loader

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Rehabilitačný proces trvá 3 mesiace až 1 rok po operácii v závislosti od zložitosti. Po 6 mesiacoch sa pacientom odporúča, aby pokračovali v triedach rehabilitačného zariadenia pod dohľadom lekára alebo inštruktora fyzioterapie, aby sa predišlo recidíve herniovaného disku, pre ktorý sa vyberie individuálny súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu a zlepšenie krvného obehu v problémových oblastiach..

Obdobie zotavenia je pod dohľadom neurológa, ktorý predpisuje priebeh liekovej terapie, odporúča konzultáciu s inými odborníkmi o účinnejšej liečbe.

Obdobie predčasnej rehabilitácie (od 1 do 3 mesiacov).

 1. Nesadajte si 3-6 týždňov po operácii (v závislosti od závažnosti operácie).
 2. Nerobte ostré a hlboké pohyby v chrbtici, ohýbajte sa dopredu, do strán, krútiace pohyby v bedrovej chrbtici 1-2 mesiace po operácii.
 3. Neveďte vozidlo ani neobsluhujte vozidlo, kým sedíte 2-3 mesiace po operácii (môžete jazdiť ako ležiaci spolujazdec so sklopeným sedadlom)..
 4. Nezdvíhajte viac ako 3-5 kilogramov po dobu 3 mesiacov.
 5. Do 3 mesiacov po operácii by ste nemali jazdiť na bicykli, zapájať sa do hry (futbal, volejbal, basketbal, tenis atď.).
 6. Pravidelne vykladajte chrbticu (počas dňa si ľahnite 20-30 minút).
 7. Nosenie pooperačného korzetu nie viac ako 3 hodiny denne.
 8. Po celú dobu rehabilitácie je vhodné nefajčiť ani nepiť alkohol. Intímny život nie je kontraindikovaný.

Ihneď ako má pacient k dispozícii chodiť, mal by sa poradiť s lekárom fyzioterapie o časovom rozvrhu a komplexe fyzioterapeutických cvičení, ktoré závisia od objemu a charakteru chirurgického zákroku, ako aj od pooperačných komplikácií. Mesiac po nekomplikovanej operácii sa triedy v telocvični (nie v telocvični!) Zobrazujú pod dohľadom lekára fyzioterapie bez mŕtvej váhy. Užitočné brušné plávanie.

Jeden mesiac po operácii môžete v nekomplikovaných prípadoch začať pracovať (o otázke načasovania a konkrétnej vykonanej práce sa rozhodne vždy individuálne s ošetrujúcim lekárom).

Neskorá rehabilitácia (3-6 mesiacov).

 1. Neodporúča sa zdvíhať viac ako 5 - 8 kilogramov, najmä bez zahrievania a zahrievania chrbtových svalov, vysokých skokov, dlhých ciest autom..
 2. Ak idete vonku za nepriaznivého počasia: vietor, dážď, nízka teplota, je vhodné nosiť v bedrovej oblasti otepľovací pás..
 3. Nosenie korzetu, zvlášť dlhého, sa neodporúča, aby sa zabránilo atrofii dlhých chrbtových svalov.

Počas tohto obdobia je možné starostlivo začať s tvorbou svalového korzetu pod dohľadom lekára fyzioterapie, cvičením na posilnenie svalov chrbta.

Po 6 mesiacoch a najmenej 2-krát ročne sa odporúča absolvovať kurz masáže, fyzioterapie a jemnej manuálnej terapie vo všetkých častiach chrbtice..

Zdravý životný štýl, odvykanie od fajčenia, pravidelné cvičenie v telocvični, plávanie, sauna, obmedzovanie vzpierania výrazne znižuje riziko vzniku herniovaných diskov.

Aby ste predišli bolesti chrbta, mali by ste sa vyhnúť: stresu, podchladeniu, predĺženej monotónnej práci v nútenej polohe, zdvíhaniu hmotnosti, náhlym pohybom za studena, nevyhrievaným svalom, vzniku nadmernej telesnej hmotnosti..

Okrem toho v ktoromkoľvek štádiu rehabilitácie môže byť akupunktúra a fyzioterapia zahrnutá do komplexu rehabilitačných opatrení..

Odporúčaná súprava cvičení (jeden mesiac po operácii)

 • Najprv urobte 1 až 5 opakovaní cvičení dvakrát denne, až 10 opakovaní každého cvičenia dvakrát denne..
 • Cvičte plynulo a pomaly, bez náhlych pohybov. Ak počas výkonu cítite nepohodlie alebo bolesť, nerobte toto cvičenie chvíľu. Ak takéto pocity pretrvávajú, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Intenzita zaťaženia závisí od vašej pohody. Akonáhle sa objaví bolesť, znížte intenzitu cvičenia.

Cvičenie 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte nohy na kolenách a pritláčajte ich na hrudník, cítite napätie v svaloch svalu. Uvoľnite svaly svalu. Nechajte svoje nohy zohnuté po dobu 45-60 sekúnd, potom ich pomaly narovnajte.

Cvičenie 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenách, ruky na podlahe v rôznych smeroch. Zdvihnite umývadlo nad podlahu a podržte ho 10-15 sekúnd. Ponechajte retenčný čas na 60 sekúnd.

Cvičenie 3. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, nohy ohnuté na kolenách. Otočte nohy striedavo najprv doprava, potom doľava a dotknite sa kolena na podlahe; horná časť tela zostáva vodorovná. Držte nohy na 60 sekúnd.

Cvičenie 4. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, prekrížte ruky na hrudi a pritlačte si bradu k hrudníku. Napínanie brušných svalov, ohýbanie vpred a držanie v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, potom relaxácia. Opakujte 10 až 15 krát a postupne zvyšujte počet opakovaní.

Cvičenie 5. Východisková poloha na rukách a nohách ohnutých v kolenách. Súčasne vodorovne roztiahnite ľavú nohu a pravé rameno a zaistite v tejto polohe 10 až 60 sekúnd. Opakujte zdvihnutím pravej ruky a ľavej nohy.

Cvičenie 6. Východisková poloha: ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťových kĺboch, ležiace blízko hlavy. Narovnajte ruky, zdvihnite hornú časť tela a hlavu nahor, ohýbajte sa v bedrovej oblasti a boky držte mimo podlahy. V tejto polohe držte 10 sekúnd. Posaďte sa na zem a relaxujte.

Cvičenie 7. Východisková poloha ležiaca na bruchu, ruky pod bradou. Pomaly, nízko, zdvihnite svoju rovnú nohu bez toho, aby ste zdvihli panvu z podlahy. Pomaly sklopte nohu a opakujte s druhou nohou..

Cvičenie 8. Východisková poloha: stojte na jednej nohe, druhá, narovnaná, položená na stoličku. Nakloňte sa dopredu, ohnite nohu ležiacu na stoličke v kolene a držte ju v tejto polohe 30 - 45 sekúnd. Narovnať a vrátiť sa do východiskovej polohy.

Cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže

Cvičenie po operácii chrbtice bedrovej chrbtice s prietržou je nevyhnutným rehabilitačným komplexom fyzických cvičení. Každý, kto podstúpil túto závažnú operáciu, musí pochopiť, že bez riadnej rehabilitácie a fyzickej aktivity nie je možné postaviť sa a vrátiť sa do aktívneho života. Čo je to gymnastika po odstránení prietrže bedrovej chrbtice, aký je jej prínos a ako vykonávať také cvičenia, aby nepoškodili pacienta.

Aké sú ciele gymnastiky, aké sú jej výhody??

Vykonávanie špeciálnych cvičení v rámci restoratívnej telesnej výchovy je najdôležitejšou úlohou každého rehabilitačného programu. Cieľom cvičebnej terapie počas rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže je pomôcť človeku začať aktívny pohyb rýchlejšie.

Operácia odstránenia takejto prietrže je samozrejme veľmi ťažká a vyžaduje si vysokú zručnosť neurochirurga. Aby sa vyhli negatívnym dôsledkom takéhoto zásahu do činnosti chrbtice, pacient musí začať systematické cvičenie čo najskôr. Okrem toho by ste v neskorom a oneskorenom období rehabilitácie mali robiť nielen všetky cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže, ale mali by ste sa tiež viac pohybovať: plávať, chodiť, zúčastňovať sa športových hier atď..

Potreba vykonať terapeutické cvičenia po takom závažnom zásahu je určená týmito cieľmi:

 • zbaviť sa bolesti;
 • obnova normálnych funkcií miesta podstupujúceho chirurgický zákrok;
 • normalizácia aktivity miechy a celej chrbtice ako celku;
 • posilnenie svalov a prevencia ich atrofie;
 • obnova motorickej činnosti;
 • odstránenie fyzických obmedzení v pooperačnom období.

Akcie pacienta v prvých dňoch

V tomto okamihu je osobe zakázané nakladať. Je zobrazený prísny odpočinok na posteli. Niekedy v polohe na chrbte môžete pociťovať pocit tepla, slabosti a bolesti. Ľudská činnosť je v budúcnosti obmedzená a zároveň je zakázané sedieť.

Takéto obmedzenia sú potrebné na vylúčenie komplikácií chrbtice, relapsu choroby a iných javov. V dôsledku toho bude po takomto závažnom zásahu cesta k obnove narušenej funkcie miechy veľmi ťažká. Musí sa však dokončiť, aby sa aktívny život mohol začať rýchlejšie..

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Od druhého mesiaca po operácii je pacientovi predpísaná intenzívna rehabilitácia pomocou fyzioterapeutických cvičení. Cvičebná terapia sa vykonáva iba pod dohľadom rehabilitológa. Pacientovi sa súčasne odporúča kúpeľná liečba.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

V ranom rehabilitačnom období sú takéto cvičenia intenzívne. A ak má človek počas gymnastických cvičení bolesť, musí buď znížiť intenzitu záťaže, alebo dočasne zastaviť ich výkon.

Niektoré jednoduché cvičenia na obnovenie chrbtice

Po intenzívnej rehabilitácii sa gymnastika samozrejme nekončí. Musí sa vykonávať pravidelne a bez prerušenia, aby sa zabránilo zhoršeniu a relapsu medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta..

Zoznam niektorých cvikov, ktoré musíte vykonať pri ležaní na chrbte:

 • zaťte ruky v pästi a utiahnite si nohy, mierne nadvihnite hlavu a potom sa vráťte do predchádzajúcej polohy;
 • súčasne si kolená pritiahnite k hrudníku (musí sa to urobiť tak, aby sa v zadku cítilo napätie);
 • položte ohnuté dolné končatiny a skúste nakloniť pravé koleno k opačnej päte (potom musíte vykonať opačnú nohu);
 • aby ste natiahli ruky v širokom rozsahu a v tejto polohe siahajúce ľavou rukou k pravej dlani (zatiaľ čo boky by nemali byť nepohyblivé), opakujte to isté pre pravú ruku;
 • umiestnite nohy k sebe a ohnite dolné končatiny, umiestnite loptu medzi kolená, stláčajte a striedavo uvoľňujte kolená;
 • Opatrne sa opierajte o podlahu;
 • rozdrvte nohy v polohe na chrbte;
 • zložte dlane na hrudník a stlačte ich silou;
 • otočte chodidlá tak, aby dolné končatiny boli čo najširšie;
 • vykonávať ležiace cvičenia ako „bicykel“.

Bočné a brušné cvičenia

Paralelne je potrebné vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia ležiace na bruchu. Nezabudnite, že ak ležíte na ľavej strane, potom je pravá končatina umiestnená pod hlavou (alebo naopak). Niekoľko jednoduchých cvičení na vašej strane:

 • potiahnite kolená do žalúdka (keď je potrebné výdych);
 • zdvihnite obe nohy tak, aby boli rovné;
 • počas výdychu zdvihnite nohu a pri výdychu znížte (potom otočte, urobte to isté pre ľavú končatinu);
 • natiahnite horné končatiny dopredu a pokúste sa mierne nadvihnúť telo;
 • zdvihnite nohu (ruky by mali byť umiestnené pod bradou).

A tu sú jednoduché cvičenia, ktoré sa vykonávajú na bruchu:

 • položte si bradu na ruky, oprite sa o nohy a zdvihnite kolená (je treba cítiť svalové napätie v zadku);
 • potiahnite koleno k lakte (striedajte pravú a ľavú stranu);
 • ohnite nohu v kolene a pritom otáčajte hlavou.

Napriek tomu, že tieto cvičenia sú jednoduché, nemusia sa vykonávať dlho. Ak sa objavia silné bolesti, je potrebné monitorovať pohodu a znižovať záťaž.

Funkcie rehabilitácie a fyzioterapie v neskorom období

V neskorej rehabilitácii začína pacient pod dohľadom lekára pracovať na regenerácii svalov. Okrem toho môže počítať s výrazným zvýšením intenzity fyzickej aktivity. Rovnaké faktory prispievajú k posilňovaniu svalov a k ďalšiemu zlepšovaniu životného štýlu človeka..

Gymnastická aktivita je v súčasnosti doplnená o manuálnu terapiu. Liečebné masáže je potrebné absolvovať najmenej dvakrát ročne. Takýto komplexný účinok pomáha obnoviť krvný obeh v narušenej chrbtici a rýchlo vrátiť človeka do aktívneho a rozmanitého života. Cielený komplexný účinok na človeka mu pomáha predchádzať recidíve prietrže.

A aby telesná výchova priniesla maximálne výhody, potrebuje takáto osoba:

 • nezdvíhajte veci ťažšie ako 9 kg;
 • Neskáčte a nezdržiavajte sa dlho v stoji;
 • snažte sa nedovoliť podchladenie (na to musíte mať na spodnej časti chrbta šál alebo špeciálny pás);
 • korzet v tejto dobe už nie je potrebný (navyše môže byť škodlivý, pretože môže spôsobiť atrofiu).

Aké cvičenie môže byť najvýhodnejšie?

Úsilie vynaložené na fyzickú terapiu môže byť zbytočné, ak človek nedodrží základné odporúčania lekára. Sú jednoduché, ale ošetrenie medzistavcových platničiek bude od nich závisieť:

 1. Supercool je prísne zakázaný. Po cvičení je potrebné osprchovať sa (teplo), aby sa uvoľnili svaly. V chladnom období by ste sa mali obliecť príjemne. Aj v teplom počasí musíte dolnú časť chrbta obtočiť.
 2. Neodporúča sa sedieť na dlhú dobu. Pravidelne musíte meniť polohu tela, aby ste predišli nadmernému zaťaženiu stavcov.
 3. Nemôžete stáť dlho. Ak sa tak deje po dlhú dobu, stavce môžu byť bolestivé. Ak nie je možné trochu si ľahnúť, je lepšie chodiť opatrne alebo trochu drepnúť.
 4. Hmotnosti sú prísne zakázané. Ani v prvom roku po operácii nemôžete zdvíhať veci viac ako 3 kg. V budúcnosti sa môže záťaž zvýšiť.
 5. Odporúčame zdvíhať všetky predmety iba s priamym chrbtom..

