loader

Hlavná

Žalúdok

Stredná prietrž

Mediálna alebo stredná kýla je patologický stav, pri ktorom vláknitý kruh vyčnieva dopredu alebo dozadu. Ochorenie postihuje väčšinou mužskú časť populácie, ale dá sa diagnostikovať aj u žien. Ľudia so sedavým životným štýlom alebo prepracovaním chrbta sú náchylnejší na túto chorobu..

Druhy chorôb a symptómov

Stredná prietrž je nasledujúcich typov:

 • posterolaterálne alebo dorzálne;
 • anterolaterálnej;
 • kruhová alebo Schmorlova kýla.

Zadná stredná kýla sa ďalej delí na tieto typy:

Kýla sa vyvíja v rôznych častiach chrbtice. Bedrový segment je na túto chorobu najcitlivejší. Menej často choroba postihuje krčné a hrudné oblasti. Najčastejšie diagnostikovaná je stredná kýla disku L4-L5. V tejto situácii patológia ovplyvňuje 4 a 5 stavcov bedrového segmentu miechy, počas ktorých je pozorovaný výstupok do kanála miechy. V tomto patologickom stave si pacienti všimnú tieto príznaky:

S rozvojom patológie v bedrovej oblasti sa obávajú slabosti.

 • celková slabosť;
 • mierna bolesť v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie kože;
 • spinálna kríza;
 • bolesť, ktorá vyžaruje na nohy.

Pokiaľ ide o strednú prietrž lumbosakrálnej kýly, rozlišujú sa tieto príznaky:

 • ostrá bolesť v dolnej časti chrbta;
 • slabosť a znecitlivenie nôh;
 • bolesť, ktorá vyvoláva nohy, panvu a zadok.

Pacient mení chôdzu, stojí a sedí v sede, prináša silný syndróm bolesti. V počiatočných fázach vývoja prietrže sú bolesti lokalizované výlučne v chrbte, po ktorom sa začínajú dostávať dolné končatiny. Bolesť je vyvolaná zovretím nervových koreňov. Chrbát koňa, ktorý sa nachádza v dolnej časti chrbtice, je okrem bolesti zničený, čo vedie k kompresii chrbtice..

Prečo sa choroba vyvíja??

Stredná kýla medzistavcových platničiek sa vyvíja v dôsledku vplyvu nasledujúcich faktorov:

Ochorenie sa môže vyvinúť, ak človek pravidelne zdvíha ťažké predmety..

 • nadmerné zaťaženie chrbta;
 • systematické zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • neustále v nepohodlnej polohe;
 • osteochondrosis;
 • zakončené nervové zakončenie;
 • traumatické zranenia chrbta.
Späť na obsah

Diagnóza strednej prietrže

Ak má pacient podozrenie na strednú prietrž, je dôležité okamžite kontaktovať zdravotnícke zariadenie. Po prvé, lekár vedie rozhovor s osobou, počas ktorej sa dozvie, ako dlho bola patológia objavená, existujú nejaké ďalšie príznaky. Počiatočná diagnóza je založená na lokalizácii syndrómu bolesti. Na záver sú diagnostické opatrenia pacienta odosielané na nasledujúce vyšetrenia:

 • počítačové alebo magnetické rezonancie;
 • Rentgenografie;
 • myelografia.
Späť na obsah

Ako sa lieči?

Konzervatívna terapia

V počiatočnom štádiu vývoja môže byť stredná prietrž liečená konzervatívnymi metódami. V prvom rade je terapia zameraná na zastavenie bolesti a zápalu. Ak dôjde k akútnemu záchvatu choroby, pacientovi je predpísaný odpočinok na lôžku, ktorý je potrebné sledovať 2-3 dni. Vďaka vodorovnej polohe bude možné zabrániť následnému posunutiu stavcov a znížiť tlak na stavce..

Účinné lieky

Pacientovi sa predpisujú tieto lieky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Umožňujú zbaviť sa bolesti a zastaviť zápal. Najobľúbenejším zástupcom je Ibuprofen..
 • Blokády. Využívajú pomoc, ak NSAID neprinášajú požadovaný terapeutický účinok. Najbežnejšie používaná blokáda prokaínu.
 • Svalové relaxanciá. Výzva na uvoľnenie spastického svalového tkaniva. Najčastejšie predpisovaný „baklofen“.
 • Preparáty pre křupavku. Umožňujú obnoviť postihnuté tkanivo chrupavky a dodávať doň vitamíny. Väčšinou predpísaný „chondroxide“.
Späť na obsah

Iné metódy

Po úľave od akútneho stavu je pacientovi predpísaný fyzioterapeutický zákrok, ktorý zahŕňa nasledujúce metódy:

Na zmiernenie stavu pacienta môže lekár predpísať priebeh bahenných kúpeľov..

 • magnetický prúd;
 • laserová terapia;
 • bahenné kúpele;
 • vystavenie elektrickým impulzom;
 • úpravy vody.

Dôležitým stupňom liečby strednej kýly je tiež terapeutická fyzická kultúra. Gymnastika vám umožňuje posilniť svalový pás, vrátiť svaly ich pôvodnému tónu. Cvičebná terapia sa odporúča kombinovať s masážnymi procedúrami a manuálnou liečbou, ktorá vám umožňuje vrátiť stavce do zdravej anatomickej polohy a uvoľniť svalové tkanivo..

Pri zavádzaní postupov by mal špecialista konať čo najšetrnejšie, aby nevyvolával ešte väčšie posunutie chrbtových segmentov..

Chirurgický zákrok

Ak bola u pacienta diagnostikovaná stredná kýla a konzervatívna terapia neprináša požadovaný účinok, pacientovi je predpísaný chirurgický zákrok. Najčastejšie sa uchýlia k pomoci takých minimálne invazívnych techník, ako sú:

 • microdisectomy;
 • nucleoplasty.
Počas rehabilitačného obdobia je pacientovi predpísaný masážny kurz.

Po chirurgickom zákroku pacient očakáva pomerne dlhé rehabilitačné obdobie. V tomto momente je dôležité dodržiavať všetky lekárske predpisy, aby sa zabránilo rozvoju pooperačných komplikácií. Pacient bude musieť navštíviť masážnu miestnosť, zapojiť sa do fyzioterapie, ísť na fyzioterapiu.

Existujú nejaké komplikácie?

Stredná vertebrálna kýla môže vyvolať mnoho následkov, napríklad stlačenie nervových zakončení alebo paréziu nôh. Ak sa včasná liečba choroby nevykoná, choroba môže dokonca viesť k invalidite. Pokiaľ ide o stredne-paramediánsku herniu, nie je vylúčený vývoj spinálnej stenózy. Okrem toho sa niekedy vyskytuje pretrvávajúca paraparéza.

Aké je nebezpečenstvo zadnej strednej prietrže chrbtice??

Jedným z najnepríjemnejších a súčasne závažných ochorení chrbtice je medzistavcová prietrž. Vyznačuje sa svojimi príznakmi, znakmi a má svoje vlastné poddruhy, klasifikáciu. Napríklad veľa pacientov počulo o diagnóze, ako je „zadná stredná kýla chrbtice“, ale čo s tým presne súvisí, ako sa líši od konvenčnej hernie medzistavcových platničiek a aké črty jej liečby nie sú známe! Preto sa poďme zaoberať týmto včasným spôsobom, aby sme túto chorobu „odrazili“ a zabránili rozvoju komplikácií.

Čo je to zadná stredná kýla?

Ak chcete presnejšie určiť, čo je „stredná zadná prietrž medzistavcových platničiek“, musíte rozobrať toto meno po častiach. Začnime definíciou „strednej kýly disku“. To znamená, že k roztrhnutiu chrupavky disku dochádza pozdĺž jeho polomeru. Tu je všetko jasné. Ale s definíciou „zadnej kýly“ je to trochu komplikovanejšie, ale nie z hľadiska označenia, ale z hľadiska príznakov, bolesti a komplikácií. Zadná kýla je oveľa nebezpečnejšia ako predná strana! Ak má pacient pri prednej vertebrálnej hernii iba bolestivé syndrómy, potom zadné kýly medzistavcových platničiek spôsobujú neznesiteľné bolesti a dysfunkcie vnútorných orgánov a je možná dokonca inervácia končatín. Ide o to, že taká kýla vstupuje do miechového kanála a začína tam svoje zákerné účinky - stlačenie chvosta, miechy, silná bolesť, porucha vnútorných orgánov, stuhnutosť pohybov a všetky ďalšie možné následky..

