loader

Hlavná

Liečba

Pri pupku sa objavila pečať: čo robiť, čo to je

Pečať v pupku môže byť zistená nezávislým vyšetrením tela alebo môže byť zistená vyšetrením lekárom. Oblasť brušnej dutiny umiestnená pod pupkom je obsadená tráviacimi a močovými orgánmi.

Pečať na bruchu sa môže objaviť v dôsledku nadmerného zaťaženia brušných svalov, vývoja kožných nádorov, tvorby nádorov na vnútorných orgánoch. Ak sa v blízkosti pupku objaví patologická formácia, obráťte sa na lekára.

Príčiny pečate v blízkosti pupka

Dôvody objavenia sa tuleňov v pupku sú rôzne patológie, ktoré pokrývajú rôzne tkanivá a systémy tela.

Pupočná prietrž

Tvrdý opuch nad pupkom, ktorý zmizne, keď človek leží v ľahu. Črevné slučky obvykle vyčnievajú z brušnej steny blízko pupočného krúžku.

Existuje patológia kvôli nedostatkom v brušných svaloch, neúspešným chirurgickým zákrokom, obezite, konštantnej zápche, fyzickému preťaženiu, nadmernému zaťaženiu pri zdvíhaní ťažkých predmetov. Chorá osoba pociťuje bolesť, cíti nutkanie zvracať, opuchy žalúdka, vyskytuje sa zápcha.

Kýla výrazne vystupuje z brucha s kašľom a fyzickou aktivitou. Ak dôjde k porušeniu časti čreva, ktorá sa vynára z brušnej dutiny, vyvíja sa obštrukcia čreva.

divertikulitída

Vypuknutie čreva, symptómová hernia. Na vnútorných stenách čreva sa tvoria prehĺbenia vyplnené hnilobnými časticami nestráveného jedla. V týchto depresiách sa usadia patogénne baktérie a huby..

Choroba je spôsobená podvýživou, nedostatočnou prítomnosťou vlákniny v potrave, zápalovými reakciami v črevách, hlístami, zníženým tonom črevných svalov, dedičnou predispozíciou.

U chorého je stlačenie zvyčajne zaznamenané naľavo od pupka.

Príznaky choroby sú bolesť, horúčka, hnačka prerušená zápchou, výkaly krvou.

Lipóm

Benígny subkutánny nádor pozostávajúci z tukového tkaniva. Nádor sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch, podvýživy, neustáleho stresu, genetickej predispozície.

Lipóm je mäkký rast, ktorý sa po stlačení ľahko valí pod kožu a nesprevádza ho bolesť. Rastie veľmi pomaly, ale ak dosiahne veľkú veľkosť, odporúča sa odstrániť.

onkológia

Ak sa vo vrstvách kože v oblasti pupka vyskytuje solídny opuch, ktorý nespôsobuje bolesť, potom sa oplatí navštíviť onkológa. Možno sa vyvinie malígny nádor - dermatofibrosarkóm.

Pokožka nad tvorbou nádoru stmavne, olupuje a tuberkuluje. Nádor môže rásť až do priemeru 15 cm. Na začiatku choroby sa na koži objavia vredy a kôry, zhubné tkanivá dorastajú hlboko do tela a zachytávajú vnútorné orgány.

ateróm

Cysta, ktorá sa tvorí po upchatí mazovej žľazy. Hustý, spojený s okolitými tkanivami, zapálený, veľmi bolestivý rast rýchlo rastie. Rastie až do priemeru 3 cm, čo spôsobuje vážne nepohodlie.

Krútenie vaječníkov

Patológia sa vyskytuje u žien najčastejšie kvôli prítomnosti mnohých adhézií v brušnej dutine. Pečať je vytvorená napravo alebo naľavo od pupku, na palpácii sa cíti dobre.

Prídavky maternice sa krútia hlavne u tehotných žien, spôsobujú neznesiteľnú bolesť v dolnom bruchu, nutkajú zvracať.

Rozšírenie močového mechúra

S touto patológiou sa pečať vytvára najprv v dolnom bruchu, ale postupne sa rozširuje k pupku. Opuch močového mechúra je príznakom závažného ochorenia, pri ktorom je narušený odtok moču..

Vaječníková cysta

Na pravej alebo ľavej strane pupka sa ľahko cíti veľká cystická hmota. Ženy majú silnú bolesť v podbrušku, menštruačný cyklus je narušený.

Výber terapie je určený štruktúrou a veľkosťou cysty. Používa sa lekárske ošetrenie aj chirurgický zákrok..

Aneuryzma brušnej aorty

Nebezpečná patológia, pozorovaná hlavne u mužov.

Steny krvných ciev sa rozširujú a začínajú sa vybúvať z brušnej dutiny.
Zlé návyky, zranenia brucha, ateroskleróza, infekčné choroby, vysoký krvný tlak sú provokatérmi patológie..

Chorá osoba pociťuje bolesť vľavo od pupka av dolnej časti chrbta.

Omphalitis

Zápal pupočnej rany, pupočného krúžku, krvných ciev v pupku, spôsobený bakteriálnou infekciou. Najčastejšie diagnostikovaná u novorodencov.

Zápalová reakcia vyvoláva hromadenie hnisu v pupočníkovej rane, v dôsledku čoho vzniká hnisavý výrastok. Patológia môže byť komplikovaná peritonitídou, sepsou a inými nebezpečnými javmi..

Rakovina žalúdka

Vo veľkej väčšine prípadov je toto ochorenie komplikované metastázami, ktoré vyzerajú ako malé husté výrastky v blízkosti pupka, nesprevádzané bolesťou..

Crohnova choroba

Chronická zápalová patológia tráviaceho traktu, ktorá je nejasného pôvodu, sprevádzaná granulomatóznymi léziami určitých častí žalúdka a čriev..

S chorobou v dolnej časti brucha napravo od pupku často tvoria špecifické pečate. Pacientka má v pupku intenzívnu paroxyzmálnu bolesť.

duodenitída

Zápal slizníc dvanástnika, diagnostikovaný hlavne u mužov. S chorobou napravo od pupku môžete pocítiť pečať valcovitého tvaru.

Nemocný pociťuje bolesť, slabosť, cíti závraty, hojne tečie sliny, dochádza k zvracaniu so žlčovými hmotami, vyschnutím ústnej dutiny a zvýšením krvného tlaku..

zápal slepého čreva

Pri zápale slepého čreva dochádza v žalúdku k silnej bolesti. Pocity bolesti sa zosilňujú, zachytávajú celé brucho. Tesnenie je uvedené nad pupkom pod lyžičkou. Lekársky špecialista môže cítiť zápalový proces slepého čreva.

hydronefróza

Zvýšenie renálnej panvy spôsobené porušením odtoku moču. Umiestnenie pečate závisí od toho, či je choroba obličiek chorá - pravá alebo ľavá. Plomby môžu byť umiestnené vpravo a vľavo a na oboch stranách pupka.

Spôsoby liečenia vyššie uvedených chorôb

Ak je v pupočníku pečať, obráťte sa na lekára. Čo je to táto patológia, prečo sa objavila, môže len lekár. Liečba je vybraná na základe príčiny vzhľadu zhutnenia na bruchu.

Pupočná prietrž

Najčastejšie spôsobuje pečať pri pupku. Patológia sa môže objaviť u ľudí akéhokoľvek veku: u dojčiat aj u starších ľudí. Pri tlačení na prietrž, kašeľ, dochádza k napätiu v bruchu.

Liečba patológie sa uskutočňuje chirurgickým spôsobom. Chirurg upravuje vyčnievajúcu časť čreva. Je prísne zakázané samoregulovať črevá..

Aneuryzma brušnej aorty

Nebezpečná a nepredvídateľná patológia, ktorá je v skorom štádiu asymptomatická. Keď choroba vstúpi do najvyššieho štádia, pacient má pulzujúcu zhutnenie vpravo nad pupkom, bolesť chrbta a žalúdka.

Keď sa objavia vyššie uvedené príznaky, vyžaduje sa okamžitá liečba, pretože choroba predstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život. Steny rozšírenej krvnej cievy sa stenčia a ak sa nelieči, môžu prasknúť. Smrť prichádza.

divertikulitída

Diagnostikuje sa najmä u ľudí, ktorí dosiahli vek 60 rokov. Diverticuli môžu prasknúť a uvoľňovať toxické látky do brušnej dutiny.

Liečba je vykonávaná antibiotikami, ale na odstránenie ochorenia je potrebná operácia..

hydronefróza

Môže sa vyliečiť lekárskou alebo chirurgickou metódou. Lieky sa používajú na zmiernenie bolesti, zníženie krvného tlaku, usmrtenie infekcie.

Na odstránenie urémie sa používa plazmaferéza a hemodialýza. V závažných prípadoch je predpísaný chirurgický zákrok.

duodenitída

Pri zápale dvanástnika sa predpisuje komplexná liečba vrátane liekov, diéty a chirurgického zákroku.

Toto ochorenie často spôsobuje komplikácie, preto sa odporúča, aby sa chorá osoba podrobila úplnému lekárskemu vyšetreniu.