Telesná výchova po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže je pre pacienta životne dôležitá. Je mylnou predstavou, že je potrebné snažiť sa pohybovať menej. Bez motorickej aktivity nie je možné normálne fungovanie akýchkoľvek orgánov ľudského tela..

Po tomto zákroku bude chrbtica schopná normálne fungovať, musí byť správne naložená. Toto sa však musí robiť veľmi starostlivo a iba pod dohľadom vysokokvalifikovaných odborníkov.

Cvičebná terapia po odstránení prietrže bedrovej chrbtice

Medzistavcová kýla je vážna patológia chrbtice, pri ktorej dochádza k premiestňovaniu želé podobnej látky (buničité jadro) a prasknutiu spojivových vlákien, ktoré tvoria membránu medziobratlového disku (vláknitý prstenec). Väčšina hernií (viac ako 80%) sa vyskytuje v lumbosakrálnej chrbtici. Ak je konzervatívna terapia neúčinná, ako aj závažné komplikácie, ako je fekálna a močová inkontinencia, intenzívna bolesť panvy, erektilná dysfunkcia atď., Môže byť potrebná chirurgická liečba..

Obdobie zotavenia po chirurgickej liečbe môže byť od 2 do 4 týždňov. Jeho trvanie závisí od stavu imunity, veku pacienta, spôsobu vykonania operácie. Veľmi dôležité je, aby pacient dodržiaval lekárske odporúčania a vymenovania týkajúce sa režimu, výživy, fyzickej aktivity. Fyzikálna terapia je jednou z hlavných metód zotavenia a rehabilitácie po operácii na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice. Komplex cvičebnej terapie vyberie lekár a triedy pre prvé 3-4 mesiace sa vykonávajú iba pod dohľadom inštruktora.

Kedy začať triedy?

Na zodpovedanie tejto otázky musíte vedieť, ktorá metóda sa použila na odstránenie prietrže. Závisí od toho miera zotavenia, trvanie rehabilitačného obdobia a trvanie obmedzení fyzickej aktivity chrbtice.

endoskopia

Je to najšetrnejšia a najmenej traumatická metóda liečby lumbosakrálnej hernie, ktorá sa používa hlavne na súkromných klinikách. Prietrž sa odstraňuje týmto spôsobom pomocou endoskopu (zariadenie vo forme flexibilnej trubice s optickým zariadením na konci) pomocou rezu, ktorého veľkosť nepresahuje 2,5 cm. Endoskopické odstránenie herniovaných diskov minimalizuje komplikácie a významne znižuje intenzitu bolesti..

S pozitívnym priebehom skorého pooperačného obdobia je pacient prepustený z nemocnice na 3-4 dni, zatiaľ čo pacient môže vstať z postele a chodiť niekoľko hodín po operácii. Fyzikálna aktivita po endoskopii je znázornená od tretieho týždňa obdobia zotavenia..

Dôležité! Napriek veľkému počtu výhod nemožno endoskopiu použiť ako hlavnú metódu chirurgickej liečby medzistavcových hernií, pretože účinnosť tejto metódy nie je vyššia ako 80%..

Microdisectomy

Táto metóda mikrochirurgickej excízie hernie chirurgickým skalpelom, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii s niekoľkonásobným zvýšením (lekár používa lekársky lupu na čele). Rez na chrbte počas mikrodiscektómie je o niečo väčší v porovnaní s endoskopiou (asi 3-4 cm), ale táto metóda sa tiež považuje za pomerne jemnú a umožňuje vám obnoviť miernu fyzickú aktivitu 7 až 10 dní po operácii. Liečebnú terapiu môžete začať po mikrodiscektómii 2 týždne po prepustení z nemocnice.

Odstránenie pokožky

Toto je najnovšia technika na ošetrenie medzistavcových kýly bedrovej kosti, pri ktorej sa používajú trubicové navíjače (dilatory rán). Táto operácia umožňuje nielen odstrániť prietrž, ale tiež dosiahnuť stabilizáciu ovládaného segmentu pomocou implantátov - titánových skrutiek a koľajníc. Transfaciálna technika umožňuje zachovať biomechaniku miechy a skrátiť dobu rehabilitácie na 1-2 týždne. Implantačné obdobie zvyčajne netrvá dlhšie ako 4 mesiace.

Tabuľka. Porovnávacie charakteristiky metód liečby medzistavcových prietrží.

Porovnať parameterendoskopiaMicrodisectomyOdstránenie pokožky
Sú svaly počas operácie poškodené??žiadnyÁnožiadny
Koľko pacientov je v nemocnici po operácii?3-4 dni5-10 dní3-4 dni
Trvanie obdobia rehabilitácie7-14 dní2-4 týždne7-14 dní
Koľko dní môžem urobiť cvičením?2-3 týždne1 mesiac2-3 týždne

Ciele a ciele cvičebnej terapie po odstránení bedrovej prietrže

Cvičebná terapia je povinným prvkom regeneračného a rehabilitačného programu po odstránení bedrovej prietrže. Aby sa dosiahol stabilný výsledok, pacient by sa mal pravidelne angažovať v súlade s vypracovaným plánom individuálnej rehabilitácie. Z tohto dôvodu je dôležité pochopiť, aké ciele a ciele možno vyriešiť pomocou fyzioterapeutických cvičení a aká je jeho hodnota pre pacientov v pooperačnom období po odstránení bedrovej prietrže. Pravidelné hodiny pohybovej terapie vám umožňujú vyriešiť tieto problémy:

 • zníženie fyziologickej pooperačnej bolesti;
 • obnovenie primeranej motorickej činnosti;
 • normalizácia biologických funkcií miechy a operovaného segmentu;
 • posilnenie svalovej kostry podporujúcej lumbosakrálne stavce;
 • prevencia atrofie svalového tkaniva.

Čím skôr pacient začne s liečebnou terapiou (je to len dlhá rehabilitačná doba), tým rýchlejšie sa odstránia obmedzenia fyzickej a axiálnej záťaže.

Ľahké cvičenie

Odporúča sa začať triedy s miernym zaťažením. Na tento účel sú vhodné ľahké cvičenia, ktoré sa môžu vykonávať 2 až 4 týždne po operácii (v závislosti od liečebnej metódy). Menšia bolesť počas cvičenia je normálnou možnosťou, ale ak sa bolesť stane závažnou alebo sa objaví ťažký diskomfort, odporúča sa konzultovať s chirurgom, pretože to môže byť príznakom pooperačných komplikácií..

Nižšie sú uvedené 3 cvičenia, ktoré môžete robiť denne..

 1. Posaďte sa na stoličku. Kolená sú spojené, nohy spočívajú na podlahe, chrbát je vo vzdialenosti 15 - 20 cm od operadla stoličky. Zhlboka sa nadýchnite a natiahnite rovné ruky dopredu (dlane vyzerajú rovno). Pri výdychu položte ruky za hlavu a ohnite sa dozadu, ramená sa dotýkajú tvrdého povrchu. Opakujte 8 krát.
 2. Ľahnite na podlahu, položte mäkký valec alebo zvinutý uterák pod spodnú časť chrbta. Nadvihnite obidve ruky a položte ich za hlavu (bez ohýbania). Cvičenie napína chrbticu a umožňuje vám rýchlo sa vysporiadať s pooperačnou bolesťou v bode maximálneho nepohodlia. Opakujte 10 krát.
 3. Ležiaci na podlahe, otočte sa na bok, položte valec z uteráka pod stranu. Zdvihnite narovnanú ruku nahor a položte čo najviac za hlavu. Opakujte 8-12 krát v každom smere.

Ak chcete vedieť viac o tom, ako sa vykonáva rehabilitácia po odstránení bedrovej miechy, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

Dôležité! K zložitejším cvičeniam môžete pristúpiť až potom, ako sa počas vykonávania tohto komplexu objavia bolestivé alebo nepríjemné pocity..

Cvičebná terapia po operácii: súprava cvičení pre domácnosť

Vykonajte tento komplex sa odporúča 3-4 krát týždenne. Počet opakovaní pre každé cvičenie je 5-6. Po 2-4 týždňoch od začiatku vyučovania by sa tento ukazovateľ mal zvýšiť na 8 - 12 opakovaní.

Leg curl

Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Uchopte jednu nohu rukami a potiahnite ju čo najviac na brucho, zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd. Položte nohu na podlahu a zopakujte rovnaké kroky s druhou nohou.

Dvojité zákruty

Ležiaci na podlahe, ohnite kolená. Ohnite ruky za lakte a postavte sa pred seba na úrovni hrudníka. Otočte telo jedným smerom, ohnuté nohy, zatiaľ čo otočte iným smerom. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte skrúcanie v opačnom smere. Toto cvičenie nielen zvyšuje flexibilitu chrbtice, ale tiež posilňuje brušné svaly, čo vám umožňuje odstrániť previsnutý žalúdok.

Doska naopak

Veľmi účinné cvičenie na obnovu chrbtice po operácii a prevencii opakovaných medzistavcových prietrží. Pacient musí ležať na podlahe, aby telo vytvorilo priamu líniu. Postavte nohy od seba vo vzdialenosti asi 35 cm a odtrhnite telo a boky z podlahy (ruky by mali byť pritlačené k podlahe). Návrat do východiskovej polohy.

mačiatko

Jedná sa o pomerne jemné, ale veľmi účinné cvičenie, ktoré pozitívne ovplyvňuje všetky časti chrbtice. Pripomína pohyby mačky, takže východisková pozícia stojí na rukách a kolenách na podlahe. Pri inšpirácii je potrebné zaokrúhliť chrbát, čo najviac natiahnuť chrbticu a pritiahnuť bradu k hrudníku. Je dôležité zabezpečiť, aby boli svaly krku počas cvičenia uvoľnené. Pri výdychu ohnite chrbát dolu, zatiaľ čo hlava stúpa po brade.

Pravidelné cvičenie tohto cvičenia pomáha vyrovnať sa s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta a krku a posilňuje svalový rámec celej chrbtice. Môže byť vykonaná pacientmi akéhokoľvek veku.

nožnice

Ďalšie cvičenie, ktoré sa vykonáva na podlahe. Vyrovnané nohy sa musia zdvihnúť a jemne roztiahnuť (bez trhania a stresu) a potom ich priviesť späť. Výkyvy na krížoch nôh sú ťažšou možnosťou, ale x môžete vykonať iba 2 - 3 mesiace rehabilitačného obdobia.

Swallow

Toto cvičenie má niekoľko možností, ale najobľúbenejšia je klasická technika. Pacient musí ležať na bruchu, natiahnuť ruky dopredu a zdvihnúť telo s oporou na rukách. Potom by sa mali ruky jemne priviesť späť, aby sa predĺžili pozdĺž tela. Pri slabej fyzickej zdatnosti môžete zostať v tejto polohe 10 - 15 sekúnd a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Ak sa pred operáciou osoba zaoberala športom alebo pravidelne cvičila na gymnastike (aspoň ranné cvičenia), môžete vyskúšať komplikovanú možnosť, keď sa ruky striedavo menia tam a späť..

Kombinované cvičenie

Toto cvičenie má pozitívny vplyv na svaly chrbta, brucha, krku a nôh. Môže byť zaradený do programu cvičebnej terapie až potom, ako má pacient akúkoľvek bolesť, ktorej lokalizácia je určená v oblasti operovaného segmentu chrbtice. Pacient musí ležať na podlahe, ohýbať kolená a ťahať ich do žalúdka, zovretými rukami. Držte v tejto polohe 10 sekúnd a narovnajte si nohy.

kopy

Vydajte sa na všetky štyri. Vráťte jednu nohu späť, narovnajte ju a zdvihnite ju. Po dokončení vymeňte nohu a zopakujte švih s druhou nohou.

Užitočné tipy

Aby sa zotavenie urýchlilo a aby riziko komplikácií bolo minimálne, je dôležité dodržiavať určité odporúčania a tipy týkajúce sa nielen fyzického režimu, ale aj výživy a ďalších prvkov pooperačnej rehabilitácie. Nasledujú užitočné rady, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa vážnym následkom a urýchliť zotavenie poškodenej chrbtice..

  Potraviny po operácii by mali byť obohatené (ovocie, bobule, zelenina, čerstvo vylisované šťavy). Je užitočné zahrnúť do diétnych jedál bohatých na kolagén (želé, želé, ryby).

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako sa vykonáva príprava na odstránenie kýly bedrovej chrbtice, ako aj na zváženie druhov operácií, prečítajte si článok o tejto téme na našom portáli..

Pacienti by si mali tiež uvedomiť, že podchladenie môže spôsobiť komplikácie, preto je dôležité dodržiavať teplotný režim. Na opravu stavcov v prvých týždňoch môže byť potrebný polotuhý bedrový korzet. Fyzikálna terapia po odstránení bedrovej prietrže by sa mala vykonávať najmenej 4-6 po sebe idúcich mesiacov.

Video - Rehabilitácia po odstránení prietrže bedrovej chrbtice

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Cvičenie po operácii medzistavcových platničiek

fyzioterapia

Cvičenie fyzioterapeutických cvičení je povinné pre všetkých pacientov podstupujúcich operáciu chrbtice.

Je dôležité znehybniť operovanú oblasť chrbtice. Cvičenia sú preto zamerané na rozvoj mobility v iných častiach tela..

Operácia sa často vykonáva po dlhodobej liečbe, niekedy mu stav pacienta neumožnil pohyb pred operáciou a bol nútený stráviť veľa času ľahnutím. Niektorí pacienti majú kliknutia v kĺboch ​​a zníženie amplitúdy pohybov.

Určite dodržiavajte hlavné princípy cvičení - pravidelnosť a postupnosť. Je vhodné to robiť každý deň, začať s 1-2 opakovaniami, každý deň, zvyšovať a dosahovať 10-15 krát.

Po každom cvičení sa vrátime do východiskovej polohy. Kontrolujeme našu pohodu - cvičenie nemôžete robiť pomocou bolesti.

Vylučujeme vychýlenie chrbta, ostré zákruty tela, naklonenie do strany, čisté víza. Nezabudnite na správne dýchanie: vdychovanie cez nos, výdych cez ústa (pery s trubičkou), zatiaľ čo výdych je dvakrát taký dlhý ako vdychovanie..

Cvičenia prvého mesiaca po operácii

Prvý mesiac po operácii sa cvičenia vykonávajú v polohe na chrbte. Nevyvolávajú bolesti chrbta, môže sa vyskytnúť mierna bolesť dolných končatín, najmä bedrového kĺbu. Robíme všetky cvičenia bez náhlych pohybov s určitým napätím.

Východisková poloha leží na chrbte

  • Zaujímame počiatočnú polohu (IP) ramena pozdĺž kmeňa:
   • stlačíme si dlane do pästi, zároveň ťaháme nohami k sebe a zdvíhame hlavy
   • vrátime sa k IP.
  • Kolená ohýbame a široko nasadené:
   • snažíme sa stlačiť pravé koleno k ľavej päte, horná časť tela zostáva na svojom mieste.
   • vrátime sa k IP
   • opakujte to isté s ľavým kolenom.

