loader

Hlavná

Liečba

Cvičenia na bedrovú osteochondrózu

Postarajte sa o svoje chrbty už od útleho veku, alebo správne cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice.

Prekvapivo stále existuje názor medzi ľuďmi s diagnostikovanou osteochondrózou, že telesná výchova už nie je odteraz kontraindikovaná alebo aspoň neodporúča. Navyše navždy. Dokonalý mier a bez stresu - až do nudného veku. Budete musieť zabudnúť na výsledky aktívneho života, cestovania a športu... Vážne?!

Našťastie vo väčšine prípadov takéto zdôvodnenie nemá nič spoločné s realitou. Osteochondróza nie je veta a určite nie koniec fyzickej aktivity. Správna telesná výchova je navyše kľúčom k účinnej liečbe, kľúčom k uzdraveniu a celkovému posilneniu tela.

Aké cvičenia zamerané na lumbálnu osteochondrózu sú teda preukázané a účinné? Zoberme to spolu.

obsah

Bedrová osteochondróza je degeneratívny-dystrofický proces, ktorý ovplyvňuje chrupavky a medzistavcové platničky lumbosakrálnej chrbtice. Jednoducho povedané, jedná sa o zmeny a poškodenie tkanív a diskov, sprevádzané bolesťou dolnej časti chrbta, kŕče a bolesti chrbta, ako aj množstvo ďalších nepríjemných príznakov. Ak sa osteochondróza nelieči, môže to viesť k mnohým závažným komplikáciám: od stavcovej kýly až po stratu pohybovej schopnosti osoby.

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej oblasti môžu nielen zmierniť bolesť a nepohodlie, ale tiež dať chrbtici „druhý vietor“: obnoviť silu a flexibilitu prirodzenú v prírode, minimalizovať riziko recidívy a obnoviť schopnosť pacienta žiť celý život.

Tu je niekoľko výhod pravidelného cvičenia pri bedrovej osteochondróze:

 • gymnastika zlepšuje prietok krvi a napĺňa poškodené tkanivá a krvné cievy kyslíkom;
 • už od prvého týždňa tried si pacienti všimnú výrazné zlepšenie bedrovej mobility;
 • bolesť sa znižuje, ich povaha, frekvencia výskytu a zmena trvania;
 • posilňovanie svalov, telo postupne vracia stratený tonus, normalizuje činnosť ostatných systémov a orgánov trpiacich osteochondrózou.

Správne posilňujeme chrbát: požiadavky a odporúčania pri vykonávaní cvičebnej terapie

Ako začína telesná výchova s ​​osteochondrózou bedrovej chrbtice? Pravda - s kvalitou a primeranou prípravou na cvičenie.

Krok 1. Poraďte sa s odborníkom.

Len lekár dokáže stanoviť alebo potvrdiť diagnózu osteochondrózy a čo je najdôležitejšie, vylúčiť pravdepodobnosť zhoršenia a kontraindikácií..

Medzi kontraindikácie cvičení s bedrovou osteochondrózou môžu patriť:

 • akútna fáza choroby a ostré bolesti sprevádzajúce každý pohyb;
 • nedávno prenášané infekčné a zápalové choroby;
 • nádory a nádory;
 • chronický vysoký krvný tlak;
 • diabetes;
 • choroby srdca;
 • poruchy obehu.

V prípade výskytu niektorého z týchto faktorov sa pred cvičením vyžaduje lekárska konzultácia!

Krok 2. Vyberte správny súbor cvičení

Pri bedrovej osteochondróze sa najčastejšie predpisuje záťažová terapia v kombinácii s inými metódami liečby: liekmi, injekciami, fyzioterapiou atď., Ale môže sa používať aj samostatne ako profylaxia alebo zotavenie po exacerbácii..

V každom prípade pred začatím cvičenia prediskutujte typy gymnastiky so svojím lekárom. Ak sa venujete preventívnym účelom, odporúčame začať s najjednoduchším komplexom, postupne zvyšovať zložitosť a zaťaženie a samozrejme počúvať svoje vlastné telo..

Krok 3. Pripravte si všetko, čo potrebujete

Ak chcete cvičiť s bedrovou osteochondrózou boli efektívne, postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 • Vyberte si vhodný čas pre hodiny: kľúčom k maximálnej užitočnosti telesnej výchovy je pravidelnosť;
 • cvičiť v športovom oblečení, uprednostňovať súpravy prírodných tkanín;
 • nezabudnite na kombináciu fyzioterapeutických cvičení s inými aktivitami: turistika, hry v prírode, plávanie - naplánujte si na ne čas.

Krok 4. Pri cvičení buďte opatrní.

Hlavnou úlohou cvičebnej terapie je posilnenie a obnova tela. Pri neprimeranom prístupe je však možný aj opačný účinok. Preto je mimoriadne dôležité postupovať opatrne: v prípade zvýšenej bolesti alebo nepohodlia musíte okamžite zastaviť cvičenie alebo lepšie informovať svojho lekára alebo školiteľa, ktorý môže ponúknuť kvalifikovanú náhradu..

Okrem toho pri zostavovaní súboru cvičení na bedrovú osteochondrózu nezabudnite zapnúť zahrievanie a záves: zahrievanie „prebúdza“ svaly, dodáva im potrebnú pružnosť a zrýchľuje krv a záves pomáha predchádzať zraneniam, preťaženiu a exacerbáciám svalov..

Súbor cvičení na bedrovú osteochondrózu

Telesná výchova k osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice môže zahŕňať rôzne cvičenia v závislosti od štádia choroby a individuálnych charakteristík tela..

Ďalej budeme analyzovať niekoľko univerzálnych gymnastických komplexov na chrbte (pozri fotografiu), ktoré môžete urobiť sami doma..

Video príklad celého rozsahu cvičení na bedrovú osteochondrózu

Cvičenie na bolesť chrbta s osteochondrózou

Musíme okamžite urobiť rezerváciu, v prípade akútnej osteochondrózy a silnej silnej bolesti je lepšie vylúčiť akúkoľvek fyzickú námahu a diskutovať o možnosti použitia cvičebnej terapie so svojím lekárom.

Gymnastika musí začať s najjednoduchšími cvičeniami - 8 opakovaniami.

 1. Východisková poloha - ležiace na chrbte, rovné nohy, päty pritlačené k podlahe, ruky pozdĺž tela. Nohy striedavo nakláňajte smerom k sebe, pritiahnite prst smerom k kolenu. V takom prípade by ste mali cítiť napätie v lýtkových svaloch. Cvičenie vykonávajte striedavo pre ľavú a pravú nohu: ľavý prst smerom k sebe, priamo od vás, zmena.
 2. Počiatočná poloha je rovnaká. Nohu pomaly ohýbajte v kolene a ťahajte ju k panve, zatiaľ čo päta by sa mala posúvať po podlahe. Vykonajte striedavo pre pravé a ľavé nohy.
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Prípadne zdvihnite rovné nohy až do uhla 90 stupňov vzhľadom na podlahu a pritiahnite prst smerom k sebe. Ak je to ťažké, ruky môžete položiť pod spodnú časť chrbta alebo do strán.
 4. Východisková poloha - leží na chrbte, spodná časť chrbta je pritlačená k podlahe, nohy ohnuté v kolenách, nohy stojace na podlahe. Prípadne ohnite nohu smerom k sebe. Ak to zdravie umožňuje, môžete cvičenie skomplikovať dotknutím sa nohy vyvýšenej nohy opačného kolena.
 5. Počiatočná poloha je rovnaká. Jemne nakloňte obe nohy súčasne najskôr doľava a potom doprava. Panva a nohy by mali zostať na podlahe.
 6. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, narovnané nohy, ruky po stranách kolmé na telo. Bez toho, aby ste zdvihli päty a lopatky z podlahy, otočte ľavé stehno doprava, akoby ste chceli hádzať nohou nad nohu. Rovnaký pohyb pre pravý bok. Cvičenie môže byť komplikované, ak je jedno rameno pri zatáčaní ponechané na podlahe a druhé je plynulo vedené k prvému, pričom opisuje vzduchový oblúk..

Pri pravidelných kurzoch a neprítomnosti nepohodlia sa počet opakovaní môže zvýšiť a komplex sa môže rozšíriť nasledujúcimi cvičeniami..

Cvičenia na prevenciu bedrovej osteochondrózy

Ako warm-up, môžete použiť všeobecný komplex pre všetky svaly hornej časti tela a chrbta.

