov. Je preukázané, že 35% až 60% žien má po operácii príležitosť stať sa matkou. Ak sa tehotenstvo s touto patológiou bezpečne dospelo, potom nastávajúca matka spadá do pozornosti ošetrujúceho pôrodníka-gynekológa, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť potratu..

Tehotenstvo sa však môže stať aj liečivou silou, ktorá môže v niektorých prípadoch úplne liečiť adenomyózu. Počas tehotenstva chýbajú menštruačné cykly. Ukázalo sa, že ide o fyziologickú menopauzu - spomaľuje proces rastu endometria.

Adenomyóza a tehotenstvo - každý jednotlivý prípad je individuálny a prístup k nemu je rovnaký. Všetky informácie, ktoré možno nájsť v internetovom priestore, slúžia iba na usmernenie a v žiadnom prípade nemôžu nahradiť konzultácie a preskúmanie špecialistom. Ak sa žena chce stať matkou, potrebuje primeranú diagnostiku a účinnú liečbu, ktorú je možné získať iba na špecializovanej klinike pod dohľadom skúsených vysokokvalifikovaných odborníkov..

Diagnóza adenomyózy počas tehotenstva

Diagnóza adenomyózy počas tehotenstva zahŕňa niekoľko kľúčových bodov:

 • Lekárska zbierka anamnézy pacienta: nepravidelný cyklus, bolestivosť jeho priebehu a ďalšie.
 • Inšpekcia gynekológa. V závislosti od závažnosti prebiehajúcej patológie môže byť veľkosť maternice parametrom piateho až ôsmeho týždňa tehotenstva. Štruktúra maternice je hustá, hladká. Ale v prítomnosti uzlov môže byť nerovnomerná, s hľuzami. Isthmus sa rozširuje. Ženský orgán spôsobuje bolesť pri dotyku.
 • Vykonávanie ultrazvuku pomocou optickej trubice. Vaginálne vyšetrenie poskytuje vysokú diagnostickú presnosť. Známky adenomyózy počas tehotenstva:
 • veľkosť maternice nezodpovedá norme pre obdobie tehotenstva (viac, ako sa očakávalo).
  • Je zaznamenaná zvýšená echogenicita myometria. Ultrazvuk vykazuje svetlejší odtieň s tmavými inklúziami..
  • Môžu byť viditeľné malé cysty..
  • Nerovnomerná štruktúra obrysu lézie.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Vďaka tejto štúdii môžete zobraziť stav štruktúry tkaniva, prítomnosť ohnisiek patológie. Táto štúdia má vysoký stupeň informačného obsahu, ale vzhľadom na vysoké náklady na služby poskytované v našej krajine sa nelíši v hmotnosti.
 • Röntgenové vyšetrenie počas tehotenstva sa vykonáva pomerne zriedka, len z veľkej nevyhnutnosti.
 • Hysteroskopia. Táto diagnostická metóda na diagnostikovanie adenomyózy sa dá veľmi ťažko preceňovať. Vďaka nemu sa odhaduje:
  • Endometriálna štruktúra.
  • Stav dutiny maternice.

Nevýhodou tejto techniky je potreba štúdie v anestézii, čo nie je dobré pre budúcu matku a nenarodené dieťa. Preto sa táto štúdia používa veľmi zriedkavo pre tehotné ženy..

 • Laparoskopia. Táto výskumná metóda je zriedkavá, ale stále sa používa na diagnostiku adenomyózy..

Čo musíte preskúmať?

Ako prieskumu?

Na koho sa obrátiť?

Liečba adenomyózy počas tehotenstva

Už bolo dokázané, že jednou z príčin endometriózy je porucha hormonálneho pozadia ženy (zmena hladiny estrogénu v krvi). Samotné tehotenstvo môže túto situáciu zlepšiť, pretože prechádza hormonálnymi zmenami v tele (telo tehotnej ženy dostáva fyziologickú menopauzu s nízkou hladinou hormónu estrogén). V tomto prípade tkanivá postihnuté adenomyózou reagujú na zmenu. V niektorých prípadoch choroba úplne zmizne. Stáva sa to však zriedka. Preto je lekár nútený viesť liečebnú kúru. Lekári doteraz pri liečbe endometriózy nepoužívajú metyltestosterón a dietylsilbestrol, pretože s nízkou účinnosťou majú mnohopočetné vedľajšie účinky, najmä v tehotenstve. Sú nepriaznivé pre ženu aj pre jej nenarodené dieťa.

Liečba adenomyózy drogami počas tehotenstva sa scvrkáva na užívanie niektorých liekov, ktoré sú určené na atrofiu ložiska patologického endometria..

danazol Použitie je perorálne. Vo väčšine prípadov je denná dávka 200 - 800 mg (v závislosti od klinického obrazu patológie a hrozby potratu) rozdelená do dvoch až štyroch dávok. Počiatočná dávka pre endometriózu sa môže predpísať v množstve 400 mg a následne ju zvýšiť na 800 mg. Trvanie prijatia - do šiestich mesiacov.

Tento liek má nepríjemné vedľajšie účinky, ako sú: vyrážka, opuch, bolesti hlavy, zvýšené vylučovacie funkcie mazových žliaz a iné..

Danazol sa nemá podávať pacientom trpiacim na zlyhanie pečene a srdca, cukrovku. Veľmi opatrne sa užíva počas tehotenstva (dávka sa má vyberať individuálne a pod dohľadom ošetrujúceho lekára)..

Gestrinone. Tento liek sa používa dvakrát týždenne v dávke 2,5 mg počas šiestich mesiacov. Ak pacient vynechal niektorú z recepcií, liek by mal byť opitý čo najskôr a pokračovať v užívaní podľa začatej schémy. Ak dva alebo viackrát zmeškali kvôli zábudlivosti alebo kvôli iným okolnostiam, liečba sa preruší a liek sa užíva útržkovito.

Navrhovaný liek je kontraindikovaný na použitie v prípade precitlivenosti na zložky lieku so závažným zlyhaním srdca, metabolickými poruchami a inými ochoreniami. Gestrinón sa má užívať veľmi opatrne počas tehotenstva (iba podľa pokynov a pod dohľadom lekára)..

Vedľajšie účinky tohto lieku nie sú celkom príjemné: bolesť hlavy, nevoľnosť, seborrhea, podráždenosť, výtok krvi z maternice a niektoré ďalšie..

dydrogesterón Dávka tohto liečiva je predpísaná individuálne pre každého pacienta v závislosti od závažnosti a kliniky ochorenia. Jedna dávka jednej dávky je väčšinou 10 mg. Cvičte jednu až tri dávky počas dňa. V procese užívania tejto drogy musí gynekológ opakovane menovať mamogram (sledovanie stavu mliečnych žliaz)..