Najprv sa môžu vyskytnúť ťažkosti s výkonom, nebude pracovať okamžite, aby sa koleno dostalo von, ale časom bude ľahké urobiť.

 • V SP sú ruky rozložené v dlani nahor:
  • pravou rukou sa natiahneme na ľavú dlaň, stehná neberú z postele.
  • vrátime sa k IP
  • to isté urobte aj ľavou rukou.
 • Nohy spolu, nohy ohnuté na kolenách, stlačiť akýkoľvek predmet medzi kolenami (bez predmetu je to možné)
  • uvoľni svoje nohy
 • Zaberáme IP a drvíme posteľ rukami
  • relaxačné
 • Stláčame nohu striedavo nohami a súčasne chodíme k sebe
  • relaxačné
 • Ruky držte od seba:
  • zhlboka sa nadýchneme a objímame rovnú nohu ohnutú na koleno a pomaly ju ťaháme k vyvýšenej hlave
  • vraciame sa k SP a vydýchame
  • to isté urobte s ľavou nohou
 • Ohnite nohy na kolená, roztiahnite ich a pokúste sa rukami dosiahnuť kolená, zdvihnite hlavu a opasok na ramene
  • vrátime sa k IP
  • otočte kolená do strán a vyberte bremeno
 • V IP spojíme dlane nad hrudník a stlačíme ich
  • relaxačné
  • po opakovaní môžete zmeniť výšku polohy dlaní
 • Zaveste prsty a natiahnite sa
  • relaxačné
 • Nohy trochu od seba a otočte sa nabok a dovnútra.
  • relaxačné
 • Pritiahnite nohy k sebe - vdychujte
  • relax - výdych
 • Ohnite nohy na kolená, ohnite ruky na lakte:
  • zdvihnite panvu - nadýchnite sa
  • dolná - výdych
 • Ohnite kolená, sklopte kolená doprava a súčasne otočte hlavu doľava
  • relaxačné
  • rovnakým spôsobom
 • Vykonajte rotoped, iba striedavo pravú a ľavú nohu.

Východisková poloha ležiaca na vašej strane

 • Ľahneme si na pravú stranu, držíme telo rovno, pravú ruku položíme pod hlavu a ľavou časťou stojíme proti sebe v rovine:
  • potiahnite obe kolená do žalúdka - výdych
  • narovnať sa - nadýchnite sa
 • Ležiaci na pravej strane, zdvihnite ľavú nohu nahor - nadýchnite sa
  • dolná - výdych.
 • V rovnakej polohe trochu zdvihnite obe rovné nohy.
  • dolné končatiny

Rovnaké cvičenia vykonajte na ľavej strane.

Východisková poloha leží na bruchu

  • Ruky pod bradou, lakte do strán:
   • narovnávame nohy na kolená, spočívame na povrchu nohami, zdvíhame kolená a zároveň natiahneme zadok
   • vrátime sa k IP
  • Natiahneme ruky dopredu, hlava sa dotýka roviny:
   • zdvihnite ľavú nohu, pravú ruku a hlavu nahor
   • vrátime sa k IP
   • robiť to isté s druhou rukou a nohou
  • Ľavé koleno je pritiahnuté k ľavému lakťu
   • vrátime sa k IP
   • opakujte s druhou nohou a pažou

Cvičenia pripomínajú pohyb plastusky, spočiatku je amplitúda pohybu minimálna.

 • Ohnite nohy na kolenách a zdvihnite koleno, vyrovnajte nohu a ohýbajte, nohu pri váhe
  • vrátime sa k IP
  • zopakujte aj druhú nohu.
 • Pravá noha je ohnutá na koleno, hlavu otočíme cez ľavé rameno
  • vrátime sa k IP
  • to isté s druhou nohou
 • Natiahli sme ruky do strán, sklopili hlavu k rovine:
  • zdvihnite hlavu, ruky a hrudník trochu hore
  • vrátime sa k IP
  • V rovnakej polohe zdvíhame nohy striedavo

Východisková poloha na všetkých štyroch

 • Potiahnite pravé koleno k ľavej dlani
  • vrátime sa k IP
  • to isté s druhou nohou
 • Na úrovni trupu rozumieme pravú ruku dopredu a ľavú nohu dozadu, hlava je presne
  • vrátime sa k IP
  • to isté urobte s druhou rukou a nohou.

Cvičenia druhého mesiaca po operácii

V tomto období môžete vykonávať cvičenia prvého mesiaca a pridať cvičenia pomocou gymnastickej palice.

 • Nohy spolu, držte palicu gymnastiky vpredu, ramená šírku ramien od seba, dole:
  • zdvihnite palicu - nadýchnite sa
  • sklopíme ho na plecia za lakte, lakte sa pritlačia k sebe - vydýchame
  • znovu vstať - vdýchnuť
  • vraciame sa na SP - výdych
 • Držte palicu vzadu, ruky pod šírkou ramien:
  • zdvihnite palicu k lopatkám - vdychujte
  • narovnať ruky späť na tejto úrovni - výdych
  • znovu vstať - vdýchnuť
  • vraciame sa na SP - výdych
 • Šírka rúk je od seba vzdialená, držte palicu vpredu, paže rovno, ruky držte dokopy v úrovni hrudníka:
  • otočte palicu zo strany na stranu - ruky nechajte lakte priamo na lakte
 • Šírka ramien nôh, na koncoch zoberte gymnastickú tyčinku a položte ju na plecia:
  • na chrbte sklopíme palicu dole a snažíme sa narovnať ruky
  • vrátime sa k IP
  • otáčajte paličkou doľava a doprava okolo krku, zatiaľ čo bedrový kĺb takmer nie je zapojený a hrudník je zapojený čo najviac
 • Spájame päty, rozdeľujeme ponožky, koniec paličky umiestnime medzi päty, druhý koniec držíme rukami:
  • urobte drepy, stiahnite panvu dozadu a natiahnite ruky dopredu pomocou výdychu
  • späť do východiskovej polohy

Cvičenie sa vykonáva opatrne a uistite sa, že pod kolenami a chrbtom nie sú žiadne bolestivé pocity.

Cvičte 3 mesiace po operácii

Pridajte vážené cvičenia. Vyžaduje si to gumené obväzy alebo gymnastické závažia. Môžete ich kombinovať s cvičeniami iných období a rozdeliť ich podľa času.

Ležiace na chrbte:

 • Ruky dopredu pred hrudník - napnite gumovú bandáž
 • Ohýbajte kolená, gumená bandáž na kolená
  • urob si svoje kolená
 • Nohy rovné, obväz držte na úrovni chodidiel:
  • striedavo zoberte nohy na bok
  • vrátime sa k IP
  • striedavo zdvihnite nohy
  • vrátime sa k IP

Ležiace na boku:

 • Bandáž na úrovni chodidiel striedavo zdvíhajte nohy

Ležiaci na bruchu:

Najprv musíte dať pod žalúdok valec

 • Ruky vpred šírka ramien rovná, obväz v rukách:
  • natiahnite obväz pred vami, môžete mierne zdvihnúť hlavu, ruky a nohy.
 • Ruky sa napínajú dopredu, šírka ramien od seba, gumená bandáž na úrovni chodidiel:
  • striedajte sa jednou nohou na stranu
  • vrátime sa k IP
  • striedajte sa a zdvíhajte nohy
  • vrátime sa k IP
 • Založte pravú ruku za hlavu, ľavú za chrbát:
  • pretiahnite obväz za sebou
  • vrátime sa k IP
  • položte ľavú ruku za hlavu, pravú za chrbát a natiahnite obväz
  • vrátime sa k IP
 • Obraciame sa tvárou k gymnastickej stene, na stenu pripevňujeme gumenú bandáž a následne na každú nohu:
  • vziať si rovnú nohu dozadu a natiahnuť obväz
  • napnite obväz, posúvajte nohu dozadu a nahor, noha sa ohýba v kolennom kĺbe
 • Otočíme chrbtom k stene, pripevnímeme gumenú bandáž na stenu a následne na nohu:
  • napnite obväz pomocou priamych pohybov nôh
  • napnite obväz, posúvajte nohu nahor a dopredu a ohýbajte nohu v kolennom kĺbe
 • Odbočíme bokom k gymnastickej stene, gumenú bandáž pripevníme k stene a nohe:
  • napnite obväz, striedajte pravú a ľavú nohu nabok.

Komplex cvičebnej terapie po operácii kýly chrbtice v bedrovej oblasti

Cvičebná terapia po odstránení prietrže bedrovej chrbtice

Medzistavcová kýla je vážna patológia chrbtice, pri ktorej dochádza k premiestňovaniu želé podobnej látky (buničité jadro) a prasknutiu spojivových vlákien, ktoré tvoria membránu medziobratlového disku (vláknitý prstenec). Väčšina hernií (viac ako 80%) sa vyskytuje v lumbosakrálnej chrbtici. Ak je konzervatívna terapia neúčinná, ako aj závažné komplikácie, ako je fekálna a močová inkontinencia, intenzívna bolesť panvy, erektilná dysfunkcia atď., Môže byť potrebná chirurgická liečba..

Obdobie zotavenia po chirurgickej liečbe môže byť od 2 do 4 týždňov. Jeho trvanie závisí od stavu imunity, veku pacienta, spôsobu vykonania operácie. Veľmi dôležité je, aby pacient dodržiaval lekárske odporúčania a vymenovania týkajúce sa režimu, výživy, fyzickej aktivity. Fyzikálna terapia je jednou z hlavných metód zotavenia a rehabilitácie po operácii na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice. Komplex cvičebnej terapie vyberie lekár a triedy pre prvé 3-4 mesiace sa vykonávajú iba pod dohľadom inštruktora.

Kedy začať triedy?

Na zodpovedanie tejto otázky musíte vedieť, ktorá metóda sa použila na odstránenie prietrže. Závisí od toho miera zotavenia, trvanie rehabilitačného obdobia a trvanie obmedzení fyzickej aktivity chrbtice.

endoskopia

Je to najšetrnejšia a najmenej traumatická metóda liečby lumbosakrálnej hernie, ktorá sa používa hlavne na súkromných klinikách. Prietrž sa odstraňuje týmto spôsobom pomocou endoskopu (zariadenie vo forme flexibilnej trubice s optickým zariadením na konci) pomocou rezu, ktorého veľkosť nepresahuje 2,5 cm. Endoskopické odstránenie herniovaných diskov minimalizuje komplikácie a významne znižuje intenzitu bolesti..

S pozitívnym priebehom skorého pooperačného obdobia je pacient prepustený z nemocnice na 3-4 dni, zatiaľ čo pacient môže vstať z postele a chodiť niekoľko hodín po operácii. Fyzikálna aktivita po endoskopii je znázornená od tretieho týždňa obdobia zotavenia..

Dôležité! Napriek veľkému počtu výhod nemožno endoskopiu použiť ako hlavnú metódu chirurgickej liečby medzistavcových hernií, pretože účinnosť tejto metódy nie je vyššia ako 80%..

Microdisectomy

Táto metóda mikrochirurgickej excízie hernie chirurgickým skalpelom, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii s niekoľkonásobným zvýšením (lekár používa lekársky lupu na čele). Rez na chrbte počas mikrodiscektómie je o niečo väčší v porovnaní s endoskopiou (asi 3-4 cm), ale táto metóda sa tiež považuje za pomerne jemnú a umožňuje vám obnoviť miernu fyzickú aktivitu 7 až 10 dní po operácii. Liečebnú terapiu môžete začať po mikrodiscektómii 2 týždne po prepustení z nemocnice.

Odstránenie pokožky

Toto je najnovšia technika na ošetrenie medzistavcových kýly bedrovej kosti, pri ktorej sa používajú trubicové navíjače (dilatory rán). Táto operácia umožňuje nielen odstrániť prietrž, ale tiež dosiahnuť stabilizáciu ovládaného segmentu pomocou implantátov - titánových skrutiek a koľajníc. Transfaciálna technika umožňuje zachovať biomechaniku miechy a skrátiť dobu rehabilitácie na 1-2 týždne. Implantačné obdobie zvyčajne netrvá dlhšie ako 4 mesiace.

Tabuľka. Porovnávacie charakteristiky metód liečby medzistavcových prietrží.

Porovnať parameterendoskopiaMicrodisectomyOdstránenie pokožky
Sú svaly počas operácie poškodené??žiadnyÁnožiadny
Koľko pacientov je v nemocnici po operácii?3-4 dni5-10 dní3-4 dni
Trvanie obdobia rehabilitácie7-14 dní2-4 týždne7-14 dní
Koľko dní môžem urobiť cvičením?2-3 týždne1 mesiac2-3 týždne

Ciele a ciele cvičebnej terapie po odstránení bedrovej prietrže

Cvičebná terapia je povinným prvkom regeneračného a rehabilitačného programu po odstránení bedrovej prietrže. Aby sa dosiahol stabilný výsledok, pacient by sa mal pravidelne angažovať v súlade s vypracovaným plánom individuálnej rehabilitácie. Z tohto dôvodu je dôležité pochopiť, aké ciele a ciele možno vyriešiť pomocou fyzioterapeutických cvičení a aká je jeho hodnota pre pacientov v pooperačnom období po odstránení bedrovej prietrže. Pravidelné hodiny pohybovej terapie vám umožňujú vyriešiť tieto problémy:

 • zníženie fyziologickej pooperačnej bolesti;
 • obnovenie primeranej motorickej činnosti;
 • normalizácia biologických funkcií miechy a operovaného segmentu;
 • posilnenie svalovej kostry podporujúcej lumbosakrálne stavce;
 • prevencia atrofie svalového tkaniva.

Čím skôr pacient začne s liečebnou terapiou (je to len dlhá rehabilitačná doba), tým rýchlejšie sa odstránia obmedzenia fyzickej a axiálnej záťaže.

Ľahké cvičenie

Odporúča sa začať triedy s miernym zaťažením. Na tento účel sú vhodné ľahké cvičenia, ktoré sa môžu vykonávať 2 až 4 týždne po operácii (v závislosti od liečebnej metódy). Menšia bolesť počas cvičenia je normálnou možnosťou, ale ak sa bolesť stane závažnou alebo sa objaví ťažký diskomfort, odporúča sa konzultovať s chirurgom, pretože to môže byť príznakom pooperačných komplikácií..

Nižšie sú uvedené 3 cvičenia, ktoré môžete robiť denne..

