loader

Hlavná

Pažerák

Čo inervuje obturátorský nerv

Vnútorný obštrukčný nerv je súčasťou bedrového plexu. Spolu s piriformným, genitálnym, dolným a horným glutealom patrí nerv quadratus femoris do skupiny krátkych vetiev sakrálneho plexu. Všetky začínajú na úrovni druhého alebo tretieho stavca kostravy, idú z panvovej časti..

Obštrukčná anatómia nervov

Začína sa za veľkým bedrovým svalstvom, opúšťa ho zo strany stredného okraja, zmizne do jeho fascie, prechádza okolo sakroiliakálneho kĺbu pozdĺž dolného okraja a klesá k svojmu okrajovému úseku, k bočnej stene panvy a tiahne sa k vnútornému otvoru upchávacieho kanála. Zhora je nerv zakrytý vonkajšími iliakálnymi cievami. Pod ňou leží obštrukčná tepna a žily, ktoré ju živia. Na konci je rozdelená na dve vetvy: prednú a zadnú. Prvý je hrubší ako druhý. Je hlavným predĺžením kmeňa.

Predná vetva je umiestnená medzi dlhými a krátkymi svaly aduktora, tu nervy obturátora inervujú prednú skupinu aduktorov. Pri ďalšom postupe perforuje širokú fasciu medzi krajčírskym a tenkým svalstvom, tvorí vetvu kože. Rozpadá sa na mnoho strún, ktoré inervujú dolné časti stredného stehna a siahajú až po kolenný kĺb..

Zadná vetva je umiestnená medzi vonkajším obštrukčným svalstvom a krátkym aduktorom. Inervuje hlboké svaly aduktora, bedrové a kolenné kĺby, dáva svoje vetvy periosteu zadného povrchu stehennej kosti.

Hlavné funkcie

Anatómia obturačného nervu poskytuje pohyb motora. Impulzy, ktoré prechádzajú okolo neho, poháňajú bedrá, spôsobujú ohýbanie bedrového kĺbu, poskytujú možnosť otáčania bedra smerom von, ohýbanie a predlžovanie kolien, otáčanie dolnej časti nohy dovnútra. Jeho topografia je určená na inerváciu dolnej polovice vnútorného stehna.

Zovretie nervového nervu v ktorejkoľvek fáze jeho progresie prispieva k rozvoju neuralgie. Príznaky jeho prejavu závisia od toho, kde presne sa patológia vytvorila. V medicíne sa tento jav nazýva Hauship-Rombergov syndróm..

Príčiny choroby

Opísaný nerv môže byť stlačený vnútornými tkanivami: svaly, krvné cievy, edematózne štruktúry. Najčastejšie sa to deje v dôsledku mechanických zranení, ku ktorým dôjde v dôsledku priameho vystavenia alebo procesu vyčerpania fyzickej prípravy, s neúspešným chirurgickým zákrokom alebo nesprávnym vykonaním terapeutických opatrení.

Ďalším dôvodom sú nádory akéhokoľvek typu, aneuryzmy krvných ciev umiestnené v bezprostrednej blízkosti bedrového kĺbu. Osteochondróza v neskorých štádiách vývoja je schopná zvierať obštrukčný nerv.

Patológia sa môže tvoriť na rôznych úrovniach trupu:

 • Hematóm, ktorý sa tvorí za peritoneálnou oblasťou, vyvolá narušenie nervov na mieste pod bedrovým svalstvom alebo vo vnútri neho..
 • Sacroileitída (zápal sakroiliakálneho kĺbu) je schopný stlačiť nerv v krížovej kosti.
 • V prípade vnútorných nádorov malej panvy (novotvary maternice, vaječníkov, sigmoidného hrubého čreva), ako aj počas tehotenstva, môže u ženy dôjsť k narušeniu nervov v oblasti panvovej oblasti..
 • Pri ochlpení, zostaňte s tvorbou silnej opuchy a prietržami, poškodenie kmeňa sa vyskytuje v časti upchávacieho kanála.

Po chirurgickom zákroku alebo mechanickom zranení v oblasti flexie bedra je často poškodený trup inervujúci hornú strednú nohu.

Klinický obraz

Príznaky choroby závisia od lokalizácie patologického procesu. Existujú všeobecné prejavy, ktoré analyzujú odborník, ktorý je schopný urobiť predbežnú diagnózu:

 • Prítomnosť ostrej bolesti v postihnutej oblasti. Zosilňuje sa, keď pacient zaujme určitú pozíciu, tlačí alebo kašeľuje.
 • Šírenie nepohodlia na orgány nachádzajúce sa v okolí.
 • Obmedzená amplitúda pohybu bedrového kĺbu.
 • Nestabilita kmeňa vo zvislej polohe, ktorá sa prejavuje pri chôdzi.
 • Hypotropia svalov vnútorného stehna.

Ak máte takéto sťažnosti, mali by ste sa obrátiť na ortopéda, traumatológa alebo chirurga. Pri prvom vyšetrení po zhromaždení anamnézy, aby sa potvrdilo podozrenie, môže lekár požiadať pacienta, aby urobil jednoduchý test. Za týmto účelom položí muža na chrbát a požiada, aby mu nohy pritiahli čo najviac. Lekár zároveň poskytuje pacientovi odpor. Potom navrhuje, aby sa pacient obracal na kríž. Ak dôjde k zaseknutiu nervu obturátora, pacient má pri cvičení veľké problémy.

Špecialista starostlivo monitoruje amplitúdu pohybu, odhaľuje prítomnosť dystrofie alebo dysfunkcie konkrétneho svalového väzu alebo kĺbu pohybového aparátu. Ak sa zistí slabá reakcia alebo ťažkosti pri sledovaní jednej alebo druhej indikácie, pacient je presmerovaný na neurológa, ktorý predpisuje klinické testy a vyšetrenia..

Liečba obštrukcie upchávacieho nervu

Popísané poškodenie je možné odstrániť dvoma spôsobmi: konzervatívnym a prevádzkovým. Ak je vybraný prvý, pacient je predpísaný:

 • lieky proti bolesti (v závažných prípadoch sa blokuje);
 • injekcie vitamínov B - zlepšujú miestny metabolizmus, priaznivo ovplyvňujú stav nervových vlákien;
 • protizápalové nesteroidné látky - účinne bojujú proti zápalovým procesom a opuchom;
 • chondroprotektory - obnovenie chrupavky;
 • masáže;
 • elektroforéza;
 • Cvičebná terapia.

Komplex terapeutických cvičení sa vytvára s prihliadnutím na individuálne charakteristiky tela, lokalizáciu patológie, stupeň jej závažnosti. Skutočnosť, že jeden môže pomôcť vrátiť sa k predchádzajúcej činnosti, druhý povedie k zraneniam a zhoršeniu celkového stavu. Preto je samoliečba neprijateľná. Aktívne sa zapája iba do remisie, keď je akútna fáza úplne zastavená.

Ak konzervatívna terapia nepomôže odstrániť príčiny štípaného nervu, rozhodne sa o operácii. Počas toho lekári priamo eliminujú príčiny stlačenia kmeňa alebo úplne odstránia postihnutú oblasť.

prevencia

Aby sa zabránilo poškodeniu nervu obturátora, musia sa dodržiavať jednoduché pravidlá:

 1. Nezdvíhajte závažie z podlahy bez toho, aby ste najskôr drepovali.
 2. Nespí na mäkkých perách alebo matracoch, je lepšie uprednostniť ortopedické matrace s dostatočnou tuhosťou..
 3. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, vykonávať denné cvičenia, ktoré môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh bedrového kĺbu a urýchliť metabolické procesy.
 4. Jedzte správne.

Včasná prevencia a primeraný prístup k športu pomôžu zabrániť zraneniam, ktoré môžu viesť k zaseknutiu obštrukčného nervu..

Syndróm obštruktívneho nervu

N. obturatorius, vychádzajúci z iliakálneho svalu, priľne k sakroiliakálnemu kĺbu.

Ďalej leží vedľa bočnej steny panvy a vystupuje spolu s plavidlami toho istého mena cez uzáverový kanál na strednú plochu stehna. Tento kanál je tvorený obštrukčnou drážkou pozdĺž horného okraja a obštrukčnou membránou. Nerv inervuje vonkajší obštrukčný sval, ktorý otáča stehnom smerom von.

Nerv je zapojený do inervácie aduktorov stehna, ktoré vykonávajú jeho rotáciu, dáva vetvám nežné a lastúry svalov, kožu vnútorného povrchu stehna. pretože priemer kanála je veľký, kompresia nervu v ňom je možná iba pri významnom napínaní neurovaskulárneho zväzku, s pubickou osteitídou s edémom zápalového tkaniva, najmä s ostrou flexiou bedra (Sunderland S., 1968).

Pacienti sa sťažujú na bolesť a parestéziu v slabinách pozdĺž stredného povrchu stehna. Zosilňuje sa vnútornou rotáciou stehna, jeho únosom a predĺžením.

Mal by brať do úvahy variabilitu kožných zón nervovej inervácie kvôli jeho spojeniu s femorálnym nervom. Bolesť s podráždením nervu obturátora sa často šíri pozdĺž vnútorného povrchu nohy, chodidla k prvým prstom (Vishnevsky A.S., Maksimenkov A.N., 1949)..

Hypoalgézia alebo hyperestézia je lokalizovaná v koži strednej a dolnej tretiny stehna. V prípade obštrukčnej kýly sa bolesť zosilňuje kašľom, kýchaním - so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, ktorý je niekedy kombinovaný s prerušovanou črevnou obštrukciou. Hypotropia a slabosť svalov inervovaná obturátorským nervom sa prejavuje hlavne oslabením adukcie. Niekedy sú tiež zaznamenané aduktívne kŕče, kontraktúra bedrových a kolenných kĺbov a koxalgia (Fettweis E., 1966). V dôsledku slabých aduktorov sa pri státí a chôdzi vyvíja nestabilita, čo obmedzuje rozsah pohybu bedrového kĺbu a vykyvuje sa smerom von..

Y.Yu. Popelyansky
Ortopedická neurológia (vertebro-neurológia)

Hip Neuritída

Čo je femurálna neuritída? Aká je štruktúra femorálneho nervu, aké funkcie v tele vykonáva? Prečo sa choroba vyskytuje? Moderné procedúry.

Stehenný nerv je pomerne veľký nerv v nohe. Podľa funkcie je zmiešaný, to znamená, že obsahuje motorické aj senzorické nervové vlákna. S rozvojom zápalového procesu - neuritídy - sú porušené ich funkcie.

Hlavné príčiny femorálnej neuritídy:

 • Otrava určitými látkami.
 • Diabetes mellitus - choroba vedie k narušeniu krvného obehu v malých cievach, v dôsledku čoho je narušená výživa nervov, v ktorej sa vyvíja zápalový proces.
 • Vaskulitída - zápalový proces v cievach.
 • Porušenie pomeru rôznych proteínov v krvnom sére (dysproteinémia).
 • Zhoršený prietok krvi do nervu v dôsledku kompresie.
 • Syndróm tunela je stav, pri ktorom je nerv stlačený v kanáliku tvorenom kosťou a väzmi. Existujú charakteristické miesta, v ktorých sa môže vyskytnúť kompresia femorálneho nervu s následným rozvojom neuritídy, napríklad pod ingvinálnym ligamentom..

Čo je to neuritída bedra?

„Neuritída“ je termín, ktorý sa týka výlučne zápalu v nervoch a nemá nič spoločné s kĺbmi. Zápalný proces bedrového kĺbu sa nazýva koxitída..

Neuritída bedrového kĺbu sa zvyčajne mylne nazýva rovnaká femorálna neuritída alebo poškodenie iného nervu, obturátora, ktorý je zodpovedný za privedenie stehna dovnútra. Charakteristickým znakom obštrukčnej neuritídy je neschopnosť postaviť jednu nohu na jednu nohu.

Človek často dospieva k záveru, že má „neuritídu bedrového kĺbu“, pretože tento výraz počul od niekoho predtým a začal ho trápiť bolesť bedrového kĺbu. Dôvody môžu byť rôzne: poškodenie kĺbov, nervov, svalov, kostí. Musíte navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť.

Ak spozorujete prejavy neuritídy - bolesť, znecitlivenie nohy, svalová slabosť, zhoršený pohyb - okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba môže poskytnúť najlepšiu prognózu..

Postarajte sa o seba a zaregistrujte sa ešte dnes na konzultáciu

Liečba femorálnej neuritídy

Pri femorálnej neuritíde sa vykonávajú nasledujúce liečby:

 • Vitamíny typu B - na zlepšenie funkcie nervového tkaniva.
 • Lieky na zlepšenie krvného obehu - na zlepšenie výživy nervov.
 • Lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v nervovom systéme a vedú nervový impulz.
 • Lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov - pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou a zápalom.
 • Lekár môže predpísať aj diuretiká, aby odstránil opuch v oblasti zapáleného nervu..
 • Fyzioterapia pomáha: elektroforéza s novokainom, ultrafosforéza s hydrokortizónom, liečba UHF.
 • Poskytujú masážne a fyzioterapeutické cvičenia..