Východisková poloha - státie, šírka ramien od seba, ramená na páse, chrbát rovný. Zahrievajte všetky svaly jeden po druhom - 8 opakovaní za cvičenie:

 1. Začnite od krku: nakloňte a otočte hlavu doľava - doprava, dopredu - dozadu, dole.
 2. Prejdite na svoje plecia: najprv vykonajte striedavé pohyby s plecami nahor a nadol (spustite ruky pozdĺž tela), potom súčasne dozadu a dopredu (vráťte ruky na opasok).
 3. Mieste si ruky: rotačné pohyby vykonávajte rukami, potom zvyšte amplitúdu rotácie po lakte, potom po plecia.
 4. Prsty zatlačte do zámku a zdvihnite ruky nad hlavu. Pri vdýchnutí natiahnite ruky, ramená a hlavu nahor - kým nedosiahnete napätie v dolnej časti chrbta. Keď vydýchate, sklopte ho späť.
 5. Cvičenie ukončite sklonmi: striedavo nakláňajte telo doľava a doprava, dozadu a dopredu, dozadu rovno, ruky na opasku. Potom panvu otočte najskôr doľava, potom doprava.

Ďalej prejdite na hlavné cvičenia.

 1. Východisková poloha je na všetkých štyroch stranách, chrbát je rovný, dlane pod plecami, oči na podlahe. Prípadne šikmo vytiahnite nohu dopredu, akoby ste urobili krok s kolenom. Jednoduchou možnosťou je položiť koleno na zem, ťažkou možnosťou je udržať ho na váhe..
 2. Počiatočná poloha je rovnaká. Natiahnite nohu striedavo a narovnajte koleno. Jednoduchá možnosť je dotknúť sa prsta na podlahe, stredná je udržiavaná na váhe, ťažká je narovnať protiľahlé rameno dopredu nohou..
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Pri vdýchnutí ohnite chrbát do oblúka, zatiaľ čo pri výdychu ohnite v opačnom smere, zatiaľ čo hlava by sa mala pozerať na strop.
 4. Východisková poloha - ležiace na bruchu, dlane spočívajú na podlahe v úrovni ramien. Pomaly zdvíhajte kryt a tlačte ho dlaňami. Zároveň by panva a nohy mali zostať pevne pritlačené k podlahe, v chrbte je deformácia. V najvyššom bode smerom dozadu sa pozerajte na strop.
 5. Východisková poloha - ležiace na bruchu, ramená natiahnuté nahor. Zároveň odtrhnite opačnú ruku a nohu z podlahy a udržiavajte ich rovno. Potom urobte to isté pre obe ruky a nohy súčasne..

Pamätajte, že pri exacerbácii bedrovej osteochondrózy lekári odporúčajú veľmi opatrný prístup k výberu cvikov a v niektorých prípadoch dokonca pozorujú odpočinok na posteli..

Drevmass cvičenia na posilnenie svalov chrbta

Účinnou alternatívou pravidelnej telesnej výchovy pri osteochondróze lumbálnej chrbtice je gymnastika pomocou špeciálneho maséra Drevmass. Súbor cvičení bude trvať iba 5 - 10 minút denne, ale môžete rýchlo zahriať všetky potrebné svaly a vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu..

Video ukážka gymnastiky na simulátore Drevmass

Odporúčame vám začať so statikou, postupne pridávať dynamiku a dosiahnuť až 10 - 15 kolov do každej časti chrbtice. Na začiatku kurzov môžete na zjemnenie pocitov použiť pléd..

 1. Posaďte sa na podlahu oproti simulátoru. Držte sa za rukoväte, jemne ľahnite na povrch, nadvihnite umývadlo nad podlahu, ohnite nohy na kolená.
 2. Jemne vytiahnite ruky nahor a po chrbte cítite pokles. Uzamknite polohu na 20-30 sekúnd.
 3. Ak chcete zvýšiť účinok, môžete si narovnať nohy, zatiaľ čo sa snažíte znížiť panvu k podlahe.
 4. Po ukončení cvičenia pomaly vstaňte a tiež sa opierajte o rukoväť simulátora.

Pri zmene usporiadania aktívneho valca opakujte tento komplex pre každú časť chrbtice. Keď sa cítite pripravení, pridajte k statickej statike. Veľmi skoro si vaše telo zvykne na pocity a budete môcť prejsť k hlavnej skupine cvičení.

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a samoliečbou osteochondrózy a iných ochorení chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme telefonicky na bezplatnej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie (link) alebo opustiť stránku preskúmanie / návrh (Odkaz).

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Váš tím Drevmass

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice: súbor wellness cvičení

Človek trpiaci osteochondrózou sa nemôže zaobísť bez špeciálnych terapeutických cvičení. Nabíjanie je potrebné na prevenciu tohto ochorenia a na konsolidáciu výsledkov konzervatívnej liečby. Pravidlá cvičebnej terapie a typy cvičení pre dolnú časť chrbta budú diskutované v článku..

Účinnosť nabíjania pri lumbálnej osteochondróze

Väčšina denného stresu je na spodnej časti chrbta, takže osteochondróza bedrového segmentu je častejšia ako iné typy chorôb. Podľa veku má drvivá väčšina ľudí príznaky bedrovej osteochondrózy. Iba komplex liečebných opatrení môže zabrániť progresii tejto patológie a prejsť do štádia výčnelkov a hernií. Okrem liekov, masáže a správnej výživy tento komplex zahŕňa cvičebnú terapiu - terapeutické cvičenia na posilnenie dolnej časti chrbta.

Začatím predčasného začatia vyučovania a jeho pravidelným vykonávaním môžete dosiahnuť tieto ciele:

 • Spomalenie priebehu choroby;
 • Eliminácia zápalu a bolesti na pozadí zovretých nervových koreňov;
 • Eliminácia kompenzačných svalových kŕčov;
 • Návrat mobility chrbtice;
 • Prevencia porúch dolných končatín a vnútorných orgánov.

Nabitie osteochondrózou bedrového kĺbu pomáha vytvoriť spoľahlivý svalový korzet. Podporí statické zaťaženie chrbtice „utlmenie“. Toto neumožňuje zmenu postoja k horšiemu, čo sa často stáva s pokročilou osteochondrózou.

U človeka, ktorý pravidelne vykonáva množstvo liečebných cvičení, je zavedená mikrocirkulácia krvi, obnovuje sa metabolizmus a výživa chrupavky. Cvičebná terapia je jednou z mála metód na osteochondrózu, ktorá skutočne lieči ochorenie a neslúži ako symptomatická metóda proti zápalom a bolesti..

Kedy začať cvičiť na osteochondrózu?

Nabíjanie bedrovej osteochondrózy by sa malo vykonávať od najskorších štádií choroby. Ak sa začne proces ničenia stavcov, počíta sa každý deň. S výrazným poklesom výšky chrupavky a kompresiou nervov bude potrebných množstvo komplexnejších liečebných metód (extrakcia, chirurgia). Nečakajte, kým sa stavce nevysunú, kým sa neobjaví prietrž, dôjde k porušeniu venózneho odtoku v chrbte a pobrušnici. Úspech pri liečbe osteochondrózy je do značnej miery determinovaný jej „vekom“..

Na cvičenie existujú ďalšie dôležité pravidlá. Je potrebné ich vychovávať iba so zreteľom na špecifiká choroby a jej štádium. Len lekár môže stanoviť diagnózu, takže pred liečbou sa vykoná komplexné vyšetrenie. Je tiež dôležité eliminovať silnú bolesť a zápal liekmi pred začatím tried: v akútnej fáze ochorenia sa nemôžete vyrovnať!

Akékoľvek cvičenie pre dolnú časť chrbta je kontraindikované v:

 • Zvýšená teplota;
 • Infekčná choroba;
 • Exacerbácia chorôb vnútorných orgánov;
 • tehotenstvo
 • nádory.

Požiadavky na nabíjanie s osteochondrózou

Najužitočnejšie výsledky sa získajú z hodiny uskutočnenej v súlade so všetkými pravidlami. Najlepší čas na účtovanie osteochondrózy bedrovej kosti je ráno pred raňajkami. Musíte to robiť každý deň, v príjemnej teplote a na dobre vetranom mieste, v pohodlnom oblečení..

Dýchanie počas tréningu by malo byť rovnomerné, bez porúch. Preťaženie je prísne zakázané: pohyby sa vykonávajú pomaly, hladko, pokiaľ je to možné. Ak dôjde k vážnemu vyčerpaniu alebo bolesti, aktivita sa musí zastaviť. Cvičenie nie je cvičenie na nosenie: cieľom lekcie je zlepšiť telo a nie budovať svalovú hmotu.

