loader

Hlavná

Späť

Spoločná gymnastika Bubnovského: výkon doma

Ochorenia kĺbov sú jednou z najbežnejších skupín chorôb. Podľa štatistík v Rusku je táto kategória na treťom mieste po srdcových chorobách a rakovine. Metódy liečby všetkých chorôb sú takmer rovnaké: predpisujú sa NSAID, kortikosteroidy, chondroprotektory, antibiotiká. Po zastavení zápalového procesu v tkanivách kĺbu pacienta sa očakáva dlhá rehabilitačná perióda a periodická sezónna prevencia recidívy choroby, vrátane:

 1. Terapeutická gymnastika.
 2. plávanie.
 3. Špeciálna strava.
 4. masáž.
 5. fyzioterapia.

Výhody gymnastiky pre kĺby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Spoločná gymnastika spoločnosti Bubnovsky je súbor cvičení zameraných na obnovenie pohyblivosti kĺbov, zlepšenie krvného obehu a výživy v tkanivách, zlepšenie nálady a prevenciu chorôb pohybového aparátu..

Komplex cvičení lekára má oproti iným metódam vyvinutým pred a po ňom mnoho výhod.

 1. Jednoduchosť a dostupnosť. Nabíjanie je možné vykonávať kedykoľvek doma..
 2. Gymnastika nemá žiadne vekové obmedzenia.
 3. Cvičenia nemajú prakticky žiadne kontraindikácie.
 4. Kvôli vykonaným činnostiam sa zvyšuje prietok krvi do tkanív kĺbu a zodpovedajúcim spôsobom sa zvyšuje jeho saturácia kyslíkom.
 5. Po takomto nálade sa nálada zlepší, ranná ospalosť, stuhnutosť a necitlivosť v kĺboch ​​zmiznú.
 6. Gymnastika zlepšuje svalový tonus, pohyblivosť kĺbov a elasticitu.
 7. Komplex je navrhnutý v súlade so všetkými štrukturálnymi charakteristikami ľudského tela.
 8. Zaťaženie spoja je postupné.

Podstata Bubnovského techniky

Podľa metodiky Dr. Bubnovského môžu trpiace osoby pomôcť cvičeniam kĺbov a chrbtice:

 • Zmierniť bolesť;
 • Eliminujte bolesti a znecitlivenie kĺbov;
 • Zaistite normálny krvný obeh a výživu kĺbového tkaniva.

Pravidelné vykonávanie týchto cvičení, pokiaľ možno dvakrát denne, pacient zabudne na bedrovú kĺbovú oblasť, stuhnutosť pohybov, opuch na dlhú dobu.

Celý komplex činností by sa mal vykonávať v súlade s prísnymi pokynmi av spojení so správnymi dýchacími a výživovými technikami, vodnými postupmi. Iba kombinácia Bubnovského cvičení s týmito tromi komponentmi dosiahne požadovaný výsledok veľmi skoro a úplne.

Pravidlá vykonávania gymnastiky a prípravy na ňu

Udržať správnu výživu, piť veľa tekutín, správne dýchať a plávať nestačí na úspech. Pred vykonaním komplexu Bubnovsky je potrebné dodržiavať pravidlá.

 1. Nejedzte tesne pred gymnastikou. Prestávka medzi obedom (raňajky, večera) a cvičením by mala byť najmenej 1,5 - 2 hodiny.
 2. Pred začatím gymnastiky je potrebné svaly zohriať, pretože na to stačí päť minút zahrievania, ktoré sa vykonáva zhora nadol, tj svaly krku, potom ruky atď..
 3. Počas nabíjania zoberte toľko tekutín, koľko je to možné. Minimálny objem je 1,5 litra, môžete (a potrebujete) viac.
 4. Po gymnastike musíte urobiť studenú sprchu s trením kĺbov suchou osušku.
 5. Základné činnosti a stravovanie začnite až po obnovení dýchania a srdcovej činnosti.
 6. Pri cvičení dodržiavajte svoju dýchaciu techniku. Malo by byť pokojné, rovnomerné a hlboké, aby tkanivá prijímali čo najviac kyslíka..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Všetky nabíjania Bubnovského pozostávajú z niekoľkých smerov. Každý smer cvičenia kladie dôraz na špecifické kĺby a svalové skupiny. cvičenie:

 • Pre všetky časti chrbtice (relaxácia, vyklenutie, popíjanie atď.);
 • Na ruky a nohy;
 • Pre svaly tlače;
 • Na zadok;
 • Na chodidlá.

Realizácia gymnastiky v Bubnovskom

Ako už bolo spomenuté vyššie, pred gymnastikou je potrebné naťahovať sa päť minút.

Cvičenie na chrbticu:

 • Postavte sa na kolená, opierajte sa o lakte a nohy, uvoľnite čo najviac svaly chrbta, ako by ste si previsli, sklopte hlavu, 10 sekúnd odstaňte a potom cvičenie opakujte 5 krát.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, napínajú sa chrbtica, snažia sa využiť všetky svaly, v tejto polohe 10 sekúnd zamrznú, vydychujú všetok vzduch z pľúc, relaxujú.
 • Kľačanie, ohýbanie trupu vpred, napínanie svalov podľa možnosti. Zostaňte v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, „poklesnite“ a potom opakujte ešte viackrát. Pri vykonávaní tejto skupiny cvičení nemá vplyv iba na chrbticu, ale aj na kĺby nôh a paží.

Ručné cvičenia:

 1. Pri chorých kĺboch ​​rúk je tiež potrebné zaťaženie. Za týmto účelom môžete zametať kefy kruhovými pohybmi a viesť ich najprv k jednej a potom k druhej strane. To isté sa dá urobiť s lakťovými kĺbmi.
 2. Pravú ruku položte na chrbát cez krk, odložte ľavú časť zozadu zozadu, vytvorte zámok s rukami, najprv potiahnite pravú ruku nadol, potom doľava. Vymeňte si ruky.

Cvičenia na kĺby nôh:

 • Ľahnite si na chrbát a najprv nadvihnite jednu nohu (pri vdýchnutí) a potom druhú (spustite ju pri výdychu)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenine, sklopte päty, v tejto polohe vykonávajte pružné pohyby nahor a nadol.
 • Zavedené kroky majú tiež priaznivý vplyv na stav kĺbov..

Autorom bola vyvinutá Bubnovská gymnastika, ktorá brala do úvahy všetky vlastnosti ľudského tela vrátane veku, berúc do úvahy prítomnosť kĺbov a miechy. Cvičenie môžu vykonávať všetci okrem tehotných žien a pacientov s akútnym ochorením kĺbov (alebo počas exacerbácie). Cvičenia podľa Bubnovského by sa nemali stať jediným riešením pri liečbe chorôb kĺbov, ale ako prevencia sú skvelým riešením. Vážení čitatelia, to je dnes všetko, v komentároch zanechajte komentár k spoločnej gymnastike Bubnovského.

Gymnastika pre kĺby podľa Bubnovského: adaptívne a komplexné cvičenia

Z tohto článku sa dozviete: čo je Bubnovského kĺbová gymnastika, jej vlastnosti, pri ktorých chorobách je účinná. Výhody a nevýhody systému Bubnovsky, rozdiel medzi adaptívnou a artikulárnou gymnastikou. Analýza úloh na domácu úlohu.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Gymnastický kinezoterapeut (špecialista na fyzioterapeutické cvičenia) Bubnovsky je určený na liečbu a prevenciu kĺbových patológií, ako aj na obnovenie funkcií kĺbov a chrbtice po závažných chirurgických zákrokoch alebo zraneniach..