Ak je neuritída femorálneho nervu spôsobená infekciou, neurológ predpíše antibiotiká alebo antivírusové lieky.

Ak ani po liečbe nedôjde k zlepšeniu v priebehu 1 až 2 mesiacov, vyvstáva otázka chirurgického zákroku. Počas operácie lekár obvykle uvoľňuje nerv z tkanív, ktoré ho stlačujú alebo obnovujú jeho integritu, šije roztrhané vlákna.

Nepoužívajte samoliečbu. Na neurologickej klinike „Medicína 24/7“ je k dispozícii účinná lekárska starostlivosť kedykoľvek. Správcovia sú pripravení prijať váš hovor každý deň, a to aj počas sviatkov a víkendov. Kontaktujte nás telefonicky + 7 (495) 230-00-01.

Aké sú funkcie femorálneho nervu? Aké sú hlavné príznaky femorálnej neuritídy? Prejavy zápalového procesu v inom nerve nohy - obštrukčné.

Femorálny nerv možno prirovnať k elektrickému káblu, vo vnútri ktorého prechádza veľa samostatných „drôtov“. Vykonávajú rôzne funkcie: niektoré sú zodpovedné za pohyby, iné za citlivosť. Takéto nervy, ktoré nesú rôzne typy nervových vlákien, sa nazývajú zmiešané. Rovnako tak je femorálny nerv. Tu sú hlavné funkcie, ktoré vykonáva:

 • Citlivosť kože: na prednej strane stehna, na vnútornom povrchu dolnej časti nohy.
 • Pohyb: flexia stehien (stehenný nerv pomáha tlačiť nohy do žalúdka), predĺženie dolných končatín.

Preto bude porušenie týchto funkcií pôsobiť ako hlavné príznaky femorálnej neuritídy..

Typické príznaky neuritídy femorálneho nervu

Ak sa neuritída objaví v hornej časti femorálneho nervu, pred opustením panvy bude klinický obraz choroby najživší. Vyskytujú sa všetky možné príznaky femorálnej neuritídy:

 • Porucha flexie bedrového kĺbu. Z tohto dôvodu je ťažké zdvihnúť telo z miesta na sedenie a ležanie..
 • Porušenie predĺženia dolnej časti nohy. Chôdza, beh, stúpanie po schodoch je ťažké. Človek sa snaží znovu neohýbať nohu v kolene, pretože potom je ťažké narovnať sa. Noha je neustále veľmi ohnutá, z tohto dôvodu sa chôdza mení - pacient vyhodí svoju priamu nohu dopredu a celú podložku hneď položí na zem..
 • Atrofia stehenných svalov. Postihnutá noha je tenšia ako zdravá, môže byť viditeľná zvonka.
 • Porušenie citlivosti. Osoba sa necíti dotyk, bolesť na prednej strane stehna, na vnútornom povrchu dolnej časti nohy.
 • bolesť Vyskytujú sa na rovnakých miestach, kde sa vyskytujú poruchy citlivosti.

Skúsený neurológ dokáže zistiť príznaky, ktoré vás obťažujú, predpísať správnu liečbu.

Aké príznaky neurológ diagnostikuje femorálnu neuritídu? Aké vyšetrenie môže predpísať?

Neurológ počas recepcie hovorí s pacientom, zisťuje sťažnosti, vykonáva neurologické vyšetrenie. Okrem zhoršeného pohybu a citlivosti sa objavujú ďalšie charakteristické príznaky s neuritídou femorálneho nervu:

 • Znížený reflex kolena. To je ten, za ktorý lekár udrie kladivo na koleno.
 • Príznak Wassermana. Pacient je požiadaný, aby si ľahol na brucho a uvoľnil nohu do bedrového kĺbu. Bolesti v slabinách a na prednej strane stehna.
 • Príznak miscavige. Pacient je tiež požiadaný, aby si ľahol na brucho a ohýbal nohu na koleno. Existuje podobná bolesť.

Už počas vyšetrenia môže neurológ zhruba určiť, v závislosti od príznakov, na akej úrovni sa neuritída vyskytla. Na objasnenie úrovne poškodenia sa používa elektroneuromyografia - štúdia, pri ktorej sa študuje priechod nervových impulzov pomocou špeciálnych elektród..

Aby vám nevynechali iné možné príčiny neurologických porúch, lekár vám môže predpísať CT, MRI, ultrazvuk.

Syndróm tunela

Syndróm tunela je pomerne častým problémom u ľudí s fyzickou prácou vrátane športovcov. Podstatou tohto ochorenia je, že nervové štipce medzi hrubými väzmi alebo zväčšenými svalmi na ramene alebo nohe, ako v tuneli. V dôsledku toho sa v tých častiach končatín, na ktoré tento nerv ide, objavia nepríjemné pocity.

Najbežnejšie prejavy syndrómu tunela - znecitlivenie, plazivé „husacie hrbole“, brnenie a bolesť v paži alebo nohe, sú potrebné na jednej strane. Nemôžu sa objaviť okamžite, ale postupne a iba pri zaťažení. Ak sa v budúcnosti neliečia, príznaky sa zhoršia, bude ťažké pohnúť rukou, držať v nej predmety. Ak sa nerv pritlačí na nohu, objaví sa bolesť pri chôdzi, znecitlivení v určitej polohe alebo počas cvičenia.

Príčiny štípaných nervov sú zvyčajne proliferácia a zhrubnutie väzov alebo svalov s veľkým zaťažením rovnakého typu s častým opakovaním. Napríklad tenisti sú často náchylní na syndróm ulnaru tunela, takže táto choroba dokonca dostala svoj názov - „lakťa tenisového hráča“..

Ak chorobu nevenujete pozornosť a neliečite ju, potom môže ruka alebo noha časom úplne prestať poslúchať svojho majiteľa - vyvinie sa atrofia svalu a nervov. Niekedy je tento proces tak zanedbávaný, že na uvoľnenie upnutého nervu môže byť potrebný neurochirurgický zákrok..

Tradičná liečba syndrómu tunela je založená na použití liekov proti bolesti a relaxantov svalov - látok, ktoré uvoľňujú svaly. Tieto lieky však okamžite ovplyvňujú celé telo a nedovoľujú mu presne zacieľovať na svaly, ktoré zvierajú nerv. Preto časté zlyhanie liečby.

Okrem liečby drogami sa môžete snažiť uvoľniť aj svaly, ktoré nervy zovreli pomocou masáží, fyzioterapie alebo terapeutických cvičení. Problém je v tom, že masáž nemôže zabezpečiť trvalý efekt a po niekoľkých procedúrach sa kŕč vracia. A lekárske cvičenia, ako ukazuje prax, väčšina pacientov neradi robia alebo nenájdu čas.

Osteopatia ponúka lepší prístup k liečbe tunelového syndrómu a nachádza podstatu problému. A prečo sa tieto svaly sprísnili? Prečo vznikol problém napríklad vľavo a nie vpravo? A tak ďalej... Príčina choroby môže byť kdekoľvek: v rozpore s biomechanikou panvy alebo nôh, narušením pohybov vnútorných orgánov, kostí lebky, v jazve v dôsledku dlhotrvajúcej operácie atď. A až po nájdení a odstránení základu choroby môžeme hovoriť o začiatku zotavenia. Až potom sa zvýši účinnosť fyzioterapie, masáží a liekov, bolesť sa zníži a zmizne a nervy prestanú byť zranené..

Syndróm karpálneho tunela

Prejavuje sa bolesťou, necitlivosťou, mravčením a slabosťou v ruke, ruke. Bolesť a necitlivosť siahajú až po dlaňovú plochu palca, ukazováka, prostredníka a prstenu prsta, ako aj k zadnej ploche ukazovateľa a prostredníka. Na začiatku sa príznaky objavia, keď vykonáte akúkoľvek akciu pomocou kefy (práca na počítači, kreslenie, vedenie vozidla), potom sa znížená citlivosť a bolesť objavia v pokoji, niekedy sa vyskytnú aj v noci.

Syndróm guľatého pronátora (Seyfartov syndróm)

S rozvojom tohto typu tunelového syndrómu si pacient sťažuje na bolesť a pálenie 4 až 5 cm pod lakťovým kĺbom, na prednú stranu predlaktia a ožarovanie bolesti prstami I-III, polovice štvrtého prsta a dlane. Tento syndróm sa zvyčajne začína objavovať po významnom zaťažení svalov po dobu mnohých hodín, pri ktorých sa vyskytuje pronátor a flexor prstov. Takéto činnosti sa často vyskytujú medzi hudobníkmi (klaviristi, huslisti, flutisti, gitaristi), zubármi, atlétmi. U dojčiacich matiek sa niekedy vyskytuje syndróm okrúhlych pronátorov. Nervy v oblasti okrúhleho pronátora stlačia, keď hlava dieťaťa leží na predlaktí, keď je dojčené, uspané a spiaci muž je v tejto polohe dlhý čas..

Syndróm kubitálnych kanálov

Hlavnými prejavmi syndrómu sú bolesť, necitlivosť a / alebo brnenie. Bolesť a brnenie sú cítené vo vonkajšej časti ramena a šíria sa k malíčku a polovici štvrtého prsta. Na začiatku choroby sa nepohodlie a bolesť vyskytujú iba pri tlaku na lakte alebo po dlhšom ohybe. Vo výraznejšom štádiu sa bolesť a necitlivosť cítia neustále. Ďalším príznakom choroby môže byť slabosť v ruke. Prejavuje sa to stratou „sebavedomia“ v ruke: objekty sa pri niektorých známych akciách z nej zrazu začínajú strácať. Napríklad pre človeka je ťažké naliať vodu z kanvice. V pokročilých štádiách začína ruka na boľavom ramene schudnúť, v dôsledku svalovej atrofie sa objavujú jamky medzi kosťami.

Syndróm radiálnej nervovej kompresie

Prejavuje sa ako bolesť v extenzorových svaloch predlaktia, ich slabosť a hypotrofia. Aktívne natiahnutie tretieho prsta, keď je stlačené a pri vyrovnávaní ramena v lakťovom kĺbe spôsobuje silnú bolesť v lakte a hornom ramene.

Kontrakcia obštrukčného nervu v obturátorskom kanáli

Znepokojuje to bolesť v oblasti trieslovín a na vnútornom povrchu stehna, ktorá sa zhoršuje pohybmi bedrového kĺbu a je namáhaná. Bolesť v pokoji zmizne. Po vnútornom stehne sa šíri senzorické poškodenie. Dôvody vzniku môžu byť: prietrž hrudnej kosti, zápalové procesy v ochlpení kĺbov, zlomeniny panvových kostí. K tomuto syndrómu môže dôjsť po operácii pohlavných orgánov, počas pôrodu.

Porušenie vonkajšieho alebo laterálneho kožného nervu stehna pod trieslovinou (Bernhardt-Rothova choroba alebo parestetická meralgia)

Prejavuje sa to pálením, niekedy neznesiteľnou bolesťou na prednej-vonkajšej strane stehna, znecitlivením a výskytom dermatitídy. Bolesť sa zintenzívňuje dlhodobým státím, chôdzou a napínaním nôh. Bolesť sa zmierňuje pri ležaní s ohnutými nohami. Nepozoruje sa atrofia ani svalová slabosť. Ochorenie je charakterizované spontánnym zotavením. Porušenie kožného nervu stehna sa vyskytuje v pomerne početných situáciách: zošikmenie panvy alebo trupu, skrátenie dolnej končatiny, s obezitou III-IV stupňa, s ascitmi, pri nosení korzetu, herniálna bandáž, tehotná bandáž..

Porušenie sedacieho nervu (syndróm piriformis)

Charakteristické sú pálivé bolesti a brnenie v dolnej časti nohy a chodidla. Bolesť môže byť lokalizovaná v zadku (piriformis) a pozdĺž sedacieho nervu (zadná časť stehna). Zosilnenie bolesti nastáva pri otáčaní stehna smerom dovnútra, zatiaľ čo pri otáčaní stehna smerom von sa bolesť znižuje. Bolesť sa zosilňuje, keď je privedené stehno, ako svaly piriformis.

Porušenie holenného nervu v tarzálnom kanáli (syndróm tarzálneho kanála)

Charakteristické sú výrazné bolesti na chodidle a na nohách. Bolesť je najčastejšie narušená v noci počas spánku a pri zavesení nôh z postele - oslabenie. Bolesť sa môže objaviť počas dňa, zvyčajne pri chôdzi. Bolesť sa často šíri pozdĺž sedacieho nervu až po zadok.

Poranenie plantárnych digitálnych nervov - Mortonova metatarsalgia

Hlavná námietka: akútna, pálivá, paroxysmálna bolesť v oblasti plantárneho povrchu chodidla s rozšírením do tretieho medzizubného priestoru, tretieho a štvrtého prsta. Bolesť, ktorá obťažuje pacientov, je opísaná veľmi obrazne: „akoby som šliapol na pohár, ihlu, necht. "," Vyzerá to ako elektrický šok "," prepichli chodidlo nožom "atď. Bolesť sa spočiatku objavuje pri chôdzi alebo behu, čo vás núti zastaviť sa, sadnúť si a zložiť topánky. V budúcnosti sa môžu objaviť spontánne počas spánku. Deformácia chodidla, plochých nôh, nosenie úzkych topánok s vysokými podpätkami zohráva pri porušovaní dôležitú úlohu..