Okrem toho vznikajú ťažkosti pri liečbe zadnej medzistavcovej prietrže. V podstate podstúpi pohotovostnú chirurgickú starostlivosť, v ktorej chirurgovia čelia dvom problémom: po prvé, je ťažké dostať sa na miesto prietrže a po druhé musí operovať v blízkosti miechy! Čo je veľmi riskantné - jeden nesprávny krok môže spôsobiť nezvratné následky! Preto sa dnes na všetkých špecializovaných klinikách vyvíjajú, vyberajú a používajú najúčinnejšie metódy konzervatívnej liečby zadnej strednej kýly a výsledky sú tam! Rast kýly sa zastaví, zníži sa opuch, kompresia nervov... bolesti s vertebrálnou kýlou zmiznú bolesti, objaví sa sloboda pohybu a nehrozí žiadne riziko! Hlavná vec musí byť včas vyšetrená a musí sa začať s liečbou zadnej strednej medi prietrže disku podľa predpisu lekára a pod jeho dohľadom.!

Príčiny zadnej strednej prietrže

Toto je jedna z prvých otázok, ktoré pacienti kladú, keď čelia tejto diagnóze. A akí sú prekvapení, keď počujú odpoveď lekára, že „my sami máme na vine!“ Ale je to naozaj tak! Každý sa môže vyhnúť takejto chorobe a nie je to vôbec ťažké - stačí viesť správny životný štýl. Teraz poďme zistiť, čo v tomto prípade znamená „správny spôsob života“?

Najprv by sme chceli poznamenať, že prietrž chrbtice je jedným z ťažkých stavovcov, ktoré sa tvorí na medzistavcovej platničke. Disk bude zdravý - nebude existovať žiadna osteochondróza, výčnelky disku, hernie disku, chrbtica bude správne fungovať a zachová sa zdravie celej ODE! Preto je potrebné venovať náležitú pozornosť medzistavcovému disku, chrániť ho a liečiť!

Hlavné faktory normálneho stavu medzistavcových platničiek:

1. Správna výživa (živiny, stopové prvky, voda)

Bohužiaľ, moderný život je plný nezdravých potravín, občerstvenia..., čo veľmi nepriaznivo ovplyvňuje zdravie nielen medzistavcových platničiek, ale aj celého tela. V skutočnosti je v takýchto potravinách veľmi málo užitočných a potrebných stopových prvkov, látok, tekutín, ktoré sú pre naše telo, pre každý orgán, každú bunku také nevyhnutné. Existuje dehydratácia, nedostatok vitamínu v tele, od ktorého sa znižuje jeho imunita, a deštruktívne procesy v orgánoch, v systémoch začínajú... Disk začne strácať svoju hustotu, stratiť svoju funkciu absorbujúcu nárazy, vlastnosti, na jeho krúžku sa objaví prasklina, potom sa objaví medzera a následne kýla chrbtice so všetkými nasledujúcimi dôsledkami!

2. Mierna fyzická aktivita

Toto je veľmi dôležitý faktor - bez fyzického cvičenia, pohybov nebude na disk privádzaný krv, a teda jeho „výživa“ so všetkými užitočnými látkami (aj keď je nimi telo presýtené)! Ale tu je dôležitý zlatý priemer medzi nadmerným zaťažením a medzi sedavým životným štýlom. Nadmerné zaťaženie preťažuje chrbticu a môže spôsobiť deštruktívne procesy v medzistavcových platničkách, to znamená prasklina vo vláknitom kruhu disku, jeho roztrhnutie a tvorba prietrže. Neaktívny životný štýl je tiež nebezpečný, bez chôdze, behu, nabíjania.... Ide o to, že disky nemajú svoje vlastné krvné cievy, dostávajú všetky látky z okolitých tkanív a iba v procese difúzie. A aby došlo k rozšíreniu, je potrebný pohyb, optimálna fyzická aktivita.

Iba správna výživa a mierne cvičenie udrží vašu chrbticu zdravú a silnú..

Miechová kýla: video

Ako vyliečiť kýlu chrbtice?

Už sme povedali, že prietrž sa lieči dvoma spôsobmi - bez chirurgického zákroku alebo bez chirurgického zákroku. Prvým krokom je konzervatívna liečba, a ak je neúčinná alebo z iných dôvodov (lekár rozhodne!), Chirurgické odstránenie prietrže chrbtice. Samozrejme, každé štádium vývoja prietrže, každý symptóm, stav pacienta ovplyvňuje liečebný režim, ale vo všeobecnosti sa vyskytuje podľa jediného liečebného postupu, metód, stretnutí, postupov... Pozrime sa na ne!

Nechirurgická liečba prietrže sa začína pokojom na lôžku pacienta a obmedzením jeho aktivity. Trvá to niekoľko dní, počas ktorých sa chrbtica uvoľňuje, odpočíva, oslabuje kompresiu koreňov nervov a odstraňuje silné príznaky bolesti. Potom je predpísaný liek alebo skôr: NSAID sa používajú na zmiernenie opuchu, zápalu, bolesti v medzistavcovej prietrži; ako aj lieky proti bolesti, ak bolesť neustupuje.

Po úľave od bolesti sa predpíšu fyzioterapeutické procedúry, masážne a fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapia. Tieto metódy liečby sú zamerané na tvorbu svalového korzetu chrbta, aktiváciu metabolizmu, krvný obeh v oblasti choroby, čo pomáha posilniť štruktúru disku, normalizovať funkcie chrbtice a zdravie celej ODS..

Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu, intervertebrálna hernia sa používa zriedkavo - iba v osobitných prípadoch so špecifickými príznakmi a komplikáciami. V podstate je choroba prekonaná konzervatívnymi metódami, najmä lekárskymi cvičeniami, gymnastikou.

Ale nezabudnite - všetko záleží na vás! Bez správnej výživy, aktívneho spôsobu života, bez chôdze, nabíjania kýlou chrbtice.... Nemôžete sa s touto chorobou vyrovnať! Zadná stredná kýla disku nebude vyliečená, čas a peniaze budú zbytočne zbytočné! Preto začnite sami so sebou, je lepšie tráviť čas zdravým životným štýlom ako liečbou! byť zdravý!

Medián herniation disku l5-sl a l4-l5

Jedna z najviac nechránených častí chrbtice sa považuje za bedrovú.

Najviac sa podieľa na chôdzi a pohybe a pri fyzickej námahe alebo zranení sa zvyšuje jeho zraniteľnosť, čím sa zvyšuje riziko prietrže medzistavcových platničiek.

Tento segment chrbtice, pozostávajúci z 5 stavcov (v latinčine sa označujú ako „L“), spája oválne medzistavcové platničky, ktoré zohrávajú úlohu tlmičov nárazov.

Nadmerné zaťaženie stavcov alebo ich zranenia môžu vyvolať vyčnievanie obsahu disku a bolestivé stlačenie nervov a tkanív priľahlých k nemu.

Toto je medzistavcová prietrž, ktorá často ovplyvňuje segmenty L5-S1 (v latinčine znamená S krížovú kosti, pozostáva z 5 fúzovaných kostí) a susedné L4-L5..

Čo to je?

Medzistavcové platničky sú husté kapsuly, vo vnútri ktorých je jadro vo forme želé podobnej hmoty. Ich názvy sú spojené s umiestnením zodpovedajúcich kostných štruktúr, t.j. L5-S1 sa nachádza medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom a L4-L5 sa nachádza vedľa neho a mierne vyššie.

Je zaujímavé, že hraničná bedrová platnička má na rozdiel od ostatných tvar lichobežníka, nie obdĺžnika. A najviac je ohrozený prietržami.