Rovnako ako mnoho ďalších dôvodov:

 1. Lipóm. Tukový nádor sa ľahko pritlačí prstami, valí sa pod kožu, nespôsobuje bolesť. Ak je malý, terapia nie je potrebná. Ak je nádor veľký, môžete ho podľa potreby odstrániť chirurgickou metódou.
 2. Ateróm. Chirurgicky sa vylučuje. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii..
 3. Dermatofibrosarcoma. Malígna formácia neuvoľňuje metastázy, ale rýchlo rastie a zachytáva vnútorné orgány. Chirurgické odstránenie nádoru.
 4. Dvanástnika. Pri zápale dvanástnika je predpísaná komplexná terapia vrátane užívania liekov, stravy, chirurgického zákroku. Toto ochorenie často spôsobuje komplikácie, preto sa odporúča, aby sa chorá osoba podrobila úplnému lekárskemu vyšetreniu.

Tesnenie pri pupku vpravo v brušnej dutine

Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.

Je nemožné dať jednoznačnú odpoveď, prečo sa v blízkosti pupka objavila pečať bez diagnózy. Dôvod môže byť zďaleka jeden.

Pupočná prietrž

Ukazovateľom výskytu kýly je hmatná hustá oblasť v brušnej oblasti, ktorá nezmizne pod tlakom. Lisovanie je sprevádzané silnou bolesťou a prietrž sa stáva ešte zreteľnejšou.

Pozorujú sa aj tieto príznaky:

 • nadúvanie;
 • porušenie stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zvýšená srdcová frekvencia.

Existujú dva typy pupočnej kýly - uškriabané a opravené.

Ak sa niektorý z nich objaví, obráťte sa na odborníka. Prvý typ je eliminovaný pomocou operácie a druhý - manuálnym nastavením objavenej pečate vedľa pupku..

duodenitída

Duodenum najviac postihuje silná polovica spoločnosti. Medzi príznaky duodenitídy patrí: zvýšenie množstva slín, závraty, zvýšený tlak, pomalý stav tela a samozrejme bolesť v blízkosti pupka. Niekedy je možné zvracanie so žlčou žalúdka.

Krútenie prívesku maternice

Deteguje sa stlačením brušnej oblasti. Cítime pevnú formáciu pripomínajúcu kameň..

Príznaky krútenia: bolesť v dolnej časti brucha, vyžarujúca do bedrového priestoru, nevoľnosť, niekedy zvracanie. Dôvod všetkých ťažkostí spočíva v tom, že maternicové prívesky vytvárajú kruh okolo seba, komprimujú ho a bránia prirodzenému obehu krvi..

Aneuryzma brušnej steny aorty

Toto ochorenie je nebezpečné, pretože jeho vývoj pokračuje dlho bez akýchkoľvek príznakov. Ale neskôr sa aneuryzma cíti. Ohrozuje ľudský život tým, že steny aorty sú tenké a môžu sa ľahko zlomiť. Aneuryzma brušnej aorty je pulzujúca zhustená oblasť lokalizovaná v priestore pri pupku. Indikátorom choroby sa nazýva bolesť brucha vyžarujúca dozadu.

Iné príčiny zhutnenia v blízkosti pupka

Vzhľad pečate môže byť dôsledkom opustenej choroby.

Crohnova choroba. Je to choroba, ktorá postihuje celý gastrointestinálny trakt osoby so zápalom. Bez včasného začiatku liečby môže vyvolať výskyt hustých náplastí vo forme párkov v dolnej časti brucha. Príznaky Crohnovej choroby: prerušovaná bolesť brucha (kŕče) v oblasti pri pupku, častá hnačka (až 10-krát denne) s výrazným šírením krvných zrazenín..

Nadúvanie. Ak sa nevykonajú potrebné opatrenia na elimináciu blokovaného odtoku moču v počiatočnej fáze, potom sa v bruchu vyvinie bolavá hustá tvorba. Najprv cez oblasť prednej kosti a potom pupočníka.

Hydronefróza. Ochorenie obličiek spôsobuje ich expanziu. Vzhľad pečate na pravej strane pupka môže byť spôsobený poškodením pravej obličky. Vzhľad príznakov, ako sú bolesti chrbta, znížená výkonnosť, trvalá únava, túžba spať vždy na bruchu, by vás mali prinútiť premýšľať.

Vaječníková cysta. Ak dievča, ako sa očakávalo, nenavštívi gynekológa dvakrát ročne, potom to ohrozuje výskyt cysty a jej vývoj. Je to asymptomatické, takže cysta voľne rastie do veľkej veľkosti. Zanedbaná fáza ovariálnej cysty prispieva k rozvoju hladkého zhutnenia v brušnej dutine pod.

Ak sa v pupku nachádzate v hustej oblasti, okamžite kontaktujte nemocnicu. Mnohí nevenujú náležitú pozornosť lisovaniu. Ale v niektorých prípadoch môže včasná návšteva lekára zachrániť život.

Niečo v podbrušku ((

Náš výber

V snahe o ovuláciu: folikulometria

Odporúčané

Prvé príznaky tehotenstva. Ankety.

Sofya Sokolova uverejnila článok v Príznakoch tehotenstva, 13. septembra 2019

Odporúčané

Wobenzym zvyšuje pravdepodobnosť počatia

Odporúčané

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova uverejnila článok v gynekológii 19. septembra 2019

Odporúčané

AMG - hormón proti Müller

Sofya Sokolova publikoval článok v Analýze a prieskumoch, 22. septembra 2019

Odporúčané

Populárne témy

Zaslal: ninja
Vytvorené pred 4 hodinami

Zaslal: Tranquility
Vytvorené pred 2 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvorené pred 7 hodinami

Zaslal: Аля11
Vytvorené pred 6 hodinami

Zaslal: Gretta25
Vytvorené pred 6 hodinami

Zaslal: KASATKA //
Vytvorené pred 8 hodinami

Zaslal: Yaroslavka2015
Vytvorené pred 13 hodinami

Zaslal: Мурленка
Vytvorené pred 17 hodinami

Zaslal: Larisa Z
Vytvorené pred 8 hodinami

Zaslal: Ľahko cez štyridsať
Vytvorené pred 20 hodinami

O webe

Rýchle odkazy

Populárne sekcie

Materiály zverejnené na našej webovej stránke slúžia na informačné účely a slúžia na informačné účely. Nepoužívajte ich ako lekárske odporúčania. Určenie diagnózy a výber liečebných metód zostáva výhradným oprávnením vášho lekára!

Pohyb nadol. Prečo je vydutie brucha nebezpečné??

Odborníci tvrdia, že stav brušnej tlače možno ľahko diagnostikovať. Napríklad výbežok žalúdka, ktorý je pre mnohých známy, môže naznačovať prolaps vnútorných orgánov. V takom prípade si tlač môžete stiahnuť na dlhú dobu, sedieť na diétach rôznych druhov, ale žalúdok bude stále trčať. Čo robiť v takejto situácii a aké metódy pomôžu problém vyriešiť, povedal AiF.ru osteopatický lekár Vladimir Životov..

Neočakávaný dôvod

Keď žalúdok trčí a silne visí, niekedy sa zdá, že z neho nohy vyrastajú. Aký je dôvod tohto fyziologického „účinku“?

Tradične sa prejedanie považuje za príčinu zavesenia brucha. Ale to nie je ani zďaleka pravda.

Veľmi tenkí ľudia sa môžu vydržať a zavesiť, pretože nemajú žiadne tukové vrstvy podporujúce vnútornosti..

Poloha brucha nezávisí od jeho veľkosti. Môže byť veľký, ale fit.

Hlavným dôvodom vyčnievajúceho brucha je prolaps vnútorných orgánov. Pozíciu vnútorných orgánov určujú dva faktory: vnútorný a vonkajší.

Vnútorný faktor (primárny) sú väzy visiace vnútornosti na zadnej stene brušnej dutiny, predovšetkým na chrbticu. Osoba na ne môže nezávisle konať len pomocou špeciálnych cvičení..

Vonkajším faktorom sú svaly prednej brušnej steny a panvového dna. Každý ich môže udržiavať v dobrom stave vykonávaním osobitných cvičení na bruchu (s výnimkou zdvíhania trupu alebo nôh pri ležaní), školenia panvovej bránice a udržiavania fyzickej aktivity.

Prečo vnútorné orgány padajú?

Existuje niekoľko dôvodov pre vynechanie vnútorných orgánov:

 • predchádzajúce poškodenie chvostovej kosti;
 • zdvíhať závažia;
 • tehotenstva;
 • pôrod;
 • trampolining.

Hlavnou príčinou je poškodenie chvostovej kosti. Jeho mechanizmus je nasledujúci: keď chrbtica padá na kostrč a krížovú kosť, chrbtica sa najprv zastaví a vnútorné orgány sa naďalej pohybujú zotrvačnosťou a pri silnom páde sa väzivo, ktoré podporuje črevo, natiahne a ostro sa predĺži. To vedie k vynechaniu komplexu vnútorných orgánov. Situáciu zhoršujú aj ďalšie príčiny..

Tento stav môže komplikovať absencia potravy pre zvieratá, nadmerná riedkosť, prítomnosť endokrinných chorôb, pri ktorých je oslabené spojivové tkanivo..

Ako visí na tele??

Komplex vnútorností, posunutý nadol, stláča cievy malej panvy, močového mechúra, pohlavných orgánov, konečníka, čo komplikuje ich funkciu..

diagnostika

Najskôr vizuálny znak, t. J. Vyčnievajúci žalúdok. Aj keď máte trénované svaly, spod brucha bude vyčnievať nad maternicu.