Obštrukčný nerv: príznaky a liečba jeho porážky

Anatómia a funkcia nervu obturátora

Pochopenie funkcie obturátorského nervu, anatómie, charakteristických čŕt tejto časti centrálneho nervového systému pomáha pri výbere najlepších metód liečby neuropatie a metód prevencie. Nervus obturatorius sa sťahuje preč od miechového plexu (od 52-54 nervov) a tiahne sa za alebo vnútri veľkého bedrového svalu..

Ďalej prechádza pozdĺž spodného okraja sakroiliakálneho kĺbu pozdĺž bočnej steny panvy, vstupuje do kanálu s rovnakým menom, ktorý sa nachádza za ochlpením, a obsahuje membránu, ktorá je najzraniteľnejšou zónou, ktorá sa vyskytuje pozdĺž prekážky v bránicom nervu..

Ďalej je rozdelená na dve vetvy. Predná strana (hrubá) natiahnutá medzi femorálnymi, krátkymi a dlhými aduktormi, ktoré sú zodpovedné za pohyb tejto časti nohy, zaisťuje jej flexiu v kolene. Zadná vetva poskytuje signalizáciu z mozgu do kĺbového vaku, perioste a do rovnakých svalových vlákien bedrového kĺbu.

Vďaka takým anatomickým funkciám obštrukčný nerv inervuje skupinu svalov, ktoré sú zodpovedné za:

 • pohyb bedra;
 • bedrové predĺženie;
 • rotácia bedra smerom von;
 • ohýbanie kolien;
 • rotácia dolnej časti nohy dovnútra.

Pri patológiách obturačného nervu (tento stav je v medicíne známy ako Hauship-Rombergov syndróm) sú tieto funkcie porušené.

Príčiny choroby

Nasledujúce faktory prispievajú k rozvoju syndrómu obštrukčného nervu:

 • dlhodobé nosenie nepohodlnej bielizne alebo pevného pásu;
 • tehotenstva;
 • nadváhou;
 • rachiocampsis;
 • poškodenie kostí bedrového kĺbu;
 • svalová atrofia a ďalšie podobné zmeny spôsobené sprievodnými patológiami (osteochondróza, radikulitída a iné).

Menej často sa syndróm vyskytuje na pozadí:

 • infekčné patológie;
 • alkoholizmus;
 • cukrovka;
 • silná intoxikácia;
 • nádorov;
 • kŕčové žily v panvovej oblasti;
 • zápalové procesy v panve.

Lokalizácia patologických procesov priamo určuje povahu symptómov prejavujúcich sa v syndróme.

Hauship-Rombergov syndróm

Anglickí a nemeckí lekári, ktorých mená sa nazývajú Hauship-Rombergov syndróm, určili vzájomnú závislosť príčin a symptómov choroby:

 • pri hematóme v brušnej dutine pokračuje patologický proces pod bedrovým svalstvom alebo vnútri neho;
 • so sakroiliitídou - v sakrálnej oblasti a na jej spojení s iliakálnou časťou;
 • pri nádoroch sa v tehotenstve zaznamenávajú príznaky neuropatie na boku v oblasti panvy;
 • s kýlou alebo opuchom tkanív - v mieste obturátorského kanálika (blízko krčmy);
 • so zjazvením tkanív alebo v dôsledku neúspešného chirurgického zákroku v hornej mediálnej časti nohy - patologický proces je lokalizovaný v určenej oblasti.

Vyššie opísané vzťahy sú častejšie ako iné vzťahy. Nemožno však vylúčiť vplyv iných faktorov, ktoré vedú k výskytu Hauship-Rombergovho syndrómu.

Charakteristické príznaky

Príznaky sú určené tým, ktorá vetva nervu obturátora je ovplyvnená. Vo všeobecnosti sa neuropatia vyznačuje:

 • bolesti v oblasti panvy a dolnej časti chrbta, ktorých intenzita sa zvyšuje s kašľom a fyzickou námahou;
 • nepríjemné pocity v oblasti blízko postihnutej oblasti;
 • znížená pohyblivosť bedrového kĺbu;
 • nestabilná chôdza;
 • svalová hypertrofia vo vnútri stehna.

Opísané príznaky sú charakteristické pre patológie panvových orgánov, a preto ak sa v tejto oblasti vyskytne bolesť, bude potrebné komplexné vyšetrenie pacienta..

diagnostika

Neuropatia obturátora sa diagnostikuje vyhodnotením citlivosti kože a aktivity bedrového kĺbu, ako aj na základe sťažností pacientov..

Tuhosť v pohybe a svalová slabosť naznačujú výskyt tejto poruchy..

Nasledujúce testy pomôžu identifikovať obe odchýlky:

 1. Pacient leží na chrbte a ohýba kolená. Ďalej musí znížiť dolné končatiny a vyvinúť maximálne úsilie. V tomto okamihu lekár pôsobí, zasahuje do procesu.
 2. Ležiace na chrbte musíte ohnúť kolená a striedavo položiť jednu končatinu na druhú. Tento postup odhaľuje zníženie mobility kĺbov.

Ďalej sa vykonávajú postupy, pomocou ktorých sa vyhodnocuje citlivosť kože v oblasti stehien a reflexy kolenných kĺbov. Okrem toho sú predpísané ďalšie diagnostické činnosti, ktoré pomôžu rozlíšiť syndróm obštrukčného nervu s inými neuropatiami, ako aj identifikovať príčiny poruchy (napríklad CT a MRI panvy s podozrením na nádory)..

Liečebné metódy

Taktika liečby syndrómu obštrukčného nervu sa určuje v závislosti od charakteristík lézie a stupňa zanedbania prípadu. V zásade sa pri neuralgii používajú lieky, ktorých príjem je kombinovaný s fyzioterapeutickými procedúrami. Niekedy je však potrebné vykonať operáciu.

Drogová terapia

Syndróm obštrukčného kanála je liečený liekmi proti bolesti. Na tieto účely sa častejšie predpisujú prípravky zo skupiny analgetík. Vo zvlášť závažných prípadoch sa však odporúčajú blokády novokainu..

Po ukončení bolesti sa používajú tieto lieky:

 • Vitamíny B (zlepšujú metabolizmus, obnovujú vedenie nervov);
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • chondroprotektory (obnovenie chrupavky).

Neuritída obštrukčného nervu sa lieči tiež masážou a cvičením. Dobré výsledky sa dosahujú elektroforézou, po ktorej sa obnovia svalové funkcie..

Iné ošetrenia

V niektorých prípadoch si zvieranie nervu obturátora vyžaduje chirurgický zákrok. Otvorené operácie sa používajú pri absencii účinku konzervatívnej terapie, so zložitými zlomeninami a nádorovými procesmi.

Diagnóza obštrukčnej prietrže

Po dlhú dobu môže dôjsť k ochoreniu tohto typu výčnelkov bez identifikácie akýchkoľvek príznakov. Po zistení príznakov (často syndróm obštrukčného nervu) sa vykoná podrobnejšia diagnóza vrátane pozornosti na konfiguráciu samotného stehna. Diagnóza sa vykonáva ako v stoji, tak aj v ležiacom stave s rôznymi polohami končatín. Povinnou diagnostickou metódou je perkusia (poklepávanie častí tela a analýza zvukových javov) prednej strany stehna. Pri diagnostike sa spoliehajú aj na prítomnosť príznakov komplikácií, ako je obštrukcia a perforácia čreva. Počítačová tomografia a ultrazvuková diagnostika tiež výrazne rozširujú definíciu diagnózy..

Nervové funkcie

Názov nervu obturátora v latinčine je Nervus obturatorius. Pochádza z plexu v dolnej časti chrbta. Má 3 pobočky:

 • Svalová vetva. Vstúpi do uzamykacieho kanála.
 • Zadná časť. Nachádza sa medzi veľkými a krátkymi aduktormi.
 • predné Pokračuje v hlavnom kufri. Nachádza sa medzi dlhými a krátkymi aduktormi, dáva im a tenkému a hrebeňovému svalu. Tieto prvky otáčajú bedrá vonkajším smerom, vedú a určujú ohyb. na stehne je vetva citlivá a dodáva pokožke.

Príčiny choroby

TBS sú vybavené systémom plexus pozostávajúcim z:

 • stehenné
 • sedacieho nervu;
 • uzáver;
 • horné a dolné bobule.

Hlavné príčiny obštrukčných nervových chorôb sú:

 • Poranenia a negatívne mechanické vplyvy, ktoré vedú k drveniu vlákien. Patria sem nielen núdzové situácie, ale aj oslabujúci šport, ktorý vyvoláva prasknutie krvných ciev a výskyt krvi vo svalových tkanivách..
 • osteochondróza.
 • Neúspešný chirurgický zákrok alebo terapeutické opatrenia, ktoré viedli k hematómom za peritoneum.
 • Nádory akéhokoľvek typu.
 • Aneuryzmy v cievach umiestnených v bezprostrednej blízkosti bedrového kĺbu.

Poznámka! V každom prípade sa na koži vo vnútornej stehennej oblasti odlišuje jej inervačná zóna.

Symptómy obštrukčnej neuropatie

Liečba obštrukčnej neuritídy

Materiály na tejto stránke patria autorovi. Úplné alebo čiastočné kopírovanie materiálov je povolené iba s písomným súhlasom autora a povinným odkazom.

„Kompresná neuropatia obturátorského nervu“.

Existuje taký „bolestivý stav“ (ako vidíte, používam jazyk praktickej myológie), nazýva sa „Kompresná neuropatia obturátorského nervu“. Je úplne opísaná v lekárskych príručkách, iba liečebné metódy vyvolávajú veľa otázok, najmä ak existujú príznaky neuropatie (a úplne) a neexistujú žiadne viditeľné dôvody..

Diagnóza je kompresná neuropatia obturátorského nervu. 43-ročný pacient sa sťažuje na bolesť pozdĺž vnútorného stehna, ktorá často vyžaruje do bedrového kĺbu, do oblasti aduktorov a potom na špičku prsta.

Ultrazvuk a MRI nedávajú dôvod na podozrenie na nádory alebo hematómy v panve. Neexistuje žiadny zrejmý dôvod na podozrenie z porušenia tohto nervu, hoci je prítomný príznak kompresie. Je zvláštne, že záchvaty bolesti sú pravidelné, začínajú sa zvyšujúcim dňom - ​​dva a po dosiahnutí svojho vyvrcholenia pomaly odídu na 7-10 dní, dokonca aj bez liečby..

Som neurológ so slušnou skúsenosťou (to je pre kolegov navštevujúcich túto stránku), viem o prvej chorobe z prvej ruky, jednoducho nemôžem vyliečiť osobu.

Povedzte mi, ako pomôcť pacientom s podobnými príznakmi..

S vašim webom som bol oboznámený už dlho, jedinečný, poviem vám, vec! Aj to, čo som čítal, sa stalo mojím druhým vzdelaním a zároveň také rozsiahle, že zmenilo môj profesijný horizont o takmer 180 stupňov.

Nie je však možné absolvovať celý kurz odbornej prípravy (žijem na druhej strane zemegule a ruky starších rodičov, ktorí žijú so mnou a nedostávajú sa do senilných hospicov, ako je tu zvykom, a akýkoľvek z mojich odchodov do hlavného mesta na dvojdňovú konferenciu je už pre nich PE so strachom), ovplyvňuje moju prax kvôli nedostatku techník, ktoré môžu chorému pomôcť.

Dokonca aj to, čo som sa dozvedel z knihy „Umenie liečenia“ a z materiálov fóra, ma už posunul o úroveň vyššie ako moji kolegovia. Neverte mi, lekári sú „mŕtvi“, ústa v úsmeve sú ako ústa Japoncov a ich oči sú chladné, posielajú ku mne chorých a potom sa pýtajú, čo som urobil, ako, čo som povedal, a tak ďalej..

Z našej predbežnej korešpondencie s vami, Leonida Kononoviča, som urobil prieskum pacienta o frekvencii nástupu záchvatov obturátorskej neuropatie. Ukázalo sa teda, že vždy predchádzali začiatku menštruácie.

Pošlite ju gynekológovi - určite budú zaslané na antibiotiká a hormóny (tu nepoznajú žiadne iné ošetrenie), alebo budú poslané chirurgom na analgetické injekcie. Preto som sa rozhodol kontaktovať vás o pomoc.

Femorálna neuralgia je pomerne častá patológia, ktorá môže viesť k dočasnému postihnutiu. Ochorenie sa dá celkom ľahko liečiť, ale včasným a primeraným spôsobom liečiť.

V pokročilom štádiu je choroba nebezpečná pre svoje komplikácie, spôsobuje narušenú pohyblivosť dolných končatín a problémy s chôdzou.

Povaha problému

Pod pojmom neuralgia femorálneho nervu sa obvykle rozumie výrazný syndróm bolesti spôsobený poškodením nervových vlákien, ktoré tvoria túto nervovú štruktúru. Tento jav môže mať veľmi odlišnú etiológiu a je zvyčajne identifikovaný pri ochoreniach, ako je neuropatia a neuritída, v tomto prípade je v prvom prípade lézia spôsobená degeneratívnym mechanizmom a štiepením vlákien a v druhom zápalovým procesom..