Lekcia v centre Dr. Bubnovského

Cvičenia Dr. Bubnovského sú účinné pri:

 • osteochondróza (deštrukcia medzistavcových platničiek);
 • skolióza (zhoršené držanie tela);
 • medziobratlová kýla;
 • artróza kĺbov (deformácia a deštrukcia kĺbov);
 • osteoporóza (krehké kosti);
 • nestabilita chrbtice (vzájomné posunutie stavcov);
 • iné patológie muskuloskeletálneho systému (napríklad polyneuropatia - poškodenie nervových vlákien, periartróza - zápal tkanív okolo kĺbu).

Aká je zvláštnosť Bubnovského gymnastiky? Na rozdiel od aktívnych cvičení fyzioterapeutických cvičení (LFK) je Bubnovského gymnastika kombináciou aktívnych a pasívnych metód:

 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • dychové cvičenia;
 • fyzioterapia (liečba chladom, masáž);
 • mechanoterapia (liečba pomocou špeciálnych simulátorov a zariadení);
 • napínanie chrbtice a kĺbov (na zmiernenie stresu).

Fyzioterapeut sa zameriava na diagnostiku pacienta a zostavuje individuálny program, pomocou ktorého je možné:

 1. Zlepšiť metabolizmus a prísun krvi do tkanív.
 2. Posilnite väzivo, obnovte svalový tonus.
 3. Zbavte sa bolesti.
 4. Obnovte správnu polohu kostrových kostí, funkcie kĺbov a miechy.
 5. Zabráňte ďalšiemu vývoju patológie alebo ho zastavte.

Dôležitou súčasťou liečby je nácvik simulátorov a strečing pomocou špeciálnych blokov, ako aj neustála interakcia pacienta a fyzioterapeuta. Takéto triedy sú k dispozícii iba v centrách Bubnovského. V iných centrách fyzioterapeutických cvičení nie sú analógy. Preto je najlepšou voľbou pre pooperačné zotavenie a liečbu triedy v rehabilitačnom centre pod vedením špecialistu. Ak to nie je možné, niektoré cviky na kĺby a chrbticu sú navrhnuté špeciálne pre domáce použitie..

Väčšina artikulárnych patológií (artróza, osteochondróza) je založená na ireverzibilných zmenách, preto ich nemožno vyliečiť nielen gymnastikou, ale aj inými metódami..

Metóda Bubnovsky však prináša pozitívny výsledok aj v tých najvyspelejších prípadoch, keď kladie dôraz na nohy pacientov, ktorým sa dôrazne odporúča chirurgická liečba..

Cvičenia doktora Bubnovského sú predpísané tak na liečbu, ako aj na prevenciu chorôb pohybového aparátu. Tréning je preukázaný aj pre úplne zdravých ľudí - v budúcnosti zabránia rozvoju chorôb, posilnia kĺby a svaly, zlepšia krvný obeh v tkanivách.

Ktorýkoľvek školený fyzioterapeut vyškolený v tejto výcvikovej technike môže pacienta oboznámiť s systémom Bubnovsky..

Výhody a nevýhody systému Bubnovsky

Systém Bubnovsky nie je len skupinou cvičení, je to niekoľko základných komplexov určených pre ľudí:

 • rôzneho veku;
 • rôzna fyzická zdatnosť;
 • so špecifickými kĺbovými patológiami a abnormalitami.

Výhody a nevýhody systému Bubnovsky:

K dispozícii pre každého, aj fyzicky nepripraveného, ​​oslabeného človeka

Kategorický prístup Bubnovského k liekom proti bolesti spôsobuje u mnohých pacientov psychologické ťažkosti a dokonca paniku

V tomto prípade pomáha fyzioterapeutovi, ktorého sa pacient týka

Niektoré cvičenia sú určené na zmiernenie bolesti kĺbov a ich rozvoj v období exacerbácie.

Časť cvičení Bubnovsky sa môže vykonávať iba na špeciálnych simulátoroch (MTB - Bubnovsky multifunkčný simulátor) pod dohľadom fyzioterapeuta.

Použitie tejto techniky spočíva v odmietnutí ortopedických podporných zariadení (korzety, ortézy (zariadenia na fixáciu kĺbov - tkanív alebo s pridaním kovových a plastových vložiek) a liekov škodlivých pre kĺbovú chrupavku (NSAID)

Špecialisti centier Bubnovsky tvoria pre každého pacienta individuálny jedinečný program so zameraním na jeho diagnostiku a výsledky vyšetrení

Účinok lekcií môžete rozšíriť doma a pravidelne vykonávať niekoľko jednoduchých cvičení

kladymínusy
Špeciálny simulátor Bubnovsky "MTB". Multifunkčný simulátor Bubnovsky je dešifrovaný. Bubnovského gymnastiku však možno praktizovať aj bez neho.

Dva hlavné typy gymnastiky

Hlavné typy gymnastiky Bubnovsky:

 1. Adaptívna gymnastika pre začiatočníkov, starších alebo slabých ľudí. Pomáha zvyknúť si na záťaž, rozvinúť vytrvalosť, zbaviť sa bolesti v postihnutých kĺboch..
 2. Spoločná gymnastika pre trénovaných ľudí, zvyknutá na veľa ľudí, je zameraná na posilnenie svalového korzetu, obnovenie kĺbových funkcií a pohyblivosť chrbtice..

Časť cvičení týchto komplexov sa vykonáva na špeciálnej výcvikovej jednotke, ale v prípade potreby môžete robiť gymnastiku doma, v takom prípade simulátor nie je potrebný..

Pravidlá vykonávania domácich cvičení

Pre ľudí, ktorí sa nemôžu skontaktovať s centrom Bubnovsky, bol vyvinutý súbor cvičení, ktoré sa dajú ľahko vykonávať doma. Ako viesť kurzy, pomôže porozumieť špeciálnym školiacim videám.

Mali by ste však vedieť, ako správne vykonávať Bubnovsky gymnastiku doma:

 • zvyšte zaťaženie postupne, ale pravidelne (každý druhý deň alebo každý deň);
 • opakujte každé cvičenie 10 až 20 krát, miernym tempom;
 • nezabudnite ostro vydýchnuť na vrchole cvičenia (počas zvláštneho úsilia, maximálneho napätia).

Po cvičení so studenými odleskami sa odporúča nepohodlie odstrániť (navlhčite froté uterák v studenej vode, vyžmýkajte ho, rýchlo ho utrite telom, kĺbmi)..

Adaptívna gymnastika pre začiatočníkov (doma)

Najúčinnejšie a najjednoduchšie cvičenia pre začiatočníkov sú vhodné na prevenciu a liečbu artikulárnych patológií. Vrátane - počas obdobia exacerbácie.

Zvyčajne možno skupinu cvičení rozdeliť pre rôzne svalové skupiny:

 • kolená;
 • bedrové kĺby;
 • chrbtica;
 • členkové kĺby.

Triedy sú kontraindikované v prípade vysokého ustáleného tlaku, hrozby hypertenznej krízy, závažných kardiovaskulárnych patológií, onkologických ochorení, zlomenín a prasknutia väzov..

Cvičenia na chodidlá a členky

Otočte chodidla doľava a doprava..

 • Rovnaké pohyby opakujte, kolená mierne ohnite a mierne ich odtrhnite z podlahy.
 • Špičky chodidiel potiahnite k hlave.

