loader

Hlavná

Späť

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži

Hernia disku je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Degeneratívne degeneratívne ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho praskne vláknitý kruh (vonkajšia membrána) a časť pulpózneho jadra (vnútorné želatínové teleso) opúšťa trhlinu. Jedná sa o herniálny výčnelok, ktorý vyvoláva akútny záchvat bolesti, stuhnutosť pohybov, výskyt príznakov neurologickej katastrofy.

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži je nevyhnutná pre konzervatívnu aj chirurgickú liečbu. V prvom prípade sa počas obdobia zotavenia úplne odstránia všetky negatívne následky choroby. Ak sa rehabilitácia vykoná po lumbálnej prietrži po odstránení časti disku, nebude možné úplne obnoviť zdravie chrbtice..

Faktom je, že resekcia disku znamená, že tento segment chrbtice stráca svoju tlmiacu schopnosť. Celá záťaž sa začne prerozdeľovať do iných oddelení. To vedie k tomu, že zvyšné medzistavcové platničky sa začínajú rýchlo rozkladať a degenerovať. Preto, ak sa neuskutoční úplná rehabilitácia prietrže lumbálnej chrbtice, u pacienta sa v priebehu 3 až 4 rokov objaví relaps ochorenia na iných oddeleniach..

Preto by ste si nemali myslieť, že po dokončení operácie je všetko hotové a zdravie je obnovené. Nie, po kýle bedrovej chrbtice musíme podstúpiť úplnú rehabilitáciu, ktorá úplne obnoví pracovnú kapacitu a eliminuje riziko rozvoja recidívy patológie..

Kam hľadať kvalitnú, bezpečnú a účinnú pomoc pri rehabilitácii. Predovšetkým stojí za to vyhľadať kliniku ručnej terapie. Zvyčajne v takýchto lekárskych zariadeniach je všetko potrebné na úplné ošetrenie a obnovenie chrbtice: skúsení lekári, vybavenie, vlastný klinický vývoj, atď. Ak to nie je možné, musíte sa obrátiť na chirurga, ktorý operáciu vykonal. Poskytne odporúčanie rehabilitačnému oddeleniu. V malých mestách sa môžete obrátiť na neurológa. Tento lekár môže tiež vyvinúť rehabilitačný kurz, ktorý bude zahŕňať fyzioterapiu, fyzioterapiu, masáže. Aj toto minimum umožní efektívnejšie prispôsobenie chrbtice a okolitého svalového rámu novým operačným podmienkam po odstránení časti alebo celého disku..

Čo je rehabilitácia po bedrovej prietrži?

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže je nevyhnutná predovšetkým na obnovenie všetkých fyziologických procesov v lézii chrupavkového tkaniva. V procese vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek sa vyskytujú tieto patologické procesy:

 • je narušená difúzna výmena tkanív chrbtice a okolitých svalov;
 • vláknitý kruh je dehydratovaný, je pokrytý usadeninami vápenatých solí a stráca schopnosť účinne absorbovať tekutinu počas difúzneho metabolizmu;
 • začína sa zmenšovať objem vnútorného buničitého jadra;
 • dochádza k zníženiu výšky medzistavcových platničiek;
 • nasledované zníženými pozdĺžnymi (dlhými) a žltými (krátkymi) väzmi chrbtice;
 • medzery medzi susednými stavcami sa zmenšujú;
 • začína kompresiu krvných ciev, radiálnych nervov a ich vetiev;
 • má za následok zastavenie mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny, pretože to znižuje opuch a napätie svalového vlákna.

Všetky tieto procesy nie sú automaticky eliminované v čase, keď sa vykonáva chirurgická operácia. Okrem toho akýkoľvek chirurgický zákrok má rad negatívnych vedľajších účinkov. V prvom rade je to pravdepodobnosť vzniku cicatrikálnych deformácií, ktoré narušia normálne zásobovanie krvi a inerváciu a obmedzia pohyby pacienta. Druhým rizikom je rozvoj ankylózy chrbtice, pri ktorej sa stane nepohyblivou a stráca svoju flexibilitu. Tretím negatívnym ovplyvňujúcim faktorom je narušenie anatomickej integrity chrbtice, v dôsledku čoho sa začína nerovnomerné rozdelenie odpisov a fyzickej záťaže na iné medzistavcové platničky. To znamená ich rýchlu degeneratívnu degeneratívnu zmenu. V ďalších 3 až 4 rokoch je možné, že sa v ďalších segmentoch chrbtice vytvorí opakovaná hernia.

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. obnoví sa účinnosť svalovej kostry chrbta, ktorá, keď sa vytvorila prietrž, bola v čiastočne kŕčovom stave, takže niektoré z myocytov atrofovali;
 2. zlepšili sa procesy mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny v lézii;
 3. riziko rozvoja jazvových deformít je vylúčené, pretože sa zvyšuje elasticita všetkých tkanív;
 4. začnú sa regeneračné procesy, ktoré bránia ďalšiemu ničeniu chrupavky miechy;
 5. celkový stav pacienta sa zlepšuje;
 6. chrbtová svalová kostra je upravená tak, že poskytuje maximálnu podporu segmentu chrbtice, v ktorom bola vykonaná resekcia disku.

Rehabilitácia po operácii bedrovej miechy by sa mala začať čo najskôr. Je vhodné začať vstávať a chodiť čo najskôr. Toto sa zvyčajne odporúča v závislosti od závažnosti operácie počas 4-5 dní. Tu je však dôležitý názor chirurga, ktorý monitoruje stav operovaného pacienta. Aj na chirurgickom oddelení je predpísaný kurz masáže, terapeutickej gymnastiky a fyzioterapie. Po prepustení pacienta na ambulantnú liečbu je veľmi dôležité pokračovať v aktívnej rehabilitácii po operácii vertebrálnej kýly bedrovej chrbtice - preto musíte ísť na kliniku ručnej terapie alebo nájsť skúseného rehabilitačného lekára.

Rehabilitačné fázy po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Po odstránení lumbálnej prietrže sa rehabilitácia vykonáva v niekoľkých etapách, pričom sa navzájom vymieňajú. Primárne rehabilitačné opatrenia sa začínajú na chirurgickom oddelení. Včasný rast nôh, nezávislý pohyb, možné zaťaženie chrbta - to všetko prispieva k rýchlemu uzdraveniu a eliminácii rizika tvorby jaziev mäkkých paravertebrálnych tkanív.

Hlavné etapy rehabilitácie po odstránení bedrovej prietrže:

 1. skorá pooperácia - trvá asi 14 dní;
 2. priemerná pooperácia - začína 15. deň po operácii a trvá 2 týždne;
 3. neskoré pooperačné obdobie - začína po 1 mesiaci a trvá približne 180 dní.

Počas tejto doby je po odstránení bedrovej prietrže nevyhnutná neustála systematická rehabilitácia, ale môže sa to robiť iba pod stálym dohľadom vertebroológa alebo neurológa. V žiadnom prípade by pacient nemal vykonať rehabilitáciu po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice. Je potrebné si uvedomiť, že v priebehu chirurgického zákroku sa medzistavcový disk alebo jeho poškodený segment odstráni. Potom sa pomocou osteosyntézy fúzujú dva susedné stavce. Stratia svoju mobilitu.

Akákoľvek nesprávna rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice povedie k narušeniu integrity kĺbu a kĺbov voľne sa pohybujúcich kĺbov bude narušovať integritu okolitých mäkkých tkanív. To spôsobí silnú bolesť alebo zápal v mieste operácie.

Zlá alebo neprofesionálna rehabilitácia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže vždy vedie k potrebe opakovaného chirurgického zákroku. Vo zvlášť závažných prípadoch je pacient postihnutý, pri ktorom sú ochrnuté dolné končatiny, orgány brucha a malá panva. Starostlivo si vyberte lekára, ktorý bude rehabilitáciu vykonávať. Zaujímajte sa o jeho diplom, osvedčenie o špecialite, skúsenosti, recenzie od pacientov atď. Najlepšie je podstúpiť rehabilitačnú liečbu na špecializovaných klinikách manuálnej terapie, kde skúsení lekári pracujú a majú všetko potrebné vybavenie.

Rehabilitačné metódy po lumbálnej prietrži

Po operácii začína rehabilitácia medzistavcovej prietrže bedrovej kosti obnovením svalovej kostry chrbta. Na tento účel sa pre každého pacienta vyvinie súbor terapeutických cvičení. Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie a vyhodnotenie stavu všetkých svalov. Potom sa odhalia najslabšie oblasti..

Poznámka! Nemôžete použiť hotové komplexy, ktoré sú distribuované na internete a v periodikách. Nezohľadňujú charakteristiku stavu vašej svalovej kostry chrbta. Je veľmi pravdepodobné, že to vedie k tomu, že sa začína zakrivenie chrbtice, objavuje sa sklon alebo skolióza a susedné časti chrbtice sa začínajú zrútiť..

Ďalšou fázou rehabilitácie po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže je obnovenie pružnosti všetkých mäkkých tkanív a predchádzanie riziku vývoja jaziev. V tomto štádiu sa okrem terapeutických cvičení používa toto:

 • kinezioterapia - umožňuje zastaviť lokálne kŕče svalových vlákien a začať procesy dodávky krvi do myocytov;
 • osteopatia - začína proces mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín, zlepšuje stav mäkkých tkanív;
 • masáž - zvyšuje elasticitu chrupavky, šliach, väziva a svalového tkaniva, tónov, zlepšuje krvný obeh;
 • reflexológia - začína regeneráciu všetkých poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv ľudského tela.

