loader

Hlavná

Žalúdok

Medová hernia disku

Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha. Potenciálna stredná hernia disku je najnebezpečnejším typom medziobratlovej kýly a je spojená s vážnejšími príznakmi..

medziobratlová ploténka,

Čo je herniovaný disk?

Kýla medzistavcových platničiek nastane, keď sa vnútorný obsah disku prerazí pevným vonkajším obalom a vstúpi do miechového kanála. S vekom alebo v dôsledku traumy vonkajšie puzdro disku, nazývané vláknitý prsteň, slabne a opotrebuje sa, čo zvyšuje riziko výčnelkov a prasknutí, čo môže viesť k vytvoreniu prietrže medzistavcových platničiek. Medzistavcová prietrž nie je vždy sama o sebe bolestivá. Príznaky medzistavcovej prietrže sú spravidla spojené so zvieraním nervového koreňa.

Ak vám bola diagnostikovaná medziobratlová kýla, ktorá bola rozpoznaná ako zdroj bolestivých príznakov ovplyvňujúcich prácu, vzťahy a odpočinok, potom je štúdium informácií o tomto stave dôležitým prvým krokom v procese liečby. Uvedomenie si príčin a možností liečby medzistavcovej prietrže zvyšuje vaše šance na skorý návrat k zdravému a aktívnemu životnému štýlu.

Etapy medzistavcovej prietrže

S vekom sa všetky časti nášho tela menia, vrátane zložiek chrbtice. Medzistavcové platničky strácajú vodu a elasticitu. To oslabuje disk a robí ho zraniteľnejším voči rôznym vplyvom..

Rozlišujú sa nasledujúce štádiá degeneratívnych zmien na medzistavcovej platni:

 • prvú fázu prirodzeného opotrebenia možno klasifikovať ako vyčnievanie disku, keď stredná časť disku (obsiahnutá vo vnútri tvrdého vonkajšieho obalu) začne vyčnievať smerom k chrbtici. Výstupok môže mať obvod obvodu disku 180 stupňov alebo menej;
 • druhá fáza degenerácie disku zahrnuje vytvorenie výčnelku, keď sa vnútorné jadro disku pohybuje ďalej, presahuje normálne parametre disku a začína vyvíjať tlak na vonkajší obal, nazývaný vláknitý kruh, ktorý tvorí výčnelok. Vyčnievanie medzistavcového disku trvá viac ako polovicu (viac ako 180 stupňov) od obvodu disku;
 • tretia etapa je konečná a nazýva sa prietrž medzistavcových platničiek. To znamená, že sa vo vláknitej membráne objavilo prasknutie, čo umožňuje, aby obsah vnútorného gélu presahoval medzistavcové platničky.

Je dôležité si uvedomiť, že rôzni lekári môžu používať výrazy „výčnelok“, „výčnelok disku“ a „herniovaný disk“ rôznymi spôsobmi, takže pri diskusii o diagnóze je lepšie objasniť, čo presne znamená váš lekár. Pamätajte tiež na to, že vyčnievanie disku a vyčnievanie disku nie vždy vedie k tvorbe medzistavcovej prietrže alebo pretrhnutiu vláknitej membrány..

Príčiny a príznaky strednej hernie disku

Medián medzistavcovej prietrže je veľa, vrátane:

 • proces prirodzeného starnutia;
 • traumatické poškodenie napríklad počas dopravnej nehody;
 • zranenia spojené s opakovanými pohybmi, napríklad pri športe alebo manuálnej práci;
 • nadváha alebo obezita;
 • fajčenie.

Príznaky strednej medzistavcovej prietrže sa líšia v závislosti od miesta. Napríklad prietrž v dolnej časti chrbta (bedrovej chrbtice) môže spôsobiť bolesť, ktorá sa šíri na nohy a chodidlá. Zatiaľ čo krčná medzistavcová prietrž môže spôsobiť bolesť vyžarovanú z krku na rameno, rameno, lopatku a necitlivé prsty.

Príznaky medzistavcovej prietrže môžu zahŕňať:

 • strelecká bolesť;
 • brnenie
 • znecitlivenie;
 • svalová slabosť;
 • strata motorických schopností.

Medián medzistavcovej prietrže a chvosta

Veľká stredná medzistavcová prietrž v bedrovej chrbtici môže viesť k stavu nazývanému syndróm chvosta koní. Cauda equina syndróm je závažná komplikácia, pri ktorej je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok. Ak zdravotnícky pracovník nedokáže včas diagnostikovať strednú medzistavcovú prietrž a predpísať liečbu, následky môžu významne ovplyvniť kvalitu života pacienta..

Medzistavcová prietrž sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice vrátane dolnej časti chrbta (bedrovej). Ak sa medzistavcová kýla objaví na úrovni L5-S1, je pravdepodobné, že začne vyvíjať tlak na zväzok nervov, ktorý sa nazýva cauda equina. Kompresia cauda equina je s najväčšou pravdepodobnosťou veľká stredná kýla.

Keď kýla medzistavcového disku stláča nervy cauda equina, môže to viesť k množstvu závažných príznakov. Medzi tieto príznaky patrí bolesť dolných častí chrbta, ischias, zhoršená kontrola močenia a defekácie a znížená citlivosť v zadku, perineu, nohách a genitáliách..

Ak sa tieto príznaky vyskytnú spoločne, lekár by mal mať podozrenie na syndróm chvosta. Diagnóza bude pomerne jednoduchá, ak je známe, že pacient trpí medziobratlovou kýlou. Ak nie, bude pacientovi priradené zobrazenie magnetickej rezonancie (MRI) bedrovej chrbtice.

Diagnóza mediánu herniation disku

Ak chcete vykonať kompetentnú diagnózu akejkoľvek choroby chrbtice, vrátane strednej hernie disku, musíte navštíviť neurológa. Príznaky, ktoré sa bežne spájajú s medzistavcovou prietržou, môžu byť tiež spôsobené inými chorobami alebo zraneniami chrbtice. Preto je pred začiatkom liečby potrebné stanoviť správnu diagnózu. Vedieť, ako prebieha diagnostický proces, môže pomôcť znížiť úzkosť pred návštevou lekára..

Posúdenie príznakov a anamnézy

Prvým krokom v diagnostike strednej medzistavcovej prietrže je diskusia o príznakoch a anamnéze. Zvyčajne to zahŕňa otázky zamerané na lepšie pochopenie vašej choroby. Váš lekár môže tiež klásť otázky týkajúce sa vášho celkového zdravia. Rodinná anamnéza choroby je veľmi dôležitá, pretože existujú dôkazy, že choroby chrbtice môžu byť dedičné.

Zdravotná prehliadka

Ďalším krokom je dôkladné fyzické vyšetrenie. Účelom lekárskeho vyšetrenia je vyhodnotiť dostupný rozsah pohybu, neurologické funkcie, stav reflexov a celkovú silu krku a chrbta. Táto časť diagnózy môže byť pre pacienta bolestivá, ale pre potvrdenie diagnózy je veľmi dôležitá..

Zobrazovacie štúdie a iné testy

Na konci konzultácie vám lekár môže dať odporúčanie na vyšetrenie zobrazením, aby sa potvrdila prítomnosť medzistavcovej prietrže. V niektorých prípadoch sa táto štúdia môže vykonať na klinike samotnej, v iných - v špeciálnom diagnostickom centre. Röntgenové lúče môžu vykazovať zníženie výšky disku alebo prítomnosť kostných výrastkov (osteofyty), zatiaľ čo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) sa používa na získanie trojrozmerných obrazov miechy a medzistavcových prietrží. CT je oveľa horšie ako MRI v diagnostike hernie disku, dá sa použiť iba na kontraindikácie počas MRI. V závislosti od povahy a závažnosti vašich príznakov môže lekár naplánovať aj krvné testy, testy vedenia nervov alebo blokády nervov..