 1. Posaďte sa na stoličku. Kolená sú spojené, nohy spočívajú na podlahe, chrbát je vo vzdialenosti 15 - 20 cm od operadla stoličky. Zhlboka sa nadýchnite a natiahnite rovné ruky dopredu (dlane vyzerajú rovno). Pri výdychu položte ruky za hlavu a ohnite sa dozadu, ramená sa dotýkajú tvrdého povrchu. Opakujte 8 krát.
 2. Ľahnite na podlahu, položte mäkký valec alebo zvinutý uterák pod spodnú časť chrbta. Nadvihnite obidve ruky a položte ich za hlavu (bez ohýbania). Cvičenie napína chrbticu a umožňuje vám rýchlo sa vysporiadať s pooperačnou bolesťou v bode maximálneho nepohodlia. Opakujte 10 krát.
 3. Ležiaci na podlahe, otočte sa na bok, položte valec z uteráka pod stranu. Zdvihnite narovnanú ruku nahor a položte čo najviac za hlavu. Opakujte 8-12 krát v každom smere.

Ak chcete vedieť viac o tom, ako sa vykonáva rehabilitácia po odstránení bedrovej miechy, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

Dôležité! K zložitejším cvičeniam môžete pristúpiť až potom, ako sa počas vykonávania tohto komplexu objavia bolestivé alebo nepríjemné pocity..

Cvičebná terapia po operácii: súprava cvičení pre domácnosť

Vykonajte tento komplex sa odporúča 3-4 krát týždenne. Počet opakovaní pre každé cvičenie je 5-6. Po 2-4 týždňoch od začiatku vyučovania by sa tento ukazovateľ mal zvýšiť na 8 - 12 opakovaní.

Leg curl

Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Uchopte jednu nohu rukami a potiahnite ju čo najviac na brucho, zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd. Položte nohu na podlahu a zopakujte rovnaké kroky s druhou nohou.

Dvojité zákruty

Ležiaci na podlahe, ohnite kolená. Ohnite ruky za lakte a postavte sa pred seba na úrovni hrudníka. Otočte telo jedným smerom, ohnuté nohy, zatiaľ čo otočte iným smerom. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte skrúcanie v opačnom smere. Toto cvičenie nielen zvyšuje flexibilitu chrbtice, ale tiež posilňuje brušné svaly, čo vám umožňuje odstrániť previsnutý žalúdok.

Doska naopak

Veľmi účinné cvičenie na obnovu chrbtice po operácii a prevencii opakovaných medzistavcových prietrží. Pacient musí ležať na podlahe, aby telo vytvorilo priamu líniu. Postavte nohy od seba vo vzdialenosti asi 35 cm a odtrhnite telo a boky z podlahy (ruky by mali byť pritlačené k podlahe). Návrat do východiskovej polohy.

mačiatko

Jedná sa o pomerne jemné, ale veľmi účinné cvičenie, ktoré pozitívne ovplyvňuje všetky časti chrbtice. Pripomína pohyby mačky, takže východisková pozícia stojí na rukách a kolenách na podlahe. Pri inšpirácii je potrebné zaokrúhliť chrbát, čo najviac natiahnuť chrbticu a pritiahnuť bradu k hrudníku. Je dôležité zabezpečiť, aby boli svaly krku počas cvičenia uvoľnené. Pri výdychu ohnite chrbát dolu, zatiaľ čo hlava stúpa po brade.

Pravidelné cvičenie tohto cvičenia pomáha vyrovnať sa s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta a krku a posilňuje svalový rámec celej chrbtice. Môže byť vykonaná pacientmi akéhokoľvek veku.

nožnice

Ďalšie cvičenie, ktoré sa vykonáva na podlahe. Vyrovnané nohy sa musia zdvihnúť a jemne roztiahnuť (bez trhania a stresu) a potom ich priviesť späť. Výkyvy na krížoch nôh sú ťažšou možnosťou, ale x môžete vykonať iba 2 - 3 mesiace rehabilitačného obdobia.

Swallow

Toto cvičenie má niekoľko možností, ale najobľúbenejšia je klasická technika. Pacient musí ležať na bruchu, natiahnuť ruky dopredu a zdvihnúť telo s oporou na rukách. Potom by sa mali ruky jemne priviesť späť, aby sa predĺžili pozdĺž tela. Pri slabej fyzickej zdatnosti môžete zostať v tejto polohe 10 - 15 sekúnd a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Ak sa pred operáciou osoba zaoberala športom alebo pravidelne cvičila na gymnastike (aspoň ranné cvičenia), môžete vyskúšať komplikovanú možnosť, keď sa ruky striedavo menia tam a späť..

Kombinované cvičenie

Toto cvičenie má pozitívny vplyv na svaly chrbta, brucha, krku a nôh. Môže byť zaradený do programu cvičebnej terapie až potom, ako má pacient akúkoľvek bolesť, ktorej lokalizácia je určená v oblasti operovaného segmentu chrbtice. Pacient musí ležať na podlahe, ohýbať kolená a ťahať ich do žalúdka, zovretými rukami. Držte v tejto polohe 10 sekúnd a narovnajte si nohy.

kopy

Vydajte sa na všetky štyri. Vráťte jednu nohu späť, narovnajte ju a zdvihnite ju. Po dokončení vymeňte nohu a zopakujte švih s druhou nohou.

Užitočné tipy

Aby sa zotavenie urýchlilo a aby riziko komplikácií bolo minimálne, je dôležité dodržiavať určité odporúčania a tipy týkajúce sa nielen fyzického režimu, ale aj výživy a ďalších prvkov pooperačnej rehabilitácie. Nasledujú užitočné rady, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa vážnym následkom a urýchliť zotavenie poškodenej chrbtice..

  Potraviny po operácii by mali byť obohatené (ovocie, bobule, zelenina, čerstvo vylisované šťavy). Je užitočné zahrnúť do diétnych jedál bohatých na kolagén (želé, želé, ryby).

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako sa vykonáva príprava na odstránenie kýly bedrovej chrbtice, ako aj na zváženie druhov operácií, prečítajte si článok o tejto téme na našom portáli..

Pacienti by si mali tiež uvedomiť, že podchladenie môže spôsobiť komplikácie, preto je dôležité dodržiavať teplotný režim. Na opravu stavcov v prvých týždňoch môže byť potrebný polotuhý bedrový korzet. Fyzikálna terapia po odstránení bedrovej prietrže by sa mala vykonávať najmenej 4-6 po sebe idúcich mesiacov.

Video - Rehabilitácia po odstránení prietrže bedrovej chrbtice

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Etapy a metódy rehabilitácie po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Akýkoľvek chirurgický zákrok si vyžaduje určité obdobie na zotavenie. Obzvlášť starostlivý proces je rehabilitácia po chirurgickom odstránení prietrže bedrovej chrbtice..

Takáto operácia je obzvlášť ťažká z niekoľkých dôvodov: lokalizácia patológie, ako aj skutočnosť, že dochádza k poškodeniu miechy, pretože sú narušené funkcie chrbtice, atď. Z týchto dôvodov je dôležité brať rehabilitáciu vážne, poznať ciele a jemnosť jej prechodu..

Rehabilitačné úlohy

Neschopnosť viesť konzervatívnu terapiu v dôsledku komplikácií vo vývoji patologického procesu alebo nedostatočnej odpovede na liekovú liečbu medzistavcových prietrží si vyžaduje chirurgický zákrok..

Chirurgický zákrok na chrbtici, bez ohľadu na typ, typ a spôsob chirurgického zákroku, zahŕňa rez s ďalšou manipuláciou s poškodeným medzistavcovým diskom..

Tieto vlastnosti, ako aj zložitosť operácie, si vyžadujú správny prístup k rehabilitácii. Je dôležité počkať na hojenie pooperačných rán a aj potom nie je možné sa ponáhľať, regenerácia sa vykonáva postupne, krok za krokom. Rehabilitácia má samozrejme jasné ciele:

 1. Popri vyliečení miesta rezu je prvou úlohou opatrení na obnovu aj odstránenie bolesti. Spočiatku sa pacientovi podávajú lieky proti bolesti, ale zbavenie sa bolesti znamená absenciu bolesti bez užívania liekov.
 2. Ďalšou úlohou lekárov a pacientov je odstrániť následky neurologického charakteru. Hovoríme o neurologických problémoch spôsobených prietržou a samotnom chirurgickom zákroku..
 3. Lekár sa musí ubezpečiť, rovnako ako pomôcť stabilizovať stav chrbtice a jej funkcie. Najprv hovoríme o hlavnej funkcii chrbtice - zabezpečovaní fungovania pohybového aparátu, t. J. Pohyblivosti chrbta, rúk a nôh.
 4. Akonáhle je obnova pohybového ústrojenstva dokončená, všetky komplikácie spôsobené výskytom prietrže a operácie sú vyrovnané, musíte sa o svaly postarať. Prioritou je obnovenie tónu s následným posilnením svalov bedrovej chrbtice.
 5. Keď sa chrbtové svaly posilňujú, je dôležité dávať záťaž na chrbticu, aby sa predišlo poškodeniu a komplikáciám. V záverečnej fáze regeneračného procesu bude úlohou lekára určiť potrebnú úroveň dennej fyzickej aktivity. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi plnou pracovnou kapacitou pacienta a absenciou akýchkoľvek nepríjemných pocitov (nepohodlie, bolesť atď.).

Pre pacienta a jeho príbuzných je dôležité, aby sa rehabilitačné obdobie po chirurgickom odstránení prietrže mohlo predĺžiť na dlhú dobu, a to až na jeden rok. Závisí to od stupňa progresie patologického procesu, zložitosti operácie, ako aj od množstva individuálnych charakteristík tela pacienta, jeho veku atď..

To však neznamená, že v tejto chvíli všetko záleží na samotnom pacientovi. Naopak, človek potrebuje všetky druhy podpory, povzbudzuje ho a motivuje, výrazne to urýchli zotavenie.

Pravidlá a etapy rehabilitácie

Ako už bolo uvedené, s cieľom úplne sa uzdraviť a vyhnúť sa komplikáciám dochádza k postupnej rehabilitácii. Všetky opatrenia sú postupne zavádzané rehabilitológom, preto sa musia prísne dodržiavať odporúčania..

Existujú dve hlavné požiadavky:

 1. Nepretržité sledovanie lekárom, bez ohľadu na dobu zotavenia, skoro alebo neskoro. Stav pacienta by mali monitorovať nielen rehabilitológ, ale aj lekár, ktorý operáciu vykonal.
 2. Okrem monitorovania stavu pacienta je pri výbere každého postupu, rozdelení záťaže, ako aj pri riešení problémov rôznych druhov, potrebný individuálny prístup. Zohľadňuje sa vek pacienta, zložitosť zvolenej metódy chirurgického zákroku, stupeň progresie patológie, veľkosť prietrže atď..

Fázy rehabilitácie v rôznych časoch po operácii znamenajú súlad s nasledujúcimi odporúčaniami:

 • Prvá etapa trvá do 14 dní po operácii. Počas tohto obdobia je pacientovi predpisovaný liek zameraný na zastavenie bolesti, ak je to potrebné, do liečby sa pridávajú protizápalové lieky. Podľa uistenia väčšiny lekárov, už 2 až 3 dni po operácii je pacientovi umožnené chodiť, ale malo by sa to robiť opatrne, bez náhlych pohybov, lepšie položiť na barle, steny atď. Na urýchlenie regenerácie sa uchyťte k terapeutickým cvičeniam, ale iba k ľahkým cvičeniam, ktoré sa vykonávajú v polohe na chrbte.
 • Druhá fáza regenerácie trvá až 60 dní. Počas tohto obdobia sú všetky činnosti zamerané na navrátenie pacienta do známeho života, zatiaľ však iba v domácich podmienkach. Cvičebné cvičenia sa postupne zintenzívňujú, stále sa však vykonávajú v náchylnej polohe. Zvyčajne mesiac po operácii už nie sú potrebné lieky proti bolesti, pacient sa cíti oveľa lepšie, bolesť chrbta zmizne alebo sa považuje za malú. Nenechajte sa zmiasť zlepšením vašej pohody, počas tohto obdobia je stále dôležité postupovať opatrne, vyhýbať sa nedbanlivým pohybom s veľkými amplitúdami, ohýbaniu, otáčaniu, krúteniu chrbtice. Môže dôjsť k zraneniu osôb..
 • Po troch mesiacoch od operácie musíte pokračovať v práci na chrbtici, dôraz sa však kladie na stav chrbtových svalov. Zaťaženie sa so súhlasom lekára zvyšuje, môžete ísť na cvičenie v sede a v stoji, zavádzajú sa masážne procedúry. Denné kurzy trvajú až rok, niekedy aj dlhšie, ale ani potom nemôžu byť úplne opustené. Po operácii je potrebné udržiavať zdravotný stav a vykonávať preventívne opatrenia počas celého života.

Navyše, v prvých dvoch etapách rehabilitácie, mnoho lekárov odporúča používať špeciálny korzet, obmedzuje pohyb a je podporovaná chrbtom. Toto jednoduché zariadenie vás ochráni pred nadmerným zaťažením a zbytočnými pohybmi a minimalizuje pravdepodobnosť zranenia.

obmedzenia

Napriek vyššie uvedeným všeobecným odporúčaniam, ako aj neustálemu monitorovaniu a konzultácii s lekárom, je dôležité poznať určité obmedzenia v určitých štádiách zotavenia..

Do troch mesiacov po operácii v bedrovej oblasti je zakázané:

 • Štandardná poloha pri sedení je prijatá, pacient by mal byť v polohe ležiaci alebo ležiaci. Platí to pre stravu, cestovanie v doprave a všetko ostatné..
 • Okrem lekárskej gymnastiky sa venujte všetkým športom.
 • Nie je možné prijať nepríjemné pózy, vykonávať ostré pohyby.
 • Fyzická aktivita je vylúčená, ak pacient nemá špeciálny korzet.
 • Zakázané masáže, ako aj manuálna terapia.

Na neskoršie štádiá rehabilitácie, od 3 mesiacov do roku, sa uplatňuje niekoľko obmedzení:

 • Je nežiaduce ochladzovať chrbát alebo ho chytiť do prievanu.
 • Nezdvíhajte ťažké bremená, hmotnostné limity sa líšia podľa podmienok.
 • Aby ste predišli problémom s kĺbmi chrbtice, skúste dlhodobo byť v rovnakej polohe.
 • Neodporúča sa zostať v doprave dlhší čas, to znamená, že je lepšie vylúčiť dlhé cesty.

fyzioterapia

Liečba fyzioterapiou je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou rehabilitačného procesu. Lekár samozrejme berie indikácie o fyzioterapii a jej konkrétnych druhoch na základe diagnostických údajov, monitorovania procesu regenerácie atď..

Môžeme však rozlíšiť niekoľko fyzioterapeutických procedúr, ktoré sa najčastejšie využívajú:

 • Bahenné zábaly, ktoré majú otepľovací a protizápalový účinok.
 • Ultrazvuková expozícia - urýchľuje regeneračný proces v tkanivách chrbtice, zlepšuje procesy výživy a bunkového rastu.
 • Magnetoterapia - pomáha zmierňovať opuchy alebo pravdepodobnosť opuchov všeobecne a tiež zlepšuje pohyblivosť kĺbov, čím urýchľuje regeneráciu.
 • Ionoforéza je postup, ktorý umožňuje subkutánne podávanie liekov. Lieky sa spravidla zameriavajú na odstránenie bolesti, stimuláciu regeneračných procesov (vykonáva sa hlavne v počiatočných fázach rehabilitácie)..