Kýla vyššie uvedeného disku je prasknutím kapsuly a výstupom z jej obsahu medzi stavcami. V tomto prípade je disk zdeformovaný, čo spôsobuje jeho ďalší výčnelok. To spôsobuje stlačenie nervových koreňov, ktoré sú vo vnútri miechového kanála alebo priliehajú k stavcom.

Klinický obraz

Klinický obraz sa prejavuje v tom, že nervy a iné okolité tkanivá, stlačené, keď sú vyčnievajúce disky, sa zapália, napučia a strácajú funkčnosť.

Toto sprevádzajú také syndrómy:

 • Bolestivé. Bolesť je konštantná, nezmizne v pokojnom stave, zosilňuje sa pohybmi. Častejšie je lokalizovaná vpravo v dolnej časti chrbta.
 • Svalové napätie. Svaly v blízkosti zapálenej chrbtice sú opuchnuté a napnuté..
 • Neurologické. Pozoruje sa pri zápale koreňov nervových kmeňov zodpovedných za dolné končatiny. V tomto prípade sa vyskytujú bolesti sedacieho nervu, pálenie a bolesť vo vonkajšej časti dolnej časti nohy a členku, obidve končatiny alebo jedna z nich znecitlivia a oslabia..

Stupeň prejavu každého z týchto príznakov závisí od veľkosti patologického výčnelku. Ak je malá, prevláda bolesť a pri významnej patológii sa prejavujú neurologické príznaky.

Klasifikácia a titul

Klinika a liečba problému závisí od miesta a veľkosti prietrže. Vo väčšine prípadov prasknutie zadnej a posterolaterálnej časti vláknitého kruhu diskovej kapsuly.

V tejto súvislosti sa hernie delia na:

Medián je najnebezpečnejšíVýčnelok a stlačenie koreňov nervov sa pozoruje v úzkom miechovom kanáli, ktorý vždy spôsobuje neurologické patológie oboch nôh a komplikuje liečbu..
ParamedianníS prasknutím kapsuly spredu a zo strany na jednej strane. V tomto prípade neuralgia a bolesť postihujú jednu nohu..
ForaminalS lokalizáciou na výstupe nervu z miechového kanála sa iba zapáli.
oddelenýV tomto prípade je štruktúra celého disku s čiastočným únikom jadra do miechového kanála narušená do tej istej miery..

V závislosti od veľkosti výbežku jadra existujú 4 stupne závažnosti choroby:

 1. Ak neprekročia pol centimetra, potom sa na liečbu používa terapeutická gymnastika.
 2. Pri hodnote 5 až 8 mm sú spojené masáže a lieky..
 3. Ak sú v rozmedzí 8 až 12 mm, potom sa postupy ošetrenia uskutočňujú už v stacionárnom stave s prísnym odpočinkom postele..
 4. Ak je prietrž viac ako 12 mm, jedná sa o najťažší stupeň a bez chirurgického zákroku sa to nezaobíde.

Prevalencia a relevantnosť

Kýla medzistavcových platničiek L5-S1 a L4-L5 je pomerne rozšírená. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov stredného fyzicky aktívneho veku, ale s odchýlkami v kostných tkanivách súvisiacimi s vekom.

Avšak u mladých ľudí, ktorí sa starajú o zdravie chrbta málo, chronicky ho preťažujú, nevenujú pozornosť krátkodobým deformáciám a poškodeniu nervov, v priebehu času sa objavujú pokročilé formy herniálnych patológií. Platí to najmä pre dlhodobú chronickú osteochondrózu, ktorej trpia všetky vekové kategórie bez ohľadu na pohlavie.

Neúprosné lekárske štatistiky tvrdia, že 96% všetkých herniálnych útvarov chrbtice je lokalizovaných v regióne L5-S1. Ignorovanie ich prevencie a príčin je preto veľmi nebezpečné.

Rizikové faktory, príčiny

Fenomén frekvencie lézií tohto disku je určený:

 • Veľké zaťaženie tejto časti chrbtice kvôli jej spojeniu s nohami, ktoré zodpovedajú celej hmotnosti tela.
 • Anatomické rysy extrémnej miechy.
 • Zintenzívnená fyzická práca (nosenie a zdvíhanie závaží), ktorá vedie k rýchlemu zničeniu medzistavcových platničiek v dôsledku veľkého tlaku na ňu.
 • Vrodené patológie ovplyvňujúce silu a vytrvalosť spojivového tkaniva (svaly, väzy, šľachy).

Bežné príčiny týchto hernií sú:

 • Zranenia v dôsledku dopravných nehôd pri striedaní náhlych pohybov hlavy a chrbta. Ich následky sa často vyskytujú jeden a pol až tri roky po nehode.
 • Dysplazia TSB (pôrodná patológia). V tomto prípade deformácia kĺbov vedie po mnohých rokoch k deformácii panvy ak vytvoreniu kýly.
 • Chronická osteochondróza sprevádzaná stratou pružnosti disku.
 • Zlé návyky. Fajčenie - v dôsledku zhoršenia saturácie kyslíkom v krvi sú stavcové platničky podvyživené. Káva negatívne ovplyvňuje krvný obeh v tkanivách susediacich s stavcami a porušenie stravy neprispieva k zdraviu podporného aparátu..
 • Nečinnosť a sedavý spôsob života sú priamou cestou k osteochondróze a odtiaľ k medzistavcové patológie.

Provokátori porušení v bedrovej oblasti sú predklony s otočením do strany, ktoré nesú pred vami ťažké bremená. U tých, ktorí trpia prietrží bedrových stavcov, tieto pohyby spôsobujú ostrú, ťažko blokovateľnú bolesť..

Video: „Výčnelok medzistavcových platničiek“

účinky

Obzvlášť nebezpečná je stredná prietrž kvôli riziku poškodenia miechy. Ak je diagnostikovaná včas, je možná konzervatívna liečba tradičnými metódami..

Pri silných výčnelkoch jadra môže trpieť väz alebo dokonca výstelka miechy. A to je plné paraparéz a panvových patológií rôzneho stupňa. V najhoršom prípade nepomôže ani chirurgický zákrok a nevyhnutná je paralýza nôh.

Príznaky a metódy diagnostiky

Pri medzistavcovej prietrži L4-L5 sa okrem bolesti chrbta a ťažkých pohybov pozoruje aj slabosť vo veľkom špici, bolesť v sedacej časti a končatine, pocit „husacích hrčiek“ a znecitlivenie prstov. A prietrž spodnej časti chrbta je bolesť lokalizovaná v kolene, členku a vo vnútri stehna sú nohy znecitlivené. To uvedie pacienta do omylu, pokiaľ ide o príčinu a zdroj bolesti.

Ďalšia choroba prináša:

 • Celková slabosť.
 • Senzorické poruchy.
 • Porucha močenia.
 • Problémy s mužskou potenciou a libido u žien.

Tieto príznaky sa neobjavujú súčasne, postupne sa zvyšujú. Vzhľad ktorejkoľvek z nich je signálom návštevy lekára.

Najúčinnejšou diagnostickou metódou pre tento problém je MR. Aj keď je jej postup komplikovaný, je možné bezpečne a presne zistiť existenciu prietrže, jej lokalizáciu a veľkosť. CT nemôže zaručiť taký nezameniteľný výsledok štúdie, ale používa sa na diagnostiku kýly spolu s MRI..

liečba

Výber liečebných metód je spojený so závažnosťou ochorenia a lokalizáciou problémovej oblasti. V počiatočnom štádiu je jeho cieľom minimalizovať zaťaženie bedrovej zóny, vo väčšine prípadov je predpísané lôžko a výber imobilizačného korzetu. Existuje niekoľko metód konzervatívnej liečby a chirurgických zákrokov.

lieky

Základná liečba liekovou terapiou je zameraná na tieto účinky:

protizápalový
 • Revmoxicam
 • Movalis
 • diclofenac
Redukcia opuchu
 • Lasix
 • Escinate
Blokujte svalové kŕče
 • Spazmalgon
 • Sirdalud
 • Midokalm
Normalizácia chrupavky
 • Kolagénový komplex
 • MUCOS

chirurgia

Uchýlia sa k nemu iba vtedy, keď je konzervatívna metóda neúčinná:

 • Ak sa bolesti napriek prípravám nezmiznú dlhšie ako mesiac.
 • S výraznými neurologickými patológiami s narušeným pohybom nôh.
 • S progresívnou kompresiou nervových koreňov na pozadí nepohyblivosti nôh.

