loader

Hlavná

Späť

Herniovaný disk L4 L5

Diagnóza hernie disku L4 L5 sa stanoví, keď sa v oblasti týchto stavcov vyvinie patologická porucha. Takéto porušenie sa vyskytuje v polovici prípadov poškodenia bedrovej oblasti, zatiaľ čo choroba je charakterizovaná závažnými symptómami, pri ktorých človek čiastočne stráca schopnosť normálneho pohybu. Medziobratlová ploténka L4 L5 vyžaduje dodržiavanie komplexného liečebného režimu, ktorý je nevyhnutne v súlade s lekárom..

Etiológia a patogenéza

Medzistavcová prietrž ovplyvňuje sakrálnu chrbticu v dôsledku sedavého a sedavého životného štýlu, čo vedie k dehydratácii disku. Pri takomto narušení nie je disk dostatočne zásobený živinami a kyslíkom, postupne sa posúva a deformuje, zatiaľ čo sprievodné príznaky sa neobjavujú okamžite. Najprv sa vyvinie výčnelok L4 S1 a L5 S1 a ak sa vyzrážaná prietrž nespracováva včas, zvyšuje sa jej veľkosť, vznikajú závažné komplikácie..

Medzi hlavné rizikové faktory vývoja patológie patria:

 • narušenie metabolických funkcií;
 • podvýživa a prísna strava;
 • konštantná hypotermia;
 • ťažké poranenia chrbtice;
 • osteochondróza a skolióza;
 • dysplázia bedra;
 • ťažká váha.
Späť na obsah

Existujúce formy patológie a charakteristické príznaky

Hernia medziobratlového disku je rôznych typov, ktoré sa líšia povahou vývoja a pridruženými symptómami. Rozlišujú sa tieto typy patológie:

Iné odrody

Rozlišujú sa aj iné formy medzistavcovej prietrže:

 • Pohybu. Hlavnou príčinou patológie je nadmerná fyzická námaha. Porušenie je sprevádzané ostrými bolesťami pri pohybe a normalizáciou pohody v pokojnom stave.
 • Sequestral. S touto patológiou vyjde fragment disku, v dôsledku čoho je miecha stlačená a dochádza k autoimunitnému zápalu. Charakteristické vlastnosti:
  • akútna bedrová kôra v sakrálnej oblasti;
  • šírenie nepohodlia na nohe a na bočnom femorálnom povrchu;
  • slabosť a znecitlivenie končatiny;
  • v závažných prípadoch - ochrnutie.
Späť na obsah

Aké ošetrenie je predpísané?

Používanie liekov

Stredná kýla, ktorá ovplyvňuje sakrálny stavec v počiatočnej fáze vývoja, sa lieči konzervatívnou liečbou. Predovšetkým je dôležité oslabiť príznaky bolesti, zmierniť svalové kŕče a opuchy. Na uvoľnenie svalového rámu sa používajú svalové relaxanciá. Po úľave od akútnych príznakov je pacient schopný vykonať súbor fyzických cvičení, ktoré pomôžu posilniť svalový korzet a zabránia posunu disku..

Užitočné cvičenia pre herniovaný disk L4 L5

Liečba takejto patológie nie je úplná bez prepojenia fyzioterapeutických cvičení, pomocou ktorých bude možné stav normalizovať a vylúčiť rozvoj relapsov. Ak je diagnostikovaná stredná kýla disku na úrovni L4 L5, je dôležité robiť cvičenia pod dohľadom lekára, ktorý tiež pomôže vypracovať diagram a určiť intenzitu zaťaženia. Je dôležité vylúčiť silné zaťaženie stavcov, preto sa uprednostňujú drepy, ohyby, hojdačky a výpady. Triedy sa konajú v polohe na chrbte alebo na špeciálnych simulátoroch určených na posilnenie chrbtice takýmito patológiami.

Kedy to urobiť bez operácie?

Ak výčnelok získal veľké rozmery väčšie ako 9 mm, vykoná sa chirurgické ošetrenie. Najbežnejšie typy chirurgických zákrokov používaných v tejto patológii:

 • mikrodisektómia, pri ktorej sa odstráni celá prietrž;
 • endoskopia sa považuje za účinnú a menej traumatickú metódu, zatiaľ čo prietrž sa odstraňuje malými punkciami;
 • nukleoplastika spočíva v vystavení postihnutej oblasti pulzom studenej plazmy;
 • implantácia, pri ktorej je umelý implantát umiestnený na mieste extrahovaného disku.

Vďaka chirurgickému zákroku bude možné rýchlo odstrániť všetky nepríjemné príznaky, existuje však riziko relapsu, pretože nebola odstránená hlavná príčina vzniku takéhoto narušenia..

iné metódy

Popri liekovej terapii a špeciálnych cvičeniach sa ako adjuvantná terapia odporúčajú aj tieto metódy:

 • terapia pijavicami;
 • injekcie ozónu;
 • injekcie založené na homeopatických liekoch, vďaka ktorým je aktivovaný prísun potrebných prvkov na disk.

Choroba nie je taká hrozná a nebezpečná, ak sa jej liečba začne kompetentne a včas. Preto je pri neustálych bolestiach chrbta a narušení citlivosti končatín dôležité, aby ste sa sami nezaoberali liečbou, ale aby ste okamžite navštívili lekára a pri potvrdení diagnózy pokračovali v komplexnej terapii. Včasné liečebné opatrenia pomôžu eliminovať patológiu a zabrániť chirurgickému zákroku, ktorý v každom prípade nepriaznivo ovplyvňuje pohodu a výkon pacienta..

Ako sa vyhnúť patológii?

S tendenciou vytvárať kýlu chrbtice je dôležité neustále sledovať svoje zdravie, športovať a snažiť sa viesť aktívny životný štýl. Liečebná masáž, správna výživa a odmietanie zlých návykov pomôžu vyhnúť sa relapsom. Pri nepríjemných príznakoch neodkladajte návštevu u lekára, pretože nezanedbaná fáza sa lieči oveľa ľahšie a rýchlejšie.

Ošetrenie herniovaného disku L4-L5 bedrovej bedrovej časti 21 mm

S lekárom sa môžete dohodnúť na tel. Čísle 8 (916) -265-92-28

Kýla disku L4-L5 bedrovej časti segmentu L4-L5 s veľkosťou 21 mm - s takouto diagnózou prišla ku mne pacientka Svetlana P., narodená v roku 1980. začiatkom februára 2014. Sťažovala sa na neustálu silnú bolesť v pravej nohe, ktorú nebolo možné anestetizovať. Štyri mesiace bolo pre ňu ťažké chodiť, bolo nemožné sedieť, bolestivo klamať alebo prevracať sa po posteli - akýkoľvek pohyb bol sprevádzaný horiacou ostrou bolesťou. Vyšetrenie odhalilo znecitlivenie nohy a chodidla, výraznú stratu hmotnosti svalov pravej končatiny. CT sken ukázal prítomnosť fragmentovanej hernie disku L4-L5 s veľkosťou 21 mm pozdĺž stavcov a hrúbku 8,6 mm v lúmene miechového kanála..

Pacientka odmietla chirurgickú liečbu herniovanej platničky napriek extrémnej závažnosti jej stavu. Svetlana podstúpila hlavnú liečbu herniovanej platničky počas 3 mesiacov s celkovým počtom 27 relácií. Hlavný priebeh liečby bol zavedený do 3 mesiacov kvôli obavám zo sekvestrácie tohto disku. Podporná liečba sa uskutočňovala 9 mesiacov po hlavnom cykle s periodicitou prvého zasadnutia manuálnej terapie týždenne, potom dvoch relácií mesačne a následne jedného relácie liečby chrbtice mesačne. V priebehu roka sa uskutočnilo 44 sedení chrbtice a vykonali sa 3 masáže..