Ďalšie dôležité tipy pre gymnastiku:

 1. Cvičte iba podľa programu, ktorý navrhol lekár.
 2. Uistite sa, že vychyľovanie chrbtice vpred nepresahuje prirodzenú hodnotu.
 3. Najskôr vykonajte ľahké cvičenia, napríklad na bruchu, neskôr je vhodné školenie skomplikovať.
 4. Čas nabíjania - až 20 minút, najčastejšie počet opakovaní každého cvičenia - 4 až 5 krát.

Najjednoduchšie cvičenia sa zvyčajne ponúkajú staršiemu človeku alebo tým, ktorých osteochondróza prekročila počiatočné štádiá. Špecialisti odporúčajú najintenzívnejšie triedy na prevenciu chorôb alebo na predĺženú remisiu..

Najlepšie cviky na bedrovú osteochondrózu

Hlavná skupina cvičení môžete vykonávať až po zahriatí, ktoré pomôže zahriať svaly:

 • Vytiahnite ruky nahor a roztiahnite ich nabok.
 • Buďte na mieste;
 • Zdvihnite nohy vysoko a ohýbajte ich na kolenách;
 • Vykonajte plytké plachty do strán, dozadu a dopredu.

Protahovacie cvičenia budú vynikajúcim cvičením. Doma sa dajú ľahko vyrobiť, ak existuje vodorovný pruh. Stačí zavesiť na vodorovnú lištu na slabú slabosť v rukách, opakujte cvičenie trikrát. Cvičenie „mosta“ zahreje aj väzivo, ale musí sa to robiť veľmi opatrne, oprieť sa o zadnú časť pohovky, stoličky, ale nie nižšie. Zahrieva chrbát a teplú sprchu, najmä tvrdou žinku.

Odborníci radia s použitím súborov cvičení, výberom podľa zložitosti. Potom, čo ste si zvykli na bremená, môžete bezpečne prejsť do ďalšej fázy tried. Absencia bolesti znamená, že cvičebná terapia prináša pozitívne výsledky, je možné a potrebné v nej pokračovať.

Počiatočné cvičenia

Takéto nabíjanie je zvlášť vhodné pre chrbticu pri osteochondróze bedrovej oblasti v ťažkých prípadoch ochorenia, pri úplnej absencii fyzickej zdatnosti, pre staršie osoby:

 1. Ľahnite si na pohovku, natiahnite sa dobre a držte ruky za chrbtom. Vytiahnite ponožky. Držte sa v natiahnutom stave po dobu 10 sekúnd, uvoľnite sa.
 2. Postavte sa do náchylnej polohy, ohnite kolená. Pritiahnite si koleno rukami a potiahnite ho v smere hlavy (ak je to možné). Potom si vezmite nohu späť. Opakujte pre druhú nohu.
 3. Ľahnite si, položte si dlaň na brucho. Pokúste sa maximalizovať tlak na svaly tlače, ovládajte ich pohyby rukou a potom zmeňte napätie relaxáciou. Opakujte, kým nebudete unavení.
 4. Ľahnite si, skúste ponožky nôh ťahať smerom k tvári. Držte nohu blízko tváre, uvoľnite sa. Opakujte pre druhú nohu.
 5. Choďte na všetky štyri, ohnite sa a hrboľte chrbtom. Urobte presné pohyby v oblasti chrbta.

Druhé cvičenie

Nabíjanie bedrovej osteochondrózy doma je komplikované, ak je prvá fáza dobre tolerovaná. Zložitejšie cvičenia môžete robiť najskôr mesiac a až potom, čo bolesť ustúpi:

 1. Vstaň, uvoľni ruky. Otočte telo (krútenie) tak, aby ruky išli za chrbát.
 2. Posaďte sa na stoličku, ruky - po stranách, chrbát pevne pripevnený na chrbte. Nohy sa pomaly zdvíhajú a držajú sa rovno.
 3. Ľahnite si na bok a kolená postupne pritiahnite k telu.
 4. Ľahnite si, zdvihnite ohnuté nohy nahor a odpočívajte na lopatkách a chodidlách. Toto cvičenie používajte opatrne..
 5. Postavte rovno, otáčajte telom v smere hodinových ručičiek a proti nemu (ruky v páse, ohnuté v lakťoch).
 6. Postavte sa na ohnuté nohy, ruky na bokoch. Ak sa chcete zohnúť v chrbte, sklopte lopatky dozadu, potom sa ohnite vpred a zbraňte ramená.

Cvičenie tretej etapy

Tieto triedy sú určené pre tých, ktorí ľahko a dlho absolvujú tréning podľa druhej etapy. Takéto cvičenia dokonale tvoria svalový korzet, preto sú veľmi populárne u pacientov s osteochondrózou:

 1. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy „sviečkou“, držte 10 sekúnd, relaxujte.
 2. V podobnej polohe zaistite, aby sa hladké nohy pohybovali v opačných smeroch..
 3. Robiť chôdzu vo vzduchu a na bicykli.
 4. Vykonajte cvičenie „nožnice“.
 5. Posaďte sa na stoličku, pomaly sa oprite, zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd, vráťte sa do pôvodnej polohy (pri nakláňaní musíte vidieť stenu za sebou).
 6. Vstúpte na všetky štyri, striedavo si odtrhnite nohy z podlahy. Udržujte svoje telo na úrovni, trochu namáhavé.
 7. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu. Lis trikrát pretrepte.
 8. Posaďte sa na podlahu, nohy od seba pred sebou. Telo nakloňte postupne k jednej a druhej nohe.

Individuálny tréningový program môže vykonať iba špecialista. Je možné kombinovať cvičenia z rôznych štádií, ktoré sú určené typom problému a toleranciou nabíjania konkrétnym pacientom.

Cvičebná terapia osteochondrózy chrbtice: terapeutické cvičenia pre bedrovú kosť

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice posilňuje svalovú kostru, stimuluje krvný obeh. Cvičenie zlepšuje metabolizmus, podporuje regeneráciu tkanív. Spolu s liečbou liekom vám komplex fyzioterapie umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky a urýchliť obnovu chrbtice. Pravidelné cvičenia pomôžu vyrovnať sa s herniou, zmiernia systematické bolesti chrbta, sakrálne a kostrče..

obsah:

Výhody cvičenia

Vykonaním cvičebnej terapie bedrovej osteochondrózy môžete výrazne zlepšiť zdravie. Súbor cvičení by mal predpísať lekár, ktorý sa bude riadiť stavom pacienta, štádiom choroby, prítomnosťou syndrómov bolesti..

Pozitívny účinok telesnej výchovy:

 • svalový korzet je posilnený;
 • vypracúvajú sa hladké svaly lisu, čo má pozitívny vplyv na vnútorné orgány;
 • zlepšuje sa prietok krvi;
 • metabolické procesy sa urýchľujú;
 • zvýšenie tkanivového trofizmu;
 • chrbtica sa narovnáva;
 • eliminuje sa rušenie nervov a krvných ciev;
 • posilňuje sa pohybový aparát.

Na dosiahnutie optimálneho výsledku je potrebné denne sa zapájať, vykonávať cvičenia hladko, sústrediť sa na svalovú prácu a dýchanie. Kurzy sa konajú v pohodlnom oblečení, ktoré nezasahuje do pohybov. Materiál musí byť prírodný, vhodná je bavlnená tkanina.

Na poznámku. Na cvičebnú terapiu osteochondrózy dolnej časti chrbta sa vyžaduje valec, ktorý sa musí umiestniť pod dolnú časť nohy v polohe na chrbte, aby sa znížilo zaťaženie bedrového kĺbu..

Posilňovňa po spánku

Ráno cvičenie chrbta s osteochondrózou pomáha osobe prebudiť sa. Starostlivo pripraví chrbticu na nasledujúci deň a zabezpečí liečivý účinok.

Nabíjanie po spánku ležiaceho na chrbte:

 1. Nohy sú ohnuté na kolená, pod holennou časťou je veľký vankúš. Stlačte a uvoľnite kefy. S nohami urobte niekoľko kruhových pohybov.
 2. Ohnite nohu pod ostrým uhlom a nohu položte na posteľ. Posúvajte pätu cez posteľ, až kým nebudú nohy úplne vytiahnuté. Cvičenie zopakujte s druhou končatinou..
 3. Rovné ruky sa pomaly zdvíhajú za hlavu. Vezmite nohy jeden po druhom a vráťte sa na miesto.
 4. Nohy ohnuté, chodidlá na povrchu postele. Kolená si pritiahnite k hrudi, nohy položte na posteľ. Vykonajte niekoľko opakovaní.
 5. Bez vstávania z postele dajte niekoľko minút bráničné dýchanie. Nadýchnite sa, nasaďte si žalúdok, zatiaľ čo výdych vytiahnite.