  Postavenie (ak je to potrebné, oprieť sa o operadlo):

 • Zdvihnite sa na dosah ruky na 10 sekúnd, sklopte nohu.
 • Postavte sa na päty a ponožky ťahajte čo najviac (na 10 sekúnd), spustite sa na nohy. Cvičenie 4 a 5 pre chodidlá a členky
 • Na kolená

  Zdvihnite rovnú nohu nízko nad podlahu a držte ju 10 sekúnd. Opakujte pre druhú časť..

  Nadvihnite ohnutú kolennú nohu nad podlahu, držte pózu, opakujte pre druhú nohu.

  Prejdite na chrbát:

  Rozložte nohy ohnuté na kolenách. Vytiahnite jednu nohu k zadku bez toho, aby ste ju zdvihli z podlahy (pomôžte si rukami, držte polohu po dobu 5-10 sekúnd).

  Nohy sa ohýbajú na kolenných kĺboch, narovnávajú sa a zdvíhajú nad podlahu, pričom ich držia na niekoľko sekúnd.

  Narovnať nohy, nakloniť sa dopredu, uchopiť končeky prstov rukami, ťahať ich smerom k sebe bez ohýbania kolien.

  Postavenie (ak je to potrebné, oprieť sa o operadlo):

  Robte dřepy znížením panvy kolmo na kolená. Držte chrbát rovno. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

  kľačiaci:

  Podpätky spolu, položte panvu na päty (sedia na nich).

  Položte svoje podpätky tak, aby panva medzi nimi „zapadla“. Vráťte sa, posaďte sa medzi pätami a choďte do východiskovej polohy.

  Pre boky

  Mierne roztiahnite nohy, ohnite sa na kolenách, uchopte členky rukami, vytiahnite nohy bližšie k hlave..

  Pritiahnite nohy ohnuté k kolenám k hrudníku a chvíľu ich vydržte (10 - 30 sekúnd).

  Ležiaci na priamej nohe, ohýbať sa na kolene a zdvíhať druhú nohu hore, chvíľu držať v tejto polohe (10 - 30 sekúnd).

  Prejdite na chrbát:

  Ohnite nohy v kolenných kĺboch, jeden a potom druhý vytiahnite k hrudníku. Omotajte ruky okolo obidvoch a chvíľu držte pózu.

  Ohýbajte kolená, hádzajte ruky za hlavu a ruky spájajte s hradom. Zdvihnite hlavu a ruky (neroztrhajte chrbát z podlahy), natiahnite ich na kolená.

 • Zložte si nohy, ohnite sa na kolenách. Nohy držte sprava a potom doľava a snažte sa dotýkať kolien dna. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Šírite si nohy od seba, ohnuté kolená. Ohnite podlahu s rukami narovnanými pozdĺž tela. Zdvihnite panvu vysoko (dozadu).

  Postupne potiahnite rovné nohy smerom dopredu a pohybujte sa po zadku. Opakujte cvičenia „back-to-back“ (naopak).

  Ohýbajte kolená, odtrhnite nohy z podlahy. Pokúste sa urobiť predchádzajúce cvičenie, zatiaľ čo vaše nohy zostanú na váhe..

  Položte ruky na zem za sebou, narovnajte nohy, maximalizujte jednu stranu nabok a potom druhú.

  Na chrbticu

  Zdvihnite ramená nahor, zostaňte v polohe, nižšie dolu.

  Otočte hlavu doľava a potom doprava.

  Držte bradu k hrudníku a na niekoľko sekúnd zaistite svoju polohu.

  Vytiahnite nohu dopredu, zohnite sa a natiahnite ju rukami a pokúste sa uchopiť prst.

  Natiahnite nohy širšie ako vaše plecia, nakloňte sa dopredu a držte akúkoľvek podporu rukami. Niekoľkokrát sa ohnite chrbtom a potom uvoľnite podporu, zohnite sa a snažte sa hlavou dosiahnuť kolená.

  Stoja na všetkých štyroch:

  Ohnite chrbát hore, hlavou dole, k podlahe, ležiace na svojom mieste. Potom ohnite chrbát nadol a zdvihnite hlavu nahor, natiahnite ju k stropu.

  Cvičenie 6 na chrbticu

  Komplexné cvičenia kĺbovej gymnastiky (doma)

  Tieto cvičenia môžu byť vykonané úplným zvládnutím jednoduchších, prispôsobivejších:

  Narovnať jednu nohu, ohnúť druhú na koleno. Natiahnite koleno k hrudníku, narovnajte ho. Urobte rovnú nohu (dolnú a dolnú). Opakujte pre druhú časť..

  Zdvihnite sa na lakte, položte dlane na zem a strhnite obe nohy z podlahy. S nohami robte malé pohyby tam a späť.

  Zdvihnite a roztiahnite nohy od seba (získate trojuholník bez podstavca s vrcholom v oblasti panvy). Zdvihnite hornú polovicu tela a ramien a natiahnite dlane dopredu medzi nohami.

  Zdvihnite hornú polovicu tela, ruky natiahnuté k nohám (chrbát pod lopatkami je pritlačený k podlahe). Stočte rovné nohy a zdvíhajte ich v uhle 90 ° bez toho, aby ste ich niekoľkokrát ohýbali. Na konci zdvihnite obe nohy a odvaľujte 4 - 5 krát po chrbte dopredu a dozadu (pripomína pohyb hojdacej stoličky). Zložte ruky a nohy.

  Stoja na všetkých štyroch:

  Zložte panvu na päty a natiahnite ruky čo najviac dopredu (ako by ste uctievali modlu). Jemne „prúdte“ čo najviac dopredu, ohýbajte chrbát čo najviac (pohyb sa podobá popíjaniu mačiek). Jemne ohnite kolená a skúste sa ich dotýkať hlavy (nakreslite písmeno „C“ hlavou, chrbtom a nohami)..

  Upravte počet opakovaní sami so zameraním na svoje zdravie.

  Primárne zdroje informácií, vedecké materiály na túto tému

  • Praktický sprievodca kinezoterapiou. Bubnovsky S.M., 2015.
  • Teória a metodika kinezoterapie, metodická príručka. Bubnovsky S. M., 2014.
  • ABC zdravia. Všetko o chrbtici a kĺboch ​​od A po Y. Bubnovsky S. M., 2014.
  • Sergey Bubnovsky. Technika Bubnovského: krátky sprievodca. 2017.
  • Sergey Bubnovsky. Aktívna dlhovekosť alebo ako obnoviť mladosť v tele. 2015.
  • Bolia ma kolená. Čo robiť? Mýty a mylné predstavy spojené s liečbou kolien, nové prístupy k liečbe artritídy a artrózy, obnova kolena po traume a chirurgickom zákroku, cvičenia na liečenie bolesti kolena. S. M. Bubnovsky, 2014.

  Bubnovsky: „Kým do mozgu neprepadne jedna nádoba, zakúzlím!“ Posaďte sa...

  Pokiaľ si pamätám, môj otec vždy trpel vysokým krvným tlakom. Najprv sa pokúsil túto chorobu ignorovať, kým mu pri vyšetrení nebola diagnostikovaná hypertenzia. Boli mu predpísané rôzne lieky, od ktorých až donedávna začalo jeho ráno. Pred tromi mesiacmi nás však z Petrohradu navštívil priateľ môjho otca, strýko Ilyusha. Ukázalo sa, že on bol tiež vysoký krvný tlak po dlhú dobu, kým sa nestretol s metódou liečby srdcových chorôb od Dr. Sergei Mikhailovich Bubnovsky.