Hernia bedrovej disk L4-L5 - výsledok liečby

2,5 mesiaca po úplnom vymiznutí bolesti, ale v prítomnosti obmedzenia mobility sa uskutočnila kontrolná CT štúdia. Výsledky tomografie ukázali pokles lumbálnej prietrže v lúmene miechového kanála až na 4,7 mm a na dĺžku až 10,0 mm. V porovnaní s predchádzajúcim CT snímaním sa prietržná plocha prietrhu disku za 4 mesiace znížila 4-krát: z 8,6 mm na 4,7 mm v hrúbke a z 21,0 mm na 10,0 mm v dĺžke.
Od júla 2014 (5 mesiacov) po odstránení všetkých bolestivých symptómov bola pacientka raz týždenne prevedená na udržiavaciu terapiu vo forme profylaktického sedenia a v auguste začala športovať, aby obnovila objemy svalov dolných končatín stratené počas atónie. Po úplnom obnovení pohybov, o 7 mesiacov neskôr, sa uskutočnilo ďalšie CT skenovanie, ktoré ukázalo ešte väčšie zníženie hernie disku: 4,2 mm. x 8,5 mm.

2. 11. 2015 sa uskutočnila posledná kontrolná tomografia bedrovej chrbtice. Konečná štúdia ukázala nasledujúci výsledok: v segmente L4-L5 namiesto prietrže 21 mm. zaznamenáva sa kruhový výčnelok medzistavcových platničiek do lúmenu miechového kanála do 3,0 mm. so zhrubnutím zadného väzu až do 1,7 mm.

Počas všeobecného obdobia práce s pacientom vrátane obdobia udržiavacej terapie (12 mesiacov) bola fragmentovaná prietrž bedrového disku 21 mm úplne vyliečená a disk bol obnovený do zdravého stavu..

Výsledky tomografie pred a po liečbe

Dorzálna hernia disku l5-sl a l4-l5

Dorsálna (zadná) prietrž je najnebezpečnejším typom medzistavcových prietrží v dôsledku smeru výčnelku..

V tomto prípade je disk posunutý do miechového kanála (späť), čo má za následok možnú kompresiu miechy a nervov..

To zasa spôsobuje silnú bolesť a môže mať najnebezpečnejšie následky vrátane ochrnutia dolných končatín a dysfunkcie panvových orgánov. Takáto diagnóza by sa mala brať veľmi vážne a malo by sa vynaložiť všetko úsilie na zníženie hrozieb..

A aby sa diagnostikovala choroba v nie veľmi pokročilom štádiu, je potrebné poradiť sa s lekárom o akejkoľvek bolesti chrbtice a podrobiť sa vyšetreniu..

Najčastejšie dorzálna hernia sa vyskytuje v segmente l5-s1 (48% všetkých hernií), ktorý predstavuje najväčšie zaťaženie, a nie je neobvyklé, že je postihnutý dodatočne alebo oddelene aj segment l4-l5 (46% prípadov)..

Čo znamenajú písmená v mene stavcov:

 • L - bedrové (lat. Bedrové)
 • S - sakrálny rez (lat.sacrum)

Umiestnenie Vertebra:

 • 15-s1 je piaty bedrový stav a prvý sakrálny stavec. Pri diagnóze dorzálnej prietrže l5-s1 došlo k vyčnievaniu disku medzi dvoma stavcami a smerovalo späť na medzistavcový kanál;
 • 14 - 15 - 4. a 5. bedrové stavce.

Dorsálna prietrž a štádiá chorôb

Ako sa tvorí prietrž?

Mechanizmus tvorby kýly je spôsobený zariadením medzistavcových platničiek. Skladá sa z vláknitého jadra (želé podobnej látky) a tuhej viacvrstvovej vláknitej membrány (vláknitý kruh). Výčnelok obsahu (jadra) cez slabý bod vláknitej kapsuly vedie k tvorbe prietrží.

Fázy spadnutia jadra:

Disková degeneráciaK posunu ešte nedošlo, ale dochádza k oslabeniu štruktúry disku z dôvodu chemických procesov, veku, zaťaženia.
Prolaps (3-6 mm)Výbežok jadra sa už objavil, ale vláknitá membrána nie je poškodená, jadro zostáva vo vnútri disku.
vytlačovanieJadro prepichuje jednu alebo viac vrstiev vláknitého prstenca, ale zostáva vo vnútri.
konfiškáciaVšetky vrstvy vláknitej membrány sú poškodené a jadro presahuje disk.

Dorsálna (zadná) hernia je všeobecný názov pre štádium vyčnievania disku, keď existuje skutočnosť alebo hrozba porušenia nervov nachádzajúcich sa v medzistavcovom kanáli, ako aj membrán a látky miechy..

Pri hernii v segmentoch l5-s1 a l4-l5 sú poškodené iba korene miechy, ale nie je ovplyvnená miecha.

V smere dumpingu sa tiež líšia:

 1. Kruhová. Disk vypadne zo všetkých strán.
 2. medián Smer výhřezu - do stredu miechového kanála.
 3. Foralnaya. Porušenie piateho bedrového koreňa namierené do medziobratlového kanála.
 4. Paramedian l5-s1. Nasmerovaný do stredu miechového kanála a narúša prvý sakrálny koreň. V tomto prípade je zakrivenie chrbtice v opačnom smere od kýly.
 5. Difúzne. Nerovnomerný výčnelok bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Táto definícia zvyčajne znamená poškodenie disku až o 50%.

Príznaky a diagnostika

V počiatočných fázach pacient nie vždy má podozrenie, že má vážne ochorenie, pretože bolesť nie je príliš silná, zatiaľ čo vyčnievanie disku je malé..

Hlavné príznaky chrbtovej prietrže bedrovej:

 • bolesť dolnej časti chrbta, tiež často v zadku a nohe;
 • znecitlivenie nôh;
 • znížená citlivosť nôh, zadku;
 • pri zníženej citlivosti a zníženej citlivosti (radiálny syndróm) môže byť suchá koža tiež a naopak sa môže potiť zvyšovať;
 • slabosť flexie chodidla;
 • zníženie alebo neprítomnosť kolena a Achillovho reflexu na postihnutej strane (Lasegov syndróm).

Závažnosť príznakov závisí od veľkosti prietrže alebo jej blízkosti ku koreňom miechy. Ak je bolesť silná a existuje znížená citlivosť končatín, naznačuje to vážne štádium a potrebu okamžitého začatia liečby..

Hlavnou a najpresnejšou metódou na diagnostiku hernie je MR. Táto metóda umožňuje zobraziť:

 • smer kýly;
 • veľkosti
 • aký tesný je miechový kanál.

Alternatívnou diagnózou je CT, ale vykazuje iba prítomnosť výčnelku bez podrobných parametrov.

Hlavné príčiny choroby a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou medzistavcových prietrží je dysplázia a osteochondróza. Dysplazia je vrodená anomália a predstavuje patologické zmeny v spojivovom tkanive, v dôsledku čoho stráca odolnosť voči stresu. Kýly sa zvyčajne vyskytujú na pozadí existujúcich degeneratívnych zmien v stavcoch.

Medzi faktory, ktoré vedú k hernii, je tiež potrebné uviesť:

 • poranenia miechy;
 • posturálne poruchy (napr. skolióza);
 • infekčné choroby kostí (tuberkulóza);
 • vzpieranie, nadmerná fyzická aktivita (aj u športovcov);
 • účinok vibrácií na chrbticu pri profesionálnych činnostiach (napríklad u vodičov);
 • nadváha (najmä brušný tuk prispieva k tvorbe dorzálnej prietrže);
 • nedostatok pohybu (sedavá práca atď.);
 • opotrebenie chrbtice súvisiace s vekom;
 • patologické procesy môžu tiež vyvolať nevhodnú stravu: v prvom rade je to nedostatok vápnika, horčíka, fosforu.

