loader

Hlavná

Hlava

Akčný plán na rok 2007
kýla chrbtice:
12 tipov

Integrovaný prístup obnoví zdravie chrbtice.

Jedného dňa sa moje staré zranenie chrbta zhoršilo - moja stavca sa posunula a ešte staršie kýly sa cítili. Je to skoro ako po tomto zranení - bolí to ležať, sedieť, stáť, chodiť a noha je odobratá. Dôvodom je nadmerné zaťaženie (thajský box, jóga, hojdacie kreslo, jogging - niekoľko tréningov denne) a aktívna horská túra, kde som musel skočiť na zostup.

V tomto ohľade som štruktúroval svoj starý akčný plán na obnovu tela a pridal som k nemu niekoľko nových bodov. Je relevantný pre športovcov a aktívnych ľudí s diagnózou miechy, osteochondrózy, spondyloscilózy, pre každého, kto má problémy s medzistavcovými platničkami, je ochotný pracovať a dať čas a energiu do zdravia, a nie leží na gauči čakajúcom na operáciu. Môžu sa vyskytnúť nuansy v type kýly, na ich mieste - iba lekár vám povie podrobné odporúčania a kontraindikácie.

Po procedúre MRI samozrejme. Najprv musíte zistiť, čo presne je s vašimi chrbtami. Aj keď sa v tomto ohľade považujete za absolútne zdravého - urobte si čas a choďte na MR, a ubezpečujem vás - veľa sa o sebe dozviete. Podelím sa o svoje skúsenosti, možno niečo doplníte - budem vďačný.

Najskôr teda vyšetrenie. MRI, CT - čo predpíše lekár. Podľa výsledkov lekár určí diagnózu a na základe toho si môžete vybrať súbor fyzioterapie, jogových cvičení, silových cvičení, atď. Aj keď ste vyšetrenie urobili pred rokom, musíte znova vyjasniť situáciu..

 1. Prestaňte trpieť, ľutujte sa a sťažujte sa na ostatných. Sebaľúbosť vyžaduje veľa energie, občas posilňuje vašu bolesť - je kontrolovaná na základe vlastných skúseností. Bolesť považujte za signál vášho tela, ktorý žiada o pozornosť, a proces liečby / zotavenia ako úlohu alebo súbor úloh, ktoré je potrebné vyriešiť triezvym chladom. Analyzujte svoje vonkajšie okolnosti - možno sa na seba príliš zaujímate a v živote by ste mali niečo zmeniť.
 2. Vyhľadajte kvalifikovaného majstra tela - chiropraktika, osteopat alebo masážneho terapeuta (podľa odporúčania lekára) a zúčastnite sa kurzu. Na zmiernenie akútnych príznakov zvyčajne stačí 10 zákrokov každý druhý deň.
 3. Fyzioterapia - akupunktúra, elektroforéza s karipazimomom (opäť na odporúčanie lekára). Kúpil som si domáci elektroforetický prístroj v obchode s lekárskymi prístrojmi za veľmi mierny spôsob a postup som vykonal sám. Caripazim (výťažok z papáje) možno nájsť aj v lekárňach.
 4. Aplikátor Kuznetsova - látka s plastovými hrotmi na ňom prišitými - je nevyhnutný na zmiernenie syndrómov bolesti a zlepšenie metabolických procesov. Mám veľký aplikátor, 120 cm dlhý, od krku po kostrč, ktorý môžete dostať vysoko. Spodnú časť chrbta som dal malý vankúš alebo mäkký vankúš, aby som posilnil štúdium problémovej oblasti. Niekoľkokrát denne (vždy večer pred spaním) - 20-30 minút. Takže ak zaspíte, môžete zaspať.
 5. Plávanie, plávanie a znovu plávanie. Na vykladanie a trénovanie celého tela a hlbokých svalov pozdĺž chrbtice. Hlavne na chrbte, s posuvným a napínacím. Po odstránení príznakov akútnej bolesti. Zúčastnite sa jednej alebo viacerých lekcií od kompetentného inštruktora, ktorý vám urobí komplex na základe vašej diagnózy (ako je kýla a iné nuansy).
 6. Jóga - pre zdravie a regeneráciu chrbtice bez nej nikde. Za komplexom - tiež kvalifikovanému inštruktorovi alebo jogovému terapeutovi. Pri vinyazách, ohyboch a zákrutách buďte opatrní. Na svahoch sa uistite, že je žalúdok pritlačený k bokom a natiahnutý pozdĺž nich. Nezanedbávajte Uddiyana Bandha a Nauli a Agnisara Kriya!
 7. Hojdacie kreslo. Nemôžete to urobiť bez toho - ako inak udržať chrbticu, ak nie so silnými silnými svalmi? A opäť - kompetentnému trénerovi pre komplex na posilnenie chrbta, nôh, abs a jadrových svalov (bez axiálneho zaťaženia chrbtice). Môžete použiť ťažný pás, ktorý je už dosť na predaj, v rôznych verziách. Jedným z hlavných cvičení (a dostatočne bezpečným, ak sa vykonáva správne) na posilnenie svalov chrbta prietrže je hyperextension (existujú tri typy, tréner vám povie, čo je pre vás to pravé). Dôležitá nuancia - použite neúplnú amplitúdu (znížte sa iba o polovicu, aby ste predišli preťaženiu svalov dolnej časti chrbta), ako aj výkonovú verziu - 7-10 opakovaní s významnou hmotnosťou.
 8. Kúpeľný dom. Skutočná ruská parná komora s metlami. Mmmmm. (prepáč, rozptýlené). To znamená, že kúpeľný dom každý týždeň, pokiaľ je to možné, s metlami (aspoň sa bičujú na spodnej časti chrbta), aby sa zlepšil krvný obeh, prietok lymfy a metabolické procesy v chrupavkových tkanivách a svaloch obklopujúcich chrbticu. Názory na kúpeľ s kýlami a problémami s chrbtom sa líšia, niektorí lekári kúpeľ v zásade neodporúčajú. Nikomu. Nikdy. hahaha Som proti takým kategorickým zákazom - ale, samozrejme, mali by ste začať opatrne, už pri odpustení, z krátkych návštev, pri dodržaní stavu. Dôležitá nuancia - pozor na prenos tepla, zabránenie prievanu a náhlym poklesom teploty. Liatie po parnej miestnosti by nemalo byť veľmi chladné, optimálna je teplota 35 - 38 stupňov. Medzi výletmi do kúpeľov si doma môžete vziať soľné kúpele. Pri sviečkach, s hudbou
 9. Výživa. Ak vegetariáni stále majú šancu (napríklad, som stále nažive a veľmi aktívny, dokonca aj po 25 rokoch nedostatku mäsa v strave), potom veľmi pochybujem o vegánoch. Našou úlohou (nesmiať sa) je zabrániť progresii degeneratívnych-dystrofických procesov v stavovcoch. Na tento účel by mala byť strava čo najrozmanitejšia, vrátane tvarohu, syra, sezamu, špenátu, sušeného ovocia, rýb, rastlinných olejov a ghee oleja (viac informácií o strave môže byť konečne google). Vyvarujte sa nadmernej konzumácii uhoriek, údeného mäsa, konzervovaného jedla - nadmerná soľ vyvoláva opuch. Sledujte svoj pitný režim - čistá pitná voda, bez sýtených a sladkých nápojov. Všeobecne je lepšie stratiť pár kilogramov - za týždeň je to celkom skutočné a zaťaženie chrbtice.
 10. Prísady. Himalájska múmia je hlavným prvkom uzdravenia akýchkoľvek problémov s kĺbmi. Je to Nepálčan! Z indiánov na koži sa môže objaviť neznámy odpad. Chondroprotektory, kolagén a ďalšie - na odporúčanie lekára alebo ako pokus. Tieto veci mi nepomáhajú, moje kolená bolia z kolagénu, ale mnohí si uvedomujú pozitívny účinok. V kurze môžete použiť želatínu vo forme panakoty alebo želé. Veľmi efektívny a chutný (vegáni a vegetariáni zavrú oči a zasunú si uši).
 11. Režim práce a odpočinku - vždy, keď je to možné, najmä v akútnej fáze, sa snažte počas dňa prestávky „ľahnúť si“ alebo „pohodlne sedieť“, aby ste vyložili chrbticu. V noci spím na podlahe (samozrejme tiež na koberci a prikrývke). Lekári sa v tomto bode líšia, ale moje skúsenosti (spím na tvrdom povrchu už od 6 rokov) potvrdzujú, že spanie na podlahe má pozitívny vplyv na stav chrbtice a nervového systému a znižuje počet hodín spánku na zotavenie.
 12. Správne topánky. Vitajte v ortopedickom salóne - aspoň so vložkou do obuvi a ideálne pre špeciálne topánky alebo tenisky. Uľahčuje život a znižuje bolesť a namáhanie chrbtice pri chôdzi. Dávajte pozor aj na prechádzku - klesnutie celej pätky po päte nie je dobré pre chrbticu.