Vykonajte každý pohyb 8-10 krát. Po terapeutickom zaťažení na posteli pomaly vstaňte, vypite 100 ml sladkej vody a vykonajte hygienické postupy. Triedy strávia v akútnom období osteochondrózy 3-krát denne. Jednoduché pohyby doma môže vykonávať ktokoľvek a nabíjať sa energiou celý deň.

Cvičte pri miernej bolesti

Komplex cvičebnej terapie bedrovej osteochondrózy v subakútnom období spôsobuje, že hlbšie svaly fungujú. Je lepšie cvičiť na mäkkom koberci. Dôsledne sledujte svoje pocity a vyhnite sa prudkým bolestiam a náhlym pohybom.

Terapeutické cvičenia na bedrovú osteochondrózu, súbor cvičení:

 1. Trup na koberci, nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu. Pri vdychovaní zdvíhajte panvu, pri výdychu položte chvost na koberec..
 2. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, vydýchnite a zdvihnite hlavu, pomôžte si s rukami, utiahnite abs, znížte ju pomocou inšpirácie.
 3. Nohy sú rovné, ruky ležia pozdĺž trupu. Utiahnite svoje svaly, spočítajte na 10, uvoľnite sa.
 4. Obráťte sa na brucho, natiahnite rovné ruky nad hlavu, odtrhnite spodnú aj hornú končatinu a ohnite chrbát. Na pár sekúnd zablokujte pózu..
 5. Opierajte sa o kolená a ruky, pomaly si položte zadok na päty a posúvajte kefy po podlahe. Vráťte sa ku všetkým štyrom.
 6. V rovnakej polohe pritlačte bradu k hrudníku a pri výdychu zaklopte chrbát. Opakujte pohyb.

Opakujte cvičenia so zameraním na bolesť 8-10 krát. Ukončite nabíjanie membránovým dýchaním (2 až 3 minúty). Ak už bolesť chrbta neznepokojuje, prejdite na pokročilejšie činnosti.

Na poznámku. začnite trénovať s inštruktorom. Asi po 2 týždňoch môžete začať s domácimi úlohami..

Cvičenia o odpustení

Cvičenie na liečbu osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice vám umožňuje pripraviť telo na vážnejšie stresy. V tomto období je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu, aktívne plávanie, malé energetické zaťaženie.

 1. Ľahnite si na trup s trupom, striedavo ťahajte ohnuté koleno k hrudníku a pomáhajte si rukami.
 2. Horné končatiny potiahnite za hlavu a zároveň zdvíhajte a spúšťajte rovné nohy a ruky. Pohyb posilňuje brušné svaly.
 3. Bez zmeny polohy si ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu. Zdvihnite panvu a na niekoľko sekúnd ju upevnite v najvyššom bode a položte ju na podlahu.
 4. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, natiahnite si ohnuté nohy na výdych k hrudníku a pokúste sa dotknúť čela kolenného pohárika a pri výdychu sa spustite na podlahu. Cvičenie napína chrbticu a cvičí hlboké svaly chrbta.
 5. Vezmite pózu na všetky štyri. Pomaly narovnajte pravú nohu a ľavú ruku natiahnite dopredu. Končatiny a chrbtica by mali tvoriť jednu líniu rovnobežnú s podlahou. Pózujte na 10 sekúnd, zmeňte polohu.
 6. Vytvor bar. Ležiace na bruchu položte ruky na zem. Narovnajte ruky s trupom a položte si na ponožky. Počítajte do 10 a zaujmite svoju východiskovú pozíciu.

Na poznámku. Všetky cvičenia sú zamerané na posilnenie svalov chrbta, brucha, zadku a stehien. Ak robíte gymnastiku denne, môžete sa za pár týždňov zbaviť bolesti.

Bubnovského technika

Bubnovsky je lekár so zaslúženou povesťou, ktorý napísal viac ako jednu knihu o chorobách chrbtice a kĺbov. Vyvinul účinnú metódu liečby osteochondrózy, ktorá sa považuje za oficiálnu medicínu. Gymnastika Sergei Bubnovsky vám umožňuje vyrovnať sa s touto chorobou a užívať minimálne množstvo liekov. Obrovským prínosom lekára je vývoj špeciálnych simulátorov, ktoré obnovujú kĺby, medzistavcové platničky, ktoré posilňujú hlboké svaly stavcového korzetu..

Bubnovského cviky na lumbálnu osteochondrózu sa odporúča pod dohľadom lekára pomocou univerzálneho simulátora. Pri adaptívnom nabíjaní doma lekár odporúča vykonávať jednoduchú gymnastiku. Pre triedy budete potrebovať improvizované predmety, fitball (veľká, elastická lopta), mäkkú podložku.

LFK podľa Bubnovského - cvičenie s loptou doma:

 1. "Locust". Ľahnite si na brucho s bruchom, oprite sa s rovnými rukami o povrch a rovné nohy sa dotýkajte podlahy. Mierne ohnite lakte, zdvihnite spodné končatiny čo najďalej a napnite päty smerom k stropu. Ak to telesná zdatnosť neumožňuje, nohy striedavo zložte z podlahy.
 2. "Hyperextenční." Položte si brucho na fitball, položte ruky a kolená na zem. Zdvihnite trup a roztiahnite ruky do strán. Kolená zostávajú na podlahe. Zaujmite východiskovú pozíciu.
 3. „Polovinový most“. Zložte chrbát k podlahe, položte nohy na fitball, ohnite kolená a položte ruky pozdĺž trupu. Vydýchnite, napnite zadok a odtrhnite ho z podlahy, vyrovnajte si nohy, vdychujte spodnú časť chrbta k podlahe.
 4. Dolné lisovanie. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, položte ruky za hlavu a chytte loptu nohami. Zdvihnite nohami o 90 stupňov a položte na zem.
 5. "Veterník na streche". V rovnakej polohe roztiahnite ruky od seba a ohnite kolená v pravom uhle. Krútia sa, znižujú vaše nohy doprava a doľava a dotýkajú sa kolien dna.

Všetky cvičenia sa vykonávajú 20-krát. Najprv sa môžete obmedziť na 5 až 7 pohybov a postupne zvyšovať počet opakovaní.

Na poznámku. Gymnastika sa nevykonáva so zápalom kĺbov, onkológiou, zraneniami v pooperačnom období. Cvičebná terapia metódou Bubnovsky poskytuje vynikajúce výsledky a podporuje rýchlu rehabilitáciu chrbtice.

Cvičenia Evdokimenko

Existuje veľa cvičení na obnovenie a posilnenie chrbta. Gymnastika Dr. Evdokimenko s osteochondrózou bedrového kĺbu umožňuje zbaviť sa chronickej bolesti, bolesti chrbta a zmierňuje svalové kŕče..

 • pri nabíjaní môžete použiť pomoc blízkych;
 • gymnastika sa vykonáva na pevnom povrchu, je lepšie ju vykonať na podlahe a položiť malú rohož;
 • ak sa bolesť počas cvičenia zosilnie, prestaňte cvičiť.
 1. Stojaci na bruchu, chrbát rovno, ruky rovnobežné s telom. Ohnite ľavú nohu na koleno, otočte hlavu na pravú stranu. Pokúste sa dostať na zadok pomocou päty. Utiahnite lýtkové svaly (asistent by mal nohu fixovať rukou), počítať do 10. Svaly uvoľnite na 5 sekúnd a znova sa napnite. Opakujte s druhou nohou..
 2. Postavte sa na všetky štyri a pri vdychovaní, okolo chrbta, počítať do 5, keď vydýchate, zaujmite pôvodnú polohu. Vykonajte pohyb 3-4 krát.
 3. Zložte chrbát k podlahe, vložte si pod hlavu vankúš. Vytiahnite jednu nohu až na brucho a omotajte si okolo nej ruky. Dotiahnite svaly na 7 sekúnd, držte si ohnuté končatiny rukami. Uvoľnite svaly na 5 sekúnd a stiahnite končatinu späť k hrudníku. Znovu stresujte, uvoľnite sa. Napnite druhú končatinu.
 4. Ležiace na chrbte, stiahnite si ohnuté nohy k bruchu a zatiahnite ruky. Pritiahnite svaly dolných končatín, spočítajte ich na 10 a uvoľnite nohy tak, že ich rukami pritiahnete k žalúdku. Znovu utiahnite, znova uvoľnite. Opakujte cvičenie 3-4 krát.
 5. Posaďte sa na stoličku, pomaly spustite telo nadol a potiahnite chrbticu. Počas výdychu utiahnite bedrové svaly, odpočítajte 7 a pri výdychu relaxujte. Niekoľkokrát zopakujte napätie a relaxáciu..