Liečba sa vykonáva tradičným spôsobom alebo endoskopickou technológiou (s minimálnou traumou). Súčasne sa odstránia zničené časti disku, ktoré komprimujú nervy a susedné tkanivá.

Cvičebné cvičenia, masáže

Komplex cvičení pre vertebrálnu herniu je rozdelený do 3 typov: flexia, extenzia a extenzia. Tieto pohyby môže kombinovať iba špecialista.

Pre tieto patológie však existujú všeobecné pravidlá cvičebnej terapie:

 • Svaly sú predhriate. Za týmto účelom trieť telo, ľahko štipka a pat, zabezpečenie krvného prietoku povrchových ciev.
 • Pohyby sú plynulé a pomalé, nie ostré.
 • Malo by sa zabrániť skrúteniu a maximálnemu ohybu..
 • Zakázané skákanie, trhanie a aerobik.

Masáž stimuluje krvný obeh v problémovej oblasti, zmierňuje opuchy, zlepšuje metabolizmus. Nepoužíva sa v akútnom období so silnou bolesťou..

Domáca liečba

Domáca liečba je možná iba v prvom a druhom štádiu choroby, čo zodpovedá výčnelku prietrže nie viac ako 8 mm. Zároveň sa pravidelne navštevujú triedy cvičebnej terapie pod vedením odborníka, používa sa kvalifikovaná masáž av prípade potreby je zahrnutý aj kurz liekovej terapie predpísaný lekárom. Fyzická aktivita je vylúčená, ale pohyb nie je kontraindikovaný. Liečí sa vzduchom a prísne sa dávkuje čas pri počítači.

prevencia

Na prevenciu a liečbu choroby sa používajú laserová, magnetická a ultrazvuková terapia, bahenná terapia, iné fyzioterapeutické procedúry, masáže a cvičebná terapia. Tieto postupy sa kombinujú s vitamínovou terapiou, vyváženou stravou a niekedy aj so stravou bez vykladania..

Vyhýbanie sa zlým návykom, ktoré sú nebezpečné pre vaše zdravie, znižuje riziko vyčerpania medzistavcových platničiek. Aby sa predišlo fyzickej nečinnosti, nemali by sme zabúdať na denné prechádzky vo vzduchu. Aby ste zabránili dehydratácii diskov, je dôležité pravidelne piť veľa stojacej vody.

Ľudia s prevahou fyzickej práce by mali venovať osobitnú pozornosť dávkovaniu fyzickej aktivity, a ak to nie je možné, mali by sa nosiť špeciálne pásy a obväzy, ktoré chránia chrbticu pred prepätím. Pri zdvíhaní závaží musíte nechať chrbát rovno a krčiť sa, ohýbať nohy. A pri jazde v aute by ste nemali zabúdať na bezpečnostné pásy.

Prognóza zotavenia

Konzervatívna liečba prináša úľavu v 70% prípadov, ale môže trvať niekoľko rokov. Čím je tým úspešnejšia, tým skôr sa diagnostikovala choroba. Ak sa dodržia všetky odporúčania lekára, ochorenie sa dostane do remisie, ale musíte neustále chrániť chrbticu všetkými dostupnými metódami..

V niektorých prípadoch je po ďalšom vyšetrení potrebná chirurgická liečba. Toto je spôsob, ako sa zbaviť choroby rýchlo a na dlhú dobu, aj keď v zriedkavých prípadoch je možné relapsu a dokonca imobilizáciu..

záver

Roztrhnutie vláknitého prstenca kapsuly medzistavcového disku vedie k vyčnievaniu jeho jadra, tento proces sa nazýva kýla.

Je dôležité o nej vedieť:

 • Vo väčšine prípadov trpí bedrová chrbtica kvôli špeciálnemu zaťaženiu.
 • Stredná kýla je vážna patológia, pri ktorej jadro tlačí na nervové kmene vo vnútri miechového kanála a spôsobuje zápal, ktorý niekedy vedie k paralýze nôh.
 • Vo väčšine prípadov je pri včasnej diagnóze možné vykonať chirurgický zákrok bez úplného uzdravenia alebo nástupu remisie bez chirurgického zákroku.
 • Prevencia tejto choroby, rozšírená medzi mužmi a ženami všetkých vekových skupín, nemožno zanedbať..

Hernia miechy

Stredná kýla chrbtice je patologický stav, pri ktorom dochádza k vyčnievaniu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky a strate sekvestrácie pozdĺž stavcov. To znamená, že prietrž je defekt, v dôsledku ktorého vnútorné fragmenty vypadávajú z buničitého jadra. V tomto prípade je buničinové jadro poškodené a fragmenty presahujú ich fyziologické hranice.

Keď jadro spadne za svoje hranice, presunie sa do miechového kanála. Ak sú nervové korene stlačené a miecha je stlačená. Častejšie je to stredná prietrž.

Hernia medzistavcových platničiek je dnes veľmi častá, muži stredného veku sú na túto chorobu zvlášť citliví. Je to spôsobené skutočnosťou, že človek v tomto období je v najlepšom veku a fyzická aktivita je na svojom maxime. A chrupavkové a kostné tkanivo už oslabuje, pretože telo sa mení pod vplyvom rôznych dôvodov. Táto deformácia však samozrejme trpí pomerne mladými ľuďmi, ktorí nevenujú dostatočnú pozornosť rôznym vysídleniam, priestupkom a preťaženiu..

Na medzistavcovej platničke sa môže objaviť herniálna lézia:

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

 • v strede (chrbtová);
 • pravostranný (pri palpácii pacient cíti bolesť na pravej strane);
 • ľavostranné (pri palpácii je bolesť lokalizovaná vľavo).

príčiny

Medová kýla chrbtice sa vyskytuje pomerne často u ľudí s rôznym vekom a pohlavím, pretože túto deformáciu môžu vyvolať rôzne choroby..

Hlavné dôvody sú:

 • Genetická predispozícia, vďaka ktorej sa prejavujú vrodené patológie spojovacích štruktúr chrbtice.
 • Osteochondróza, ktorá sa vyskytuje po dlhú dobu. Táto patológia vyvoláva trofické poruchy medzistavcových platničiek..
 • Rôzne choroby endokrinného systému.
 • Zhoršené metabolické procesy v tele.
 • Obezita.
 • Sedavý spôsob života.
 • Poranenie miechy.

Sedavý spôsob života v skutočnosti vedie k problémom, ako je obezita, spomalenie a metabolické poruchy v lokalizácii medzistavcových štruktúr. Taktiež sa zníži tón svalového aparátu chrbta, čo môže situáciu ešte zhoršiť..

Jednou z hlavných príčin prietrže stredného typu je pravidelné nosenie závaží, ktoré vyvoláva chronické preťaženie chrbta..

príznaky

Hlavné príznaky strednej kýly sú:

 • Intenzívna bolesť lokalizovaná v oblasti tvorby prietrže.
 • Môže sa tiež vyskytnúť migračná bolesť lokalizovaná v bedrovej oblasti, panve a dolných končatinách..
 • Pocit znecitlivenia končatín s pocitmi brnenia.
 • Hmatové pocity sú prerušené.
 • Ťažkosti s močením.

Pozorované sú tiež poruchy reprodukčného systému. U mužov môže dôjsť k narušeniu potencie a u žien sa vaginálny tón znižuje.

Stále však existujú určité znaky, ktoré sú charakteristické pre špecifickú lokalizáciu prietrže. Dorsálna prietrž vykazuje príznaky vyššej intenzity.

bedrový

V tejto oblasti sa hernie vyskytujú najčastejšie, pretože práve on je viac zranený. Zadná stredná kýla disku l4-l5 sa okrem hlavných príznakov môže prejavovať aj ako kŕč, bolesť v nohách. V tomto prípade nie je bolesť chrbta závažná.