Liečba stredného hernia disku

Liečba stredného hernia disku môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Konzervatívna liečba strednej hernie disku

Mnoho pacientov so strednou strednou herníciou disku môže dosiahnuť dobré výsledky konzervatívnou nechirurgickou liečbou. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby strednej hernie disku je obnovenie normálnych vzdialeností medzi stavcami a zníženie tlaku na stlačený nerv, čo vedie k úľave od bolesti a ďalších príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou.

Medzi konzervatívne metódy liečby medzistavcovej prietrže patria:

 • chrbtovej trakcie, odporúčame vykonať vykladanie chrbtovej trakcie, pretože iné trakčné metódy môžu zhoršiť stav pacienta
 • masáž a iné cvičenia na posilnenie svalov chrbta
 • hirudoterapia na zníženie zápalových procesov
 • cvičenia zamerané na zlepšenie držania tela;
 • zmena životného štýlu.

Chirurgická liečba mediánu herniation

Chirurgickú liečbu stredného hernia disku je možné odporučiť u pacientov s veľkými výčnelkami, ako aj pri výskyte symptómov neurologického deficitu. Podľa nášho názoru môže chirurgická liečba prietrže len zastaviť rozvoj komplikácií prietržnej diskety, ale naopak, po operácii sa zhoršenie zhorší., Preto je dôležité vykonať MRI včas na bolesť chrbta, rúk, nôh a ak sa zistí patológia, okamžite začnite konzervatívne opatrenia..

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2018-03-26, 15:48.

Medziobratlová hernia disku L5-S1

Ak je postihnutých 5 bedrových stavcov a 1 krížnik, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž disku L5-S1. V tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytuje patológia, pretože pri chôdzi, behu a iných pohyboch sa maximálne zaťaženie objavuje na spodnej časti chrbta. Ak sa choroba lieči predčasne, následky môžu byť nepredvídateľné, až do vypnutia pacienta. Preto je dôležité ignorovať príznaky a okamžite vyhľadať pomoc lekára..

Dôvody rozvoja

Hlavným faktorom, ktorý vyvoláva vývoj prietrže lumbálnej chrbtice L5-C1, je progresívna osteochondróza chrbtice, pri ktorej sa medzistavcové platničky (MTD) stenčujú, zrútia a menia svoje normálne umiestnenie. S patológiou trpia aj bedrové stavce - postupne sa opotrebovávajú, čím sa zhoršuje fungovanie chrbtice..

Ďalšími bežnými príčinami, ktoré spôsobujú medziobratlovú ploténku L5-S1, sú:

 • vrodené a genetické patológie, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú vývoj a fungovanie pohybového aparátu;
 • zranenia, modriny, dislokácie a zlomeniny bedrovej oblasti;
 • progresiu chorôb degeneratívnej-dystrofickej povahy;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • sedavý spôsob života;
 • podvýživa;
 • nedostatočný denný príjem tekutín;
 • nedostatok vápnika a fosforu v tele.

S progresívnou osteochondrózou najčastejšie trpia cervikálne (stavce C5 - C6) a bedrové (L4 - L5 a L5 - S1) oddelenia..

odrody

Vláknité jadro môže vyčnievať rôznymi smermi. V závislosti od toho, kde presne padol disk, existujú také typy lumbosakrálnej prietrže:

 • Hediácia paramediálneho disku. V tomto prípade jadro disku zaberá polohu vpravo alebo vľavo od miechy.
 • Chrbtová. S vývojom takejto patológie jadro padá do kanála, kde nervové plexusy prechádzajú, a preto pri dorzálnej kýle pacienta sú akútne príznaky znepokojujúce..
 • Medián herniation disku L5 - S1. Vypuklý obsah medzistavcových platničiek nachádzajúcich sa v strede miechového kanála.
 • Paramedian-foraminal kýla. Jadro disku spadá do oblasti koreňov miechy.
 • Hernia dvojstranné medián-paramediánsky disk L5 - S1. V tejto situácii je vláknité jadro nasmerované do centrálnej a bočnej časti, ale príznaky bolesti sa šíria na obe strany..

Vzhľadom na to, na ktorej strane sú nervové vlákna stlačené a zapálené, sa vyskytuje prietrž:

Charakteristické príznaky

Zadná prietrž medzistavcových platničiek vyvoláva akútnu bolesť v bedrovej oblasti. V pokročilých prípadoch je narušená pohyblivosť dolných končatín, trpia vnútorné orgány umiestnené v malej panve, človek stráca libido. Ak je výčnelok v dutine, kde prechádzajú stavcové nervy, bolesť sa šíri do gluteálnej a femorálnej oblasti. Porucha inervácie nôh a prstov, pocit necitlivosti kože alebo brnenie, akoby na nohách bežali husacie kožušiny. Medián alebo stredná kýla v pokročilých prípadoch vyvoláva paréziu, pretože so zvyšujúcim sa vydutím je poškodený miechový kanál.

Aj keď umiestnenie kýly môže mať odlišnú lokalizáciu, je možné rozlíšiť všeobecné príznaky, medzi ktorými sú najbežnejšie:

 • ostré a ostré bolesti chrbta v bedrovej oblasti;
 • exacerbácia bolesti po fyzickej námahe, predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • necitlivosť a zhoršená funkčnosť dolných končatín;
 • nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie;
 • syndróm „potlačenia kašľa“, keď sa bolestivosť zintenzívni pri pokuse o kašeľ alebo kýchanie.
Späť na obsah

Diagnóza herniovaného disku L5-S1

Aby bola liečba kýly L5-S1 účinná, je dôležité zistiť, aký je nepriaznivý vplyv na miechu a tiež zistiť polohu výčnelku. Preto lekár po úvodnom vyšetrení, palpácii a anamnéze odporučí vyšetrenie CT alebo MRI. Pomocou týchto diagnostických opatrení bude možné určiť presné rozmery prietrže. Na určenie polohy a stupňa poškodenia stavcov sa vykoná ďalšia rádiografia. Po potvrdení diagnózy lekár vyberie individuálny liečebný režim.

Aké ošetrenie je predpísané?

konzervatívny

Ak lumbosakrálna herniálna výčnelka nepresiahne 6 mm, bude možné urobiť bez chirurgického zákroku a zbaviť sa problému konzervatívnym spôsobom. Niektoré skupiny liekov uvedené v tabuľke pomôžu zbaviť sa zápalu, opuchov a syndrómu bolesti:

Skupina liekovaktnadpis
Nesteroidné protizápalové liekyEliminujte zápal, opuch, bolesťdiclofenac
Nimesil
ibuprofen
"Indometacín"
Svalové relaxanciáUvoľnite svalové kŕče"Baclofen"
Midokalm
Sirdalud
Preparáty pre křupavkuOpravte poškodené tkanivo chrupavkychondroitín
Structum
Arthro
Vitamíny B.Posilniť imunitu"Neuromultivitis"
Prispievajte k zrýchlenej regenerácii poškodených medzistavcových štruktúrMilgamma
Neurovitan
Supradin
Späť na obsah

Fyzioterapia a masáže

Masážne manipulácie obnovujú normálny prísun krvi a výživu postihnutým oblastiam. Fyzioterapeutické opatrenia, ktoré sú predpísané ako pomocná terapia a ako prevencia, pomôžu urýchliť obnovu poškodených diskov a normalizovať fungovanie lumbosakrálnej chrbtice. Užitočné sú nasledujúce postupy:

cvičenie

Je dôležité pravidelne cvičiť - vďaka nej sa obnovuje prísun krvi v postihnutej oblasti, pocit bolesti a stuhnutosti zmizne. Gymnastiku s herniou vyberá lekár individuálne, pričom sa berie do úvahy stupeň progresie patológie a celkové zdravie pacienta..