Rozšírená prevalencia osteochondrózy v dôsledku nízkej fyzickej aktivity na celom svete prispieva k nárastu pacientov s bedrovou kýlou.

Kýla L4 L5: príčiny, metódy liečby

V dnešnom svete je veľa ľudí neustále vystavených nadmernej fyzickej námahe. Tvrdá fyzická práca poškodzuje pohybový aparát. Bedrová chrbtica je viac postihnutá, pretože na ňu padá celá záťaž. Lumbálna oblasť rozdeľuje hmotnosť zdvihnutého nákladu, jedná sa o najmobilnejšie oddelenie, takže v ňom najčastejšie vznikajú medziobratlové kýly. Medzi štvrtým a piatym stavcom je pozorovaný výčnelok medzistavcových platničiek. Znamená to, že hovoríme o hernii L4 L5. Písmeno L znamená bedrovú chrbticu a čísla sú čísla stavcov.

Príčiny choroby

Medzistavcová hernia sa vyskytuje po výčnelku, čo je patologický stav v bedrovej chrbtici. Ochorenie sa prejavuje vytlačením buničitého jadra, ktoré je tkanivom chrupavky medzi stavcami. Vláknitý krúžok okolo obvodu zostáva neporušený, inhibuje pohyb disku v jednom alebo druhom smere zo svojej prirodzenej polohy. V štádiu tvorby výčnelkov nie je vždy možné identifikovať chorobu, patológia pokračuje bez príznakov, bez spôsobenia klinických prejavov..

Hlavnou príčinou patológie, odborníci považujú porušenie normálnej štruktúry disku, jeho dehydratácia v dôsledku nedostatočného príjmu kyslíka a živín. Tkanivo chrupavky nemá vlastné cievy, živiny sa dodávajú difúziou. Na udržanie štruktúry chrupavky v normálnom stave je potrebná pravidelná fyzická aktivita. Za nepriaznivých podmienok sa zníži elasticita disku, dôjde k strate funkcie tlmenia, disk je zničený. Na začiatku choroby vedie patológia k výčnelku, až potom sa vytvorí prietrž medzistavcových platničiek.

Medzi faktory, ktoré prispievajú k rozvoju choroby, patria:

 • dysplázia bedra;
 • osteochondrosis;
 • sedavý spôsob života;
 • skolióza;
 • poranenia chrbta;
 • zlá výživa;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • podchladenie, časté prechladnutia.

Hlboké ohyby, ostré zákruty tela, zdvíhanie záťaže na pozadí dystrofických procesov v medzistavcových platničkách prispievajú k pretrhnutiu vláknitého prstenca posunom buničitého jadra..

Ako sa prejavuje choroba?

S výskytom periodicky sa vyskytujúcej bolesti chrbta, ktorá sa zosilňuje náhlymi pohybmi, dokážu lekári identifikovať vyvíjajúce sa ochorenie. Úplný klinický obraz však bude viditeľný iba po stlačení koreňov miechy a vytvorení kýly. S patológiou bolesť, zhoršená citlivosť, zvýšený tonus svalov, strata pohybovej aktivity.

Medzi príznaky choroby je možné rozlíšiť:

 • bolesť zadku, krížovej kosti, dolnej končatiny, chodidla, na vonkajšej strane stehna;
 • rôzne bolesti chrbta;
 • v mieste lézie dochádza k opuchu a zovretiu koreňa miechy, v dôsledku čoho dochádza k bolesti;
 • narušenie teploty, bolesti, hmatovej citlivosti dolných končatín;
 • v dolných končatinách je sprevádzaná suchosťou a ochladzovaním pokožky, zvyšuje sa potenie, pokožka získava mramorový odtieň;
 • nohy sa ohýbajú, nie je možné stáť na pätách;
 • pocit pálenia, necitlivosť, mravenčenie v nohách;
 • fyziologická lordóza sa vyvinie do patologickej kyfózy;
 • objaví sa príznak Lasegu, bedrová bolesť sa objaví, keď pacient leží. Zastaví sa, ak si ohnete nohy na kolennom kĺbe;
 • v oblasti prietrže sa vytvára svalová kladka, pri snahe udržať chrbticu v normálnom stave sa zvyšuje tonus svalových vlákien.

Pri palpácii sa v oblasti stavovcov objavujú bolesti a nepohodlie rôznej intenzity. Na objasnenie diagnózy lekár predpisuje rádiografiu, myelografiu, nukleárnu magnetickú tomografiu.

Druhy kýly

Za účelom rozvoja taktiky ďalšieho liečenia je potrebné identifikovať nielen lokalizáciu patológie, ale aj typ prietrže miechy..

Kýla má niekoľko druhov:

Zadarmo. Vyskytuje sa výčnelok jadra cez zadný pozdĺžny väz. Anatomické spojenie s diskom je zachované.

Foraminal. Kýla podporuje kompresiu koreňov miechy spôsobenú stenózou medzistavcových foramen v dôsledku edému.

Chrbtová. Vyskytuje sa výčnelok buničitého jadra do miechového kanála, sú narušené nervové korene. Ak sú nervové korene stlačené z rôznych strán, prietrž sa nazýva posterolaterálna. Stredná kýla disku L4 L5 sa považuje za najnebezpečnejšiu a dochádza k kompresii nervových vlákien chvosta koňa. Viac ako 70% všetkých patológií je paramediálna hernia.

Predné a bočné. Tieto typy prietrže sa vyznačujú lokalizáciou výčnelku disku, sú asymptomatické. Nemajú žiadne klinické prejavy a následky..

Sequestral. Odpojí sa časť disku. Toto je veľmi nebezpečné, pretože sa môže vyvinúť autoimunitný zápal a kompresia miechy..

Pohyblivá kýla chrbtice L4 L5. Pri intenzívnom zaťažení dochádza k dislokácii buničitého jadra, v pokoji sa vracia na svoje miesto.

Kýly sú primárne a sekundárne. Primárne sa vyvíjajú po nadmernom fyzickom namáhaní a zraneniach a sekundárne sa objavujú na pozadí vyvíjajúcej sa patológie v chrbtici.

Medziobratlová hernia disku L4-L5

Herniation medzistavcových platničiek l4-l5 je spôsobená nadmerným zaťažením chrbtice v dôsledku športu alebo tvrdej fyzickej práce. V tomto prípade má pacient výraznú bolesť a porušenie základných funkcií horných končatín. Na odstránenie choroby je potrebný integrovaný prístup k liečbe pomocou protizápalových liekov.

príčiny

Medzi základné princípy rozvoja prietrže medzistavcovej platničky v oblasti L4-L5 sakrálnej chrbtice patria tieto faktory:

 • dedičná predispozícia;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • zlá strava;
 • nedostatočný príjem tekutín;
 • sedavý spôsob života;
 • športovať;
 • trofické poruchy;
 • hormonálne poruchy;
 • podchladenie;
 • osteoporóza;
 • skolióza.

Medzistavcová prietrž na úrovni 14 až 150 sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku významného zaťaženia spojeného so zdvíhaním hmotnosti a konštantným sedavým životným štýlom. Okrem toho hrá dôležitú úlohu aj narušenie štruktúry chrupavkového disku v dôsledku nedostatočného príjmu tekutín. Tento typ patológie je najnebezpečnejší, pretože touto oblasťou prechádzajú dôležité nervové vlákna zodpovedné za ľudské panvové funkcie..

Hrozná bolesť bedrovej chrbtice spôsobená herniovaným diskom l4-l5.

Príznaky hernie disku L4-L5

Výčnelok bedrovej chrbtice vyvoláva výskyt takýchto príznakov:

 • akútna bolesť a svalové kŕče v postihnutej oblasti;
 • parestézia dolných končatín;
 • narušenie bolesti alebo hmatovej citlivosti;
 • panvovej dysfunkcie.