Ak sa vyvinula stredná-paramediánska kýla disku 14, príznaky sú výraznejšie a sú spojené s nebezpečnou komplikáciou. Pretože to spôsobuje kompresiu nervových koreňov. Pri mediálnej hernii disku l4-l5 sa vyvíja stenóza miechového kanála a dochádza k paraparéze. Ak nedôjde k včasnej liečbe, dôjde k úplnej nehybnosti a následne k invalidite pacienta. Rovnaké účinky vykazuje dorzálna stredná kýla.

lumbosakrální

V tejto lokalizácii sa častejšie pozoruje stredná kýla disku l5 - s1. To znamená, že výstupok diskových štruktúr je lokalizovaný na úrovni prvého sakrálneho a piateho bedrového segmentu chrbtice. Táto oblasť chrbtice je najviac mobilná a má veľkú záťaž.

Medián-paramediánska hernia disku 15-s1 vykazuje charakteristické príznaky. Je to prejav bolesti pri kašľaní a kýchaní, bolesť v dolných končatinách sa tiahne až po prsty na nohách. A bolesť je tiež pozorovaná v oblasti bedrového kĺbu a v oblasti glutea. Konkrétne to bolí pacienta, aby si sadol.

Dorsálna stredná kýla disku l5-s1 je pomerne vážna choroba, pretože spôsobuje stlačenie nervových koreňov, zničenie chvosta a stlačenie miechy, čo samo osebe vyvoláva vážne stavy a príznaky..

krčnej

Stredná prietrž v krčnej chrbtici vykazuje špecifické príznaky podobné vegetovaskulárnej dystónii. Ide o:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • narušená koordinácia;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • hučanie v ušiach;
 • paraparéza horných končatín.

V krku je najčastejšie postihnutá medzistavcová platňa medzi segmentmi c5-c6. Vysvetľuje to skutočnosť, že najväčšie zaťaženie predstavujú tieto segmenty. Prietrž disku C5 je pomerne vážna lézia, pretože spôsobuje vážne stavy.

Hrudné oddelenie

Keď sa stredná kýla chrbtice nachádza v hrudnej oblasti, príznaky sú také, že osoba, ktorá má sťažnosti, príde k rôznym lekárom, ale nie k stavovcom. V tomto prípade sa prejavuje arytmia, dýchavičnosť a medzirestálna neuralgia. Rovnako ako dysfunkcia gastrointestinálneho traktu.

liečba

Liečba tejto lézie spočíva v zastavení syndrómu bolesti a zastavení rozvoja zápalu. Po zhoršení prietrže je pacientovi zobrazený odpočinok na niekoľko dní. Toto je dôležité, pretože bez pohybu osoba zabraňuje ďalšiemu posunu štruktúr. Na segmenty nie je žiadny tlak, a preto bolesť ustupuje.

Liečba liekmi zahŕňa:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • analgetiká.
 • Svalové relaxanciá.
 • Preparáty pre křupavku.

Ak analgetiká nestetizujú, predpisujú sa blokády novokainu. Okrem liekovej terapie môže byť ochorenie liečené fyzioterapiou, manuálnou terapiou a masážou..

Ak táto liečba neprináša pozitívne výsledky alebo ak je choroba diagnostikovaná v neskorom štádiu, použije sa chirurgická liečba. V tomto prípade sa používajú metódy ako mikrodisektómia a nukleoplastika. Toto sú minimálne invazívne metódy, ktoré môžu vyliečiť patológiu..

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Nebezpečenstvo zadnej strednej prietrže chrbtice

Zadná stredná prietrž je typ dorzálneho výčnelku, ktorý sme skúmali skôr. Zo všetkých výčnelkov je to najnebezpečnejšie, pretože jeho výstup sa vyskytuje striktne v strede (mediáne) medzistavcovej platničky a je tiež nasmerovaný na strednú hodnotu miechy. Vzdialenosť medzi prietržou a miechou je teda najkratšia. To zvyšuje potenciálne riziko myelopatického syndrómu - neurologické príznaky postihujúce končatiny a vnútorné orgány.

Zadná stredná kýla a jej dôsledky

Myelopatický syndróm sa vyskytuje, keď herniovaný disk komprimuje miechu. Povaha symptómov závisí od toho, ktorá časť tvorila stredný dorzálny výčnelok.

Ak sa zadná stredná kýla usadila v krčnej oblasti, môže sa maskovať ako vegetovaskulárna dystónia, ktorá sa prejavuje príznakmi:

 • Závraty a bolesti hlavy
 • Zhoršená koordinácia
 • Spasmodický tlak
 • Hluky v ušiach a tma v očiach
 • Na horných končatinách sa môže vyskytnúť skalpná oblasť ramena, paraparéza a necitlivosť

Ak sa stredný výčnelok nachádza v oblasti hrudníka, pacient má problémy, ktoré ho privádzajú k lekárom, nie však k stavovcom. Existujú sťažnosti týkajúce sa:

 • arytmie
 • lapanie po dychu
 • intercostal neuralgia
 • gastrointestinálne poruchy

Celá „kytica“ chorôb tiež dáva dorzálnu strednú prietrž disku disku bedrovej a krížovej:

 • Ostrá bolesť dolnej časti chrbta (bedrovej)
 • Pankreatitída a cholecystitída
 • Renálne zlyhanie
 • Paraparéza dolných končatín (s koncentráciou vyčnievania v segmente 14 - l5)
 • Syndróm konského chvosta (ak sa patológia nachádza v segmente l5 - s1): bolesť chrbtice: od bedra pozdĺž chrbta končatiny po svaly lýtka, atónia konečníka a urogenitálne poruchy

Odrody zadnej medzistavcovej prietrže

Zadná stredná kýla v „čistej“ forme je pomerne zriedkavá. Smerový vektor výčnelku sa častejšie nezhoduje so strednou hodnotou disku.

 1. Ak je vektor posunutý doprava alebo doľava vzhľadom na strednú hodnotu, potom sa taký výčnelok nazýva paramedián. Môže existovať ľavá a pravá paramediánska zadná kýla
 2. Ak je vektor nasmerovaný zo stredu disku medzi stredným a bočným polomerom, potom nastáva stredno-paramediánsky výčnelok, ktorý môže byť tiež vľavo a vpravo. Jeho ďalšie názvy: Medián-bočný. posterolateral
 3. Ak je prietržový vektor nasmerovaný na foraminálne bočné otvorenie, potom sa taká prietrž nazýva foraminal

Podľa jeho príznakov môžu byť stredné a stredne paramediánske zadné kýly rovnaké alebo rôzne:

 • Rovnaké, ak sa dotknú iba pravého alebo ľavého nervového koreňa
 • Rôzne, ak jeden z nich stlačí miechu

Táto je charakteristická pre paramediánsku prietrž, pretože je nasmerovaná na ľavú alebo pravú stranu miechy, a preto je nebezpečnejšia.

Medián-záchranár je nasmerovaný skôr na pravý alebo ľavý nervový koreň.

Ťažkosti pri liečení dorzálnej strednej prietrže

Hrozné príznaky zadnej strednej prietrže spôsobujú, že sa na ňu pozerá pomocou veľkej zbrane. Pri liečbe zadných stredných výčnelkov často dochádza k zablokovaniu:

 • Tieto viacnásobné autonómne poruchy spojené so zadnými strednými výčnelkami, ktoré sú hrozbou pre životne dôležité orgány, často vyvolávajú problém naliehavej operácie.
 • Súčasne je to stredná dorzálna prietrž, ktorá je operovaná najťažšie kvôli riziku poškodenia miechy.

Preto v súčasnosti taktika lekárov - pri poslednej príležitosti na konzerváciu takejto patológie medzistavcových platničiek.

Dorsálna hernia spôsobuje veľmi silnú bolesť, ktorú je ťažké liečiť. Aby ju upokojili, berú

 • analgetické lieky
 • nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, movalis, nimesil)
 • lieky s antispasmodickými vlastnosťami (midokalm, sirdalud)

Všetky tieto lieky sa môžu užiť za pár dní, pretože môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie..