Aby sme pochopili stupeň nebezpečenstva choroby, mali by sme sa zaoberať funkčnými a anatomickými faktormi. Femorálny nerv je pomerne veľký nerv periférneho typu a tvorí najväčšiu vetvu plexu bedrového nervu..

Okrem hlavnej úlohy - inervácie femorálnych svalov, poskytuje citlivosť pokožky v oblastiach ako stehno, dolná časť nohy a chodidlo. Značná dĺžka jeho hlavného kmeňa vysvetľuje časté poškodenie vlákien..

Uvažovaný nerv je tvorený koreňmi miechy (L1, L2 a L3), ktoré po opustení chrbtového kmeňa sa spoja a padajú nižšie, prechádzajú medzi bedrovými a bedrovými svalmi. Sú to predovšetkým tieto svaly, ktoré sú inervované motorickými vetvami femorálneho nervu a zaisťujú adukciu stehna na brucho, boky sa otáčajú smerom von a telo sa nakláňa dopredu zo zvislej polohy..

Ďalej nerv prechádza bedrovým svalom v prednej zóne a ponáhľa sa do femorálneho trojuholníka cez malú medzeru pod trieslovým väzom. Tu dochádza k vetveniu femorálneho nervu a každá vetva vstupuje do prehĺbených kanálov medzi femorálnymi svalmi, ktoré sú uzavreté fasciou.

Nervové vetvy v tejto oblasti poskytujú inerváciu svalov zodpovedných za flexiu bedrového kĺbu a predĺženie kolena. Senzorické vetvy zabezpečujú citlivosť pokožky na predĺženej ploche od slabín po koleno.

Najdlhšia senzorická vetva sa ponáhľa v dolnom smere k dolnej časti nohy a chodidla a vytvára takzvaný podkožný nerv. Táto vetva je zodpovedná za citlivosť pokožky predného povrchu od kolena po chodidlo..

Lézia femorálneho nervu môže byť umiestnená na ktorejkoľvek časti jej priechodu. Akékoľvek poškodenie nervových vlákien v prvom rade odráža intenzívne bolesti a rôzne špecifické prejavy v závislosti od lokalizácie postihnutej oblasti..

Dostatočne dlhý kmeň a vetvy dosahujúce dĺžky až pol metra sú slabo chránené pred vystavením exogénnym a endogénnym faktorom. Škody inej povahy môžu byť spôsobené týmito dôvodmi:

 • Kŕče bedrových svalov počas fyzického preťaženia a namáhania, ktoré sa vyskytuje zvlášť u športovcov.
 • Krvácanie svalov v dôsledku zranenia.
 • Hromadenie krvi v brušnej dutine počas zranení u ľudí s abnormálnou zrážanlivosťou krvi. K tomuto fenoménu často vedie hemofília, ako aj nekontrolovaný príjem antikoagulancií..
 • Nádorové útvary v retroperitoneálnom priestore.
 • Dlhodobá prítomnosť osoby vo vzpriamenej polohe so širokými nohami, čo vedie k napínaniu nervových vlákien a ich kompresii z trieslového väzu..
 • Operácia bedrovej a trieslovej kýly.
 • Poškodenie vlákien v oblasti femorálneho trojuholníka, ktoré môže byť spôsobené zavedením katétra do femorálnej artérie a ošetrením femorálnej prietrže.
 • Choroby v kolennom kĺbe, ktoré sa vyskytujú s jeho deformáciou, ktorá vedie k zovretiu konárov v Guntherovom kanáli.
 • Dlhodobá prítomnosť osoby v póze s dôrazom na kolená, najmä v strese.
 • Kŕčové žily a tromboflebitída, ako aj časté menšie zranenia kolena.
 • Podchladenie v oblasti femorálneho nervu.
 • Abscesy spôsobené tuberkulózou počas ich vývoja v oblasti svalu iliopsoas.
 • Rad endogénnych faktorov: všeobecná intoxikácia, zápalové patológie, diabetes mellitus.

Symptómy a liečba femorálnej neuralgie sú podávané neuropatológom. Hlavným príznakom choroby je bolesť, ktorá sa rýchlo alebo postupne premieňa na intenzívnu, neznesiteľnú bolesť.

Charakteristické príznaky syndrómu neuralgickej bolesti sú Wassermanove a Matskevichove syndrómy. V prvom prípade sa bolesť výrazne zvyšuje pri zdvíhaní narovnanej nohy a v druhom prípade, keď je končatina ohnutá na kolene..

objaví sa svalová slabosť; zhoršuje sa citlivosť kože na stehná a dolných končatinách; svalová atrofia sa postupne vyvíja, čo vedie k zníženiu veľkosti svalov v porovnaní so zdravou končatinou; nedostatok reflexu kolena;

zmena chôdze s vysunutím narovnanej nohy dopredu; pocit pálenia. Existujú obmedzenia motora: ťažkosti pri zdvíhaní nohy alebo pri sedení z polohy „leží na chrbte“; ťažkosti s predĺžením dolnej časti nohy.

2 Poškodenie medzery pod väzivovým ligamentom je charakterizované problémami s flexiou dolnej končatiny a zníženou citlivosťou kože. Stehenné svaly si zachovávajú svoj tón, čo umožňuje neobmedzené vstávanie. Uprostred inguinálneho väzu je zaznamenaná bolesť pri pohmate.

Aby bolo možné účinne liečiť femorálnu neuralgiu, je potrebné zaistiť správnu diagnózu. Aby sa to dalo dosiahnuť, musí sa táto patológia odlišovať od lézií chrbtice, chorôb kĺbov a chorôb niektorých vnútorných orgánov.

Charakteristické príznaky umožňujú vykonať primárnu diagnózu, ale potom sa vykoná röntgen, ktorý vám umožní zistiť abnormality v acetabulu a stehennej kosti. Zdokonalené výsledky poskytujú ultrazvuk nervu.

Režim liečby choroby závisí od etiologického mechanizmu a závažnosti lézie. V niektorých prípadoch je potrebné vykonať operačné opatrenia. Preto sa pri kompresii nervu s retroperitoneálnym hematómom odporúča urgentná operácia. Chirurgia je potrebná aj pri ťažkých zraneniach..

Povaha problému

 1. Primárnym cieľom špecialistu je zachrániť pacienta pred bolesťou pomocou vhodných liekov. V závažných prípadoch sa používa blokáda..
 2. Injekcie vitamínov B priamo ovplyvňujú stav nervových vlákien a zlepšujú miestny metabolizmus.
 3. Nesteroidné lieky bojujú proti ohňu a zápalu. Nezáleží na forme uvoľňovania: môžu to byť tablety, masti, gély, injekcie.
 4. Chondroprotektory obnovujú chrupavku.
 5. Pri parézach sú indikované masáže a cvičebná terapia. Elektroforéza tiež priaznivo ovplyvňuje atrofované svaly a obnovuje schopnosť nervov viesť impulzy..

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

Čo je femurálna neuritída? Aká je štruktúra femorálneho nervu, aké funkcie v tele vykonáva? Prečo sa choroba vyskytuje? Moderné procedúry.

Stehenný nerv je pomerne veľký nerv v nohe. Podľa funkcie je zmiešaný, to znamená, že obsahuje motorické aj senzorické nervové vlákna. S rozvojom zápalového procesu - neuritídy - sú porušené ich funkcie.

 • Otrava určitými látkami.
 • Diabetes mellitus - choroba vedie k narušeniu krvného obehu v malých cievach, v dôsledku čoho je narušená výživa nervov, v ktorej sa vyvíja zápalový proces.
 • Vaskulitída - zápalový proces v cievach.
 • Porušenie pomeru rôznych proteínov v krvnom sére (dysproteinémia).
 • Zhoršený prietok krvi do nervu v dôsledku kompresie.
 • Syndróm tunela je stav, pri ktorom je nerv stlačený v kanáliku tvorenom kosťou a väzmi. Existujú charakteristické miesta, v ktorých sa môže vyskytnúť kompresia femorálneho nervu s následným rozvojom neuritídy, napríklad pod ingvinálnym ligamentom..

„Neuritída“ je termín, ktorý sa týka výlučne zápalu v nervoch a nemá nič spoločné s kĺbmi. Zápalný proces bedrového kĺbu sa nazýva koxitída..

Neuritída bedrového kĺbu sa zvyčajne mylne nazýva rovnaká femorálna neuritída alebo poškodenie iného nervu, obturátora, ktorý je zodpovedný za privedenie stehna dovnútra. Charakteristickým znakom obštrukčnej neuritídy je neschopnosť postaviť jednu nohu na jednu nohu.

Človek často dospieva k záveru, že má „neuritídu bedrového kĺbu“, pretože tento výraz počul od niekoho predtým a začal ho trápiť bolesť bedrového kĺbu. Dôvody môžu byť rôzne: poškodenie kĺbov, nervov, svalov, kostí. Musíte navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť.

Ak spozorujete prejavy neuritídy - bolesť, znecitlivenie nohy, svalová slabosť, zhoršený pohyb - okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba môže poskytnúť najlepšiu prognózu..

Pri femorálnej neuritíde sa vykonávajú nasledujúce liečby:

 • Vitamíny typu B - na zlepšenie funkcie nervového tkaniva.
 • Lieky na zlepšenie krvného obehu - na zlepšenie výživy nervov.
 • Lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v nervovom systéme a vedú nervový impulz.
 • Lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov - pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou a zápalom.
 • Lekár môže predpísať aj diuretiká, aby odstránil opuch v oblasti zapáleného nervu..
 • Fyzioterapia pomáha: elektroforéza s novokainom, ultrafosforéza s hydrokortizónom, liečba UHF.
 • Poskytujú masážne a fyzioterapeutické cvičenia..

Ak je neuritída femorálneho nervu spôsobená infekciou, neurológ predpíše antibiotiká alebo antivírusové lieky.

Ak ani po liečbe nedôjde k zlepšeniu v priebehu 1 až 2 mesiacov, vyvstáva otázka chirurgického zákroku. Počas operácie lekár obvykle uvoľňuje nerv z tkanív, ktoré ho stlačujú alebo obnovujú jeho integritu, šije roztrhané vlákna.

Nepoužívajte samoliečbu. Na neurologickej klinike „Medicína 24/7“ je k dispozícii účinná lekárska starostlivosť kedykoľvek. Správcovia sú pripravení prijať váš hovor každý deň, a to aj počas sviatkov a víkendov. Kontaktujte nás telefonicky 7 (495) 230-00-01.

Aké sú funkcie femorálneho nervu? Aké sú hlavné príznaky femorálnej neuritídy? Prejavy zápalového procesu v inom nerve nohy - obštrukčné.

Femorálny nerv možno prirovnať k elektrickému káblu, vo vnútri ktorého prechádza veľa samostatných „drôtov“. Vykonávajú rôzne funkcie: niektoré sú zodpovedné za pohyby, iné za citlivosť. Takéto nervy, ktoré nesú rôzne typy nervových vlákien, sa nazývajú zmiešané. Rovnako tak je femorálny nerv. Tu sú hlavné funkcie, ktoré vykonáva:

 • Citlivosť kože: na prednej strane stehna, na vnútornom povrchu dolnej časti nohy.
 • Pohyb: flexia stehien (stehenný nerv pomáha tlačiť nohy do žalúdka), predĺženie dolných končatín.

Preto bude porušenie týchto funkcií pôsobiť ako hlavné príznaky femorálnej neuritídy..

Ak sa neuritída objaví v hornej časti femorálneho nervu, pred opustením panvy bude klinický obraz choroby najživší. Vyskytujú sa všetky možné príznaky femorálnej neuritídy:

 • Porucha flexie bedrového kĺbu. Z tohto dôvodu je ťažké zdvihnúť telo z miesta na sedenie a ležanie..
 • Porušenie predĺženia dolnej časti nohy. Chôdza, beh, stúpanie po schodoch je ťažké. Človek sa snaží znovu neohýbať nohu v kolene, pretože potom je ťažké narovnať sa. Noha je neustále veľmi ohnutá, z tohto dôvodu sa chôdza mení - pacient vyhodí svoju priamu nohu dopredu a celú podložku hneď položí na zem..
 • Atrofia stehenných svalov. Postihnutá noha je tenšia ako zdravá, môže byť viditeľná zvonka.
 • Porušenie citlivosti. Osoba sa necíti dotyk, bolesť na prednej strane stehna, na vnútornom povrchu dolnej časti nohy.
 • bolesť Vyskytujú sa na rovnakých miestach, kde sa vyskytujú poruchy citlivosti.

Skúsený neurológ dokáže zistiť príznaky, ktoré vás obťažujú, predpísať správnu liečbu.