Gymnastika sa vykonáva raz denne počas 7-14 dní. U syndrómov chronickej bolesti je priebeh zvýšený na 2 - 3 mesiace.

Cvičenia na chrbte s osteochondrózou pomáhajú zlepšovať pohodu pacienta, zmierňujú svalové kŕče, posilňujú hladké svaly, urýchľujú metabolické procesy, odstraňujú zovretie krvných ciev a nervové zakončenie. Cvičebná terapia je vynikajúcou prevenciou osteochondrózy.

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice. Čo sa dá a nemôže urobiť?

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej oblasti pomáha odolávať deštruktívnym procesom v chrbtici. Zlepšuje krvný obeh a tok základných živín do kostí a chrupavky. Keďže však degeneratívne dystrofické zmeny už narušili integritu medzistavcových platničiek, je potrebné postupovať opatrne. Pacienti s osteochondrózou vedia, že aj jeden trápny pohyb ich môže permanentne vyradiť, čo vyvoláva syndróm bolesti. Vyhýbanie sa fyzickej aktivite však povedie k menej ničivým výsledkom. Musíte len zistiť, ktoré cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej oblasti sú užitočné a ktoré sú vetované..

Čo sa nedá urobiť s osteochondrózou?

V ideálnom prípade by lekár mal pacienta oboznámiť so súborom fyzioterapeutických cvičení zameraných na osteochondrózu. Pri on-line metóde liečby pacientov neurológ často nenájde čas na to. Pri nezávislom vývoji cvičebnej terapie je dôležité, aby sa neurobili nasledujúce chyby.

1. Nezačínajte triedy podľa princípu „z lomu“, snažiac sa okamžite naplniť maximálne zaťaženie, mali by sa systematicky zvyšovať. Amplitúda a počet pohybov by sa mali postupne zvyšovať. Pokiaľ ide o tempo, malo by zostať v budúcnosti pomalé..

2. Počas exacerbácie choroby nebuďte horliví. Mnohí lekári sa domnievajú, že pri akútnej bolesti je gymnastika s osteochondrózou neprijateľná a predpisuje iba lôžko. Viaceré cvičenia, o ktorých budeme diskutovať nižšie, sa však môžu začať už v posteli. Niektoré z nich navyše môžu zmierniť bolesť.

3. V počiatočnej fáze tréningu, pokiaľ nie je svalový korzet silný, sa neodporúča vykonávať pohyby extenzora flexie v lumbosakrálnej chrbtici. Svahy viac ako 15 ° so slabými svalmi zvyšujú tlak na disky a môžu zhoršovať upnutie nervov a bolesť. V žiadnom prípade by ste nemali „visieť“ dlhý čas v polohe naklonenej do polovice.

4. Nie je potrebné vykonávať tie cvičenia, ktoré spôsobujú alebo zosilňujú bolesť..

5. Pre komplikácie osteochondrózy - výčnelky a najmä prietrže - cvičenia, ktoré zvyšujú kompresiu medzistavcových platničiek, sú kategoricky kontraindikované. Jedná sa o najrôznejšie zvraty chrbtice (v stoji alebo v ľahu, na plese, v joge); stlačenie nohy z ležiacej polohy, zdvíhanie činky z ľubovoľnej polohy (najmä ak je svalový korzet slabý); cvičenia v stojacej polohe na rovných nohách - zvyšujte zaťaženie diskov; beh a skákanie - môžu zhoršiť bolesť, pretože je narušená tlmiaca funkcia diskov.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej

Cvičenia na osteochondrózu sú rôzne a ich výber závisí od štádia choroby, hĺbky deštrukčných procesov a prítomnosti komplikácií (hernie a výčnelky)..

Vykonávanie väčšiny cvičení v polohe na chrbte je spojené so znížením zaťaženia chrbtice. V tomto prípade svaly, ktoré budú podporovať chrbticu ako korzet, fungujú a posilňujú; zlepšuje sa krvný obeh v tkanivách susediacich s chrbticou.

Pri akútnej bolesti, ležiacej na chrbte, na ortopedickej matraci (tvrdej posteli), môžete robiť cviky na natiahnutie chrbtice, aby ste znížili kompresiu diskov. Aby ste to dosiahli, bez toho, aby ste si strhli plecia, uchopte zdvihnuté kolená a pritiahnite ich rukami k tvári a kolená potiahnite opačným smerom, v dôsledku toho v chrbtici pocítite určité napätie a napätie. Môžete vykonať cvičenie, ktoré sa týka najskôr iba pravej a potom iba ľavej nohy.

Natiahnutie chrbtice a posilnenie chrbtových svalov v ležiacej polohe prispeje k:

 • zdvíhanie lumbosakrálnej chrbtice z podlahy a krátko udržiavanie zdvihnutého s oporou na hlave a nohách;
 • hojdačky, jedna noha môže byť ohnutá na koleno, pritlačená na žalúdok a druhá na vykonanie hojdačiek;
 • cvičte „knihu“ alebo „záhyb“: súčasné zdvíhanie a blížiace sa pohyby smerom k sebe smerom k hlave, hrudníku a rovným nohám, ruky natiahnuté k natiahnutým ponožkám;
 • cvičiť „pluh“: zdvíhať obidve rovné nohy a ukladať ich za hlavu, ktorá nevychádza z podlahy;
 • odtrhnutie z hlavy, ramien, hrudníka a ich držanie na váhe až 5 sekúnd, zatiaľ čo nohy sú ohnuté na kolenách, nohy na podlahe.

Súčasťou gymnastiky pri osteochondróze je aj cvičenie „mačka je dobrá a zlá“ - ohýbanie a ohýbanie (nie v akútnom štádiu). Odporúča sa tiež plaziť sa na všetkých štyroch alebo na lakťoch, keď sa celé telo, oblečené v kĺzavých šatách, pohybuje v dôsledku svalových kontrakcií bez toho, aby sa dalo z podlahy..

A nezabudnite neustále vťahovať žalúdok pri chôdzi a práci. Posilňuje abs a znižuje stres na chrbtici..

Gymnastika s osteochondrózou môže byť efektívnejšia!

Hlavným cieľom cvičení zameraných na osteochondrózu je zlepšenie krvného obehu, vďaka ktorému dochádza k aktivácii metabolických a regeneračných procesov v chrbtici. Preto je obzvlášť dôležité postarať sa o príjem všetkých látok užitočných pre chrupavku (spodná časť disku) a kosť (spodnú časť stavcov). V súvislosti s priemyselnou výrobou potravín je mimoriadne ťažké získať s potravou úplné maximum živín potrebných pre tkanivá chrbtice. Preto má zmysel brať prírodné spojivá do spojivového tkaniva.

To však nestačí! Je potrebné urýchliť proces regenerácie medzistavcových platničiek. Jesť chondroprotektory založené na glukozamíne a chondroitíne, ako aj aspik, môžu trvať roky bez väčších výsledkov. Je to rovnaké ako liečenie srdcového infarktu s kuracími srdcami alebo cirhóza zvieracími pečeňami.

Čo však zlepšuje regeneráciu chrupavky, sú látky taraxacín a taraxacerín obsiahnuté v koreňoch púpavy. Stimulujú syntézu komplexov látok v pečeni - faktory obnovenia chrupavky. Preto sa prípravky z koreňov púpavy môžu nazývať skutočné chrániče chrupavky.

Zdravie chrupavky a kostí sú dve strany tej istej mince, ktorej názov je minerálny, a to najmä metabolizmus vápnika a fosforu. Jeho normalizácia je priamo závislá od hormonálnej rovnováhy, najmä u tých, ktorí sú pre... Dnes už existujú osteoprotektory, ktoré zvyšujú hladinu pohlavných hormónov a stabilizujú hormonálne hladiny..

Správna osvedčená cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy

Hlavným terapeutickým opatrením, ktoré zaručuje zaručený úspech v prípade poškodenia (zničenia) medzistavcových platničiek, je posilnenie svalov chrbta, zadku a bokov. Preto by lekári a pacienti mali venovať osobitnú pozornosť povinnej realizácii cvičebnej terapie pri osteochondróze bedrovej chrbtice..

Výučbu môžete začať iba po konzultácii s neurológom. Pri niektorých komplikáciách osteochondrózy môžu byť terapeutické cvičenia prísne kontraindikované alebo môžu byť povolené iba niektoré cvičenia..

Cvičenie dolnej časti chrbta doma. Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Učebný plán, všeobecné pravidlá

vykonáva sa v prvom štádiu akútneho obdobia (so silnou bolesťou);

vykonáva sa v druhej fáze akútneho obdobia (s oslabením bolesti);

vykonáva sa počas obdobia remisie (bolesť je minimálna alebo dokonca chýba).