Je možné použiť aj iné typy fyzioterapie, ako už bolo spomenuté, vymenovanie vykonáva ošetrujúci lekár.

Gymnastika, rané obdobie

Niektoré metódy cvičebnej terapie po odstránení medzistavcovej prietrže sú k dispozícii už v počiatočných štádiách rehabilitácie. V tomto okamihu je však dôležité zapojiť sa pod dohľadom fyzioterapeuta, ktorý bude pomáhať a dávkovať záťaž..

Raná rehabilitácia zahŕňa vykonávanie jednoduchých cvikov výlučne v polohe na chrbte:

 1. Ľahnite si, ohnite kolená a natiahnite obe ruky pred seba (smerom k stropu). Potom zdvihneme panvovú oblasť (je veľmi dôležité, aby sa nepoškodila) a držte 7-10 sekúnd, postupne nižšie. V budúcnosti sa tento čas postupne zvyšuje..
 2. Ohnite kolená a snažte sa ich pritlačiť k hrudníku. Teraz dotiahnite svaly zadku. Okrem toho je potrebné uvoľniť zadok, avšak dolné končatiny do pôvodnej polohy až po 30–40 sekundách, všetko je potrebné vykonať hladko.
 3. V komplexe je ďalšie cvičenie - položte ruky na hruď, potom čo najviac nakloňte hlavu a pokúste sa pritlačiť bradu na anastomózu goliera. Ohnite nohy znova v kolene a namáhajte žalúdok, zdvihnite panvu a držte ju 7-10 sekúnd. Toto cvičenie je podobné prvému, ale z dôvodu polohy ramien a hlavy má odlišný účinok na chrbticu.

Pamätajte, že v počiatočných fázach sa gymnastika po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice vykonáva čo najšetrnejšie, je dôležité počúvať vaše pocity a hovoriť o akýchkoľvek problémoch s fyzioterapeutom. Triedy fyzickej terapie sa konajú denne, ak neexistujú kontraindikácie.

Neskoré cvičenie

Neskoré rehabilitačné obdobie znamená významné zlepšenie stavu pacienta, ku ktorému zvyčajne dochádza po dobu dlhšiu ako 3 mesiace. To znamená, že „ležiace“ cviky sa môžu výrazne líšiť, v tomto prípade existuje oveľa viac techník.

Na začiatku školiaceho obdobia je stále dôležité počúvať odporúčania pre telesnú výchovu od fyzioterapeuta, až kým nebude každé cvičenie dobre známe..

Cvičenia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže v tomto prípade sú tieto:

 1. Klasické push-upy s ramenami v šírke ramien, ale čo je dôležitejšie, na kontrolu polohy chrbta by malo byť počas cvičenia rovnako rovné. Keď robíte kliky, nepreťažujte sa, je lepšie to robiť menej krát, ale po odpočinku pridajte ďalší prístup.
 2. Ďalším cvičením po operácii je známe bicykel. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a „utekajte“ (pedál).
 3. Dřepy, ale ich robenie je tiež dôležité starostlivo. Nemôžete sa úplne posadiť, maximálna amplitúda drepu je poloha, v ktorej telo zviera s femorálnou časťou nohy uhol 90 stupňov (predstavte si, že sedíte na stoličke a vstávate od neho), zatiaľ čo chrbát je plochý..

Hore sú iba základné metódy fyzikálnej terapie. Samozrejme, existuje oveľa viac cvičení, líšia sa zložitosťou a zaťažením rôznych častí bedrovej časti. Okrem toho sa každý konkrétny prípad rehabilitácie môže líšiť v zamestnaniach fyzioterapeuta, ktoré vykonávajú. Ale aj vykonaním popísaných jednoduchých komplexov môžete výrazne urýchliť zotavenie a pokračovať v triedach podľa rovnakej schémy prevencie.

Súbor cvičení na regeneráciu po operácii na odstránenie prietrže chrbtice

Medzistavcová hernia je dosť nepríjemný jav a v niektorých prípadoch je nemožné urobiť bez operácie.

Operácia prerušenia medzistavcovej prietrže chrbtice je veľmi komplikovaná a po nej je potrebná úplná rehabilitácia.

Môže to trvať až niekoľko mesiacov.

Pacient by mal v tomto okamihu starostlivo dodržiavať odporúčania špecialistu, aby sa predišlo recidíve a urýchlilo sa obnovenie plnej mobility.

Dôležitým opatrením pri regenerácii sú špeciálne terapeutické cvičenia.

Fázy a trvanie rehabilitácie po operácii

 • Čoskoro. Trvá to jeden až dva týždne. Zameriava sa na odstránenie bolesti, na terapeutickú a psychologickú podporu pacienta.
 • Neskoro. Trvá to od dvoch týždňov do niekoľkých mesiacov. Umožňuje pacientovi plne sa prispôsobiť bežnému životu..
 • Odložené. Dva mesiace po operácii. Trvá, kým sa pacient úplne nezotaví a neobnoví životnú aktivitu.

Rehabilitácia teda zvyčajne trvá niekoľko mesiacov. V počiatočnom období nemôžete byť dlho v sede, zdvíhať závažia, vykonávať kruhové a prudké pohyby, vykonávať fyzické cvičenia bez použitia špeciálneho korzetu. Mnoho aktívnych športov zakázalo.

Počas neskorého obdobia nemôžete byť dlho na rovnakej pozícii. Dlhé jazdy, skákanie, zdvíhanie závaží nad 8 - 10 kg sú tiež zakázané..

Video: „Možné komplikácie po operácii chrbtice“

Hodnota cvičebnej terapie po odstránení prietrže

Hlavnou úlohou liečenej telesnej výchovy po odstránení prietrže je pomôcť pacientovi začať aktívny pohyb rýchlejšie.

Samotná operácia je pomerne náročná a vyžaduje si od neurochirurga vysokú úroveň zručnosti. Aby sa zmiernili následky takéhoto zákroku, pacient musí začať čo najskôr vykonávať špeciálne cvičenia.

V neskorom a oneskorenom období rehabilitácie je potrebné nielen robiť gymnastiku, ale aj aktívne pohybovať, chodiť, plávať av zásade viesť mobilný životný štýl v rámci toho, čo je povolené.

Cvičenia sú zamerané na tieto ciele:

 • eliminovať bolesť;
 • obnoviť normálne fungovanie oblasti ovplyvnenej operáciou;
 • normalizovať aktivitu miechy a chrbtice ako celku;
 • posilňujú svaly a bránia ich atrofii;
 • obnoviť motorickú aktivitu;
 • eliminovať fyzické obmedzenia počas rehabilitačného obdobia.

Zakázané cvičenia

Je potrebné mať na pamäti, že po odstránení prietrže bude užitočná ďalšia činnosť. Príliš aktívne pohyby, skoky, aktivita zahŕňajúca ostré a kruhové pohyby, hlboké drepy, používanie závaží je kontraindikované. Je dôležité, aby komplex záťažovej terapie vybral lekár individuálne a je potrebné sa od neho odchýliť.

Pooperačné regeneračné cvičenia

Funkcie pohybovej terapie pri odstraňovaní prietrže rôznych oddelení

Po operácii sa hlavný dôraz kladie na dychové cvičenia. V počiatočnej fáze sú zákruty a sklopenie hlavy obmedzené. Ak vám to lekár povolí, môžete zaujať polohu v polopánku, nezabudnite si nasadiť golier Shants.

Počas tohto obdobia sú dýchacie cvičenia doplnené cvičeniami na hornom ramennom páse. Nezdvíhajte ruky nad úrovňou ramien. Vykonajte rotáciu ramenami, spustite dlane a pritlačte ich k telu. Ďalším krokom je pohyb nôh. Obojok Shants sa dá zastaviť iba po vykonaní röntgenového testu..

Terapeutická gymnastika je zameraná na prevenciu komplikácií vnútorných orgánov.

Prvou fázou sú dychové cvičenia. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, takmer okamžite po operácii sa môže pacient obrátiť na žalúdok. Cvičenia v tejto pozícii sa môžu vykonávať po niekoľkých dňoch. Po povolení lekára musíte vstať a chodiť, ale vždy noste uzamykaciu ortézu.

Po týždni môžete robiť statické cvičenia zahŕňajúce zadržanie konkrétneho svalu v zníženom stave. Postupne pridávané pohyby v stojacej polohe, cvičenia s odporom a ďalšie vybavenie.

Po dobu 3-6 mesiacov musíte opustiť sedenie. Používa sa fixačná ortéza. Chôdza je spravidla možná od prvého dňa po operácii. Po 1 až 2 mesiacoch sú pohyby s vysokou amplitúdou, sklony a krútenie chrbtice úplne kontraindikované.

V prvých dňoch sa gymnastika vykonáva pri ľahnutí. Je dôležité kontrolovať dýchanie. Pohyby sú pomalé, je potrebné postupne zvyšovať počet opakovaní. Gymnastika sa vykonáva každý deň. Bolesť nie je povolená. Krútenie chrbtice, skákanie, bežecké cvičenia sú zakázané.

Cvičebný komplex

Teraz zvážte efektívne komplexy. V skorom období rehabilitácie môžu byť pacientovi indikované nasledujúce cvičenia:

 • Ohýbanie nohy v polohe na chrbte, čo by sa malo robiť opatrne. Pokúste sa zatlačiť kolená do hrude. V tejto polohe podržte 45 sekúnd a potom sa plynulo vráťte k originálu.
 • V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Ohnite dolné končatiny na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najskôr v tejto polohe 10 sekúnd, tentoraz postupne zvyšujte.
 • Ležiace na chrbte a otočte nohy o kolená.
 • V polohe položenej na rukách a kolenách natiahnite protiľahlé končatiny súčasne do vodorovnej polohy. Pokúste sa zostať v tejto polohe najmenej päť sekúnd, potom vymeňte končatiny.
 • V brušnej polohe zdvihnite rovnú nohu bez toho, aby ste zdvihli panvu z podlahy. Potom ju spustite.

Na začiatku rehabilitácie sú tieto cvičenia dosť intenzívne. Ak ktorákoľvek z nich spôsobuje bolesť, znížte intenzitu záťaže alebo dočasne zastavte cvičenie.

Gymnastika sa musí vykonávať pravidelne, inak je možné zhoršenie a recidívu medzistavcovej prietrže.

Klamanie na chrbte sa odporúča aj na vykonanie nasledujúcich cvičení:

 • Ruky stlačte v pästi a pritiahnite si nohy, mierne zdvihnite hlavu a potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Dotiahnite kolená v hrudi súčasne, aby ste cítili napätie v zadku.
 • Usporiadajte si ohnuté končatiny a skúste nakloniť pravé koleno k päte opačnej nohy. Potom to isté urobte pre opačnú nohu..
 • Natiahnite ruky doširoka av tejto polohe natiahnite ľavou rukou k pravej dlani. Rovnaký postup zopakujte aj pre druhú stranu. Boky by sa nemali hýbať..
 • Dajte nohy dokopy a ohnite dolné končatiny. Umiestnite loptu medzi kolená, stláčajte ich jeden po druhom a relaxujte.
 • Nakláňajte sa chodidlami na zem a jemne zdvíhajte panvu.
 • Kým ležíte, nohami striedavo posúvajte podlahu.
 • Zložte dlane na hruď a stlačte ich silou.
 • Otočte svoje nohy dolnými končatinami čo najširšie.
 • Cvičte na bicykli, keď stojíte.

Súbežne sa uskutočňujú jednoduché cviky v polohe na bruchu. Pamätajte, že ak ležíte na ľavej strane, pravá končatina musí byť umiestnená pod hlavou a naopak.

V bočnej polohe je možné vykonávať tieto cvičenia:

 • pri vdýchnutí potiahnite kolená k bruchu;
 • zdvihnite obe nohy a narovnajte ich;
 • nadýchnite nohu, sklopte ju, potom sa otočte na druhú stranu a opakujte to isté;
 • natiahnite horné končatiny dopredu a pokúste sa zdvihnúť telo;
 • zdvihnite nohu rukami pod bradou.

Na bruchu sa vykonávajú nasledujúce cvičenia:

 • položte si bradu na ruky, položte si nohy a zdvihnite kolená, aby ste cítili svalové napätie v zadku;
 • potiahnite kolená k lakte, striedavo to urobte na oboch stranách;
 • ohnite nohu na koleno a pritom otáčajte hlavou.

Cvičenia sú pomerne jednoduché, ale na dosiahnutie výsledku je dôležité vykonať ich v priebehu času. Sledujte svoje blaho. Pamätajte, že by nemali byť žiadne bolesti. Ak to cítite, nezabudnite znížiť zaťaženie.

V neskorej rehabilitácii začína pacient pod lekárskym dohľadom pracovať na regenerácii svalov. Zaťaženia by v tomto čase mali byť oveľa intenzívnejšie. Pomôže to posilniť svaly a zlepšiť životný štýl pacienta..

Gymnastická aktivita je v súčasnosti doplnená o manuálnu terapiu. Je dôležité absolvovať liečebnú masáž najmenej dvakrát ročne.

Kombinovaná terapia pomáha obnoviť normálny krvný obeh v poranenej chrbtici a dáva osobe možnosť vrátiť sa k aktívnemu, plnému životu čo najrýchlejšie, ako aj zabrániť recidíve prietrže..

Video: „Gymnastika pre chrbát po operácii“

záver

Fyzioterapeutické cvičenia sú teda neoddeliteľnou súčasťou uzdravenia po operácii prietrže.

Je potrebné zdôrazniť tieto dôležité body:

 • Operácia odstránenia prietrže je pomerne vážna a vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu niekoľko mesiacov.
 • Cvičenia sú zamerané na obnovenie pohybovej aktivity osoby, zmiernenie bolesti a zabránenie recidívy.
 • Gymnastika sa musí robiť starostlivo a zodpovedne. Ostré pohyby nie sú povolené. Pocit bolesti znížte zaťaženie.

Cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže

Cvičenie po operácii chrbtice bedrovej chrbtice s prietržou je nevyhnutným rehabilitačným komplexom fyzických cvičení. Každý, kto podstúpil túto závažnú operáciu, musí pochopiť, že bez riadnej rehabilitácie a fyzickej aktivity nie je možné postaviť sa a vrátiť sa do aktívneho života. Čo je to gymnastika po odstránení prietrže bedrovej chrbtice, aký je jej prínos a ako vykonávať také cvičenia, aby nepoškodili pacienta.

Aké sú ciele gymnastiky, aké sú jej výhody??

Vykonávanie špeciálnych cvičení v rámci restoratívnej telesnej výchovy je najdôležitejšou úlohou každého rehabilitačného programu. Cieľom cvičebnej terapie počas rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže je pomôcť človeku začať aktívny pohyb rýchlejšie.