  Profesor Sergej Bubnovskij je známy ruský lekár, lekár lekárskych vied a autor mnohých kníh, ktorý kedysi sám sotva unikol z húževnatých labiek choroby. Prekvapivo to neurobil s liekmi..

  Ako liečiť hypertenziu

  Arteriálna hypertenzia je podľa Dr. Bubnovského chorobou storočia. Začína vývoj arytmie, koronárnych srdcových chorôb, tromboembólie a dokonca diabetu typu II.

  A to sa deje iba preto, že srdcové alebo srdcové svaly myokardu nezvládajú obnovenie a udržiavanie rýchlosti prietoku krvi cez veľký kruh krvného obehu..

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa kardiovaskulárne choroby stávajú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete: z iných dôvodov každý rok zomiera toľko ľudí..

  Profesor tvrdí, že namiesto predpisovania veľkého počtu antihypertenzív osobe trpiacej hypertenziou, ktoré podporujú uvoľňovanie krvi zo srdca, stojí za to analyzovať jeho životný štýl, ktorý viedol k vzniku hypertenzie..

  Podľa Dr. Bubnovského: „Žiadny kardiológ na svete mi nemôže ukázať pacienta, ktorý sa zotavil z hypertenzie užívaním liekov. To znamená, že ste najprv vysadili jednu tabletu, potom celú hŕstku... “Samozrejme, v akútnych prípadoch môžete a mali by ste takéto lieky používať, ale nie je stabilný každý deň na tablete pod jazykom..

  Podľa WHO každý rok zomrie na kardiovaskulárne choroby 17,5 milióna ľudí..

  Ak chcete vyliečiť hypertenziu, musíte najskôr zistiť, čo presne je hypertenzia. A toto je v skutočnosti preťaženie srdcového svalu myokardu. Áno, je to tiež sval a funguje rovnako ako všetky ľudské svaly, princíp kontrakcie a relaxácie..

  Podľa WHO denná fyzická aktivita počas pol hodiny pomáha predchádzať infarktu a mozgovej príhode.

  Preto Sergej Mikhailovič Bubnovský radí každému, kto sa naozaj chce zbaviť vysokotlakových rázov, aby vykonal najmenej dve cvičenia, ktoré majú priamy vplyv na rýchlosť a objem krvného obehu. Prispieva tak k obnove srdcovej činnosti.

  Táto gymnastika je indikovaná u pacientov s hypertenziou v štádiu I a II.

  Na zahriatie môžete využiť chôdzu. Do dvoch minút môžete striedať rôzne typy chôdze, napríklad: chôdza po nohách, kríž, chodenie po pätách, schodík.

  Typy chôdze je potrebné meniť každých päť krokov. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby vaše dýchanie bolo rovnomerné..

  V skutočnosti tu na toto cvičenie budete potrebovať stoličku alebo iný vysoký predmet, ako napríklad stôl alebo lavicu, pomocou ktorej urobíme kliky..

  Dali sme si ruky na stoličku, nohy sú za sebou a rozmiestnené po celej šírke ramien. Hlava a pohľad sú nasmerované dopredu a telo by sa nemalo prehýbať. Pri vdýchnutí musíte ohnúť lakte a sklopiť telo, vydýchnuť, narovnať ruky a zdvihnúť zvuk: „Ha“.

  Najprv musíte urobiť päť klieští a vypiť pár dúškov vody, aby nedošlo k dehydratácii mozgových ciev. Každý push-up by mal byť približne rovnaký v čase a trvať asi 20-30 sekúnd. Naraz sa oplatí dokončiť 2 sady po 5 a nakoniec prejsť na 10 skupín po 5.

  Toto cvičenie sa vykonáva aj na stoličke. Posaďte sa na stoličku a postavte obe nohy tak, aby sa postavili pred seba na rovnakú čiaru - jednu pred druhú.

  Vstaňte z kresla a udržujte rovnováhu. Potom si znova sadnite. Musíte sa postaviť na výdych a sedieť na nádychu. Po absolvovaní celého cyklu týchto cvičení musíte vziať „trénerovu pózu“ a len dýchať dve minúty..

  V tomto videu demonštruje Dr. Bubnovsky správne vykonanie prvého cvičenia.

  Odporúča sa, aby sa tieto cvičenia vykonávali trikrát denne a profesor odporúča každé ráno začať so zdravotnou gymnastikou.

  Ako robiť Bubnovsky gymnastiku doma

  Bubnovská gymnastika dáva nádej tým, ktorých trápia bolesti chrbtice a kĺbov. Nová technika vám umožní obnoviť dobré zdravie, zbaviť sa bolesti. Základom tejto techniky je pohyb.

  Čo Dr. Bubnovsky odporúča

  Bubnovsky podporuje liečivú silu pohybu. Iba pohyb môže prebudiť vnútorné sily tela a umožní mu zbaviť sa choroby.

  Sergei Mikhailovič Bubnovsky verí, že mier a nedostatok pohybu, odporúčané inými lekármi, len narúšajú uzdravenie.

  Navrhuje použitie výkonových simulátorov na zbavenie pacienta edému. Opuchy sú v mnohých prípadoch príčinou bolesti. Zaťaženia tiež regulujú prísun krvi chorému orgánu..

  Prečo potrebujem Bubnovsky gymnastiku

  Liečba, ktorú odporúča Bubnovsky, môže liečiť telo bez liekov a bez chirurgického zákroku.

  Sergey Mikhailovich opísal techniku ​​na základe vlastnej skúsenosti. Po nehode bol odsúdený na zdravotné postihnutie, neakceptoval a uzdravil sa. Teraz lekár dáva ľuďom svoje tajomstvo zdravia.

  Terapeutická gymnastika Bubnovského sa môže používať ako na liečenie, tak aj na profylaktickú prevenciu chorôb chrbtice a kĺbov..

  Cvičenia odporúčané Bubnovským majú niekoľko cieľov:

  • Posilnenie a rozvoj chrbtových svalov;
  • Zlepšenie funkcie srdca a krvných ciev, zníženie krvného tlaku;
  • Úľavu od stresu v chrbtici a kĺboch;
  • Krvný obeh v chorých orgánoch.

  Ako začať

  Ak je pre vás nevyhnutná lekárska gymnastika, ale uprednostňujete ju doma, pre začiatočníkov je vhodná adaptívna gymnastika. Pomôže si zvyknúť si na nové zaťaženie. Neskočte ráno, aby ste začali robiť cvičenia. Bubnovsky odporúča, aby sa ponáhľal. Ležať v posteli, robiť jednoduché cvičenia, pomôcť telu prebudiť sa.

  Súbor cvičení po spánku

  1. Zapnite chrbát, natiahnite ruky po tele a mierne roztiahnite nohy. Vytiahnite veľké prsty od seba a smerom k vám.
  2. V rovnakej polohe znížte a roztiahnite nohy a palec sa pokúste dotknúť postele.
  3. Urobte otočné kroky striedavo v smere a proti smeru hodinových ručičiek.
  4. Stlačte prsty na nohách, akoby ste s nimi chytili jablko. Potom uvoľnite prsty a roztiahnite ich čo najtvrdšie.
  5. Vytiahnite päty k zadkom a posuňte nohy po posteli. Potom si roztiahnite nohy.
  6. Ľahko ohnite kolená. Striedavo pritláčajte prsty na každú nohu smerom k sebe, až kým sa panva nezačne hýbať.
  7. Ohnite sa na kolenách a mierne roztiahnite nohy, ruky dajte dlaňami do strán. Stláčajte kolená dovnútra a skúste sa dotknúť postele vnútorným stehnom.
  8. Pre tých, ktorí trpia zápchou, sa nachádzajú hemoroidy, ktorí majú trhliny v konečníku alebo prolaps panvových orgánov. Nohy je potrebné ohýbať, pritláčať nohy k sebe. Keď vdychujete, zdvihnite zadok a stlačte ich. Pri výdychu, nižšie, relaxujte.
  9. Sklopte nohy a natiahnite ruky. Po zohnutí jednej nohy ju obopnite rukami a pokúste sa pritlačiť koleno k hrudníku. Chrbát sa zdvihne, ale voľná noha by mala ležať na posteli. Najlepší výsledok je, ak sa môžete dostať k brade pomocou kolena..
  10. Ľahké a efektívne cvičenie na posilnenie brušných svalov: ohnite nohy, pritlačte nohy k posteli a zložte si ruky na bruchu. Pri dychu nafúkneme žalúdok, pri výdychu sa stiahneme.