Je dôležité prísne dodržiavať plán hodiny a nemiešať cvičenia z rôznych blokov.

Fyzikálnu terapiu môžete vykonávať kedykoľvek počas dňa, hlavná vec je, že po jedle už uplynula hodina alebo viac.

Pri vykonávaní zložitých pohybov by nemal spôsobiť bolesť. V opačnom prípade je to signál opustiť určité cvičenie alebo znížiť jeho amplitúdu.

Na dosiahnutie maximálneho účinku terapeutických cvičení na osteochondrózu bedrovej chrbtice je nevyhnutné:

 • robiť každý deň;
 • vykonávať cvičenia pomalým tempom so zameraním na prácu svalov;
 • nezabudnite na správne dýchanie;
 • informovať ošetrujúceho lekára o všetkých výsledkoch a objavujúcich sa problémoch.

Príprava: oblečenie a vybavenie

Hlavné požiadavky na oblečenie:

 • Nemal by obmedzovať pohyby, ale nemal by byť príliš priestranný.
 • Oblečenie by malo byť ľahké, vyrobené z prírodných materiálov, ale dostatočne teplé, aby sa bedrová chrbtica neochladila. Najlepšie je hustá bavlnená tkanina (môžete pridať vlnu).

Na fyzickú terapiu budete potrebovať hrubý valec, ktorý sa počas cvičenia položí pod nohy, pri ležaní - to odstraňuje nadmerné zaťaženie bedrovej chrbtice. Výška valca by mala byť taká, aby si udržala pravý uhol medzi bedrom a dolnou časťou nohy.

Poďme na prax.

Súbor cvičení v akútnom období

Pretože v akútnom období osteochondrózy pacienti sledujú odpočinok na lôžku, je cieľom cvičení zameraných na zlepšenie dýchania a vo všeobecnosti sa posilňuje. Vykonáva sa v polohe na chrbte na posteli (ak je na ňom tvrdá ortopedická matraca) alebo na hrubom koberci (nad ktorým je položený gymnastický koberec). Počet opakovaní cvičení je 8–10, ale je možné menej (v závislosti od pohody).

Desať cvičení pre prvú fázu akútneho obdobia

Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, položte pod spodné nohy valček tak, aby medzi stehnom a dolnou časťou nohy bol pravý uhol. Prsty striedavo ohnite v päsť a neviazajte. Striedavo ohýbajte a predlžujte nohy v členkovom kĺbe.

Ľahnite si na chrbát, ľavá noha je ohnutá v kolene, noha spočíva na povrchu postele, uhol medzi nohou a stehnom by mal byť ostrý, pravá noha sa narovnáva a leží na posteli. Pomaly posúvajte pätu po povrchu postele, ohnite pravú nohu do polohy vľavo a potom tiež pomaly ohýbajte. Opakujte 8 krát. Zmeňte polohu nôh, vykonajte cvičenie pre druhú nohu.

Cvičenie 1 východiskovej polohy (ďalej len "IP"), ramená natiahnuté pozdĺž tela. Striedavo zdvihnite narovnané ruky nahor za hlavu.

SP cvičí číslo 2 tohto bloku. Pomaly posuňte pravú nohu nabok. Opakujte 8 krát. Zmeňte polohu nôh a opakujte cvičenie pre ľavú nohu.

SP č. 1. Stláčajte kolená striedavo. Bedra zostáva pevne pritlačená k posteli, pohyby sa robia iba v kolenách.

Ľahnite si na chrbát, obe nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu postele. Prípadne vytiahnite ohnuté nohy do žalúdka. Rozsah pohybu je úplne závislý od bolesti.

IP je rovnaké (č. 6). Striedavo zoberte kolená do strán - „žaba“.

SP č. 1. Otočte chodidlá po členoch v smere hodinových ručičiek.

Ľahnite si na chrbát, nohy sú rovné, predĺžené, ruky pozdĺž tela s dlaňami hore. Ohnite obe ruky v lakťovom kĺbe - hlboký dych, ohýbanie - výdych.

SP č. 1. Membránové dýchanie po dobu 1–2 minút: pri vdýchnutí vytlačte čo najviac žalúdok a pri výdychu ho vtiahnite do seba.

Tento komplex fyzioterapeutických cvičení je možné vykonávať 2-3 krát denne, v závislosti od zdravotného stavu.

Sedem cvičení pre druhú fázu akútneho obdobia

Obraciame sa na cvičenie na tréning abs a zadok. Pred pokračovaním v tomto bloku dokončite predchádzajúci súbor.

Ľahnite si na chrbát, obe nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu postele. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte krížovú hrebeň smerom nahor, položenú na dolnej hrudnej chrbtici, vydržte 1 sekundu v najvyššom bode, pomaly výdych na výdychu..

IP je rovnaká. Zhlboka sa nadýchnite, keď pomaly vydýchate a zdvíhate hlavu. Po inšpirácii sa vráťte do pôvodnej polohy.

Ľahnite si na chrbát, nohy sú rovné, predĺžené, ruky pozdĺž tela s dlaňami dole. Nadýchnite sa, vydýchnite a utiahnite silové svaly, udržiavajte napätie počas 8 až 10 sekúnd. Relax, zhlboka sa nadýchnite.

IP je rovnaká. Posúvaním päty cez posteľ ju pomaly potiahnite čo najbližšie k zadku, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd a pomaly narovnajte nohu. Opakujte pre druhú časť. Do 8 opakovaní. Potom cvičenie zopakujte, ale súčasne s dvoma nohami.

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách, pod holennou kosťou tak, aby medzi stehnom a dolnou nohou zostal pravý uhol. Po inšpirácii položte nohy na valec, pomaly zdvihnite panvu a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd, zatiaľ čo pomaly vydýchnite a vráťte sa do pôvodnej polohy..

Vstaň na všetky štyri postele. Pomaly posúvajte štetce po posteli a sedajte na pätách pomocou zadku. Návrat do východiskovej polohy.

Vstúpte na všetky štyri postele, krčná chrbtica je uvoľnená, brada je blízko hrudníka, pohľad je nasmerovaný nadol. Zhlboka sa nadýchnite a pomaly sa ohnite v bedrovej chrbtici („mačka“), v tejto polohe niekoľko sekúnd zotrvajte, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Neohýbajte chrbát nadol, nezdvíhajte hlavu!

Trinásť cvičebných cvičení v remisii

Terapeutické cvičenia v subakútnom období bedrovej osteochondrózy postupne zahŕňajú zvyšujúci sa počet svalov. Cvičenia pre subakútne obdobie sa najlepšie vykonávajú na podlahe, na koberci.

Ľahnite si na chrbát, nohy sa narovnajte. Stehná v dolnej časti nohy striedavo ohnite a roztiahnite.

ovládanie 4 druhá fáza akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, paže natiahnuté pozdĺž trupu, nohy rovné, natiahnuté. Striedavo pomaly narovnané ramená zdvíhajte nahor za hlavu, zatiaľ čo pri vdýchnutí, pri výdychu a návrate do pôvodnej polohy.

ovládanie 4 prvé fázy akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, ľavú nohu ohnite na koleno a vytiahnite ju do žalúdka, pravá noha sa narovná, leží na koberci. Pomaly zdvihnite pravú nohu. Zmeňte polohu nôh, opakujte pre ľavú nohu.

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté okolo trupu, nohy ohnuté na kolenách, nohy pritlačené k podložke. Pomocou svalov lisu a stehien pomaly zdvíhajte panvu hore pri vchode, v tejto polohe niekoľko sekúnd vydržte, pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy pri výdychu..

Ľahnite si na chrbát, ruky skrížené na hrudi, nohy ohnuté na kolenách, nohy pritlačené k podložke. Pri výdychu pomaly zdvíhajte hlavu a ramená, napnite svaly lisu, pri vdýchnutí sa vráťte do východiskovej polohy.

ovládanie 3 sekundové fázy akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, ohýbajte nohy na kolenách a pritlačte nohy k koberci. Pri výdychu pomaly zdvihnite obe nohy a kolená si pritiahnite k hrudníku, v prípade potreby si pomôžte rukami. Podržte niekoľko sekúnd v tejto polohe, vdychujte pomaly a vráťte sa do pôvodnej polohy.

ovládanie 6 druhá fáza akútneho obdobia.

Vydajte sa na všetky štyri. Pomaly uvoľnite (vezmite) ľavú nohu dozadu, pričom udržiavajte rovnováhu, nechajte v tejto polohe 5 sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

Ľahnite si na brucho, na valec, ruky nabok. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly zdvíhajte hlavu a ramená nad posteľou, v tejto polohe niekoľko sekúnd zostaňte, spustite sa do východiskovej polohy a vydýchnite. Pri vykonávaní cvičenia držte hlavu rovno, nenakláňajte sa dozadu, tešte sa dopredu!