Kedy to urobiť bez operácie?

Ak herniálna formácia dosiahla veľkú veľkosť (od 12 mm) a konzervatívne metódy už nefungujú, vykonáva sa chirurgická liečba, počas ktorej sa kýla a iné poškodené štruktúry odstraňujú mikro-rezom pomocou endoskopu. Tento typ operácie sa nazýva mikrodisektómia. Môže sa použiť aj laserové odstránenie. Tento postup spočíva v odparení patologického obsahu medzistavcových platničiek pomocou laserového lúča. Druh operácie určuje iba lekár individuálne.

Negatívne následky a ich prevencia

Ignorovanie príznakov a odloženie návštevy lekára vyvoláva nebezpečné komplikácie:

 • narušené fungovanie orgánov umiestnených v panve;
 • problémy s prácou dolných končatín;
 • silná bolesť;
 • úplné zničenie medzistavcových platničiek a postihnutia.

Ak sa však liečba vykonáva v raných štádiách, takýmto dôsledkom sa dá vyhnúť. To znamená, že choroba sa musí liečiť včas. Ako profylaxia sa odporúča vykonávať cvičenia každý deň, dávkovať záťaž na spodnú časť chrbta, neprechladzovať, viesť zdravý životný štýl, liečiť patológie degeneratívne-dystrofickej povahy.

O herniovanom disku L5 S1

U ľudí sa takáto choroba stručne nazýva „miechová prietrž“. Budeme rozumieť, čo je herniovaný disk L5 S1. V medicíne je zvyčajné označovať presné umiestnenie lézie pomocou písmen a číslic. Každý medzistavcový disk je vláknitá kortilaginózna kapsula s gélovitým vnútorným jadrom. Pri nadmernom zaťažení disku je jeho vláknitá membrána poškodená a mäkký obsah jadra prenikne von, jedná sa o kýlu. Jadro je niekedy čiastočne oddelené od disku a fragment doslova spadne do centrálneho miechového kanála (spadnutá prietrž).

Zaujíma nás, čo je kýla medziobratlového disku L5 S1. Písmeno L tu znamená bedrovú chrbticu (z latinského lumaru), číslo 5 je poradové číslo, pre bedrové je to posledné stavce. Pod bedrovou oblasťou je sakrálna oblasť (z latinskej krížovej kosti), v názvoch stavcov tohto oddelenia je pred písmenom S písmeno S. „L5 S1“ teda znamená, že na disku je patológia spájajúca piaty bedrový stav (L5) a prvý krížový (S1) stavcov „Toto je jedna z kýly lumbosakrálnej chrbtice. Správny názov choroby je medzistavcová prietrž L5 S1..

Druhy medzistavcových prietrží

 1. Paramediální. V tomto prípade k výčnelku dôjde napravo alebo naľavo od miechového kanála.
 2. Chrbtová. Výstupok je nasmerovaný do miechového kanála, zužuje jeho lúmen a môže narúšať nervové korene a vlákna.
 3. medián Veľmi podobný chrbtovej časti, ale výstupok je nasmerovaný späť presne do stredu, zužuje lúmenu miechového kanála v jeho strednej časti..
 4. Brušný. Zahŕňa to všetky predné výčnelky. Má najmenšie klinické prejavy, pretože nervové vlákna neprechádzajú v prednej polovici medzistavcovej chrupavky..
 5. Kruhová prietrž. Toto je výčnelok, pri ktorom vláknitý prstenec nestráca svoju integritu. Kýla L5 S1 je dosť často tohto druhu.
 6. Schmorlova kýla. Prejavuje sa v nútenej chrupavke do kosti stredného stavca. Môže byť stanovená röntgenovým vyšetrením..

Z vyššie uvedených typov je stredná kýla disku L5-S1 najnebezpečnejšia, je to „zadná“ patológia, je nasmerovaná na miechový kanál v oblasti, kde prechádzajú dôležité nervové korene (často kvôli vonkajšej podobnosti sa zväzok nervových vlákien rozvetvujúci sa na tomto mieste nazýva cauda equina) ) Kompresia sa zhoršuje sprievodným opuchom, čo môže viesť k parézii, znecitliveniu a dokonca k nesprávnemu fungovaniu vnútorných orgánov..

Príčiny herniovaného disku

Medzi príčinami hernie disku L5 S1 dominuje osteochondróza. V dôsledku dystrofických porúch disk nedostáva dostatok vlhkosti a živín z okolitých tkanív, v dôsledku čoho jeho vláknitá membrána postupne stráca svoju elasticitu. V určitom okamihu vláknitý kruh už nie je schopný vydržať tlak a zrúti sa, dochádza k výčnelku.

Hernia L5 S1 môže okrem osteochondrózy spôsobiť metabolické poruchy, pretože medzistavcové platničky nemajú svoj vlastný obehový systém, takže z okolitých tkanív absorbujú všetky potrebné vitamíny, látky a stopové prvky. Niekedy vrodené patológie vedú k hernii, ktorá sa vyznačuje zmeneným uhlom zakrivenia chrbtice v bedrovej oblasti - výrazne sa líši od normy. Medzi riziká prietrže patrí tiež: pokročilá skolióza, artritída; zdvíhať závažia; Ankylozujúca spondylitída, rôzne zranenia, nedostatok fosforu a vápnika v tele. Fajčenie a častá konzumácia kávy môžu zhoršiť výživu tkanív a tým aj miechy.

Príznaky medzistavcovej prietrže L5 S1

Symptómy sú veľmi rôznorodé a závisia od mnohých faktorov: smeru vyčnievania, jeho povahy a veľkosti. Veľkosť stavcov sa líši, veľkosť diskov sa líši. Spodná časť chrbtice predstavuje hlavné zaťaženie, takže stavce a disky sú veľké, stavca L5 má maximálnu veľkosť. Sakrál sa nachádza pod driekom, stavce tejto oblasti postupne narastajú v prvých 25 rokoch života človeka a výsledkom je takmer súvislá kosť - krížová kosť (sakrálna kosť). Medzistavcový disk L5 S1 je najnižší disk v chrbtici dospelého človeka. Je naňho položená veľká záťaž, takže kýla L5 S1 sa vyskytuje veľmi často.

Je zrejmé, že čím silnejší je výčnelok prietrže disku smerom k miechovému kanálu, tým výraznejšie sú jej príznaky. Môžu sa vyvíjať rýchlo alebo postupne. Pri malej prietrži L5 S1 sa choroba prejavuje ako lokálna bolesť v postihnutej oblasti, ktorá sa zhoršuje pohybom a obmedzuje ich amplitúdu. Niekedy sa bolesť dostane do oblasti slepej uličky alebo dá nohu. Stredné až kritické veľkosti prietrže sa vyznačujú vysokou intenzitou bolesti, výskytom krívania, bolesťou v kolene alebo členku, bolesť nesmie zanechať ani v pokoji, niekedy znecitlivením ktorejkoľvek časti nohy, zhoršenými reflexmi, pocitom „husacích hrčiek“ a mravenčením na koži. Pri kašľaní alebo kýchaní sa môže bolesť prudko zosilniť, niekedy vedie k vyblednutiu v akejkoľvek polohe, pretože najmenší pohyb spôsobuje neznesiteľnú bolesť. Nakoniec existujú tzv. Kritické veľkosti prietrže, pri ktorých je možná paralýza dolných končatín. Príznaky sa samozrejme líšia v závislosti od individuálnych charakteristík tela, výšky, hmotnosti, veku, celkového stavu pacienta..