Komplexná rehabilitácia bedrovej prietrže môže trvať od 1 mesiaca do 6. Tento termín závisí od závažnosti stavu a šírenia degeneratívneho dystrofického procesu pozdĺž chrbtice. Je dôležité pochopiť, že ak je prietrž jednoduchá a vytvorená počas náhodného extrémneho fyzického nárazu a zostávajúce disky neprešli degeneratívnou degeneratívnou deštrukciou, rehabilitácia prebehne rýchlo a osoba sa môže v krátkom čase vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života..

Ak osteochondróza postihuje súčasne niekoľko medzistavcových platničiek a prietrž bola odstránená iba na jednom, ošetrujúci lekár ošetrí všetky poškodené tkanivá. Je to potrebné, aby sa v budúcnosti medzistavcové prietrže netvorili na iných diskoch.

Ak potrebujete rehabilitáciu pre medziobratlovú herniu bedrovej chrbtice, odporúčame vám vyhľadať kliniku manuálnej terapie v mieste bydliska. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí si môžu vytvoriť efektívny individuálny kurz na obnovenie zdravia chrbtice..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Komplikácie po odstránení slabinovej prietrže

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Bez ohľadu na to, ako šetrí spôsob chirurgického zákroku, operácia je operácia. Vo väčšej alebo menšej miere pri použití akejkoľvek metódy existuje pravdepodobnosť komplikácií po odstránení ingvinálnej prietrže..

Najčastejšie hlásené:

 • Dostať sa do infekcie rany. Hnisanie chirurgickej rany. Profylakticky alebo na úľavu pacient berie antibiotiká.
 • Porušenie vaskulárnej integrity, ktoré vedie k atrofii semenníkov u mužov alebo k problémom s reprodukčným systémom u žien.
 • Opuch zóny, tvorba hematómu. Aby ste zabránili alebo znížili intenzitu procesu na ovládanej ploche na pár hodín, vložte ihneď po zošívaní vyhrievaciu podložku s ľadom..
 • Ak chirurg urobil chybu, je možné poškodenie nervov. Pacient stráca citlivosť v miešku (u mužov) a na vnútornom stehne.
 • Porušenie integrity spermatickej šnúry, ktoré môže viesť človeka k strate jeho reprodukčných schopností.
 • Recidíva.
 • Hĺbková trombóza dolných končatín. Táto komplikácia zvyčajne postihuje pacientov pripútaných na lôžko viac..
 • Dropsy semenník.
 • bolesť.
 • Zvýšenie ukazovateľov teploty v prevádzkovanej oblasti.
 • Poškodenie stehien.
 • Ak sa vyskytne aspoň jedna z komplikácií, doba zotavenia tohto pacienta sa predlžuje na neurčito.

Horenie po odstránení slabinovej prietrže

Operácia je vykonaná a pacient začína fázu pooperačného zotavenia a rehabilitácie. Po anestézii pacient začne pociťovať bolesť v podbrušku. Možno pocit znecitlivenia. Po odstránení slabinovej prietrže môže 15 až 20 percent operovaných pacientov pociťovať mierne pálenie. Ak neexistuje iná patologická symptomatológia, potom sa uvedené faktory týkajú príznakov pooperačnej normy.

V niektorých prípadoch má pacient po operácii poruchu citlivosti. Úroveň citlivosti u týchto pacientov sa spravidla obnoví po niekoľkých týždňoch. V zriedkavých prípadoch to môže trvať niekoľko mesiacov. Tu sa spúšťajú individuálne ľudské vlastnosti a komplexnosť chirurgického zákroku..

Porucha citlivosti sa okrem pálenia môže prejavovať aj znížením citlivosti, brnenie, zvýšením citlivosti jednej a znížením citlivosti inej oblasti..

Ale stojí za to povedať ošetrujúcemu lekárovi jeho pocity. Napokon pocit pálenia v oblasti rany na pozadí prejavov iných príznakov môže tiež naznačovať infekciu chirurgického švu. V takom prípade lekár predpíše priebeh antibiotík. A čím skôr sa to stane, tým menej ovplyvní telo pacienta.

Bolesť po odstránení

Už bolo povedané, že bolesť a jej intenzita do značnej miery závisí od zvoleného spôsobu chirurgického zákroku a anestézie. Obvykle sa môže pacient po štyroch hodinách po zákroku pohybovať nezávisle. Zároveň však začína pociťovať bolesť v oblasti spoja.

Bolesť po odstránení sa môže líšiť.

 • Takéto príznaky môžu naznačovať hojenie. Počas operácie boli skutočne poškodené mäkké tkanivá a nervové vlákna a samotná zóna sa stala citlivejšou. Táto bolesť je svalová alebo neurologická..
 • Opuch tkaniva môže tiež vyvolať bolesť..
 • Harbinger relapsov. Riziko opätovného otvorenia.
 • Dokáže „hovoriť“ o odlišnosti švíkov. Ak to nie je vizuálne dodržané, je možný vnútorný rozpor.
 • Chyba pri resekcii.

Opuch po odstránení

Normálny je mierny opuch po zákroku. Aby sa vylúčil vznik opuchy, ihneď po zošívaní sa na manipulačnú oblasť aplikuje ohrievač ľadu.

Ak sa však opuch po odstránení prietrže začal rozvíjať nie bezprostredne po operácii, ale neskôr, počas rehabilitačného obdobia, je potrebné sa poradiť s lekárom. Opuch je skutočne porušením odtoku lymfy alebo žilovej krvi. Ale príliš si robte starosti, nestojte za to. Tento problém sa zvyčajne zastaví rýchlo a bez veľkého úsilia..

Situáciu môže zachrániť zavesenie, bandáž alebo plavky priliehajúce k telu. Posteľná bielizeň by mala byť vyrobená z prírodného materiálu (bavlna).

Lekárovi môže byť tiež predpísané jedno z liekov, ktoré majú dekongestanty. Akékoľvek antihistaminikum bude robiť. Zvyčajne sa užíva na tablete každých osem hodín. Priebeh liečby trvá asi päť dní.

V protokole proti edémovej terapii sa predpisuje liek, ktorého základom je vitamín D, ktorý umožňuje rýchlejšie rýchlejšie opuchnutie.

Teplota po odstránení trieslovej kýly

Operácia je vykonaná a pacient vstupuje do rehabilitačného obdobia. Teplota, ktorá sa objaví po odstránení ingvinálnej prietrže, je však vždy nepríjemným príznakom, ktorý môže povedať, že do tela pacienta vstúpila infekcia, ktorá vyvolala proces zápalu a prípadne hnisanie..

Na prevenciu infekčných lézií a vývoja lekári predpisujú po každej operácii priebeh antibiotík. Ak sa však teplota stále objaví, mali by ste o tom okamžite informovať svojho lekára. Zhodnotí situáciu a upraví terapiu..

Bolesti semenníkov po odstránení

Ďalšou komplikáciou pooperačného obdobia môže byť bolesť v semenníku po odstránení. Príčinou tohto nepohodlia môže byť nervové poškodenie, ktoré chirurg dovolil pri zmiernení problému. V tomto prípade sa zvyšuje citlivosť postihnutej oblasti, čo vedie k bolesti.

Opuch je tiež schopný vyvolať bolesť, ktorá je lokalizovaná v oblasti priľahlej k semenníku. V každom prípade sa oplatí kontaktovať odborníka so žiadosťou o radu a odstránením nepohodlia.

Dropsy po odstránení slabiny prietrže

Hydrokéla alebo, ako hovoria ľudia, kvapka semenníkov je jedným z najbežnejších negatívnych dôsledkov zákroku.

Väčšinou je kvapka po odstránení slabinovej prietrže jednostranná. V tomto prípade je pozorovaná asymetria vo veľkosti mieška. Nie je to však niekoľko prípadov bilaterálnej rozpadliny. Veľkosť šourku niekedy dosahuje takú veľkosť, že človek má problém s pohybovou aktivitou.

Komplikácia s hydrocelu je indikáciou pre chirurgický zákrok. Konzervatívne zaobchádzanie je v tomto prípade bezmocné.

Nádor po odstránení

Kýla sa vizuálne podobá na novotvar, ktorý sa pravdepodobne dá pomýliť s nádorom u človeka, ktorý nie je ďaleko od medicíny. Pravdepodobnosť opakovanej straty sa môže líšiť v závislosti od spôsobu odstránenia problému, anamnézy pacienta, jeho fyzického stavu a stavu obrany tela..

Operácia je však pre telo stresom a jeho zotavenie vyžaduje sily, ktoré sú vo zvýšených objemoch a ktoré telo spotrebuje, čím sa znižuje imunitný stav pacienta..

Práve tento obraz vývoja obdobia zotavenia môže vyvolať nádor po odstránení prietrže. Preto je potrebná odborná konzultácia.

Pooperačná brušná hernia

Pooperačná prietrž na bruchu alebo skôr v brušnej stene sa týka rôznych traumatických účinkov. Prejavuje sa v oblasti pooperačnej jazvy, ktorá sa nachádza pod kožou. Pokiaľ ide o všetky možnosti prietrže, tento druh predstavuje 6–8%.

Podľa štatistík komplikácií v pooperačnom období hernie tvoria až 5% všetkých manipulácií s otvorením brušnej dutiny a pri analýze priebehu hnisavých rán sa indikátor zvyšuje na 10%. Preventívne opatrenia závisia nielen od typu chirurgického zákroku, zručnosti lekára, ale aj od správania pacienta, implementácii odporúčaní počas rehabilitačného obdobia..

Lokalizácia a klasifikácia

Chirurgia na bruchu sa vykonáva z rôznych dôvodov. Každá patológia vyžaduje predbežnú štúdiu a výber optimálnej taktiky. Aby chirurg mohol úplne izolovať požadovaný orgán, vykonať vyšetrenie, zastaviť krvácanie, je potrebné vyriešiť otázku prístupu alebo špecifického miesta incízie povrchových tkanív a kože..