Ležte na bruchu, na valci, brada spočíva na rukách. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly zdvihnite nohy a panvu nad posteľou, v tejto polohe niekoľko sekúnd zostaňte, sklopte sa do pôvodnej polohy a vydýchnite. Pri vykonávaní krku sa nenamáhajte, nehádzajte hlavu dozadu!

Akýkoľvek komplex fyzioterapeutických cvičení by mal byť ukončený 2-3 minúty bráničného dýchania.

Toto je hlavná cvičebná terapia lézií dolných častí chrbta s osteochondrózou, pri ktorých je zaručené, že majú účinok. Pravidelne cvičte a zostaňte zdraví!

Účinné komplexy cvičenia na liečbu osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Osteochondróza lumbosakrálnej oblasti dnes nie je nezvyčajná, pretože často trpí spodnou časťou, pretože má veľké zaťaženie pri behu, chôdzi, sedení atď. Obratle sú vzájomne spojené elastickými diskami, ktoré majú tlmiace vlastnosti a zaisťujú pružnosť chrbtice. Každý disk obsahuje polotekuté jadro, orámované pevným vláknitým krúžkom pokrytým chrupavkou.

Pri osteochondróze je narušený prísun krvi a výživa diskov. Začnú vysychať a znižovať výšku, objavujú sa v nich praskliny. Vláknitý prsteň neznesie zaťaženie, začne vyčnievať medzi stavce a v dôsledku toho sa zlomí. Obsah spadá do miechového kanála, čo je stav nazývaný medzistavcová prietrž.

Prečo fyzikálna terapia?

Mnohí naznačujú, že lieky proti bolesti liečia osteochondrózu. Áno, na nejakú dobu bude bolesť odstránená, ale už nie viac. Problém je v tom, že stavce a ich funkčnosť je potrebné obnoviť. Na tento účel existuje cvičebná terapia, špeciálne cvičenia pomôžu spomaliť prebiehajúce degeneratívne procesy v chrbtici, zlepšia výživu tkanív, vytvoria prirodzený svalový korzet, odstránia svalové kŕče a zmiernia bolesť po dlhú dobu..

Pozitívny účinok postupov

Telesná výchova je schopná odolávať ničeniu stavcov. Zlepšuje krvný obeh a tým aj trofické tkanivo, obnovuje metabolické procesy, vypracúva hladké svaly tlače, pomáha udržiavať chrbticu, odstraňuje štiepenie nervov a krvných ciev.

kontraindikácie

Cvičenie je kontraindikované, ak je k dispozícii:

 • žilové preťaženie;
 • skrátenie nohy;
 • medziobratlová kýla;
 • silná bolesť.

Požiadavky na triedu

Mali by ste poznať základné požiadavky:

 1. Cvičebná terapia sa môže uskutočniť až po úľave od bolesti.
 2. Počas exacerbácie sú možné len tie najjednoduchšie cvičenia.
 3. Ak dôjde k remisii, cvičenie by malo byť pravidelné.
 4. Cvičenia sa musia vykonávať hladko. Bolestivosť - signál na zastavenie cvičenia.
 5. Zaťaženia sa postupne zvyšujú - amplitúda a počet opakovaní.
 6. Dýchajte plynulo a pokojne.
 7. Prvé triedy by sa mali vykonávať iba pod dohľadom a kontrolou odborníka.
 8. Oblečenie musí byť priedušné..
 9. Pred cvičením sa s lekárom dohodnú.

Čo sa nedá urobiť s problémami s dolnou časťou chrbta?

zakazuje:

 1. Štart triedy s maximálnym zaťažením..
 2. V akútnom období cvičte iba v posteli.
 3. Vykonajte bolestivé cvičenia.
 4. S výčnelkami a prietržami, krútením, behom a skákaním, lismi na nohy, akýmkoľvek zdvíhaním činky a stojatými cvičeniami sú kontraindikované.

Pravidlá prípravy

Je predpísaná lekárom fyzikálnej terapie po komplexnom vyšetrení. Začína sa jednoduchou prípravou:

 • Je lepšie naplánovať realizáciu komplexu v prvej polovici dňa, najskôr 1,5 hodiny pred alebo po jedle.
 • Začať akúkoľvek činnosť zahrievaním - pomôže zahriať celé telo a pripraviť svaly a srdce na zaťaženie.
 • Na triedy pripravte hrubý valček pod kolená. Jeho výška by mala byť taká, aby stehná a dolná časť končatín boli kolmé.
 • Je užitočné viesť denník na sledovanie cvičení a výsledkov..

Učebný plán, všeobecné pravidlá

Cvičenia na osteochondrózu sa líšia v štádiách a zložitosti. Je potrebné prísne dodržiavať plán hodiny bez miešania rôznych komplexov.

Bloky idú vo fázach:

 • Prvým stupňom je cvičebná terapia v akútnom období. Cvičenia by mali byť veľmi jednoduché a pomalé..
 • Druhou fázou je subakútne obdobie. Menej bolesti a viac stresu.
 • Treťou fázou je odpustenie. Bolesť prešla a je čas prepojiť zložité programy.

Vybavenie a inventár

Potrebný inventár:

 • fitball;
 • Švédska stena
 • gymnastický koberec;
 • koleno roll.

Tréningové komplexy

Celková dĺžka cvičenia nie je dlhšia ako 20 minút. Pravidelnosť je dôležitá, je žiaduce obmedziť počet opakovaní cvičení na 12 - 15.

Každému komplexu predchádza zahrievanie:

 • plachty v rôznych smeroch;
 • roztiahnutie rúk rôznymi smermi;
 • kruhové pohyby ramien.

Prijateľné zaťaženie v akútnom štádiu

Všetky zaťaženia sú všeobecne zosilnené a šetrné. V tejto fáze sa všetky cviky vykonávajú čo najšetrnejšie. Aj pri menšej bolesti sa relácia okamžite zastaví. V akútnom stave by sa cvičenia mali vykonávať iba za prítomnosti inštruktora.

Desať cvičení

Východisková pozícia všetkých cvikov je ležiaca. Ak sa lekcia koná na posteli, matrac by mal byť ortopedický.

 1. Pod ohnutými kolenami je valec. Ohyb a roztiahnutie nôh a prstov.
 2. Potom nohy ohnite a rozviňte a posúvajte ich po povrchu rohože.
 3. Prsia - ruky.
 4. Bočné únosy a návrat na oplátku.
 5. Nohy sú rovné. Ponožky „zdvíhajú“ nohu striedavo a zdvíhajú nohy.
 6. Pritiahnite nohy k bruchu a pomôžte si s rukami.
 7. Striedavo kolená do strany - „žaba“.
 8. Natočenie členku v smere a proti smeru hodinových ručičiek.
 9. Ohyby a ohyby lakťa nezadržiavajte. Rovné nohy.
 10. Vákuové stiahnutie brucha.

Subakútna fáza

Zabezpečuje zlepšenie celkového stavu, zníženie bolesti a mierne zvýšenie zaťaženia. Cieľ sa už mení - posilňovanie svalového korzetu. V tomto období je dobré podstúpiť fyzioterapiu.

Sedem cvičení

TOP 7 cvikov pre subakútne obdobie:

 1. Ležanie na chrbte s ohnutými kolenami tvorí pol mosty.
 2. Z rovnakej polohy na výdychu namáhajte žalúdok a zdvihnite hlavu, zatiaľ čo oddychujte.
 3. Bez zmeny polohy namáhajte zadok s oneskorením 10 sekúnd. Relaxácia pri vdýchnutí.
 4. Pri ležaní na chrbte potiahnite pätu čo najbližšie k zadku a držte ju 5-6 sekúnd.
 5. Z rovnakej pozície urobte mosty s oneskorením 10 sekúnd, relaxujte pri výdychu.
 6. Stojte na všetkých štyroch a bez zdvíhania dlaní z postele, sedajte na pätách pomocou zadku.
 7. Z rovnakej pozície vykonajte cvičenie „dobrá a zlá mačka“ - ohnite a ohnite chrbát.

V stabilnom stave

Môžete to však urobiť doma, je vhodné zvoliť si cvičenia na nosenie váhy. Je to sila záťaže, ktorá vám umožní vyvinúť svaly na udržanie chrbtice a posilnenie spodnej časti chrbta.