Rozmery a smer kýly sú pri vyšetrovaní na zariadeniach MRI dobre definované. Röntgenový obraz nedáva predstavu o veľkosti patológie, ani o povahe, je potrebné si to pamätať. Lekári už dlho identifikovali kritickú veľkosť každej chrbtice. Pokiaľ ide o kýlu disku L5 S1, je obvyklé považovať výčnelok 8-12 mm za kritický. Ak je táto veľkosť prekročená, nie je možné urobiť bez chirurgického zákroku, inak časť kýly (sekvestrácia) spadne do kanála miechy, čo môže viesť k ochrnutiu. Spadnutú časť disku môže telo vnímať ako cudzie teleso, čo povedie k rozvoju autoimunitnej reakcie.

Hernia disku L5-S1: ošetrenie

Prvým pravidlom je okamžitá konzultácia s lekárom, ak je v bedrovej oblasti bolesť. Včasné vyšetrenie a správna diagnóza pomôžu predpísať primeranú liečbu a zabrániť nežiaducim následkom. Úlohou lekára v prvej fáze je zastaviť zápalový proces a zmierniť bolesť.

Konzervatívne zaobchádzanie zahŕňa nasledujúce potrebné položky:

 • zabezpečením pokojovej polohy postele a horizontálnej polohy bez pohybu po dobu niekoľkých dní je dôležité zabrániť novému posunu a odstrániť zaťaženie stavcov;
 • menovanie NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), so silnou bolesťou alebo lumbago (lumbago), je možné použiť lokálne anestetické blokády;
 • vymenovanie svalových relaxancií na uvoľnenie reflexného svalového napätia, čo vedie ku kompresii postihnutej oblasti.

V budúcnosti môže lekár odporučiť použitie chondroprotektorov a vitamínov. Významnú úlohu zohráva fyzioterapia: magnet, laser, blato, liečivá voda. Po odstránení zápalového procesu a obnovení mobility bude potrebná terapeutická gymnastika, mala by sa vykonávať veľmi opatrne, postupne sa zvyšuje záťaž, v prvom štádiu sa všetky cvičenia vykonávajú iba ležaním. Ako ďalšie opatrenie je možné uviesť jemnú masáž. Ak je patológia pacienta lokalizovaná na disku L5 S1, existuje riziko dodatočného posunutia disku pri liečbe pomocou metód manuálnej terapie, tu by sa mal lekár rozhodnúť.

Značná pozornosť sa venuje strave, pri liečbe kýly L5 S1 je dôležitá odmietnutie tukových potravín, obmedzenie používania múky a sladkých jedál, zahrnutie potravín bohatých na vápnik do stravy, ako je zelenina, vlašské orechy, obilniny, otruby, mliečne výrobky. Je potrebné mať na pamäti, že užívanie alkoholických nápojov prispieva k opuchu, ktorý zvyšuje už existujúci opuch v postihnutej oblasti. Trpezlivosť, vyrovnanosť, primeraný prístup k liečbe sú veľmi dôležité, pretože konzervatívna terapia môže trvať dlhšie ako jeden mesiac.

Nepokúšajte sa liečiť túto chorobu sami. Napriek podobnosti liečebných metód pre rôzne typy kýly existuje stále rozdiel. Pacient by mal vedieť, že nekontrolovaný príjem protizápalových liekov často vedie k gastritíde alebo peptickému vredu. Lekár pri predpisovaní liečby vezme do úvahy existujúce chronické choroby a predispozície. Správne zvoliť cvičenia fyzioterapeutických cvičení, vymenovať masáž a správny druh regenerácie kúpeľov môže byť špecialistom len na základe jeho vedomostí a skúseností.

V prípade neúspešnej konzervatívnej liečby, ako aj v prípade, že veľkosť prietrže medzistavcovej platničky L5 S1 presahuje kritickú hodnotu, môže byť potrebný chirurgický zákrok. Existuje niekoľko možností a algoritmov pre chirurgickú liečbu, každá z nich má ďalšie odrody:

 • úplné odstránenie poškodeného disku, s následnou fúziou stavcov navzájom, ako aj s inštaláciou implantátu, ktorý preberá funkciu vzdialeného disku;
 • vybratie iba časti disku, konkrétne prietrže (obvykle vykonávané laserom);
 • odparovanie vnútorného obsahu disku, po ktorom sú jeho steny zasunuté a kompresia nervových zakončení sa zastaví.

Nedávno existujú nové metódy chirurgického zákroku, ktoré zohľadňujú širšie individuálne prejavy choroby, ako aj jedinečné vlastnosti každého pacienta. Operácie sa stávajú menej invazívne a vyžadujú kratšiu dobu na zotavenie..

Ako sa lieči zadná stredná hernia disku 15 s1

Zadná stredná hernia disku 15 s1 nastáva v dôsledku deštrukcie vláknitého prstenca. V tomto prípade buničina vstupuje do medzistavcových priestorov. Kýla l5 s1 sa nachádza v lumbosakrálnom úseku hrebeňa. Toto miesto je najväčšou záťažou. V dôsledku toho je deštrukcia sprevádzaná výraznými symptómami.

Druhy poškodenia

Kýla sa vyvíja na pozadí deštrukcie posterolaterálnej alebo zadnej časti membrány. V závislosti od miesta je rozdelená do niekoľkých typov:

 • medián alebo medián. Patologické procesy sa šíria pozdĺž mediánu do lúmenu miechového kanála. Dorsálna prietrž ovplyvňuje korene, čo vedie k výskytu neurologických symptómov a zhoršenej citlivosti dolných končatín;
Medzistavcové hernie disku sú sprevádzané charakteristickými symptómami
 • oddelená mediálna alebo zadná strana. Opomenuté štádium patologického procesu, v ktorom jadro disku tečie do miechového kanála;
 • záložné právo. Kýla je lokalizovaná na anterolaterálnej stene hrebeňa. V tomto prípade je pozorované poškodenie nervových koreňov na jednej strane, ktoré je sprevádzané bolesťou a neurologickými príznakmi;
 • foraminal. Tvorí sa v mieste výstupu nervových zakončení zo miechového kanála. Sprevádzané porušením iba jedného nervu.

Stredná prietrž pokračuje s očividnými príznakmi, medzi ktorými sú bolesti nôh, najmä pri pohyboch.

príčiny

Poškodenie medzistavcových platničiek nastáva na pozadí rôznych faktorov. Medzi hlavné dôvody patria:

 1. Fyzické cvičenie. Nadmerné zaťaženie chrbtice vedie k zničeniu jej prvkov. Častou príčinou je ťažké zdvíhanie. V takýchto prípadoch je riziko roztrhnutia krúžku disku a výstupu buničiny veľmi vysoké..
 2. Jednotlivé vlastnosti štruktúry hrebeňa. Pravdepodobnosť zvýšenia ochorenia sa zvyšuje v prípadoch, keď je uhol medzi stavcami veľký alebo malý. Výsledkom je, že disk má anatomicky nepravidelný tvar, vďaka čomu je menej odolný voči stresu a negatívnym vplyvom..
 3. Predispozícia k patológii. Riziko sú ľudia s vrodenými chybami spojivového tkaniva. Ak majú od narodenia nízku silu väzov, šliach a svalov, pravdepodobnosť patológie je veľmi vysoká.
 4. Nadváhou. Ľudia s nadváhou často čelia rôznym ochoreniam. Medián kýly nie sú výnimkou. Pri veľkom a častom zaťažení sa stavce krčných, hrudných a dolných častí rýchlo opotrebujú a prestanú úplne vykonávať svoje funkcie..