 • ťažkosť v žalúdku po jedle;
 • stagnácia lymfy a žilovej krvi v dolnej časti tela - kŕčové žily nôh, žily malej panvy;
 • hemoroidy, sklon k opuchu nôh, ťažkosti v nohách;
 • rýchle močenie, močová inkontinencia;
 • ťažká a bolestivá menštruácia;
 • v niektorých prípadoch neplodnosť.

Ako odstrániť vyčnievajúce brucho?

Pokiaľ ide o pravidelné školenie, napríklad čerpanie tlače, v prípade vynechania vnútorných orgánov nielenže nedajú požadovaný výsledok, ale môžu vyvolať opačný účinok. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri takom zaťažení stúpa vnútrobrušný tlak, a to je práve provokujúci faktor vynechania orgánov..

Najlepším riešením je kontaktovať odborníka, ktorý vráti orgány na pôvodné miesto. Okrem toho musíte cvičenia vykonávať samostatne nezávisle od lekára alebo bez neho. Účinok, ktorý určite uvidíte.

Cvičenie 1. Zdvíhanie vnútorných orgánov

Východisková poloha: leží na chrbte na rovnom povrchu.

 1. ohni kolená.
 2. Dýchajte brucho.
 3. Vydychujte všetok vzduch (na maximum): pod rebrámi by sa mal vytvoriť prázdny priestor.
 4. Teraz zadržte dych a nasajte si brucho.
 5. Prstmi zdvihnite brucho od hrudníka k pupku.
 6. Dosiahnite pupok, pomaly zložte ruky, uvoľnite žalúdok, aby sa vrátil na svoje pôvodné miesto.
 7. Pomaly sa nadýchnite.

Po celú dobu, keď si utiahnete žalúdok, nedýchajte. To je dôležité. Hrudník by sa nemal podieľať ani na dýchaní. Počas cvičenia sa uistite, že zostane nehybný..

Cvičenie 2. Výcvik profesionálnych spevákov

Dôležité: Počas vykonávania dýchame iba žalúdkom, nie prsiami.

 1. Východisková poloha: postavte sa, ako sa budete cítiť dobre, telo by malo byť uvoľnené. Netlačte panvu dopredu.
 2. Držte hlavu rovno.
 3. Zhlboka sa nadýchnite a nafúknite svoje brucho.
 4. Potom ostro napnite žalúdok, strhnite vzduch trhnutím a vyslovte zvuk „c“. Počas tohto cvičenia je veľmi dôležité, aby ste sa nadýchli..
 5. Ak máte dostatok vzduchu, vydajte zvuk „c“ (mala by sa ukázať až 30 - 50 krát).
 6. Po vyčerpaní všetkého vzduchu pomaly vdychujte nosom..

Chyťte dych. Urobte si krátku pauzu - 30 - 60 sekúnd. Zopakujte všetky vyššie uvedené kroky.

Počet prístupov - najmenej tri.

Cvičenie 3. Bočná lišta

Východisková poloha: leží na podlahe po bokoch. Nohy spolu.

 1. Položte predlaktie na podlahu, zatiaľ čo plece by malo byť kolmé na podlahu.
 2. Druhá ruka spočíva na boku.
 3. Zdvihnite svoje telo v priamej línii.
 4. Držte túto pozíciu 30 sekúnd. Svaly brucha a zadku musia byť napnuté.

Rovnaké cvičenie vykonajte na druhej strane..

Cvičenie 4.

Východisková poloha: sedí na podlahe alebo na posteli.

 1. Oprite sa o stenu chrbtom.
 2. Položte jednu ruku na solárny plexus. Vydýchnite a zatlačte pupok čo najďalej k chrbtici, držte ho v tejto polohe a uvoľnite sa.

Toto cvičenie by sa malo v ideálnom prípade vykonať najmenej 100 krát jedným prístupom, ale nebojte sa, nebude to trvať dlhšie ako tri minúty. Ak ho vykonávate denne, o pár týždňov uvidíte výsledok: brušná stena bude napnutá.

Nadúvanie na pravej strane: príčiny

Bolesť brucha a nadúvanie sú problémy, ktorým denne čelí veľa ľudí. Najčastejšie sa bolesti brucha nachádzajú v hornej alebo dolnej časti brucha, sprevádzané nevoľnosťou, záchvatmi nevoľnosti a zvracaním, pocitom plnosti a inými nepríjemnými pocitmi. Zároveň nadúvanie a bolesť v brušnej oblasti často svedčia o dysfunkciách v tele, pre ktoré je potrebné prijať neodkladné opatrenia..

Bolesť napravo od pupku je pomerne zriedkavým javom. Z akého dôvodu je nadúvanie a bolesť v tejto časti brucha? Aké choroby môže tento príznak naznačovať? Môže bolesť v pravej hypochondrii naznačovať prítomnosť gynekologických problémov alebo zápal hrubého čreva? Aké lieky by sa mali užívať, ak to bolí vpravo od pupka a žalúdok je opuchnutý súčasne? Pomôže tradičná medicína? Odpovede na všetky vyššie uvedené otázky nájdete v našom článku..

Prečo sa žalúdok zväčšil napravo?

Po cvičení sa často vyskytuje ostrá bolesť v pravej hypochondrii. Tento príznak sa prejavuje zvlášť intenzívne, ak človek pred cvičením ťažko jedol. Ak je však bolesť sprevádzaná stratou chuti do jedla, nevoľnosťou, nadúvaním a inými sekundárnymi príznakmi, môžu byť príčinou bolesti patologické procesy v brušnej dutine, a to:

 • Zápal hrubého čreva. V tomto prípade bolesť a nadúvanie sprevádzajú rozsiahla hnačka a horúčka;
 • Pupočná prietrž, ak je pečať umiestnená napravo;
 • Dysfunkcia žlčových ciest;
 • Gynekologické problémy:
  • Nádory a zápaly maternice;
  • Endometrióza a hyperplázia endometria;
  • Ovariálna dysfunkcia;
  • Bolestivé obdobia;
  • Dôsledky umelého ukončenia tehotenstva;
 • Patológia srdca. Okrem mravčenia v pravom medzistupňovom priestore a nadúvania osoba pociťuje aj ťažkú ​​dýchavičnosť, pálenie v hrudníku a sucho v ústach;
 • Pyelonefritída a ďalšie zápalové procesy v obličkách a nadobličkách;
 • Neuralgické reakcie;
 • Kýla v hrudnej alebo bedrovej oblasti a iné choroby chrbtice;
 • Zápal slepého čreva. V tomto prípade je povaha bolesti akútna, rastúca a obklopujúca. Niekoľko dní pred útokom zápalu slepého čreva sa časté vracanie pozoruje viac ako dvakrát denne, zápcha, nadúvanie;
 • Dvanástnikové vredy. Bolesť je ostrá, kŕčovitá, brucho sa veľmi zväčšuje a stáva sa tvrdým, z úst možno počuť nepríjemný kyslý alebo hnusný zápach;
 • Cirhóza, hepatitída a ďalšie lézie pečene. V prípade hepatickej patológie sa bolesť zosilňuje po požití alkoholu, mastných potravín alebo pri fajčení;
 • Lézie prostaty u mužov.

Je dôležité vziať do úvahy, že alarmujúcim príznakom sú práve dlhé, oslabujúce bolesti napravo od pupku. Ľahká bolesť na pravej strane a mierne nadúvanie sú normálne s nadmerným vylučovaním žlče alebo ak osoba významne nadhodnocovala. Počas stresovej situácie sa môže tiež pohybovať v správnom hypochondriu, a to v dôsledku prudkej zmeny stravy od obvyklých po stravovacie, počas tzv. „Pôstnych“ dní a počas pôstu..

Čo robiť?

Aby ste sa zbavili bolesti na pravej strane a nadúvania, mali by ste najprv zistiť príčinu tohto stavu. Pri silnej bolesti v brušnej dutine by ste sa mali poradiť s lekárom a podstúpiť potrebné vyšetrenie. Terapia v tomto prípade bude primárne zameraná na odstránenie základného ochorenia a nie konkrétneho príznaku..

Ak sa nezistí žiadna závažná dysfunkcia tela, nasledujúce lieky pomôžu eliminovať bolesť a nadúvanie na pravej strane pupka:

 • Allochol je choleretikum na báze prírodných žlčových enzýmov. Zlepšuje tráviaci proces so stagnáciou v žlčových cestách, zmierňuje bolesti brucha na pravej strane brucha;
 • Aktivované alebo biele uhlie sú populárne a lacné adsorpčné farmakologické afinity, ktoré absorbujú a odstraňujú prebytočné tráviace plyny a škodlivé látky z ľudského tela. Zmierniť nadúvanie brucha;
 • Esmpumisan je rýchlo pôsobiace odpeňovacie činidlo na báze simetikónu. Zmierňuje bolesť, zrúti plynové bubliny v črevách;
 • Motillium - pozitívne ovplyvňuje pohyblivosť hrubého čreva, zmierňuje bolesť a nadúvanie;
 • Mezim, Mezim-Forte - liek založený na pankreatíne - prírodný enzým pankreasu. Pomáha urýchliť trávenie, eliminuje nadúvanie a zabraňuje bolesti.

V prípade bolestivých pocitov neuralgickej povahy sa používajú antispasmodiká. Najobľúbenejšie lieky v tejto skupine sú Papaverine, No-Shpa, Spazmalgon a Drotavenrin..