* Tento článok nie je lekárskym odporúčaním, podrobné informácie získate od svojho lekára. Všetko zdravie, tón a rýchle uzdravenie!

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Môže medziobratlová kýla „vyriešiť“? Neurológ odpovedá.

Mnoho pacientov s diagnostikovanou kýlou bedrovej chrbtice sa pýta lekára, či to dokáže. Ak vyhľadáte lekársku pomoc v počiatočnom štádiu choroby, podstúpite liečbu a dodržujete všetky odporúčania lekára, môžete zastaviť degeneratívny proces v stavovcoch a znížiť veľkosť herniálneho výčnelku. Ak zanedbáte lekársky predpis, prietrž sa bude vyvíjať rýchlo, zvyšuje sa a riziko komplikácií sa tiež rýchlo zvyšuje..

Porušenie v krčnej oblasti na obrázku MRI.

Môže mieňová kýla zmiznúť??

Kýla medzistavcových platničiek sa vytvára v dôsledku prasknutia jej ochranného vláknitého prstenca a prolapsu buničitého jadra. Výčnelok so zväčšenou veľkosťou ide do miechového kanálu, stláča nervové zakončenie, tepny. Nemôže sa rozpustiť a zmiznúť sám, s výnimkou ojedinelých prípadov.

Kýla medzistavcovej platničky bedrovej chrbtice sa vyvíja najčastejšie - v 150 prípadoch zo 100 000.

Čo sa deje v ľudskom tele, ktoré sa nelieči prietržou:

 • Obmedzenie mobility. V dôsledku syndrómu bolesti nemôže človek vykonávať ostré pohyby, ohyby, zákruty, pretože zvyšuje zaťaženie dolnej časti chrbta a spôsobuje nepohodlie..
 • Pri nadmernej fyzickej aktivite, zdvíhaní závaží, zaťažení poškodeného disku sa zvyšuje, v dôsledku postupujúcich degeneratívnych procesov, prietrže sa zvyšuje.
 • V postihnutých štruktúrach sa vyskytujú metabolické poruchy, tkanivá medzistavcového disku sa stenčujú.

Ak neodstránite faktory, ktoré spôsobujú zničenie disku, prietrž sa zväčší. Ak idete k lekárovi, začnete s liečbou, fyzioterapiou, navštevujete fyzioterapiu, stav sa zlepší, prietrž sa môže zmenšiť, ale nemôže úplne zmiznúť. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov je potrebná dlhá liečba - niekoľko mesiacov až rokov.