Dôležité! Pri diagnostike a liečení sa berú do úvahy faktory, proti ktorým ochorenie vzniklo.

Nesprávna výživa a neobvyklý životný štýl sú často príčinou rôznych ochorení. Pred liečbou musíte starostlivo skontrolovať stravu a dennú rutinu. To sa nielen zbaviť choroby, ale tiež zabrániť relapsom.

Liečba je predpísaná podľa výsledkov komplexného vyšetrenia, vrátane röntgenových lúčov

prejavy

Príznaky choroby spojené s poškodením disku, pri ktorých je pozorovaná kompresia nervových zakončení a mäkkých tkanív. Medzi hlavné prejavy dorzálnej prietrže l5 s1 patria:

 1. Neurológia. Citlivosť pacienta je znížená a postihnutá oblasť je znecitlivená. Znepokojuje ho bolesť v sedacieho nervu a pálenie v dolnej časti nohy.
 2. V dôsledku lézie sú tkanivá hustejšie, svaly sa začínajú sťahovať častejšie a nervové korene sa zapaľujú. To všetko vedie k vzniku opuchov na jednej strane chrbta..
 3. Ochorenie je sprevádzané bolesťou, ktorá sa vyskytuje na rôznych miestach. Ich povaha sa pravidelne mení. V počiatočnej fáze sa pacienti sťažujú na silné bolesti chrbta. Následne sa sťahujú do iných častí chrbtice a do dolných končatín. Bolesť sa zvyšuje s pohybom.

liečba

Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná diagnostika a účinná liečba sa problému zbavia. V počiatočnej fáze je hlavnou úlohou odstrániť syndróm bolesti a zastaviť vývoj zápalového procesu.

Konzervatívne zaobchádzanie pozostáva z niekoľkých bodov:

 1. Pacientovi je predpísaný odpočinok na niekoľko dní. Mal by byť v horizontálnej polohe v úplnom pokoji. Zabráni sa tým novým kompenzáciám. Difúzny disk musí byť zaistený v jednej polohe.
 2. Na odstránenie bolesti sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Tiež sa používajú lokálne anestetické blokády..
 3. Svalové relaxanty uvoľňujú reflexné svalové napätie, ktoré stláča postihnuté miesto.

Ak je to potrebné, pacientovi je predpísaný priebeh vitamínov a chondroprotektorov. Terapeutická gymnastika sa vykonáva iba vtedy, ak je zápalový proces odstránený a je obnovená pohyblivosť tela. Cvičenia sa vykonávajú veľmi opatrne. Gymnastika sa spočiatku vykonáva v polohe na chrbte..

Cvičebná terapia je súčasťou komplexnej terapie na liečenie herniovaných diskov

Na zvýšenie účinnosti liečby sa používa manuálna terapia. Masáž by mala robiť profesionál. V opačnom prípade existuje vysoká pravdepodobnosť premiestnenia diskov. Masáž by mala byť mäkká, bez tlaku..

Osobitné miesto v liečbe je strava a životný štýl. Ak chcete urýchliť obnovenie, musíte postupovať podľa týchto pravidiel:

 1. Obmedzte použitie alebo úplne odmietnite mastné potraviny, sladké a múky.
 2. Odborníci odporúčajú zahrnúť do stravy mliečne výrobky, zeleninu a ovocie, vlašské orechy, otruby a obilniny.
 3. Odmietnuť zlé návyky. Najmä z alkoholických nápojov. Prispievajú k zvýšenému opuchu..

Liečba kýly sa vykonáva pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára. Všetky lieky a metódy sa predpisujú na základe testov a skúšok. Osobitná pozornosť sa venuje prítomnosti indícií a kontraindikácií konkrétnej techniky.

Dôležité! Kýla je pomerne vážna a nebezpečná choroba, preto ju neliečte sami. Obzvlášť užívajte protizápalové lieky. Môžu spôsobiť komplikácie vo forme vredov, gastritídy a iných patológií..

Chirurgický zákrok

Ak konzervatívna liečba nepriniesla požadovaný výsledok, pacient je odoslaný na chirurgický zákrok. V tomto prípade je potrebné upozorniť na zložitosť prípadu, najmä na veľkosť prietrže. V závislosti od toho sa chirurgický zákrok vykonáva podľa rôznych schém:

 1. Poškodený disk je úplne odstránený. Existujú dva spôsoby výsledku operácie. V prvom prípade sú stavce spojené spolu, v druhom prípade je nainštalovaný implantát, ktorý vykonáva všetky funkcie disku..
 2. Poškodená časť disku sa odstráni. V tomto prípade hovoríme o odstránení herniálneho vaku laserom.
 3. Obsah disku sa odparí. Potom sú steny zasunuté, čo zastaví vylisovanie koreňov.

Výhodou operácie je, že s jej pomocou sa môžete rýchlo zbaviť problému. Obnova trvá krátko. Avšak chirurgický zákrok sa považuje za invazívnu liečbu. Preto sa používa veľmi zriedka..

Použitím MRI sa stanoví stav diskov a stanoví sa prítomnosť komplikácií.

Aké komplikácie môžu vzniknúť?

Nebezpečenstvo strednej prietrže je, že je veľká a môže poškodiť miechový kanál. V tomto prípade vznikajú komplikácie, ktoré majú odlišný charakter. V dôsledku nesprávneho zaobchádzania môže dôjsť k herniovému spadu, ktorý je sprevádzaný prasknutím zadného pozdĺžneho väzu..

Kýla s veľkou silou tlačí okrem iného na miechu. Výsledkom je paraparéza a odchýlky v práci vnútorných orgánov. Rýchly vývoj choroby vedie k ochrnutiu končatín. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné sa včas poradiť s lekárom a začať liečbu.

Kýlová medzistavcová platnička L5 S1: typy, príznaky a liečba

Kýla disku L5 S1 sa vyvíja medzi posledným (piatym) bedrovým stavcom a krížovou kosti: nachádza sa tam ťažisko ľudského tela..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Nad a pod telom každého stavca je zakrytá tenká chrupavka, cez ktorú je medziobratlový disk privádzaný. Čím väčšie je zaťaženie chrbtice, tým viac sú tieto štruktúry hustejšie, čo zhoršuje prenikanie živín do disku. Výsledkom takého porušenia je stav, keď nestlačiteľné gélové jadro disku vyschne bez dostatočného príjmu výživy a jeho periférna časť vyčnieva do miechového kanála a potom praskne. Toto je herniovaný disk.

Medzi disky stavcov L5 a S1 sa kladie veľké zaťaženie, takže pri tejto časti chrbtice sa pri častiach kýly vyskytuje pomerne často prietrž.

Už v počiatočnej fáze patológia výrazne ovplyvňuje kvalitu ľudského života a prejavuje sa ako silná bolesť chrbta a nôh. Je zdraviu nebezpečný, pretože môže viesť nielen k ochrnutiu dolných končatín, ale aj k vážnemu narušeniu brušných orgánov..

Konzervatívna terapia, ktorá sa vykonáva v počiatočných štádiách ochorenia, vám môže umožniť zabudnúť na chorobu na dlhú dobu (predmetom šetriaceho životného štýlu)..

Ak sa osoba obrátila na lekára neskoro - existuje vysoká pravdepodobnosť, že budete musieť vykonať operáciu. Nemalo by dôjsť k panike súčasne, pretože intervencia sa teraz vykonáva pomocou minimálne traumatických metód s vysokou mierou úspešnosti..