Pri hernii stavcov l4-s1 sa pacient sťažuje na bolesti chrbta. V tomto prípade je narušená normálna funkčná aktivita končatiny. Pacient je mučený slabosťou svalov a autonómnymi poruchami v končatinách. Charakteristická je neschopnosť pacienta v polohe na chrbte zdvihnúť rovnú nohu kvôli výraznej bolesti. Centrálna, stredná a posterolaterálna prietrž môže spôsobiť zdravotné postihnutie, pretože dokáže stlačiť motorické korene miechy..

Ako diagnostikovať?

Na identifikáciu herniového vyčnievania disku v bedrovej oblasti sa môže použiť ultrazvuková diagnostika a rádiografia. Ak má patológia malé rozmery do 4 mm, je možné ju zistiť iba pri použití magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Ťažkosti pri diagnostike sú tiež reprezentované zadnou alebo strednou prietržou, pretože výstupok je lokalizovaný vo vnútri stavcov. Všetci pacienti majú všeobecný krvný a močový test..

Všeobecné zaobchádzanie

Terapia prietrže medzistavcovej platničky by mala byť komplexná a mala by zahŕňať odstránenie príčiny, ktorá spôsobila chorobu. Okrem toho je dôležité odstrániť príznaky bolesti a zápalu pri vystupovaní, ako aj príznaky rozvinutého radiálneho syndrómu. Toto sa dá dosiahnuť použitím nesteroidných protizápalových liekov alebo hormónov. Keď sú neúčinné, používa sa chirurgický zákrok, ktorý spočíva v tom, že vyzrážaná časť chrupavky je čiastočne korigovaná a celý chrbtový stĺp je stabilizovaný prídržnými doštičkami. Ďalší komplexný účinok je zameraný na obnovenie normálnej funkčnej aktivity chrbtice. Na tento účel sa používajú fyzioterapeutické metódy expozície, terapeutické masáže a cvičenia..

konzervatívny

Ak sa zistí stredne-paramediánska kýla medziobratlového disku, musí sa osoba podrobiť protizápalovej liečbe. Na tento účel sa nesteroidné protizápalové lieky používajú vo forme mastí, intramuskulárnych injekcií a kvapkadiel. Pri ich neúčinnosti sa používajú hormonálne látky, antispasmodiká a analgetiká. V komplexnom účinku je znázornené dlhodobé použitie chondroprotektorov a multivitamínov.

operácie

Chirurgická liečba sa používa na významné stlačenie nervových koreňov miechy s herniovým výčnelkom, a ak konzervatívna terapia neprináša požadovaný výsledok. Najbežnejšie používaná endoskopická metóda zásahu, ktorá zahŕňa menšie rezy, cez ktoré sa vkladajú všetky potrebné nástroje. Operácia sa vykonáva v prípade významných štrukturálnych zmien a deštrukcie stavcov, s cieľom protetiky a spevnenia chrbtice pomocou nosných dosiek..

Liečebné cvičenia

Tento typ liečby sa používa po úplnom odstránení syndrómu bolesti a je zameraný na obnovenie stratených funkcií chrbtice a zabránenie opätovného výskytu patológie. Výber cvikov závisí od závažnosti porúch a rehabilitológ by sa s nimi mal zaoberať po prečítaní anamnézy pacienta. Gymnastika by nemala spôsobovať bolesť ani nudiť človeka.

iné metódy

Ak je postihnutá bedrová chrbtica, jednou z hlavných metód liečby kýly po odstránení zápalu je použitie fyzioterapeutických techník, ako sú:

 • elektroforéza;
 • bahenná terapia;
 • magnetoterapia;
 • parafínové kúpele;
 • massotherapy.

Fyzioterapia pomôže obnoviť trofizmus a krvný obeh v tkanivách obklopujúcich stavce.

prevencia

Kýliu disku l4-l5 môžete predchádzať, ak vediete zdravý životný štýl, ktorý vyžaduje správnu a vyváženú stravu, absenciu zlých návykov a správny denný režim s dostatočným časom spánku a bdelosti. Je dôležité udržiavať motorickú aktivitu, ale nie preťaženie chrbtice. Na zdravú chrupavku sa musí spotrebovať veľa tekutín.

Ako liečiť herniu L4 L5

Medzistavcová prietrž je častou príčinou bolesti chrbta v dospelosti. Jeho vývoj priamo súvisí s naším životným štýlom a postojom k zdraviu. V článku sa budeme zaoberať tým, čo je prietrž medziobratlovej platničky L4 L5, aké sú jej príznaky a liečba.

Hlavné príčiny prietrže

Stavce L4 L5 sú súčasťou bedrovej chrbtice. Kýla L4 L5 je teda umiestnená v driekovej chrbtici medzi 4 a 5 stavcami. Kde sa presne nachádza stavovec L5, pozri fotografiu nižšie.

Hlavné príčiny patológie sú tieto:

 • nesprávne držanie tela;
 • trauma do bedrových stavcov;
 • procesy prirodzeného starnutia;
 • fyzická aktivita (ťažká fyzická práca, športové preťaženie, nesprávne zdvíhanie, nadváha);
 • fyzická nečinnosť;
 • slabé chrbtové svaly alebo slabo rozvinutý pohybový aparát (slabé väzivá a svaly);
 • abnormality chrbtice;
 • zlá výživa a tkanivová dystrofia.

Výskyt prietrže medzi 4 a 5 stavcov bedrového kĺbu je vyvolaný množstvom dôvodov. Najčastejšie sa objavuje v dospelosti, keď medzistavcové platničky strácajú svoju elasticitu, tkanivá sú tenšie a objavujú sa praskliny a trhliny..

Je to kvôli zaťaženiu, ktoré prežíva naša chrbtica každý deň, nedostatku výživy chrupavkového tkaniva, ktoré vedie k jeho dystrofii, poraneniu miechy, ktoré môže spôsobiť nestabilitu alebo vytesnenie stavcov. Toto a oveľa negatívnejšie ovplyvňuje zdravie našej chrbtice..

Formy choroby

Medzistavcová kýla je primárna a sekundárna. Primárne sa objavuje v dôsledku traumy alebo preťaženia chrbtice a sekundárne je vyvolané inými chorobami, stavcovými deformáciami, vývojovými abnormalitami..

K výronom medzistavcových platničiek môže dôjsť v oboch smeroch. V smere:

 • intraspinálna, keď je prietrž smerovaná do miechového kanála - delí sa postupne na paramedián (kompresia miechy z jednej alebo oboch strán), dorzálna stredná časť (kompresia miechy a zväzok nervov chvosta koňa) a formálna ( stlačenie nervových koreňov na výstupe z stavcov);
 • bočné, umiestnené napravo alebo naľavo od stavcov (plné kompresie nervu alebo ciev);
 • ventrálny (predný).

Hlavné príznaky

Najbežnejším príznakom, ktorým sa deteguje prietrž, je ischias. Vyvíja sa, keď sú zovreté korene sedacieho nervu. Bolesť dolnej časti chrbta sa prenáša na jednej alebo oboch nohách. Zosilňuje sa pri chôdzi a pri zmene polohy pri sedení alebo státí.

Pri nakláňaní, zdvíhaní alebo otáčaní tela je bolesť zosilnená. Niekedy je to sprevádzané pocitom znecitlivenia alebo brnenie v nohe alebo nohe, svalových kŕčov, pocitom svalovej slabosti..

Pri ťažkej prietrži sa pozoruje paréza chodidla (výprask pri chôdzi), problémy s močením alebo vyprázdňovaním.

Pozor! Cauda equina syndróm - závažná komplikácia prietrže.

Prítomnosť prietrže sa okrem iného prejavuje vo forme problémov s narovnaním palca v dôsledku oslabenia svalov a bolestí zasahujúcich do zadku a hornej časti chodidla..