Tento liek je kontraindikovaný u žien, ktoré majú individuálnu neznášanlivosť na zložky zloženia lieku v prípade závažnej patológie pečene. Opatrnosť je potrebná pri ťažkých ochoreniach obličiek, pri kardiovaskulárnom zlyhaní, migréne, cukrovke a epilepsii. Dydrogesterón sa môže používať počas tehotenstva, ale iba podľa pokynov lekára.

Používajú sa aj analógy gonadoliberínu, ako napríklad: buserilín, leuprorelín, histrelín, nafarelín, goserelín:

Buserilin. Toto protinádorové činidlo je svojím účinkom v súlade s chémiou receptorových buniek prednej hypofýzy. Umožňuje krátkodobé zvýšenie množstva pohlavných hormónov v krvi.

Tento liek sa podáva intramuskulárne raz za štyri týždne v dávke 4,2 mg. Trvanie injekcií - od štyroch do šiestich mesiacov.

Ďalším spôsobom podania liečiva je intranazálne podanie. Po vyčistení nosných kanálikov po celý deň kvapkajte 900 mcg. Jedna dávka - 150 mcg.

Liek je kontraindikovaný pri používaní ľudí, ktorí trpia precitlivenosťou na zložky v zložení tohto lieku, počas tehotenstva a iných prejavov..

Leiproline Bezprostredne pred použitím sa pripraví roztok na intramuskulárnu injekciu. Injekcia sa podáva raz za štyri týždne v dávke 3,5 mg. Trvanie liečebného cyklu by nemalo presiahnuť šesť mesiacov.

Tento lekár neodporúča použitie pacientov s anamnézou individuálnej intolerancie na hormón uvoľňujúci gonadotropín, s krvácaním maternice nejasnej povahy, zlyhaním obličiek a niektorými ďalšími chorobami..

O tom, aké liečivo je potrebné pre konkrétneho pacienta, môže rozhodnúť iba ošetrujúci lekár na základe závažnosti adenomyózy. Samoliečba je v tomto prípade neprijateľná. Spravidla sa odporúča užívať hormonálne prípravky tehotnej ženy do 14 týždňov. Štúdie neodhalili negatívny vplyv hormónov na vývoj plodu (napríklad didrogesterón). Tento liek vám umožňuje normalizovať hormonálne pozadie ženy tak, aby tehotenstvo pokračovalo bez nepríjemných prekvapení.

dydrogesterón Dávka je individuálna a závisí od povahy a závažnosti ochorenia. Aplikujte tento liek jeden až trikrát denne, každý po 10 mg. Liek nie je predpísaný na akútnu patológiu pečene a individuálnu neznášanlivosť na zložky lieku.

V prípade tohto ochorenia sa v prípade potreby vykonáva chirurgická liečba vrátane odstránenia maternice, ale táto metóda nie je prijateľná v prípade liečby adenomyózy počas tehotenstva..

Najnepríjemnejšou komplikáciou tehotenstva s adenomyózou je hrozba potratu alebo potratu. V tomto prípade gynekológ vymenuje pacienta komplexným spôsobom liečby, ktorý zahŕňa antispazmodické, sedatívne lieky a lieky, ktoré môžu zlepšiť metabolické procesy..

Spazmolgin (antispasmodický). Droga sa používa po jedle. Denná dávka nemá prekročiť šesť tabliet. Preto sa deťom starším ako 15 rokov a dospelých poskytujú dve až tri dávky, jedna alebo dve tablety denne. Trvanie kurzu je päť dní, nič viac. Dávku môžete zvýšiť len pod dohľadom lekára.

Neodporúča sa menovať spasmolgin u pacientov, ktorí majú v anamnéze zvýšenú individuálnu neznášanlivosť na zložky lieku, poruchy obehovej sústavy, zlyhanie pečene a obličiek, obštrukciu gastrointestinálneho traktu a niektoré ďalšie kontraindikácie..

Upokojte sa (sedatívne). Tableta sa uchováva v ústach, kým sa úplne nerozpustí. Aplikujte jednu tabletu ráno po dobu jedného až dvoch mesiacov. So zvýšenou nervozitou a stresom môžete užiť jednu tabletu dvakrát až trikrát denne. Ak je to potrebné, po dvoj až trojtýždňovej prestávke sa môže liečebný cyklus opakovať.

Jedinou kontraindikáciou pri použití lieku je precitlivenosť na zložky lieku.

Glycín (liek, ktorý zlepšuje metabolické procesy). Liek sa používa pod jazykom 0,1 g. Neboli zistené žiadne kontraindikácie.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy počas tehotenstva je hrozba ukončenia. Preto, ak existuje najmenšia možnosť potratu, je tehotná žena umiestnená v nemocnici na komplexné štúdium a liečbu.

V súvislosti s adenomyózou a tehotenstvom sa v liečbe tohto ochorenia široko používa tradičná medicína. Pomocou rôznych poplatkov a infúzií môžete normalizovať menštruačný cyklus, metabolický proces, zmierniť príznaky stresu. Ale všetky tieto odvary by sa mali používať iba so súhlasom lekára a pod jeho kontrolou, pretože veľa liekov nie je kompatibilných s používaním bylinných infúzií a namiesto účinnej liečby môže pacient dosiahnuť opačný výsledok..

 • Taška pastiera je v tomto prípade skvelá. Jedna pohár horúcej vody nalejte lyžicu liečivých bylín. Nechajte pôsobiť jednu hodinu. Vypite jednu polievkovú lyžicu štyrikrát denne 30 minút pred jedlom.
 • Žihľava má tiež vynikajúce krvné a protizápalové účinky. Funguje tiež skvele pre normalizáciu metabolizmu. Dve polievkové lyžice rastliny nalejeme 200 ml vriacej vody. Trvajte na tom, chladný a napätý. Pite malé jedlo po celý deň.
 • Nalejte polievkovú lyžicu rozdrvených listov plantajnu s horúcou prevarenou vodou. Výsledné množstvo bujónu je rozdelené do štyroch dávok. Nemali by ste sa spájať s jedlom, ale prvý príjem infúzie sa musí užiť na lačný žalúdok.
 • Šťava z červenej repy je ďalším vynikajúcim liekom na adenomyózu. Každý deň ráno vypite sto gramov čerstvo vylisovanej šťavy.