Príčiny patológie

Príčiny ochorenia herniovaného disku L5 S1 sú patológie, pri ktorých je narušená výživa chrbtice:

 • osteochondrosis;
 • vrodené choroby chrbtice, u ktorých má disk medzi 5 bedrovými a 1 krížovými stavcami zvýšené zaťaženie (spojenie posledného bedrového stavca s krížovou svorkou, väčší alebo menší, ako je nevyhnutný uhol fyziologického ohybu bedrového kĺbu);
 • skolióza bedrovej kosti, ktorá nebola ošetrená;
 • intenzívna fyzická aktivita spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží;
 • niektoré genetické choroby, ktoré spôsobujú slabosť svalov a / alebo väzov, ktoré držia chrbticu;
 • reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída;
 • obezita, keď medziobratlové platničky (vrátane L5 S1) majú zvýšené statické zaťaženie;
 • poranenia tohto segmentu chrbtice;
 • vaskulárne choroby, ktoré živia priamo stavce;
 • nízky príjem tekutín počas dňa;
 • nedostatok vápnika a fosforu v stavcoch.

Typy prietrže L5 S1 a príznaky s ňou spojené

V závislosti od toho, ktorým smerom vyčnieva stred disku (buničité jadro), herniovaný disk L5 S1 môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jadro sa tiahne doprava alebo doľava od miechy

Medzistavcové platničky vyčnievajú do oblasti, kde prechádzajú miechové nervy

Výstupok je umiestnený presne v stredovej línii a je poslaný do miechového kanála

Jadro sa rozprestiera po celom obvode miechy

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna a dolnej končatiny po chodidlo;
 • strata dobrovoľnej kontroly nad nohami;
 • porušenie močenia;
 • znížené libido.
 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po zadok a bedrový kĺb, s progresiou „zostupuje“ k prstom;
 • zmena chôdze;
 • nepohodlie pri sedení;
 • bolesť môže ustupovať, ale pri kašľaní alebo kýchaní v chrbte dochádza k „bolesti chrbta“;
 • znecitlivenie nôh;
 • únava nôh pri chôdzi;
 • zníženie svalov v stehne a dolných končatinách.

Paramedial - najnebezpečnejší typ prietrže, pri ktorom nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale miechy samotnej

 • Pálivá bolesť v perineu;
 • ťažkosti s močením a vyprázdňovaním, zatiaľ čo osoba sa cíti silne naliehavá, aby tak urobila;
 • znecitlivenie slabiny.

Kruhový - druhý najnebezpečnejší typ patológie, pretože pri určitej lokalizácii môže byť poškodená miecha, čo vedie k invalidite

 • Nízka bolesť chrbta aj v pokoji;
 • porušenie pohybov nôh;
 • nohy sa cítia slabé a mierne brnenie;
 • v závažných prípadoch sa nohy nepohybujú, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním.

Čím väčšia je hernia L5 S1, tým intenzívnejšia je bolesť v dolnej časti chrbta, perineum alebo nohe.

Ťažké pokročilé formy ochorenia môžu vyžadovať chirurgickú liečbu..

Posledným štádiom choroby je sekvestrovaná prietrž, keď obsah disku vteká do miechového kanála. Prejavuje sa to štyrmi znakmi:

silné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta;

bolesť zosilňuje kašľom, napätím, smiechom;

jedna noha znecitliví a stane sa neaktívnou až do rozvoja ochrnutia;

môže sa zhoršiť samovyprázdnenie a močenie.

Ak existuje podozrenie na sekvestráciu kýly, vyžaduje sa neodkladné ošetrenie.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Liečebné metódy

Kýla L5 S1 sa lieči konzervatívne a operatívne.

Operáciu robia len vtedy, ak sa vyvinuli močenie, pohyby čriev alebo ochrnutie. V iných prípadoch sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba..

Konzervatívna terapia

Konzervatívne liečenie musí byť komplexné:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržepríznaky

Eliminujte bolesť a zápal

Uvoľnite kŕče zo zovretých paravertebrálnych svalov

Pomáhajú obnoviť chrupavku, ktorá „dodáva“ jedlo do medzistavcových platničiek

Zmierňuje silnú bolesť

Vitamíny B.

Nechajte nervový impulz napriek tomu prejsť do svalov pozdĺž zúženého nervu

Zmierňuje kŕče zovretého svalu, tónov vysoko uvoľnených svalov chrbtice a končatín

Cvičenie pomáha zmierňovať stres od chorých stavcov, posilňuje ďalšie svaly na ich prerozdeľovanie

Magnetoterapia, elektroforéza, diadynamické prúdy

Zmierniť bolesť, uvoľniť paravertebrálne svaly, zlepšiť nervové vedenie

Fitness vybavenie (napr. Yulina hojdačka), hirudoterapia

Pomáhajú odstrániť zaťaženie z poškodeného disku. Zlepšite krvný obeh v postihnutých stavcoch

operácie

Takáto liečba sa vykonáva v extrémnych prípadoch: s neúčinnosťou konzervatívnej terapie, rozvojom paralýzy alebo „syndrómu chvosta koní“. Pri moderných operáciách sa časť medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nervy alebo miechu, odstráni rezom alebo vpichom. Disk sa odparí laserom alebo sa odsaje pomocou podtlaku. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa „veľká operácia“ vykonáva, keď je poškodený disk odstránený konvenčnými neurochirurgickými nástrojmi relatívne veľkým rezom..

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj, prosím, vysvetli, čo stredná kýla a stredná kýla znamenajú, sú to rôzne mená? Ak je to isté, tak prečo robiť také chyby? A to isté so slovami „dorzálny“ a „dorzálny“, čo je správne?

Ahoj Olko. Paramediánska hernia (alebo paramedial) je rovnaká koncepcia, ktorá charakterizuje degeneratívnu léziu medzistavcových platničiek, pri ktorej sa jej chrupavkové tkanivo začína pohybovať a vydúva sa bokom od stavcov vzhľadom na miechový kanál.
Dorsálna prietrž a dorzálne sú tiež rovnaké.
DORSAL, DORZAL -
[Lat. 1. anat. chrbtová, umiestnená blízko chrbtového povrchu tela alebo smerom k nemu (okolo orgánu alebo anatomickej formácie);
Tieto slová sú identické, synonymá, len tradícia výslovnosti sa zmenila.

Ahoj, urobil som MR. Mám dorzálny ľavostranný výčnelok disku do 4 mm s účinkom na predný epidurálny priestor, prolaps do ľavého formálneho kanála, dopad na nervový koreň na úrovni L4-5 a na úrovni L5-S1 je dorzálna paramediánska hernia disku do 5 mm s vystavením prednému epidurálnemu priestoru, prolapsom do foraminálnych kanálikov, vystavením nervovým koreňom.Na úrovni L2-S1 je stanovené nerovnomerné zhrubnutie zadného pozdĺžneho ligamentu Záver: degeneratívne-dystrofické zmeny medzistavcových platničiek s prítomnosťou výčnelkov L2-3, L3-4 a hernia diskov L5-S1. Spondylóza. Bolí to sedenie ako modrina. Aké strašidelné je, ako sa lieči a je liečené? Je potrebné podstúpiť chirurgický zákrok alebo ho možno vyliečiť konzervatívnym spôsobom?.

Olga, kýla nie sú liečené konzervatívnymi metódami (nemôžete ich vyriešiť). Zbaviť sa ich môžete iba chirurgickým zákrokom, ktorý sa zvyčajne robí iba vo výnimočných prípadoch..