Diagnostické opatrenia

Pri diagnostike kýly lekár analyzuje históriu pacienta, prítomnosť zranení a chorôb, životný štýl pacienta a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj patológie..

Potom sa vykoná lekárske vyšetrenie: určenie miesta bolesti, intenzita a závažnosť príznakov. Potom lekár predpíše rádiografické vyšetrenie: röntgen, magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu, myelografiu a elektromyografiu..

Röntgenové lúče sú najjednoduchšou a najbežnejšou diagnostickou metódou. Umožňuje určiť polohu stavcov, ich posunutie, veľkosť medzistavcových priestorov, kostné porasty alebo poranenia. Pri tejto metóde nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž, ale jej príznaky sa dajú zistiť.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) poskytuje trojrozmerný obraz mäkkých tkanív a kostí chrbtice. Na obrázkoch sú zreteľne viditeľné nervové vlákna a krvné cievy. MRI a CT určujú umiestnenie a veľkosť medzistavcovej prietrže, kompresiu koreňov nervov alebo krvných ciev, nádorov a kostných výrastkov..

Myelografia je röntgenové žiarenie s použitím kontrastnej látky, ktorá sa vstrekuje do miechového kanála. Umožňuje detekovať prietrž, nádory a osteofyty (rast kostí), ale má nižšiu kvalitu ako MRI a CT. Používa sa ako alternatíva k CT a MRI..

Elektromyografia skúma nervové vedenie, meria, ako svaly reagujú na elektrickú stimuláciu. Môže sa použiť na určenie poškodenia nervov a svalovej slabosti..

Metódy liečby prietrže L4 L5

Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže je symptomatická. Jeho cieľom je zastaviť syndróm bolesti, zmierniť zápal a zmierniť opuchy. Konzervatívna liečba zmierňuje stav pacienta, ale nezbavuje ho patológie.

Dôležité! Neoddeliteľnou súčasťou terapie je terapeutická gymnastika, fyzioterapia, terapeutická masáž a trakcia miechy.

Približne 80% pacientov sa zotaví v priebehu 6-8 týždňov a vráti sa do normálneho života..

Konzervatívna terapia

Podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov (NSAID) sa uskutočňuje v akútnom období ochorenia. Ich úlohou je zmierniť bolesť, opuchy a zápaly. Ak pacient trpí silnou bolesťou a svalovým kŕčom, predpisujú sa svalové relaxanciá.

Pacientom v oslabenom stave a so zníženou chuťou do jedla sú predpisované vitamínovo-minerálne komplexy a chondroprotektory, ktoré zlepšujú celkovú postavu tela a bránia deštrukcii tkaniva chrupavky. Absolvujú kurzy počas celého roka. Trvanie a množstvo sa určujú individuálne v závislosti od stavu osoby..

Dôležité! Ak užívanie liekov proti bolesti neznižuje bolesť, podajte si injekcie so silnými liekmi proti bolesti.

Funkcie terapeutickej gymnastiky

Terapeutické cvičenie (LFK) je potrebné na posilnenie svalov hlbokého chrbta, ktoré podporujú chrbticu, tvorbu správneho držania tela a aktiváciu metabolických procesov v tkanivách..

Dôležité! Výber cvikov je individuálny a je predpísaný lekárom ortopéda alebo cvičebnej terapie.

Tu sú príklady cvičení, ktoré sa cvičia s prietržovou kýlou:

 1. Stojte o stenu, oprite sa pevne o chrbát hlavy, lopatky a zadok, dotiahnite lis. Zamknite a nechajte stát 'asi jednu minútu, potom relaxujte. Ak máte bolesti v stave napätia, uvoľnite sa a skráťte expozičný čas. Postupným posilňovaním svalov zvyšujte svoj postoj.
 2. Ležiaci na chrbte na rovnom pevnom povrchu, ruky po tele, potom si na nohách natiahnite prsty na nohách.
 3. V rovnakej ležiacej polohe roztiahnite ruky do strán, nohy sa ohýbajú na kolenách, chodidlách - na podlahe. Kolená striedavo pomaly posúvajte do strán, kým sa nedotknete podlahy.
 4. V rovnakej polohe zdvíhajte a spúšťajte panvu a opierajte sa o lopatky, aby sa vytvorila priama línia bokov so chrbtom..
 5. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát hore a dole.
 6. Vis na vodorovnej lište. Čas expozície je určený silou vašich rúk: čím dlhšie, tým lepšie.

Pozor! Pri cvičení dodržiavajte správnu techniku ​​a svoje vnútorné pocity, aby nespôsobovali komplikácie. Nemali by ste pociťovať nepohodlie alebo bolesť..

Toto nie je úplný zoznam cvičení. Ich typ a trvanie odbornej prípravy bude závisieť od závažnosti choroby. Pamätajte, že denná gymnastika, dokonca aj krátkodobá, bude efektívnejšia ako veľké cvičenie raz mesačne.

Chirurgický zákrok

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva vo výnimočných prípadoch..

Hlavné náznaky radikálnych opatrení:

 • konzervatívna liečba nie je účinná;
 • po hlavnej liečbe sa príznaky zosilnili;
 • poškodenie nervových vlákien alebo poškodenie (slabosť svalov, strata citlivosti nôh).

Pri chirurgickej liečbe sa používajú minimálne invazívne metódy: discektómia, laserová terapia, chemonukleolýza a nukleotómia..

Discectómia sa vykonáva stlačením stlačenia nervového koreňa. Jedná sa o operáciu s minimálnym zásahom, vykonáva sa pomocou endoskopických nástrojov. Potom už nie sú žiadne jazvy ani stopy. Obnova trvá 2 až 4 týždne, po ktorých môže pacient už ísť do práce. Táto operácia má v mnohých prípadoch pozitívny výsledok..

Laserová ablácia znižuje objem medzistavcových platničiek, vďaka čomu dochádza k zníženiu výtoku. Laser preniká cez kanylu do poškodeného medzistavcového disku a vyparuje potrebnú časť jadra disku.

Chemonukleolýza je spôsob zavedenia chemikálie do medzistavcového disku, ktorý zrieďuje jadro disku. Potom sa obsah odsaje cez kanylu. Táto metóda sa používa veľmi zriedka, nemôže sa použiť, ak už existujú oblasti odumretého tkaniva prietrže a chemická látka by nemala spadnúť mimo disk..

Nukleotómia je mechanická redukcia buničitého jadra medzistavcových platničiek. Obsah sa nasáva cez kanylu pomocou špeciálnych nástrojov..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok má minimálnu úroveň rizika. Pred operáciou sa pacientovi podávajú antibiotiká, aby sa zabránilo vzniku zápalu. Komplikácie po operácii môžu byť opuch alebo krvácanie..

Dôležité! Fyzikálna aktivita po operácii je kontraindikovaná počas 2-4 týždňov. Lekár niekedy predpisuje nosenie ortopedického korzetu. Po operácii je možná mierna bolesť chrbta po dobu niekoľkých týždňov. Ak sú dostupné, predpisujú sa lieky proti bolesti. Pacient by nemal dlho sedieť a ohýbať sa.

Po operácii sa pacient podrobuje pravidelnému vyšetreniu lekárom, aby sa monitorovali výsledky liečby..

Alternatívne metódy

Liečebná masáž má relaxačný a tonizujúci účinok na chrbtové svaly.

Trakcia chrbtice bez záťaže je presne metóda, ktorá pôsobí priamo na príčinu choroby. Procedúra obnovuje výživu a zlepšuje stav medzistavcových platničiek. V dôsledku zväčšenia medzistavcového priestoru je kompresia nervového koreňa znížená alebo úplne eliminovaná.