Na tento účel existujú štandardné metódy vyvinuté praxou mnohých generácií lekárov. Pooperačné hernie sa častejšie tvoria v anatomických zónach, kde je zabezpečený najpohodlnejší prístup k orgánom brušnej dutiny. Lokalizáciou môžete uhádnuť, aké operačné a rezné chirurgy sa použili.

 • biela línia brucha - bola vykonaná horná alebo dolná stredná laparotómia (pitva pobrušnice pozdĺž stredovej línie), pravdepodobne kvôli ochoreniam žalúdka a čriev;
 • v iliakálnej oblasti vpravo - po operácii slepého čreva na slepom čreve;
 • pupočníková oblasť - zotavenie z chirurgických zákrokov v čreve môže byť komplikované;
 • pravá hypochondrium - nežiaduci výsledok odstránenia kameňa a žlčníka, resekcia pečene;
 • hypochondria vľavo - splenektómia (odstránenie sleziny);
 • bedrovej oblasti na boku - v dôsledku obličiek, prístup k močovodu;
 • oblasti nad pubou - v prípade urologických chorôb, chirurgické zásahy do vnútorných pohlavných orgánov žien.

Z toho vyplýva, že klasifikácia pooperačných hernií poskytuje tieto možnosti: stredný (horný a dolný), bočný (pravý a ľavý, horný, dolný). V závislosti od veľkosti pooperačnej poruchy:

 • malé - neporušujú tvar brucha;
 • stredne - zaberajú malú plochu v pobrušnici;
 • rozsiahly - porovnateľný s defektom vo veľkej časti brušnej steny;
 • obrovský - náhle deformuje brucho, ktoré sa nachádza v dvoch alebo viacerých zónach pobrušnice.

Pooperačné prietrže sa od seba líšia svojou povahou - podľa vnútornej štruktúry na opraviteľnú a nezmeniteľnú - na jednokomorové a viackomorové. Vzhľadom na účinnosť liečby - chirurgovia vylučujú opakujúce sa hernie, vrátane opakovane sa opakujúcich hernií. Zásady klasifikácie sú dôležité pri rozhodovaní o tom, ako vylúčiť negatívne dôsledky..

Prečo sa u niektorých pacientov vyvinie hernia po operácii, zatiaľ čo iní nie?

Príčiny pooperačných hernií sú najčastejšie spojené s neschopnosťou vykonať úplnú prípravu pacienta na nedostatok času v prípade pohotovosti. Napokon, každá plánovaná operácia vyžaduje predoperačnú terapiu, čistenie čriev, odstránenie intoxikácie.

Nedostatok včasných opatrení prispieva ku komplikáciám v pooperačnom období spojenom s nadúvaním, oneskorenou peristaltikou, zhoršeným vylučovaním výkalov (zápcha), zvracaním, zvýšeným vnútrobrušným tlakom, kongestívnymi zmenami v pľúcach so zápalom, kašľom. To všetko výrazne zhoršuje podmienky na vytvorenie hustej pooperačnej jazvy..

Nesprávny výber metódy prístupu nie je vylúčený bez ohľadu na anatomické a fyziologické vlastnosti štruktúry vnútorných orgánov a pobrušnice. V dôsledku toho je narušený prísun krvi a inervácia v oblasti chirurgického zákroku, v tkanivách sa objavujú neskoršie pretrvávajúce zmeny, ktoré prispievajú k erupcii švov..

Významné komplikácie na potlačenie úlohy. Tento typ sa pripisuje skorému prejavu. Zápal a hnis sa hromadí v oblasti rany pod aponeurózou svalov. Kongestívna pneumónia a bronchitída, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, spôsobujú kašeľ, ostré šoky a kolísanie vnútrobrušného tlaku, čo predisponuje k výskytu herniových brán..

Medzi nedostatky v prevádzkovej technike patrí nekvalitný materiál na šitie, prílišná kontrakcia tkaniva, neopravené krvácanie a akumulácia krvi v hematómoch s následným rýchlym vymastením, predĺženým tamponádou a drenážou v oblasti operácie..

Najdôležitejšie z dôvodov, ktoré závisia od následných opatrení lekára v pooperačnom období, sú: skorý nárast fyzickej aktivity, narušenie diéty, zanedbanie nosenia kapely.

Kýly sa častejšie vyskytujú u pacientov s obezitou, systémovými chorobami spojivového tkaniva, diabetes mellitus, u ktorých je značne narušená tvorba plnej jazvy. Pre ženy je dôležité trvanie tehotenstva po operácii. Oslabenie tela, nedostatok vitamínu, tlak zväčšenej maternice na brušnej stene vytvárajú podmienky na tvorbu prietrže.

Aj keď teoreticky komplikovaná pooperačná hernia môže byť akýkoľvek chirurgický zásah do brušnej dutiny, najčastejšie sa po chirurgickej liečbe pozoruje patológia:

 • perforovaný žalúdočný vred;
 • zápal slepého čreva;
 • početná cholecystitída;
 • črevná obštrukcia;
 • u žien odstránenie kyseliny z vaječníkov, maternice;
 • peritonitídy;
 • následky prieniku rán do brušnej dutiny.

príznaky

Hlavným znakom prietrže je detekcia výčnelku v oblasti pooperačnej jazvy a okolo nej. V počiatočnom štádiu sú pooperačné "hrbole" samy o sebe upravené v ľahu, príliš nezasahujú a nemajú príznaky. Bolesť a rast tvorby nádoru sa vyskytuje počas namáhania, náhlych pohybov, zdvíhania ťažkých predmetov.

V horizontálnej polohe sa výstupok zmenšuje. Zhoršenie stavu je spojené s prechodom bolesti na konštantné, niekedy záchvaty charakteru, kontrakcie. Zároveň sa pacienti sťažujú na:

 • pri dlhšej zápche;
 • konštantné nadúvanie;
 • grganie;
 • nevoľnosť;
 • ťažkosti s močením (v prípade suprapubických hernií);
 • podráždenie alebo zápal kože na bruchu v oblasti herniálneho výčnelku.

Stav pacienta závisí od veľkosti prietrže, procesu priľnavosti v brušnej dutine vo vnútri herniálneho vaku. Niekedy, dokonca aj pri veľkých kýlach, nemajú pacienti sťažnosti.

Aká je diagnóza?

Počas vyšetrenia pacienta v stojacej a ležiacej polohe vidí chirurg v oblasti a okolo nej výčnelok. Na zistenie veľkosti a tvaru sa od pacienta v polohe na chrbte žiada, aby zdvihol hlavu. Tento pohyb spôsobí napätie v brušných svaloch a „vytlačí“ herniálny vak s obsahom.

Súčasne sa prejavujú všetky nezrovnalosti v oblasti svalov rekta, možné počiatočné výčnelky, ktoré nesúvisia s hlavným. Pacientovi musia byť pridelené výskumné metódy na objasnenie vzťahu s vnútornými orgánmi.

Röntgenové žiarenie odhaľuje stav fungovania gastrointestinálneho traktu, existujúci proces priľnavosti, vstup do hrudnej dutiny orgánov brušnej dutiny. Ultrazvuk vám umožňuje zvážiť nielen brušné orgány, ale aj dutinu herniálneho vaku, určiť tvar, skutočné rozmery prietrže, zmeny svalových štruktúr, účinok adhézií.

Vyšetrovací komplex zahŕňa kontrastnú röntgenovú štúdiu prechodu suspenzie bária žalúdkom a črevami, štúdiu stupňa žalúdočnej interferencie. Snímajú sa snímky (röntgenové snímky) a herniografia (röntgenové lúče obsahu herniálneho vaku).

Aké komplikácie sú možné pri neošetrenej prietrži?

Chýbajúce terapeutické opatrenia na pooperačnú herniu zhoršujú stav pacienta. Postupom času uvidíte:

 • koprostáza (stagnácia výkalov a tvorba kameňov v čreve) s mechanickou obštrukciou;
 • porušenie;
 • perforácia;
 • čiastočná alebo úplná adhezívna črevná obštrukcia.

Ako sa odstráni brušná prietrž (biela čiara), prečo sa objavuje a pooperačná regenerácia

Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..

Postup odstránenia prietrže brucha závisí od trvania choroby. Z dôvodu porušenia predpisov a ako včas pacient vyhľadal lekársku pomoc.

Operácia je vyčnievanie brušných orgánov cez diery, ktoré normálne neexistujú. Napríklad v pupočnej oblasti bielej línie brucha.

Druhy a príčiny výskytu

 • sklon k zápche;
 • deti alebo staroba;
 • porušenie anatomickej integrity prednej brušnej steny v dôsledku predtým prevedených operácií;
 • ťažká fyzická práca;
 • mužské pohlavie;
 • sklon k zvýšenej telesnej hmotnosti;
 • silné kašeľ alebo plač;
 • opakované zložité prirodzené narodenia;
 • zranenia.

Kýly bielej línie brucha sú vrodené a získané. Zriedka dosahujú priemer viac ako 10 cm, častejšie sa nachádzajú nad pupkom a zriedka sú porušované..

Klinický obraz sa prejavuje bolesťou v orgáne, ktorá padá do herniálneho vaku. Môže to byť omentum, slučky tenkého čreva, močový mechúr.

V prípade vniknutia do hernálnej brány črevných slučiek vznikajú nepríjemné pocity. Môže to byť pocit pálenia v slučkách čreva v hornej časti brucha. V detstve sa hernie bielej čiary prakticky nevyskytujú.