Od bolesti tiež pomáhajú:

 • Natiahnutie chrbtice cvičením
 • Manuálna terapia
 • akupunktúra

Ale s odkazom na posledné dve metódy sa musíte naučiť „zlatému“ pravidlu:

Než sa s kýmkoľvek skontaktujete, je lepšie sa obísť bez pochybných postupov

Vyliečiť prietrž znamená zmeniť váš život

A teraz bolesť pominula a vyčerpaný pacient to často vníma ako liečenie a prestáva sa liečiť. Toto je hlavná chyba všetkých chorých..

Ak chcete vyliečiť zadnú strednú prietrž, musíte usilovne pracovať a pokúsiť sa úplne zmeniť váš život

K vzniku tohto ochorenia došlo v priebehu rokov v dôsledku degeneratívnych zmien, ktoré sa hromadili na medzistavcovej platničke. A v mnohých ohľadoch je to naša chyba:

 1. Disk nie je dodávaný s krvnými cievami. Všetky potrebné minerály, tekuté, aminokyseliny, ktoré mu umožňujú udržať si svoje odpisové vlastnosti, čerpá intracelulárnou výmenou. A ak budeme jesť zle, nespotrebujeme správne množstvo vody, vitamínov a minerálov, potom je disk doslova hladovaný, vyčerpaný a začne sa deformovať
 2. Ani správna výživa s pevným životným štýlom nezlepší metabolické procesy: ak sa nepohybujeme, potom sa všetko v nás spomalí, vrátane vnútornej výmeny

Iba aktívny život plný pohybu pomôže zastaviť rozvoj patológie a zabrániť návratu bolesti. to:

 • Denná cvičebná terapia s cvičeniami vybranými pre tento typ výčnelku
 • Športovanie (najmä plávanie)
 • Pešia turistika a jogging

Ak to všetko trpezlivo a neúnavne robíte, budete sami prekvapení o rok, kam šiel zadný stredný kýla?.

Video: Medzistavcové cvičenia na hernia

Jedným z najnepríjemnejších a súčasne závažných ochorení chrbtice je medzistavcová prietrž. Vyznačuje sa svojimi príznakmi, znakmi a má svoje vlastné poddruhy, klasifikáciu. Napríklad veľa pacientov počulo o diagnóze, ako je „zadná stredná kýla chrbtice“, ale čo s tým presne súvisí, ako sa líši od konvenčnej hernie medzistavcových platničiek a aké črty jej liečby nie sú známe! Preto sa poďme zaoberať týmto včasným spôsobom, aby sme túto chorobu „odrazili“ a zabránili rozvoju komplikácií.

Čo je to zadná stredná kýla?

Ak chcete presnejšie určiť, čo je „stredná zadná prietrž medzistavcových platničiek“, musíte rozobrať toto meno po častiach. Začnime definíciou „strednej kýly disku“. To znamená, že k roztrhnutiu chrupavky disku dochádza pozdĺž jeho polomeru. Tu je všetko jasné. Ale s definíciou „zadnej kýly“ je to trochu komplikovanejšie, ale nie z hľadiska označenia, ale z hľadiska príznakov, bolesti a komplikácií. Zadná kýla je oveľa nebezpečnejšia ako predná strana! Ak má pacient pri prednej vertebrálnej hernii iba bolestivé syndrómy, potom zadné kýly medzistavcových platničiek spôsobujú neznesiteľné bolesti a dysfunkcie vnútorných orgánov a je možná dokonca inervácia končatín. Ide o to, že taká kýla vstupuje do miechového kanála a začína tam svoje zákerné účinky - stlačenie chvosta, miechy, silná bolesť, porucha vnútorných orgánov, stuhnutosť pohybov a všetky ďalšie možné následky..

Okrem toho vznikajú ťažkosti pri liečbe zadnej medzistavcovej prietrže. V podstate podstúpi pohotovostnú chirurgickú starostlivosť, v ktorej chirurgovia čelia dvom problémom: po prvé, je ťažké dostať sa na miesto prietrže a po druhé musí operovať v blízkosti miechy! Čo je veľmi riskantné - jeden nesprávny krok môže spôsobiť nezvratné následky! Preto sa dnes na všetkých špecializovaných klinikách vyvíjajú, vyberajú a používajú najúčinnejšie metódy konzervatívnej liečby zadnej strednej kýly a výsledky sú tam! Rast kýly sa zastaví, zníži sa opuch, kompresia nervov... bolesti s vertebrálnou kýlou zmiznú bolesti, objaví sa sloboda pohybu a nehrozí žiadne riziko! Hlavná vec musí byť včas vyšetrená a musí sa začať s liečbou zadnej strednej medi prietrže disku podľa predpisu lekára a pod jeho dohľadom.!

Príčiny zadnej strednej prietrže

Toto je jedna z prvých otázok, ktoré pacienti kladú, keď čelia tejto diagnóze. A akí sú prekvapení, keď počujú odpoveď lekára, že „my sami máme na vine!“ Ale je to naozaj tak! Každý sa môže vyhnúť takejto chorobe a nie je to vôbec ťažké - stačí viesť správny životný štýl. Teraz poďme zistiť, čo v tomto prípade znamená „správny spôsob života“?

Najprv by sme chceli poznamenať, že prietrž chrbtice je jedným z ťažkých stavovcov, ktoré sa tvorí na medzistavcovej platničke. Disk bude zdravý - nedôjde k osteochondróze, výčnelkom disku, hernii disku, chrbtica bude správne fungovať a zachová sa zdravie celej ODE! Preto je potrebné venovať náležitú pozornosť medzistavcovému disku, chrániť ho a liečiť!

Hlavné faktory normálneho stavu medzistavcových platničiek:

1. Správna výživa (živiny, stopové prvky, voda)

Bohužiaľ, moderný život je plný nezdravých potravín, občerstvenia..., čo veľmi nepriaznivo ovplyvňuje zdravie nielen medzistavcových platničiek, ale aj celého tela. V skutočnosti je v takýchto potravinách veľmi málo užitočných a potrebných stopových prvkov, látok, tekutín, ktoré sú pre naše telo, pre každý orgán, každú bunku také nevyhnutné. Existuje dehydratácia, nedostatok vitamínu v tele, od ktorého sa znižuje jeho imunita, a deštruktívne procesy v orgánoch, v systémoch začínajú... Disk začne strácať svoju hustotu, stratiť svoju funkciu absorbujúcu nárazy, vlastnosti, na jeho krúžku sa objaví prasklina, potom sa objaví medzera a následne kýla chrbtice so všetkými nasledujúcimi dôsledkami!

2. Mierna fyzická aktivita

Toto je veľmi dôležitý faktor - bez fyzického cvičenia, pohybov nebude na disk privádzaný krv, a teda jeho „výživa“ so všetkými užitočnými látkami (aj keď je nimi telo presýtené)! Ale tu je dôležitý zlatý priemer medzi nadmerným zaťažením a medzi sedavým životným štýlom. Nadmerné zaťaženie preťažuje chrbticu a môže spôsobiť deštruktívne procesy v medzistavcových platničkách, to znamená prasklina vo vláknitom kruhu disku, jeho roztrhnutie a tvorba prietrže. Neaktívny životný štýl je tiež nebezpečný, bez chôdze, behu, nabíjania.... Ide o to, že disky nemajú svoje vlastné krvné cievy, dostávajú všetky látky z okolitých tkanív a iba v procese difúzie. A aby došlo k rozšíreniu, je potrebný pohyb, optimálna fyzická aktivita.

Iba správna výživa a mierne cvičenie udrží vašu chrbticu zdravú a silnú..

Miechová kýla: video

Ako vyliečiť kýlu chrbtice?

Už sme povedali, že prietrž sa lieči dvoma spôsobmi - bez chirurgického zákroku alebo bez chirurgického zákroku. Prvým krokom je konzervatívna liečba, a ak je neúčinná alebo z iných dôvodov (lekár rozhodne!), Chirurgické odstránenie prietrže chrbtice. Samozrejme, každé štádium vývoja prietrže, každý symptóm, stav pacienta ovplyvňuje liečebný režim, ale vo všeobecnosti sa vyskytuje podľa jediného liečebného postupu, metód, stretnutí, postupov... Pozrime sa na ne!