Trakcia alebo trakcia môžu byť rôznych typov:

 1. Na klinike sa pomocou špeciálneho vybavenia vykonáva trakcia pod vodou. V dôsledku vody sa z chrbtice odstraňuje napätie. Výhodou postupu sú minimálne kontraindikácie. Je predpísaný dokonca aj pre pacientov s komplikáciami..
 2. Pohon na špeciálnych lôžkach alebo pohovkách sa vykonáva vo vertikálnej alebo horizontálnej rovine. Vo zvislej polohe dochádza k trakcii v dôsledku hmotnosti pacienta a vo vodorovnej polohe - pomocou rúk alebo závažia.
 3. Na domáce použitie sú k dispozícii ortopedickí tréneri malých rozmerov. Je lepšie ich používať podľa odporúčania lekára..

Simulátor Evminov je rovná doska s vodorovnou lištou pripevnenou hore. Doska je pripevnená v určitom uhle k stene. Lekár vám predpíše cvičebný program v závislosti od závažnosti ochorenia..

záver

Počas života, pod vplyvom gravitácie, sa naše stavce postupne sploštili a stlačili medzistavcové platničky. Ak sa nestaráte o svoje zdravie, v období 30 - 50 rokov existuje vysoké riziko vzniku kýly chrbtice. Toto je nezvratný proces a odstránenie kýly navždy ešte nie je možné. Aplikácia primeranej liečby zmierňuje príznaky a zabraňuje komplikáciám..

Čo je kýla L4 L5, jej príčiny, príznaky a liečba

Viac ako polovica prípadov medzistavcovej prietrže sa vyskytuje v bedrovej chrbtici. Hernia disku L4 L5 je najbežnejšou patológiou, ktorá sa vyskytuje v bedrovej chrbtici.

Pri tvorbe výčnelkov v tejto oblasti existuje veľké nebezpečenstvo nadmerného stlačenia nervových zakončení, čo vedie k zníženiu citlivosti a výskytu svalovej atrofie..

Príznaky vzniku tejto patológie sa objavujú takmer okamžite a pacient má bolesti v oblasti dolnej časti chrbta a nôh, ako aj znecitlivenie nôh, ako aj znecitlivenie nôh..

príčiny

Kýla medzistavcovej platničky L4 L5 sa vyskytuje po predchádzajúcej patológii, konkrétne po výstupku. Toto ochorenie znamená, že je vytlačené pulpózne jadro, čo je tkanivo chrupavky umiestnené medzi stavcami. Vláknitý prstenec však zostáva integrálny a zabraňuje následnému posunutiu medzistavcových platničiek.

Hlavnou príčinou choroby je úplná dehydratácia disku a následné narušenie jeho anatomicky správnej konštrukcie, ku ktorému dochádza v dôsledku nedostatočného príjmu živín a kyslíka. Medzi hlavné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže, patrí:

 • osteochondrosis;
 • skolióza;
 • dysplázia;
 • výrazná fyzická námaha;
 • sedavý spôsob života;
 • poranenia chrbta;
 • hypotermia.

Dôležité! Hernia disku L4 L5 - najnebezpečnejšia patológia všetkých existujúcich odrôd medzistavcových hernií.

Výskyt prietrže medzi štvrtým a piatym stavcom bedrovej oblasti je spojený s výrazným zaťažením chrbtice..

príznaky

Ak sa v bedrovej oblasti vyskytuje prietrž medzistavcových platničiek, príznaky sa objavia takmer okamžite. Za hlavné príznaky priebehu choroby sa považujú:

 • silná bolesť na križovatke stavcov;
 • svalové napätie v postihnutej oblasti;
 • znecitlivenie a pálenie nôh

Intenzita bolestivých pocitov do značnej miery závisí od veľkosti prietrže. Pri malom množstve patológie sa vyskytuje iba bolestivosť, pri významnom poškodení oblasti sa pozorujú neurologické príznaky.

Druhy kýly

Pred začatím liečby musíte podstúpiť predbežné vyšetrenie, pomocou ktorého môžete určiť nielen lokalizáciu patológie, ale aj druh defektu, pretože prietrž môže byť:

 • chrbtová;
 • laterálna;
 • foraminal;
 • predné
 • zadarmo;
 • sequestral.

Dorsálna hernia sa dá rozdeliť na niekoľko typov, a to zadnú, strednú a strednú, čo spôsobuje stlačenie nervových zakončení z rôznych strán..

Kýlové prietrže môžu byť primárne a môžu sa vyskytovať po traume a výraznej fyzickej námahe, ako aj sekundárne, ktoré sa tvoria na pozadí prebiehajúcich degeneratívnych zmien v chrbtici. Za najťažšiu sa považuje kýla chrbtice L4 L5, ktorá vyvoláva narušenie pohybovej aktivity a dokonca vedie k invalidite.

diagnostika

Presnú príčinu zápalového procesu a výskyt bolesti v bedrovej oblasti je možné určiť až po komplexnej diagnóze. Pre správnu diagnózu sú takéto typy diagnostiky priradené ako:

Na základe získaných údajov lekár určí stupeň poškodenia a vyberie najvhodnejšiu metodiku na vykonávanie liečby.

liečba

Liečba prietrže medzistavcovej platničky do značnej miery závisí nielen od smeru patologického výčnelku, ale aj od jeho veľkosti. Preto je potrebné najskôr určiť všetky dostupné parametre priebehu choroby, ktoré boli predtým diagnostikované.

Ak má hernia veľkosť nepresahujúcu 5 mm, potom sa uskutoční konzervatívna terapia. Hlavnou metódou liečby je gymnastika a následná ťažba chrbtice.

Ak výstupok nedosiahne 8 mm, potom konzervatívna terapia zahŕňa lieky, masáže, gymnastiku a špeciálnu fyzioterapiu. Kýla do 12 mm si vyžaduje povinnú hospitalizáciu a prísne dodržiavanie pokoja na lôžku, kým sa neodstránia hlavné znaky drvenia miechy..

Pri výčnelku oveľa väčšom ako 12 mm je indikovaná naliehavá operácia, pretože to môže mať veľmi vážne následky a komplikácie.

Konzervatívna terapia

Spočiatku, keď sa lieči kýla medziobratlového disku, je nevyhnutne ukázané zníženie zaťaženia. Preto je v prvých dňoch liečby indikovaný pokojový odpočinok na úplný zvyšok chrbtice.

Potom sa uskutoční lieková terapia, ktorá predpokladá príjem takých liekov, ako sú:

 • analgetiká;
 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny.

Po odstránení bolesti a zmiernení zápalu ďalšie metódy liečby, ako napríklad:

 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • návšteva bazéna;
 • fyzioterapia.

Počas konzervatívnej liečby noste silný korzet. V prvých mesiacoch sa korzet nosí pravidelne.

Liečebný telocvikový komplex zaujíma vedúce miesto, pretože cvičenia pomáhajú eliminovať nadmerné zaťaženie chrbtových svalov, posilňujú ich a tiež udržiavajú chrbticu..

Iba lekár by mal predpísať špeciálne terapeutické cvičenia, pretože by sa mali zohľadniť všetky nuansy patológie a mali by sa odstrániť existujúce príznaky choroby..

Chirurgický zákrok

Hlavným cieľom operácie je uvoľnenie zovretých nervových zakončení alebo špecifickej oblasti miechy. Existujú iba 4 spôsoby vykonávania operácie, a to napríklad:

 • endoskopická excízia;
 • microdisectomy;
 • nucleoplasty;
 • implantácie.

Mikrodisektómia znamená, že excízia samotného výčnelku sa vykonáva s minimálnym poškodením. Toto je najbezpečnejšia a najúčinnejšia metóda..

Endoskopická excízia sa vykonáva úplne bez rezov, drobnými vpichmi v dôsledku použitia špeciálnych nástrojov. Počas požadovaných manipulácií lekár vykonáva kontrolu pomocou monitora.

Počas implantácie lekár úplne odstráni poškodené tkanivo a na jeho miesto sa umiestni umelý implantát.