Metódy odstránenia

Operácia - hernioplastika sa môže vykonávať nasledujúcimi spôsobmi:

 • šitie defektu v bielej línii šnúrkou, uzlom v tvare U a inými druhmi švov;
 • plasty z vlastného tkaniva;
 • laparoskopická operácia.

Operácia sa najlepšie uskutoční podľa plánu bez čakania na komplikácie. Pre ktoré budete musieť vykonať pohotovostnú operáciu. Najlepšie je vykonať operáciu na špecializovaných klinikách na odstránenie kýly..

Príprava na operáciu zahŕňa nasledujúce testy:

 • klinický krvný test; všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • koagulogram - analýza zrážanlivosti krvi a trvania krvácania;
 • stanovenie krvného typu a faktora Rh;
 • krv na Wassermanovu reakciu, HIV, hepatitída;
 • rentgén hrude;
 • ultrazvuková dopplerografia ciev dolných končatín;
 • v prípade diabetes mellitus je indikovaná konzultácia s endokrinológom;

Ak má pacient peptický vred žalúdka alebo dvanástnika, musí sa vykonať FGDS.

Ako sa vykonáva operácia - odstránenie prietrže brucha?

Ak je obsah herniálneho vaku predperitoneálny tuk, potom táto operácia zahŕňa aplikáciu stehu v tvare U. Najprv sa musíte uistiť, že iba brušný tuk je vo vnútri kýlovej brány a neexistujú žiadne črevné slučky.

Pri veľkých výčnelkoch sa odstráni prietrž bielo-bielej línie brucha. Operácia sa vykonáva laparoskopicky a zahŕňa inštaláciu oka v oblasti divergencie listov aponeurózy..

Sieť je implantovaná, keď nie je dostatok miestneho tkaniva na plastickú chirurgiu. Tiež, ak je spojivové tkanivo veľmi mäkké, uvoľnené, existuje riziko recidívy prietrže.

Výhody použitia pletiva počas operácie sú:

 1. Recidácia prietrže je prakticky vylúčená.
 2. Pooperačné obdobie je ľahšie, menšie bolesti v pooperačnej rane, pretože menšie lokálne napätie tkaniva v chirurgickej oblasti.
 3. Možnosť aktivovať pacienta skôr, obnoviť kvalitu života.
 4. Táto metóda významne znižuje trvanie operácie.
 5. Počas operácie sa používa podstatne menšie množstvo šijacieho materiálu, a preto sa znižuje riziko ligatúrnej fistuly..
 6. Sieťka rýchlo rastie s vláknitým tkanivom a kapilárami, neodtrháva sa, v budúcnosti sa nemusí odstraňovať..

Keď sa svaly rekta abdominis líšia od strany bielej línie, použije sa laparoskopia. To vám umožní, aby bol chirurgický zákrok menej traumatizovaný a pooperačné obdobie plynulejšie.

Odstránenie prietrže brucha laparoskopickou technikou vám umožní:

 • túto operáciu vykonajte u starších pacientov
 • alebo pacienti trpiaci závažnou sprievodnou somatickou patológiou.

Laparoskopia je žiaduca, ak existuje podozrenie, že obsah hernálneho vaku je naplnený črevnými slučkami a prietrž by sa mal z brušnej dutiny zrevidovať..

Charakteristiky chirurgickej liečby pooperačných hernií je potreba prideliť hernálny vak z adhézií vytvorených od predchádzajúcej operácie.

V tejto situácii dáva laparoskopia tiež dobrý účinok, pretože môže významne znížiť riziko vzniku vnútroperatívnych komplikácií. Presnejšia operácia sa vykonáva, menej traumy tkanív, krvácanie. Čím nižšie je riziko hnisania a recidívy prietrže.

Pooperačné zotavenie

V pooperačnom období je nevyhnutná včasná aktivácia obväzu. Je to potrebné, aby sa zabránilo vzniku takého nebezpečného typu komplikácií, ako je hypostatická pneumónia..

Funkcie pooperačného obdobia závisia od toho, v akom štádiu choroby sa operácia vykonala. Či porušenie chirurgických zákrokov predchádzalo chirurgickému zákroku a aké sú sprievodné somatické choroby.

Je nevyhnutne nutné nosiť obväz.

V nekomplikovanom priebehu pooperačného obdobia je pobyt v nemocnici 1 deň po operácii.

Účelom použitia pooperačnej bandáže je:

 • zníženie bolesti;
 • zníženie pravdepodobnosti rozvoja opakujúcich sa prietrží po operácii;
 • bandáž chráni pred infekciami, podráždením pokožky, podporuje najrýchlejšie zotavenie motorickej aktivity.

Po obnovení črevnej motility sa strava postupne rozširuje, jedlo je povolené. Medzi výživové prvky patrí konzumácia zdravých potravín. Potraviny bohaté na vlákninu, na prevenciu zápchy, chorôb iných orgánov gastrointestinálneho traktu.

Rehabilitácia po odstránení kýly je jednoduchšia, ak sa chirurgický zákrok vykonal laparoskopicky. Pri tejto technike nedochádza k veľkým traumatickým rezom a bolesť po operácii je menej výrazná.

Proces rehabilitácie zahŕňa kontrolu nasledujúcich hlavných parametrov:

 1. Zmena teploty 2-krát denne ráno a večer.
 2. Obväzy pred odstránením stehov a kontrolou pooperačnej rany. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.
 3. Odmietnutie viesť motorové vozidlo v nasledujúcich 2 dňoch po operácii, pretože anestetiká používané na anestéziu znižujú pozornosť a schopnosť viesť vozidlo.
 4. Ak sa osoba zaoberá duševnou prácou, potom je možné sa do nej vrátiť niekoľko dní po operácii.
 5. Počas fyzickej práce bude potrebná rehabilitácia niekoľko týždňov po operácii, ktorá bude zahŕňať cvičebnú terapiu, masáže.

Možné komplikácie

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

V prípade včasnej operácie, splnenia lekárskych predpisov, dodržiavania diéty a fyzickej aktivity bude pravdepodobnosť komplikácií minimálna..

Ak sa v strede brucha objavia sťažnosti na nepohodlie a nepohodlie, je potrebné:

 • navštíviť lekára;
 • robiť krvné testy;
 • vykonať brušný ultrazvuk.

Včasná diagnostika a liečba vám umožnia vykonať operáciu načas, eliminovať možnosť komplikácií a relapsov.

Ďalšie podrobnosti o tejto operácii nájdete z prevodu Elena Malysheva.

Pupočná kýla u dospelých - chirurgické prehľady, príznaky a liečba

Metódy vykonávania operácie na odstránenie pupočnej kýly: laparoskopické, otvorené, hernioplastika, laserové odstránenie. ⭐️⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ Trvanie operácie, rehabilitácia a možné komplikácie. Predpovede a recenzie pacientov

Prečítajte si naše odborné poradenstvo

Príznaky pupočnej kýly sú:

 • zahusťovanie alebo vyčnievanie v pupku;
 • rozšírenie pupočného krúžku;
 • bolesť uprostred brucha pri fyzickej námahe, kašeľ;
 • nevoľnosť.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku u mužov aj u žien. Umbilická prietrž sa však častejšie vyskytuje u dojčiat a ľudí starších ako 40 rokov.

Predisponuje k výskytu prietrže u dospelých, slabosti spojivového tkaniva, brušných svalov. Môže sa vyskytnúť vydutie so zvýšenou fyzickou námahou, vzpieraním na váhe, chronickými chorobami sprevádzanými kašľom. Nadváha, zápcha, tehotenstvo, ascites (hromadenie tekutín v brušnej dutine) tiež prispievajú k tvorbe prietrže.

Umbilická hernia u dojčiat môže byť vrodená (kvôli abnormálnej tvorbe orgánov v lone) alebo môže byť získaná. K tomu dochádza s častým zvýšením tlaku vo vnútri pobrušnice v dôsledku plaču, pomalého prerastania pupočného krúžku. V niektorých prípadoch je prietrž korigovaná u kojencov bez chirurgického zákroku - pomocou masáže.

Počiatočné vyšetrenie prietrže je vizuálne vyšetrenie pacienta praktickým lekárom. Inšpekcia a prehmatanie sa vykonávajú v horizontálnej a vertikálnej polohe. Ak sa zistí prietrž, lekár predpíše ďalšie vyšetrenia:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • Herniografia - diagnóza pomocou kontrastného média zavedeného do pobrušnice;
 • FGDS (pri štúdiu komplexu chorôb gastrointestinálneho traktu);
 • Počítačová tomografia.
Na objasnenie tvaru a veľkosti prietrže je postačujúca ultrazvuková diagnóza. Na podrobnejší výskum a identifikáciu sprievodných chorôb sa však používajú ďalšie metódy..

Existuje niekoľko kontraindikácií pre operáciu pupočnej kýly u dospelých a detí. Preto je potrebné vykonať vyšetrenia vopred, ktorých výsledky môžu spôsobiť, že lekár odloží alebo zruší zákrok. Príprava na odstránenie pupočnej kýly pred chirurgickým zákrokom zahŕňa tieto testy:

 • EKG;
 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • fluorografická;
 • testy na HIV, hepatitída, syfilis.

Kontraindikácie operácie na odstránenie pupočnej kýly sú:

 • závažné kardiovaskulárne ochorenie, nedávny srdcový infarkt alebo mozgová príhoda;
 • tehotenstva, najmä 2-3 trimestra;
 • pokročilý vek - od 80 rokov a viac;
 • cirhóza pečene;
 • zlyhanie obličiek;
 • diabetes;
 • kŕčové žily pažeráka;
 • infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • porucha krvácania.

Gernioplastika sa považuje za jednoduchú operáciu, najmä pri malej prietrži. Ale v núdzových prípadoch, keď je hernálny vak stlačený alebo zarastený, chirurgický zákrok spravidla ide dobre a úspešne pre pacienta..