Po schválení ošetrujúcim lekárom sa môže vykonať aj výplach. Jedna z najúčinnejších zbierok adenomyózy sa môže nazývať infúzia rovnakých pomerov takých zložiek rastlín, ako je dubová kôra, nechtík, yarrow, pivónia, eukalyptus a imela. Trvajte na tom asi hodinu a môžete vykonať procedúru vykojenia.

Nezabudnite však, že s použitím ľudových liekov je úplná liečba tejto choroby možná iba v miernych štádiách jej prejavu. V ťažších fázach nie je možné robiť bez liekov.

Adenomyóza a tehotenstvo

Adenomyóza sa nazýva endometrióza maternice. Toto je zápalový proces. Ale aby sme pochopili, čo to je, poďme najprv zistiť, čo je endometrióza. Z vnútra je maternica potiahnutá tkanivom nazývaným endometrium. Normálne by mala byť endometria iba v dutine maternice a nikde inde. Jeho hlavnou funkčnou povinnosťou je rásť, aby mohla prijať oplodnenú bunku a otehotnieť. Bunka preniká a začína sa vyvíjať. Ak je vajíčko neoplodnené, endometrium sa odlupuje a začína menštruácia. Maternicová vrstva endometria zostáva v dutine maternice, ktorá prechádza rovnakým cyklom ako jej predchodca. Teraz je zrejmé, prečo je maternica miestom lokalizácie endometria. V skutočnosti však endometriálne tkanivo často presahuje tento orgán (napríklad na povrch vaječníkov alebo pobrušnice) alebo rastie hlbšie do jeho stien. To je vtedy, keď endometrium dorastie do hrúbky stien maternice, hovoria o vnútornej endometrióze, to znamená o adenomyóze..

Ako sa prejavuje adenomyóza??

Pre niektoré ženy vôbec nič. Určitý počet žien však pociťuje adenomyózu, ako sa hovorí, „v plnom rozsahu“. Medzi príznaky tohto ochorenia:

 • ťažká menštruácia, ktorá často vedie k zníženiu hemoglobínu v krvi;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • výskyt takzvaných mazníc v priebehu niekoľkých dní pred menštruáciou, ako aj po nej (spravidla má tmavohnedú farbu);
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • zmena tvaru a veľkosti maternice (určená lekárom).

Ak máte takéto príznaky, neznamená to vôbec adenomyózu. Pri iných chorobách, napríklad s polypom krčka maternice alebo maternicových fibroidov, sú možné podobné príznaky.

V priebehu času sa adenomyóza nemení na rakovinu.

Adenomyóza a tehotenstvo: aký druh choroby je, ako sa prejavuje, ako ovplyvňuje plod

Adenomyóza je typ endometriózy. Charakteristickým znakom patologického procesu je klíčenie endometria (vnútorná membrána lemujúca dutinu maternice) do svalovej vrstvy maternice. Ochorenie je časté a vyskytuje sa takmer u 50% žien.

Ako sa prejavuje

Adenomyóza je častým spoločníkom neplodnosti a niekedy je nezlučiteľná s počatím. Keď je vajíčko oplodnené, tehotenstvo u 90% končí v skorých štádiách kvôli prerušeniu placenty.

Pri tomto ochorení je stredná vrstva genitálneho orgánu poškodená, to znamená, že okolité orgány nie sú v tomto procese ovplyvnené.

Zväčšuje sa veľkosť maternice, narušujú sa funkcie priradené orgánu, zhoršujú sa ovulačné procesy.

Niekedy je choroba asymptomatická a je detegovaná dôkladným vyšetrením.

V prípade neprítomnosti tehotenstva existuje niekoľko príznakov potvrdzujúcich diagnózu:

 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • bolestivé obdobia a niekoľko dní pred začiatkom menštruácie;
 • nespavosť;
 • bolesť hlavy;
 • nepravidelné stoličky;
 • veľké množstvo krvných zrazenín počas CD;
 • časté špinenie;
 • slabosť.

Príznaky pri nosení dieťaťa:

 • kreslenie bolesti brucha;
 • malátnosť;
 • zmena povahy absolutória;
 • krvné škvrny
 • bolesť v perineu a slabine.

Klinický obraz závisí od stupňa patológie. S adenomyózou sú 4 z nich:

 1. bola ovplyvnená submukózna vrstva;
 2. choroba postihuje polovicu svalovej vrstvy;
 3. svalové tkanivo je takmer úplne poškodené;
 4. výrazné zmeny svalovej vrstvy.

V tehotenstve 1 a 2 môže stupeň patológie viesť k predčasnému pôrodu. V prípade patológie 3. a 4. stupňa môže gravidita viesť k spontánnemu potratu, k prerušeniu placenty. Zvýšená pravdepodobnosť vnútorného krvácania.

Dieťa je po narodení slabé, zaostáva v raste a telesnej hmotnosti.

Kto je v ohrození

Maternicová adenomyóza je benígny novotvar. Do rizikovej skupiny patria ženy s gynekologickými chorobami v anamnéze, chirurgické zákroky na panvových orgánoch.

Riziko adenomyózy sa zvyšuje u žien, ktoré rodia vo veku 35 rokov a viac.

Operácia cisárskeho rezu tiež zvyšuje riziko vzniku choroby..

Podľa štatistík je adenomyóza registrovaná u žien vo vyššom reprodukčnom veku, ale choroba môže postihnúť dievčatá v dospievaní.

Toto ochorenie často postihuje ženy:

 • s hormonálnou nerovnováhou;
 • s vnútromaternicovým zariadením;
 • s nadváhou alebo obezitou;
 • mať vaginálny sex počas kritických dní.

Môžem otehotnieť s adenomyózou

Fúzia endometria a myometria vo väčšine prípadov zabraňuje otehotneniu. Tehotenstvo môže predčasne ukončiť tehotenstvo alebo spôsobiť krvácanie.

Možnosť materstva priamo súvisí s formou a stupňom choroby..

Stupne 1 a 2 choroby neovplyvňujú proces oplodnenia a pripojenia oplodneného vajíčka k vnútornej výstelke maternice. Stupne 3 a 4 sú veľkým problémom pri fixácii vajíčka.

formuláre

 1. Difúzne. Tvorba „slepých vreciek“ a fistúl v sliznici. Vyskytuje sa najčastejšie (približne 70).
 2. Nodulárne alebo cystické. Tvorba krvácania v endometrioidných uzlinách. Vo svalovom tkanive sa objaví hnedá tekutina. Je registrovaná u 5 - 10% žien.
 3. Zmiešané. Rovnomerne nastáva zmena s tvorbou fistúl a brušných tekutín.