Nechirurgická liečba prietrže sa začína pokojom na lôžku pacienta a obmedzením jeho aktivity. Trvá to niekoľko dní, počas ktorých sa chrbtica uvoľňuje, odpočíva, oslabuje kompresiu koreňov nervov a odstraňuje silné príznaky bolesti. Potom je predpísaný liek alebo skôr: NSAID sa používajú na zmiernenie opuchu, zápalu, bolesti v medzistavcovej prietrži; ako aj lieky proti bolesti, ak bolesť neustupuje.

Po úľave od bolesti sa predpíšu fyzioterapeutické procedúry, masážne a fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapia. Tieto metódy liečby sú zamerané na tvorbu svalového korzetu chrbta, aktiváciu metabolizmu, krvný obeh v oblasti choroby, čo pomáha posilniť štruktúru disku, normalizovať funkcie chrbtice a zdravie celej ODS..

Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu, intervertebrálna hernia sa používa zriedkavo - iba v osobitných prípadoch so špecifickými príznakmi a komplikáciami. V podstate je choroba prekonaná konzervatívnymi metódami, najmä lekárskymi cvičeniami, gymnastikou.

Ale nezabudnite - všetko záleží na vás! Bez správnej výživy, aktívneho spôsobu života, bez chôdze, nabíjania kýlou chrbtice.... Nemôžete sa s touto chorobou vyrovnať! Zadná stredná kýla disku nebude vyliečená, čas a peniaze budú zbytočne zbytočné! Preto začnite sami so sebou, je lepšie tráviť čas zdravým životným štýlom ako liečbou! byť zdravý!

Cvičebná terapia (cvičenia) s medziobratlovou kýlou chrbtice: video

Stredná kýla je predstavovaná vyčnievaním vláknitého prstenca, ktorý je sprevádzaný stratou sekvestrácie pozdĺž stredovej línie stavca. Môže byť v smere dopredu, dozadu. Definícia tejto patológie je možná prítomnosťou bolesti v určitej oblasti chrbtice.

Disková hernia je reprezentovaná chybným stavom, ktorý je charakterizovaný spadom vnútorných fragmentov z poškodeného buničitého jadra za obvyklé hranice (fyziologické). Takáto patológia je výsledkom praskliny, prasknutia vláknitého kruhu. Polotekuté jadro padá do miechy a spôsobuje stlačenie nervových zakončení, stlačenie miechy.

Najbežnejšia patológia v bedrovej oblasti. Táto časť chrbtice sa skladá z 5 stavcov, ktorých spojenie sa uskutočňuje prostredníctvom medzistavcových platničiek.

Disky zohrávajú dôležitú úlohu - tlmenie. Aj vďaka nim je záťaž bedrovej oblasti rovnomerne rozložená počas fyzickej aktivity. Každý disk je predstavovaný tvrdým plášťom (vláknitý krúžok), vo vnútri ktorého je umiestnené polotekuté jadro.

Existujú tieto typy dumpingu:

 • anterolaterálnej;
 • posterolateral;
 • Kruhový (Schmorlova hernia).

Veľmi nebezpečné sú dorzálne hernie, ktoré sa tiež nazývajú zadné herniálne útvary. Tento typ výčnelku ničí zadnú časť vláknitého prstenca. Ničenie môže byť:

 1. V stredovej línii (stredná kýla);
 2. Blízko stredovej čiary (paramediánska formácia);
 3. Strana stredovej čiary (bočné vypadnutie).

Príčiny prietrže

Veľmi častým ochorením v medicíne je stredná prietrž medzistavcových platničiek. Muži, ktorí oslabili kostné tkanivo, sú s väčšou pravdepodobnosťou postihnutí touto patológiou. V tomto veku je fyzická aktivita ľudí na úsvite sily. Táto choroba je však bežná u ľudí rôznych pohlaví (mužov, žien)..

Takáto patológia sa môže vyvinúť aj u mladých ľudí. V mladom veku pacienti zriedka venujú pozornosť závažnému preťaženiu chrbta. Nedostatočná liečba môže viesť k chronickému stresu, vysídleniu, poškodeniu nervov, ktoré už nie sú prístupné konzervatívnej liečbe..

Konzervatívna liečba pomáha s včasnou lekárskou starostlivosťou. Ak sa choroba začne, bude sa musieť liečiť iba operatívnou metódou.

Medzi bežné príčiny choroby patria:

 • preťaženie chrbta;
 • zovreté nervy;
 • poranenia chrbta;
 • osteochondrosis.

Druhy, lokalizácia miechy

Kýla sa môže objaviť na rôznych miestach chrbtice. Bedrový kôš je najviac zraniteľný. Menej časté v krčnej, hrudnej oblasti. Najčastejšie sú poškodené disky l4 l5, L5 s1, potom ide l3 l4.

Na základe smeru vyčnievania existujú také kýly:

Najnebezpečnejšie sú chrbtové (posterolaterálne). Vyznačujú sa deštrukciou zadnej strany vláknitého prstenca.

Zadná prietrž je rozdelená na:

 • stredná kýla;
 • stredná stredná kýla;
 • foraminal;
 • laterálna;
 • paramediální;
 • difúzna.

Bedrová hernia

Presnejšie zvážme najbežnejšie typy zadnej kýly. Zadná stredná kýla l4 l5 je teda lokalizovaná medzi štvrtým a piatym stavcom lumbálnej chrbtice. Výstupok v tejto patológii je nasmerovaný na miechový kanál..

Hlavné príznaky tohto oddelenia sú:

 • mierna bolesť dolnej časti chrbta;
 • prejav konkrétnej krízy;
 • bolesť nohy;
 • znecitlivenie;
 • pocit brnenia.

Kýlová medián stredného záchranára je považovaná za jednu z najnebezpečnejších, ohrozuje rozvoj komplikácií (kompresia nervových vlákien, paréza dolných končatín). Pacient čelí zdravotnému postihnutiu bez včasného ošetrenia.

Ak sa u pacienta vyvinie stredná paramediánska hernia disku l4 l5, má zvýšené riziko stenózy miechy. Súčasne sa môže objaviť pretrvávajúca paraparéza..

Liečba tohto ochorenia je nevyhnutná, aby sa zabránilo úplnej nehybnosti pacienta. Liečba je veľmi komplexná, jej prognóza zvyčajne závisí od včasnosti začatia liečby..

Kýla sakrálneho drieku

Na úrovni lumbosakrálnej chrbtice sa často vyvíja zadná stredná kýla disku l5 s1. Výčnelok je lokalizovaný medzi 1 sakrálnymi, 5 bedrovými stavcami. Liečba patológie v tejto oblasti vyžaduje liečbu v zdravotníckom zariadení. Spustenie tohto stavu je nebezpečné z dôvodu možných dôsledkov.

Hrudné výčnelky v tejto oblasti často vznikajú, pretože na túto časť pripadá maximálne zaťaženie. Táto oblasť chrbtice sa považuje za najviac mobilnú..

Stredná stredná kýchla hernie disku 15 s1 v bedrovej oblasti je výsledkom vyčnievania medzistavcovej platničky smerom k lúmenu miechového kanála. V tomto prípade sú nervové zakončenia porušené. Táto patológia sa kvôli svojej lokalizácii nazýva „zadná“..

Jej príznaky sú:

 • bedrovej bolesti
 • slabosť nôh, necitlivosť;
 • bolesť pri kašľaní, kýchanie;
 • bolesť nôh, nôh;
 • bolesť bedrového kĺbu, zadku.

Jeho vývoj vedie k komplikáciám pri pohybe, pacientovej chôdze sa mení, bolí ho, aby si sadol. Na začiatku sa bolesť lokalizuje v oblasti stavcov a potom sa rozšíri na nohy.

Stredná dorzálna prietrž disku l5 s1 má nasledujúce následky:

 • stlačenie nervových zakončení, ktoré je sprevádzané bolesťou;
 • v dolnej oblasti chrbtice je deštrukcia copu;
 • kompresia miechy.