Pravdepodobnosť vymiznutia prietrže

Boli zistené prípady, keď herniálny výčnelok v bedrovej oblasti klesol o 70%. Toto je zriedkavý jav a je to možné iba pri sekvestrovanej prietrži, keď sa obsah jeho jadra dostane do miechového kanála a telo ho vníma ako cudzie telo. Všetky sily tela sú smerované k štiepeniu tkanív, začína fagocytóza. Toto je proces, v ktorom ochranné bunky tela - makrofágy, rozpoznávajú vypadnuté fragmenty herniového výčnelku ako cudzie, zachytia ich a rozpustia..

Začatie tohto procesu je možné v tele mladých ľudí - do 23 rokov. V staršom veku a ešte viac u starších ľudí je podobná reakcia tela nemožná.

Miera resorpcie alebo resorpcie herniálnych prvkov závisí od individuálnych charakteristík. Pravdepodobnosť rýchleho rozpustenia sa zvyšuje s dobrou výživou tkanív. U jedného pacienta sa 5 postihnutých štruktúr môže dostať k 5 krvným cievam a u druhého - 10. V druhom prípade proces boja tela s patológiou pôjde rýchlejšie..

Bol pozorovaný pacient so sekvestrovanou bedrovou prietržou s kompresiou koreňov nervov S1. Po vyšetrení jej bola odporučená operácia. Po 8 mesiacoch sa však klinické prejavy a svalový tonický syndróm úplne zhoršili, čo potvrdili aj výsledky MRI (pozri obr.). Po nezávislej regresii vertebrálnej hernie si pacientka zachovala miernu bolesť spôsobenú patológiou muskuloskeletálneho systému (zdroj - vedecký článok „Regresia hernie bedrovej ploténky“, autori - G. Yu. Evzikov, A. I. Isaykin, A. V. Kavelina a pod.). Ale také prípady sú zriedkavé, nemôžete odmietnuť liečbu a spoliehať sa na možnosť vlastnej absorpcie herniálneho výčnelku.

Po prijatí primeranej konzervatívnej liečby u 50% pacientov s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou sa po mesiaci všetky klinické príznaky znížia alebo vymiznú. Pri veľkých rozmeroch prietrže bedrovej kosti môže zotavenie trvať až šesť mesiacov alebo rok.

Hernia prietrže

Ďalšou možnosťou, keď chrbtová hernia zmizne, je proces dehydratácie alebo jej „impregnácia“ vápnikom. Ak odstránite faktory, ktoré spôsobili výskyt prietrže, koncentrácia vápnika v chrupavke disku sa postupne zvyšuje. Pri herniálnom výstupku sa stáva menšia vlhkosť, stáva sa hustejšou a, ako to bolo, „blokuje“ otvor v roztrhanom vláknitom disku. Želatínové vláknité jadro sa už nemôže pohybovať od stredu disku smerom von, výstup pre neho je uzavretý.

Dochádza k postupnej stabilizácii stavu pacienta, pretože vyčnievajúca časť prietrže pomaly vysychá, respektíve klesá kompresia nervových zakončení, bolesti ustupujú. Časom sa zmenšuje herniálny výčnelok a v dôsledku odstránenia zápalového opuchu, ktorý sa vyvíja pri mačkaní mäkkých tkanív a koreňoch miechových nervov..

Proces impregnácie herniálneho vydutia vápnikom trvá niekoľko mesiacov pri veľkosti nie viac ako 4 mm. Ak je medzistavcová kýla veľká, dehydratácia môže trvať až 2 až 3 roky.

Chemonucleolysis

Chemonukleolýza je liečebná metóda, pri ktorej sa do herniálneho vaku zavedie špeciálny liek chemopapain katétrom v lokálnej anestézii. Enzymatický prípravok riedi herniálne vyčnievajúce tkanivo, ktoré lekár potom z tela odstráni.

Táto minimálne invazívna metóda liečby prietrže sa môže robiť raz týždenne. Výsledkom je, že malé vypuklé disky vymiznú asi za mesiac. Aby sa predišlo opätovnému objaveniu prietrže na rovnakom mieste, do trhliny vláknitého prstenca sa zavedie špeciálna modelovacia zlúčenina. Následne nedovoľuje buničitému jadru vyčnievať von.

Resorpcia prietrže týmto spôsobom nevedie k úplnému uzdraveniu. Liek ničí herniálny vak, ale narušenie biochemických procesov v jednom stavci vyvoláva konštruktívne ničenie susedných stavcov, zvyšuje sa riziko vzniku novej stavcovej kýly. Na stabilizáciu stavu je potrebné neustále viesť liečbu, venovať sa fyzickej terapii.

Aké ošetrenie môže proces urýchliť

Kontaktovaním kliniky môžete pomôcť telu vyrovnať sa s vertebrálnou prietržou a zlepšiť pohodu. Po prvé, je predpísané konzervatívne liečenie, ktoré zahŕňa:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

Pri stavci kýly bedrovej chrbtice sa uvádzajú tieto prípravky:

 • Analgetiká na rýchle odstránenie bolesti - Ketonal, Ketorol.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na zmiernenie zápalu, zníženie bolesti - diklofenak, voltarén, ibuprofén.
 • Svalové relaxanciá na zmiernenie svalového kŕče - Midokalm.
 • Angioprotektory na zlepšenie krvného obehu v postihnutých tkanivách - Actovegin.
 • Chondroprotektory na obnovu a regeneráciu postihnutých stavcov - Chondrolon, Arthra, Alflutop.
 • Diuretiká na zmiernenie opuchy - Triampur, Hypothiazid.
 • Vitamíny B na obnovenie metabolických procesov - Milgamma, Neuromultivit.