Hysteroskopický obraz je určujúcim faktorom pri určovaní možnosti počatia a nosenia dieťaťa.

Čo robiť, aby choroba nezasahovala do materstva

Rôzne endometriózy negatívne ovplyvňujú schopnosť otehotnieť a otehotnieť. Ak sa zistí diagnóza, je potrebné podstúpiť diagnostické testy, začať liečbu.

Diagnóza patologického procesu je:

 • v zbierke gynekologických dejín;
 • pri gynekologickom vyšetrení na stoličke pomocou zrkadiel;
 • štandardný ultrazvuk a transvaginálny ultrazvuk;
 • mikroskopické vyšetrenie obsahu krčka maternice;
 • výsevom založiť flóru;
 • v prípade potreby sa vykoná hysteroskopia na vyhodnotenie stavu pohlavných orgánov a odstránenie existujúcej patológie (cysty, difúzne zmeny).

Vykonáva sa laboratórny krvný test na koncentráciu hormónov a na vyhodnotenie stavu ženského tela: prítomnosť zápalu, anémie, chronických alebo akútnych chorôb..

Analýza hormónov pomáha identifikovať najvhodnejší okamih počatia.

Na identifikáciu patológie pri narodení dieťaťa sa nepoužívajú metódy magnetickej rezonancie a röntgenové štúdie.

Hysteroskopia sa nevykonáva, pretože sa zvyšuje riziko potratov.

Niektorí odborníci uskutočňujú inštrumentálny výskum na vlastné riziko a často aj úspešne. Rozhodnutie je však na pacientovi..

Funkcie priebehu tehotenstva

Celé tehotenské obdobie je spojené s možnými nepriaznivými udalosťami.

Najnebezpečnejším z nich je oddelenie placenty s následnou smrťou plodu..

 1. V prvom trimestri pretrváva hrozba prerušenia tehotenstva. Pacienti dostávajú udržiavaciu hormonálnu terapiu. V 80% prípadov tehotenstvo končí pred 12 týždňami.
 2. V druhom trimestri sa riziko spontánneho potratu výrazne znižuje, najmä o 16 týždňov, keď placenta nezávisle vytvára hormóny. Objavujú sa však ďalšie problémy. Bolestivé pocity sú zosilnené kvôli zväčšujúcemu sa orgánu. Hroty sa zväčšujú a nútia plod zaujať nepohodlné postavenie a ťažkosti s vnútromaternicovým vývojom.
 3. Od 30. týždňa tehotenstva, pri ktorom dochádza k výrazným difúznym zmenám vo svalovej vrstve, zvyšuje sa riziko obehových problémov a fetoplacentálnej nedostatočnosti. Vyvinuté hladovanie kyslíkom spôsobuje oneskorenie vývoja dieťaťa.

Adenomyóza je asymptomatická, čo komplikuje včasnú diagnostiku. Často sa objavujú difúzne zmeny a detegujú sa časti endotelu vo svalovej vrstve (nie viac ako 1/3)..

Stupeň a typ patológie určuje priebeh a výsledok tehotenstva.

Niektoré tehotné ženy nepociťujú kardinálne zmeny počas tehotenstva. Iní sú nútení byť pod prísnym lekárskym dohľadom..

príčiny

Medzi príčiny klíčenia endotelu vo svalovej vrstve maternice patria:

 • akékoľvek chirurgické zákroky v dutine maternice;
 • fyzické cvičenie;
 • Nezdravý životný štýl;
 • prejedanie;
 • depresívne stavy;
 • endokrinné patológie;
 • choroby močového ústrojenstva;
 • arteriálna hypertenzia;
 • pasívny životný štýl;
 • dlhodobá antikoncepčná terapia;
 • dlhodobý nedostatok sexuálneho styku;
 • imunitná slabosť.

Toto ochorenie priamo súvisí s hormonálnou nerovnováhou. Tehotenstvo môže tiež spôsobiť adenomyózu.

liečba

Terapia sa vykonáva počas tehotenstva alebo po narodení dieťaťa.

Konzervatívny spôsob liečby spočíva v užívaní antispasmodických, sedatívnych a androgénnych liekov, ktoré sú povolené v tehotenstve..

Doplnková terapia s NSAID a imunomodulátormi. Nie sú vylúčené alternatívne medicínske metódy.

Maternicová adenomyóza: ako plánovať tehotenstvo

Jedným z najdôležitejších biologických cieľov ženského tela je materstvo. Prekážkou pri jeho implementácii je často neplodnosť, ktorej príčinou je jedna z chorôb maternice - adenomyóza. V posledných rokoch gynekológovia zaznamenali prudký nárast počtu pacientov s podobnou diagnózou. Preto je potrebné dokázať objaviť prvé prejavy patológie a okamžite vyhľadať pomoc lekára.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza (vnútorná endometrióza) je gynekologické ochorenie, ktoré je založené na klíčení buniek vnútornej vrstvy maternicovej membrány (endometrium) do svalovej vrstvy (myometrium). Kvôli fyziologickému odmietnutiu zarasteného endometria dochádza pred a po menštruácii k bolesti a špineniu, čo slúži ako dôvod na kontaktovanie lekára. Takáto patológia je bežná u žien starších ako 30 - 40 rokov, vyskytujú sa však prípady nástupu choroby už v staršom veku..

Adenomyóza v 30% prípadov je kombinovaná s ďalším ochorením - maternicový myóm. Je to benígny nádor pochádzajúci z svalovej vrstvy..

Pri adenomyóze endometrium rastie do svalovej vrstvy a vytvára ostrovčeky

Existujú rôzne typy adenomyózy:

 • Focal. Endometrium nerastie do svalovej membrány po celej maternici, sú postihnuté iba oblasti vo forme malých ostrovčekov.
 • Difúzne. V tomto prípade sa bunky vnútornej vrstvy maternice vyrastú po celom povrchu myometria.
 • Nodulárne alebo cystické. Pri tejto forme ochorenia sa zisťuje tvorba endometriálnych uzlov pripomínajúcich nádory na povrchu svalovej membrány maternice..

Klasifikácia adenomyózy v stupňoch:

 1. Prvý stupeň - endometrium dorastá do hĺbky menej ako polovice svalovej vrstvy.
 2. Druhý - patologický proces sa rozširuje na polovicu myometria.
 3. Tretie - endometrium pučí celú hrúbku svalovej vrstvy.
 4. Po štvrté - existuje viac ako 10 hlbokých ohnísk vnútornej endometriózy, do patologického procesu sa môžu zapojiť vaječníky, vajcovody alebo vagína..