Vo väčšine prípadov sa na liečbu výčnelkov používajú fyzioterapeutické metódy aj manuálna terapia. Ten však vyžaduje vysoko kvalifikovaného odborníka, opatrnosť a obozretnosť. Veľký dôraz sa kladie na trakčné (výfukové, napínacie) techniky, ktorých účelom je normalizovať anatomické podmienky na premiestnenie posunutého disku a uvoľnenie obmedzených nervových zakončení..

Ahoj. Prosím, povedzte mi: Mám spinálnu stenózu. Príznaky sú znížená citlivosť ľavej nohy a pocit pálenia na pravom stehne Pri skenovaní MRI má laterálna spinálna stenóza na úrovni L5-S1 prietrž až 9 mm. Čo si myslíte, že je možné urobiť bez operácie, alebo je ešte lepšie urobiť to? Naozaj sa teším na vašu odpoveď. poďakovať

Ahoj Leonid. Najprv je predpísaná konzervatívna terapia, jedná sa o nesteroidné protizápalové lieky, dehydratačné činidlá, vaskulárne lieky, vrátane venotonických liekov, ktoré zlepšujú prietok krvi cez rozšírené venózne plexy miechového kanála, čím sa vykonáva nepriama dekompresia neurovaskulárnych prvkov. Indikácie pre chirurgický zákrok sú silná netolerovateľná bolesť, ktorú nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód; progresívny neurologický deficit.

Špecialista vám môže dať najlepšiu radu po osobnej skúške na základe všetkých vašich skúšok..

Dobrý deň, povedzte mi, kýla L5 / S10,95 cm je veľa? Môže sa vyliečiť?

Dobrý deň, Natalia. Takáto prietrž je predmetom chirurgického ošetrenia. Ak je útvar menší ako 5 mm, potom sa lieči pomocou špeciálnej gymnastiky a trakcie stavcov..

Ahoj. Na MR som dostal stredo-paramediánsky bilaterálny rozmer L5 / S1 s veľkosťou 0,5 cm, ktorý sa na obe strany rozšíril do medzistavcovej priehlbiny bez stlačenia susedných sektorov duralového vaku. Záverom možno povedať, že obraz MR o dystrofických zmenách v lumbosakrálnej chrbtici, komplikovaný herníciou L5 / S1, malých rozmerov pomocou vystupovania diskov L3-L5. stredne výrazné ľavostranné zakrivenie chrbtice. aké vážne to je. a ako začať s liečením.

Ahoj, Alexey. Akákoľvek prítomnosť patológií a hernií môže v priebehu času významne zhoršiť kvalitu života. Výčnelok znamená zmenu medzistavcovej platničky, ktorá vedie k jej zvýšeniu (opuchu). Disk sa zväčšuje v dutine miechy, zatiaľ čo prstencový vláknitý disk si zachováva integritu, nepraská sa. Je to závažná patológia, ale nie nezávislé ochorenie, ale štádium osteochondrózy, ktorého prechod znamená výskyt prietrže. Všetky výstupky vytvorené na rôznych diskoch majú odlišný prejav. Najviditeľnejším znakom bolesti je výčnelok L5 - S1, ktorý máte. Nie je možné vyliečiť výčnelok chirurgicky, ale iba vtedy, ak je choroba zachytená v skorom štádiu.

Vyžaduje sa komplexná liečba, ktorú môže lekár po predpísanom vyšetrení predpísať.

Dobrý deň, mám diagnózu zadného stredného pretláčania (hernie) disku L5-S1 so sklonom k ​​sekvestrácii, so známkami kompresie ľavého koreňa. Známky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice. Povedzte mi, prosím, potrebujem operáciu alebo inú liečbu?

Dobrý deň, Vitaliy. V prípade hernie disku l5s1 so sklonom k ​​sekvestrácii je liečba bez chirurgického zákroku zameraná predovšetkým na zmiernenie klinických príznakov a zlepšenie stavu pacienta. Úplné odstránenie problému nie je možné, pretože dochádza k nezvratným zmenám. V tomto stave môže pulpózne jadro spadnúť do miechového kanála, čo vedie k silnému stlačeniu nervov.

Dobre vyvinutý terapeutický režim pomôže zmierniť závažnosť klinických príznakov, posilniť svalový korzet a zabrániť progresii výbežku..

Operácia je priradená ako posledná možnosť.

Dobrý deň, ďakujem za článok, je to veľmi zaujímavé, povedz mi o nasledujúcej diagnóze MRI: príznaky degeneratívnych-dimtrofických zmien v bedrovej chrbtici, komplikovaných ľavostrannou paramediálnou herniou disku l5-s1, ľavou radikulopatiou. Pohon kolesa l1-l2, l4-l5. Spondylarthrosis. Potrebujem chirurgický zákrok alebo sa môžem liečiť od chiropraktika. Ďakujem vopred

Ahoj, Dúfam. Ďakujeme za váš komentár, ktorý sa snažíme!

Herniation disku záchranca l5s1 je najbežnejším typom lézie bedrovej chrbtice, spôsobuje vážne nepohodlie, a preto si vyžaduje správne ošetrenie. A radikulopatia alebo radikulitída, radikulárny syndróm - definícia rovnakého bolestivého stavu. Pri opakovaných exacerbáciách sa často stáva chronickou.

Zatiaľ nepotrebujete operáciu, liečba je konzervatívna. To znamená, že terapeutická masáž odborníkom (najlepšie s dobrými skúsenosťami), manuálna terapia, svalové relaxanciá (odstraňujú ochranné napätie svalového tkaniva), nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká (napríklad diklofenak, ibuprofén), vitamíny (skupina B) - stabilizujú prenos nervových impulzov. Všetko predpíše lekár po vyšetrení a na základe vyšetrenia.

Pokiaľ ide o výčnelky, na liečbu sú zvyčajne vhodné aj konzervatívne metódy (trakcia miechy, masáže, reflexológia, atď.)..

Na liečenie spondylartrózy sú potrebné aj centrálne pôsobiace svalové relaxanciá, fonoforéza s hydrokortizónom, iónová galvanizácia s lidokaínom alebo novokaínom, modulované prúdy a / alebo magnetoterapia. Aktívne aplikujte chondroprotektory, ktoré spomaľujú degeneráciu chrupavky (glukozamín sulfát a chondroitín sulfát, Teraflex).

Dobrý deň, mám zadný pravý bočný herniovaný disk L5-S1 9 mm, boľavé bolesti na ľavej strane dolnej časti chrbta, nemôžem vstať na pravej nohe, zvlášť keď vyzerám veľa, röntgen chodidiel nič nenašiel

Ahoj láska. Hlavnými prejavmi tejto prietrže sú podráždenie koreňov veľkých nervových kmeňov, ktoré zaisťujú inerváciu dolných končatín. Okrem bolesti sa môžu objaviť pálenie alebo znížená citlivosť nôh. Mali by byť predpísané protizápalové lieky, fyzioterapia, masáže, terapeutické cvičenia.

Ahoj. Povedzte mi, prosím, na túto diagnózu je potrebný chirurgický zákrok, je to veľmi desivé. Na úrovni l5-s1 je stredný výtlak disku sagitálnou veľkosťou 5 mm, s discodurálnym konfliktom 1 stupňa. Lúmus miechového kanála nie je významne zúžený, sagitálna veľkosť na úrovni 15 až 11 mm. Záver týkajúci sa mr. Degeneratívne degeneratívne zmeny lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, spondylitída) štádium 1-2. Extrúzny disk 11-s1

Dobrý deň, Ksenia. Liečba závisí od závažnosti patológie a celkového stavu pacienta a je vybraná individuálne. Neošetrená extrúzia postupuje, môžu nastať vážne komplikácie. Požiadajte svojho lekára o ošetrenie.
Tip: vyvarujte sa preťaženia chrbta, ale nedovoľte fyzickej nečinnosti, ako aj sledujte hmotnosť, aby ste nepreťažili chrbticu..