  Tieto cvičenia sa musia opakovať pätnásť alebo dvadsaťkrát. Sú k dispozícii aj nepripravenej osobe..

  Terapeutická gymnastika je dokonale kombinovaná s masážou, špeciálnymi masťami a kryoprocesmi. Bubnovsky verí, že takáto liečba bude mať najväčší účinok.

  Adaptívna gymnastika

  Po ukončení cvičení v posteli môžete pristúpiť k vážnejším. Tieto cvičenia sa dajú ľahko vykonať, ale musíte začať s tými, ktoré nespôsobujú ťažkosti. Postupne by sa mali spájať zložitejšie cvičenia. Na hodiny budete potrebovať koberec.

  Komplex pre začiatočníkov

  1. Ak chcete vykonať prvé cvičenie, klaňajte sa, nadýchnite sa, zdvihnite ruky pred sebou, zdvihnite ich a posuňte cez boky. Vydýchnite, nižšie na pätách.
  2. Sedieť na pätách a položiť ruky na brucho. Zhlboka sa nadýchnite nosom, potom pevne stlačte vaše pery a vydýchnite, čím znie zvuk „pf-f“.
  3. Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, dajte ruky za hlavu. Nadýchnite sa. Vydýchnite, odtrhnite z podlahy a potiahnite ruky za kolená. Pri dychu uvoľnite východiskovú pozíciu.
  4. Stále ležíte na chrbte, roztiahnite ruky do strán, ohnite nohy na kolenách a mierne od seba. Nadýchnite sa, keď vydýchate, zdvíhajte zadok a zároveň pohybujte kolenami.
  5. Ležanie, tkanie nôh, ohýbanie kolien, zdvíhanie holení. Dajte si ruky pod hlavu. Pri výdychu sa nadýchnite, natiahnite lakte smerom k kolenám a zdvíhajte panvu a ramená. Pri vdychovaní položte hlavu na podlahu, roztiahnite nohy a udržujte ich na váhe bez toho, aby ste si uvoľnili nohy.
  6. Otočte sa na pravú stranu, neotvárajte chodidlá. Položte pravú ruku na podlahu a roztiahnite ju na stranu. Nadýchnite sa, keď vydýchate, natiahnite ľavý lakť na kolená, zdvihnite svoje telo a oprite sa o pravú ruku. Pri nadýchaní sklopte hlavu a nohy čo najviac, bez toho, aby ste sa dotkli podlahy..
  7. Zopakujte cvičenie 5 a potom sa otočte na ľavú stranu a cvičte 6, kým ležíte na ľavej strane..
  8. Vstúpte na všetky štyri, odtrhnite nohy od podlahy a spojte ich. Hojte sa nabok a pohybujte panvou v jednom smere a chodidlami v druhom.
  9. Stále stojíte na všetkých štyroch a neskláňate nohy, natiahnite sa dopredu, akoby ste ležali na bruchu. Nie je potrebné ísť do konca. Návrat do východiskovej polohy.

  Čo bude ďalej

  Je potrebné si uvedomiť, že terapeutické cvičenia prinesú výsledky, ak ich robíte pravidelne. Opísaná gymnastika zahŕňa iba tie cvičenia, pri ktorých sa liečba začína. Sú jednoduché a dajú sa robiť doma. Zložitejšie cvičenia sa najlepšie vykonávajú pod lekárskym dohľadom..

  Komplexy vyvinuté Bubnovským obsahujú cvičenia pre rôzne časti chrbtice, pre kĺby a posilnenie svalov. Lekár radí ľuďom trpiacim chorobami pohybového aparátu, aby verili vo víťazstvo nad touto chorobou.

  Gymnastika a pohyb dokážu zázraky.

  Vďaka Bubnovského metóde sa tisíce ľudí vrátili do plného života. Môžeš!

  Ako zlepšiť stav osteochondrózy prsníka? Bubnovsky cviky

  Sergei Mikhailovich Bubnovsky - lekár, ktorý sa po vážnej nehode postavil na nohy. Je tvorcom techniky kinezoterapie, ktorej podstatou je pohybová liečba. Na území Ruskej federácie a za jej hranicami je veľké množstvo zdravotníckych zariadení Bubnovského.

  Úloha fyzioterapie

  V technike cvičenia vyvinutej lekárom sa súčasne podieľa niekoľko typov záťaží: napätie a napätie so striedavými kontrakciami, ktoré dobre trénujú svaly. Je to tento komplex liečebných cvičení, podľa Bubnovského, ktorý zlepší zdravotný stav a posilní svaly podporujúce stavce..

  Účinnejší výsledok vzdelávania možno dosiahnuť vykonaním cvičení v špecializovaných strediskách, lekár však vyvinul špeciálnu techniku, ktorú je možné vykonávať doma bez ďalšieho vybavenia. Cvičebná terapia sa vykonáva s realizovateľnou záťažou kedykoľvek počas dňa, ale odporúča sa vyhnúť tréningu pred spaním.

  Podstata kinezoterapeutickej techniky

  Hlavnou príčinou hrudnej osteochondrózy je nedostatočné fungovanie svalového systému. Ak svaly pracujú slabo a málo, potom stavce nedostáva potrebné množstvo živín av tejto súvislosti atrofia tkanív.

  Je potrebné zlepšiť zdravotný stav pomocou komplexnej liečby, ktorá sa vyberá individuálne. Užívanie liekov zmierňuje iba bolesť, zápal alebo opuch, ale nenaplňuje tekutinu v medzistavcových platničkách..

  Systematická liečba predpísaná lekárom po sérii vyšetrení môže posilniť telo a obnoviť stavce. Liečebné cvičenia podľa Bubnovského môžu využívať všetci, bez ohľadu na vek, druh činnosti, povahu bolesti, lokalizáciu a štádium choroby..

  Cvičebná terapia sa vykonáva samostatne doma alebo v špeciálnych multifunkčných simulátoroch vyvinutých metódou Bubnovsky. Práca na tejto metóde vám umožní cielene rozdeliť záťaž na konkrétnu svalovú oblasť, vylúčiť bolesť a kŕče a tiež zmierniť opuch..

  Výhody a nevýhody metódy

  Rovnako ako väčšina liečebných systémov, aj metóda Bubnovsky má svoje výhody a nevýhody..