Neurológ počas recepcie hovorí s pacientom, zisťuje sťažnosti, vykonáva neurologické vyšetrenie. Okrem zhoršeného pohybu a citlivosti sa objavujú ďalšie charakteristické príznaky s neuritídou femorálneho nervu:

 • Znížený reflex kolena. To je ten, za ktorý lekár udrie kladivo na koleno.
 • Príznak Wassermana. Pacient je požiadaný, aby si ľahol na brucho a uvoľnil nohu do bedrového kĺbu. Bolesti v slabinách a na prednej strane stehna.
 • Príznak miscavige. Pacient je tiež požiadaný, aby si ľahol na brucho a ohýbal nohu na koleno. Existuje podobná bolesť.

Už počas vyšetrenia môže neurológ zhruba určiť, v závislosti od príznakov, na akej úrovni sa neuritída vyskytla. Na objasnenie úrovne poškodenia sa používa elektroneuromyografia - štúdia, pri ktorej sa študuje priechod nervových impulzov pomocou špeciálnych elektród..

Aby vám nevynechali iné možné príčiny neurologických porúch, lekár vám môže predpísať CT, MRI, ultrazvuk.

Neďaleko femorálu sa nachádza ďalší nerv - obturátor. Ak sa v nej vyvinie neuritída, vyskytnú sa nasledujúce príznaky:

 • Nemôžem si prekrížiť nohy.
 • Problémy s otočením nohy.
 • Citlivosť kože na vnútornom stehne sa znižuje.

Na správne pochopenie príznakov choroby potrebujete vyšetrenie neurológom. Ihneď po tom, ako si všimnete neurologické poruchy opísané na tejto stránke, navštívte svojho lekára v 24/7 Medical Center. Volajte kedykoľvek počas dňa: 7 (495) 230-00-01.

Pre obyvateľov Moskvy a Moskovskej oblasti odporúčame konzultáciu s lekárom na plný úväzok. Podrobne vám povedia o priebehu operácie, možných komplikáciách. Príjem zabezpečujú vysokokvalifikovaní lekári. Tel 7 (495) 230-00-01

Bedrové kĺby človeka sú inervované niekoľkými štruktúrami - femorálnymi, sedacími, obštrukčnými, hornými a dolnými lepkavými nervami, štipnutie jedného z nich vedie k bolesti a obmedzuje pohyblivosť kĺbov..

Obsah:

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

príčiny

Neuralgia v tejto oblasti zahŕňa kompresiu nervu vnútornými tkanivami (svaly, kosti, atď.), Ktorá je sprevádzaná silnou bolesťou. Pocity môžu trvať od niekoľkých minút do niekoľkých dní.

Príčiny choroby

TBS sú vybavené systémom plexus pozostávajúcim z:

 • stehenné
 • sedacieho nervu;
 • uzáver;
 • horné a dolné bobule.

Hlavné príčiny obštrukčných nervových chorôb sú:

 • Poranenia a negatívne mechanické vplyvy, ktoré vedú k drveniu vlákien. Patria sem nielen núdzové situácie, ale aj oslabujúci šport, ktorý vyvoláva prasknutie krvných ciev a výskyt krvi vo svalových tkanivách..
 • osteochondróza.
 • Neúspešný chirurgický zákrok alebo terapeutické opatrenia, ktoré viedli k hematómom za peritoneum.
 • Nádory akéhokoľvek typu.
 • Aneuryzmy v cievach umiestnených v bezprostrednej blízkosti bedrového kĺbu.

Poznámka! V každom prípade sa na koži vo vnútornej stehennej oblasti odlišuje jej inervačná zóna.

Nervové funkcie

Názov nervu obturátora v latinčine je Nervus obturatorius. Pochádza z plexu v dolnej časti chrbta. Má 3 pobočky:

 • Svalová vetva. Vstúpi do uzamykacieho kanála.
 • Zadná časť. Nachádza sa medzi veľkými a krátkymi aduktormi.
 • predné Pokračuje v hlavnom kufri. Nachádza sa medzi dlhými a krátkymi aduktormi, dáva im a tenkému a hrebeňovému svalu. Tieto prvky otáčajú bedrá vonkajším smerom, vedú a určujú ohyb. V hornej časti stehna je vetva citlivá a dodáva pokožke.

Existujú 2 podskupiny:

 • Propulsion. Pohyb bedrového svalu, rotácia, ohnutie hriadeľa.
 • Citlivý Inervácia strednej a dolnej tretiny vnútorného stehna.

Syndróm obštruktívneho nervu opísaný anglickým chirurgom a nemeckým neurológom.

Patológia sa objavuje na niekoľkých úrovniach:

 • Pod bedrovým svalstvom, ako aj vnútri neho. Najčastejšou príčinou je hematóm za pobrušnicou..
 • V oblasti krížovej kosti a jej členenia s iliakálnou časťou. Pozoruje sa pri sakroiliitíde.
 • Na boku panvovej oblasti. Stáva sa to počas tehotenstva, keď je maternica zväčšená, ak sú nádory vnútorných orgánov alebo v atypickom mieste..
 • V časti odtokového kanála. Možno s prietržom zodpovedajúcej diery ostane ochlpenie s opuchom povrchov.
 • V hornej mediálnej časti nohy. Vyskytuje sa, keď je bedra počas chirurgického zákroku alebo mechanického vystavenia tkanivu jazvy dlhá.

Znaky choroby závisia od traumy zón v jej vetvách..

 • bolesť v mediálnej časti;
 • šírenie nepohodlia do blízkych oblastí (panva, dolné končatiny);
 • v niektorých pozíciách sa choroba prejavuje zvlášť silne;
 • nedostatočná amplitúda TBS;
 • nestabilita vo zvislej polohe (poruchy sú viditeľné pri chôdzi).

Pri stanovení diagnózy sa lekár spolieha nielen na fyzické pocity pacienta, ale tiež vykonáva testy:

 • Pacient leží na chrbte a nohy mu zviera tak pevne, ako len môže. Špecialista mu to neumožňuje a pacientovi by sa malo čeliť.
 • Potom, ležiaci na chrbte, skúšaný položí nohu na nohu.

Počas týchto akcií lekár sleduje amplitúdu a povahu pohybu a analyzuje prítomnosť atrofie alebo dysfunkcie určitých svalov a kĺbov..

Neurológ má podozrenie na problémy s nervom obturátora, ak je hlavné ochorenie prítomné vo forme:

 • slabiny;
 • ťažkosti s riadením.

Ďalej sa vykonávajú klinické testy a vyšetrenia..

 • neurologický Prítomnosť alebo neexistencia slabosti adukcie bokov. Pravdepodobnosť zníženia citlivosti v strednej oblasti. Reflexy v kolenných kĺboch ​​(zostávajú normálne alebo nie).
 • Sú bežné. Vyhľadávanie nádorových útvarov v črevách a vnútorných orgánoch (panvové).
 • dif diagnóza. Dôkladná štúdia zdravotného stavu pacienta pomáha nájsť ďalšie príčiny patológií, ktoré nie sú spojené s RF. Niekedy sú podobné príznaky pozorované pri stláčaní kožného nervu stehna.

Liečebné metódy

Včasná konzervatívna liečba zvyčajne efektívne a úplne eliminuje všetky príznaky, ako aj hlavnú príčinu. Chirurgia pomáha, ak:

 • 1) iné metódy nepomohli;
 • 2) existuje závažný stav, neschopnosť viesť normálny život z dôvodu zvyšujúcich sa príznakov;
 • 3) v kĺboch ​​sú úrazy alebo nádory, ktoré vyvolávajú bolesť.

prevencia

Aby sa predišlo zovretiu, odborníci vyvinuli preventívne opatrenia:

 • zdvíhanie je zakázané;
 • je potrebné spať na ortopedickej matraci s dostatočnou tuhosťou;
 • aktívny životný štýl zlepšuje krvný obeh a celkový metabolizmus.

Liečebné cvičenia sú prípustné iba v období remisie a so súhlasom lekárov.

Obštrukčný nerv je zložitá štruktúra, jeho patológie majú výrazné príznaky: bolesť, nedostatok plnohodnotnej motorickej aktivity, svalová atrofia. Pretože anatómia PO ukazuje prítomnosť troch kanálov, umiestnenie týchto alebo týchto príznakov sa bude v rôznych prípadoch choroby líšiť..

Liečba je zameraná na potlačenie nepríjemných symptómov a odstránenie počiatočných príčin štípania, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Konvenčné preventívne opatrenia a primeraný prístup k športu pomôžu vyhnúť sa opísaným problémom..

Medzi spúšťače, ktoré môžu spôsobiť Bernhardtovu-Rothovu chorobu, sú najbežnejšie faktory, ktoré spôsobujú kompresiu nervu v oblasti trieslovín. Medzi ne patrí: nosenie korzetu, tesného opasku alebo nadmerne tesného spodného prádla; obezita; tehotenstva;

zakrivenie chrbtice (skolióza, lordóza); poranenia bedra a zlomeniny panvy; svalové tonické a neuroreflexné zmeny vyskytujúce sa pri ochoreniach a poraneniach chrbtice (bedrová radikalulitída, osteochondróza, diskogénna myelopatia, zlomenina bedrovej chrbtice).

Vyššie uvedené dôvody vedú k zmenám v relatívnej polohe anatomických štruktúr ingvinálneho väzu, čo spôsobuje trenie nervu proti väzu alebo chrbtici ilium s ohýbaním vpred a pohybmi bedra..

Kompresia laterálneho kožného nervu je možná na úrovni iliakálneho svalu. Jej príčinou môže byť retroperitoneálny hematóm, zápalové procesy v brušnej dutine, panvové varixy, nádory, chirurgické zákroky.

Podobne ako iné mononeuropatie (napríklad ischiatická neuropatia, femorálna neuropatia, peronálna a tibiálna neuropatia), Bernhardt-Rothova choroba sa môže vyskytnúť pri alkoholizme, cukrovke, otrave ťažkými kovmi, systémovej vaskulitíde, reumatizme, infekčných chorobách..

Nervové funkcie

 • Traumatické poškodenie kĺbov alebo intenzívne cvičenie, ktoré vedie k svalovému krvácaniu. Posledne uvedené komprimuje nervy bedrových kĺbov.
 • osteochondróza.
 • Hematóm v retroperitoneálnom priestore sa vytvoril po operáciách alebo neúspešných reláciách manuálnej terapie.
 • Nádory - benígne a malígne.
 • Aneuryzma veľkých tepien susediacich s bedrovým kĺbom.
 • Poškodenie nervov pri operácii chrbtice alebo panvy.

Počas konzervatívnej liečby sa používajú lieky proti bolesti, pri silnej bolesti sú povinné blokády liekov.

Nutne sa používajú injekcie vitamínov B, ktoré zlepšujú metabolické procesy v postihnutej oblasti. Okrem toho sa pri liečení štípania predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré môžu rýchlo znížiť opuchy a zápaly..

Účinné budú tablety aj injekčné prípravky, ako aj masti a gély obsahujúce tieto látky. Pentoxifylín, aminofylín pomôže zlepšiť krvný obeh postihnutého kĺbu. Chondroprotektívne činidlá na obnovu chrupavkového tkaniva sú tiež povinné..

Ak je v dôsledku štípania pozorovaná paréza, predpísajú sa v týchto prípadoch fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Aby sa obnovila citlivosť v postihnutej oblasti, pomôže a elektrická stimulácia atrofovaných svalov, elektroforéza s glukokortikoidmi. Vo väčšine prípadov predpísaných cyklov manuálnej terapie, akupunktúry.

Fyzioterapia pomáha obnoviť nervové funkcie, má však množstvo kontraindikácií. Potreba jeho použitia je stanovená ošetrujúcim lekárom.

Chirurgické ošetrenie

Ak sa konzervatívna liečba vykonáva včas, choroba sa dá úplne vyliečiť. Existujú však určité prípady, ktoré zahŕňajú vymenovanie chirurgickej liečby. Chirurgický zákrok je nevyhnutný v prípadoch, keď iné metódy liečby neprinášajú želané výsledky..

Nervové funkcie

symptomatológie

Povaha motorických a zmyslových porúch bude závisieť od prevládajúceho zapojenia konkrétneho nervového útvaru..

Každá vetva inervujúca dolnú končatinu je charakterizovaná rôznymi príznakmi lézie..

Sedacieho nervu

Sedacie nervy sa považujú za najväčšie v ľudskom tele, takže ich zovretie spôsobuje veľké množstvo nepríjemných pocitov. Existuje niekoľko hlavných príznakov tohto ochorenia..

V počiatočnom období patológie si pacient sťažuje na znecitlivenie (parestéziu) lokalizované v zadnom vonkajšom povrchu zadku, bokov a nôh. Po chvíli sa chôdza človeka zmení v dôsledku nekontrolovateľného narovnania nohy v kolene.

Väčšina pacientov má páliace bolesti pozdĺž obmedzeného nervu, ťažkosti v nohách a pocity sa zosilňujú kašľom alebo kýchaním..

Pacienti sa často sťažujú na neschopnosť pohybovať prstami po nohách, je narušená flexia v kolennom kĺbe v dôsledku parézy biceps femoris.

Obštrukčný nerv

Okrem sedacieho nervu je možné narušiť obštrukčný nerv, ktorý sa prejavuje určitými príznakmi. S touto patológiou sa pacienti s touto patológiou najčastejšie sťažujú na bolesť a narušenie citlivosti na stredný (vnútorný) povrch stehna, tieto nepríjemné pocity vyžarujú (dávajú) do trieslovej oblasti, do konečníka..