Operácia odstránenia takejto prietrže je samozrejme veľmi ťažká a vyžaduje si vysokú zručnosť neurochirurga. Aby sa vyhli negatívnym dôsledkom takéhoto zásahu do činnosti chrbtice, pacient musí začať systematické cvičenie čo najskôr. Okrem toho by ste v neskorom a oneskorenom období rehabilitácie mali robiť nielen všetky cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže, ale mali by ste sa tiež viac pohybovať: plávať, chodiť, zúčastňovať sa športových hier atď..

Potreba vykonať terapeutické cvičenia po takom závažnom zásahu je určená týmito cieľmi:

 • zbaviť sa bolesti;
 • obnova normálnych funkcií miesta podstupujúceho chirurgický zákrok;
 • normalizácia aktivity miechy a celej chrbtice ako celku;
 • posilnenie svalov a prevencia ich atrofie;
 • obnova motorickej činnosti;
 • odstránenie fyzických obmedzení v pooperačnom období.

Akcie pacienta v prvých dňoch

V tomto okamihu je osobe zakázané nakladať. Je zobrazený prísny odpočinok na posteli. Niekedy v polohe na chrbte môžete pociťovať pocit tepla, slabosti a bolesti. Ľudská činnosť je v budúcnosti obmedzená a zároveň je zakázané sedieť.

Takéto obmedzenia sú potrebné na vylúčenie komplikácií chrbtice, relapsu choroby a iných javov. V dôsledku toho bude po takomto závažnom zásahu cesta k obnove narušenej funkcie miechy veľmi ťažká. Musí sa však dokončiť, aby sa aktívny život mohol začať rýchlejšie..

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Od druhého mesiaca po operácii je pacientovi predpísaná intenzívna rehabilitácia pomocou fyzioterapeutických cvičení. Cvičebná terapia sa vykonáva iba pod dohľadom rehabilitológa. Pacientovi sa súčasne odporúča kúpeľná liečba.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

V ranom rehabilitačnom období sú takéto cvičenia intenzívne. A ak má človek počas gymnastických cvičení bolesť, musí buď znížiť intenzitu záťaže, alebo dočasne zastaviť ich výkon.

Niektoré jednoduché cvičenia na obnovenie chrbtice

Po intenzívnej rehabilitácii sa gymnastika samozrejme nekončí. Musí sa vykonávať pravidelne a bez prerušenia, aby sa zabránilo zhoršeniu a relapsu medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta..

Zoznam niektorých cvikov, ktoré musíte vykonať pri ležaní na chrbte:

 • zaťte ruky v pästi a utiahnite si nohy, mierne nadvihnite hlavu a potom sa vráťte do predchádzajúcej polohy;
 • súčasne si kolená pritiahnite k hrudníku (musí sa to urobiť tak, aby sa v zadku cítilo napätie);
 • položte ohnuté dolné končatiny a skúste nakloniť pravé koleno k opačnej päte (potom musíte vykonať opačnú nohu);
 • aby ste natiahli ruky v širokom rozsahu a v tejto polohe siahajúce ľavou rukou k pravej dlani (zatiaľ čo boky by nemali byť nepohyblivé), opakujte to isté pre pravú ruku;
 • umiestnite nohy k sebe a ohnite dolné končatiny, umiestnite loptu medzi kolená, stláčajte a striedavo uvoľňujte kolená;
 • Opatrne sa opierajte o podlahu;
 • rozdrvte nohy v polohe na chrbte;
 • zložte dlane na hrudník a stlačte ich silou;
 • otočte chodidlá tak, aby dolné končatiny boli čo najširšie;
 • vykonávať ležiace cvičenia ako „bicykel“.

Bočné a brušné cvičenia

Paralelne je potrebné vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia ležiace na bruchu. Nezabudnite, že ak ležíte na ľavej strane, potom je pravá končatina umiestnená pod hlavou (alebo naopak). Niekoľko jednoduchých cvičení na vašej strane:

 • potiahnite kolená do žalúdka (keď je potrebné výdych);
 • zdvihnite obe nohy tak, aby boli rovné;
 • počas výdychu zdvihnite nohu a pri výdychu znížte (potom otočte, urobte to isté pre ľavú končatinu);
 • natiahnite horné končatiny dopredu a pokúste sa mierne nadvihnúť telo;
 • zdvihnite nohu (ruky by mali byť umiestnené pod bradou).

A tu sú jednoduché cvičenia, ktoré sa vykonávajú na bruchu:

 • položte si bradu na ruky, oprite sa o nohy a zdvihnite kolená (je treba cítiť svalové napätie v zadku);
 • potiahnite koleno k lakte (striedajte pravú a ľavú stranu);
 • ohnite nohu v kolene a pritom otáčajte hlavou.

Napriek tomu, že tieto cvičenia sú jednoduché, nemusia sa vykonávať dlho. Ak sa objavia silné bolesti, je potrebné monitorovať pohodu a znižovať záťaž.

Funkcie rehabilitácie a fyzioterapie v neskorom období

V neskorej rehabilitácii začína pacient pod dohľadom lekára pracovať na regenerácii svalov. Okrem toho môže počítať s výrazným zvýšením intenzity fyzickej aktivity. Rovnaké faktory prispievajú k posilňovaniu svalov a k ďalšiemu zlepšovaniu životného štýlu človeka..

Gymnastická aktivita je v súčasnosti doplnená o manuálnu terapiu. Liečebné masáže je potrebné absolvovať najmenej dvakrát ročne. Takýto komplexný účinok pomáha obnoviť krvný obeh v narušenej chrbtici a rýchlo vrátiť človeka do aktívneho a rozmanitého života. Cielený komplexný účinok na človeka mu pomáha predchádzať recidíve prietrže.

A aby telesná výchova priniesla maximálne výhody, potrebuje takáto osoba:

 • nezdvíhajte veci ťažšie ako 9 kg;
 • Neskáčte a nezdržiavajte sa dlho v stoji;
 • snažte sa nedovoliť podchladenie (na to musíte mať na spodnej časti chrbta šál alebo špeciálny pás);
 • korzet v tejto dobe už nie je potrebný (navyše môže byť škodlivý, pretože môže spôsobiť atrofiu).

Aké cvičenie môže byť najvýhodnejšie?

Úsilie vynaložené na fyzickú terapiu môže byť zbytočné, ak človek nedodrží základné odporúčania lekára. Sú jednoduché, ale ošetrenie medzistavcových platničiek bude od nich závisieť:

 1. Supercool je prísne zakázaný. Po cvičení je potrebné osprchovať sa (teplo), aby sa uvoľnili svaly. V chladnom období by ste sa mali obliecť príjemne. Aj v teplom počasí musíte dolnú časť chrbta obtočiť.
 2. Neodporúča sa sedieť na dlhú dobu. Pravidelne musíte meniť polohu tela, aby ste predišli nadmernému zaťaženiu stavcov.
 3. Nemôžete stáť dlho. Ak sa tak deje po dlhú dobu, stavce môžu byť bolestivé. Ak nie je možné trochu si ľahnúť, je lepšie chodiť opatrne alebo trochu drepnúť.
 4. Hmotnosti sú prísne zakázané. Ani v prvom roku po operácii nemôžete zdvíhať veci viac ako 3 kg. V budúcnosti sa môže záťaž zvýšiť.
 5. Odporúčame zdvíhať všetky predmety iba s priamym chrbtom..

Telesná výchova po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže je pre pacienta životne dôležitá. Je mylnou predstavou, že je potrebné snažiť sa pohybovať menej. Bez motorickej aktivity nie je možné normálne fungovanie akýchkoľvek orgánov ľudského tela..

Po tomto zákroku bude chrbtica schopná normálne fungovať, musí byť správne naložená. Toto sa však musí robiť veľmi starostlivo a iba pod dohľadom vysokokvalifikovaných odborníkov.

gymnastika

Liečebné cvičenia po operácii bedrovej chrbtice

V súčasnosti sa v našej krajine venuje veľká pozornosť telesnej výchove, ale neexistuje žiadny vážny prístup k telesnej výchove človeka doma, v škole ani v práci. Od mladých ľudí sa už často dozvedia o prítomnosti ich medzistavcových prietrží. S pravidelnou podporou svalového tonusu tela sa dá tomuto ochoreniu vyhnúť. Gymnastika pre chrbát bude užitočná pre tých, ktorí chcú vykonávať prevenciu tejto choroby, ako aj pre tých, ktorí chcú po operácii posilniť svaly chrbta, aby sa liečili prietrže chrbtice.

Funkcie choroby

Starnutie a starnutie tela hrajú hlavnú úlohu pri objavovaní sa bolesti. Ale pozorne sa rozhliadnite okolo seba - aký je problém bolesti chrbta „mladší“. Je potrebné venovať väčšiu pozornosť posilneniu chrbtových svalov.

Miechová kýla je najbežnejšia v bedrovej oblasti. Týchto päť stavcov je hlavnou motorickou časťou chrbta nášho tela, ktorá prechádza značnou fyzickou námahou. Naša chrbtica predstavuje spojenie stavcov pomocou špeciálnych diskov pohlcujúcich otrasy. Disk pozostáva z jadra (želatínovej hmoty) a vláknitého prstenca okolo tejto hmoty. Celá konštrukcia pozostávajúca z stavcov a medzistavcových súčastí je udržiavaná pozdĺžnymi väzmi umiestnenými spredu a zozadu pozdĺž chrbtice..

Medzistavcová hernia sa vyskytuje v prípade prelomenia vláknitého prstenca a čiastočného výstupu obsahu jadra smerom von. Tento „extra materiál“, ktorý sa objaví v chrbtovej kolóne, začne vyvíjať tlak na miechové nervy. V rôznych častiach tela sú bolesti.

Príčiny a liečba prietrže na chrbtici:

 1. Náhodné zranenie.
 2. Rachiocampsis. Môže byť vrodený - abnormálny vývoj stavcov od narodenia alebo získaný - častejšie sa vyskytuje a vyvíja sa u detí vo veku 5 až 15 rokov. Nesprávne držanie dieťaťa počas vyučovania vedie k nerovnomernému rozdeleniu záťaže na chrbticu a na chrbtové svaly. V tomto prípade dochádza k ich únave a oslabeniu..
 3. Nadmerné cvičenie. Môže sa to stať doma, v práci aj v telocvični. Často to nie je len zaťaženie navyše, ale aj výsledok dlhých asymetrických zaťažení zadných svalov.
 4. Jednou z najdôležitejších príčin prietrže v chrbtici je slabý svalový korzet človeka. Zadné svaly by sa mali trénovať od detstva a mali by sa počas celého života udržiavať v dobrom stave.

Ak sa bolesť už stala a nezmizne, budete musieť podstúpiť zobrazovanie pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie. Lekár urobí záver a určí štádiá ďalšej liečby.

Liečba medzistavcovej prietrže sa spravidla vykonáva dvoma smermi:

 1. Bez chirurgického zákroku. Jedná sa o fyzioterapeutickú liečbu (trakcia chrbtice, masáž, ultrazvuk), cvičebnú terapiu (fyzioterapia), manuálnu a laserovú terapiu. Tieto metódy sa môžu použiť, ak veľkosť prietrže nie je väčšia ako 6 mm..
 2. Použitie spinálnej chirurgie. Počas operácie sa v celkovej anestézii odstráni medziobratlová hernia, ktorej veľkosť môže dosiahnuť jeden a pol centimetra. Po takomto zásahu musí človek podstúpiť komplexný proces zotavenia, ktorý sa nazýva rehabilitačné obdobie.

Počiatočná fáza tried

Po odstránení kýly bedrovej chrbtice musí pacient dodržať prísny odpočinok na lôžku. V budúcnosti je žiaduce, aby jeden z príbuzných bol vedľa pacienta. Pacient potrebuje prítomnosť blízkeho človeka, ktorý mu pomôže urobiť prvé pohyby a pozitívne ovplyvniť morálny stav. Špeciálna sada gymnastických cvičení pomôže zvýšiť emocionálnu náladu a sústrediť vnútornú energiu pacienta na regeneráciu.

Proces liečebných cvičení začína už v posteli, niekoľko dní po operácii na odstránenie prietrže. Pacient sa môže otáčať z jednej alebo druhej strany. Dajte mu príležitosť natiahnuť ruku a chytiť čelo postele za hlavu ležiacu na chrbte. Je potrebné pomôcť pacientovi prevrátiť sa na jeho žalúdok. Pacient by mal pohybovať rukami, ležiacimi na chrbte, boku, žalúdku. Prvé pohyby sa musia vykonávať plynulo a pomaly. Ak sa vyskytne bolesť, gymnastika sa musí zastaviť. Je potrebné mentálne pripraviť pacienta na skutočnosť, že proces obnovy tela bude veľmi dlhý. Je dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov a načúvať telu, aby nedošlo k ich preťaženiu.

Po dvoch týždňoch pooperačnej periódy pacient oblieka korzet a stojí na barle, aby sa vyhlo plnému zaťaženiu chrbtice. Takéto vybavenie je potrebné na pohyb. Pacient vykonáva všetky gymnastické cvičenia za chrbtom bez korzetu. Pacient po operácii je v nemocnici asi mesiac. Doma sa podrobuje ďalšej rehabilitácii. Lekár vypracuje program na obnovu činnosti chrbtice.

Terapeutická gymnastika po operácii bedrovej chrbtice sa pacientovi predpisuje od druhého mesiaca pooperačného obdobia. Vykonáva sa trojstupňovým prístupom k cvičeniu. Je mimoriadne dôležité prísne sa držať zvoleného systému a začať s šetriacim režimom (bez ohľadu na to, ako dobrý je pacient). Potom v medzistupni zvýšte amplitúdu a dynamiku jednotlivých pohybov. Ďalej môžete prejsť na komplexný blok, ktorý kombinuje jednoduché cvičenia navzájom súvisiace. Pamätajte: zvyšujte fyzické zaťaženie chrbtice až po fixácii jednoduchých pohybov.

Cvičenie je možné rozdeliť do piatich skupín - ležiace na chrbte, ležiace na bokoch (vpravo alebo vľavo), ležiace na bruchu, stojace na všetkých štyroch a kľačiace. Tempo a počet vykonaných cvičení sa môžu líšiť v závislosti od pohody pacienta. V zásade ide o 3 prístupy 8 opakovaní - cvičenie vykonávajte 8-krát, relaxujte 2-3 minúty, cvičenie opakujte 8-krát, relaxujte 2 až 3 minúty a nakoniec toto cvičenie vykonajte 8-krát. Pri vykonávaní všetkých pohybov je potrebné dýchať rovnomerne a včas obnoviť dýchanie. Cvičenie sa vykonáva na mäkkom koberci ležiacom na podlahe.

cvičenie

Ležiace na chrbte

Zahrejte sa a statické cvičenia

 1. Dýchajte v žalúdku - zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Pokúste sa porovnať čas inšpirácie a čas výdychu. Pokojný stav celého organizmu teda prichádza rýchlejšie. Je potrebné si oddýchnuť.
 2. Východisková poloha (atď.): Ruky ležia pozdĺž tela. Dlane „pozerajú“ na podlahu, prsty smerujú k nohám, nohy k sebe.