  Medzi klady patria:

  • Cvičenia zamerané na osteochondrózu prsníka sú univerzálne, pretože sú účinné nielen pri liečbe choroby, ale aj pri uzdravení po chirurgickom zákroku alebo poranení;
  • Vykonajte cvičebnú terapiu podľa Bubnovského možno použiť ako profylaxiu osteochondrózy;
  • takáto gymnastika môže zmierniť nepríjemné príznaky a liečiť samotnú chorobu bez použitia drog;
  • nedostatok obmedzení na vek a pohlavie;
  • zvýšený tón tela;
  • zlepšený metabolizmus;
  • zvýšená nálada po telesnej výchove;
  • dlhé trvanie terapeutického účinku a vylúčenie relapsov v diagnóze;
  • lekárska gymnastika zvyšuje ochranné funkcie tela, posilňuje svaly a odstraňuje nadváhu.

  Odborníci neodhalili žiadne nedostatky v spôsobe liečby Bubnovského, hlavná vec je, že musíte dodržiavať rozvrh školení, nevynechajte hodiny, prísne dodržiavajte všetky odporúčania lekára.

  efektívnosť

  Fyzikálna terapia osteochondrózy spomaľuje jej vývoj, obnovuje funkcie, ktoré boli narušené v dôsledku choroby a je účinná v ktoromkoľvek štádiu choroby..

  Cvičebná terapia osteochondrózy má niekoľko výhod, preto sa používa veľmi populárna, najmä pri akútnom štádiu a ako profylaxia je nevyhnutná príprava chrbtice..

  Odborníci tvrdia, že pravidelné cvičenie vás môže ušetriť od problémov s chrbticou. Hlavnou vecou je nezabudnúť vykonávať cvičenia, ktorých trvanie je až 20 minút denne.

  Viac informácií o výhodách cvičebnej terapie pre osteochondrózu hrudnej chrbtice nájdete tu..

  Indikácie pre cvičebnú terapiu

  Terapeutická gymnastika s osteochondrózou je potrebná v akomkoľvek štádiu vývoja choroby, pretože uvoľňuje svaly, zvyšuje ich tonus a zmierňuje bolesť..

  Medzi indikácie pre cvičebnú terapiu lekári poznamenávajú:

  • bolesť chrbta;
  • narušenie mobility;
  • obmedzenie pohybov v bedrovej oblasti alebo krku;
  • preventívne opatrenia;
  • výskyt bolesti pri pohybe.

  V prítomnosti týchto indikácií musí byť človek obozretný, pretože v tele sa vyskytujú určité zmeny, ktorých priebeh sa v žiadnom prípade nemôže začať..

  Bubnovsky cviky sú vynikajúcou možnosťou na odstránenie príznakov počiatočnej fázy ochorenia, ktoré posilnia svalový korzet a uľahčia pohodu človeka. Ak to chcete urobiť, musíte sa oboznámiť s technikou vykonávania všetkých cvičení a držať sa len toho.

  Kontraindikácie a možné komplikácie

  Napriek veľkému počtu výhod liečebnej metódy podľa Bubnovského, stojí za to poznať kontraindikácie, keď by ste mali opustiť fyzickú terapiu:

  • po prevádzke;
  • s pretrhnutím väzov a šliach;
  • onkologické choroby;
  • riziko mozgovej príhody alebo infarktu.

  Základné pravidlá odbornej prípravy

  Realizácia fyzioterapeutických cvičení pre hrudnú osteochondrózu si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel, ktoré určia kvalitu tréningov a ich bezpečnosť..

  Pri záťažovej terapii sa oplatí vedieť, že by sa gymnastika mala zlepšovať pohoda, a ak sa pri výkone pozoruje opačný účinok a stav tela sa do 7 dní nezlepší, mali by ste sa poradiť s lekárom a skontrolovať tréning.

  Kde začať?

  1. Cvičenie je zakázané vykonávať počas akútnej fázy, odporúča sa trénovať počas remisie.
  2. Cvičenia sa spočiatku vykonávajú bez dodatočnej váhy, ale po niekoľkých týždňoch, keď si telo zvykne na záťaž, môžete použiť špeciálne palice, váhové materiály, gumu.
  3. Počet prístupov sa postupne zvyšuje. Na prvé cvičenie bude stačiť 5 až 7 opakovaní, potom stúpne na 12.

  Ako to urobiť správne?

  Fyzikálna terapia nie je aktívnym športom, takže všetky cvičenia sa vykonávajú pomalým tempom bez náhlych pohybov. Počas hodín musíte monitorovať svoju pohodu. Ak sa to prudko zhoršilo, musíte výrazne znížiť intenzitu cvičení a vylúčiť tie, ktoré vyvolávajú zhoršenie. V takom prípade sa školenie neodporúča..

  Prehľad cvičení od lekára

  Bubnovsky vytvoril veľký komplex jednotlivých cvičení. Môžu sa vykonávať doma, v práci alebo v telocvični s inštruktorom, s vybavením alebo bez vybavenia a v rôznych štádiách choroby..

  Jednoduché nabíjanie

  Východisková poloha pre všetky cvičenia - státie, šírka ramien od seba:

  1. Hlava pomaly klesá dole a je v tejto polohe najmenej 2 minúty. Statické cvičenie dobre zahreje svaly krčných a hrudných stavcov..
  2. Zatiahnite ruky do hradu a položte ho za hlavu. Ohnite chrbát a nechajte stáť 4-7 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte až 5 krát.
  3. Položte dlane na boky trupu a plynulo nakloňte rôzne smery. Opakujte 8-10 krát na každej strane.

  Dozviete sa tu o výhodách nabíjania chorôb hrudnej chrbtice, ako aj o cviku na osteochondrózu..

  V práci

  Väčšina cvičení sa môže vykonávať doma aj v práci. Niektorí z nich:

  1. Posaďte sa na stoličku alebo stoličku. Držte chrbát rovno. Po jemnom ohybe dozadu sa pokúste hádzať hlavou čo najďalej. Opakujte 6-8 krát.
  2. Posaďte sa na stoličku a položte ruky medzi kolená. Nakloňte sa plynulo v rôznych smeroch.
  3. Východisková poloha: státie, nohy široké 30-40 cm. Zhlboka sa nadýchnite chrbta. Nezadržiavajte dych, cvičenia vykonávajte pomaly. Opakujte 10-12 krát.

  Počas odpustenia

  Ak pacient nemá vážne problémy s chrbticou, môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

  1. Východisková poloha: státie, nohy široké 30-40 cm. Natiahnite ruku a nakloňte ju doľava, opakujte s druhou stranou. Cvičenie sa vykonáva niekoľkokrát 10krát na každej strane.
  2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Pritiahnite ruky do hradu a umiestnite za hlavu. Dotknite sa ľavého lakťa pravého kolena, opakujte s druhou stranou. Urob to hladko, bez trhania.
  3. Pokľaknite, dlane na podlahe. Pri nadýchaní zdvihnite hlavu, ohnite chrbát a pri výdychu - okolo chrbta sklopte hlavu nadol.

  Na zlepšenie dýchania

  Gymnastika na dýchanie zahŕňa nasledujúce cvičenia:

  1. Posaďte sa na stoličku, zatlačte ruky do zámku a položte za hlavu. Nadýchnite a napnite svaly hrudníka a brucha. Pri výdychu sa nakláňajú do strán.
  2. Sedieť na stoličke, zhlboka sa nadýchnuť a nakloniť hlavu dozadu, zatiaľ čo vydychuje, vrátiť sa do východiskovej polohy.