Nukleoplastika znamená, že existuje priamy účinok na poškodený disk so studenou plazmou.

Hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Alyona.

Nováčik

Dobrý deň! Môj manžel má 46 rokov. Hmotnosť - 87 kg. Výška je 186 cm.

Môj manžel nebol schopný chodiť 10 dní - nechodí dlhšie ako 30-60 sekúnd, potom mu v ľavej nohe začínajú neznesiteľné bolesti a padá..
Všetko sa začalo asi pred rokom, keď sa prvýkrát objavili bolesti chrbta (spojené s vzpieraním). bolesť bola mierna. Nedala nohu, hoci chrbtica vyzerala zakrivená nabok. Do týždňa sa zašpinil masťou a pil Sigan a všetko išlo. Počas roka došlo k 3 takýmto útokom: v decembri 2008 bol pre neho vyrezaný apendicitída a takmer týždeň bol nútený ľahnúť si na postele s veľmi previsnutými pancierovými sieťami. keď bol prepustený (30. decembra), začal sa sťažovať na bolesti chrbta. Choroba mu zabránila žiť v bežnom živote a pracovať. Hlboko zasiahol chrbát. A pred 10 dňami sa náhle bolesti chrbta zintenzívnili a keď sa pokúsil vstať, stratil vedomie. nazval sanitku. BSMP diagnostikoval porušenie sedacieho svalu a sedacieho nervu. injekčne proti bolesti. Nasledujúci deň bol neurológ povolaný z kliniky do domu: Ortonik “http://www.orthonik.com.ua/
Lekár urobil blokádu s diprospanom liečiva (absolútne nedal žiadny účinok) a dal smer MRI.

Zistenia MRI:
Určené degeneráciou a miernym poklesom výšky medzistavcových platničiek v dôsledku degeneratívnych zmien.
Disk L4-L5 tvorí kýlu na ľavej strane 8 mm a úzky difúzny výčnelok 2 mm.
iné disky bez významných zmien.
Na úrovni L4-L5 je duralový priestor stlačený s miernym stláčaním koreňov copu. Úzke medzistavcové končatiny na rovnakej úrovni. Stavce bez ohniskových zmien.
Objektívne: ľavostranná ischias. Mierna necitlivosť vonkajšej a bočnej strany ľavej nohy. Neexistuje žiadna paréza. Reflexy sú normálne.

Nemôže sedieť. Stojte 30-60 sekúnd pred rastom neznesiteľnej bolesti. V pokoji bolí 4 - 6 z 10.
teraz akceptuje takéto ošetrenie:
1. dnes urobili opakovanú blokádu s katalógom
2. Trental + fyziologický roztok 200,0 in in cap
Eufillín + baralkín + fyziologický roztok 200,0 cp každý druhý deň
3. L-lyzín-sukcinát 10,0+ 100 fyziologický roztok v uzávere denne
4. Neurorubín o m h d
5. Sirdalud 4 mg 3 r d
5. Ksefokam 8 mg 2 rd

Konzultované s neurochirurgom Ortonikovej kliniky - ponúkajú chemonukleolýzu,
neurochirurgovia regionálnej nemocnice Mechnikov, najmä Kirpa Yu.I. - iba otvorená operácia - čiastočná discektómia, podľa neho nebude mať vplyv chemonukleolýza alebo laser.
Neurológ oblasti trvá na pokračujúcej konzervatívnej liečbe.
nevieme, čo robiť! a nechcel by som urobiť operáciu, ale nechcel som čakať ani na syndróm parézie a ohonu..

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

trackdriver

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ahoj.
Situácia je veľmi podobná mojej.
Všetko je opraviteľné. Teraz to viem. Vrátil sa na diaľku. Pracujem 1,5 mesiaca.
Veľa šťastia a zdravia.

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ďakujem ti veľmi pekne! Ako sa s vami zaobchádzalo konzervatívne alebo rýchlo??

Pridané po 46 minútach

Myslím, že je to pravda. Pri závažnom „konflikte“ v kanáli je indikovaná otvorená mikrodisektómia. S tým nie je nič zlé - naopak, prevádzka je bezpečnejšia ako tzv. Minimálne invazívne techniky s malým uhlom činnosti a nemožnosťou normálnej revízie kanála..
Post MRI skenovanie.

Povedzte mi, ako si myslíte, že by sme mali pokračovať v konzervatívnej terapii alebo súhlasiť s operáciou (v stredu budú dva týždne chorý manžel)? Po blokáde, ktorá sa uskutočnila v sobotu, nie je žiadny konkrétny výsledok (možno zatiaľ). Trvá to 2 až 3 minúty, potom sa vytvorí neznesiteľná bolesť. Môže stáť na ponožkách a pätách, ale pri masáži nôh sú svaly na ľavej nohe zreteľne slabšie ako na pravej strane..
Môže s karipainom robiť elektroforézu? aké iné fyzikálne postupy mu môžu pomôcť?

trackdriver

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Moja lekárska anamnéza na webe.

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Podelím sa o svoje osobné skúsenosti, možno vám to pomôže urobiť správne rozhodnutie. Je ťažké rozhodnúť o niečom, byť v tomto stave. Najmä vodič. Pravdepodobne v obidvoch prípadoch bude trvať zotavenie.
Moja kýla je oficiálne stará jeden rok. Bolesť v decembri - januári bola v akejkoľvek polohe, najmä nohy. Ľahnite si na chrbát s mierne ohnutými nohami. Nemohla vôbec sedieť. Postavte sa 5-15 minút a horúčkovitá slabosť. Zdvíhanie nôh maximálne o 30 stupňov Svaly sa napínajú, dokonca na dotyk boli hľuzy. Samozrejme som išiel na polikliniku, pretože bola nablízku. Ale je to veľmi pomalé a pohľad (ako som mohol a oblečený)., Otázka operácie veľmi nevznikla, bolo potrebné hľadať zadarmo, ale nemal som na to žiadnu vitalitu. Platené potom neboli peniaze. Našiel som neurológa, ktorý mi predpísal konzervatívnu liečbu postupne a bod po bode. metodicky splnili všetky + odporúčania tohto webu. Niečo pomohlo, niečo nie (možno oneskorené konanie). Keď po 3,5 mesiaci prepustili zo zoznamu chorých: ustavičné bolesti sa úplne zastavili, ale mohla len nepretržite sedieť iba 20 minút, potom sa začala bolieť spodná časť chrbta, prsty boli čiastočne znecitlivené, rozpätie nôh 60 stupňov. V októbri opäť prepichol.
Momentálne nie je znecitlivenie, sedím dobre, chôdza, pracujem (sedí pri počítači).

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Publikujte MRI pred liečbou a prevezmite kontrolu teraz - pozrite sa, čo sa stalo a čo sa stalo.
Dobrá krajina Rusko - 3,5 mesiaca. na platenú zdravotnú dovolenku.

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

A čo je po operácii menej? Pokiaľ viem to isté 4 mesiace. Naposledy som bol v ordinácii lekára pri menovaní neurológa. Hovorí, že pred vami prišiel muž. 4 mesiace po operácii a dnes to predpisujem - zdravé. Môže byť samozrejme zdravý, ale nakláňa sa na nohu. Áno, a neviem, čo ti mám povedať o láskavosti nášho systému, keby som nebol držaný na nemocenskej dovolenke, nebol by som schopný. V nemocnici každých 5 dní je potrebné stáť v línii pri okrsku, každých 10 dní na oddelení, raz mesačne u hlavného lekára. Okrem toho tieto návštevy pri predpísanej liečbe nič nemenia. Bola veľká túžba prestať s liečbou.
Moja kýla L4-L5 12 mm bola založená na výsledkoch CT z 28. 12. 2007, neurobil som to znova. Moje zdravie je normálne, teraz je veľa práce, ale musím sa dohodnúť na stretnutí, požiadať o čas, atď. Všeobecne ešte nie je čas.