Pri absencii akútnej bolesti je predpísaná fyzioterapia:

Fyzioterapeutická metódaPodstata metódy
elektroforézaToto je úvod do miesta lézie chrbtice lieku prostredníctvom elektrického poľa vytvoreného zariadením.
fonoforézouLiečivé látky sa dodávajú do zničeného tkaniva pomocou ultrazvuku.
Elektrická stimuláciaVplyv na stavce so slabými elektrickými výbojmi, ktoré zlepšujú metabolické procesy a prietok krvi.
magnetoterapiaVplyv magnetického poľa na postihnuté tkanivo medzistavcových platničiek.

Fyzioterapeutické metódy pomáhajú zlepšovať prietok lymfy a krvi, znižujú bolesť, zmierňujú zápaly a opuchy, zlepšujú vodivosť nervových zakončení..

Vyšetrených a liečených bolo 63 pacientov (32 mužov a 31 žien) vo veku 20 - 67 rokov s vertebrálnou kýlou bedrovej chrbtice. Súbežne s podávaním liekov sa uskutočňovalo laserové ošetrenie a diadynamické prúdy (prístroj na fotografii). Výsledkom bolo, že bolesť a neurologické syndrómy sa znížili v dôsledku zlepšenej hemodynamiky a bioelektrickej aktivity svalového tkaniva (zdroj - vedecký článok „Komplexné ošetrenie medzistavcových kýly lumbosakrálnej chrbtice“, autori M. Yu. Gerasimenko, N. N. Petrova)..

Komplexná terapia navyše zahŕňa masáže, akupunktúru, hirudoterapiu, trakciu chrbtice (trakciu), manuálnu expozíciu. Aktívne používanie týchto techník je kontraindikované u pacientov s intenzívnou bolesťou, ako aj so znakmi kompresie nervových koreňov..

Nevyhnutnou súčasťou konzervatívnej liečby medziobratlovej prietrže sú fyzioterapeutické cvičenia (cvičebná terapia). Lekár vyberie skupinu cvičení individuálne pre každého pacienta na základe diagnózy, symptómov. Fyzická aktivita posilňuje svalový korzet, uvoľňuje chrbticu a znižuje zaťaženie postihnutých diskov. Zmierňuje bolesť, zlepšuje pocit pohody..

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice v českých lekárskych centrách môže významne znížiť veľkosť herniového výčnelku a zabrániť chirurgickému zákroku. Umožňujú to moderné techniky, najlepší lekári, vynikajúce technické vybavenie. Po absolvovaní terapie na českých klinikách sa pacienti vracajú do svojho normálneho životného štýlu, zabudnú na bolesť a ďalšie príznaky spôsobené vertebrálnou kýlou.

Keď kýla nejde nikam

Nepočítajte s riešením problému bez lekárskeho zásahu pri akomkoľvek type a veľkosti bedrovej prietrže. Nepriaznivá prognóza u pacientov, ktorí odmietnu navštíviť lekára alebo po lekárskom predpise, ich nespĺňa.

Ak v mladom veku existuje minimálna šanca na regeneráciu tkaniva s malými veľkosťami herniálneho výčnelku, k tomu nedochádza u starších pacientov. Regenerácia, metabolické procesy v ich tkanivách sú veľmi pomalé.

Prietrž nemôže vyriešiť, ak je diagnostikovaná pred viac ako 5 rokmi, pacient nedostal liečbu a zrazu sa rozhodol podstúpiť liečbu. V tomto prípade vyžaduje rekonštrukcia veľa úsilia a času as komplikáciami môže byť indikovaný chirurgický zákrok, napríklad video endoskopická mikrodisektómia. Endoskop pre túto manipuláciu je možné vidieť na fotografii..

Prevencia chorôb

K rozvoju medziobratlovej kýly bedrovej oblasti dochádza v dôsledku pravidelnej mikrotraumy chrupavkového tkaniva disku. Táto oblasť chrbtice má maximálne zaťaženie. Aby sa zabránilo rozvoju herniových výčnelkov, je potrebné vyhnúť sa zdvíhaniu závaží, ak je prítomná fyzická aktivita, mali by byť mierne..

Na udržanie chrbtice sú potrebné pravidelné fyzioterapeutické cvičenia, sú vhodné kúpanie, joga. Dodržiavanie zásad správnej výživy vám umožní schudnúť, čo tiež preťažuje chrbticu..

Myšlienka, že medziobratlová hernia bedrovej chrbtice môže prejsť sama osebe, je teda iba ilúziou. Pri diagnóze majte na pamäti. Aj pri malom výčnelku by sa mal postupovať. Pri absencii terapie sa herniálny výčnelok iba zvýši. Patológia je nebezpečná kvôli zovretým nervovým zakončeniam a mieche, čo vedie k obmedzenej pohyblivosti a zdravotnému postihnutiu..

Príznaky a príčiny medzistavcovej prietrže. Ako s ňou žiť?

Viete, že naša chrbtica vydrží zaťaženie 400 kilogramov? A keď zdvíhame závažia na natiahnutých ramenách, záťaž je už dvadsaťkrát vyššia! A bedrová oblasť má na seba viac ako polovicu všetkého tohto zaťaženia. Preto je práve táto časť chrbtového stĺpca najčastejšie zodpovedná za vytvorenie medzistavcovej prietrže, pri krčných a hrudných kýlach menej často.

Dnes budeme hovoriť o tom, aké sú príznaky medzistavcovej prietrže a tiež diskutovať o pravidlách, ako s ňou žiť: sedieť a stáť, klamať a vstávať z postele...

Medzistavcová prietrž: príčiny

Nadmerný intradiskálny tlak vedie k vzniku kýly. Najskôr sa na disku začnú tvoriť mikrotrhliny, po nejakom čase sa vláknitý kruh rozbije a z neho z neho vyteká vláknité jadro. Korene miechy alebo jej kmeňa sú stlačené - týmto spôsobom sa tvoria prietrže (výčnelok) medzistavcového disku. Pre lepšiu prehľadnosť si pozrite obrázok:

Čo vyvoláva zvýšenie intradiskálneho tlaku?