Dobrý deň, mám zadnú strednú prietrž disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 cm, siahajúcu do oboch medzistavcových predných končatín, s ich zúžením, dotýkajúcimi sa koreňov miechy, čiastočne deformujúcou prednú stenu duralového vaku, povedzte mi, ako mám postupovať?

Ahoj, Alexander. Neodporúčam vykonať operáciu, ale musíte podstúpiť liečbu skúseným manuálnym terapeutom. Pozrite sa na to.

Ďakujem za článok

Dobrý deň! Mám strednú kýlu disku L5-S1 do 11 mm. Je v tomto prípade potrebná operácia??

Ahoj, Alexander. Stredná kýla disku l5 - s1 spôsobuje najväčšiu úzkosť, takže kýlový výčnelok sa vyskytuje v bedrovej oblasti a je nasmerovaný na miechový kanál. Pri rozsiahlych formáciách väčších ako 8 - 12 mm sa musí problém vyriešiť chirurgicky. A ak sa okrem toho taká prietrž rýchlo zväčší, potom hrozí oddelenie častí buničitého jadra a ich strata v miechovom kanáli (sekvestra). V tomto prípade je možný rozvoj autoimunitnej reakcie..
Počas rehabilitačného obdobia je veľmi dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - záleží na tom, ako úspešný bude výsledok liečby.

Ahoj, Tatyana. Hemangiom stavca je benígny nádor, ktorý sa vyvíja v tele jedného z stavcov. Napriek častému neprítomnosti príznakov zostáva toto ochorenie dosť nebezpečné, vážne oslabuje stavce, čo vedie k výrazne zvýšenému riziku zlomenín miechy. Najúčinnejšou liečbou je radiačná terapia. Táto metóda bola testovaná a overená už dávno, silné žiarenie úspešne ničí bunky rastúceho nádoru, v dôsledku čoho sa zastaví vývoj nádoru a znižuje sa syndróm bolesti. Táto metóda však nie je vždy účinná, ak chrbtica nádoru prešla významnými zmenami. Ďalším existujúcim liečením je embolizácia. Zriedkavo sa používa chirurgické odstránenie nádoru..

Výstupok disku L5 S1 naznačuje, že k posunu došlo medzi piatym stavcom bedrovej oblasti a prvým stavcom sakrálnej oblasti. Táto oblasť chrbtice predstavuje väčšinu záťaže. Keď výstupok dosiahol viac ako 5 mm, lekári obvykle diagnostikujú pacienta medziobratlovou kýlou. V tomto prípade sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba. Ak sú nervové zakončenie, miecha stlačená a je znížená citlivosť, potom sa vykoná operácia.

Pigmentovaná prietrž na l5c4, neustála bolesť v dolnej časti chrbta a nohy. Je nevyhnutné vykonať operáciu a aká je nebezpečná?

Alena, rozhodnutie o potrebe chirurgického zákroku môže urobiť iba chirurg po vyšetrení pacienta a po odobratí anamnézy. Všetky kýly môžu byť nebezpečné, môžu mať v budúcnosti rôzne komplikácie. Veľa záleží na prítomnosti zápalu a poškodení koreňa. Kompresia koreňov spôsobuje poškodenie zmyslov.

Ahoj, Galina! Ďakujem za článok! Odpovedzte na otázku: stredná hernia dorzálnej časti disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 so sklonom k ​​sekvestrácii. Kompresia ľavého koreňa S1 deformuje duralový vak. Aké sú predpovede? Dnes som urobil MRI, ešte som nemal doktora. Po prečítaní internetu to nejako prepadlo. Môžem to urobiť bez operácie? Krotké, otupené nohy atď. 35 rokov.

Diagnóza je paramediánska prietrž segmentu 15 s1 za 0,5 mm pozdĺž osi 0,9 mm a 0,5 mm. bude potrebná operácia?

Ahoj Svetlana. Záchranná kýla je najnebezpečnejším typom prietrže, pri ktorej nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale samotnej miechy. Liečba môže byť konzervatívna a operatívna, v závislosti od vedľajších účinkov (v akom stave je močenie, dochádza k pohybu čriev, silnej necitlivosti nôh až po ich odmietnutie). Konzervatívna terapia by mala byť komplexná a pretrvávajúca. V prípade neúčinnosti takejto liečby by sa mal vykonať chirurgický zákrok.

Ďakujem mnohokrát. Prístupný článok, všetko je jasne opísané.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.!

Dobrý deň, povedzte mi, prosím, s prietržou na úrovni L5-S1 môže vzniknúť ľavostranná paraforaminálna prietrž disku s diskom do 7 mm, môže sa vyskytnúť nevoľnosť a problém, ako je refluxná gastritída?)

Terminológia kýly disku l5 s1, Igor naznačuje, že vydutie sa nachádza medzi piatym driekom a prvým krížovým stavcom. Paraforaminálna hernia pokrýva nervy zo všetkých strán, patológia sa nachádza priamo na výstupe nervových zakončení z miechy. To znamená, že muži môžu mať zvyčajne ťažkosti s močením, akt defekácie; niekedy sú tieto procesy aktivované svojvoľne, bez ohľadu na vôľu samotnej osoby; zápcha znížená potencia, znížené libido, stuhnutosť lumbosakralu atď. Pri gastritíde musíte kontaktovať gastroenterológa..

Zaujímavý a upokojujúci článok. Ďakujem, existuje nádej bez chirurgického zákroku

Alexander, ďakujem za odpoveď!

a so symptómami hernie sa nemýlili? v tomto článku je paramedián označený ako najnebezpečnejší, práve mi bola diagnostikovaná takáto MRI, ale príznaky sú úplne odlišné, zodpovedajú dorzálnej prietrži z vášho stola

Dobrý deň, Rómovia. V tomto článku nájdete všeobecný prehľad príznakov a typov kýly. Nemyslím si, že váš lekár urobil chybu v diagnostike. Faktom je, že paramediánska kýla je rozdelená na 3 typy, jedná sa o dorzálne (premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami), bočné (ovplyvňujúce zadnú časť vláknitého prstenca) a sekvestrované (diagnostikované, keď časť disku spadne do oblasti miechového kanála). Symptómy u pacientov sa môžu mierne líšiť, pretože veľa závisí od príčin objavenia sa prietrže, umiestnenia, typu prietrže a času jeho výskytu. V počiatočnej fáze ochorenia sú rušivé príznaky mierne a vyznačujú sa bolesťou, bolesťou strednej intenzity a neskôr sa nepríjemné pocity zosilňujú, objavujú sa ďalšie príznaky, ktoré sa ešte nemusia cítiť. Všetko individuálne.

Ďakujem veľmi pekne. Informácie sú aktuálne, trpím bolesťou chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla krčnej chrbtice (medziobratlová hernia krčnej chrbtice, kýla medziobratlovej platničky krčnej chrbtice) je choroba, pri ktorej dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho medziobratlová platnička stráca svoju funkciu..
Zmeny v lymfatickom systéme - príležitosť na podozrenie z patológie a vyhľadať radu lekára. Ultrazvuk lymfatických trieslových uzlín je nevyhnutným opatrením pri identifikácii príčin patologických procesov v ľudskom tele.
Liečba osteochondrózy krčka maternice sa má vždy vykonávať opatrne a opatrne. Toto ochorenie má celé svoje vlastné charakteristiky.
Terapeutická metódaČo sa používaPrečo