S rozvojom adenomyózy sa zvyšuje počet poškodených oblastí myometria

Video: gynekológ hovorí o maternicovej adenomyóze

Prečo sa choroba vyskytuje?

Príčiny maternicovej adenomyózy nie sú v súčasnosti identifikované. Medzi možné faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia, patria:

 • genetická predispozícia (prítomnosť adenomyózy alebo endometriózy u matky, sestry alebo starej mamy);
 • sedavý spôsob života;
 • zápalové ochorenia maternice a prívesky;
 • začiatok sexuálnej aktivity do veku 16 rokov;
 • nepravidelný menštruačný cyklus;
 • príliš skoré (pred 18 rokmi) alebo neskoré (viac ako 35 rokov) tehotenstvo;
 • prítomnosť zlých návykov (najmä zneužívania alkoholu a drog);
 • samopodávanie určitých liekov (hormonálne kontraceptíva, steroidy, cytostatiká);
 • absencia pôrodu do 40 rokov;
 • traumatické zranenia vnútorných pohlavných orgánov;
 • časté kyretáž počas potratu alebo kefovania po potratu;
 • skorý nástup menštruácie u dievčat (do 12 rokov);
 • diabetes typu 1 a typu 2;
 • tráviaca obezita (3 až 4 stupne);
 • vystavenie dlhodobému stresu;
 • intenzívna fyzická aktivita.

Hlavné príznaky adenomyózy maternice

V polovici prípadov sa nevyskytujú žiadne prejavy choroby a veľa pacientov nenavštevuje gynekológa pravidelne, v dôsledku čoho je patológia odhalená pomerne neskoro. Adenomyóza maternice sa vyznačuje zvýšením klinických príznakov v priebehu choroby. Medzi hlavné príznaky choroby patrí:

 • Škvrnité škvrny 5-8 dní pred začiatkom menštruácie a 7-10 dní po jej ukončení. Môžu sa zintenzívniť po pohlavnom styku, vyšetrení gynekológom pomocou zrkadiel, vzpieraní, psychologického stresu..
 • Zmena v trvaní a hojení menštruačného cyklu. Za normálnych podmienok je interval medzi menštruáciou u zdravej ženy od 21 do 40 dní. S maternicovou adenomyózou môže menštruácia začať oveľa skôr, ako je dátum splatnosti. V priebehu pravidelného krvácania žena v priemere stráca až 90 ml krvi: pri chorobe sa táto hodnota môže zvýšiť 2 až 3 krát, čo predstavuje riziko anémie (anémie)..
 • Zmena tvaru a objemu maternice. V neskorých štádiách vývoja choroby sa orgán stáva sférickým a získava charakteristické vlastnosti pre 6-7. Týždeň tehotenstva..
 • Výskyt silnej bolesti počas menštruácie. Pacient má nepohodlie v dolnom bruchu, ktoré nezmizne ani po užití analgetík. Bolesť je bolestivá v prírode, v niektorých prípadoch ju môžu sprevádzať mdloby, ktoré sú typické pre potenie, nevoľnosť a zvracanie, blanšírovanie kože a kŕče..
 • Pohodlie pri pohlavnom styku. Žena môže pociťovať nepohodlie počas sexu, keď partnerský penis poškodí postihnuté oblasti krčka maternice.

Diagnóza choroby

Keď pacient prvýkrát navštívi lekára, musí lekár určite objasniť anamnézu. Je potrebné hovoriť o dobe výskytu špinenia, povahe bolesti, intenzite a trvaní menštruácie.

Ak užívate alebo ste užili hormonálnu antikoncepciu, nezabudnite to uviesť. Táto skutočnosť môže byť dôležitá pri diferenciálnej diagnostike..

Potom lekár vyšetrí zrkadlom. Na tento účel bude pacient vyzvaný, aby sa vyzliekol pod pás a ležal na špeciálnom kresle. Expandér je vložený do pošvy, vďaka ktorému gynekológ môže vyšetriť krčka maternice. S adenomyózou na povrchu orgánu môžete vidieť bodové krvácania, ktoré naznačujú klíčenie endometria. Súbežne s vyšetrením gynekológ obvykle vymaže cytologické vyšetrenie, aby sa vylúčila rakovina krčka maternice..

Vaginálne zrkadlo vám umožní vyšetriť krčka maternice

Počas praxe na gynekologickom oddelení som sa musel zaoberať adenomyózou 4. stupňa u ženy vo veku 50 rokov. Pacient sa sťažoval na zväčšenie brucha a periodické špinenie z pohlavných ciest. Počas vyšetrenia som cez prednú brušnú stenu v suprapubickej oblasti pocítil hustú sférickú maternicu. Následne bol pacient odoslaný na ďalšie vyšetrenie, kde bola diagnóza potvrdená..

Ultrazvukové vyšetrenie maternice

Ultrazvuk sa vykonáva v piaty až siedmy deň menštruačného cyklu, keď sa čerpá väčšina výboja. Pacient sa vyzlieka a položí na gauč, ohne nohy na kolenných kĺboch. Vo väčšine prípadov sa štúdia uskutočňuje zavedením špeciálneho senzora do pošvy. Ak existujú nejaké kontraindikácie pre túto metódu (panenstvo, choroby vonkajších pohlavných orgánov), môžete vykonať zákrok transabdominálne - cez prednú stenu brucha..

Pamätajte, že počiatočné štádiá maternicovej adenomyózy s ultrazvukovou diagnostikou je takmer nemožné zistiť.

Medzi hlavné príznaky vnútornej endometriózy na ultrazvuku patrí:

 • zmena tvaru maternice a zväčšenie jej veľkosti;
 • heterogénna štruktúra myometria s patologickými inklúziami;
 • zhrubnutie steny orgánov;
 • chýba jasná hranica medzi endometriom a svalovou vrstvou.

Na obrázku vidíte heterogenitu svalového tkaniva kvôli endometriálnym inklúziám

X-ray maternice a vaječníkov

Hysterosalpingografia je röntgenové vyšetrenie maternice a jej príloh zavedením kontrastného činidla do dutiny. Vykonáva sa aj po ukončení menštruácie (zvyčajne 7. deň). Pomocou tejto metódy môžete vidieť, že kontrast prechádza mimo maternicu a jeho dutina sa zväčšuje.