Ak sa po jedle objaví bolesť na pravej strane pupka so zvýšenou fyzickou aktivitou, je potrebné aktivitu znížiť. Napríklad spomalte, zastavte alebo skrčte. Po chvíli bude bolesť ustupovať a vo väčšine prípadov úplne zmizne. Ihneď po napadnutí takejto bolesti sa kategoricky neodporúča piť perlivú vodu.

Ľudové lieky

Zmiernenie bolesti v pravom hypochondriu pomôže tradičnej tradičnej medicíne. Nižšie je uvedených niekoľko receptov na najúčinnejšie ľudové lektvary:

 • Odvar harmančeka je tonický, upokojujúci, anestetický nápoj. Na 1 liter vriacej vody sa nachádzajú 3-4 lyžice sušených kvetov harmančeka. Nápoj sa pripravuje ako štandardný čaj, aby sa dosiahol čo najlepší účinok - podáva sa a podáva sa v termoske;
 • Calamus root root - tento liek je užitočný nielen pri bolesti a nadúvaní na pravej strane brucha, ale aj pri prechladnutí. Po každom jedle sa malé množstvo drvených a sušených surovín umiestni pod jazyk a pomaly sa vstrebáva. Vzduch pôsobí ako prírodné anestetikum;
 • Šťava z červenej repy je prírodné choleretické činidlo. Na lačný žalúdok, pol hodiny pred raňajkami a pred spaním, sa vypije aspoň pol pohára šťavy. Cukor by sa nemal pridávať, pretože ďalšia glukóza zastavuje požadovaný účinok;
 • Tinktúra bielej akácie je ďalším choleretickým liekom, ktorý má tiež sedatívny a analgetický účinok. Spôsob prípravy - podobne ako harmančekový odvar.

V prípade bolesti pri správnom hypochondrii a nadúvaní je lepšie dočasne sa vzdať silnej kávy a čierneho čaju. Namiesto týchto nápojov sa odporúča piť odvar z listov mäty piepornej 3-4 krát denne. Tento nápoj dezinfikuje ústnu dutinu, prispieva k normálnej cirkulácii plynov v črevách a zmierňuje bolesť bez ohľadu na ich umiestnenie..

dolná ľavá strana brucha je väčšia ako pravá!

Konzultácia

Ahoj! Nedávno som si všimol, že ľavá spodná strana brucha je väčšia ako pravá! Išiel som k lekárovi, bolo mi povedané, že ide o nerovnomerné ukladanie tuku! a okolo toho niečoho

ďalšie dobre alebo možno vážnejšie? na tejto strane brucha!?

Zaručená odpoveď do jednej hodiny

Odpovede lekárov

Dobrý deň, Matvey. V dolnom bruchu je vľavo sigmoidné hrubé črevo a zostupná časť hrubého čreva. Niektoré problémy s črevami môžu spôsobiť asymetrický nárast v jednej polovici brucha, napríklad dolichosigma, keď sú tieto časti čreva preťažené. V tomto prípade sa pozoruje zápcha a bolesť brucha. Na diagnostiku sa vykonáva kontrastné vyšetrenie čreva röntgenovým žiarením.

  2014-11-05 10:12:57

Ahoj Matvey! Ak lekár pri vyšetrení brucha nezistil nárast vnútorných orgánov - potom nemáte dôvod na obavy. Príčinou môže byť aj zvýšená tvorba plynu v čreve, pretože sigmoidné hrubé črevo je v ľavom dolnom bruchu. Pre pokoj v duši môžete urobiť brušný ultrazvuk.

  2014-11-05 11:59:08

Ahoj Matvey! Ak lekár pri vyšetrení brucha nezistil nárast vnútorných orgánov - potom nemáte dôvod na obavy. Príčinou môže byť aj zvýšená tvorba plynu v čreve, pretože sigmoidné hrubé črevo je v ľavom dolnom bruchu. Pre pokoj v duši môžete urobiť brušný ultrazvuk.

  2014-11-05 11:59:08

Ahoj Matvey! Ak lekár pri vyšetrení brucha nezistil nárast vnútorných orgánov - potom nemáte dôvod na obavy. Príčinou môže byť aj zvýšená tvorba plynu v čreve, pretože sigmoidné hrubé črevo je v ľavom dolnom bruchu. Pre pokoj v duši môžete urobiť brušný ultrazvuk.

  2014-11-05 11:59:08

Dobrý večer! Mám pravú hornú stranu brucha viac ako ľavú, nie sú tam žiadne bolesti, ale sú tu problémy so žalúdkom, pálením záhy, nadúvaním, aký by to mohol byť dôvod? poďakovať

Ahoj! Nafukovanie môže spôsobiť asymetriu brucha. Aby sa vylúčili iné príčiny, ultrazvuk brušných orgánov by sa mal robiť s predbežnou prípravou espumisanu (na odstránenie nadúvania a lepšej vizualizácie brušných orgánov). Na vylúčenie ochorenia hrubého čreva sa môže vykonať aj irrigoskopia alebo kolonoskopia..

  2016-02-12 18:34:25

Dobrý deň! Povedz mi, taký problém. Vľavo dole vystrelí ako črevá, veľmi to bolí pred jedlom a po jedle. Kontrolované u gynekológa nič nenašlo, takže existujú drobné nedostatky, ale všetky sú napravené a začína to bolieť a zdá sa, že vaječník, znova bežím na ultrazvuk, hovoria všetko v poriadku a pri vyšetrení lekárom je všetko v poriadku. Pravidelne trpí zápchou. Prosím, povedzte mi, môže to byť problém s črevami, pretože mám rád diéty? Ďakujem.

Žalúdok sa stal tvrdým na pravej strane a pulz sa hmatal.. Čo by to mohlo byť?

Ahoj! Tieto príznaky môžu samozrejme spôsobiť zápcha a poruchy príjmu potravy. Je potrebné konzultovať s gastroenterológom, vykonať irigoskopiu a prípadne aj kolonoskopiu. Po získaní výsledkov bude možné predpísať adekvátnu liečbu..

  2016-08-07 19:29:44

Na ľavej strane (pod pupkom) mám pečať. Niekedy to bolí buď striktne v strede alebo na pravej strane alebo sa začnú problémy so srdcom a srdcom. Čo by to mohlo byť ?

„Pečať“ v ľavom dolnom bruchu môže byť sigmoidné hrubé črevo, najmä ak máte sklon k zápche, dolichosigma. V tomto prípade „táto pečať“ môže byť „cítená“ v ľavej iliakálnej oblasti, táto „formácia“ má valcový tvar, hladký povrch, môže byť pri pohmate bolestivá..
Môžete tiež prehmatať zväčšenú lymfatickú uzlinu (ak je táto formácia v oblasti trieslovín), lipóm (bradavice), ktorý sa môže nachádzať kdekoľvek v tele, zhubný alebo benígny nádor (nádor, cysta) brušnej dutiny..
Pravidelne sa vyskytujúce bolesti bolesti, ťahania prírody, periodicky sa vyskytujúce švy v dolnom bruchu (v strede, vľavo, vpravo) môžu byť so zápalovými chorobami genitourinárneho systému, kolitída, nadúvanie, nadmerný bakteriálny rast, s patológiou bedrovej chrbtice..
Na to, aby sme mohli hovoriť o príčinách syndrómu bolesti, je potrebné vyšetrenie na plný úväzok (palpácia brucha), anamnéza, inštrumentálne a laboratórne vyšetrenie. Počiatočnú konzultáciu môžete získať od terapeuta, ktorý po vyšetrení bude schopný vypracovať individuálny plán vyšetrenia a určiť indikácie na vyšetrenie úzkym odborníkom..
Pokiaľ ide o formuláciu „srdcových problémov“, nie je jasné, aké konkrétne príznaky sa vyskytujú, preto pri absencii podrobných informácií nie je možné na túto otázku odpovedať..

Príručka ekológa

Zdravie vašej planéty je vo vašich rukách!

Asymetria brucha napravo

Asymetrické brucho. Palpácia brucha s črevnou obštrukciou

Pri vyšetrení je opuch brucha. Nafukovanie môže byť rozptýlené alebo obmedzené. Ak dôjde k obmedzenej plynatosti, potom v takýchto prípadoch hovoria o prítomnosti asymetrie mäsa (môže to byť spôsobené nielen obmedzenou plynatosťou, ale aj posunom črevných slučiek)..

Povaha asymetrie môže niekedy naznačovať úroveň prekážky. „Šikmé“ alebo „šikmé“ brucho s tvarovaným, opuchnutým, opuchnutým črevom naznačuje sigma inverziu. Niekedy je možné vidieť, ako sa peristaltická vlna šíri po celej dĺžke predpokladanej črevnej slučky (ak je pacient tenký, potom je zrejmá samotná slučka) a zastaví sa zakaždým v určitom bode (často v pravej iliakálnej oblasti alebo okolo pupka), čo zvyčajne označuje miesto prekážky. (Konigov príznak).

Keď sa fenomén OKN zvyšuje, kontraktilita aduktívnej črevnej slučky sa znižuje a hyperperistalizmus mizne a klinika peritonitídy rastie. Aby bolo možné zachytiť stiesnenú povahu bolesti a nevideli hyperperistaltizmus. je potrebné vyšetriť pacienta (sedieť blízko neho a pozorovať) nie 2 až 3 minúty, ale 10 až 15 minút, alebo opakovať vyšetrenie brucha v krátkych intervaloch.