Tento typ patológie sa môže vyskytovať súbežne s laterálnou patológiou. Je to kvôli „stlačeniu“ nervových koreňov vpredu. V tomto prípade sa v myotóme tvoria svalové rezy. Bočno-foraminálna patológia je sprevádzaná poškodením nervových zakončení, ganglií zadných koreňov. Pacient pociťuje silnú bolesť, znecitlivenie nôh, oblasť slabín.

S foraminálnou prietržou bedrovej oblasti môže mať pacient narušenie pohybu čriev, močenie. Tieto poruchy sú výsledkom narušenia integrity vláknitého prstenca, ktorý je sprevádzaný posunom výstupku smerom k miechovému kanálu..

Kruhová prietrž sa tiež vyvíja v bedrovej oblasti. Môže sa vyskytnúť in utero, s infekčnými léziami. Rozmery tohto výčnelku môžu byť asi 1 - 6 mm.

Dorsálna stredná hernia disku 15 s1 sa považuje za hlavný typ výčnelku, ktorý do istej miery ovplyvňuje nervový systém. S vývojom tohto typu výčnelku je možné cítiť vyčnievajúce stavce na spodnej časti chrbta. Diagnóza tohto typu patológie sa vykonáva pomocou magnetickej rezonancie..

V dolnej časti chrbta sa objavuje výstupok disku 133. Keď výstupok medzistavcových platničiek u pacienta nenarúša vláknitý prsteň. Patológia tohto disku sa vyskytuje približne v 4% všetkých výčnelkov. Táto lézia sa nachádza medzi tretím, štvrtým stavcom dolnej časti chrbta.

Zadná stredná kýla medzistavcových platničiek je výstupok nasmerovaný hlboko do miechového kanála. Vyznačuje sa kompresiou miechy, silnou bolesťou, neurologickými poruchami, dysfunkciou vnútorných orgánov, paralýzou končatín. Lech

Kýly a výčnelky medzistavcových platničiek sú pomerne časté choroby chrbtice. Vyznačujú sa vyčnievaním chrupavkovej membrány disku (vláknitý kruh) za hranicu prípustných anatomických štruktúr alebo prasknutím membrány a únikom želatínovej látky (buničitého jadra)..

Najčastejšie sa patológia pozoruje v bedrovej oblasti, menej často v krčku maternice a veľmi zriedka v hrudnej časti chrbtice. Do rizikovej skupiny patria muži a ženy staršie ako 40 rokov, hoci nedávno sa vyskytli častejšie prípady, keď sa mladí ľudia vracali na kliniku.

Klasifikácia vertebrálnych hernií podľa vektorov možnej lokalizácie v axiálnej rovine:

 • ventrálne - výčnelok nastáva smerom do brucha alebo brušnej dutiny;
 • chrbtová - prietržová kýla sa vytvára v smere dozadu;
 • laterálne - v laterálnej rovine;
 • foraminal - výčnelok je lokalizovaný v oblasti medzistavcových foramen;
 • medián - prietrž vychádza v strednej (strednej) rovine.

Zadná stredná kýla znamená vyčnievanie medzistavcovej platničky v smere k miechovému kanálu, čo so sebou prináša veľa nepohodlia a komplikácií.

Príčiny choroby

Starnutie, poškodenie ľudského tela a s tým spojená degenerácia mäkkých tkanív sú nevyhnutné procesy. Ako včasný a akou rýchlosťou sa v tele začínajú degeneratívne-dystrofické zmeny, závisí od individuálnych fyziologických charakteristík osoby a od niektorých faktorov prostredia..

Chrupavkové tkanivá medzistavcových platničiek sa postupne stávajú hustšími, menej elastickými, suchými a na povrchu sa tvoria malé praskliny. Nepriaznivé pocity v krčnej chrbtici a dolnej časti chrbta po nezvyčajnej fyzickej námahe naznačujú počiatočné štádiá osteochondrózy..

Nasleduje atrofia korzetových svalov chrbta s nedostatočnou fyzickou aktivitou, zlým držaním tela, plus podvýživou, zlými návykmi, metabolickými poruchami, stresom a nepriaznivým prostredím. To všetko vytvára ideálne podmienky na vytvorenie miechy..

symptomatológie

Výstup do želatínovej hmoty miechy je pre pacienta nevratným stavom. Nádor vytvára ohnisko zápalu, opuchu, proliferácie vláknitého tkaniva, ktoré postupne zakrýva výčnelok a hromadí vápenaté soli..

Počiatočná akútna bolesť po vytvorení kýly zmizne asi po 2 až 3 týždňoch, čo spôsobí bolesť chronického nepohodlia. Súčasne je obmedzená pohyblivosť chrbtice, narušenie alebo strata určitých neurologických funkcií (necitlivosť alebo brnenie v končatinách, strata citlivosti, kŕče, paréza) spôsobená kŕčmi nervových zakončení a krvných ciev..

Vytvorí sa začarovaný kruh. Na jednej strane poškodené disky potrebujú dostatočný prísun vody a minerálov z okolitých mäkkých tkanív, na druhej strane sú to rovnaké kŕče, sú zapálené a opuchnuté, čo narúša normálny krvný obeh a výmenu tekutín. Zlatý priemer je v tejto veci dôležitý. Adekvátne cvičenie a pohyb sú potrebné na obnovenie zásobovania krvi a výživy chrupavky a nadmerné zaťaženie môže aktivovať patologické procesy v chrbtici a tvorbu nových prietrží..

Väčšina problémov a neurologických patológií spôsobuje presne zadnú strednú kýlu. Napĺňajú epidurálny priestor a stlačujú miechu okrem silnej bolesti, vyvolávajú paralýzu končatín a dysfunkciu vnútorných orgánov (gastrointestinálny trakt, močový trakt, kardiovaskulárny systém atď.).

Oprava strednej kýly

Pacientovi sa spočiatku poskytujú konzervatívne liečebné metódy. Pozostávajú z:

 • Prísny odpočinok na lôžku v akútnom období.
 • Liečba liekov (lieky proti bolesti, nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá, vitamínové komplexy).
 • Ak je to potrebné, korzetová terapia, mäkká trakcia (kapota) chrbtice.
 • Po akútnom období - kurzy fyzioterapie, fyzioterapia, masáže, plávanie, manuálne metódy liečby, atď..

V prípade zlyhania klasickej liečby na dlhú dobu alebo prudkého zhoršenia stavu pacienta sa im ponúkne chirurgický zákrok.

Chirurgia v tomto prípade prináša množstvo ťažkostí a vedľajších účinkov. Umiestnenie zadnej strednej kýly sťažuje prístup, rovnako ako akcie v bezprostrednej blízkosti miechy a nervové korene sú dosť nebezpečné a niekedy nezvratné. Odstránenie výčnelku sa preto považuje za poslednú možnosť, ktorá ohrozuje život vnútorných orgánov pacienta.

V tomto prípade žiadna operácia alebo dlhodobé užívanie drog nezaručuje osobe úplné vyliečenie a zbavenie sa choroby. Odstránenie jednej z hernií nebude schopné obnoviť zostávajúce medzistavcové platničky a problém sa môže objaviť už na úplne inom mieste. Na zastavenie rozvoja osteochondrózy, a preto sú výčnelky a prietrže len schopné primeranej fyzickej námahy. Individuálne navrhnuté komplexy pomôžu pacientovi vrátiť sa do plného života bez bolesti a utrpenia a zabrániť ďalšej progresii ochorení chrbtice.

Lekári kliniky Bobryr: pracovná prax 10 rokov

Toroptsev D.A. PhD, chiropraktik, reflexológ, neurológ. Sorokin S.D. Chiropraktik, reflexológ, defanológ, vertebroológ. Životov A.A. Chiropraktik, defanoterapeut, neurológ, ortopéd. Babiy A.S. Chiropraktik, pediater, pediatrický chirurg, ortopéd.

Prihláste sa na bezplatné stretnutie

Ďakujeme, že ste kontaktovali kliniku Bobryr, administrátor vás bude kontaktovať v pracovnej dobe, aby objasnil čas prijatia.

Moskva, metro Alekseevskaja

Moskva, metro Alekseevskaya, ul. Malomoskovskaya d.21 cor. 1

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.
Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.