Na základe úrovne umiestnenia kontrastného činidla je možné zistiť prítomnosť adhézií

Pri hysterosalpingografii existuje možnosť vzniku alergickej reakcie na chemické liečivo zavedené do dutiny maternice. Jeden z mojich známych, ktorý podstúpil túto štúdiu na klinike s podozrením na adenomyózu, čelil tomuto problému. V reakcii na zavedenie lieku sa u ženy vyvinula Quinckeho edém: jej tvár sčervenala a opuchla, bolo ťažké dýchať. Lekári naliehavo vykonali injekciu adrenalínu, po ktorej sa stav pacienta stabilizoval. Ukázalo sa, že žena nevedela o prítomnosti alergie. Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, odporúča sa pred začatím postupu absolvovať test na citlivosť na lieky.

Iné metódy na diagnostikovanie adenomyózy maternice

Magnetická rezonancia sa používa aj na detekciu vnútornej adenomyózy. Na tento účel sa pacient umiestni do špeciálneho tomografu, ktorý sníma ľudské telo v rôznych rovinách. Pomocou tejto metódy možno zistiť jeden z najdôležitejších príznakov choroby: zhrubnutie prechodnej zóny z endometria do myometria viac ako 12 mm. Ďalšími kritériami MRI pre chorobu sú:

 • zväčšenie veľkosti maternice;
 • orgánová asymetria;
 • prítomnosť malých bodových útvarov vo svalovej vrstve.

Zdravá maternica má mnoho odlišností od orgánu ovplyvneného adenomyózou

Diagnostická kyretáž je jednou z techník biopsie, ktoré sa môžu použiť na získanie biologického materiálu (bunky maternicovej sliznice a jej krčka maternice) na detekciu patologických zmien v nej. Procedúru vykonáva gynekológ v nemocnici, keď pacient sedí na stoličke. Do dutiny pošvy a maternice sa umiestni špeciálny nástroj - kyreta. S tým lekár vykoná zoškrabanie materiálu, ktorý sa potom pošle do lekárskeho laboratória na vyšetrenie pod mikroskopom, čo vám umožní potvrdiť diagnózu..

Diagnostické kyretáž vám umožňuje vyšetriť membránu maternice pod mikroskopom

Krvný test na markery endometriózy

V druhej fáze menštruačného cyklu daruje žena venóznu krv, po ktorej sú v laboratóriu stanovené ukazovatele CA-125 a PP-14. Ich zvýšenie môže nepriamo naznačovať vývoj vnútornej endometriózy.

Ako sa vykonáva terapia adenomyózou?

Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: konzervatívnym a operatívnym. Prvý zahŕňa použitie kombinovaných perorálnych kontraceptív (COC), iných hormonálnych liekov a liekov na odstránenie príznakov. Konzervatívna terapia sa používa v počiatočných fázach procesu a v relatívne mladom (do 30 rokov) veku pacienta, pokiaľ ešte nevykonávala funkciu plodenia dieťaťa. Keď adenomyóza dosiahne 3 - 4. Stupeň a existuje riziko klíčenia endometria v susedných orgánoch a tkanivách, lekári zvažujú vykonanie operácie.

Hlavné ciele liečby choroby:

 • normalizácia hormonálneho pozadia;
 • obnovenie normálneho menštruačného cyklu;
 • zmenšenie objemu postihnutej oblasti, kde endometrium rastie do myometria;
 • prevencia progresie patologického procesu.

Chirurgia chorôb

Chirurgická liečba je predpísaná bez účinku konzervatívnych metód. Operácie používané pri maternicovej adenomyóze sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Zachovanie orgánov - vykonáva sa s malou léziou svalovej vrstvy orgánu (nodulárne a ložiskové formy), ako aj vtedy, ak je potrebné zachovať reprodukčnú funkciu ženského tela (túžba vydržať a porodiť dieťa). Vykonáva sa laparoskopicky s odstráneným malým množstvom tkaniva. Obdobia zotavenia sú od 3 dní do týždňa.
 • Radikálne (laparotómia) - sú predpísané na masívne klíčenie endometria do myometria (s difúznym procesom). Vykonávajú sa v nasledujúcich variantoch: odstránenie iba maternice alebo maternice spolu s dodatkami. Požadovaný objem resekcie tkaniva stanoví lekár na základe výskytu adenomyózy. K uzdraveniu dôjde do 1 - 1,5 mesiaca.

Pacienti, u ktorých bolo ochorenie objavené vo veku nad 85 rokov, takmer žiadne chirurgické ošetrenie kvôli vysokému riziku rôznych komplikácií.

Po resekcii maternice môže žena pri zachovaní jedného z vaječníkov vykonávať reprodukčnú funkciu pomocou služieb náhradnej matky..

V prvých týždňoch po chirurgickom zákroku musí pacient dodržiavať mierny motorický režim a obmedziť ťažkú ​​fyzickú námahu. Náhodou som sa podieľal na liečbe adenomyózy maternice u ženy, ktorá pracovala ako upratovačka. Po operácii bol pacient prepustený z domu a v ten istý deň sa vrátil do práce. Zdvíhanie závaží vyvolalo divergenciu stehov, v dôsledku čoho musel byť pacient opakovane operovaný.

Antikoncepcie a iné skupiny liekov používaných na adenomyózu maternice

Lieky na kontrolu pôrodnosti môžu chrániť nielen pred nežiaducim tehotenstvom, ale môžu tiež pomôcť stabilizovať hormonálne pozadie. Všetky z nich vo svojom zložení obsahujú rôzne dávky biologicky aktívnych zložiek estrogénu a gestagénu, ktoré sú zodpovedné za reguláciu menštruačného cyklu. Vďaka použitiu týchto látok je možné normalizovať dozrievanie endometria a zabezpečiť prevenciu krvácania z maternice..

Skupiny antikoncepčných prostriedkov používaných na liečbu adenomyózy:

 1. COC (obsahujú vo svojom zložení estrogén a gestagén):
  • Jeanine;
  • Logest;
  • Lindinet-20 a Lindinet-30;
  • jess
  • Yarina.
 2. Čisto gestagénne lieky:
  • Vnútromaternicové zariadenie Mirena;
  • subkutánny implantát Implanon;
  • prípravky na orálne podanie: Charozetta, Midiana.

Pri výbere optimálnej liečby by ste sa mali poradiť so špecialistom a absolvovať potrebné testy. Môžete sa teda chrániť pred vývojom nežiaducich vedľajších účinkov. Dĺžku liečebného cyklu určuje aj pôrodník - gynekológ na základe zdravotného stavu pacienta..