Odstránenie pupočnej kýly u dospelých a detí sa môže uskutočniť tradičnou metódou (pomocou tkanivového napätia, bez použitia implantátu) alebo zavedením endoprotézy. Implantát je sieťka, ktorá posilňuje oslabenú časť pobrušnice a podporuje jej prerastanie novým tkanivom. Endoprotézy sú vyrobené z rôznych materiálov. Niektoré z nich sa časom rozpúšťajú a zanechávajú svoje vlastné zarastené tkanivá. Ostatné zostávajú na svojom mieste av prípade potreby sa dajú odstrániť. Endoprotézna chirurgia znižuje riziko relapsu posilnením brušnej steny.

Laparoskopická metóda

Asi pred 25 rokmi bolo možné použiť šetrnú metódu na odstránenie pupočnej kýly - laparoskopické. Teraz je to hlavný a najbezpečnejší spôsob liečby kýly. Operácia sa vykonáva pomocou malých rezov, v ktorých je umiestnená kamera, v ostatných - chirurgických nástrojov. Vďaka nízkej invazívnosti sa znižuje riziko adhézií, znižuje sa pooperačná perióda. Stehy po laparoskopii sú takmer neviditeľné.
Laparoskopická operácia pupočnej kýly u žien sa vykonáva v intermenštruačnom období. S laparoskopiou sú možné tak metódy napínania, ako je uzavretie hernálnej brány, ako aj inštalácia sieťového implantátu.

Jednorázová laparoskopia alebo metóda SILS s jednoduchým vpichom sa používa pomerne nedávno a rýchlo získala sympatie lekárov aj pacientov. Mínus metódy spočíva v tom, že dierka na vpich je oveľa väčšia ako štandard.

Hernioplastika pomocou metód Sapezhko, Lexer alebo Mayo

Jedná sa o tradičné metódy hernioplastiky, ktoré zahŕňajú uzavretie prietržovej brány pomocou tkanivového napätia. Existujú určité rozdiely v priebehu operácií a ich náznakoch..

Mayo metóda sa často používa u ľudí s nadváhou. Okolo pupka sú urobené dva rezy v tvare polmesiaca, ktoré zachytávajú nadbytočný telesný tuk. Potom sa hernálny vak rozreže, adhézie a nekrotické tkanivá sa odstránia, vnútorné orgány sa vložia do pobrušnice. Hrany herniálneho vaku sa šijú horizontálne. Aponeuróza (tzv. Doska spojivového tkaniva, ktorá dáva silu brušnej stene) je zošitá.

Pri prevádzke podľa metódy Sapezhko sa profily vyrábajú vo forme zvislých čiar. Po uložení orgánov do brušnej dutiny sa uskutoční prešitie tkanív po vrstvách. Zvyšok postupu je takmer podobný metóde Mayo.

Lexerova metóda je vhodná v prípadoch, keď pupok a kýla sú neoddeliteľné. Ak je to potrebné (veľká prietrž), pupok sa počas operácie odstráni. Lekár vykoná rez v tvare polmesiaca okolo nádoru. Keď je herniálny vak s pupočníkom fúzovaný, môže byť ťažké uvoľniť jeho obsah. Spodok alebo krk herniového vaku je otvorený, orgány sú umiestnené do brušnej dutiny. Na krk sa položí šev, samotný vak je odrezaný. Podľa Lexerovej metódy sú herniové brány uzavreté aplikáciou hodvábneho stehu na aponeurózu okolo prstenca a niekoľko stehov na svaly rekta abdominis. Potom sa kožná chlopňa odrezaná na začiatku operácie vráti na svoje miesto a zafixuje sa uzlovými kĺbmi.

Kontraindikácie pre operáciu miechy

Bolesť po odstránení prietrže chrbtice

Po prvé, akýkoľvek chirurgický zákrok vykonávaný prietrž chrbtice sleduje dekompresiu nervových štruktúr s cieľom zachrániť pacienta pred neurologickým deficitom a zmierniť bolesť chrbta a končatín. Ak sa citlivosť neobnovila a bolesť sa neodstránila, môžeme hovoriť o zvyškových príznakoch alebo dôsledkoch. Bolesť v oblasti rany v počiatočnom období sa pozoruje takmer u každého ako normálna reakcia tela na chirurgickú traumu. Keď sa šev dobre uzdraví, ku ktorému zvyčajne dôjde do 3 až 7 dní, odstránia sa miestne bolestivé príznaky.

Bedrová hernia.

Opakujúca sa prietrž sa považuje za pooperačnú komplikáciu, incidencia je 11,5% zo 100%. Môže sa to stať tak v prevádzkovom segmente (8%), ako aj na úplne odlišných úrovniach segmentu (3,5%). Plné záruky, že herniálny výčnelok nenastane v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, nedáte žiadnemu operačnému chirurgovi, dokonca ani najúspešnejšiemu. Môžete sa však maximálne chrániť pred ďalšou tvorbou nešťastného procesu na diskoch chrbtice. A veľa tu záleží na pacientovi!

Mali by ste jasne pochopiť, že úplná lekárska rehabilitácia po výkone odstránenia významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného návratu patológie, a preto by ste nemali ustúpiť o krok z individuálneho programu pooperačnej liečby, ktorý navrhuje rehabilitológ a chirurg. Intenzívne fyzikálne metódy, ako je cvičebná terapia, fyzioterapia, prísne dávkovaný režim fyzickej aktivity atď., Pomáhajú tomuto dôsledku v maximálnej miere predchádzať..

Technika prevádzky na videu:

Okrem toho by osoba mala vedieť, kedy si sadnúť, pretože predčasné zrušenie zákazu sedenia je častým dôvodom rozvoja opakovaných deformácií chrupavkových štruktúr disku. Zvyčajne je zakázané sedieť 4-6 týždňov, ale dĺžku času by mal v každom prípade určiť lekár. Tiež ste povinní nosiť korzet na chrbticu, čo pomôže rýchlejšie obnoviť problémové oddelenie a prispieť k prevencii následkov. Pokiaľ však ide o to, ako dlho sa bude ortopedické zariadenie musieť používať, určuje ho aj čisto kompetentný špecialista, berúc do úvahy klinické údaje o dynamike regenerácie..

Niekto sa zotavuje podľa plánu - o 3 mesiace, ale môže byť potrebné, aby niekto predĺžil dobu zotavenia o niekoľko mesiacov. Termíny priamo závisia od individuálnych charakteristík tela k funkčnému zotaveniu, predoperačného stavu pacienta, objemu a zložitosti operácie

Po zotavení však pravidelne cvičte a dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. Nevystavujte sa neprijateľným bremenám, pretože aj zdvíhanie ťažkých predmetov môže chorobu vrátiť

Tento komplex sa vykonáva pred aj po operácii. Ale so súhlasom lekára.

Zvyčajná bolesť môže pretrvávať určitý čas, najmä u ľudí, ktorí vstúpili do lekárskeho ústavu spočiatku so závažnými vertebrogénnymi poruchami, ktoré progredovali príliš dlho. Keď sa nervové tkanivo a svalová štruktúra zotavia, postupne sa zmierňujú nepríjemné príznaky, ktoré sa neodstránia okamžite po zákroku. Ale všimnite si, že samy osebe bez riadneho pooperačného ošetrenia zlyhajú nielen, ale môžu tiež získať pretrvávajúcu chronickú formu, niekedy s nezvratným charakterom..

Druhy operácií

Chirurgia na odstránenie prietrže chrbtice je rôznych typov, a preto musí lekár rozhodnúť, ktorý z nich je vhodný pre konkrétnu osobu. Za týmto účelom sa vykonávajú predbežné vyšetrenia, aby ste zistili veľkosť patológie, prítomnosť medzier, ako aj stav nervových zakončení a krvných ciev. Odborník má záujem o to, ako dlho sa patológia objavila a či je na jej odstránenie vhodná konkrétna metóda..

Môže sa vykonať laminektómia, tento postup je vysoko účinný a relapsy sú veľmi zriedkavé. Táto metóda sa doteraz používa zriedka, pretože jej dôsledky môžu byť dosť nepríjemné.

Faktom je, že počas operácie je zničená štruktúra medzistavcových platničiek a pravdepodobne aj časť stavcov. Z tohto dôvodu bude mať osoba nepríjemné pocity pri chôdzi alebo v sede, existuje tiež riziko, že sa stane zdravotne postihnutou.

Mikrodisektómia sa často praktizuje pomerne často. V takom prípade sa všetky činnosti vyskytujú bez prekročenia medzistavcovej platničky, preto nie je ovplyvnená samotná stavca. Lekár urobí malý rez, ktorým sa určité manipulácie vykonajú pomocou malých nástrojov.

Endoskopia spočíva v odstránení prietrže medzistavcového typu pomocou špeciálneho nástroja - endoskopu. Rez sa vykoná až do 5 mm, zatiaľ čo všetky manipulácie budú viditeľné na obrazovke počítača, takže bude možné vykonávať všetky činnosti čo najpresnejšie a nepoškodiť štruktúru chrbtice. Človek bude môcť začať žiť bežný život do jedného mesiaca a pol po operácii.

Laserová operácia na odstránenie prietrže chrbtice bude možná, ak ešte nedôjde k prasknutiu vláknitého prstenca. Použité špeciálne zariadenie, ktoré ovplyvňuje poškodený disk. Pri pôsobení vysokých teplôt, ktoré tvoria laser, sa časť tekutiny z disku odstráni, čím sa zníži výstupok. Samotný rehabilitačný proces bude trvať približne niekoľko týždňov..