Okrem toho existuje slabosť stehenných svalov, ktorá vyvoláva počas pohybu nestabilitu. Počas chôdze je možné aj svalové kŕče..

Femorálny nerv

Pre túto patológiu sú charakteristické aj určité príznaky. Hlavným klinickým prejavom tohto ochorenia je výskyt bolesti v hornej časti stehna a priamo pod trieslovým väzom, je to miesto projekcie nervu, bolesť môže byť daná do bedrovej oblasti, do dolnej časti nohy.

Okrem vyššie uvedených prípadov je možné porušiť dolný gluteálny nerv. Pre tento typ patológie je tiež charakteristická bolesť bedrového a bedrového kĺbu. Často sú problémy s pohybom pri skákaní, behu a dokonca aj pri šplhaní po schodoch.

Menej časté porušovanie nadriadeného lepivého nervu. Táto kategória chorôb sa vyznačuje výskytom bolesti v oblasti gluteálnej oblasti a dolnej časti chrbta. Pri obojstrannom poškodení má pacient tzv. Kačaciu chôdzu, pre človeka je ťažké udržať telo vo zvislej polohe..

symptomatológie

Neuropatia vonkajšieho kožného nervu stehna má spravidla postupný nástup. Ochorenie sa prejavuje znecitlivením niektorých oblastí kože na strane stehna. Potom sa znecitlivenie rozšíri na celý bočný a čiastočne predný povrch stehna.

Pacienti ho opisujú ako pocit „nekrózy kože“ alebo „zakrytie stehien tkanivom“. Parestézie sa zapoja - lokálne pocity nachladnutia, pálenia, tlaku, husacích hrčiek, chvenie, mravenčenie. Spočiatku sú tieto príznaky periodické, vyvolané trením oblečenia, chôdze alebo státia.

V budúcnosti sú neustále prítomné. Spolu s parestéziou sa vyskytuje aj syndróm bolesti, ktorého intenzita sa znižuje, keď pacient leží so sklonenými nohami. Bolesť sťažuje bolesť. Chôdza sa stáva prerušovanou klaudikáciou..

Vyšetrenie odhalilo hypestéziu zodpovedajúcu inervačnej zóne vonkajšieho kožného nervu. Zvyčajne hmatové a bolestivé citlivosti vypadávajú, niekedy - teplota. V niektorých klinických prípadoch sa pozoruje hyperestézia, ktorá vedie k hyperpatii.

Zaznamenajú sa trofické poruchy - vypadávanie vlasov, rednutie kože, anhidróza. Palpácia výstupného bodu kožného nervu na stehne vyvoláva výskyt bolesti vyžarujúcej na stehno. Motorová sféra je uložená. Obmedzenia funkcie motora sú úplne spôsobené bolesťou.

diagnostika

Kritériá na overenie diagnózy „neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna“ sú údaje z neurologického vyšetrenia. Určenie genézy neuralgie si môže vyžadovať ortopedické vyšetrenie, röntgen lumbálnej chrbtice, CT chrbtice, RTG bedrového kĺbu, ultrazvuk alebo CT kĺbu, ultrazvuk brucha a panvy. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je potrebná elektromyografia alebo elektroneurografia..

Diferenciálna diagnostika Bernhardt-Rothovej choroby sa vykonáva s bedrovou radikulopatiou, koxartrózou, bedrovou spondylartrózou..

Článok PDF

Femorálny nerv

Nervový nerv v bedrovom kĺbe je ochorenie liečené neurológom. Predpisuje špeciálne diagnostické metódy na určenie presnej príčiny jej výskytu, až potom sa vyberú určité typy liečby.

Medzi najbežnejšie používané diagnostické metódy patria:

 • Rádiologické vyšetrenie - používa sa pri podozrení na prítomnosť nádoru, ktorý je príčinou kompresie.
 • Magnetická rezonancia.
 • CT sken.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • elektromyografie.
 • Nezabudnite vykonať röntgenové vyšetrenie chrbtice.

Indikácie pre postup vždy určuje ošetrujúci lekár.

1. na začiatku svojho výtoku - pod bedrovým svalstvom alebo vnútri neho (napríklad s retroperitoneálnym hematómom);

2. na úrovni sakroiliiálneho kĺbu (so sakroiliitídou);

3. v bočnej stene panvy (kompresia maternice zväčšená počas tehotenstva, s nádorom krčka maternice, vaječníkov, sigmoidného hrubého čreva, s apendikulárnym infiltrátom v prípade atypického panvového miesta slepého čreva atď.);

4. na úrovni obturačného kanála (s prietržom foramen obturátora ostane ochlpenie opuchom tkanív stien kanála tunela obturátora);

5. na úrovni vyššieho mediálneho povrchu stehna (so stláčaním tkanivom jazvy, s predĺženým ostrým ohýbaním stehna počas anestézie počas chirurgického zákroku atď.).

Syndróm obštrukčného nervu sa môže vyskytovať v dvoch verziách - vo variante podráždenia a vo variante prolapsu, ako aj v úplnom a čiastočnom poškodení..

Kompletný syndróm obštruktívneho nervu pri variante podráždenia sa prejavuje prítomnosťou charakteristickej bolesti s rozšírením bolesti z trieslovej oblasti a vnútorného stehna. Bolesť dosahuje významnú intenzitu kompresiou nervu v obturátorskom kanáli (tunelovým-ischemickým mechanizmom).

Mechanizmus kompresie obštrukčného nervu prietrži kostí predného telesa zosilňuje bolesť v čase zvýšeného tlaku v brušnej dutine (napríklad pri kašľaní), ako aj počas predlžovania, únosu a vnútornej rotácie stehna..

V tomto prípade sa parestézia môže objaviť v inervačnej zóne obturačného nervu. Citlivý prolaps (ako je opísané vyššie) je najčastejšie lokalizovaný v strednej a dolnej tretine vnútorného stehna.

Kvôli prekrývaniu kožnej oblasti inervácie obturátorského nervu susednými nervami, poruchy citlivosti zriedka dosahujú stupeň anestézie. Podráždenie nervu obturátora môže spôsobiť výrazný sekundárny kŕč svalu aduktora, ako aj kontrakciu reflexnej flexie v kolenných a bedrových kĺboch..

Úplný syndróm obštruktívneho nervu v variante prolapsu je charakterizovaný pomerne výraznou hypotrofiou svalov vnútorného stehna, napriek tomu, že hlavný aduktorný sval je čiastočne inervovaný sedacieho nervu..

Adukcia bedra sa zreteľne porušuje, hoci tento pohyb úplne nevypadne. V dôsledku straty funkcie aduktujúcich svalov stehien je stabilita narušená pri státí a chôdzi. Namiesto normálneho predného smeru pri chôdzi sa objavuje vonkajšia končatina s javmi obchádzania.

Problémy s kladením chorej nohy na zdravú nohu (v polohe na sedenie alebo na chrbte) je ťažké. Reflex z aduktorov stehna vypadáva (klesá) (tento reflex je určený - je spôsobený ostrým úderom nárazového kladiva na prst lekára Ι umiestneným na kožu nad aduktormi v pravom uhle k ich dlhej osi, asi 5 cm nad vnútorným epicondyle stehna;

zatiaľ čo dochádza k redukcii aduktorských svalov a je odhalená asymetria reflexu na zdravých a postihnutých stranách). Hypestézia (menej často - anestézia) je lokalizovaná v strednej a dolnej tretine vnútorného stehna.

Niekedy sa tiež zistí hypestézia na vnútornom povrchu dolnej časti končatiny a dosahuje strednú časť dolnej končatiny (vysvetlenie pozri vyššie). V oblasti hypestézie na vnútornom povrchu stehna je možné pozorovať anhidrózu (čo je prejavom autonómnych porúch s poškodením nervu obturátora)..

1. skúšaný ležiaci na chrbte s narovnanými nohami je ponúknutý na pohyb jeho nôh; skúšajúci sa ich pokúša oddeliť;

2. skúšaný, ležiaci na jeho boku, je navrhnutý, aby zdvihol nohu umiestnenú na vrchu a priviedol k nej druhú nohu. Pokiaľ je pod ňou, skúšajúci podopiera túto vyvýšenú nohu a pohyb druhej nohy, ktorá je privedená, má odpor;

3. subjekt ležiaci na chrbte je ponúknutý na ohnutie nohy v kolennom kĺbe, otočenie smerom dovnútra a uvedenie bedra; examinátor hmatne stiahnutý tenký sval (m. gracilis);

4. pacient ležiaci na chrbte s odloženou nohou je ponúknutý, aby nohu priniesol; skúšajúci odoláva tomuto pohybu a prehmatáva stiahnutý sval.

Panvová neuralgia je sprevádzaná bolesťou, ktorá spôsobuje vážne nepohodlie a narúša obvyklý život. Nikto nie je v bezpečí pred touto chorobou, choroba je rovnako bežná u mužov aj žien.

Príčiny bolesti

Neuralgia je sprevádzaná bolesťou, bez jasnej lokalizácie. Bolesť sa môže meniť, zosilňovať a ustupovať nezávisle. Počas cvičenia sa nepohodlie výrazne zvyšuje.

Keď sú niektoré nervy zovreté, syndróm bolesti chýba a je nahradený necitlivosťou oblastí, čiastočnou ochrnutím a parézou, pálením a obmedzením pohyblivosti. Príčinou panvovej neuralgie môžu byť nasledujúce stavy a choroby:

 • tehotenstva;
 • panvové infekcie;
 • poranenia miechy;
 • kýla v bedrovej oblasti;
 • zápal panvových väzov.

Tento problém sa často vyskytuje počas tehotenstva. Súčasne je neuralgia spôsobená zväčšením tlaku maternice na nerv.

Toto ochorenie sa často objavuje pri kompresnom zlomenine chrbtice alebo prietrže. S touto diagnózou je pri liečbe neuralgie nevyhnutné zbaviť sa základného ochorenia.

Existuje teória spájajúca sviazaný nerv s dysmenoreou. V tomto prípade dochádza k rozsiahlemu poškodeniu panvového nervu a je potrebné obnoviť chirurgický zákrok. Operácia má dvojitý účinok - zmierňuje bolesť pri menštruácii a neuralgii.

Niektoré gynekologické problémy vyvolávajú poruchy obehu v panvových orgánoch. To môže spustiť rozvoj neuralgie. Pri tejto diagnóze sa pacient musí poradiť s gynekológom aj s neurológom.

Prvým a najzákladnejším príznakom panvovej neuralgie je bolesť bedrového kĺbu a bedrovej chrbtice. Vyznačuje sa vysokou intenzitou a krátkym trvaním, bolesť má charakter epizodickej povahy, spravidla zosilňujúcou pohybom alebo záťažou..

 • bolesť bez jasnej lokalizácie;
 • pocit pálenia;
 • zvýšené nepohodlie počas pohybu;
 • zrýchlené nepohodlie.

Príznaky do značnej miery závisia od toho, ktorý nerv je stlačený. V tejto oblasti je šesť nervov:

 • stehennej kosti;
 • dolná časť zadku;
 • horná časť zadku;
 • uzáver;
 • sedacieho;
 • vonkajší kožný nerv.

Lokalizácia a intenzita syndrómu bolesti závisí od miesta poškodenia..

Keď je tento nerv zovretý, sú možné nasledujúce pocity:

 • bolesť krížov;
 • nepohodlie vo vnútornom stehne;
 • znecitlivenie stehna;
 • zmena chôdze;
 • oslabenie štvorhlavého svalu;
 • bolesť pri predlžovaní kolena.

Pri stlačení je charakteristickým príznakom zvýšené nepohodlie, keď sa snaží oprieť sa o boľavé nohy. Charakteristickou črtou je zmena chôdze - stáva sa zamiešaním a kymácaním. Dôvodom je skutočnosť, že sa pacient pokúša nezaťažovať boľavé stehno a prenášať telesnú hmotnosť na zdravú dolnú končatinu..

Kontrakcia obštrukčného nervu

Nervové funkcie

Zmiernenie bolesti sa vykonáva menovaním protizápalových liekov a analgetík (nemisulid, ketorolak, ibuprofén atď.), V zložitých prípadoch - lokálnou injekciou lokálnych anestetík (lidokaín, novokain) alebo glukokortikoidov (hydrokortizón, diprospán) vo forme blokád..

Zlepšenie trofizmu postihnutého nervu sa dosahuje použitím vazoaktívnych liekov (kyselina nikotínová, pentoxifylín) a metabolických liečiv (kyselina tioktová, tiamín, kyanokobalamín, pyridoxín a ich kombinácie)..

Fyzioterapia je predpísaná po konzultácii s fyzioterapeutom. Môže zahŕňať darsonvalizáciu, bahennú terapiu, sírovodík alebo radónové kúpele, masáže. Je možná akupunktúra alebo elektroakupunktúra. Účinnosť reflexológie však do veľkej miery závisí od profesionality reflexológa.