Fotogaléria: antikoncepčné prostriedky na liečbu adenomyózy maternice

Iné skupiny liekov na odstránenie príznakov vnútornej endometriózy:

 • Nesteroidné protizápalové lieky - zmierňujú bolesť a znižujú opuchy tkanív. Použite na to:
  • indometacín;
  • Ibuklin;
  • Nurofen.
 • Imunostimulanty - prispievajú k tvorbe imunitných buniek (T a B-lymfocytov) v kostnej dreni. Tie obsahujú:
  • Timalin;
  • thymogen;
  • Taktivin;
  • Cycloferon.
 • Antioxidanty - urýchľujú hojenie mäkkých tkanív a bránia ich poškodeniu aktívnymi kyslíkovými radikálmi. Na tento účel vymenujte:
  • Unitol;
  • tokoferolacetát.

Tabuľka: použitie iných hormonálnych liekov na boj proti tejto chorobe

Názov skupiny nástrojovPríklady liečivMechanizmus akcieKľúčové účinky použitia
Antigonadotropné lieky
 • Danol
 • danazol;
 • Vzhľadom k tomu,
 • Danodiol.
Znížte tvorbu hormónov hypofýzy, ktoré regulujú funkciu vaječníkovSkráťte trvanie a intenzitu menštruácie
gestagény
 • Dufaston;
 • Norkolut;
 • Utrozhestan;
 • dydrogesterón;
Znížte množstvo estrogénu v krvi a zabráňte jeho účinku na rast endometria
 • zmierniť menštruačné bolesti;
 • prispievať k stabilizácii a obnove pravidelného cyklu.
Antiestrogénové lieky
 • gestrinone;
 • Non-country;
 • Medoxyprogesterone.
Inhibujú produkciu pohlavných hormónov, v dôsledku čoho bunky vnútornej vrstvy maternice strácajú svoju výživu a odumierajú a prestávajú rásť v myometrii.Zastavenie vaginálneho krvácania
Analógy gonadoliberínu
 • triptorelín;
 • Diferelin;
 • Decapeptyl.
Pomáha zastaviť tvorbu hormónov pohlavnými žľazamiZníženie objemu maternice a čiastočný návrat orgánu do normálnej veľkosti

Fotogaléria: iné hormóny na liečbu adenomyózy maternice

Opatrenia na prevenciu chorôb

Adenomyóza má negatívny vplyv na schopnosť ženy rodiť a nepríjemné príznaky choroby zhoršujú kvalitu života. Preto sa mnohí lekári domnievajú, že je oveľa ľahšie sa chrániť pred vplyvmi škodlivých faktorov, ktoré môžu vyvolať výskyt tejto patológie..

Nezabudnite na pravidelné lekárske prehliadky. Jeden z mojich kolegov odložil cestu na gynekológa o dva roky a keď sa jej konečne podarilo navštíviť lekára, objavila sa trojstupňová adenomyóza. V dôsledku toho musela žena spolu s prílohami odstrániť maternicu. Keby sa pacient včas obrátil na gynekológa pôrodníka, takýmto dôsledkom by sa predišlo.

Opatrenia na individuálnu prevenciu maternicovej adenomyózy:

 • Vyberte si najlepšiu antikoncepčnú metódu pre seba. Napríklad antikoncepčné pilulky pomôžu nielen zabrániť nechcenému tehotenstvu a následnej kyretáži, ale tiež pomôžu stabilizovať hormóny. Na ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami sa odporúča používať COC s použitím kondómov (metóda dvojitej antikoncepcie)..
 • Sledujte svoju stravu. Jesť slané, vyprážané, vysoko kalorické potraviny a rýchle občerstvenie prispieva k tvorbe nadváhy a rozvoju obezity. Do stravy sa odporúča pridať viac čerstvej zeleniny a ovocia, zeleniny a orechov, nízkotučných rýb a mäsa, obilnín a obilnín. Jedzte aspoň 5krát denne: raňajky, obedy, večere a 2 občerstvenia. Na normalizáciu rovnováhy voda-soľ by sa malo denne spotrebovať 2 litre stojatej vody.
 • S rozvojom gynekologických ochorení neodkladajte návštevu lekára a okamžite liečte choroby. Mnoho zápalových procesov (vrátane endometritídy alebo myometritídy) môže spôsobiť poškodenie endometria a následný rozvoj adenomyózy..
 • Pravidelne cvičte s ľahkými atletickými aktivitami a viesť plynulejší životný štýl. Nedostatok aktivity prispieva k tvorbe žilovej stázy v dolnej časti tela, čo tiež vytvára predpoklady pre rozvoj choroby..
 • Nezačínajte užívať žiadne lieky bez konzultácie so špecialistom. Mnoho liekov má dlhodobé vedľajšie účinky, ktoré môžu viesť k poškodeniu endometria..

Plánovanie tehotenstva pre adenomyózu maternice

V prípade takejto diagnózy sa odporúča zodpovedne pristupovať k okamihu plánovania dieťaťa. Porodníci-gynekológovia radia nastávajúcej matke, aby vopred premýšľala o svojom zdraví a pripravila sa na nosenie dieťaťa..

Sú kompatibilné s adenomyózou a tehotenstvom

Skôr všetci lekári verili, že takáto choroba je rovnocenná neplodnosti, ale lekárska komunita je presvedčená o opaku. S maternicovou adenomyózou môžete nielen otehotnieť, ale aj úspešne vydržať zdravé dieťa. Tento proces je vo väčšej miere ovplyvňovaný individuálnymi charakteristikami ženského tela a prítomnosťou ďalších chorôb reprodukčného systému..

Pravdepodobnosť neplodnosti

V procese implantácie hľadá fetálne vajíčko miesto na pripojenie v maternicovej dutine, po ktorom vylučuje špeciálne enzýmy, ktoré mierne ničia hornú vrstvu. To umožňuje embryu pevne priľnúť k stene a rásť. Pri adenomyóze dochádza k zmene myometria a endometria rôznej závažnosti, čo komplikuje proces implantácie: v tomto prípade vajíčko plodu odchádza spolu s menštruačnou krvou. Pri fokálnych alebo nodulárnych formách choroby a štádiách 1–2 stále existuje možnosť otehotnenia. Ak patologický proces dosiahol 3-4. Stupeň alebo ak je maternica difúzna, lekári diagnostikujú neplodnosť.