 • Silný bodák do chrbta alebo pád môže spôsobiť medzistavcovú prietrž.
 • Pravidelné vzpieranie na pozadí osteochondrózy chrbtice.
 • Rachiocampsis.
 • nadváha.
 • Ostré telo sa otočí.

Príznaky medzistavcovej prietrže: bedrovej

Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu sa prejavuje vo forme bolesti v bedrovej oblasti, sú to tupé, prerušované bolesti, ktoré sa tiež nazývajú bedrové. Kašeľ a kýchanie, beh, sedenie a státie na dlhú dobu môžu bolesť zhoršiť, hoci bolesť môže byť dočasná. Táto „nevýznamnosť“ problému sa vyskytuje s chorobou v počiatočnej fáze, keď je prietrž stále malá, ešte nevyčnievala do miechového kanála.

Avšak so zväčšením prietrže bedrovej chrbtice alebo ostrým prienikom sa bolesť výrazne zvyšuje, stáva sa pálením a začína sa podávať v oblasti stehien, stehien alebo zadku. Tieto bolesti sa už nazývajú radikulitída. Majú za následok zdvíhanie hmotnosti alebo prudkú zmenu polohy tela..

Na nohách sa môže vyskytnúť znížená citlivosť (korene miechy sú stlačené), brnenie alebo charakteristická slabosť.

Ťažká bolesť spôsobujúca napätie vo svaloch neumožňuje osobe úplne sa narovnať, zmeny postoja, preto môže byť k diagnóze bedrovej prietrže pridaná skolióza alebo kyfóza za 6 až 12 mesiacov..

Niektorí si dokonca všimli ďalšie príznaky tohto ochorenia: zápcha alebo hnačka, inkontinencia alebo naopak zadržiavanie moču až do impotencie...

Príznaky medzistavcovej prietrže: krčka maternice

Cervikálny nerv je zovretý, čo vedie k neočakávaným bolestiam v paži, piercingu po celej paži: od ruky po rameno. Necitlivosť a brnenie sú tiež bežnými spoločníkmi medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice..

Pri pohľade na to, kde v tomto oddelení je prietrž lokalizovaná, sú možné nasledujúce príznaky:

 • bolesť ramena,
 • slabosť svalov zápästia a bicepsov,
 • necitlivosť, bolesť a brnenie v palci, prostredný prst, malý prst,
 • svaly extenzora prstov sa oslabujú,
 • pri stlačení rúk sa cítite slabý.

Medzistavcová prietrž, ktorej príznaky som opísal, sú častými prejavmi prietrže krčnej chrbtice. V každom prípade je vašou úlohou potvrdiť vaše predpoklady, po rozhovore s odborníkom sa nesnažte samoliečiť, prietrž je vážny.

Príznaky medzistavcovej prietrže: hrudník

V tejto situácii je bolesť lokalizovaná v hornej časti chrbta, kašeľ a kýchanie ju zosilňujú. Hrudná medzistavcová prietrž nie je jedinou príčinou bolesti. Je potrebné rozhodnúť, či to vyvolali problémy s pľúcami, obličkami, črevným traktom alebo pečeňou? Okrem toho existujú bolesti chrbtice, ktoré by mohli spôsobiť bolesť: infekčné choroby, opuchy, poranenia v dôsledku osteoporózy, problémy s metabolickými procesmi, poruchy obehového systému..

Hrudná prietrž môže spôsobiť problémy s chôdzou a motorickou koordináciou, slabosť nôh, nerovnováhu v zažívacom trakte alebo močovom mechúre..

Ťažká bolesť za hrudníkom a / alebo brušnou dutinou, necitlivosť, až paralýza nôh - to všetko sú príznaky medzistavcovej prietrže hrudníka.

Kto je vystavený vysokému riziku medzistavcových prietrží?

Pretože hlavným dôvodom vzniku prietrže je osteochondróza (možno ju nazvať aj komplikáciou osteochondrózy), ak na ňu máte predispozíciu, je pravdepodobné, že po určitej dobe to povedie k prietrži.

okrem,

 • ak trávite viac ako 4 hodiny denne pred počítačom,
 • alebo jazdiť viac ako 2 hodiny denne,
 • alebo zdvíhajte váhy denne,

Vaše riziko je veľmi vysoké!

Aby ste nepochopili vopred, po preskúmaní všetkých týchto príznakov, skúste tento autotest:

 1. Nedávno ste utrpeli zranenie chrbta?
 2. Vaša teplota je nad normálnou hodnotou?
 3. Máte bolesti a stále ste mladý muž alebo dieťa?
 4. Bolesť chrbta prechádza ako elektrický prúd?
 5. Bolesť nesúvisí s pohybom?
 6. Bolesť v chrbte dáva žalúdku, konečníku, perineu, vagíne, ktorejkoľvek jednej alebo obidvom nohám?
 7. Bolesť chrbta a predovšetkým sú poruchy menštruačného cyklu?
 8. Bolesť chrbta po jedle, používaní toalety, počas pohlavného styku?
 9. Slabosť nôh, ktorá sa pri chôdzi zvyšuje?
 10. Bolesť je silnejšia, keď klamete, a keď stojíte, slabne?
 11. Bolesť rastie a nezastavuje sa týždeň ani dlhšie?

Ak odpoviete na väčšinu otázok kladne, musíte sa bezodkladne spojiť s neurológom alebo neurochirurgom (lepšie pre niekoľkých špecialistov, sú tu aj vertebroológovia a ortopédovia) a MRI.