  S fitballom

  Na liečbu osteochondrózy sa vyžaduje cvičebná terapia pozostávajúca z cvičení s fitball:

  1. Ľahnite si na hruď s hrudníkom, oprite sa o nohy so nohami, ohnite ruky, položte dlane na loptičku a lakte odstrite. Pri nadýchaní zdvihnite hlavu, krk a hrudník a pri nadýchaní sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 8 krát.
  2. Zoberte rovnakú východiskovú pozíciu. Jemne otočte hlavu nabok, aby ste videli nohy. Opakujte 4 krát.
  3. Ľahnite si na fitball, natiahnite jednu ruku vpred a druhú späť. Pri výdychu zmeňte polohu rúk. Opakujte 15 krát.
  4. Ľahnite si brucho na fitball, sklopte končatiny a relaxujte. Byť v tejto polohe po dobu 30-40 sekúnd. Po zoskupení a zopakovaní cvičenia.

  S tyčkou a vodorovnou tyčou

  Aby ste vylúčili opakovaný výskyt osteochondrózy prsníka, musíte neustále vykonávať cvičenia s použitím ďalšieho vybavenia:

  1. Postavte sa rovno a dlane položte na bok. Hladké ohyby urobte dopredu a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 12-15 krát.
  2. Vezmite palicu a položte ju na svoje plecia, dlane položte na konce palice. Každú zákrutu vykonajte v rôznych smeroch 10-krát.
  3. Vyliezť na švédsku stenu a zavesiť na ruky. Byť v tejto polohe tak dlho, ako je to možné. Pomaly padajú na podlahu.

  V akútnom štádiu

  1. Ľahnite si na zem, natiahnite ruky a uvoľnite sa. Jemne pritiahnite bradu k hrudi a zdvihnite ruky nahor. Opakujte 5-8 krát.
  2. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky okolo trupu. Po inšpirácii dajte lopatky dohromady, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Po každom cvičení odpočívajte 10-15 sekúnd. Opakujte 10-12 krát.
  3. Ľahnite si na bok a mierne ohnite nohu na koleno. V tejto polohe pomaly zdvíhajte nohy. Opakujte 6-8 krát na každej strane.

  Komplexy na domácu liečbu

  Všetky vyššie uvedené komplexy liečebných cvičení na osteochondrózu prsníka sú ideálne na nabíjanie doma. Môžu byť doplnené nasledujúcimi jednoduchými cvičeniami:

  1. Postavte rovno, šírka ramien od seba. Zdvíhajte ramená nahor a nadol súčasne..
  2. Vstaň rovno. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, plece posúvajte dopredu, zaokrúhlite chrbát a potom narovnajte hrudník a pokúste sa zatvoriť lopatky.
  3. Postavte sa rovno, ramená sú zaistené v zámku, postavte sa za chrbát a striedajte sa a ohnite.

  prevencia

  Všetky vyššie uvedené tréningové komplexy od spoločnosti Bubnovsky sú perfektné na výkon ako preventívne opatrenie. Môžu však byť doplnené alebo nahradené bazénom alebo jogou.

  bazén

  Návšteva bazéna priaznivo ovplyvňuje nielen stav chrbtice, ale aj celkové zdravie tela.

  Je potrebné dodržať nasledujúce odporúčania odborníkov:

  • rekreačné plávanie by sa malo vykonávať pod dohľadom inštruktora;
  • cvičenia sa vykonávajú najskôr pol hodiny po jedle;
  • pred vstupom do vody musíte trochu zahriať;
  • nedovoľte, aby bola zima, pretože to zníži terapeutický účinok;
  • čas strávený v bazéne by nemal prekročiť 30 minút;
  • po ukončení wellnessového kúpania je potrebné si urobiť kontrastnú sprchu a piť teplý čaj.

  Už dlho sa dokázalo, že joga dokáže liečiť a predchádzať mnohým chorobám. Nasledujúce ásany sú účinné proti osteochondróze prsníka:

  1. Miešanie čepelí. Dostaňte sa na všetky štyri, chrbtica by mala byť dokonale rovná, žalúdok je zastrčený. Zrovnajte lopatky po dobu 5-7 sekúnd, uvoľnite sa. Opakujte 12-krát.
  2. Kočka predstavuje Keď vydýchate, stojíte na všetkých štyroch stranách, zakrivite sa za chrbtom a nadýchnite sa. Opakujte 12-15 krát.
  3. Tiger predstavuje Postavte sa na všetky štyri, ohnite ľavú nohu a stiahnite ju späť. Vytiahnite koleno a prst po zadok. Opakujte 12-krát.

  Stanoviská a odporúčania odborníkov a pacientov

  Recenzia lekárov a pacientov o technike Bubnovsky je rôznorodá.

  Z pohľadu väčšiny lekárov je systém strií používaný Bubnovským veľmi radikálny. Sergei Mikhailovič odporúča šetriť, ale naopak, zaťaženie chrbtice slúži na posilnenie svalov.

  Nie všetci pacienti liečení Bubnovským však boli s výsledkom spokojní. Existujú negatívne recenzie, nie je však známe, či sú spojené s nedostatkami metódy kinezoterapie alebo s frivolným prístupom k liečbe pacienta..

  Použitie Bubnovského metód na liečbu osteochondrózy prsníka je teda možné iba po konzultácii s lekárom. Na dosiahnutie efektívneho výsledku je potrebné dodržiavať všetky odporúčania odborníkov a pravidelne vykonávať školenia.

  Bubnovsky gymnastika pre začiatočníkov: ako vykonávať to, čo dáva

  Bubnovsky gymnastika je skupina cvičení určených na zlepšenie pohyblivosti chrbtice a kĺbov, ako aj na obnovu rezervných síl tela. V srdci techniky kandidáta na lekársku vedu S. M. Bubnovsky je kinezoterapia - syntéza rôznych typov liečby pomocou pohybov. Lekár vybral špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú bojovať proti fyzickej nečinnosti a chorobám, ktoré spôsobuje. Sergey Mikhailovich zaobchádza s kostnými a svalovými ochoreniami jednoduchou gymnastkou, ktorá zahŕňa cvičenia na MTB silovom tréningu podľa vlastného vynálezu.

  Bubnovsky gymnastika pre začiatočníkov nevyžaduje špeciálnu telesnú výchovu, je preto k dispozícii pre ľudí všetkých vekových skupín. Táto gymnastika sa používa na terapeutické a profylaktické účely v prípade osteochondrózy, medzistavcovej prietrže, skoliózy, osteoporózy, artrózy, mnohých ďalších patológií pohybového ústrojenstva a počas rehabilitácie po chirurgickom zákroku na kĺbe alebo chrbtici. Okrem toho sa počas exacerbácie patológie môžu vykonávať cvičenia na zmiernenie bolesti.

  Výhody oproti klasickej záťažovej terapii:

  • prístupnosť pre každú osobu,
  • kombinácia fyzickej aktivity s dychovými cvičeniami a kryoterapiou (liečba chladom),
  • posilnenie svalového korzetu.

  Autor vyvinul veľa metód, z ktorých každá je určená pre konkrétnu vekovú skupinu. Existuje súbor cvičení pre dojčatá, dospievajúcich, tehotné ženy, staršie osoby. Existujú komplexy pre tých, ktorí trpia nielen chorobami kĺbov, ale aj patológiami vnútorných orgánov. Navyše, na liečenie každého ochorenia existuje samostatný program.

  Hlavné typy gymnastiky - adaptívne a artikulárne.

  Bubnovská gymnastika je účinnou alternatívnou liečbou chorôb pohybového aparátu bez liekov, ortopedických pomôcok, fyzioterapie a ďalších metód tradičnej terapie. Vykonávanie jednoduchých cvičení komplexne ovplyvňuje celé telo a uzdravuje ho.