Prvá možnosť sa nám zdá prijateľnejšia, pretože v rovnakom čase je možné súčasne testovať vo výške stiesnených bolestí hyperperistaltizmus na pozadí jasnej asymetrie a niekedy dokonca počuť hlasné črevné zvuky na diaľku bez fonendoskopu. Pri pohmatu brucha chýba svalové napätie. V tej časti brucha, kde je prítomná plynatosť, sa vytvára dojem elastického odporu brušnej steny, pripomínajúci guľu naplnenú vzduchom. Najmä v prípade prevrátenia slepého čreva sa v ľavom hornom kvadrante svrabov alebo pupku stanoví oválny alebo sférický opuch. A keďže sa cékum zmenilo, po prehmatnutí v ileocekálnej oblasti sa vytvorí dojem prázdnoty (príznak Šimana-Dansa).

Pri sigma inverzii sa nachádzajú dve opuchnuté slučky hrubého čreva (sigmoidu) umiestnené paralelne, často v dolnej a strednej časti brucha. V prípade invázie je možné prehmatať formáciu podobnú klobáse, často pozdĺž pravého boku a v pravej hypochondrii..

Palpáciou brucha je možné stanoviť bolestivé body, ktoré sa lepšie detegujú vo výške kŕčov a môžu naznačovať úroveň prekážky. Napätie svalov prednej brušnej steny, ako aj symptóm Shchetkin-Blumberg sa objavujú skoro iba pri nodulácii (gangréna tenkej črevnej slučky sa tu rýchlo vyvíja) a pri ďalších druhoch črevnej obštrukcie sa objavujú oveľa neskôr..

Tu je potrebné poznamenať, že akákoľvek mechanická obštrukcia čriev, ak sa liečebné opatrenia nezavedú včas, nakoniec končí peritonitídou a ťažkým paralytickým ileom (hlavná črevná slučka je tak opuchnutá, že serózna membrána miestami praskne).

- Prečítajte si „Perkusia brucha s črevnou obštrukciou. Vaginálne vyšetrenie upchatia čriev “

Obsah predmetu "Brušná patológia":
1. Svalová obrana. Toxické a terminálne fázy akútnej difúznej peritonitídy
2. Celkový stav v terminálnej fáze peritonitídy. Semiológia akútnej obštrukcie čreva
3. Mechanická obštrukcia čreva. Typy mechanickej intestinálnej obštrukcie
4. Dynamická črevná obštrukcia. Typy dynamickej črevnej obštrukcie
5. Vaskulárna obštrukcia čreva. Klinika črevnej obštrukcie
6. Brucho s obštrukciou čreva. Známky črevnej obštrukcie
7. Asymetrický žalúdok. Palpácia brucha s črevnou obštrukciou
8. Náraz brucha s črevnou obštrukciou. Vaginálne vyšetrenie upchatia čriev
9. Krvácanie z gastrointestinálneho traktu. Gastrointestinálne ťažkosti a prejavy
10. Vzhľad pacienta s gastrointestinálnym krvácaním. Laboratórne nálezy gastrointestinálneho krvácania

Centrum liečby osteochondrózy

Príznak: výčnelok brucha

Takýto príznak môže naznačovať nielen chyby v strave sprevádzané plynatosťou a nadúvaním, ale môže byť aj prvým príznakom závažných patológií..

Poruchy fungovania tráviaceho ústrojenstva, gastrointestinálneho traktu, svalového korzetu - všetky tieto stavy sú sprevádzané charakteristickými znakmi, medzi ktorými často dochádza k vyčnievaniu brucha dopredu..

Aké choroby možno pozorovať?

  Ascites (akumulácia tekutín).

Pri tejto patológii sa pozoruje zväčšenie brucha a jeho výčnelok, ktorý sa mierne zníži, ak pacient zaujme horizontálnu polohu..

Vyšetrenie brucha

Zároveň sa žalúdok „šíri“ po stranách, čo je typické najmä pre pacientov so slabými svalmi brušnej steny. V medicíne sa tento druh brucha nazýva aj „žaba“. Pri zvislej polohe tela v dolnej časti brucha sa objavuje veľký záhyb, ktorý sa kvôli cirkulácii tekutín prehýba. Kyfóza (zhoršené držanie tela). S konštantným sklonom, ktorý sa objavuje v dôsledku slabosti chrbtových svalov, sa chrbtica ohýba dopredu, v dôsledku čoho sa žalúdok „prelomí“ na polovicu a vytvorí dva (niekedy viac) záhyby..

Aj pri dobre vyvinutých brušných svaloch s kyfózou bude stále pozorovaný mierny výčnelok brucha, pretože svalové steny sú v uvoľnenom stave. Zväčšené vnútorné orgány.

Ak sa zväčší veľkosť akéhokoľvek orgánu, objaví sa výčnelok brucha lokalizovaný v určitej časti epigastrickej oblasti. Príčinou tohto stavu sú zápalové a infekčné procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, takže ak sa takýto príznak zistí, mali by ste ísť do nemocnice na okamžitú diagnostiku a liečbu..

Pri niektorých chorobách (napríklad infekčná mononukleóza) môže dôjsť k prasknutiu sleziny, takže je samoliečba s výbežkom brucha neprijateľná. Nádory a cysty.

V prítomnosti nádorov rôznych etiológií sa pozoruje asymetria brucha, ktorá sa objavuje ako výsledok vyčnievania prednej časti brušnej steny v miestach, kde je lokalizovaný proces choroby. Ak sa tento jav pozoruje v bočnej časti, môže to naznačovať cysty, ktoré sa vyskytujú hlavne vo vaječníkoch a pankrease a ktoré sa šíria do brušnej dutiny..

 • Kýla (pupočnej a ingvinálnej). Výčnelok brucha sa zvyšuje so zmenou polohy, ako aj so snahami pacienta.
 • Koprostáza (obštrukcia čriev v dôsledku fekálnych kameňov).

  Výčnelok brucha sa vyskytuje v dôsledku silnej plynatosti, v niektorých prípadoch to môže byť sprevádzané prítomnosťou peristaltických vĺn v mieste patologického procesu. Krivica. U malých detí môže byť tento príznak známkou ochorenia, ktoré ovplyvňuje nielen kostné tkanivo, ale aj celé telo, oslabuje ho a vyvoláva výskyt rôznych patologických stavov..

  Pri krivkách sa môžu vyskytnúť deformácie nôh a panvových kostí, ako aj zakrivenie chrbtice, ktoré spôsobuje vyčnievanie brušnej steny..

  Existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré môže tento príznak naznačovať. Nie je možné, aby bežný človek určil, ktoré ochorenie spôsobilo výskyt tohto príznaku, pretože na tento účel je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu a laboratórnemu vyšetreniu..

  Na klinikách delfínov pracujú iba kvalifikovaní odborníci, ktorí pomôžu určiť príčinu choroby a vypracujú podrobný liečebný plán, ktorý bude brať do úvahy všetky vlastnosti choroby.

  Všetky liečebné metódy používané na našej klinike sú konzervatívne, to znamená, že sa vykonávajú bez chirurgického zákroku..

  Úvod »Príznaky» Asymetrický výčnelok brucha

  Asymetrický výčnelok brucha

  K asymetrickým výbežkom brucha dochádza pri nádoroch, cystách, zápalových infiltrátoch, izolovanom nadúvaní (Valov príznak), asymetrickej kontrakcii brušných svalov. Pri perforovanej peritonitíde (vredy, apendicitída) dochádza k asymetrickej kontrakcii brušných svalov so posunom v bielej línii..

  Asymetria spôsobená relaxáciou a dokonca atrofiou brušnej steny v pravej polovici je pozorovaná pri chronickej apendicitíde (Volkovichov príznak).

  Asymetria spôsobená nádormi, cystami, nadúvanie je spočiatku rozlíšené prítomnosťou tympanitídy spojenej s opuchnutou slučkou.

  K izolovanému nadúvaniu v ľavej ilálnej oblasti často dochádza, keď je obrátené sigmoidné hrubé črevo, nad nadúvaním je stanovená vysoká tympanitída..

  Pri akútnej expanzii žalúdka sa zistí pružná, pružná formácia pripomínajúca guľu s vysokou tympanitídou umiestnenú v epigastrii (Schwartzov príznak)..

  Asymetria brucha

  Ak sú tieto príznaky kombinované s nutkaním, ale nedostatkom zvracania, obštrukciou žalúdočnej trubice (Borchardova triáda), potom sú pozorované pri inverzii žalúdka..

  Nadúvanie v pravej ilálnej oblasti je charakteristické pre slepé črevo a pozoruje sa tiež pri upchávaní iných častí hrubého čreva, často stúpajúceho a priečneho hrubého čreva..

  Výčnelok v epigastrii môže byť tiež dôsledkom suprastenotickej expanzie žalúdka a je sprevádzaný výrazným striekajúcim zvukom. Po zavedení sondy sa tekutina najskôr uvoľní a potom zvyšky rozpadajúceho sa jedla.

  „Asymetrický výčnelok brucha“ a ďalšie články z časti Príznaky choroby

  Ďalšie informácie z tejto časti

  Pri koordinovanej interakcii orgánov tela hrá úlohu každá časť tela. Všetky tieto početné časti tela sú tak vzájomne prepojené, že akýkoľvek defekt v jednej z nich ovplyvňuje všetky ostatné..