Ako žiť, ak ste objavili medzistavcovú prietrž?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, nie je položiť na seba kríž. Problém s herniou je pomerne častý, čo znamená, že existuje riešenie. Ak viete dôvod vzhľadu svojej kýly, ste už uprostred cesty k jej odstráneniu. Ak chcete obnoviť zdravie chrbtice, musíte usilovne pracovať a musíte to urobiť.

Ak viete, že nadváha je zodpovedná za vytvorenie prietrže, zbavte sa jej. Prečo nosiť celý vedro alebo ešte viac záťaže? Ako to spraviť? Najskôr si prečítajte tento článok a tento článok. Na mojom blogu nájdete veľké množstvo článkov o chudnutí, majú dostatok informácií o tom, ako schudnúť efektívne a správne..

Nerobte ostrými zákrutami s trupom, nezvyšujte hmotnosť a neznášajte závažia, nezabudnite na dlhé sedenie pri počítači alebo volante automobilu, robte si prestávky, zahrievajte sa, ak máte prácu v stoji, venujte čas sedeniu, zdvihnite nohy, chodte.

Posilnite svaly chrbta, brucha, nôh, plávajte, sedia na lopty. Mnohým sa odporúča nosiť korzet pre dlhodobé zaťaženie niekoľko hodín. Nemali by ste do nej chodiť neustále, inak svaly úplne atrofujú.

Dávajte pozor, aby ste nevychladli..

Cvičenia na medzistavcové prietrže si musíte zvoliť individuálne u svojich špecialistov. Keď sú svaly trochu silnejšie a budete cítiť svoje telo, môžete si vybrať komplex, ktorý sa vám páči, so zameraním na svoje pocity bolesti (tj až do chvíle, keď sa objaví bolesť). Cvičenia sa vykonávajú hladko (trhanie je neprijateľné) a pravidelne, čo znamená každý deň.

Prvýkrát to samozrejme nebude ľahké: bolesť, strach a lenivosť, matka. Ak však chcete žiť celý život, mali by ste sa súčasťou vášho života stať cvičenia spinálnej prietrže, napríklad potreba dýchať. Budete sa cítiť neuveriteľne pružní, kĺby sa stanú oveľa mobilnejšími, bolesť ustupuje a vaše víťazstvá vám prinesú potešenie. V období exacerbácie choroby udržiavajte pokoj. Cvičenie robte zvyšok času..

Cvičenie zlepšuje krvný obeh a prísun krvi a živín, preto je dôležité sledovať, čo každý deň posielate do úst. Zvyšujú jedlo z vašej stravy váš problém s medzistavcovou prietržou??

Keď vstávate z postele, nezabudnite, ako sa zvieratá chovajú po spánku. Nemajú „podkopávať“ posteľ, prudko vyskakujú a snažia sa rýchlo začať nový deň. Nie, sladko sa tiahnu a vyklenú chrbát. Tu musíte urobiť to isté.

Keď vstávate z postele, prevracajte sa na bok, ak ste napríklad ležali na chrbte, sklopte nohy, sadnite si na okraj postele a pomaly vstaňte. Ľahnite si a robte všetko v opačnom poradí.

Niekoľko ďalších pravidiel, ako používať chrbticu užitočným spôsobom, nájdete na týchto fotografiách:

Ako žiť dve diskové hernie

Anatoly4

Nováčik

Dobrý deň, pomôžte mi prosím!
To leto toho istého roku som si odtrhol chrbát (bolesť chrbta v bedrovej oblasti, bolesť nebola ostrá, ale v dolnej časti chrbta rovnomerná), keď som robil mŕtvy ťah, potom som to neurobil rok, dobre som si ctil, nič som neobťažoval, teraz som to začal znova robiť, Nedal som axiálne zaťaženie, s výnimkou toho, že som na lavičke s činkami, po nejakom čase sa mi začalo bolieť chrbát, začal som posilňovať chrbát hyperestéziou pri zaťažení do 10 kg, chrbát sa pri cvičení neuškodil a počas prestávky medzi cvičeniami sa môj chrbát zastavil. Cítil som sa dobre, iba občas, akoby som strieľal, veľmi mierne, pokrčený, narovnal sa bez veľkého nepohodlia, ale bolesť mojej ľavej nohy, pod kolenom, trochu znecitlivila, pri dlhšom sedení sa objavilo malé nepohodlie, urobila MRI:

V sérii MRI lumbosakrálnej chrbtice je fyziologická bedrová lordóza vyhladená.
V medzistavcových platničkách lumbosakrálnej chrbtice sa objavujú príznaky degeneratívneho dystrofického procesu vo forme zníženia ich výšky, zhutnenia koncových dosiek stavcov, zadného pozdĺžneho väzu a zadných laterálnych osteofytov. Zmena intenzity signálu z disku, charakteristická pre tento proces, v dôsledku straty hydrofilnosti, sa deteguje na úrovni L4-S1. Obrys stavcových dosiek L1-L5 je zdeformovaný kvôli Schmorlovým uzlom.
Na úrovni medzistavcového segmentu L4-L5 sa deteguje zadná hernia disku až do 3,2 mm. Medzistavcové priepasti sú zúžené. Predný subarachnoidálny priestor je komprimovaný. Veľkosť predného miechového kanála 11,5 mm.
Na úrovni medzistavcového segmentu L5-S1 sa zaznamenáva zadná pravostranná zadná laterálna laterálna disk herniation s predným zadným rozmerom do 3,5 mm. Predná veľkosť miechového kanála 12,5 mm.
Disky zvyšných medzistavcových segmentov lumbosakrálnej chrbtice sú umiestnené vo vláknitej kapsule.
Paravertebrálne mäkké tkanivo nezmenené.
Záver: MRI príznaky degeneratívno-dystrofických zmien v segmentoch lumbosakrálnej chrbtice. Hernia disku L4-L5, L5-S1.