V niektorých prípadoch, pri neprítomnosti riadneho účinku konzervatívnej liečby a pri intenzívnej bolesti, je položená otázka chirurgického zákroku v oblasti trieslového väziva s cieľom dekompresie nervu..

Skúmajú sa patogénne mechanizmy vývoja tunelovej neuropatie, ako aj klinické prejavy neuropatie tunela a prístupy k etiotropickej, patogenetickej a symptomatickej liečbe pacientov..

kompresia a narušená mikrocirkulácia periférnych nervov v anatomicky úzkych kanáloch vláknitých a vláknitých kostí (tunely). Neuropatie tunela, klasifikované ako mononeuropatia, tvoria 1/3 periférnych nervových lézií a často sa pozorujú na pozadí endokrinných chorôb (diabetes mellitus, hypothyroidizmus, akromegália), ochorení kĺbov (deformujúca osteoartróza, reumatoidná artritída, dna), objemové útvary samotných nervov (schwanóm). (neuróm) a mimo nervu (sarkóm, lipóm), depozitné neuropatie (amyloidóza), s dedičným sklonom k ​​paralýze po kompresii, ako aj s niektorými fyziologickými zmenami hormonálneho stavu (tehotenstvo, menopauza)..

Približne polovica z týchto pacientov má kombinovanú léziu nervových kmeňov okrem distálnej aj na proximálnej úrovni: axoplazmatický prúd je kompromitovaný kvôli diskoradikulárnemu konfliktu, ktorý uľahčuje výskyt neuropatií tunela a je v literatúre označovaný ako „syndróm dvojitého axoplazmatického stlačenia“ (syndróm dvojitého stlačenia).

Ako bude ukázané nižšie, axoplazmatická kompresia môže byť nielen dvojitá, ale aj trojitá a ešte viac. Preto je vhodnejšie používať výraz „viacnásobná axoplazmatická kompresia“ - MAC syndróm.

Identifikácia syndrómu MAC môže znížiť nadmernú diagnózu spondylogenickej radikulopatie a zabrániť zbytočným neurochirurgickým zásahom do chrbtice. Na druhej strane pochopenie úlohy spondylogénneho faktora pri vývoji periférnych neuropatií tunela umožňuje použitie patogénne opodstatnených liečebných metód zameraných na obnovenie axoplazmatického prúdu zastavením diskordikulárneho konfliktu alebo elimináciou kompresie proximálnych častí nervového plexu..

Existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú príčinu neuropatií tunela: dysmetabolické, zápalové, hormonálne, vaskulárne, mechanické, abnormálne, funkčné a mnoho ďalších, ale žiadna z nich nemôže tvrdiť, že je komplexná..

Pravdepodobne by sme mali hovoriť o multifaktoriálnej povahe tunelových neuropatií: na rozvoj tohto ochorenia je nevyhnutná genetická predispozícia a na jej prejavy účinky rôznych faktorov prostredia: exogénne a endogénne.

Endogénne zahŕňajú anatomické varianty štruktúry kostí a väzov, ako aj periférnych nervov; vlastnosti funkcie motorového prístroja; sprievodné endokrinné a metabolické poruchy. Na exogénne - mechanické a infekčné faktory.

Vo všetkých existujúcich teóriách vývoja tunelových neuropatií sa objavujú dva faktory: dekompenzácia v trofických systémoch nervu (narušenie axoplazmatického prúdu, krvné zásobovanie nervov nervového systému) a lokálna mikrotrauma periférnych nervov..

Je známe, že dedičnosťou je možné prenášať tak nedostatočnosť trofických systémov periférnych nervov, ako aj zúženie fibro-kostných kanálov (kvôli štrukturálnym vlastnostiam a motorickému stereotypu)..

Patogenéza mechanického poškodenia periférnych nervov je dobre študovaná: rysom periférnych nervov je ich odolnosť proti zmenám v dĺžke - prispôsobujú sa výrazným zmenám v polohe končatín pomocou kĺzavých pohybov nervu v posteli..

Toto prispôsobenie sa uskutočňuje kvôli vysokofrekvenčným, nediferencovaným pohybom, počas ktorých sa nerv pohybuje vo vnútri obmedzeného tunela, čím vytvára extra-nervový pohyb. Pri intraneurálnych pohyboch sa samostatný nerv lúča vo vzťahu k ostatným v nerve.

Patologické procesy, ako je prítomnosť krvi v epineurálnom priestore, opuchy nervového lôžka alebo intraneurálneho priestoru, ako aj fibrilácia alebo zhrubnutie v tuneli okolitého nervového tkaniva (napríklad s kolagenózami, stenóznou ligamentitídou), môžu narušiť fungovanie tohto mechanizmu..

Pohyby končatín v tomto prípade spôsobujú významné zvýšenie stresu proximálne a distálne k oblasti patologických zmien. Priemer nervu sa zmenšuje a zvyšuje sa intraneurálny tlak.

Ak intraneurálny tlak prekročí tlak v epineurálnych artériách, nastane prechodná ischémia nervových vlákien. To môže viesť k vzniku opuchov, zvýšeniu zápalovej reakcie, zvýšeniu adhézie a ďalšiemu zníženiu objemu kĺzavého pohybu nervu alebo zvýšeniu napätia..

V nervových kmeňoch, najmä v oblastiach nervu susediacich so stenóznou zónou, sa tvoria zosilnenia v tvare vretena; vo vláknach kmeňa kmeňa sa vyskytujú rôzne patomorfologické zmeny (od demyelinizácie po fragmentáciu axiálnych valcov a vymiznutie axónov).

Okrem patológie spojivového tkaniva môže priemer tunelov, v ktorých sa nachádza nerv, významne zmeniť nútené pohyby, stereotypné dlhé tonické a statické polohy a obvyklé charakteristické polohy (sedenie v polohe „noha noha“), čo spôsobuje kompresiu peronálneho nervu;

„Drepová“ pozícia, ktorá vedie k mikrotraume 4. intertarsálneho nervu v Mortonovom kanáli atď.), Ktorá prispieva k výskytu nervovej ischémie, najmä ak je v proximálnej oblasti vystavená kompresii v dôsledku dysfunkcie bedrovej chrbtice.

Patogenéza tunelových kompresných-ischemických neuropatií teda zahŕňa: 1) zvýšenie objemu perineurálnych tkanív, 2) zvýšenie tlaku tkaniva vo vnútri tunela, 3) poruchy obehového systému v stlačenej oblasti, 4) hyperfixácia nervov.

Počiatočný stav kompresie periférneho nervu je dôležitý - neuropatie tunela sa vyskytujú ľahšie v prípadoch, keď sú axonálne transportné systémy už ohrozené v proximálnej časti (syndróm viacnásobnej axoplazmatickej kompresie s plexopatiou alebo radikulopatiou) alebo distálne (polyneuropatia alebo viacnásobné mononeuropatie) proti deficitu axoplazie. a neurotrofické faktory potrebné na regeneráciu axónov.

Pri diskusii o patogenéze MAS syndrómu je potrebné vziať do úvahy nielen diskogénne poškodenie koreňov miechových nervov, ale aj myofasciálne a svalovo-tonické syndrómy, ktoré spôsobujú kompresiu neurovaskulárnych kmeňov..

Ich vznik naznačuje „nesúlad aktivity“ vlákien vo svaloch a bolestivé kontrakcie jednotlivých zväzkov pri nepripravenom pohybe. Určitú úlohu v patogenéze svalovo-tonických syndrómov zohrávajú „reflexné“ mechanizmy - zvýšenie excitability segmentálnych spinálnych štruktúr v odpovedi na aferentný impulz podráždením receptorov synuvertebrálneho nervu v oblasti postihnutého disku..

Ďalšie reflexné mechanizmy vedúce k vzniku svalovo-tonického syndrómu zahŕňajú takzvané „visceromotorické“ reakcie vo forme svalového spazmu v myotóme, ktoré zodpovedajú aferentácii z postihnutého vnútorného orgánu („viscerosomatický“ reflex)..

Preto je pre každého konkrétneho pacienta, aby sa objasnili mechanizmy patogenézy tunelového syndrómu a výber optimálnej taktiky liečby, potrebné vziať do úvahy akútne, subakútne a chronické zranenia na všetkých možných úrovniach periférneho nervového systému, „prejavujúce sa“ dedičné alebo získané zúženie kostnej kosti;.

Medzi klinické prejavy neuropatií tunela patria symptómy senzorických, autonómno-trofických (ak je nerv zmiešaný, potom motorický), poruchy s možnými neuropatickými bolesťami v oblasti inervovanej postihnutým nervom, ako aj nociceptívne bolesti v oblasti kompresie nervov - bolesť, keď je pruhovaná, napnutá, tlak ( statická hyperalgézia).

Tieto príznaky sa môžu zhoršiť po cvičení alebo v noci z dôvodu narušenia prísunu krvi do nervu v oblasti tunela. Klinické prejavy neuropatickej bolesti zahŕňajú symptómový komplex spontánnej a stimulačnej bolesti v inervačnej zóne periférneho nervu distálne od zóny kompresie tunela..

Intenzívne strieľanie, ťahavé bolesti sa zvyčajne vyskytujú vo forme paroxyzmov a nie sú konštantné, zatiaľ čo pálenie, bolesť môže byť konštantná a pravidelne veľmi intenzívna..

V mnohých prípadoch sa bolesť zosilňuje fyzickou aktivitou, dlhodobým statickým zaťažením alebo ochladzovaním. Spontánne bolesti sú zvyčajne sprevádzané bolesťou závislou bolesťou - alodýnia, statická a dynamická hyperalgézia.

Na začiatku ochorenia prevládajú pozitívne neurologické príznaky (bolesť, parestézia a znížená citlivosť) pred príznakmi prolapsu (negatívne neuropatické príznaky), ktoré, ako sa zdá, znižujú citlivosť rôznych modalít, a keď sa jedná o motorické vlákna, hyporeflexia, slabosť a svalová atrofia..

Nedostatočné motorické poruchy sú však pomerne zriedkavé. Pri syndróme MAS sa pacienti najčastejšie sťažujú na bolesť v chrbtici alebo vo svaloch panvového pletenca, ktorých závažnosť sa líši od mierneho nepohodlia po vysokú intenzitu, ktoré sa po odpočinku, trení, hnetení a napínaní svalu výrazne znížia..

Vizuálne môžete určiť zmenu obrysu, „vydutie“ svalu, ktoré pri pohmate môže mať kamennú hustotu. Ľubovoľné pohyby postihujúce spastické svaly (napríklad piriformis) sú neúplné z dôvodu silnej bolesti..

Chronický priebeh svalovo-tonických syndrómov sa najčastejšie zaznamenáva v tých svaloch, ktoré zažívajú posturálne preťaženie, napríklad s asymetriou končatín, panvy, závažnou skoliózou, patológiou vnútorných orgánov..

Bolesť je v týchto prípadoch zvyčajne mierna alebo stredne intenzívna. Pacienti sa sťažujú na nepohodlie, pocit ťažkosti po fyzickej námahe, ktorý sa zníži po hnetení svalu a jeho zahriatí.

Bolestivosť svalu je určená jeho aktívnou kontrakciou a pri napínaní obvykle chýba. Kompresia vaskulárno-nervových formácií v prípade svalovo-tonických syndrómov môže spôsobiť ožarovanie bolesti v končatinách, ako aj motorické, senzorické a autonómne poruchy lokalizované v oblasti inervácie a vaskularizácie stlačených nervových a vaskulárnych formácií v rámci MAC syndrómu..

S postihnutím artérií a žíl je možné vyvinúť cievne poruchy, ktoré sa prejavujú blanšírovaním, znížením lokálnej teploty alebo výskytom cyanózy a opuchov v postihnutej oblasti. Pri izolovanom poškodení nervov sú však možné aj vaskulárne a trofické zmeny v dôsledku zapojenia autonómnych vlákien, hoci sa najčastejšie prejavujú mierne..

Povaha problému

prevencia

Aby sa zabránilo možnému zovretiu nervu v bedrovom kĺbe, musia sa dodržiavať určité pravidlá. Odborníci neodporúčajú zdvíhanie ťažkých váh, mali by ste spať iba na posteli s tvrdým matracom.

Pri remisii alebo po znížení bolesti je potrebné vykonať terapeutické cvičenia.

Adresár chorôb

Dôvod je ten, že z hľadiska príznakov je toto ochorenie podobné iným a často s bolesťou v perineu, muži majú podozrenie na urologickú infekciu a gynekologické ženy..

V zásade sú prejavy panvovej neuralgie obmedzené na bolesť v bedrovej oblasti, takže existuje mnoho ďalších chorôb. Nie vždy výsledky testu môžu poskytnúť informácie pre diagnostiku a potom je pacient informovaný, že etiológia bolesti nie je objasnená.

Príznaky sa rýchlo objavia a vymiznú, ale intenzita bolesti je taká veľká, že sa zdá, že pacienti trvajú navždy.

Bolesť je cítiť v oblasti bedier, nemá konkrétne umiestnenie, je prerušovaná.

Môžu prejsť na hrudník, obličky alebo žalúdok. Túlavé bolesti nemožno pripísať konkrétnemu ochoreniu.