Je potrebné poznamenať, že pomocou lasera sa môže tiež obnoviť tkanivo chrupavky. V skutočnosti sa ukázalo, že poškodená časť je suchá, vďaka čomu výčnelok zmizne, tlak na nervy sa zníži a stav ciev sa zlepší. Preto, ak choroba ešte nie je v pokročilom štádiu, lekári odporúčajú tento postup.

Existuje operácia pre medziobratlovú prietrž ako hydroplastika. V tomto prípade sa do chrbtice vstrekne roztok a potom sa prečerpá spolu s poranenými oblasťami disku. Výsledkom je, že je možné zmenšiť objem buničitého jadra, v dôsledku ktorého výčnelok zmizne.

Ľudia tiež poznamenávajú, že majú bolesti, pretože tlak na nervové zakončenie zmizne. Asi dva dni po operácii je človek poslaný domov.

Metódy radikálneho spracovania

Miechová kýla sa používa, keď je nebezpečná pre miechu a nervové vlákna

Všetky operácie s kýlou chrbtice sú rozdelené na 2 typy: otvorené, uskutočňované prostredníctvom incízie kože a uzavreté, ktoré sa vykonávajú pomocou ihiel a iných tenkých nástrojov bez toho, aby sa tkanivo rozrezávalo vo vrstvách. Dĺžka rezu sa môže značne líšiť v závislosti od typu zvoleného zákroku. Medzi otvorené operácie patria:

 • discektómia, pri ktorej je ofsetový disk úplne odstránený;
 • stabilizačné operácie - sú predpísané na deformácie a zlomeniny, zložité zásahy, ktoré si vyžadujú špeciálne systémy;
 • dekompresívna stabilizácia - používa sa na stenózu, neurologický deficit, vyžaduje odstránenie niektorých častí stavcov a inštaláciu nových systémov;
 • paliatívne, funkčné zásahy - používajú sa na silnú bolesť pri lézi miechy, ich význam spočíva v odrezaní niektorých nervových kmeňov.

Druhá skupina - perkutánne, menej traumatické operácie vykonávané punkciou:

 • rádiofrekvenčná denervácia fazetových kĺbov - vykonávaná ihlami pod endoskopickou kontrolou, pri zákroku rádiofrekvenčné žiarenie ovplyvňuje tkanivá a nervy;
 • stavce - tenkou trubicou a ihlou sú stavce stmelené špeciálnym zložením, ktoré im zabraňuje kolapsu;
 • odstránenie patológie z perkutánneho vpichu - pri použití rôznych nástrojov sa prietrž rozdrví a odstráni z tela;
 • kyphoplasty - obnovuje silu stavcov zavedením nástrojov, ktoré nafúknu priestor medzi diskami a obnovia ich normálnu polohu;
 • regenerácia tkaniva - poškodené vláknité jadro je odstránené a jeho bunky sú odoslané na propagáciu do laboratória, potom je implantované tkanivo späť.

Druh chirurgického zákroku, ktorý si pacient nemôže zvoliť sám, vyžaduje si úplnú diagnózu a konzultáciu s neurochirurgom a príbuznými odborníkmi..

Označenia postupu

Extrúzia je indikáciou pre chirurgický zákrok pri dosiahnutí veľkosti 5 - 15 mm

Medzistavcová kýla spôsobuje posun stavcov a vedie k vyčnievaniu vláknitého prstenca za hranice normálneho umiestnenia. Nebezpečenstvo tejto patológie je silné zúženie miechového kanálu, stlačenie miechy a nervových zakončení, čo vedie k zápalu a opuchom. Z tohto dôvodu vznikajú akútne príznaky: bolesť, únava, paralýza, znížená citlivosť.

Kýla chrbtice sa podrobuje chirurgickému ošetreniu, ak dosiahne určitú veľkosť. A pre každé oddelenie sú tieto charakteristiky odlišné.

Výčnelok sa vyznačuje tým, že hernie sú posunuté o 5 až 15 mm, a extrúzia je najťažší stav, v ktorom medziobratlový disk úplne spadá mimo krúžok. Existujú však menej nebezpeční patológovia - prolaps, v tomto stave sa prietrž pohybuje od 2 do 3 mm a podlieha endoskopickej korekcii..

Veľkosť prietrže chrbtice pri chirurgii na oddeleniach rozlišuje:

 • Medzistavcové prietrže a výčnelky hrudnej a bedrovej chrbtice. Kýly od 6 do 8 mm sa považujú za stredné, od 9 do 12 - veľké a od 12 mm - oddelené, vypadnuté. Pri veľkosti 9 mm alebo viac by sa prietrž mala používať len pri stlačení miechy a pri prítomnosti prvkov „chvosta koní“..
 • Cervikálna kýla. V tejto oblasti sú stavce rôznej veľkosti, preto sa veľké medzistavcové útvary považujú za kýly s veľkosťou 5 až 6 mm, zatiaľ čo prolaps sa vyskytuje pri 6,5 - 7 mm. Kýla sú považované za 3-4 mm a malé - od 1 do 2 mm. Operácia je predpísaná, ak kýla dosiahne priemer 6 až 7 mm a vedie k stlačeniu miechy.

Iné indikácie pre chirurgický zákrok

Operáciu je možné predpísať pre často sa opakujúcu necitlivosť končatín.

Operáciu je možné predpísať, ak veľkosť prietrže chrbtice nezodpovedá odporúčaným parametrom. Niektoré ďalšie poruchy, ako aj akútne príznaky, môžu vyžadovať chirurgický zákrok:

 • rýchlo rastúca slabosť končatín a neúčinná konzervatívna liečba;
 • zvyšujúci sa počet útokov znecitlivenia na ruky alebo nohy;
 • syndróm chronickej bolesti, obmedzenie pohyblivosti, ktoré sa nedá eliminovať liekmi a inými metódami;
 • vývoj porúch fungovania panvových orgánov, srdca, pľúc a iných systémov v dôsledku kýly;
 • kompresia krvných ciev, nervové zakončenie - to sa zriedka pozoruje pri malej veľkosti prietrže;
 • nekrotické procesy v oblasti tvorby prietrže.

Druhy operácií

Aby bolo možné pochopiť, ktorá operácia bude najúčinnejšia, ošetrujúci lekár zvažuje všetky možnosti na základe priebehu choroby pacienta a početných ďalších vyšetrení, ako aj so zreteľom na celkový zdravotný stav kandidáta na odstránenie prietrže. stôl

Druhy operácie bedrovej prietrže

Tabuľka. Druhy operácie bedrovej prietrže.


Je to takmer univerzálny typ chirurgického zákroku, ktorý sa najčastejšie používa na odstránenie herniálnych útvarov. Chirurg vykonáva manipulácie v oblasti medzistavcových platničiek bez toho, aby porušil štruktúru stavcov.

Počas tejto operácie sa používa nástroj endoskopu, ktorý zobrazuje manipulácie na obrazovke počítača.

Pod vplyvom vysokej teploty, ktorú vykonáva laserové zariadenie, sa kvapalina z tkanív vyparuje, sú stlačené, herniálny výčnelok je vyrovnaný.

Ďalšie „nové slovo“ pri operácii prietrže. Do medzistavcového tela sa vstrekne špeciálny roztok. „Zachytáva“ poškodené segmenty a odčerpáva sa spolu s hydraulickým riešením.

Rehabilitácia (pooperačné obdobie)

Hlavné odporúčania lekára počas tohto obdobia budú:

 • nosenie podporného korzetu, plánovaný čas za deň;
 • je prísne zakázané zostať v polohe na sedenie, pohyb je povolený iba na vozidle;
 • zdvíhanie akýchkoľvek závaží je neprijateľné, najmä s hmotnosťou nad 3 kg;
 • bez vedomia lekára nemôžete samoliečiť, užívať tinktúry ani robiť obklady s bylinkami alebo masťami;
 • neodporúča sa, aby bol v rovnakej polohe dlhšie ako 4 hodiny, poloha by sa mala meniť pomaly každých 20–25 minút;
 • náhle pohyby, napätie jednotlivých častí tela sú neprijateľné;
 • používajte iba ortopedické matrace a vankúše;
 • kúpanie alebo sprchovanie iba tri dni po zákroku.

Telo potrebuje po operácii nejaký čas na obnovenie zdravia

Preto je tiež dôležité zabezpečiť správnu výživu, konkrétne zahrnúť do stravy dostatočné množstvo stopových prvkov, bielkovín, tukov. Menu je zvyčajne v súlade s ošetrujúcim lekárom, pretože veľa jedál bude na dlhú dobu zakázané

Na samom začiatku pooperačného obdobia je to:

 • pokoj na lôžku;
 • odmietnutie zdvíhania ťažkých predmetov;
 • zákaz sedenia.

Je tiež dôležité jesť správne a vyvážene. Musí sa prehltnúť dostatočné množstvo vitamínov, mikro a makro prvkov

Nezabudnite na fajčenie a pitie alkoholu..

3 - 6 mesiacov po operácii je pacient povinný dodržiavať všetky pravidlá, ktoré oznámi ošetrujúcemu lekárovi. to:

 1. Nemôžete sedieť dlhšie ako štyri hodiny bez prestávok. Ak má osoba sedavé zamestnanie, sú potrebné pravidelné prestávky.
 2. Akékoľvek zranenie môže byť smrteľné. Vyhnite sa pádom a nárazom.
 3. Nezdvíhajte viac ako šesť kg.
 4. Pravidelne používajte ortopedický korzet.
 5. Vykonajte fyzioterapeutické cvičenia. Komplex pre driekovú bedru vyberie lekár individuálne.