  Je možné študovať účinok niektorých hlavných častí tela, napríklad mysle, srdca atď..

  Podľa učenia jogy je to najdôležitejšie v systéme „človeka“. Je to on, kto zaisťuje správne plnenie svojich úloh všetkých sedemdesiatdva tisíc nervov a tepien, ktoré sa rozchádzajú po celom tele.

  Prijímame veľa preventívnych opatrení na ochranu nášho tela pred všetkými druhmi infekcií. Tieto opatrenia zahŕňajú cvičenie. Ak sú však poškodené, všetky tieto opatrenia budú stratou času a úsilia.

  Ak sa pupok posunul zo svojej polohy, stáva sa táto príčinou mnohých chorôb, zvyčajne zostávajú nediagnostikované.

  Chybné zaobchádzanie nekvalifikovaných ľudí spôsobuje nové komplikácie a v dôsledku negramotnej masáže sa pupok môže premiestniť.

  Pre našich súčasných lekárov a liečiteľov zostávajú komplikácie spôsobené premiestnením pupka záhadou a pacient sa nakoniec naučí trpezlivo znášať svoju bolesť. Lekári mu nedokážu poskytnúť potrebnú pomoc a je spokojný so zlou diagnózou a liečebným postupom, čo neprináša žiadny úžitok. Tí, ktorí sa chcú zbaviť chorôb spôsobených premiestnením pupka a tiež chcú mať úžitok z cvičenia, by si mali pupok vyšetriť u špecialistu..

  Naši svätí Upanišadovia hovoria:

  Príčiny posunu pupka

  Všimnite si, že pupok sa obvykle zdvíha z pôvodnej polohy po zdvíhaní alebo klesaní z výšky..

  Znamená to posunutie pupka nad jeho pôvodnú polohu. Ak sa pupok posunul doprava, doľava alebo naklonil, treba hľadať dôvod buď presunutím ťažiska tela na akúkoľvek nohu, alebo trasením tela.

  Ak tlak klesol na ľavú nohu, potom sa pupok posunie doprava a naopak.

  5. Kontrola brucha. Charakteristické znaky zvýšenia brucha pri ascite, obezite a nadúvaní.

  U mužov sa pupok zvyčajne pohybuje doľava a u žien doprava.

  1. V prípade mužov: pacient musí byť najskôr položený na zem tak, aby ležali na zemi iba zadok a hlava a nohy sa zdvíhali o jednu nohu (asi 30 cm) nad zem. Táto pozícia sa nazýva (fotografia 96). Potom hlava a päty postupne padajú na zem. Toto je „pozostatok tela“. Skúšajúci potom položí jeden koniec šnúry na pupok pacienta a druhý koniec sa aplikuje striedavo na každú z prsných bradaviek (foto 97).

  Fotka 97.

  Ak je vzdialenosť od pupka k každej bradavke rovnaká, potom pupočníkový stred nie je ovplyvnený. Ak existuje aspoň nepatrný rozdiel, potom sa pupok posunie zo svojej pôvodnej polohy. Táto kontrola s meraním teda zistí skutočnú polohu pupka. Na vrátenie pupka do pôvodnej polohy musíte využiť služby špecialistu.

  Až potom, ale nie skôr, môžete začať cvičiť jogu.

  2. Pre ženy: pacient musí neustále vykonávať obidve pózy - päty nôh sa musia pohybovať spolu, zatiaľ čo prsty by mali smerovať opačným smerom. Potom je jeden koniec šnúry zarovnaný s pupkom a druhý striedavo s pravým, potom s ľavými veľkými prstami. Ak sa vytvorí rozdiel vo vzdialenosti, pupok je v nesprávnej polohe (foto 98).

  3. Pre mužov a ženy: keď pacient po držaní tela zaujme „postoj tela“, skúšajúci by mal stlačiť päť prstov ruky a položiť ich na pupok pacienta (foto 99). Ak sa ukáže, že pupok pulzuje v strede križovatky piatich prstov ako srdce, potom je všetko v poriadku.

  Ak je bití pupka cítiť na nesprávnom mieste, nefunguje to normálne.

  Skutočná poloha pupka je tam, kde je cítiť pulzovanie v strede križovatky piatich prstov.

  Fotka 99.

  Objektívna štúdia

  Fyzikálne vyšetrenie tenkého čreva zahŕňa vyšetrenie, prehmatanie, bicie a auskultáciu.

  Vyšetrenie brucha odhalí nadúvanie.

  Keď plyny pretekajú všetkými alebo väčšinou slučkami tenkého čreva (napríklad fermentáciou alebo hnilobnou dyspepsiou), určuje sa rovnomerné nadúvanie, najmä v jeho centrálnej časti (blízko pupočníka). Keď plyn natiahne jednu alebo viac črevných slučiek (obštrukcia), plynatosť má zvyčajne lokálny charakter a je detegovaná v hornej časti pravého brucha pre dvanástnik, v ľavom hornom kvadrante brucha alebo v mezogastrickej oblasti pre jejunum a v pravom ileu pre ileum. alebo brucho.

  Ako symptóm Valya je známa obmedzená distancia brucha kvôli natiahnutiu črevnej slučky nad miestom obštrukcie. U ochudobnených jedincov je možné vidieť prednú brušnú stenu zvýšenú peristaltiku slučiek tenkého čreva (obštrukcia, neuróza). V prípade obštrukcie mepanickej čreva sa zvýšená črevná peristaltika, ktorá je sprevádzaná záchvatmi bolesti a u vysťahovaných ľudí viditeľná cez prednú brušnú stenu, môže vyvolať ľahkým nárazom pozdĺž zodpovedajúcej oblasti brucha..

  Niekedy, s léziou tenkého čreva, najmä so zapojením serózneho krytu, môže povrchová palpácia odhaliť miestny odpor prednej steny brucha a hyperestéziu jeho celého súboru s prevládajúcou lokalizáciou v oblasti vľavo nad pupkom (zóna Zakharyin-Ged)..

  Pri hlbokej palpácii je palpácia zvyčajne prístupná iba koncovému segmentu tenkého čreva, ktorý je definovaný v pravej ilálnej oblasti a je umiestnený zvnútra smerom von a zdola až po miesto, kde vstupuje do slepého čreva..

  Palpácia koncového úseku tenkého čreva je kolmá na jeho dlhú os. V tomto prípade je pravá ruka výskumníka v tupom uhle k slepému črevu.

  Počas inhalácie prenikajú štyrmi ohnutými prstami ruky, ležiacimi na dlani, naplocho ležiacimi na bruchu, na zadnú brušnú stenu, potom sa posúvajú pozdĺž brucha bedrového svalu zhora a zvnútra dolu a von, pričom sa súčasne otáčajú koncovým segmentom tenkého čreva, ktoré je zvyčajne určené na 10 - 12 cm alebo menej bežne 25 - 30 cm vo forme mierne pohyblivého hladkého valca s hrúbkou malíčka.

  Koncový segment tenkého čreva je hmatný u 75 - 80% zdravých ľudí.

  Ak je zapojený do patologického procesu, môže byť bolestivý, kŕčovitý, menej roztiahnutý, dunivý alebo napnutý, hľuzovitý, zreteľne tvarovaný pri pohmate..

  Ostatné časti tenkého čreva nie sú prístupné cez palpáciu. Iba v ojedinelých prípadoch je možné v ľavej ilea oblasti vnútri sigmoidného hrubého čreva sondovať segment tenkého čreva, ktorý sa tu náhodne nachádza. Avšak s léziami tenkého čreva môže palpácia v mezogastrickej oblasti odhaliť bolesť, ktorá je často výraznejšia vľavo a nad pupkom - Porgesova zóna..

  Mimo nádoru tenkého čreva sa niekedy dajú určiť iba nádory tenkého čreva, ktoré dosiahli významnú veľkosť a rastú smerom von..

  Novotvary pochádzajúce z ilea sú často ľahšie detegovateľné rektálnym a vaginálnym vyšetrením.

  Poškodenie tenkého čreva je zvyčajne indikované hlasným dunením v slepom čreve počas búšenia srdca, ktoré je spojené s vyplnením čreva plynom a neabsorbovaným tekutým obsahom (príznak enteritídy podľa B.

  Perkusia brucha cez plynom nafúknuté slučky tenkého čreva odhaľuje tympanitídu. Pri stenóze tenkého čreva sú jej opuchnuté prekrývajúce sa slučky naplnené tekutinou a počas nárazu vydávajú matný zvuk, ktorý sa pohybuje, keď pacient mení polohu; pri náraze je detekovaný hlasný príznak Mathieu.

  Ak je zapojený do patologického procesu seróznej membrány tenkého čreva, je náraz na príslušné časti bolestivý.

  Vyšetrenie brucha môže odhaliť hlasné dunenie a kňučanie, čo je spojené najmä s narušením vylučovacích a absorpčných procesov v tenkom čreve, ako aj so zvýšením jeho pohyblivosti..

  Ak sú inhibované, jeho črevné šelesty môžu zmiznúť (úplná obštrukcia čreva, peritonitída). Za normálnych podmienok je počuť periodický, dokonca aj črevný hluk..