Pri dýchaní, pohyboch, chôdzi, športovaní, záchvate kašľa sa môže zvýšiť bolesť.

V každom prípade môžu byť príznaky rôzne, záleží na postihnutom nerve:

 • akútna bolesť je spôsobená tlakom na ingvinálny väz;
 • ožarovanie bolesti dolnej časti chrbta, pozdĺž stehna po dolnú časť nohy;
 • porušenie ohybu kolenného kĺbu;
 • sval štvorhlavého svalu oslabuje, je možná úplná atrofia.
 • pocit pálenia, plaziaci sa „husacie hrbole“;
 • bolesť;
 • zvýšené nepohodlie v priebehu času;
 • narušenie funkcie kože (zvýšené potenie, vypadávanie vlasov).
 • bolesť v oblasti mediálneho povrchu;
 • výskyt bolesti v perineu;
 • zvýšená bolesť v polohe odtrhnutej zo zeme (noha je „vo vzduchu“);
 • výskyt paréz a kŕčov;
 • svalová slabosť - je ťažké udržať telo vzpriamené;
 • malé kroky kvôli obmedzenej funkcii kĺbu (bedra).
 • znecitlivenie sedacej časti, chodidla, spodnej časti nohy;
 • obmedzenie flexie v kolene;
 • zmena chôdze;
 • pocit ťažkosti, pálenie v nohách;
 • zmiznutie pohybu prstov na nohách.
 • bolesť zadku a dolnej časti chrbta;
 • je ťažké vychýliť bedro;
 • je ťažké udržať telo vo zvislej polohe;
 • atrofia svalového svalu.
 • bolesť v oblasti bedrového kĺbu a gluteálnej oblasti;
 • obmedzenie predĺženia kĺbu;
 • je ťažké vykonávať pohyby (vstávanie, beh, pohyb).

Klasifikácia typov amyotropnej laterálnej sklerózy sa nachádza tu..

Funkcie nervov obturátora

1) adukcia stehna, ohyb a rotácia stehna smerom von - veľké, dlhé a krátke aduktory (m. Adductor magnus, m. Adductor brevis et longus);

2) rotácia nohy - sval vonkajšieho obturátora (m. Obturator externus);

3) adukcia stehna, ohyb dolnej časti nohy a jeho rotácia smerom dovnútra - tenký sval (m. Gracilis).

Citlivé: inervácia strednej a dolnej tretiny vnútorného stehna.

1) na výstupe z bedrového plexu (rovnaké dôvody, ktoré spôsobujú poškodenie bedrového plexu);

2) na úrovni sakroiliakálneho kĺbu (sakroileitída);

3) v oblasti bočnej steny panvy (kompresia maternice počas tehotenstva, s nádorom krčka maternice, vaječníkov, sigmoidného hrubého čreva, s apendikulárnym infiltrátom v prípade panvového umiestnenia slepého čreva);

4) na úrovni odtokového kanála;

5) na úrovni horného stredného povrchu stehna (s kompresiou tkanivom jazvy, s predĺženým ostrým ohýbaním stehna pri anestézii počas chirurgických zákrokov).

Klinický obraz poškodenia nervov na rôznych úrovniach je rovnaký a najcharakteristickejší pri kompresii nervu v obturátorskom kanáliku..

11.50. Klinická nervová lézia v obturátorskom kanáli

Obturátorský kanál je tunel s vláknitými vláknami; jeho dno je tvorené obštrukčnými svalmi pokrytými obštrukčnou membránou, ktorej vláknitý nepružný okraj je najzraniteľnejším miestom pozdĺž nervu..

Klinický obraz je charakterizovaný zmyslovými a motorickými poruchami..

1) bolesť a parestézia v trieslovej oblasti, siahajúca až po vnútorné stehno, zhoršená kašľom, zdvíhaním, únosom, vnútornou rotáciou stehna;

2) poruchy citlivosti v strednej a dolnej tretine vnútorného stehna.

1) zhoršenie adukcie stehien, ťažkosti pri položení boľavej nohy na zdravú nohu (v polohe na chrbte, sedenie);

2) narušenie stability pri státí a chôdzi, zmeny chôdze (okolnosť);

3) hypotrofia svalov vnútorného povrchu stehna;

4) zníženie reflexu z adduktorových svalov (reflex je spôsobený ostrým úderom kladiva na prvý prst lekára, aplikovaným na kožu nad adduktorovými svalmi 5 cm nad vnútorným epicondyle stehna).

1) pacient ležiaci na chrbte je požiadaný, aby si nohy spojil s maximálnym napätím a lekár prekáža v pohybe;

2) od pacienta ležiaceho na chrbte sa žiada, aby si nohu striedavo striedal.

11.51. Anatómia vonkajšieho kožného nervu stehna.

Úrovne jeho možnej porážky

Vonkajší kožný nerv stehna je tvorený koreňmi miechy LII - LIII a perforáciou vonkajšieho okraja hlavného svalu psoas šikmo prechádza dolu a von cez iliakálnu fosíliu k hornej prednej chrbtici, ktorá je umiestnená v tuneli tvorenom dvoma vrstvami vonkajšej časti trieslového väzu..

Po prejdení ingvinálneho väzu sa nerv nachádza na povrchu svalu prispôsobeného na mieru, kde sa delí na predné a zadné vetvy. Predná vetva, ktorá pokračuje smerom nadol, siaha do kanála širokej fasády stehna. 10 cm pod prednou bedrovou chrbticou perforuje fasciu a je rozdelená na koncové vetvy inervujúce kožu predného vonkajšieho stehna..

1) pri opúšťaní panvovej dutiny, kde nerv robí ostrý ohyb pod uhlom a perforuje ilálnu fasciu;

2) v mieste priechodu a ohybu pod uhlom v oblasti medzi hornou prednou chrbticou a miestom pripojenia ingvinálneho väzu;

3) v kanáliku ingvinálneho väzu;

4) medzi kostným povrchom prednej lepšej bedrovej chrbtice a šľachou prispôsobeného svalu;

5) medzi vláknami prispôsobeného svalu v jeho šľache;

6) v tuneli tvorenom širokou fasádou stehna.

11.52. Klinika neuropatie vonkajšieho kožného nervu stehna

Kompresno-ischemická neuropatia vonkajšieho kožného nervu stehna sa v literatúre označuje aj ako parestetická meningy Bernhardt-Roth..

Najčastejšou príčinou je kompresia nervov na úrovni trieslového väzu. Prispievaním k rozvoju neuropatie môže byť nosenie pevného pásu, korzetu, tesného spodného prádla, tvrdých predmetov vo vrecku nohavíc, nadmerného ukladania tuku, tehotenstva.

Na úrovni bedrového alebo ilálneho svalu môže byť nerv stlačený retroperitoneálnym hematómom, nádorom a môže byť ovplyvnený zápalovými chorobami a operáciami v brušnej dutine. Okrem toho je možné pozorovať poškodenie nervov pri diabetes mellitus, bruchu tyfusu, malárii, herpes zoster, nedostatku vitamínov. Najčastejšie sa koreňové lézie LII - LIII vyskytujú pri cystózach..

1) pretrvávajúce pálivé bolesti, parestézie pozdĺž predného povrchu stehna, zhoršené státím a chôdzou;

3) trofické poruchy vo forme rednutia kože, hyperhidróza;

4) bolesť pri pohmate hrotu umiestneného na úrovni zárezu pod predným nadštandardným lícnym hrebeňom a v bočnej časti ingvinálneho väzu..

11,53. Anatómia, motorická a zmyslová inervácia

Femorálny nerv je tvorený prednými vetvami miechových nervov LII - LIV a pri vystupovaní z vonkajšej strany bedrového svalu sa nachádza v pralese medzi ileom a hlavnými svalmi psoas, zhora zakrytými ilálnou fasciou..

Nerv opúšťa panvovú dutinu cez kostný vláknitý tunel tvorený ingvinálnym ligamentom (vpredu), vetvami ochlpenia a ilium (svalová medzera). Po dosiahnutí stehna sa nachádza v femorálnom trojuholníku, ohraničenom nad inguinálnym ligamentom, zvonka - na mieru a zvnútra - na dlhý aduktorský sval..

Nad väzivovým väzom sa vetvy rozprestierajú od femorálneho nervu k bedrovým, väčším a menším bedrovým svalom. Pod inguinálnym väzom je femorálny nerv rozdelený na motorické, zmyslové vetvy a podkožný nerv.

Subkutánny nerv (n. Saphenus) prechádza spolu s femorálnou žilou a artériou subortibulárnym (streleckým) kanálom, v ktorom sa delí na subatelitor (koža stredného povrchu kolenného kĺbu a jeho vnútorná kapsula) a klesá (koža vnútorného povrchu dolnej končatiny a vnútorný okraj chodidla)..

Femorálna nervová funkcia

1) flexia bedra s pevným trupom alebo trupom vpred s pevným stehno - iliakálnym svalstvom, hlavnými a malými bedrovými svalmi (m. Iliopsoas, m. Psoas major et minor);

2) flexia bedrového kĺbu, predĺženie dolnej časti končatiny s čiastočnou pronáciou - štvorhlavý sval stehna (m. Quadriceps femoris);

3) ohnutie nohy v bedrových a kolenných kĺboch, rotácia stehenného hrebeňa smerom von, krejčí sval (m. Pectineus, m. Sartorius).

Citlivé: inervácia dolných 2/3 predného a predného povrchu stehna, predného povrchu dolnej časti nohy a vnútorného povrchu chodidla.

11.54. Klinika femorálneho nervu

Prítomnosť a prevalencia motorických a zmyslových porúch závisí od úrovne a stupňa poškodenia femorálneho nervu.

Príčiny „vysokého“ poškodenia nervov v oblasti panvy môžu byť trauma, infekcia, intoxikácia, kompresia aneuryzmy stehnovej tepny, nádor, zápalový infiltrát v oblasti veľkých bedrových a bedrových svalov (psoit)..

1) narušenie citlivosti na spodnej 2/3 stehna a prednej vnútornej strane dolnej časti nohy;

2) pozitívne príznaky napätia Wassermana a Strumpella - Matskeviča.

1) porušenie ohybu nohy v bedrovom kĺbe, ťažkosti pri chôdzi po schodoch, prechod do polohy na sedenie z polohy na chrbte;

2) porušenie predĺženia nohy;

3) patologická mobilita patelly;

4) hypotrofia prednej svalovej skupiny stehna;

5) vyblednutie reflexu kolena.

Poruchy vegetácie a trofiky: možná hypotrichóza predného stehna.

Poškodenie nervov pod úrovňou vetvenia vetiev na bedrové, väčšie a menšie bedrové svaly sa vyznačuje zachovanou funkciou flexie bedrového kĺbu v bedrovom kĺbe..

„Nízke“ poškodenie nervov pod inguinálnym ligamentom je charakterizované zachovanou funkciou flexie bedrového kĺbu v bedrovom kĺbe a citlivosťou na prednom povrchu stehna (ak je nerv ovplyvnený pod výtokom senzorickej vetvy)..

11.55. Lézia podkožného nervového kanála

Subkutánny nerv je poslednou vetvou femorálneho nervu a môže podstúpiť kompresiu v sublingválnom (strelnom) kanáliku. Strecha kanála je tvorená krajčírskym svalom, ktorý je umiestnený nad listom hustej fascie, natiahnutou od stredovej časti štvorhlavého ramena po dlhý aduktor stehna..

Tento syndróm tunela sa častejšie pozoruje u ľudí starších ako 40 - 50 rokov, najmä v prípade obezity dolnej časti tela, s nadmerným zaťažením svalov, ktoré tvoria kanál (futbalisti, pacienti s nestabilitou kolenného kĺbu), s dlhodobým nosením fixačného obväzu..

1) bolesť pozdĺž nervu z vnútornej časti kolenného kĺbu s roztiahnutím dole cez strednú plochu dolnej časti nohy a chodidla;

2) znížená citlivosť na strednú plochu dolnej časti nohy a chodidla;

3) bolesť pri pohmatu bodu priechodu nervu otvorom v subportálovej fascii. Bod je definovaný štyrmi priečnymi prstami nad stredným kondylom stehna. Na jeho nájdenie sú končeky prstov ponorené do hrúbky stehenných svalov smerom k prednej hmote vnútornej časti štvorhlavého svalu a potom sa posúvajú ďalej - k okraju prispôsobeného svalu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Patologický proces, v ktorom sa v bedrovej chrbtici tvorí prietrž, je v medicíne celkom bežný. Táto patológia sa považuje za závažnú a nebezpečnú, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa stlačia nervové korene miechy, čo hrozí komplikáciami až do paralýzy dolných končatín..
Pri liečbe osteochondrózy sa najlepší účinok dosiahne komplexom liekovej terapie, fyzioterapie, fyzioterapie a masáže. Elektroforéza v osteochondróze krčných, hrudných a bedrových oblastí - osvedčená metóda, ktorá vám umožňuje voľne dopravovať liek do postihnutej oblasti v iónovej forme bez poškodenia iných orgánov a vedľajších účinkov..
Otázka liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku spôsobuje veľa kontroverzií. Mnohí si však uvedomujú pozitívne výsledky nechirurgickej liečby.