Dajte nohy vzpriamene. Potom odpočiňte. Vytiahnite nohy striedavo s prstom na nohe, pätu od vás. Oboma nohami zopakujte a uvoľnite si nohy spolu..

Natiahnite ruky za hlavu. Návrat do východiskovej polohy (atď.). Nasmerujte ruky na strop, vráťte sa na a. n) Ruky smerujte do strán, rovnobežne s podlahou, natiahnite jednu ruku k druhej dlane cez hrudník. Vráťte ich do a. n) Zmenené ruky, natiahnite druhú ruku. Vraciame sa do a. n. Nasmerujeme a natiahneme jednu ruku za hlavu k stene a druhú - k nohám. Vytiahnite ruky späť dovnútra a. n. Zamenené ruky a opakovaný pohyb.

Ohýbame jednu z nôh v kolene, ťaháme špičky chodidla a koleno k hrudníku. Snažíme sa udržiavať holennú časť nohy, ktorá sa má ťahať, rovnobežne s podlahou. Vraciame sa do a. s. a vymeňte nohu. Ak toto cvičenie komplikujeme, obalíme si ruky okolo kolena a snažíme sa ho pritiahnuť k hrudníku. Stretch silnejšie. Vymeňte nohu.

 1. I. str. 2. Ohnite obe nohy na kolená a nohy položte na podlahu.

Alternatívne ťahajte ľavé koleno k pravému chodidlu, pravé koleno k ľavému chodidlu. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, natiahnite ho, pridajte amplitúdu kolien.

 1. I. str. 2. Ohnite kolená a položte nohy na zem.

Vezmite každé koleno smerom von a skúste sa dotknúť podlahy. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, preto sa musíte natiahnuť.

Súčasne sa chovajú dve kolená a snažia sa nimi dotýkať podlahy. Zložitejšie cvičenie tlačte na kolená rukami.

O rozvoji motorických schopností

 1. I. str. 2. Ohnite lakte do rúk, lakte položené na podlahe.

Stlačte a uvoľnite prsty a prsty na nohách.

Nohy roztiahnite od seba, ruky zovreté v päste. Otáčame prsty na nohách a vačkách v rovnakom čase „dovnútra“, potom „von“.

Ohýbame pravú ruku na lakte, ľavú nohu na kolene, zatiaľ čo noha ľavej nohy leží na podlahe. Ďalším pohybom zmeníme ruku a nohu vo zväzku. Striedavo sa striedajú pohyby, ktoré napodobňujú pochod. V komplikovanej verzii pridajte svalové napätie.

Posilnenie brušného svalu

 1. I. str. 6.

Natiahneme ruky k stropu pred nami. Vytiahli sa a snažili sa zdvihnúť hornú časť lopatiek. Spomaľ.

Ruky sú nasmerované na kolená. Stláčajte ľavou rukou k ľavému kolenu, pravou rukou - doprava. Potom siahneme po opačných kolenách. V komplikovanej verzii sa snažíme skôr natiahnuť, než pretočiť telo.

Dlane kĺzajú po podlahe, natiahnu sa na kolená, zdvihnú hlavu lopatkami a potom sklopia. V komplikovanej verzii je potrebné zostať v zdvihnutom stave.

Striedavo vyrábame „bicykel“, najprv s jedným, potom s druhou nohou v smere dopredu a dozadu. Ďalej uskutočňujeme plnohodnotné „bicykel“ s oboma nohami k sebe.

Zdvihnite nohu ohnutú na koleno a vytlačte imaginárny piest od vás, narovnajte nohu takmer dotýkajúcu sa podlahy. Rovnaký pohyb zopakujte s druhou nohou..

Rovnaký piest tlačíme striedavo s každou nohou, zatiaľ čo chodidlá sa posúvajú po podlahe. V komplikovanej verzii chodidlá zostupujú z podlahy.

Ruky položte dlane na vaše boky. Na druhej strane je každé koleno voľne vtiahnuté do žalúdka a rukou s odporom (s námahou je potrebné svalové napätie) dáme nohu na miesto.

Zdvihnite ohnuté ruky, rozložte dlane na tvár (prečítajte si imaginárnu knihu). Zároveň odtrhneme týlnu časť hlavy a pätu chodidiel niekoľko centimetrov od podlahy a držíme ju. Potom uvoľníme svaly v pôvodnom stave.

Zdvihnite puzdro, odtrhnite spodnú časť chrbta z podlahy a vráťte puzdro na svoje miesto. V komplikovanej verzii robíme cvičenie bez toho, aby sme sa dotýkali spodnej časti chrbta.

Zdvihnite panvu a jemne a pomaly pochodujte, nohu umiestnite cez špičku na podlahe.

Leží na svojej strane

Cvičenia druhej skupiny sa vykonávajú ležiace buď na pravej alebo na ľavej strane.

Prvý blok cvičení zahŕňa zdvíhacie a výkyvné nohy do strán a hore, ako aj nohy, ktoré sa hýbajú ohnutými kolenami. V takom prípade by mal pacient zaujať pohodlnú polohu s jednou z rúk pod hlavou a druhou proti zemi.

V druhom bloku - kruhové pohyby nôh s predĺženými prstami nôh, jednotlivo aj spolu. Patrí sem aj plnohodnotný bočný „bicykel“.

Tretí blok obsahuje pohyby tela na posilnenie bočných svalov pri zdvíhaní tela, zatiaľ čo ruky spočívajú na podlahe.

Ležiaci na bruchu

Cvičenia tretej skupiny sa vykonávajú v polohe na chrbte

Tu sa spravidla telo zdvíha. Ruky a nohy sa pohybujú, akoby plávali. Sú to kruhové, pružné pohyby a striedavé zmeny polohy ramien a nôh.

Stoja na všetkých štyroch

Cvičenia štvrtej skupiny vykonáva pacient, ktorý stojí na všetkých štyroch

Vykonajú sa také pohyby, ako je ťahanie trupu doprava a doľava. Stláčajte pravú ruku a ľavú nohu a naopak. Natiahnutie ramien a nôh z tej istej strany tela. Pružina, po sebe, pohyb nôh a paží podľa váhy. V tomto tréningovom komplexe pacient zlepšuje prácu svalov chrbta a nôh. Naučí sa udržiavať rovnováhu v podporných končatinách. Od pózy na všetkých štyroch, krok s rukami dozadu, pacient ide do kolenného stojana.

kľačiaci

Cvičenia piatej skupiny sa vykonávajú na kolenách

 1. Východisková poloha (atď.): Koleno. Ruky nadol pozdĺž tela.

Brušné svaly, chrbtové svaly a bočné svaly trupu udržujeme telo tela rovnomerne a pevne. Natiahli sme ruky do strán a preložili sme hmotnosť tela na jednu alebo druhú nohu. Zároveň vo vzduchu visí neaktívna noha. Zopakujte pohyb.

Brušné svaly, stehenné svaly sú udržiavané v napätí. Pri pohľade na podlahu sa opatrne oprite dozadu. Vraciame sa do stojanu. Cvičenie zopakujte (ako keby sa húpalo). Pri vykonávaní tohto cvičenia by osoba, ktorá poistí pacienta, mala byť v blízkosti.

Z boku vytiahneme a postavíme sa pred seba pravú a ľavú nohu. V tomto prípade je chodidlo umiestnené na podlahu s celou rovinou.

Ruky po stranách sa zdvihnú a roztiahnu. Dolné ruky.

Vstávame, položíme silnú nohu na podlahu, spočívajú obidvomi rukami na stehne - tlačí dvoma nohami a zdvihom celého tela. Rozloženie hmotnosti na oboch nohách.

Po precvičení piatej skupiny cvičení je pacient pripravený stáť sám a urobiť prvé kroky pri zachovaní rovnováhy. Celý rehabilitačný kurz zvyčajne trvá tri mesiace, ale môže trvať aj dlhšie. Aby ste predišli recidíve, starajte sa o svoj životný štýl. Počas roka nezdvíhajte rukami hmotnosť viac ako 3-5 kg. V budúcnosti sa táto hmotnosť môže zvýšiť na 9 kg. Aby sa proces návratu do bežného života nevťahoval, buďte opatrní a opatrní pri svojich činnostiach. Pokúste sa zvyknúť si na telocvičňu a zabudnete na prietrž.

Cvičenie po operácii medzistavcových platničiek

Cvičenie fyzioterapeutických cvičení je povinné pre všetkých pacientov podstupujúcich operáciu chrbtice. Je dôležité znehybniť operovanú oblasť chrbtice. Cvičenia sú preto zamerané na rozvoj mobility v iných častiach tela. Operácia sa často vykonáva po dlhodobej liečbe, niekedy mu stav pacienta neumožnil pohyb pred operáciou a bol nútený stráviť veľa času ľahnutím. Niektorí pacienti majú kliknutia v kĺboch ​​a zníženie amplitúdy pohybov.

Určite dodržiavajte hlavné princípy cvičení - pravidelnosť a postupnosť. Je vhodné to robiť každý deň, začať s 1-2 opakovaniami, každý deň, zvyšovať a dosahovať 10-15 krát. Po každom cvičení sa vrátime do východiskovej polohy. Kontrolujeme našu pohodu - cvičenie nemôžete robiť pomocou bolesti. Vylučujeme vychýlenie chrbta, ostré zákruty tela, naklonenie do strany, čisté víza. Nezabudnite na správne dýchanie: vdychovanie cez nos, výdych cez ústa (pery s trubičkou), zatiaľ čo výdych je dvakrát taký dlhý ako vdychovanie..

PRVÉ MESIACOVÉ CVIČENIA PO PREVÁDZKE:

Prvý mesiac po operácii sa cvičenia vykonávajú v polohe na chrbte. Nevyvolávajú bolesti chrbta, môže sa vyskytnúť mierna bolesť dolných končatín, najmä bedrového kĺbu. Robíme všetky cvičenia bez náhlych pohybov s určitým napätím.

Východisková poloha ležiaca na chrbte:

1. Zaujímame počiatočnú polohu (IP) ramena pozdĺž tela:

 • stlačíme si dlane do pästi, zároveň ťaháme nohami k sebe a zdvíhame hlavy
 • vrátime sa k IP.

2. Ohýbajte kolená a široko nasadené:

 • snažíme sa stlačiť pravé koleno k ľavej päte, horná časť tela zostáva na svojom mieste.
 • vrátime sa k IP
 • opakujte to isté s ľavým kolenom.

Najprv sa môžu vyskytnúť ťažkosti s výkonom, nebude pracovať okamžite, aby sa koleno dostalo von, ale časom bude ľahké urobiť.

3. Počas OP sa ruky roztiahli v dlani nahor:

 • pravou rukou sa natiahneme na ľavú dlaň, stehná neberú z postele.
 • vrátime sa k IP
 • to isté urobte aj ľavou rukou.

4. Nohy spolu, nohy ohnuté v kolenách, stlačiť akýkoľvek predmet medzi kolenami (bez predmetu je to možné)

5. Obsadíme SP a rukami rozdrvíme posteľ

6. Stláčajte lôžko striedavo nohami a súčasne ich ťahajte smerom k sebe

7. Zdvihnite ruky do strán:

 • nadýchnite sa a objala pravú nohu ohnutú na kolene, pomaly ju ťahajte k vyvýšenej hlave
 • vraciame sa k SP a vydýchame
 • to isté urobte s ľavou nohou

8. Nohy sa ohýbajú na kolenách, rozťahujú sa od seba a snažia sa rukami dosiahnuť kolená, zdvihnúť hlavu a opasok na ramene

 • vrátime sa k IP
 • otočte kolená do strán a vyberte bremeno

9. V IP spojíme dlane cez prsia a stlačíme

 • relaxačné
 • po opakovaní môžete zmeniť výšku polohy dlaní

10. Zaháknite prsty a natiahnite sa

11. Nohy mierne od seba a otočte do strany a dovnútra.

12. Nohy na nohách - vdýchnite

13. Nohy sú ohnuté na kolenách, ramená sú ohnuté na lakťoch:

 • zdvihnite panvu - nadýchnite sa
 • dolná - výdych

14. Nohy sa ohýbajú na kolenách, kolená sa nakláňajú doprava a súčasne sa hlava otáča doľava

 • relaxačné
 • rovnakým spôsobom

15. Vykonajte rotoped, iba striedavo pravú a ľavú nohu.

Východisková poloha ležiaca na vašej strane

1. Ľahneme si na pravú stranu, držíme telo rovno, pravú ruku položíme pod hlavu a ľavú ruku položíme na rovinu:

 • potiahnite obe kolená do žalúdka - výdych
 • narovnať sa - nadýchnite sa

2. Ležiac ​​na pravej strane, zdvihnite ľavú nohu nahor - nadýchnite sa

3. V rovnakej polohe trochu zdvihnite obe rovné nohy

Rovnaké cvičenia vykonajte na ľavej strane.

Východisková poloha leží na bruchu

1. Ruky pod bradou, lakte do strán:

 • narovnávame nohy na kolená, spočívame na povrchu nohami, zdvíhame kolená a zároveň natiahneme zadok
 • vrátime sa k IP

2. Natiahneme ruky dopredu, hlava sa dotýka roviny:

 • zdvihnite ľavú nohu, pravú ruku a hlavu nahor
 • vrátime sa k IP
 • robiť to isté s druhou rukou a nohou

3. Ľavé koleno je pritiahnuté k ľavému lakťu

 • vrátime sa k IP
 • opakujte s druhou nohou a pažou

Cvičenia pripomínajú pohyb plastusky, spočiatku je amplitúda pohybu minimálna.

4. Nohy sa ohýbajú na kolenách a zdvíhajú koleno, narovnávajú nohu a ohýbajú sa, váha je na nohe

 • vrátime sa k IP
 • zopakujte aj druhú nohu.

5. Pravá noha je ohnutá v kolene, hlavu otočte cez ľavé rameno

 • vrátime sa k IP
 • to isté s druhou nohou

6. Zdvihnite ruky do strán, sklopte hlavu do roviny:

 • zdvihnite hlavu, ruky a hrudník trochu hore
 • vrátime sa k IP
 • V rovnakej polohe zdvíhame nohy striedavo

Východisková poloha na všetkých štyroch

1. Vytiahnite pravé koleno k ľavej dlani

 • vrátime sa k IP
 • to isté s druhou nohou

2. Na úrovni trupu rozumieme pravú ruku vpred a ľavú nohu dozadu, hlavu rovno

 • vrátime sa k IP
 • to isté urobte s druhou rukou a nohou.

DRUHÉ MESIACOVÉ CVIČENIA PO PREVÁDZKE:

V tomto období môžete vykonávať cvičenia prvého mesiaca a pridať cvičenia pomocou gymnastickej palice.