  Pri výraznej stenóze črevnej oblasti v mieste jej lokalizácie sa periodicky počuje hlasitý zvuk, ktorý sa spája s prechodom zúženou oblasťou tekutého obsahu pri vyprázdňovaní suprastenotickej slučky, ktorej prítomnosť sa prejavuje atakom bolesti a lokálnym nadúvaním, zvyčajne predchádzajúcim duneniu a vymiznutiu. s jeho vystúpením - Koenigov syndróm.

  Pri pomerne rozsiahlych léziách tenkého čreva v dôsledku zhoršenej resorpcie väčšiny živín možno pozorovať rôzne hypovitaminózne a trofické poruchy..

  Objektívnymi príznakmi nedostatočného absorpčného syndrómu sú emacionácia, bledosť pacientov, zníženie turgoru, suchosť a peeling kože, prítomnosť akejkofvek dermatitídy na tvári (nosové krídla, nasolabiálne záhyby, uši, pery), výskyt opuchov na nohách, menej často v bedrovej oblasti a na iných miestach, zmena forma, priečne pruhovanie a zvýšené krehké nechty, zakalenie a chovanie vlasov, uhlová stomatitída, glositída, uvoľňovanie a krvácanie z ďasien.

  Šedočervené sfarbenie uzavretých oblastí kože sa určuje najmä v miestach prirodzeného ukladania pigmentu (dvorca bradaviek, miešok, perineum, biela čiara brucha) a slizníc ústnej dutiny, jazyka, ohybových línií dlaní a chodidiel (príznaky nadobličkovej nedostatočnosti), ako aj hyperpigmentácie otvorených plôch. oblasti kože - tvár, krk, zadný povrch rúk (pellagrosis dermatitis).

  Otázka pre lekárov. Aká je príčina asymetrie brucha?

  V pokročilých a ťažkých prípadoch sa môžu na koži vyskytnúť krvácania - od malých petechiálnych vyrážok až po významné modriny (nedostatok vitamínu K)..

  • Primárne vredy tenkého čreva
  • Primárne vredy tenkého čreva B 1805 g.

  Baillie prvýkrát opísala lézie tenkého čreva s vredmi, ktoré sa podobajú na vredy žalúdka a dvanástnika..

  Na rozdiel od sekundárnych vredov spôsobených akýmkoľvek ochorením tenkého čreva (tuberkulóza, nádory,...

 • volvulus
 • Definícia črevného nádoru - črevá - rotácia črevnej slučky okolo mezentérie, po ktorej nasleduje nekróza časti čreva. Etiológia a patogenéza Pri vzniku inverzie hrá dôležitú úlohu stav mezentérie, vlastnosti jej pripútanosti, prítomnosť jazvových zmien, ktoré spôsobujú zblíženie...
 • Sarkóm tenkého čreva
 • Sarkóm tenkého čreva Sarkóm tenkého čreva predstavuje 0,5 - 0,6% zhubných nádorov gastrointestinálneho traktu..

  Sarkóm tenkého čreva predstavuje 2/3 všetkých sarkómov tráviaceho traktu; nachádzajú sa v 0,06-0,07% z celkového počtu všetkých pitiev. Častejšie sú ľudia chorí. Ohromený...

 • Brušná ropucha
 • Brušná ropucha Brušná ropucha (črevná ischémia, brušná tonzilitída, intermitentná črevná klaudikácia, atď.) Vzniká v dôsledku nedostatočného prísunu krvi do črevnej steny v dôsledku zúženia vyššej mezenterickej tepny alebo jej vetiev v prípade aterosklerózy, obliterujúcej endarteritídy a...
 • Abdominálna purpura
 • Abdominálna purpura V súvislosti so zvýšenou vaskulárnou pórovitosťou vstupuje krv do črevnej steny a do mezentérie, vyskytujú sa malé krvácania vo forme škvŕn alebo výrazné hemoragické namáčanie (hematómy)..

  To môže viesť k zhrubnutiu čreva a zúženiu jeho lúmenu, parézi čreva,...

  Fyzikálne vyšetrenie na choroby gastrointestinálneho traktu

  Metódy fyzického vyšetrenia pacientov s ochoreniami gastrointestinálneho traktu - vyšetrenie, prehmatanie brucha, bicie, auskultácia.

  Vyšetrenie pacienta

  Vyšetrenie pacientov s ochoreniami gastrointestinálneho traktu (GIT) odhaľuje vykrvácanie, bledosť, drsnosť a zníženie stavu kože s malígnymi nádormi žalúdka a čriev..

  Ale u väčšiny pacientov s ochorením žalúdka nie sú viditeľné žiadne prejavy. Pri vyšetrení ústnej dutiny u pacientov s akútnymi a chronickými ochoreniami žalúdka a čriev sa na jazyku objaví biela alebo hnedá vrstva. Pri chorobách sprevádzaných atrofiou sliznice žalúdka a čriev sa sliznica jazyka vyhladí a nemá papily („lakovaný jazyk“)..

  Tieto príznaky sú nešpecifické, ale odrážajú patológiu žalúdka a čriev..

  Kontrola brucha sa začína v polohe pacienta ležiaceho na chrbte.

  Určuje sa tvar a veľkosť brucha, respiračné pohyby brušnej steny a prítomnosť peristaltiky žalúdka a čriev. U zdravých jedincov je mierne zatiahnutý (u astenikov) alebo mierne vyčnievajúci (u hyperstenikov). U pacientov s akútnou peritonitídou dochádza k výraznému stiahnutiu. Významné symetrické zväčšenie brucha môže byť s obezitou, nadúvaním (plynatosťou) a hromadením voľnej tekutiny v brušnej dutine (ascites)..

  Obezita a ascites sa v niektorých ohľadoch líšia. Pri ascite je koža na bruchu tenká, lesklá, bez záhybov, pupok vyčnieva nad povrch brucha. Pri obezite je koža na bruchu ochabnutá, pri záhyboch je pupok stiahnutý. Asymetrické zväčšenie brucha nastáva s prudkým zvýšením pečene alebo sleziny.

  Dýchacie pohyby brušnej steny sú pri vyšetrení brucha dobre definované.

  Patologická je ich úplná neprítomnosť, ktorá často naznačuje difúznu peritonitídu, ale môže byť s akútnou cholecystitídou a apendicitídou. Peristaltika žalúdka sa dá zistiť iba pylorickou stenózou (rakovinovou alebo jazvovou), črevnou motilitou - so zúžením čreva nad miestom prekážky..

  Palpácia brucha

  Brucho - časť tela, je brušná dutina, v ktorej sa nachádzajú hlavné vnútorné orgány (žalúdok, črevá, obličky, nadobličky, pečeň, slezina, pankreas, žlčník)..

  Používajú sa dve metódy brušnej palpácie: povrchová palpácia a metodická hlboká, posuvná palpácia podľa V.V. Obraztsov a N.D. Strazhesko:

  • Povrchová (približná a porovnávacia) palpácia odhaľuje napätie svalov brušnej steny, lokalizáciu bolesti a zvýšenie niektorých orgánov v brušnej dutine..
  • Hĺbková palpácia sa používa na objasnenie príznakov identifikovaných povrchovou palpáciou a na zistenie patologického procesu v jednom alebo v skupine orgánov..

  Zmena tvaru brucha - plynové brucho

  Pri vyšetrení a prehmatávaní brucha sa odporúča použiť schémy klinickej topografie brucha..

  Princíp prehmatávania povrchu

  Palpácia sa vykonáva miernym tlakom s plochými prstami na hmatnej ruke umiestnenej na brušnej stene. Pacient leží na chrbte v posteli s nízkou čelnou doskou. Ruky natiahnuté pozdĺž tela by mali byť uvoľnené. Lekár sedí vpravo od pacienta, ktorý by mal byť upozornený, aby mu oznámil výskyt a vymiznutie bolesti..

  Približná palpácia začína ľavou inguinálnou oblasťou. Potom sa hmatateľná ruka prenesie o 4 až 5 cm vyššie ako prvýkrát a ďalej do epigastrických a pravých iliakálnych oblastí..

  Porovnávacia palpácia štúdie sa vykonáva v symetrických oblastiach, počínajúc ľavou iliakálnou oblasťou, v tomto poradí: iliakálna oblasť vľavo a vpravo, pupková oblasť vľavo a vpravo, bočná brucho vľavo a vpravo, hypochondrium vľavo a vpravo, hypochondrium vľavo a vpravo, epochastická oblasť vľavo a vpravo na bielej brušné línie.

  Povrchová palpácia sa končí štúdiom bielej línie brucha (prítomnosť kýly bielej línie brucha, divergencia brušných svalov)..

  U zdravého človeka s povrchovou palpáciou brucha sa nevyskytuje bolesť, napätie svalov brušnej steny je zanedbateľné..

  Silná difúzna bolesť a svalové napätie na celom povrchu brucha naznačuje akútnu peritonitídu, obmedzené miestne bolesti a svalové napätie v tejto oblasti znamená akútny lokálny proces (cholecystitída v pravej hypochondrii, apendicitída v pravej iliakálnej oblasti atď.).

  P.). Pri peritonitíde sa prejavuje príznak Shchetkin-Blumberg - zvýšená bolesť brucha s rýchlym odstránením hmatnej ruky z brušnej steny po miernom tlaku. Keď sa prstom dotknete steny brucha, môže sa prejaviť lokálna bolesť (Mendelov príznak).

  Preto sa v bolestivej oblasti často detekuje lokálne ochranné napätie brušnej steny (Glinchikovov príznak)..