Možné komplikácie

Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice sa delia na skoré a neskoré. Medzi prvé patria purulentno-septické procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách chrbtice a jej okolitých oblastiach krátko po operácii (epiduritída, osteomyelitída, hnisanie stehov). Neskoré komplikácie chirurgického výkonu zahŕňajú relaps medzistavcovej prietrže, degeneratívne patológie (artróza) a výskyt adhézií..

Jazva a adhézie

Počas odstraňovania medzistavcovej prietrže v lumbálnej oblasti je narušená integrita tkanív obklopujúcich chrbticu..

Transformované oblasti už nemôžu správne vykonávať svoje funkcie, a preto pri tvorbe adhézií vznikajú rôzne poruchy fungovania pohybového aparátu..

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení kýly, môžu tiež silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré často spôsobuje bolesť v dolných končatinách a dolnej časti chrbta a necitlivosť v dolných končatinách.

Porušenie močenia a stolice

V dôsledku tvorby adhézií po odstránení medzistavcovej prietrže a stlačení koreňov nervov môže byť aktivita panvových orgánov narušená. To vedie k inkontinencii moču a stolice, strate citlivosti pri vyprázdňovaní čreva a močového mechúra, k zníženiu alebo zvýšeniu frekvencie močenia.

Epiduritis

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku na medzistavcovej prietrži, patrí epiduritída, zápalový proces v epidurálnom priestore, ktorý sa nachádza medzi tvrdým plášťom miechy a periosteom stavcov..

V tomto prípade sa charakteristické príznaky patológie objavia v prvých týždňoch po operácii. Pacient má zlú bolesť chrbta, končatiny sú znecitlivené, zvyšuje sa telesná teplota.

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, patrí epiduritída, pri ktorej sa môže zvýšiť telesná teplota pacienta.

Epiduritída sa môže vyvinúť aj na pozadí procesu zjazvenia. V tomto prípade bude mať patológia pomalý priebeh a bolesť chrbtice sa neobjaví v prvých mesiacoch po operácii, ale oveľa neskôr - po 1-1,5 rokoch. V najzávažnejších prípadoch vedie epiduritída k zhoršenej motorickej funkcii a invalidite..

Vývoj artritických procesov

Poškodenie tkanív chrbtice počas odstraňovania prietrže lumbálnej chrbtice a tvorba adhézií vedie k podvýžive miechy a rozvoju hlbokých degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré spôsobujú artrózu chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované zhoršením chrupavky umiestnenej medzi stavcami, výskytom silnej bolesti chrbtice a obmedzením motorickej aktivity..

osteomyelitída

Osteomyelitída sprevádzaná zápalom kostného tkaniva miechy sa objavuje, keď infekcia preniká do tvrdých tkanív chrbtice, čo môže byť spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsie a antiseptík počas operácie, znížením imunity a šírením infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

V pokročilých prípadoch choroba spôsobuje smrť.

Osteomyelitída sa vyvíja na pozadí šírenia infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

Druhy spinálnej prietrže

Na chrbtici je niekoľko druhov operácií s rôznou mierou účinnosti, rizikovosti a rôznou dĺžkou obdobia zotavenia. Za najoptimálnejšie a najmodernejšie metódy zotavenia, ktoré si lekár vyberie pre svojich pacientov v závislosti od individuálnych charakteristík, sa považujú tieto typy chirurgických zákrokov:

endoskopická

Endoskopické - chirurgické odstránenie prietrže medzistavcového priestoru a uvoľnenie prenášaných nervových zakončení miechy na zníženie bolesti a neurologického poškodenia, ktoré nevyžaduje veľké rezy na tkanivách.

Špecialisti zdôrazňujú také výhody herniovej endoskopie, ako je menšie poškodenie mäkkých tkanív, zachovanie integrity medzistavcovej platničky, nízke percento vývoja pooperačných komplikácií, nízka strata krvi v procese odstraňovania prietrže a absencia pooperačnej bolesti..

Indikácie pre použitie tohto typu operácie sú:

 • vyčnievanie prietrže na strane medzistavcových platničiek; zápalové javy v mieche; rozvoj neurologického syndrómu so silnou bolesťou vyžarujúcou do boku a dolnej časti chrbta; neprítomnosť výrazného účinku pri dlhodobej liečbe konzervatívnymi metódami; rozvoj sexuálnej dysfunkcie.

Kontraindikácie pre tento typ chirurgického zákroku sú:

 • onkologické choroby so sekundárnymi ložiskami v chrbtici; zúženie ciev miechy; tehotenstva; vývoj infekčných lézií v mieste lokalizácie prietrže; ochorenie kardiovaskulárneho systému v minulosti; stredná kýla.

laser

Laserová expozícia (zahrievanie a odparovanie kvapaliny) emisiou laserových lúčov s malým výkonom na jadre vnútri medzistavcových platničiek na zníženie alebo odstránenie s ďalším zatiahnutím herniálneho obsahu, ktorý tlačí na nervové korene a spôsobuje intenzívnu bolesť. Jadrom je hustá želé podobná konzistencia pozostávajúca zo 70% vody. Rozlišujte medzi laserovým odparovaním (alebo odstránením jadier) a rekonštrukciou medzistavcových platničiek.

Výhody tejto metódy chirurgickej liečby prietrže chrbtice:

 • menšie nepohodlie a úplná absencia bolesti počas manipulácie; štruktúra zdravých tkanív obklopujúcich chrbticu nie je narušená a netvoria sa jazvy; najrýchlejšia doba na zotavenie, ktorá nevyžaduje prísne obmedzenia a odpočinok na lôžku; použitie lokálnej anestézie.

Hernálny výčnelok v chrbtici, ktorý vyžaduje ošetrenie laserom, má nasledujúce vlastnosti:

 • malá vypuklá veľkosť; absencia akýchkoľvek komplikácií; vek pacienta v rozmedzí 20-50 rokov; nedostatočné zlepšenie liečby drogami; degeneratívne procesy v diskových tkanivách chrbtice.

Odborníci identifikujú niekoľko kontraindikácií pre laserové odparovanie diskov:

 1. veľkosť herniálneho výčnelku je oveľa väčšia ako 6 mm;
 2. degeneratívne procesy súvisiace s vekom v tkanivách pacienta, ktorý dosiahol vek 50 rokov;
 3. osifikácia jadra medzistavcových platničiek, poškodenie miechy.

interlaminární

Odstránenie výčnelku jadra medzistavcovej platničky významnej veľkosti (viac ako 6 mm) v lumbosakrálnej oblasti, kde sú anatomicky dobre rozlíšené spinálne procesy s implantátom. Implantát je vyrobený o niečo väčší ako skrátený disk. Výhodou tohto spôsobu je, že implantát fixuje stavce a udržuje stabilitu väzov a segmentov tak, aby nevyvolával relaps nervového koreňového tlaku..

Tento spôsob odstránenia prietrže môže byť uskutočňovaný iba u pacientov bez chorôb a patológií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, bez progresívneho infekčného alebo zápalového procesu..

indikácia

Malo by byť zrejmé, že odstránenie hernie disku je extrémne lekárske opatrenie, a preto sa nepoužíva pre každú osobu. Mali by existovať určité indikácie, ktoré sú rozdelené na relatívne a absolútne. Prvá možnosť nastane, ak konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky. Preto, ak sa stav osoby nezlepší, musí vykonať odstránenie kýly.

Z absolútnych indikácií je možné odlíšiť stavovú prietrž. V tomto prípade jadro úplne vypadne, a preto sú korene nervov silne stlačené. Osoba trpí syndrómom intenzívnej bolesti, ktorý začína u kiahní a prechádza do nohy. Ak nemáte operáciu, môže dôjsť k ochrnutiu..

Strata citlivosti dolných končatín. Pre človeka je ťažké zohnúť sa a ohýbať nohy. Toto je považované za nebezpečný symptóm prietrže, ktorý naznačuje výskyt parézy. U ľudí je fungovanie nervového systému narušené tým, že nervové vlákna sú významne poškodené

V tejto fáze je nesmierne dôležité odstrániť prietrž chrbtice. Ak to neurobíte, nastane svalová atrofia, ktorá sa bude ťažko liečiť.

Veľká indikácia medzistavcovej prietrže slúži tiež ako indikácia pre chirurgický zákrok. Podobná patológia komprimuje nervové korene. Lekárski odborníci nazývajú tento stav „syndrómom chvosta“. U ľudí sú procesy defekácie a močenia významne narušené a u silnejšieho pohlavia je erektilná dysfunkcia významne narušená. Ak sa medzistavcová prietrž neodstráni, nie je možné zvrátiť všetky negatívne zmeny..

Ľudia sa osobitne zaujímajú o to, akú veľkosť je potrebná operácia miechy. Ak je veľkosť patológie do 12 mm, povoľuje sa ošetrenie doma. Ak je veľkosť od 12 mm alebo viac, je už potrebný chirurgický zákrok. Toto je jeden z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje rozhodnutie, či sa má alebo nemá vykonať chirurgický zákrok..

Endoskopická operácia herniovaného disku: časté otázky

Nižšie sú uvedené najbežnejšie otázky týkajúce sa pacientov pred operáciou. Odborníci sa domnievajú, že dostatočné povedomie pacientov o všetkých aspektoch nadchádzajúcej liečby a rehabilitácie je kľúčom k úspešnému zotaveniu a uzdraveniu.

Koľko dní musíte byť po operácii v nemocnici?

Pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže endoskopickou metódou trvá hospitalizácia zvyčajne 1 - 2 dni. Ak počas odstránenia alebo v skorom pooperačnom období dôjde k komplikáciám, pacient je umiestnený v chirurgickej nemocnici alebo jednotke intenzívnej starostlivosti na dobu najmenej 7-10 dní.

Hospitalizácia pacienta po úspešnej operácii nie viac ako dva dni

Pooperačné ceny obväzu

Musím si po operácii podať injekciu antibiotík?