Dnes som navštívil neurológa, ktorý mi predpísal, to neskúmal, ale opýtal som sa, čo ma bolí a pozrel na obrázky..
Radikulopatia v dôsledku osteochondrózy medzistavcovej platničky
Odporúčané:
1. Znížte impulzné zaťaženie.
2. Priebeh chondrotektorov, Teraflex jedna kapsula s jedlom
3. Po 1 mesiaci Calcemin Advance
4. Po 2 až 3 mesiacoch vitamíny skupiny B, neuromultivitída.
5. Pre bolesť Movalis 15 mg 2-krát denne po dobu 5 až 10 dní +: Midocalm 150 mg ráno.
6. Domácnosť. práca v bedrovom korzete.
7. Izometrická gymnastika (povedal, že je najlepšie nerobiť to sami, pretože môžete ublížiť)
8. Sedenie na stoličkách s podporným výstupkom pre spodnú časť chrbta.

Povedal, že na určitý čas, aby sa zabránilo akejkoľvek záťaži, je potrebné, aby prietrž bola uzdravená.
Pokiaľ ide o cvičenia, bench press povedal, že to môžete urobiť, po určitom čase to môžete urobiť aj na horizontálnej lište, ale neskôr, keď sa prietrž lieči.
Pokiaľ ide o plávanie, povedal som, že môžete plávať, ale netlačiť nohami a pohybovať nohami paralelne a bez náhlych pohybov, ale stále som nerozumel, kedy začať....
Tiež som videl mierny zápal na obrázku a zo skutočnosti, že prietrž na niečo tlačí... av hrudnej oblasti tiež nie je v poriadku.

Stav teraz: Kolená bolí, niekedy je cítiť malé bolesti chrbta..
Zadok, ako po injekcii, niekedy aj chodidlo.

V tejto súvislosti mám niekoľko otázok:

Môžem začať plávať hneď teraz? Len si myslím, že zadné svaly úplne atrofia a tiež kočík....
Je možné urobiť nejakú gymnastiku, dokonca aj tie najzákladnejšie cvičenia, takže krv aspoň nejako narastie dozadu?
"Hous. práca v bedrovom korzete ", v ktorej je ich veľa?

Medzistavcová prietrž - je diabol tak hrozný, že je namaľovaný?

Dobrý deň všetkým!

Bez ohľadu na to, do akej miery som hľadal informácie o tejto otázke, nenašiel som nič zrozumiteľné. A otázka pre našu komunitu je veľmi dôležitá. Som si istý, že niekto splnil túto metlu: Koncom októbra a začiatkom novembra sa vykonala mikrochirurgická operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže na úrovni L3-L4. Teraz už po 5 mesiacoch v zásade chcem začať cielené školenie zamerané na rozvoj svalového korzetu, ale čelím nepríjemnej situácii: Nič zrozumiteľnejšie z neurochirurgov „Osové zaťaženie nie je kontraindikované. potrebné školenie, pretože sa zaoberajú hlavne pooperačnou rehabilitáciou dôchodcov a zo športového lekárstva sú až tak ďaleko ako automechanici od jadrovej energie. A čo keď tam je duša dlho stratená.

A tak, vážení experti, vlastne otázka:

Bol by som veľmi šťastný, keby niekto zdieľal ich príbeh. Podarilo sa vám aj naďalej ísť do hôr? Ako dlho trvalo úplné zotavenie? A čo je najdôležitejšie, aké cvičenia sa použili na stanovenie potrebnej formy? Ako boli zostavené školiace programy? A samozrejme vaše osobné dojmy, myšlienky, želania a rozlúčkové slová.

Pokúsime sa zhromaždiť a usporiadať informácie o tejto téme ako súčasť tejto témy, pretože si myslím, že ju bude potrebovať veľa

Vopred vám ďakujem. Zdravie a veľa šťastia na trasách!)

ps
V máji sa dostanem do centra športového lekárstva. Ak sú informácie, ktoré si zaslúžia pozornosť, určite ich tu zverejním. Takže, ak má niekto záujem - zostaňte naladení))

Ďalej uvádzam stručnú podstatu užitočných a potrebných informácií z nižšie uvedenej témy:

Komplex číslo 1 - ležiaci na chrbte.

1) Natiahnite celé svoje telo, pritiahnite si prsty k sebe.
2) Zdvihnite pravú nohu a ľavú ruku súčasne a naopak.
3) Pravú nohu a ľavú ruku natiahnite súčasne vodorovne a naopak.
4) Rotačné pohyby s rovnou nohou s maximálnou amplitúdou v smere a proti smeru hodinových ručičiek.
5) S priamou nohou kreslite čísla od 1 do 10 alebo písmená vo vzduchu.
6) Bicykel. Imitácia rotácie pedálov vo vzduchu.
7) Postupne dotiahnite kolená k hrudníku a pomocou kolena sa pokúste dosiahnuť bradu.
8) Obe kolená k hrudníku, ruky pod kolenami - zadné koleso, hojdačky na chrbte.
9) Nohy sú ohnuté na kolená, kolená k sebe, chodidlá na podlahe, natiahnite kolená k podlahe striedavo vpravo a vľavo od seba, snažte sa neodtrhnúť plecia z podlahy..
10) Nohy sú ohnuté na kolená, kolená majú šírku ramien od seba, chodidlá na podlahe, napínajú koleno k päte druhej nohy, snažia sa neodtrhnúť plecia od podlahy..
11) Jedna noha je ohnutá v kolene, druhá rovná. Natiahnite koleno ohnutej nohy cez rovnú nohu k podlahe - s pravým kolenom natiahnite sa k podlahe vľavo od tela a naopak, snažte sa, aby sa vaše ramená nezhadzovali z podlahy..
12) Nohy sú ohnuté na kolená, kolená majú šírku ramien od seba, nohy na podlahe, zdvihnú zadok z podlahy a spočívajú na nohách a pleciach. Pokúste sa ohýbať čo najviac.