  Svalová obrana v dvanástnikových a pylorických antrálnych vredoch sa zvyčajne určuje napravo od stredovej čiary v epigastrickej oblasti, s vredom s menším zakrivením žalúdka - v strednej časti epigastrickej oblasti a so srdcovým vredom - v jeho najvyššej časti v xiphoidnom procese..

  Podľa vyznačených oblastí bolesti a svalovej ochrany sa identifikujú zóny kožnej hyperestézie Zakharyin-Gedu.

  Zásady hlbokej klznej palpácie

  Prsty hmatateľnej ruky, ohnuté v druhom falangálnom kĺbe, sa inštalujú na brušnú stenu rovnobežne s vyšetrovaným orgánom a po vytáčaní povrchového ohybu kože, ktorý je potrebný neskôr pre posuvný pohyb ramena a ktorý sa vykonáva v hĺbke brušnej dutiny spolu s kožou a nie je obmedzený napätím kože, sa pri výdychu hlboko ponoria. do brušnej dutiny.

  Musí sa to urobiť pomaly bez náhlych pohybov pri 2-3 vdýchnutí a výdychu, pričom sa musí dosiahnuť dosiahnutá poloha prstov po predchádzajúcom výdychu. Prsty sú ponorené do zadnej steny tak, že ich konce sú umiestnené smerom dovnútra od hmatateľného orgánu. V nasledujúcom okamihu lekár požiada pacienta, aby zadržal dych na výdychu a vykoná posuvný pohyb ramena v smere kolmom na pozdĺžnu os čreva alebo okraj žalúdka..

  Pri posúvaní prsty obchádzajú prístupný povrch orgánu. Určite elasticitu, mobilitu, bolestivosť, prítomnosť tuleňov a tuberozitu na povrchu orgánu.

  Sekvencia hlbokej palpácie: sigmoidné hrubé črevo, slepé črevo, priečne hrubé črevo, žalúdok, pylorus.

  Palpácia sigmoidného hrubého čreva

  Pravá ruka sa inštaluje rovnobežne s osou sigmoidného hrubého čreva v ľavej ilálnej oblasti, zhromažďuje sa kožný záhyb pred prstom a potom sa počas výdychu pacienta, keď dôjde k relaxácii brucha, prsty postupne ponoria do brušnej dutiny a dostanú k zadnej stene..

  Potom, bez zmiernenia tlaku, sa lekárova ruka posúva spolu s kožou v smere kolmom na os čreva a pri zadržiavaní dychu rukou prechádza rukou cez povrch čreva. U zdravého jedinca je sigmoidné hrubé črevo hmatné v 90% prípadov vo forme hladkého, hustého, bezbolestného a nespukavého valca s hrúbkou 3 cm. V patológii môže byť črevo bolestivé, spasticky sťahované, hrboľaté (neoplazma), silne peristaltické (prekážka pod ním), počas fúzie imobilné. s mesentery.

  Pri nahromadení plynov a tekutín sa zaznamenáva rachot.

  Palpácia slepého čreva

  Ruka sa umiestni rovnobežne s osou slepého čreva v pravej ilálnej oblasti a uskutoční sa hmatové vyšetrenie. Cékum je hmatné v 79% prípadov vo forme valca s hrúbkou 4,5–5 cm, s hladkým povrchom; je bezbolestný a ťažko premiestniteľný. V patológii je črevo extrémne pohyblivé (vrodené predĺženie mezentérie), nehybné (v prítomnosti adhézií), bolestivé (so zápalom), husté, hrboľaté (s nádormi)..

  Palpácia priečneho hrubého čreva

  Palpácia sa vykonáva dvoma rukami, t.

  e) bilaterálnou palpáciou. Obidve ruky sú nasadené na pupočníkovej línii pozdĺž vonkajšieho okraja svalov rekta brucha a sú prehmatané. U zdravých ľudí je priečne hrubé črevo hmatné v 71% prípadov vo forme valca s hrúbkou 5 až 6 cm, ktorý sa ľahko premiestni. V patológii je črevo husté, stiahnuté, bolestivé (so zápalom), hľuzy a husté (s nádormi), ostro dunivé, zväčšené, mäkké, hladké (so zúžením pod ním)..

  Palpácia žalúdka

  Palpácia žalúdka predstavuje veľké ťažkosti, u zdravých ľudí je možné prehmatať veľké zakrivenie.

  Pred prehmataním väčšieho zakrivenia žalúdka je potrebné určiť spodnú hranicu žalúdka metódou auscult-percussion alebo metódou auscult-affection..

   Auskultúrna perkusia sa vykonáva nasledovne: fonendoskop sa umiestni nad epigastrickú oblasť a súčasne sa vykoná tichý náraz jedným prstom v smere radiálnom od stetoskoponoskopu alebo naopak k stetoskopu..

  Okraj žalúdka sa nachádza počúvaním hlasného zvuku. Auscult-affection - perkusný úder je nahradený ľahkým prerušovaným klzaním na koži brucha. Normálne je dolná hranica žalúdka stanovená 2 až 3 cm nad pupkom. Po stanovení spodného okraja žalúdka pomocou týchto metód sa použije hlboká palpácia: ruka so zahnutými prstami sa položí na spodnú hranicu žalúdka pozdĺž bielej línie brucha a prehmatá sa..

  Väčšie zakrivenie žalúdka sa prejavuje vo forme „valca“ umiestneného na chrbtici. V patológii sa zisťuje zníženie dolného okraja žalúdka, bolesť pri prehmatávaní veľkého zakrivenia (so zápalom, peptickým vredom), prítomnosť hustého útvaru (nádor žalúdka)..

  Palpácia pylorusa

  Palpácia pylorusa sa vykonáva pozdĺž priamky uhla, ktorý tvorí biela čiara brucha a pupočná čiara, vpravo od bielej čiary..

  Pravá ruka s mierne ohnutými prstami je nastavená na čiaru určeného uhla, kožný záhyb sa zhromažďuje v smere k bielej čiare a vykonáva sa hmat. Gatekeeper je hmatateľný vo forme valca, mení jeho konzistenciu a tvar.

  Perkusné brucho

  Dôležitosť nárazov pri diagnóze žalúdočných chorôb je nízka.

  Pomocou neho môžete určiť priestor Traube (časť tympanického zvuku vľavo v dolnej časti hrudníka, kvôli vzduchovej bubline v spodnej časti žalúdka).

  Môže sa zvýšiť so signifikantným zvýšením obsahu vzduchu v žalúdku (aerophagy). Perkusia vám umožňuje určiť prítomnosť voľnej a sedatívnej tekutiny v brušnej dutine.

  Keď je pacient na chrbte, vykonáva sa tiché bicie od pupka smerom k bočnému bruchu. Perkusný tón sa nad kvapalinou stráca.

  Keď sa pacient otočí na bok, voľná tekutina sa presunie na spodnú stranu a nad hornú stranu sa nudný zvuk zmení na tympanický. Osumkovannaya tekutina sa objavuje s peritonitídou obmedzenou komisiami. Počas nárazu je nad ním určený tupý nárazový tón, ktorý pri zmene polohy nemení lokalizáciu.

  Gastrointestinálna auskultácia

  Gastrointestinálna auskultácia by sa mala vykonať pred hlbokou palpáciou, pretože táto môže zmeniť peristaltiku..

  Počúvanie sa vykonáva v polohe pacienta ležiaceho na chrbte alebo stojaceho vo viacerých bodoch nad žalúdkom, cez tenké a hrubé črevo. Normálne je počuť mierna peristaltika po jedle niekedy rytmických črevných zvukov. Nad stúpajúcou časťou hrubého čreva je možné normálne počuť dunenie, nad zostupnou iba hnačka..

  Pri mechanickej obštrukcii čreva sa zvyšuje peristaltika, pri paralytickej obštrukcii sa prudko oslabuje, s vymiznutím peritonitídy.

  V prípade fibrinóznej peritonitídy počas dýchacích pohybov pacienta je možné počuť hluk trenia peritoneum. Auskultáciou v rámci xiphoidného procesu v kombinácii s perkusiou (auscult-perkusia) a ľahkými krátkymi pohybmi prsta výskumníka po koži brucha pacienta sa dá spodná hranica žalúdka zhruba určiť od radiálnych línií k stetoskopu..

  Z auskultačných javov, ktoré charakterizujú zvuky vznikajúce v žalúdku, je potrebné poznamenať, že striekajúci hluk.

  Nazýva sa v polohe na chrbte pacienta pomocou rýchlych krátkych úderov ohnutými prstami pravej ruky na epigastrickej oblasti. Výskyt striekajúceho hluku naznačuje prítomnosť plynu a kvapaliny v žalúdku. Tento príznak sa stáva dôležitým, ak sa stanoví 6-8 hodín po jedle. Potom je možné s primeranou mierou pravdepodobnosti predpokladať pyloroduodenálnu stenózu.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Spomienky na to, ako som sa zbavil medzistavcovej prietrže medzi 5. a 6. stavcom.Ahojte všetci! Od incidentu, ktorý sa mi stal, už prešli takmer dva roky, až do tej chvíle som nepočul o žiadnej kýle.
  Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok.
  Bursitída chodidla je veľmi nepríjemným ochorením, ktorého hlavnou príčinou je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje burzu (periartikulárne vaky naplnené tekutinou, ktoré zabraňujú treniu kĺbov).