  Ďalej v článku sa dozviete o hlavných druhoch gymnastiky, všeobecných cvičeniach pre celé telo, pravidlách ich vykonávania, kontraindikáciách pre gymnastiku Bubnovsky.

  Dva hlavné typy gymnastiky Bubnovsky

  1. Adaptívna gymnastika

  Adaptívny cvičebný systém je určený pre začiatočníkov, ktorí si musia natiahnuť telo, postupne si zvyknúť na pravidelné zaťaženie, eliminovať bolesť.

  Táto gymnastika sa vykonáva na simulátore v lekárskom centre. Ak však nie je možné ísť do telocvične alebo si kúpiť telocvičňu - existuje alternatívny druh adaptívnej gymnastiky, ktorú môžete robiť doma aj sami.

  2. Spoločná gymnastika

  Kĺbová gymnastika sa používa v druhej fáze, keď je telo pacienta pripravené na intenzívnejšie a komplexnejšie zaťaženie. Cvičenia tohto bloku sú zamerané na zvýšenie pohyblivosti všetkých kĺbových prvkov vrátane chrbtice.

  V telocvični si lekár alebo jeho asistenti vyberú pre každého pacienta individuálny program, ktorý zodpovedá jeho veku, fyzickému stavu a patológii, ktorú sa chce zbaviť. Jednoduché cvičenia pre začiatočníkov bez použitia simulátora doma.

  Analýza 9 jednoduchých cvičení od Bubnovského

  Ďalej budem analyzovať 9 všeobecných cvičení Bubnovského na chrbticu a kĺby, ktoré sa vykonávajú doma. Cvičenia sú očíslované ja (autor článku) kvôli ľahšiemu čítaniu.

  Cvičenie 1

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Kolená, dlaň spočíva na podlahe.

  Prechádzajte sa po všetkých štyroch stranách, striedavo sa tiahnite ďaleko dopredu buď pravou alebo ľavou rukou a ťahajte jedno koleno pod seba. Do 20-30 minút.

  Akútna bolesť chrbta.

  Natiahnutie chrbtových svalov, narovnanie (a narovnanie) chrbtice, odstránenie bolesti.

  Cvičenie 2

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Počiatočná poloha je rovnaká, ramená a nohy sú od seba vzdialené.

  Pri vdýchnutí sa ohnite chrbtom, ohnite pri výdychu. Urob to 20-krát.

  Zadné svaly.

  Cvičenie 3

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Leží na chrbte, mierne ohýba kolená a kladie námahu cez látku pod spodnú časť chrbta.

  Ohnite trup laktemi smerom k kolenám.

  Bolesť v chrbtici.

  Rozťahovanie zadného pozdĺžneho väzu chrbtice; prechladnutie zmierňuje zápaly a opuchy.

  Cvičenie 4

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Synchrónne potiahnite pravý lakť do ľavého kolena, nadvihnite ho a naopak (urobte, ako vydýchate).

  Obnovenie krvného obehu v bedrovej oblasti, odstránenie bolesti.

  Cvičenie 5

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Ležiace na chrbte, končatiny natiahnuté pozdĺž tela.

  Zdvihnite pravú rovnú ruku, jej posteľ na podlahe za hlavou a potom späť. potom do strany pod uhlom 90 stupňov. Opakujte ľavou rukou..

  Syndróm akútnej bolesti ramenného kĺbu.

  Zmierňuje bolesť, ohrieva svaly ramenného pletenca.

  Cvičenie 6

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Kráčajte po kolenách handrou namočenou v studenej vode.

  Akútna bolesť v kolenách sprevádzaná opuchom.

  S každým pohybom bolesť ustupuje, ktorá úplne zmizne po niekoľkých týždňoch pravidelnej chôdze.

  Cvičenie 7

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Kľačanie, držanie chrbta rovno.

  Zostaňte na pätách. Najprv si pod kolená položte skrútený valec a potom si sednite na päty už bez neho. Dĺžka sedenia až 5 min.

  Bolesť v členkoch a kolenách, artróza, artritída, ostrohy.

  V dôsledku napínania svalov nôh sa bolesť najprv zväčší a potom zmizne.

  Cvičenie 8

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Sedí na zadku s natiahnutými nohami a rovnou chrbtom. Ramená sú ohnuté v lakťoch a zdvihnuté pred vami v úrovni ramien.

  Kráčajte po zadku dozadu a dopredu a posúvajte nohy čo najviac k sebe navzájom. Vystupujte každý deň po dobu 20 minút.

  Po asi dvoch týždňoch bude chudnutie až 8 kg.

  Cvičenie 9

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Závesné nad podlahou, spočívajúce na rukách, kolenách alebo nohách.

  Zatlačte z podlahy a ohnite lakte o 90 stupňov

  Cervikálna osteochondróza, bolesti hlavy.

  Zlepšenie krvného obehu v krčnej chrbtici.

  Buďte pripravení na výskyt bolesti svalov v počiatočnej fáze každého gymnastického programu. Kúpeľ ich pomôže eliminovať alebo otrieť telo alebo kĺb studenou vodou, ktorá zabráni vzniku opuchov spôsobených aktiváciou svalov po dlhodobej neprítomnosti fyzickej aktivity.

  Štyri pravidlá pre cvičenie

  Vykonajte pohyby miernym tempom (nie príliš rýchlo a príliš pomaly);

  postupne zvyšovať zaťaženie;

  sleduj dych: zhlboka dýchaj rytmu svojich pohybov.

  Vplyv gymnastiky na telo

  • Eliminácia svalových kŕčov v špecifickej oblasti chrbtice (napríklad v dolnej časti chrbta);
  • rozvoj svalovej pružnosti (ktorá pretrváva dlho po ukončení cvičení);
  • zlepšená pohyblivosť špecifických kĺbov a všeobecné obnovenie flexibility miechy;
  • odstránenie opuchov;
  • normalizácia metabolických procesov, prietok krvi a lymfy v patologickej zóne.
  • celkové zlepšenie celého organizmu;
  • objaví sa kontrola emócií.

  Osem kontraindikácií

  skoré pooperačné obdobie,

  riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody,

  pretrhnutie šliach alebo väzov.

  zhrnutie

  Bubnovského gymnastika sa dá praktizovať doma pri akejkoľvek chorobe pohybového aparátu. Pozitívne výsledky sa dosahujú aj počas rehabilitácie po operácii kíbu alebo chrbtice. Pravidelným vykonávaním cvičení sa môžete zbaviť choroby, ktorá už dlho trápi bez drog (ktoré spôsobujú veľa vedľajších účinkov), posilňujú a zlepšujú telo.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Väčšina rodičov pozná pupočníkovú prietrž. Táto vada, ako aj spôsoby jej odstránenia, stále vyvolávajú kontroverziu. Niektorí rodičia dôverujú lekárom a využívajú tradičné možnosti liečby.
  Cvičenie hrá obrovskú a v mnohých prípadoch dokonca prvoradú úlohu pri liečbe herniovaných diskov. Lekári odporúčajú pripojiť terapeutickú gymnastiku ihneď po stanovení diagnózy k akejkoľvek fáze ochorenia - ale v závislosti od fázy a závažnosti príznakov sa vyberajú rôzne skupiny cvičení.
  Keď sa začne proces hernie, objaví sa extrúzia medzistavcovej platničky. Takéto ochorenie sa často prejavuje u žien po 45 rokoch veku a je sprevádzané bolesťou v oblasti vzdelávania, stratou sily a znecitlivením rúk.
  Počiatočná pozícia (IP)
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný
  Postupnosť krokov
  Aké patológie robia
  Výsledok bol získaný