Komplex č. 2 - ležiaci na boku.

1) Súčasne zdvihnite ruku a nohu.
2) Mahiho ruka a noha s maximálnou amplitúdou - noha vpred, paže späť a naopak, akoby chodila.
3) Obe kolená súčasne ťahajú k hrudníku a znova narovnávajú nohy.
Prejdite na druhú stranu a všetko zopakujte.

Komplex číslo 3 - ležiaci na bruchu.

1) Ruky natiahnuté dopredu, rovné nohy. Zdvihnite pravú nohu a ľavú ruku súčasne a naopak.
2) Natiahnuté ruky vpred, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite pravú nohu a ľavú ruku súčasne a naopak.
3) Natáčajte nohy striedavo s maximálnou amplitúdou. Natiahnite prst na ľavej nohe k podlahe napravo od tela a naopak.
4) Súčasne zdvihnite ruky natiahnuté dopredu, hlavu a telo. Vydržte toľko, koľko len dokážete.
5) Zdvihnite naraz dve nohy. Vydržte toľko, koľko len dokážete.
6) Ruky pod bradou. Potiahnite koleno striedavo k telu - „plazte sa pozdĺž plastunského“.

Komplex č. 4 - státie na všetkých štyroch, ruky stojace s dlaňami na podlahe.

1) Zdvihnite a potiahnite pravú nohu a ľavú ruku súčasne a naopak.
2) Ťahajte ľavým kolenom striedavo k pravej dlani a naopak.
3) Sediaci na nohách, ruky natiahnuté pred seba, položte zadok doľava alebo napravo od chodidiel.
4) Cvičte „mačku“ - ohnite chrbát, potom siahajte po koristi až k nohám (sedia na nohách) a na čele k podlahe sú ruky natiahnuté dopredu. Toto cvičenie je užitočné robiť bez ohľadu na komplex pred spaním a pred vstaním z postele a počas dňa.

Počet opakovaní každého cvičenia, ktoré si vyberiete individuálne, v závislosti od zdravia. Urobil som 10-20, asi 30 krát. Celý súbor cvičení trval 40-60 minút.

základom vašej rehabilitácie je len 2 až 3-krát týždenne návšteva bazéna (plávanie s prsiami alebo lezenie s povinným výdychom do vody), cvičenia na napínanie svalov (rôzne cvičenia z jogy), cvičenie „prehĺtanie“ alebo „čln“: Počiatočná poloha leží na bruchu na podlahe, nohy spolu, stlačené päty, ramená sú natiahnuté nad hlavu, buď do strán, alebo spočívajú na podlahe vedľa ramenných kĺbov (je najťažšie vykonávať cvičenie s rukami natiahnutými nad hlavou. Pri inhalácii je potrebné nadvihnúť hornú časť tela súčasne. a nohy z podlahy, zatiaľ čo boky by sa mali tiež odtrhávať z podlahy, keď vydýchate, nohy, trup a ruky sa opierajú o podlahu
Ďalej cvičenie na zmiernenie napätia a uvoľnenie svalov bedrovej oblasti.
Východisková poloha je v stoji. Bez ohýbania chrbta v dolnej časti chrbta sa ohnite v bedrových kĺboch ​​a položte ruky na zem. Či už sa dostanete na podlahu, je úplne nedôležité, ruky sa môžu spustiť na nohy, na členkové kĺby, na kolená. V tejto polohe nie je potrebné vykonávať aktívne pohyby, najmä sprevádzané trhnutím - stačí sa len pokúsiť uvoľniť a nechať gravitáciu natiahnuť a uvoľniť svaly bedrovej chrbtice. V závislosti od možností je po vzatí potrebné držať 10-20-30-60 sekúnd.

A nakoniec - štúdium predného a zadného pohybu vo tvárových kĺboch ​​hrudnej a bedrovej chrbtice. Možno ste o nich počuli vo variante: „mačka sa plazí pod plotom“ alebo jednoducho „mačka“. Východisková pozícia stojaca na podlahe vo všetkých štyroch. Pri vdychovaní sa čo najviac ohnite v bedrovej a hrudnej chrbtici, pri výdychu - čo najviac okolo chrbtice.

Hlavná vec je, aby ste nezabudli, že zdvíhanie bremena je možné iba z polohy v drepe, čím je čo najbližšie k žalúdku. Tie. zdvíhať ťažký batoh jednou rukou a hádzať ho na chrbát je pre vás ako smrť. Nezabudnite nosiť ortopedické vložky - na zlepšenie odpruženia chodidla. Pri horách s ťažkým batohom v horách noste stredne tesný korzet na bedrovej časti, napríklad Bauerfeind LordoLoc alebo Orlett LSS-114..

Ďalší skvelý a poučný liečivý príbeh s rozsiahlym zoznamom cvičení

Zhromaždením užitočných informácií ich budem aj naďalej publikovať tu v prvom príspevku.
Ďakujem veľmi pekne každému, kto prijal a zúčastňuje sa na zverejňovaní tejto dôležitej témy pre mnohých.!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je ochorenie chrbtice, ktoré zahrnuje dystrofické a degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách. Na liečenie tohto ochorenia sa predpisujú nielen lieky, ale aj terapeutická fyzická kultúra.
Jednou z najbežnejších príčin hernie u ľudí je svalová slabosť v pupočnom kruhu. Lekársku operáciu by mali dodržiavať pupkovú kýlu po operácii a pacient musí spĺňať množstvo dôležitých odporúčaní.

Bedrová hernia

Žalúdok
Vertebrálna kýla je pomerne časté ochorenie a niektorí pacienti, ktorí ju vnímajú ako vetu, sa snažia hýbať menej. Fyzikálna terapia ako samostatná položka je však zahrnutá v metodike boja proti tomuto ochoreniu.