Ako otehotnieť s adenomyózou maternice

Pred plánovaným otehotnením odporúčajú gynekológovia v pôrodníctve liečbu všetkých akútnych a chronických chorôb, ako aj dodržiavanie pravidiel zdravej výživy, majú viac odpočinku a menej stresu. Koncepcia sa má vykonať počas ovulácie (keď vajíčko opúšťa vaječník). Môžete to zistiť pomocou špeciálneho testu, ktorý sa predáva v lekárni.

Kedy naplánovať tehotenstvo po ukončení liečby

Po konzervatívnej liečbe lekári odporúčajú mať potomka potom, čo znížia ložiská adenomyózy alebo vymiznú klinické príznaky. Je potrebné pravidelne robiť testy a monitorovať dynamiku choroby. Pacient by mal prestať užívať antikoncepciu, aby sa vrátila prirodzená ovulácia.

V niektorých prípadoch sa po zrušení hormonálnej antikoncepcie u žien môže vyskytnúť viacnásobné tehotenstvo.

Chirurgická liečba adenomyózy je pre telo stresujúca. Na úplné obnovenie funkcií reprodukčného systému, normalizáciu menštruačného cyklu musíte počkať od 3 mesiacov do 6 mesiacov. Týmto sa maternica pripraví na následné dieťa a zabezpečí prevenciu vzniku komplikácií.

Znaky priebehu tehotenstva s adenomyózou

Je dokázané, že očakávanie dieťaťa má priaznivý vplyv na ženské telo. Tehotenstvo je druh fyziologickej menopauzy: v dôsledku neprítomnosti menštruácie zmiznú hlavné klinické prejavy choroby a znížia sa aj ložiská adenomyózy. V niektorých prípadoch si pacient vyžaduje obmedzenie fyzickej aktivity a použitie gestagénov, aby sa zabránilo predčasnému nástupu pôrodu.

Žena s podobným ochorením by sa mala podrobiť pravidelným skríningovým testom (ultrazvukové vyšetrenie, vyšetrenie krvi a moču, šmuhy). Toto poskytne čas na odhalenie vývoja komplikácií..

K porodu s maternicovou adenomyózou môže dôjsť prirodzene, ak neexistujú iné indikácie pre cisársky rez zo strany matky alebo dieťaťa. Plánovaný chirurgický zákrok sa vykonáva po dobu 38 - 39 týždňov.

Nežiaduce následky choroby

Maternicová adenomyóza je mimoriadne nebezpečné ochorenie, ktoré môže viesť k rôznym komplikáciám v akomkoľvek trimestri tehotenstva. Najčastejšie sa vyskytujú:

 • spontánne potraty alebo potraty v skorých štádiách (spojené s narušenou implantáciou vajíčka a nedostatkom výživných zložiek potrebných na vývoj plodu);
 • placentová nedostatočnosť (placenta - miesto dieťaťa, cez ktoré vstupujú do tela dieťaťa prospešné látky z tela matky);
 • preeklampsia - výskyt opuchov a zvýšený krvný tlak;
 • placenta previa (kvôli veľkému objemu poškodenia povrchu maternice sa dá vajíčko fixovať v jeho spodnej časti, v dôsledku čoho je blokovaný pôrodný kanál);
 • krvácanie v dôsledku prasknutia krvných ciev;
 • predčasný nástup pôrodu (až do 38 týždňov) v dôsledku oddelenia normálne umiestnenej placenty.

Pamätajte, že pre tehotnú ženu s diagnózou adenomyózy maternice je akýkoľvek stres prísne zakázaný. Jeden z mojich pacientov trpiacich touto chorobou bol 14. týždeň, keď sa hádala so svojím manželom. Z dôvodu prudkého hormonálneho skoku a psychického stresu mala žena potrat. Po kuretáži sa lekári rozhodli spolu s prílohami odstrániť maternicu. Jediným spôsobom, ako mať potomstvo pre tohto pacienta, bolo adoptovať dieťa z detského domova..

Fotogaléria: Nežiaduce komplikácie adenomyózy maternice

Recenzie žien s chorobou

Koki sú v tomto ohľade lieky prvej voľby. Ak sú kontraindikované, zvyčajne sa predpisuje iba duphastón. Vzal som dyufaston jeden cyklus, obdobia po ňom boli veľmi hojné, je jasné, že môj progesterón je dosť, endometrium sa tým príliš zväčšilo. Koka však vzala mnoho rokov, určite asi 8 rokov. Po prvé, na antikoncepciu a po druhé, aby sa adenomyóza nerozširovala. Ihneď tehotná, s vaječníkmi v úplnom poriadku.

Taťjana

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/404674325/

Takúto diagnózu urobil aj môj gynekológ. A ja som sa vymenoval na pitie LOGEST na 3 mesiace. Teraz sa končí druhý mesiac prijatia. Teraz je to v poriadku.

Natalya

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/404674325/

Mám 43 rokov. Včera som bol na ultrazvuku s diagnostikovanou adenomyózou. Nič ma neobťažuje, nebolí to. Jediná vec je, že 2 mesiace sa stali dlhšími obdobiami, predĺženým čistením alebo podobne... Lekár odporúča hormonálne lieky:.

Jeanne

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3845257/

Tiež mi bola diagnostikovaná adenomyóza (je mi 49 rokov), po menštruácii a nahnednutom výtoku neustále pokračuje. Gynekológ-endokrinológ navrhol vypiť dva cykly Dufastonu a bylín - buď Red Brush, alebo Pine uterus, a potom, ak to nemá účinok - kyretáž.

Galina1

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3845257/

Maternicová adenomyóza je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú nevyhnutnú liečbu a pozorovanie špecialistom. Ak pacientka zanedbáva svoje zdravie, existuje riziko neplodnosti a výrazného zníženia kvality života. Preto lekári aj po absolvovaní základnej terapie radia dodržiavať preventívne odporúčania a pravidelne ich vyšetriť na komplikácie pôrodník - gynekológ..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Trikuspidálna chlopňa je pohyblivá septa medzi pravou srdcovou komorou a pravou predsieň. Chlopňa sa podieľa na krvnom obehu, cez ktorý prúdi krv z jednej časti srdca do druhej.
Z tohto článku sa dozviete: aké metódy sa používajú na diagnostiku osteoporózy u mužov a žien. Aké vyšetrenia a testy sú predpísané: denzitometria, krvné testy, rádiografia a iné.
Kýla krčnej chrbtice je veľmi nebezpečná, s nástupom prvých príznakov by sa liečba mala začať okamžiteKýla v krčnej chrbtici je nebezpečná pre zdravie pacienta, a preto ak sa v tejto chrbtici vytvorí choroba, liečba by sa mala začať okamžite.