Aktívny užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Za zdravotne postihnutú sa považuje osoba, ktorá trávi viac ako 4 mesiace práceneschopnosti.

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Aktívny užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Zjednodušil som to pre. Aiwan

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Prakticky uplynul ešte jeden týždeň! Skúsili veľa - všetci babičky - liečitelia nášho regiónu, chiropraktici, akupunktúra, veľa liekov, špina, fyzioterapia a blokáda - prakticky neexistuje žiadny výsledok. V pokoji boli nohy a zadok niekde zranené 5 z 10. Chôdza sa začala 3-4 minúty. To nemôže sedieť a stáť vôbec, bolesť prudko stúpa. Ľavá noha je o niečo slabšia ako pravá. Takmer nemôže stáť na päte. v pondelok ideme do neurochirurgie a v utorok na operáciu! Naozaj dúfam, že sme sa príliš nestiahli a všetko pôjde dobre a funkcia nôh sa obnoví! Pravdepodobne mám viac starostí ako môj manžel.!

trackdriver

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Upokojte sa a upokojte svojho manžela. Teraz to bude veľmi pekné. Nie je nič staršie. Všetko bude v poriadku. Aká metóda ste sa rozhodli vykonať operáciu?

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ďakujem vám veľmi otvorene. Microdisectomy.

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Zajtra máme operáciu!
Vážení lekári, povedzte mi, čo mám robiť, ako sa správať v prvých dňoch po operácii (čo môže, čo nemôže byť, či je možné chodiť, koľko atď.?), Čo možno očakávať (normálne a nie tak)? Čo by vás malo upozorniť? Ďakujem ti veľmi pekne!

Dr.Pronko

užívateľ

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Toto malo povedať ošetrujúci lekár, dnes umnik. Protokoly pooperačného riadenia v rôznych nemocniciach sa môžu líšiť, nechcel by som „vyšplhať sa do kláštora niekoho iného s vlastnou chartou“.

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Nič také nepovedal. Iba o holení klystýrov, „nie večer večer“ a kam zaplatiť! Existuje niekoľko všeobecných odporúčaní.?

Stupin

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

S najväčšou pravdepodobnosťou to bude takto:

1 týždeň po operácii:
Takže ste na operácii po operácii, neponáhľajte sa vstať, všetky rozhodnutia za vás dnes urobí ošetrujúci lekár. Môžete ležať na chrbte, na boku a na bruchu, môžete sa voľne otáčať v posteli, ale nemôžete sa posadiť, vstať bez súhlasu lekára, aj keď máte fyziologické potreby, zavolajte zdravotnú sestru. Pravdepodobne by sa nemalo pripomenúť, že dotyk a odtrhávanie nálepiek na pooperačnej rane.
Druhý deň. Noc šla potichu a ráno vám lekár pravdepodobne povstane a tu je trik, ktorý sa musíte naučiť na celý život. Tieto vedomosti sa musia uplatňovať od detstva, aby sa zabránilo vzniku prietrže, ale ak sa už všetko stalo, teraz tieto znalosti aplikujte, aby ste zabránili novým exacerbáciám. Ak chcete ráno vstať z postele, musíte najskôr urobiť pár jednoduchých zahrievacích pohybov, aby sa vaše ruky a nohy natiahli, a potom otočte svoju stranu. Ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​tak, aby nohy a chodidlá viseli z postele a posadili sa rukami. Postavte sa zo sedu a snažte sa držať chrbát čo najrovnomernejšie, bez toho, aby ste museli robiť náhle pohyby. Máte dovolené stáť a chodiť najviac 15 minút, so 45-60 minútovou prestávkou v polohe na bruchu a doba chôdze by sa mala postupne zvyšovať, počnúc od 5 minút. V prvých dňoch budete musieť vstať a chodiť iba v korzete. Prednosť sa dáva korzetu z hustej nízko elastickej látky, vždy s kovovými alebo plastovými vložkami, šírky 30-35 cm, aby sa prekrývala pohyblivosť lumbálnej a sakrálnej chrbtice, spodná hrana korzetu by mala pokrývať stred krížovej kosti. Korzet je potrebné nasadiť do náchylnej polohy, najlepšie na tričko alebo tričko a stále vstávať pozíciou na svojej strane. Vstaňte bez korzetu, sadnite si, choďte bez korzetu, opustite miestnosť, osprchujte sa, umyte si vlasy a oveľa viac, bez ktorých by ste sa bez vás dokázali obísť..
Tretí a štvrtý deň. Väčšinu času trávite ležaním v posteli, predtým, ako vstanete, obliekate si korzet a chôdza v oddelení alebo doma sa vykonáva iba v korzete. Hlavné postupné predlžovanie doby chôdze je z 20 minút na tretí deň, na 30 - 40 minút na štvrtý deň s povinným odpočinkom v polohe na chrbte po dobu 60 minút. Počet stúpaní spravidla nie je obmedzený, ale musí sa dodržiavať zásada racionality. Spravidla sa v týchto dňoch začnú zaoberať lekárskou gymnastikou, na vaše oddelenie príde inštruktor cvičebnej terapie a začnete robiť cvičenia v počiatočnej polohe ležania.
Piaty a šiesty deň. V tento deň môžete začať opatrne chodiť po schodoch po 1-2 lety a držať sa zábradlia. Schopnosť chôdze po schodoch umožňuje ísť do telocvične do telocvične, alebo sa možno prejsť po ulici. Môžete chodiť v korzete 30-60 minút a potom choďte domov na 45-60 minútový odpočinok na brucho.
Nakoniec si môžete dať sprchu, umyť si vlasy, ale urobte to všetko pri státí, najlepšie bez odstránenia korzetu, ale je to možné, ak existujú dva korzety, potom jeden z nich bude vysušený. Ak existuje iba jeden korzet, vyberte ho, ale oprite sa chrbtom alebo ramenom o stenu a okamžite ho nasaďte..
Siedmy deň. Pre mnohých pacientov je to deň prepustenia z dôvodu ambulantnej liečby. Preprava vás domov by mala byť usporiadaná v polohe na bruchu, na zadnom sedadle automobilu alebo na prednom sedadle, pokiaľ je to možné, v bočnej polohe. Nezabudnite, že vaše správanie v nemocnici a doma sa od seba veľmi nelíši. Keď sme doma, postupne predlžujeme čas strávený na nohách povinným odpočinkom v posteli. Musíte to urobiť sami doma, špecifikovať gymnastické cvičenia s chirurgom a študovať ich s inštruktorom cvičebnej terapie..


Toto sú všeobecné tipy. Všetko musí byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom!

Alyona.

Nováčik

Odpoveď: hernia disku L4-L5. Čo robiť?

Ďakujem vám za radu.!
Dnes bol môj manžel operovaný. Po 3 hodinách ma priviedli na oddelenie. (Okolo 14.30) som bol pri vedomí, ale pod pásom som nič necítil. Postupne sa obnovuje citlivosť a pohyb končatín, ale bolesť chrbta sa stáva závažnou (injikovaná ketorolom). Predpísané antibiotiká (lincomycín m a norfloxacín v tab.) A lieky proti bolesti. Povedali veľa na pitie. Zatiaľ čo on sám nemôže močiť (hovorí, že ľahnutie nefunguje, hoci má pocit, že by vstal, keby vstal). Operačný lekár povedal, že všetko dopadlo dobre a ak bude zajtra všetko úspešné, zvýši to. Zajtra si kúpime tvrdý korzet (mali sme polotuhý).
Čo robiť s močením? zotavuje sa? pretože pred operáciou to bolo v poriadku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Samomasáž s osteochondrózou krčnej chrbtice môže zlepšiť stav pacienta, zmierniť niektoré príznaky choroby a zabrániť vzniku komplikácií, ale malo by sa to robiť iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a niekoľkokrát pod jeho kontrolou..