Použitie antibiotík po endoskopickej operácii je vo väčšine prípadov nepraktické. S cieľom zabrániť nemocničným infekciám a zápalovým procesom môže lekár predpísať metronidazol na obdobie 7 až 10 dní v dávke 250 - 500 mg 2-krát denne..

Použitie antibakteriálnych látok zo skupiny penicilínov, cefalosporínov, fluórchinolónov a makrolidov je indikované u ľudí so oslabenou imunitou a vysokým rizikom infekcie mäkkých tkanív. Drogou voľby je najčastejšie „Amoxicilín“ (dávka pre dospelých - 500 mg 3-krát denne po dobu 5 až 10 dní)..

Môžem športovať po operácii?

Profesionálne športy tak po odstránení medzistavcovej prietrže, ako aj pri konzervatívnej liečbe sú prípustné len so súhlasom ošetrujúceho lekára. Jednotlivé faktory, ktoré môžu ovplyvniť možnosť športového tréningu, sú nielen hmotnosť a vek pacienta, ale aj veľkosť výčnelku, prítomnosť príznakov zovretia, umiestnenie prietrže vzhľadom na chrbticu a foraminálne (medzistavcové) otvorenie..

Je možné zapojiť sa do fyzickej terapie, plávania, gymnastiky, cvičenia naťahovania svalov 1 - 2 mesiace po endoskopickej operácii, aby sa odstránila prietrž (ak neexistujú individuálne kontraindikácie).

Cvičenie po operácii na odstránenie prietrže sa môže začať vykonávať za 1-2 mesiace

Je možné naplánovať tehotenstvo po endoskopickom odstránení vertebrálnej prietrže?

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice nie je kontraindikáciou pri plánovaní a znášaní tehotenstva, ale je dôležité vziať do úvahy, že akýkoľvek chirurgický zákrok v tele si vyžaduje rehabilitáciu a zotavenie. To platí najmä, pokiaľ ide o chrbticu, pretože práve bedrová chrbtica predstavuje počas tehotenstva väčšinu záťaže spôsobenej neustále sa zvyšujúcou maternicou.

Aby sa predišlo relapsom a znížilo sa riziko osteochondrózy, ktorá po narodení dieťaťa trpí asi 37% žien, odporúča sa naplánovať tehotenstvo najskôr 1 rok po endoskopii..

Tehotenstvo je možné naplánovať jeden rok po operácii prietrže

Ako rýchlo sa bolesti po operácii prechádzajú?

Bolesť na nohách na pozadí medzistavcovej prietrže chrbtice zmizne okamžite po operácii. Svalová slabosť, znecitlivenie nôh a ďalšie prejavy parestézie môžu pretrvávať dlho (až niekoľko mesiacov). V zriedkavých prípadoch tieto javy úplne nezmiznú a vyžadujú neustálu korekciu pomocou liekov.

Bolesť na nohách po operácii pacientov zriedka obťažuje.

Kedy prať?

Šev môžete šmyknúť a umývať sa vo vani alebo sprche jedenásty deň po operácii.

Je možné chodiť?

Ceny ortopedickej obuvi

Pešia turistika po endoskopii medzistavcovej prietrže nie je nielen zakázaná, ale tiež sa odporúča ako prvok oneskoreného zotavenia pooperačných pacientov. Je potrebné chodiť pokojným tempom, pohodlným na udržiavanie zvyčajného srdcového a dýchacieho rytmu, asi 3-4 km za deň. 2 týždne po operácii môžete pomaly chodiť 15-20 minút denne.

Pešia turistika po operácii bude prínosom

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené približné ceny endoskopického odstránenia medzistavcovej prietrže vo veľkých mestách.

Ceny za endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

veľkomestoPrevádzkové náklady (odhadované)
Moskva150 000 rubľov.
St. Petersburg74 600 rubľov (+14580 rubľov - anestetická pomoc)
Kazan60 000 - 167 000 rubľov
Jekaterinburg93 600 rubľov
Novorossiysk112 000 rubľov

Ako sa vykonáva chirurgická liečba: typy operácií

Všetky metódy, ktorými sa lumbosakrálna hernia odstraňuje, sa delia do niekoľkých skupín, ktoré sú uvedené v tabuľke:

metódyNázoryVlastnosti
radikálnejlaminektomiePočas operácie sa používajú kovové vložky, je nainštalovaný umelý implantát
postdiskektomického
Minimálne invazívneLaserové odparovanieVykonávajú sa rýchlo, majú nízke riziko komplikácií a krátke rehabilitačné obdobie je pre pacienta absolútne bezpečné
endoskopia
Hydroplastics
Transdermálna laserová rekonštrukcia
Nucleoplasty
InovačnéEndoskopická operácia chrbticeV zriedkavých prípadoch sa komplikácie vyskytujú prostredníctvom mikro-rezov.
Robotické operácie
transplantáciaProtetické diskyInštalované sú implantáty pre medzistavcovú prietrž

Laserové odparovanie

Použitie lasera na zníženie jadra medzistavcových platničiek.

Operácia sa vykonáva pomocou výkonného lasera a týka sa minimálne invazívneho chirurgického zákroku. S jej pomocou sa prietrž zníži sušením na dvojnásobok objemu prietrže. Chirurgia sa vykonáva na nekomplikovaných výčnelkoch a nie je pre pacienta nebezpečná. Za týmto účelom sa do chrupavkového tkaniva zavedie ľahký sprievodca, ktorý odparuje jadro, čím sa zníži sagitálna veľkosť disku a prietrže. Chirurgická liečba prietrže má nasledujúce výhody:

 • menšie trauma;
 • rýchla rehabilitácia;
 • nízka štrukturálna porucha.

Laminektómia alebo otvorená dekompresia

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže vám umožňuje vystrihnúť oblasť zničeného stavca nad nervovým koreňom a súčasne odstrániť chorý disk. Okolo nervu sa uvoľní ďalší priestor, zlepší sa miestny prietok krvi, syndróm bolesti sa úplne zastaví. Pacient je operovaný v celkovej anestézii, chirurgický rez sa vykonáva až do 10 cm, svaly a fazetové kĺby sú odrezané. Vystrihnuté sú osteofyty, jazvy, prietrže, je nainštalovaný implantát. Používajú kovovú protézu. Pracujú pod kontrolou röntgenového kontrastného vyšetrenia, doba zásahu je od 1 do 3 hodín.

Endoskopická chirurgia

Chirurgia sa vykonáva pomocou spinálneho endoskopu.

Pri lokálnej anestézii sa vykoná incízia nie väčšia ako 5 mm. Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva pomocou endoskopu. Uvádza sa na úroveň medzistavcových platničiek a súčasne monitoruje priebeh operácie na obrazovke. Neurochirurgovia odstránia zničené vláknité jadro a vyrežú medzistavcovú prietrž. Operácia trvá pol hodiny a nie je absolútne nebezpečná. Riziko poranenia miechy a zranenia je minimálne..

Microdisectomy

Mikrochirurgický účinný zásah vám umožňuje odstrániť a ošetriť prietrž pomocou malej incízie na chrbte pomocou operačného mikroskopu a miniatúrnych nástrojov. Mikrodiscektómia zmierňuje bolesť, podrobuje sa parézii, v 87% prípadov dochádza k úplnému uzdraveniu, pri 4% je možný relaps. Odstránenie stavovej prietrže sa uskutoční za pol hodiny. Úplné uzdravenie pacienta sa uskutoční do 6 týždňov a je možné začať pracovať do 5 dní.

Transdermálna laserová rekonštrukcia

Toto odstránenie lumbálnej prietrže, inak nazývané diskoplastika, sa uskutočňuje s výstupkom. Počas operácie sa zničený disk obnoví a výstupok sa odstráni. S touto technikou je vhodné vystrihnúť prietrž krčnej chrbtice a lumbosakrálnej oblasti. Laserová rekonštrukcia sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvá až pol hodiny, pacient je prepustený v ten istý deň.

Čo sú to hydroplasty?

Pri použití nukleotómu je prietrž rozdrvená.

Mikrochirurgická operácia kýly bedrovej chrbtice sa uskutočňuje pomocou nukleotómu. Toto je sonda s malým priemerom, ktorá sa vkladá do oblasti buničitého jadra prostredníctvom miniatúrneho rezu kože. Soľný roztok sa dodáva vysokou rýchlosťou na drvenie herniálnych prvkov s následným odstránením vnútorným portom. Odstránenie prietrže touto metódou je menej traumatické, pacient je prepustený v ten istý deň. Hydroplastika je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • nekomplikovaný výstupok malého priemeru;
 • nedostatok sekvestrácie;
 • lokalizácia v lumbosakrálnom regióne.

Zničenie nervov faziet

Minimálny mikrochirurgický zákrok sa vykonáva s hlavným cieľom - zastaviť bolestivé ataky bolesti charakteristické pre sakrálnu chrbticu prietržami. Počas operácie sa receptory bolesti inaktivujú v dôsledku blokády nervov a deštrukcie štruktúr tvárových nervov. Bolesť spôsobená preťažením počas predlžovania chrbtice ustupuje.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..
Problém krásnej postavy zostáva relevantný pre ženy aj mužov, a to napriek skutočnosti, že dnes existuje mnoho rôznych metód na jeho vyriešenie. Kameňom úrazu vo vašom sne je nedostatok voľného času, financií a niekedy aj jednoduchá vôľa.
Difúzna adenomyóza je špeciálna forma endometriózy maternice, pri ktorej sa ložiská rovnomerne šíria v celom orgáne. Ochorenie sa zisťuje u žien v reprodukčnom veku, menej často u adolescentných dievčat.