1. Nohy spolu, držte palicu gymnastiky vpredu, ramená šírku ramien od seba, dole:

 • zdvihnite palicu - nadýchnite sa
 • sklopíme ho na plecia za lakte, lakte sa pritlačia k sebe - vydýchame
 • znovu vstať - vdýchnuť
 • vraciame sa na SP - výdych

2. Držte palicu vzadu, ramená pod šírkou ramien:

 • zdvihnite palicu k lopatkám - vdychujte
 • narovnať ruky späť na tejto úrovni - výdych
 • znovu vstať - vdýchnuť
 • vraciame sa na SP - výdych

3. Šírka ramien je vzdialená od seba, držte palicu vpredu, paže rovno, ruky držte spolu v úrovni hrudníka:

 • otočte palicu zo strany na stranu - ruky nechajte lakte priamo na lakte

4. Oddeľte šírku ramien nôh, zoberte gymnastickú tyčinku na koncoch a položte na plecia:

 • na chrbte sklopíme palicu dole a snažíme sa narovnať ruky
 • vrátime sa k IP
 • otáčajte paličkou doľava a doprava okolo krku, zatiaľ čo bedrový kĺb takmer nie je zapojený a hrudník je zapojený čo najviac

6. Päty spájame, rozdeľujeme ponožky, koniec paličky umiestnime medzi päty, druhý koniec držíme rukami:

 • urobte drepy, stiahnite panvu dozadu a natiahnite ruky dopredu pomocou výdychu
 • späť do východiskovej polohy

Cvičenie sa vykonáva opatrne a uistite sa, že pod kolenami a chrbtom nie sú žiadne bolestivé pocity.

CVIČENIA PO 3 MESIACI PO PREVÁDZKE:

Pridajte vážené cvičenia. Vyžaduje si to gumené obväzy alebo gymnastické závažia. Môžete ich kombinovať s cvičeniami iných období a rozdeliť ich podľa času.

Ležiace na chrbte:

1. Ruky dopredu pred hrudník - napnite gumovú bandáž

2. Nohy sú ohnuté na kolená, gumená bandáž na úrovni kolien:

3. Nohy rovné, obväz držte na úrovni chodidiel:

 • striedavo zoberte nohy na bok
 • vrátime sa k IP
 • striedavo zdvihnite nohy
 • vrátime sa k IP

Ležiace na boku:

Bandáž na úrovni chodidiel striedavo zdvíhajte nohy

Ležiaci na bruchu:

Najprv musíte dať pod žalúdok valec

1. Ruky vpred v šírke ramien, obväzy v rukách:

 • natiahnite obväz pred vami, môžete mierne zdvihnúť hlavu, ruky a nohy.

2. Ruky vytiahnite smerom dopredu, šírku ramien od seba, gumenú bandáž v úrovni chodidiel:

 • striedajte sa jednou nohou na stranu
 • vrátime sa k IP
 • striedajte sa a zdvíhajte nohy
 • vrátime sa k IP

3. Pravá ruka je navinutá za hlavou, ľavá za chrbtom:

 • pretiahnite obväz za sebou
 • vrátime sa k IP
 • položte ľavú ruku za hlavu, pravú za chrbát a natiahnite obväz
 • vrátime sa k IP

Stojaci:

1. Obraciame sa tvárou k gymnastickej stene, na stenu pripevňujeme gumenú bandáž a následne na každú nohu:

 • vziať si rovnú nohu dozadu a natiahnuť obväz
 • napnite obväz, posúvajte nohu dozadu a nahor, noha sa ohýba v kolennom kĺbe

2. Otočíme chrbtom k stene, pripevnímeme gumovú bandáž na stenu a otočí sa k nohe:

 • napnite obväz pomocou priamych pohybov nôh
 • napnite obväz, posúvajte nohu nahor a dopredu a ohýbajte nohu v kolennom kĺbe

3. Otočte bokom k gymnastickej stene, pripevnite gumenú bandáž na stenu a nohu:

 • napnite obväz, striedajte pravú a ľavú nohu nabok.

Obdobie rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže

Rehabilitácia trvá po odstránení medzistavcovej prietrže na dlhú dobu. Počas tohto obdobia zotavovania je dôležité prísne dodržiavať všetky rady a pokyny lekára, nosiť ortopedický korzet, pravidelne cvičiť a vyhnúť sa zakázanému zaťaženiu chrbtice. Aby sa pacient mohol úplne zotaviť, počas rehabilitačného obdobia mu bude poskytnutá nemocenská dovolenka.

Hlavné etapy

Ak sa pacient podrobil operácii chrbtice a odstráneniu prietrže, v pooperačnom období sa jeho život úplne zmenil. Je dôležité správne absolvovať rehabilitačné fázy, postupne sa zotavovať, aby sa predišlo nebezpečným komplikáciám. Rehabilitácia po operácii medzistavcovej prietrže pozostáva z 3 po sebe nasledujúcich etáp.

Obdobie 7-14 dní

V tejto dobe sa človek obáva o pooperačnú bolesť, bolesti chrbta, takže liečba drogami je zameraná na zastavenie sprievodných symptómov a zmiernenie stavu pacienta. Počas prvých 2 týždňov nemôžete sedieť, ale chôdza je povolená 2 až 3 dni. Terapeutický náboj v tomto štádiu je povinný, ale mal by sa vykonávať opatrne a v náchylnej polohe. Ak chcete obnoviť bez komplikácií, pacientovi sa odporúča nosiť ortopedický korzet.

O 2 mesiace neskôr

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice počas tohto obdobia je zameraná na prípravu pacienta na jeho obvyklý spôsob života. V druhom mesiaci sa zatiaľ nesmie ohnúť, ale za účelom posilnenia svalového korzetu sa rozširuje komplex cvičebnej terapie chrbtice. Osoba sa stále obáva miernej bolesti, krívanie môže zostať, ale vo všeobecnosti sa stav postupne normalizuje.

O 3 mesiace neskôr

Toto pooperačné obdobie je rozhodujúce, pretože obvyklá práca chrbtice sa obnovuje pomocou fyzioterapie, masáže a fyzioterapie. Človek sa už môže posadiť, zohnúť sa, pomaly sa otáčať so svojím telom. Predovšetkým pri cvičeniach je potrebný ortopedický pás. Toto obdobie trvá 1 rok alebo viac. Neskôr je však dôležité viesť zdravý životný štýl, spájať šport, aby bolo možné zabrániť relapsom.

Rehabilitačné metódy po chirurgickom zákroku na odstránenie medzistavcovej prietrže

prípravy

V skorom pooperačnom období po odstránení kýly chrbtice bude pacient na pracovnej neschopnosti. V tomto momente ho zvyšková bolesť bude obťažovať. Pokiaľ tento syndróm nezmizne, odporúča sa užívať komplex liekov, pomocou ktorých bude možné zmierniť tento stav a urýchliť zotavenie. Predpísané sú tieto skupiny liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Zmierniť zápal, opuch a bolesť. Komplex symptómov prebehne rýchlejšie, ak užijete:
  • Nurofen,
  • nimesulid,
  • meloxicam,
  • Nimesil,
  • diclofenac.
 • Vazodilatačných. Zlepšenie krvného obehu a výživy v operovaných oblastiach, čím sa urýchľuje regenerácia poškodených tkanív. Často predpísané:
  • kyselina nikotínová,
  • Actovegin,
  • Picamilon,
  • CAVINTON.
 • Preparáty pre křupavku. Pomáhajú obnovovať poškodené chrupavkové štruktúry a bránia ich ďalšiemu zničeniu. Účinné lieky tejto skupiny sú:
  • Arthro,
  • Teraflex,
  • chondroitín,
  • Alflutop.
 • Svalové relaxanciá. Medzistavcová kýla vyvoláva svalové kŕče, vďaka ktorým sú nervové vlákna a krvné cievy stlačené, človek sa obáva akútnej bolesti a narušenia zásobovania krvi postihnutou oblasťou. Po operácii je dôležité uvoľniť svaly, na tento účel sa predpisujú také lieky:
  • "Baclofen",
  • Sirdalud,
  • Midokalm.
 • Vitamíny skupiny B. Stimulujú ochranné funkcie tela, takže sa pacient zotavuje rýchlejšie a vracia sa do normálneho života. Osvedčené lieky:
  • Milgamma,
  • Kombilipen,
  • "Neuromultivitis",
  • Supradin.

cvičenie

Fyzioterapeutické cvičenia sú predpísané 2-3 dni po chirurgickej liečbe. Gymnastika po odstránení prietrže bedrovej chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh a výživu postihnutých oblastí, posilňuje svalové štruktúry a normalizuje fungovanie končatín. Keď je chrbtica znecitlivená a strieľa, cvičenie sa vykonáva ležaním. Ako sa stav zlepšuje, zaťaženie sa zvyšuje, nabíjanie je intenzívnejšie.

Užitočné cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže vyzerajú asi takto:

 • V polohe na bruchu ohnite nohy na kolená a opatrne zdvihnite boky, trhajte spodnú časť chrbta z podlahy a opierajte sa o plecia..
 • Pravá noha sa ohýba pri kolene, druhá je položená na vrchu. Natočte hornú končatinu a postupne zvyšujte rozsah pohybu.
 • Prevráťte sa na brucho, zdvihnite rovnú končatinu a po výmene nôh ju držte 15-20 sekúnd.

Preventívne cvičenia po odstránení bedrovej prietrže:

 • kľučky,
 • drepy,
 • cvičný bicykel",
 • krútenie obruče.

Manuálna masáž

Masážne procedúry sa predpisujú približne 2 - 3 mesiace po operácii, keď je riziko pooperačných komplikácií skončené. Ak sa manipulácia vykonáva správne, zotavuje sa rýchlejšie, pretože masáž pomáha normalizovať prísun krvi a výživu postihnutých oblastí. Vďaka tomuto účinku sa bunky regenerujú rýchlejšie, zápal, bolesť a opuch..

Masáž by mala byť vykonávaná školeným manuálnym terapeutom, pretože neodborné vykonanie procedúry môže spôsobiť komplikácie a zhoršenie..

Sanatórium

Ak je prietrž bedrovej, hrudnej alebo krčnej prietrže odstránený, po 2,5 až 3 mesiacoch sa odporúča navštíviť bahenné alebo minerálne kúpele, aby sa rýchlo zotavilo. Nasledujúce postupy pomáhajú urýchliť zotavenie:

 • fyzioterapia,
 • fyzioterapia,
 • šetrná strava,
 • triedy na špeciálnych simulátoroch,
 • slnečné kúpele,
 • bahno a ozocerit,
 • kúpanie v minerálnych vodách.

S vertebrálnou prietržou sa odporúča, aby sa predišlo recidíve, aby sa podrobila kompletnej kúpeľnej liečbe najmenej raz ročne. Výsledný terapeutický účinok komplexu procedúr umožňuje osobe vrátiť sa do svojho obvyklého životného štýlu, zabudnúť na bolesť a nepohodlie, úplne normalizovať fungovanie postihnutých oblastí.

Šetrná strava

Po operácii a počas rehabilitačného obdobia je dôležité preveriť stravu a stanoviť výživu, zanechať mastné, korenené, slané a ťažké jedlá. V prvých dňoch po operácii by malo jedlo obsahovať veľa vlákniny, vďaka čomu sa normalizuje črevná funkcia a dá sa predísť zápche. Diéta sa odporúča navrhnúť tak, aby nepriberala nadváhu, pretože má nepriaznivý vplyv na zdravie chrbtice a môže spôsobiť recidívu prietrže. Je užitočné obohatiť menu takýmito jedlami a výrobkami:

 • chudé mäso,
 • červená ryba,
 • tvaroh, tvrdé syry,
 • mliečne nápoje,
 • morské plody,
 • želé, ovocné želé,
 • orechy, sušené ovocie,
 • vajcia,
 • ovsená kaša.

Fyzioterapeutické postupy

V období rehabilitácie je nutne predpísaná fyzioterapia. Vďaka ošetreniu sa zlepšuje prísun krvi a výživa postihnutých oblastí, čo prispieva k rýchlejšiemu zotaveniu a prevencii relapsov. Užitočnou fyzioterapiou sú:

 • elektroforéza Účelom postupu je zvýšiť penetráciu liekov do hlbokých tkanív. Po manipulácii zmizne bolesť, opuch a zápal.
 • Bahenné aplikácie. Resorbujte pooperačné jazvy, znižujte bolesť.
 • UHF Zlepšuje krvný obeh, tónuje svalové tkanivo, podporuje zrýchlenú regeneráciu buniek.
 • Fonoforézou. Má masážny účinok, ale neexistuje žiadny mechanický efekt, do tela sa vysielajú ultrazvukové vlny, ktoré majú vibračný efekt.
 • Magnetoterapia. Postihnuté štruktúry sú ovplyvnené nízkofrekvenčnými magnetickými vlnami, vďaka ktorým sa rýchlejšie zotavujú postihnuté tkanivá, vracia sa obvyklá funkčnosť pohybového aparátu, zlepšuje sa metabolizmus, zápaly, bolesť a nepohodlie.
 • Akupunktúra. Počas procedúry sa pomocou špeciálnych ihiel aktivujú určité body na tele, vďaka ktorým sa urýchľuje hojenie, normalizuje sa aj zdravie..

Pooperačné komplikácie

Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára a sledovaní jeho stavu často nevznikajú negatívne následky. V jednotlivých prípadoch však môže pacient po operácii dôjsť k takýmto porušeniam:

 • problémy s kardiovaskulárnym a respiračným systémom v dôsledku účinkov anestézie,
 • infekcia rany počas operácie,
 • poškodenie nervových vlákien, krvných ciev,
 • tvorba hematómu,
 • nestabilita stavcov,
 • zúženie miechového kanála.

záver

Po chirurgickom zákroku na odstránenie medzistavcovej prietrže je dôležité prijať zodpovedné rehabilitačné opatrenia a prísne dodržiavať rady a odporúčania lekára, ktorý problém lieči. Je užitočné pravidelne vykonávať regeneračné cvičenia, dodržiavať pravidlá zdravej výživy a vzdať sa zlých návykov. Je zakázané samoliečiť, niesť ťažké bremená, chladiť, byť v rovnakej polohe po dlhú dobu. Ako preventívne opatrenie je potrebné neustále monitorovať zdravie chrbtice, trénovať svalový korzet a podrobovať sa rutinnej kúpeľnej liečbe..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Aby sa predišlo recidíve prietrže, je do pacienta všitá sieťovina, ktorá zabraňuje vypadávaniu orgánov. Tento spôsob chirurgického zákroku sa nazýva hernioplastika a považuje sa za najúčinnejší pri liečbe hernií..
Pupočná prietrž u dojčiat do jedného roku je problémom, ktorý spôsobuje u rodičov celkom rozumnú úzkosť a úzkosť. Prečo sa objavuje a ako s ňou zaobchádzať je otázka, ktorá sa obáva všetkých matiek a otcov, ktorých deti trpia takouto patológiou.
Črevná divertikulóza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u ľudí po 40 rokoch. Diéta na črevnú divertikulózu vás nemôže ochrániť pred patológiou, je to však účinná metóda na prevenciu komplikácií..