Nabíjanie počas odpustenia

 1. Ležiaci na chrbte, striedavo sa ohýbajte a uvoľňujte kolená.
 2. Z rovnakej polohy potiahnite pätu čo najbližšie k sedacej časti a držte ju po dobu 5-6 sekúnd.
 3. Prípadne zdvihnite rovné ruky za hlavu a chrbát.
 4. Vezmite nohy striedavo do strán.
 5. Striedavo zdvíhajte a meníte nohy, pričom jedna je zohnutá na kolene a druhá rovno - napríklad jazda na bicykli.
 6. Z polohy v polohe na chrbte urobte polovičné mosty s oneskorením 10 sekúnd, relaxujte pri výdychu.
 7. Prekročte ruky na hrudi. Zdvíhanie hlavy a ramien napínaním brušných svalov.
 8. Z rovnakej polohy namočte zadok s oneskorením 10 sekúnd. Relaxácia pri vdýchnutí.
 9. Zdvihnite a potiahnite obe nohy k hrudníku, držte ich rukami. Expozičná doba - do 10 sekúnd.
 10. Stojte na všetkých štyroch a bez zdvíhania dlaní z postele, sedajte na pätách pomocou zadku.
 11. Postavte sa na všetky štyri, vyrovnajte protiľahlé ruky a nohy a udržujte rovnováhu po dobu 5 sekúnd.
 12. Half-kobra - ruky do strán, valček pod žalúdkom. Zdvihnite hlavu a ramená s oneskorením 3-4 sekundy. Držte hlavu rovno.
 13. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly zdvihnite nohy a panvu, v tejto polohe zostaňte, spustite sa a vydýchnite. Nevyhadzujte hlavu dozadu!

Cvičenie bez zákrutu

Všetky cvičenia sa vykonávajú z náchylnej pozície:

 1. Ohnite si kolená, pri vdýchnutí urobte mosty, relaxujte pri výdychu.
 2. V polovici mosta, ležiaceho 10 sekúnd, padnite na výdych. 3-4 krát.
 3. Vytiahnite chrbticu rôznymi smermi - chvostovou kosťou. S korunou hlavy hore. Nohy striedavo priťahujú žalúdok a vracajú sa s oneskorením.
 4. Ohyby a ťahanie nôh do žalúdka, uchopte ich do rúk a hojdajte sa tak na niekoľko sekúnd.
 5. Leží v póze lietadla na chrbte, ohýbajú sa na kolenách nohy roztiahnuté od seba a odhaľujú boky.

S krútením

Krútiace cvičenia:

 1. Leží na chrbte v lietadle predstavovať, zdvihnite nohy a kolená kolená v pravom uhle. Dolné ohnuté nohy stláčajte striedavo do strán, kolená nenarovnajte.
 2. Na podložke natiahnite. Ruky za hlavou. Dotiahnite nohy vertikálne smerom k sebe na niekoľko dychov a jemne sklopte.
 3. Natiahnite ruku a nohu striedavo na jednej strane. Vydýchnite a otočte hlavu a kolená rôznymi smermi.
 4. Kľačanie, striedanie panvy striedavo na jednej a druhej strane nôh, natiahnite ruky pred seba.
 5. Nakloňte hlavu na koleno - sadnite si na podlahu, nohy od seba vzdialené. Ohnite jednu nohu na koleno tak, aby päta spočívala na slabine, koleno čo najbližšie k podlahe. Pomaly siahajte po priamej nohe a otočte telo smerom k ohnutému.

Nabíjanie Fitball

Fitball je veľká gumová loptička, na ktorej môžete úspešne vykonávať cvičenia:

 1. Zaostrenia - ľahnite si na brucho so žalúdkom, v tejto polohe zdvíhajte ruky nahor a striedavo nohy.
 2. Hyperextenzia - boky a brucho na plese, ruky položené za hlavou, nohy natiahnuté dozadu. Pri inšpirácii sa nakloňte dopredu a zaokrúhlite telo. Pri výdychu pomaly zrýchľujte.
 3. Half-bridge - späť na podlahe, nohy na loptu v pravom uhle. Pri výdychu zdvihnite panvu a počas inhalácie narovnajte nohy..
 4. Póza je rovnaká. Ruky za hlavou, nohy zatvárajú loptu. Zdvihnite ho o 90 stupňov a znížte ho, striedajte opakovania.
 5. Weathercock alebo krútenie - hádzajte nohy na fitball, späť na podlahu, ruky do strán. Otočte nohy ľavou a pravou loptou, aby ste kolenom dosiahli podlahu.

Odborníci odporúčajú, aby bola účinnosť všetkých cvičení vykonaná až 20-krát.

Metódy Bubnovského a Evdokimenka

Sergey Bubnovsky - lekár + rehabilitológ, vyvinul mnoho komplexov veľmi odlišných cvičení pre kĺby, ktoré sú uznávané úradnou medicínou..

Pavel Evdokimenko je reumatológ a čestný akademik Akadémie lekárskych vied Ruskej federácie. Napísal niekoľko kníh o liečbe artrózy, artritídy.

Súbor cvičení:

 1. Ležiaci na bruchu, striedavo ohýbajte nohy a siahajte pätami k zadku a zotrvajte 10 sekúnd. Hlava sa otočí opačným smerom. Relaxujte 5 sekúnd a opakujte znova.
 2. Dajte si koberec na všetky štyri. Cvičte „nahnevanú mačku“ - držte chrbát v klenbe po dobu 5 sekúnd a potom relaxujte.
 3. Ľahnite si na podložku, striedavo potiahnite nohy k žalúdku, pomáhajte rukami, utiahnite svaly na 7 sekúnd a potom relaxujte..
 4. Ležiace na chrbte, pritiahnite nohy k bruchu a zatiahnite ruky. Uvoľnite svaly na 10 sekúnd.
 5. Sadnite si na stoličku, pomaly sa ohnite a napnite chrbát. Dotiahnite svaly dolnej časti chrbta na 6 - 7 sekúnd, relaxujte pri výdychu.

Keď nie je čas na kurz fyzioterapie

Nie každý má čas na výcvik. V takýchto prípadoch nie je možné celý komplex urobiť, ale musíte to urobiť, aby ste v tele cítili svetlo. Namiesto ranných cvičení stačí na to 5-minútový komplex. Zahŕňa hlavné najdôležitejšie cvičenia..

Mini komplex pre problémové bedrové kĺby

 1. Ľahnite si na brucho a striedajte nohy v kolene tak, ako je to len možné, aby im niekto pomohol držať ich pri členku po dobu 5 až 7 sekúnd, aby sa vytvoril odpor. Kým sa snaží narovnať nohu.
 2. Potom cvičenie zopakujte, ale opasok alebo uterák hrá úlohu asistenta.
 3. Po tomto cvičení Cvičenie „zlá mačka“.
 4. Ľahnite si na chrbát a pomáhajte si rukami, striedajte sa a ťahajte kolená k hrudníku.
 5. Ležiace na chrbte, ohýbajte sa a ťahajte nohy k sebe. Ďalej asistent drží nohy a pacient sa ich snaží od seba vzdialiť..

prevencia

Cvičenie je už prevenciou osteochondrózy:

 • Je tiež užitočné napnúť chrbtové svaly na vodorovnej lište.
 • Je potrebné venovať pozornosť a tlač, podporuje chrbticu.
 • Užitočné kúpanie.
 • Pri prenášaní závaží by sa mal nosiť korzetový pás, nemal by sa zdvíhať viac ako 10 kg.
 • Raz za šesť mesiacov sú užitočné masážne kurzy..

Ak sa osteochondróza nezačne, môžete s ňou dlho žiť aj bez bolesti. Cvičebná terapia pomôže, ale cvičenie nenahrádza návštevu u lekára a podľa jeho pokynov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Indikácie pre chirurgickú liečbu gastroezofageálneho refluxu:
  Komplikovaný priebeh gastroezofageálneho refluxu (ezofagitída II - IV stupeň). Bronchopulmonálne, hrtanové a srdcové príznaky gastroezofagického refluxného ochorenia. Zachovanie symptómov choroby na pozadí prebiehajúcej liekovej terapie. Recidíva príznakov ochorenia po liečbe antirefluxom. Ezofágová prietrž. Nespokojnosť pacientov so životnými podmienkami počas liečby.
Boli ste diagnostikovaná Bakerova cysta, stali sa z neho bolesti a nepohodlie stálymi spoločníkmi? Požiadajte o pomoc na klinike Stopartrosis. Ortopedický traumatológ vykoná vyšetrenie, určí závažnosť choroby a predpíše liečbu.
5.2.1. Nervové kmene krčnej oblasti v oblasti kompresie stavcovNa krčnej úrovni je kompresia koreňa prietrže disku menej častá ako v bedrovej oblasti. Propagácii herniálnej hmoty v smere medzistavcových foramenov bránia silné vazy neobjavených kĺbov (T.